>lad van L Elf MAAS" ff Het Vaderlandt Ghetrouwe tot aan de geldbeurs. Vrijheid - Blijheid FEUILLETON. Mouris de Snijer. Vergadering Boerenleenbank Zaterdag 18 Maart 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. li In het nationalistische weekblad „De Rijkseenheid", treffen we het volgende stukje aan Er was eens een hooggeplaatste Nederlander, die het einde van zijn leven voélde naderen. Hij had be rouw over zijn langdurige belasting ontduiking en verzocht een ambte naar te zijnen huize te mogen ont vangen om deze aangelegenheid op te lojsen. Dit werd toegestaan. Hij heeft vele duizenden guldens betaald en kon het hoofd rustig neerleggen. „Deugd adelt" is de zinspreuk van de orde van den Nederlandschen Leeuw, die zoovele jaren de borst van dezen hoogen man had gesierd. Een collega van dezen in menig opzicht nobelen man liet vele tonnen gouds na, waarvoor inkomsten belasting en vermogensbelastingwaren ontdoken. Ook hem sierde de Neder- landsche Leeuw. Maar het berouw sierde hem niet en na zijn dood kwam de zaak uit. En het ambts geheim beschermt zijn nagedachtenis. Tegen eeü, nu voormalig, Tweede Kamer-lid zeide een belasting inspec teur in een weinig opwekkend ge sprek „Mijnheer, bedenk dat U een der 150 Nederlanders is, waarnaar ieder ziet". En het Kamerlid bloos de 1 Een voorman in een kiesvereeni- ging, die zich sterk roerde voor de belangen van God, Nederland en Oranje, ook in geschrifte, onthield vele jaren aan de schatkist, wat deze mocht eischen. Toen hem de spiegel der waarheid werd voorgehouden, toen zag hij. hoe woord en werk gescheiden gebleven waren. Talloos is het aantal gestudeerden, dat er met de muts naar gooit. De élite des Volks.... althans in eigen oog 1 In alle kringen van den simpelste af tot den hoogste toe onder de werknemers en werkgevers, in handel en industrie, in wetenschap, in scheepvaart, overal heb ik dezelfde euvelen vaak aangetroffen. Ook bij menschen, die een hoog woord heb ben over Vaderland en Vorstenhuis. Het ambtsgeheim beschut hen beter dan stalen kluisdeuren. Er wordt geklaagd over ontrouw en muiterij,, maar ik vraag U. hoevelen onzer de hand in eigen boezem moeten steken, omdat ze het Vaderland, het Vader land in nood, ontrouw zijn, om de centen, aan „Des Conincks Landen goedt." Laat ons in dezen zoo uiterst moeilijken tijd vragen of wij ook aan dit euvel schuldig zijn. vóór dat wij een ridderorde aannemen, voor de Koningin verschijnen, over Vaderland en muiterij praten of over dien grooten Vaderlander spreken, den Zwijger. Het Vaderlandt ghetrouwe blijf ick tot.... aan de geldbeurs, zou ik zeggen, als het Wilhelmus niet te schoon was. Trouw moet blijcken Vrijheid blijheid, het levenslied van den koninklijken mensch, dat thans meer dan ooit in allerlei modulatie's wordt bezongen. Vrijheid blijheid Franciscus van Assisië bejubelde dat in zalige verrukking, omdat bij zich wist een vrij kind van ons aller Vader daai- Een Tafereel uit 't Nooril- Brabantsche dorpsleven, uit „de tachtiger jaren." boven. Vrijheid blijheid Zoowel de juichende genieter van Gods ondoor grondelijke geneugten als de simpele van harte in de stille vrede van Gods onverstoorbare lietde proeven hiervan de zoetheid. Vrijheid blijheidgrinnikt de vrijbuiter van alle moraal. Vrijheid blijheid schreeuwt de slavende werker in zijn verbeten woede tegen den patroon, als de verlossende strijdkreet. En daarom lokt de bolsjewiek vrijheid blijheid. Want speculeeren op 's menschen innerlijkste verlangens verstaat hij uit de kunst. Paaiende beloften, .