Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. XVII Nederlandse litirgiese week te Veoray MANUFACTUREN; '/YQQimiftTf &HANUFACTURENJ Y«0rf Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Lente. Ons Weekpraatje. Provinciaal Nieuws Rondde boerderij Zaterdag 18 Maart 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. 11 BLIJKEN TOCH HET EN BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER A^VRRTENTIEN: 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7 ct. bij abonnement lagere tarieven. [ïitaravo van KIK.HA VAN DEN MliNCKlIOF VRNBAV Telefoon 51 GIHO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 een] voor het buitenland I 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 een' 21-26 Augustus 1933. Nederlands student: „Sedert u ons i in de retraite de Mis leerde begrij pen, heeft ons leven 'n heel andere en veel grotere betekenis gekreger. Mochten alle meisen de Mis begrij pen en beleven 1" Waardeert allen de grote genade die God Uw parochie schenkt om Mis kennis te mogen uitdiepen, weest, na God, Uw Hoogeerw. Heer Deken daokbaar, dat hij U deze gelegenheid geeft. Dan herhaal ik met paler E. B Bidt allen Gods zegen af over deze dagen, en wilt allen ook iedere dag God 'n offertje bren gen opdat God de akker bc- sproeie, en rykc vruchten bewerke ANTOON VAN CLÉ. O. praem. VI. Het Mis-triduum. Op het punt nog een laatste woordje neer te pennen over ons Mls-triduum. bracht de post mij volgend schrijven van pater van Clé zelf. Ik kau heus niet beter doen dan de pater zelf aan 't woord laten. Wat de regeling van een en ander betreft zie men de affiches, die over al zullen worden opgehangen. Een kleine wijziging van een en ander is niet uitgesloten die zal echter bij tijds bekend gemaakt worden. In allen geval begint het WOENSDAGAVOND, 22 MAART OM 7 UUR. Thans is het woord aan pater A van Clé. Mag ik, als leider van het triduum, ook nog 'n woordje richten tot de parochianen van Venray 't Weze wel verstaan, dat we ALLE parochianen verwachten vanaf de eerste dag; ze moeten niet wach ten, tot ze echo's hebben opgevangen van de vorige dagen en dan spijt krijgen, dat ze er vanaf 't begin niet zijn bijgeweest. 't Is geen gewoon triduum met donderende prekent zijn geen missiepreken't is ook geen retraite. Neen, 't zijn eenvoudige; gemoedelike voordrachten of lessen over wat de H. Mis is en wat we er te doen hebben. En als we dan 's avonds de teorie hebben gehad, gaan we dat iedere morgen prakties beleven. Tijdens 'n Mis-triduum of Mis week, lijk wij in VlaandereD zeggen werkt niet alleen de voor drachtgeverdaar is ook nog de pater voor de zangherhalingen daar is de arbeid van ieder en allen. We moeten de Mis volgen in 'n Mis boek, we moeten die gebeden mee leven in onze zielzeker. Maar wc moeten vooral mec-offercn, (le Mis mee-doen" dus mee antwoorden en mee-zingenen daar ook ons lichaam mee moet offeren zullen we ook de uiterlike houdingen naleven, en staan en knielen waar 't hoort. Mochten er mensen zijn, dit twisten wie wel moet komen en wie niet, dan herbaal ik wat E. B. ver leden week zeiALLEN MOETEN KOMEN 1" De H. Mis is toch 't offer van de gemeenschap, van allen dus allen zitten we aan de geraeen- schappellke offertafel en eten zelfde brood, opdat we allen één worden, gelijk Kristus en de Vader één zijn. Want juist dat weten we te weinig: de Mis is niet dat half uurtje van 's morgensde Mis, ons offer, moet beleefd en waar gemaakt worden gans de dag door, in a! onze levensuitingen, en niet het minst in de omgang met onze broe ders, de mensen. Daar juist moeten we offeren en onze liefde door daden bewijzen. Dat moet de karakteristiek zijn van de Kristen mens, volgens de eis zelf van Kristus „Daaraan zal men erkennen, dat gij mijn leerlingen zijt, dat ge elkaar lief hebt". De liefde op maatschappelik ge bied is 't krachtige middel van de H. Kerk tegen 't dreigende kommu- Pn (tin linlVla nisme van -onze dagen. En (lie liefde Okunnen we slechts putten uit 't daadwerkelik Mis-beleven. Overal waar we reeds 'n Mis-week mochten houden waren de mensen <entoesiast in de hoogste mate. 'n Mijnwerker zei me„Pater kon u toch aan alle werklieden de Mis leeren begrijpen als bun dage liks offer, dat ze met Kristus voort zetten in hun arbeid". 