^fascineerende leuzen en het voorspiegelen van lokkende utopieën, daarin zijn de bolsjewistische leiders Groot-meesters Maar beantwoordt de werkelijk heid aan deze grootschreeuwerige reclame-makerij De Staat is volgens het bolsje wisme een machtsinstrument, dat alleen dient om een politiek-sociaal plan te verwerkelijken, dat den ge heelen mensch een andere bestaans reden wil geven. Zoodra de bolsje wistische regeering haar bestaan eenigermate had verzekerd en de gevaren van buitenlandsch politieken aard door den vrede van Brest- Litowsk waren gekeerd, zon men op eigen machtsmiddelen. Naast het nieuw-opgerichte roode leger, waarmee Trotski was belast, werd er een buitengewone Commis sie in het leven geroepen ter be strijding van speculatie, tegen revolu tie en sabotage, welke naar de be ginletters der Russische name Tscheka werd genoemd. Aanstonds begon deze haar werk. Ofschoon de doodstraf theoretisch bij de October-revolutie was afge schaft, werden er dadelijk talrijke doodvonnissen voltrokken. Denk allereerst aan de executie van admi raal Tschaschni. Het oude barbaarsche gij zeisysteem werd weer ingevoerd. Vrouwen en naastbestaanden van tsaristische officieren, die overgegaan waren naar het roode leger, moesten als onder pand dienen voor de trouw hunner mannen en bloedverwanten. De bolsjewistische staat groeide al spoedig uit tot een almachtige partij- staat, tot een absolutisme in de meest extreme zin van het woord. Haar heerschappij, daar komt het op aan, die moet op alle mogelijke wijzen veilig worden gesteld. Daar om staat de justitie in haar dienst. Niet de algemeene rechtvaardigheid, neen, openlijk staat in art. 9 van het nieuwe Strafwetboek, dat enkel datgene wat min of meer een gevaar is voor den Staat, de hoogste norm is voor het oordeel van den rechter. Elk vergrijp kan zoo tot een politiek vergrijp worden verklaard en de kleine fout kan zoodoende de dood straf tot gevolg hebben. Want... verzachtende omstandig heden zijn alleen proletarische af komst en revolutionaire verdiensten. De Tscheka, thans Gepoe omge doopt, werkt thans nog als een buitengewoon rechtscollege. Ze bezit alle rechtsbevoegdheden, kan de zwaarste straffen, zelfs de doodstraf opleggen, zonder openbare reken schap te geven van de gronden, waarop ze haar veroordeeling op bouwt, zonder eenig openbaar onder zoek. Enkele staaltjes van haar recht spraak Ze deelt eenvoudig mee, dat tijdens een inflatie enkele bewerkers daar van tot afschrikwekkend voorbeeld zijn Ier dood gebrachtdat er een tegenrevolutie is ontdekt onder de hoofdbeambten van zeker volkscom missariaat en dat ze reeds zijn neer geschoten. Aldus zijn er in de eerste 14 Hij wilde hem gewis de loef afsteken, want als een pijl uit den boog vloog hij voort over den grindweg. Hoe verdrietig en boos Mouris de Snijer ook was, dat kon hij niet dulden, of liever juist omdat hij boos was, kon hij thans niets verdragen; hij had behoefte aan afleiding een wedloop met burgemeesters, Toon van Elf huizen zou hem die bezorgen. Fluks zijn paard met toom en zweep en woord aanmoedigend en vooruitging het in vliegende vaart in dollen ren, zoodat hij zijn voor man reeds spoedig een goed eind weegs ingehaald had. Maar deze die het opzet van den boer scheen bemerkt te hebben, joeg nu op zijne beurt zijn paard aan en zoo nam de wedloop voorgoed een aanvang. Het was als vlogen beide dieren langs den weg, als raakten hunne pooten nauwelijks den grond aan. Verbaasd sloegen de voet gangers dat vreemde schouwspel gade. Onze boer raasde als een bezetene, de zweep klapte mee- doogenloos over den rug, langs de zijden, zelfs om den hals van het moedige dier en het ging altijd sneller, altijd doller vooruit;boomen en huizen schenen voorbij te vliegen. Hoe zeer zijn tegenstan der ook zijn paard aanjoeg, Mouris won al meer en meer veld; hij zou hem voorb'j zijn. Nog eene laatste krachtsinspanning, hij is zijn vijand genaderd, ter zijde, maar helaas, daar stort zijn paard neder, van overspanning uitgeput. Het staat niet meer op. Mouris de Snijer is uit het rij tuig gevallen, hij heeft zich be zeerd, maar acht het niet; zijn paard, zijn vreugd, zijn trots, ligt daar stuiptrekkend op den grond; zijn makker, zijn vriend de eenige dien hij op de geheele wereld bezat worstelt met den dood. Hij veegt hem het dampende zweet van borst en zijde, hij om klemt het dier met zijne armen, hij spreekt het teedere woorden toe, levergeefs, te laat 1 Spoedig bezweek het en de trolschaard werd aldus gestraft in hel eenige, waarop hij nog met recht trotsch kon zijn. ZEVENDE HOOFDSTUK BESLUIT. Ongeveer drie maanden na de gebeurienissen in ons vorig hoofd stuk verhaald, ging het er des avonds lustig toe op Groothoven. jaren vermoord28 bisschoppen, 1200 priesters, 600 leeraars en pro fessoren, 8800 artsen, 54000 officieren, 260.000 soldaten, 105.000 inspecteurs 48000 gendarmen, 12.000 beambten. 35.500 andere intellectueelen, 192.000 arbeiders, 815.000 boeren. Is het tegenwoordig beter Zijn dat enkel cijfers uit de beginperiode De Russische correspondente van de Daily Express, miss Clyman, door de Gepoe over de grens gezet, schreef nog in deze maanden een open brief aan Yogoda, vice com missaris van de Gepoe en lid van het presidium der bolsjewistische partij. Kunt u ontkennen, Yogoda, dat u op het oogenblik 200.000 gevange nen hebt, meerendeels ingenieurs, advocaten en andere leden der vroegere intelligentie, die thans aan het Witte-zeekanaal in Karlië dwang arbeid moeten verrichten Kunt u ontkennen, dat ge 35 000 koelakken gezinnen in den winter 1926 uit het zuidelijke Oekraine naar de poolstreken hebt verbannen Kunt u ontkennen, dat alle steden in NoorJ-Rusland door dwang arbeiders worden gebouwd Kunt u ontkennen, dat op het oogenblik moeders door de Gepoe van haar broodkaarten worden be roofd, dat kinderen in acht maanden geen melk meer hebben gedronken dat de arbeiders in de groote Russische industrie-centra van aardappels en bruin brood moeten leven dat oude vrouwen van haar laatste kleinnoodiën worden beroofd, wijl de sovjetregeering geld noodig heeft Kunt u ontkennen, tenslotte, dat ge tijdens de terreur 19301931 zooveel bloed vergoten hebt, dat uw eigen vrienden erover veront waardigd waren Laten de praatjesmakende en lasterende propagandisten in het buitenland hieraan eens denken. Vraag hun eens om verklaring en uitleg, wannneer komt die vrijheid- blijheid-stemmingTot nu toe was het: „als je me geen harten speelt, zal ik je schoppen geven". We staan nog altijd even ver van het communistische paradijs. Op groote schaal hebben ze het buiten land bij den neus willen nemen, met hun model-inrichtingen. Maar het geheel is ellendiger dan ooit. De armoe, de verwarring en de tuchte loosheid puilen aan alle zijden door het dwangharcas, dat men Rusland heeft omgesjord. Naar ooggetuigen vermelden, grijnst misdaad je van alle kanten aan. Nog pas, 16 Nov. 1932, deelde Moskou officieel mede, dat een speciale enquete-commissie van het executieve comité bij sowjet Russische posterijen