'n Geneesheer schreef me met Nieuwjaar„Ik wens U Gods rijkste zegen toe, en bid, dat de Heer U de gelegenheid schenke aan alle studenten de Mis te leeren beleven waDt dan beleven we de omvorming van de ganse maatschappij. Ik offer iedere dag in m'n Mis de lasten en de zorgen van m'n leven vooral voor de zielen van m'n 2ieken, dcch 'n groot deel ervan offer ik uit dankbaarheid voor de Miskennis die u me schonk voor u en uw misapostolaat". En zo pas nog schreef me We hebben het reeds gevoeld aan de natuur, welke ons met eenige zeer milde dagen bedeelde, we heb ben het gezien aan de bloeiende crocusjes en aan de spruitende strui ken, we kunnen het bovendien straks, op den 21 Maart, lezen op den kaieuder het is weer lente!! Gelijk elk jaar. De natuur was niet dood, maar sluimerde. Het leven had zich slechts geborgen, maar herneemt haar rech ten. Slechts datgene, waaruit de levenskern geweken was, is onder gegaan in den barren winter. De levenskern, dat iï het geloof en vertrouwen. Het geloof in eigen kracht en het vertrouwen op de ge nade des hemels. Vertrouweu op de genade, dat hebben we noodig om te leven. Er zijn menschen, die wanhopen geen vertrouwen meer hebben, omdat het ze zóó slecht gaat, naar ze zeggen. Maar waarom, zoo vragen we, zouden we vertrouwen behoeven 5 het ons altijd goed moest gaan? In elk levend wezen huist het ver trouwen, maar er zijn menschen, die dat natuurlijke gevoel op onnatuurlijke wijze onderdrukken. Als de vogeltjes in den winter kouwelijk kleumen en onder een ijzig sneeuwkleed wroeten naac iets eets baars, dan moeten ze toch ook wel op haar maaier de ellende van haar bestaan een oogenblik voelen, maar tóch blijven ze ijveren en beschar- relen ze den naakten bodem om te trachten den zorgelijken tijd door te komen. Ze wéten, dat het straks beter zal worden en haar vertrouwen geeft ze kracht. Nauwelijks is de lente aangebroken, of ze bejubelen in vieugdig gesnater de blijde over winning en ze oogsten opgewekt het loon van baar vertrouwen. Op alle winters is een schoone lente gevolgd. Elke regenperiode is gevolgd door een tijd van heerlijke zonneschijn. Elke nacht bracht een dageraad en een dag. Wie de geschiedenis der wereld bestudeert, kan het bestatigen, hoe ook zij in haar economische ont wikkeling haar ups and downs heeft gekend, haar vette en haar magere jarenherhaalde wisseling van tegen stelling is een element, welke het wezen der natuur uitmaakt. Waarom zouden we dan thans versagen, nu een maatschappelijke crisis de menschheid teistert, een crisis, welke op zich zelf toch eigen lijk niets bijzonders is, maar zich alleen kenmerkt door een buiten gewone diepte en een langen duur Hebben we dan ook geen winters gekend van bijzondere koude of van een ongekend langdurig aanhouden? Zorgen zijn tenslotte niet zoo erg; ze sterken ons, kunnen ons althans sterken. Maar wél is het erg, als we het vertrouwen verliezen op een beterenden keer. Dan zijn we onzen levenskern kwijt. We gelooven, dat er bijzonder strenge winters, zoo nu en dan, noodig zijn om het zwakke, het min levensvatbare, hetwelk zwak nage slacht kweekt, te doen afvallen. Ook een crisis van ongekende hevigheid en duur kan een nuttige selectie uit oefenen. Wat zwak en slap is, valt dan uit ter verdere deelname in 's werelds bestel. Sterken we ons, opdat we niet tot ondergang gedoemd raken. Schragen we ons zelfvertrouwen, maar vooral ons vertrouwen op de Al-leidende Voorzienigheid. een brief stuurt, dan weet men ten slotte volstrekt niet, hoe men de daarin vervatte woorden moet nemen al dan niet ernstig gemeend b.v., al dan niet waar, al dan niet overdre ven enz. Maar als men op de hoogte der graphologische kunst is, dan legt elk haaltje, iedere verdikking, iedere krul de ziel des schrijvers als een open boek voor je. Een tijd geleden zijn we óók in de graphologie gaan liefhebberen. Toen we ons wat gevorderd waan den in de nieuwe wetenschap, heb ben we om te beginnen eens enkele eigenhandig geschreven brieven van ons zelve bestudeerd, sindsdien hebben we het ons tot gewoonte gemaakt om al onze correspondei tie op de schrijfmachine te tikken. De scbrijfmachinehandel moet