verduisteringen op groote zchaal ontdekte, 7 millioen roebel was er in een half jaar door de ambtenaren gestolen. Ik behoef bier verder geen com mentaar meer op te leveren. De conclusie ligt voor de hand. hoe het gesteld is met de vrijheid daar in Rusland. Laten we er ons in spie gelen. want wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Nee, daar bestaat geen vrijheid in het huidige Rusland en over het algemeen nog veel minder blijheid. („Apost. Mari") FREDEGAND. Zondag 12 Maart. In het Patronaat hield de Boe renleenbank VenrayDorp Zondag 12 Maart hare jaarvergadering. De Voorzitter, de heer M. Wis- mans, opende de vergadering met den Christelijken groet en sprak een hartelijk welkomswoord tot de aan- Alle jonge boeren van het ge hucht waren rondom een der huizen vergaderd en in het bezit van een geweer of pistool. En flink werd er geschoten, geschot-n dat het kiaple. Er werd geen kruit gespaard en dat mocht ook nieter was een »poar de bruid" op den uithoek en dat moest toch oudergewoonte gevierd worden met vreugdeschoten. Kom, Geurt, er nog is op los gepaafd, allee jongens houdt oe geweer kloar, 't kan lijen van daag heur. Een, twee, drie Poem 1 poem en twaalf schoten klonken door de lucht, dal het daverde. Nou ik gun heter, ze is hel weerd heur, da ze zo'n fermen vent krijgt, want ze is altijd deur- goed gewist veur allemaol, en ze zal 'n flink wijf zijn, daor kunde op aon 1 Da zal ze, en hoe mooi alles nog zoo krek is terecht ge- kommen Allee jongens, nog is gelaojen Ik waog er een half pond kruit aon 1 Plotseling werd het huis, waar voor het groepje schutters zich bevond, geopend en een jeugdig paar trad naar buiten. Hoera, hoera Leve Helmus KoppersLeve Hanneke de Snijer klonk het vroolijk uit aller mond, en daarna opnieuw het bij elk verlovingsfeest onmisbare poeml poem I der geweren. Allee jongens, kom binnen wezigen, speciaal tot den W.Eerw. Heer Kapelaan Geurts, den nieuwen Geest. Adviseur. Na deze opening werd de pre sentielijst gecontroleerd, waarbij bleek dat slechts enkelen niet ter vergadering waren verschenen. Hierna werden door den secretaris de notulen der vorige vergadering voorgelezen. welke onveranderd werden goedgekeurd. Aan de beurt der periodieke af treding was de heer P. J. H. van Dijck als Bestuurslid en de heer A. Droesen, lid van den Raad van Toezicht, die beiden bij de gehou den stemmingen met bijna algemeene stemmen werden herkozen. De Voor zitter feliciteert hen met het in hen gestelde vertrouwen en vraagt of zij de benoeming aannemen, waarop beiden onder daok aan de vergade ring toestemmend antwoorden. Bij de vacature Ant. Roelofs. die door overlijden de Bank ontvallen is. wijdt de Voorzitter hartelijke en waardeerende woorden aan de na gedachtenis van den heer Roelofs. die van de oprichting der Bank af bestuurslid geweest is en die zeer veel voor de Bank en haar leden heeft gedaan. Hij verwacht dan ook dat de leden hunne dankbaarheid aan den heer Roelofs zullen toonen, door in grooten getale de H. Mis Lij te wonen, die voor zijn zielerust zal worden opgedragen. Het juiste tijdstip dier H. Mis zal nader in Peel en Maa3 worden bekend ge maakt. Tot candidaten voor de openge vallen bestuursplaats werden gesteld de heeren F. van der Weijst, P. Janssen (Gouden Leeuw) en Geurts, Nieuwhuis. Bij de gehouden stem ming en herstemming bleek de heer P. Janssen met 60 van de 114 uit gebrachte stemmen te zijn gekozen. Onder dank aan de vergadering verklaarde deze de benoeming te aanvaarden. Tijdens het stemmen tellen deed de secretaris voorlezing der Balans en Winst- en Verliesrekening, waar uit wij aanteekenden BALANS. Bezittingen. Inhoud kas dit jaar f 4441.22 Uitstaande voorschotten f 173839.62 Tegoedloop. rek. leden f 10997.67 CCB f 9648.99 Deposito CCB f 1C0.000— Aand. CCB f 300.— Aand. BHB f 100. Effecten volg. koersw. f 9000. Waarde roerende goed. f 495.— Te vorderen rente vrsch. f 3381.34 Vooruitbet. premie B.M. f 100.60 f 312 304.44 Schulden. Spaargelden direct opvorderbaar f 189.763.13 Deposito m. 1 j. opz. f 89.736.22 Schuld Loop. Rek. f 3071.45 Reserve winst f 28 063 73 Winst 1932 f 1669.91 f 312.304.44 REKENING. Inh. kas vorig jaar f 6716.46 Ontv. spaargelden f 155.331.06 aflossing voorsch. f 20.492.20 Ontv. Loop. Rek. van leden f 40.612 01 CCB f 125.661.12 afschr. waardepapieren f 80 roerende goederen f 15. afb. winst f 1435 94 Effecten koersverschil f 80.— Ontv. rente vorig jaar f 3632.21 loopende jaar f 3648.62 prov. en kost. vsch.f 15 50 rente Loop. Rek. f 5227.55 prov. en kost. L.R. f 23.17 BuiteDgew. ontvangsten f 2.87 Uittredingsgcld leden f 15.— Verkoop vereeniging f 35,20 f 363.003.91 f 363.003.91 Hierna voerde de Weleerw. heer Geurts het woord en herinnerde eraan, dat bij in dezen winter reeds op een Bestuursvergadering door den Voorzitter als Adviseur was ge- installeerd. Dit is echter de eerste keer dat hij een algemeene vergade ring meemaakt. Hij brengt dank voor de hartelijke wclkomswoorden van den Voorzitter bij bet begin der vergadering en verklaart de benoe ming tot Geestelijk Adviseur der Bank gaarne te hebben aanvaard, daar hij weet dat de Bank de plicht van naastenliefde in daden omzet en haar Christelijken grondslag hoog houdt, in deze dagen meer dan ooit noodig Ook de goede gewoonte een deel der gemaakte winst voor goede werken te besteden, is buiten gewoon loffelijk. Moge de Bank op den ingeslagen wegblijven voortgaan tot heil van velen. De Voorzitter dankt den Eerw. spreker voor zijn rede, waarmede de vergadering met applaus instemt. Onder voorbehoud der goedkeu ring door het Bestuur der Centrale Boerenleenbank stelde het Bestuur voor om van de gemaakte winst naar oude gewoonte te geven aan R. K. Kerk Ysselsteyn f 50, R. K. Kerk Venray f 50, Agnespatronaat f 30, Antoniuspatronaat f 30, Vin- centiusvereeniging f30. Groene Kruis f 60, Sint jozefgesticht f 20, Land bouwschool f 20. Lourdes-Comité f 10. Wijl van de rondvraag niemand gebruik wensebte te maken, sloot de Voorzitter de vergadering met den Christelijken groet. allemaol, en is en gleske gedron ken op 't paor, heur! klonk een andere slem. Het was die van Mouris de Snijer, die de buurjongens ver zocht, op de verloving te komen drinken van Hanneke zijn doch ter, met zijn aanstaanden schoon zoon, Helmus Koppers. Hoera veur Mouris de Snijer, klonk het luide en meteen storm den alle buurjongens het huis binnen. Nou, da zou 'k niet geprak- keseerd hebben, da Mouris ons zelf verzuken zou, da vijnd ik avel mooi, fluisterde een der jonge boeren bij het binnengaan een der anderen in hel oor. Sijns da geval mit zen perd en sijns de pastoor 't em is goed op 't hart heet gedrukt hoe greutsigheid iemans ten onder kan brengen, is ie heelemaol anders geworren, klonk het even zacht gesproken antwoord. Het was werkelijk zooals de buurjongens zeiden. Het verlies van zijn paard was hem zeer ter harte gegaan voor het eerst van zijn leven had hij eene niel geheel en al zelfzuchtige smart gevoeld, want hij dacht minder aan de malerieele schade dan aan het gemis van een makker en vriend, Die smart kwam hem ten goede, want smart loutert en maakt het hart toegankelijk voor weldadige indrukken, en toen de ijverige pastoor hem ernstig toesprak, hem Terugbet. spaargelden f 204.575.96 Nieuwe voorschotten f 5860.