sedert de verbreiding der graphologische kennis trouwens zéér belangrijk zijn toege nomen 1 Intusschen moet degene, die zich niet heel sterk bewust is van zijn voortreffelijke karaktereigenschappen, tegenwoordig terdege op zijn tellen passen. Als voorheen in een oproep van sollicitanten inzending van eigenhandig geschreven brieven werd vereischt, dan wist men. dat het om de mindere of meerdere fraaiheid va.i het „pootje", ging maar thans kan men er verzekerd van wezen, dat een selectie der btieven naar een of andere graphologische inrichting gaat om er het diepste wezen der schrij vers te 'laten ontsluieren. In Berlijn is onlangs nog een merk waardig proces gevoerd. Een heer was er dertig lange jaren op een groot kantoor geweest en had daar tenslotte de positie vjn procuratie houder verworven. De man had zijn werk steeds keurig gedaan en nimmer was op zijn eerlijkheid iets eau te merken geweest. Toen evenwel een jonge firmant zijn intrede in de zaak deed, had deze behoefte om vair zijn moderne werkmethoden te doen blijken hij zond van alle leden van bet personeel het handschrift tei beoordeeling naar een grapholoog Deze laatste deed daarop van den procuratiehouder een heel leelijk boekje open. De man zou een valsch karakter hebben, niet eerlijk zija eu dus werd aan de firma het verleenen of handhaven van een vertrouwens positie aan dien deugniet sterk ont raden. De procuratiehouder kreeg op staanden voet ontslag, zij het met uitkeering van salaris over drie maanden. De ontslagene nu, liep aanstonds naar den rechter om van den grapholoog, c q. van zijn ge wezen patroon schadevergoeding te erlangen. De afloop van het proces is ons helaas onbekend gebleven klariogen diametraal tegenover elkan der stonden. Het gebeurde in de moordzaak Eschauzier en de belee- digingszaak tegen den Winterswijk- schen dominee. Sommige menschen kunnen zich de weelde veroorloven om de noodige contra-experts voor hen te laten optreden, maar andere lieden moeten zich eenvoudig laten hangen op de uitspraak van iemand wiens deskundigheid moeilijk kan worden beoordeeld en wiens weten schap nog in de kinderschoenen staat. Zou men ook de graphologie niet liever de gelegenheid laten om zich uog wat verder te ontwikkelen? De wetenschap gaat toch ver tegenwoordig. Daar hebben we b.v. de gaphologische wetenschap, d.i. de kunst om uit 's menschen hand schrift zija karakter en andere per soonlijke eigenaardigheden, zooals zijn malerieelen welstand en zoo, af te leiden. De graphologie is werke lijk heel interessant. Ais iemand je Hoe bewonderend we ook tegen over de nieuwe graphologische wetenschap staan, meenen we toch ook eenig bezwaar te mog:n uiten. Schuchter en bedeesd natuuiiijk, want graphologen hebben dc bescheiden heid om aan leeken elk oordeel over hun uitspraken te ontzeggen. Overi gens zijn ze juist als psychiaters. Alleen een psychiater kau en mag uitmaken, of iemand gek is, of nief, maar als twee psychiaters tegelijk over iemand moeten oordeelen, dan krijgen ze altijd de hoogste ruzie en verklaren ze behalve het te onder zoeken object, ook elkander voor gek. In een strafzaak pleegt de psychiater a charge den verdachte voor toerekenbaar te verklaren de psychiater a décharge zegt. dat de ketel (de verdachte) stapel is, of omgekeerd. Met graphologen gaat bet al net zoo. Als de een volhoudt, dat een bepaald iemand een zeker briefje moet hebben geschreven, dan houdt de ander vol, dat het door den be lichte niet geschreven kan zija. Komt een grapholoog, door het O.M opgeroepen, uit Arnhem, dan haalt de verdediging er een uit Berlijn, tot het O.M. er tenslotte een uit Weenen laat komen. De deskundige, die de langste reis heeft moeten maken, schijnt het knapst te zijn en aan zijn oordeel refereert dc rechtbank zich tenslotte. 