— Uitg. Loop. Rek. leden f 46.046.52 CCB f 89.445.13 bijschr. waardepapieren f 80. Uitg. rente spaargelden f 9090,65 rente Loop. Rek f 60.45 prov. en kost. L.R. f 329.11 Overb. winst vorig jaar f 1435.94 Uitkeering winst f 270. Buitengew. uitgaven f 1273.17 Terugboek, spaargelden f 15.76 Inhoud kas dit jaar f 4441.22 lB2i»ai98 Zoo kan het niet langer! Verban die dagen, waarop gij door pijn in uw rug en spieren, door urinestoornissen, hoofdpijn en duize ligheid, door afgematheid, terneerge slagenheid en uitputting uw werk niet doen kunt. Deze verschijnselen zijn dikwijls de eerste waarschuwin gen van verzwakking der afschei dingsorganen. Van de gezondheid en kracht dezer organen hangt uw welzijn af. Zijn zij verzwakt, dan hoopen urine zuur en andere schadelijke stoffen zich op, welke rugpijn, spit, water zucht en blaasstoornissen veroor zaken. Herstel uw gezondheid door vanaf heden Foster's Rugpijn Pillen te ge bruiken. Dit speciale middel werkt rechtstreeks op de betreffende orga Den, neemt de oorzaak weg van uw lijden, waardoor gij u weder spoedig flink en gezond zult voelen. Foster's Rugpijn Pillen zijn verkr. bij alle drogisten enz. a f 1. f 1.75 en f 3.— per doos/' 27 Raadsvergadering te Venray op Donderdag 9 Maart nam. half 4. SLOT. Het voorstel, dat de Voorzitter bereids met autoriteiten besproken heeft, komt neer op het volgende De gemeente Venray geeft in onder. op het hart drukte, hoe verkeerd 'tij had gehandeld, hoe de trots hem ten val bracht en eindelijk, hoe hij nog veel herstellen kon door het geluk zijner dochter te bewerken. Toen de vrome herder hem dat alles ernstig onder hel oog had gebracht, versmolt einde lijk de ijskorst, welke zich om zijn hart had vastgezet en opende het zich van toen af voor goede, weldadige indrukken. Het gevolg van de bemoeiingen des pastoors was de verloving ge weest van Helmus Koppers met zijn Hanneke, die door de jonge lui van Groothoven met zooveel deelneming gevierd werd. Helmus Koppers ging bij zijn schoonvader inwonende oude Koppers had een beetje bijge bracht, de goede pastoor had ook wat gedaan, en met zich zooveel mogelijk te bekrimpen waarin Mouris de Snijer, eenmaal be keerd, trouw hielp en vooral met bij overleg en zorg flink de handen uit den mouw te steken, werd er nog veel terechtgebracht. Ofschoon er, na vijf jaar van een gelukkig huwelijk, reeds drie roodwangige kinderen om moeders school dartelen, belet dit niet, dal het er in huis, en vooral op den akker en in den stal, reeds veel beter uitziet en dat men al mooi op weg is om de hypoteek van de boerderij te doen verdrijven EINDE. pand aan de" Nederlandsche Bank effecten voor een nominale waarde van f 150.000. Dan kan men tegen zeer lage rente en op gunstige voor waarden bij die bank de benoodigde gelden krijgen. De omliggende ge meenten blijven naar verhouding van nun belang bij het uit te voeren werk garant aan de gemeente Venray. Later komt dan het Waterschap en sluit eene geldleening. waaruit op de eerste plaats de som genomen wordt, tot lossing der in pand gegeven effecten. Uitvoerig wijst de Voorzit ter er op, dat alle besluiten der om liggende gemeenteraden eerst door Gedeputeerde Staten moeten zijn beurt vooraleer er iets ge- Eerst vroeg de heer Stoot het woord over dit voorstel en deed zijn bezwaren kennen. Langzamerhand kwam hel eene raadslid na het andere ook met be zwaren voor den dag en wezen er op. dat dan toch de gemeente Venrav een groot risico beliep, dat niet onderschat moest worden in deze ongewisse tijdsomstandigheden. De Voorzitter meende, dat dit punt thans van alle zijden genoeg bekeken was en bracht het voorste) in stem- mmg. Het werd verworpen met )0 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Geurts. Goumaus. Houben en Wethouder Pubbben. a ')e, V°°tzitter deelde thans mede dat b,j Mej. de Wed. Janssen aan den otationsweg de weg zal verbreed worden en dat de landmeter van het kadaster Inzake het grensgeschil St. Servatiusgestlcht—Achten, de be staande toestand als juist verklaard beeft. Het zou zelfs nog iets gunstiger kunnen zijn voor het St. Servatius gestlcht. Het R.K. Kerkbestuur van Leunen heeft verzocht om uitvoering te geven aan het besluit van den Gemeente raad in 1927 genomen, om gelden disponibel te stellen voor het bouwen van een nieuwe drieklassige jongens school. De school voldoet niet meer aan de eischen en de toestand is on houdbaar geworden. In overleg met den Zeereerw. Heer Rector is over eengekomen, dat dezeschool gebouwd zal worden onder architectuur van den Gemeente-architect, wat voor de gemeente het voordeeligst is. De Jeer Arts wijst er op. dat de weg bij het Hagelkruis. Hoender straat thans te laag ligt en bij een e regenbui wordt verauderd in een riviertje. De menschen worden daardoor gedwongen over het land te loopen. De Voorzitter maakt hieromtrent aanteekeningen en zegt toe deze zaak te zullen bestudeeren. iarnk, **7 M,llz° besPr«kt de pacht Jacobs, Zwart Water, weike hij te hoog acht. 1 had13^,' a' Voofzilter OP gewezen had. dat de pacht niet meer bedraagt voor het huis met 7 H.A grond dan een arbeider in de gemeente alleen voor zijn huis betaald, raakte ook deze zaak van de baan. De heer Millen informeert nog eens naar de arbeidsbeurs, waar nog veel te regelen valt, zegt de Voor- zifter in verband met de nieuwe rijksvoorschriften. De heer Vermeulen vraagt, waar om de vorige keer de vergadering uitgesteld. De leden zeiten hun zaken op In verband met een ont vangen kennisgeving voor een raads vergadering en dan komt er maar T05, MD-zbrlef!e' de vergadering is uitgesteld. Zou het niet mogelijk zijn \u !i Qev! van 2iekte een der wethouders de vergadering leidde. zijn raads,eden gekozen Ook wethouder CHenhoven spreekt in dien geest. De Voorzitter verklaarde er prijs leidén 5 de vergadering te De heer Arts komt nog eens terug op hetgeen hij vroeger eens gezegd Srnakterwegé laD,a3rn 330 ds" De Voorzitter zegt. daar zullen we bij gelegenheid eens over praten waarop de heer Arts antwoord, dat er nog mets gebeurd is en hij reeds een half jaar geleden deze zaak ter sprake heeft gebracht. Er openbaarde zich nog een klein meenmgsverschil over de rioleering gebracht. V3° B°Ve° sP'«e Hierna sloot de Voorzitter de ver gadering met gebed. Een en ander over het vasten. Wat is vasten Vasten is slechts eenmaal per dag een vollen maaltijd nemen. Wanneer mag die volle maaltijd genomen worden? Niet vóór elf uur. Wie wettige reden heeft, b.v. op reis moet, mag vóór elf beginnen. Hoelang mag de maaltijd duren? Krachtens het gewoonterecht mag die maaltijd twee uur duren, en ook langer als er bijzondere reden voor bestaat. Mag die maaltijd onderbroken worden, en hoelang Als er wettige reden voor is. mag ze onderbroken worden, ook ai duurt die onderbreking heel lang,

Peel en Maas | 1933 | | pagina 7