't Is krek als met de waarzeggerij In de plaats van je inwoning, voor spelt er wel een of andere juffcou tegen den prijs van twee kwartjes of zoo je toekomst uit het koffiedik, maar een beetje behoorlijke krant hecht zoo tegen Nieuwjaar b.v. alleen waarde aan de voorzeg gingen, welke omtrent 's werelds loop zijn gedaan door een dure madame uit Parijs En eer een ge meentebestuur serieus ingaat op de droom openbaringen van een mystieke dame, moet deze minstens een gra- velijken titel voeren en uit een wereldstad als Berlijn komen. (Ma dame Sylvia in Zaandam) We hebben nu pas twee belang rijke processen achter den rug, waarin vertegenwoordigers der gra phologische wetenschap in hun vee- Algem. weekoverzicht De caodidaatstelling voor de Tweede Kamer. Meer dan vijftig partijen probeeren haar kans. De 28ste Jaarbeurs ge opend. Sterke goudafvloeiïng bij de Ned. Bank. maar de gul den is veilig. Steun. De caudidaatstelling voor de Tweede Kamer heeft plaats gehad en de kiezers kunnen hun studie aan vangen ter bepaling van hun keuze op 26 April a.s. In den ochtend van Woensdag hadden reeds 24 partijen haar lijsten ingediend later kwamen □og meerdere candidaatstellingen binnen. Voor den kieskring Amster dam alleen werden meer dan 50 lijsten verwacht, doch vermoedelijk zijn er ook „partijen geweest, welke tenslotte het vereischte aantal hand teekeningen niet bijeen hebben kun nen brengen. Er is voor de kiezers te kust en te keur; zelfs een Bond van Werkloozen beeft een worp naar een Kamerzetel gedaan. —o a Utrecht is de 28sie Jaarbeurs geopend in een sfeer van getemperd optimisme. De deelname is in elk geval weer druk en ook de bezoekers stroomen uit alle richtingen aan. Utrecht weet het den Jaaibeurs- gasten gezellig te maken. In de straten was van de week een onge kende bedrijvigheid merkbaar en een viertal reclame-optochten van V.V.V, trok vele kijkers. Tal vanw.rklooze musici zija eveneeDS naar de Dom stad gekomen om er wat te verdienen; ze treden er op als straatmuzikanten. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 30 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 labl. 10 ets. Een weinig onrustbarend was dezer dagen het bericht omtrent een sterke goud-afvloeiïng bij de Ned. Bank, ma r tenslotte is de verzekerd heid gegeven, dat deze afvloeiïng het dekkingspercentage der aangegane verplichtingen niet heeft verminderd, zoodat geen gevaar voor den gulden kon worden geducht. De afvloeiing was een gevolg van ruime goud aankoopen door Frankrijk en België, in welke landen groote waarden werden teruggetrokken uit het tegoed van Engelsche zijde. o Voorloopig schijnt er voor onzen gulden nog geen steun benoodigd. En dat is maar gelukkig ook, want we hebben maar al te v* el volwaardig geld noodig om onze nijverheid op Je beenen le houden. Het /ijn nu weer de boomkweekers, welke volgens een ingediend wets ontwerp. hulp behoeven en verkrijgen zullen. De boomkweekerij wordt in ons land steeds minder loonend. Het betreft hier een gezamenlijke bedrijfs oppervlakte van 2200 H A. De export bedroeg in '30 nog 7 millioen, maar was in het afgeloopen jaar tot 2ijt millioen teruggeloopen. Er staao bovendien nog vele vorderingen in het buitenland uit, terwijl ook groote schade is geleden door daling van het Engelsche en Scandinavische geld. De loonen in de boomkweekerij zijn met 25 a 30 pCt. verlaagd en de pacht der gronden daalde van 25 gld. per vierkante roede tct 10 gld.. maar oDdaoks dat alles hebben de boomkweekers door gemis aan con tante middelen, zware zorgen. De regeering stelt nu voor om 3ijt mil- lioea te bestemmen voor te verleenen credieten, welke een rente zullen doen van 2 pCt. Voor de streek van Boskoop zal 2i/t millioen benoodigd zijn, zoodat 1 millioen overblijft voor de kweekers in het overige deel des lands. De VARA zal dit jaar op 1 Mei geen aether hoogtij beleven. De minister van Waterstaat heeft n.l. bepaald, dat de AVRO op 1 Mei zal uitzenden, omdat de verjaardag van prinses Juliana dezen keer op Zondag valt, derhalve eerst 's anderen daags zal worden gevierd. Op den verjaardag van prins Hendrik. 19 April, zal de AVRO eveneens uit zenden en wel door verplichte ruiling van den Dinsdag en Woensdag VARA en AVRO. NederlamEcli fabrikaat. We hebben allen kennis genomen van de stevige actie, welke op 't oogenblik in ons land gevoerd wordt om de nationale industrie meer dan ooit krachtig te steunen. Wij vinden dat streven sympathiek, vooral nu ODze handel en nijverheid meer dan ooit door buitenlandsche maatregelen onmogelijk worden gemaakt. De vraag zou kunnen zijn, of we niet een stapje verder moeten gaan dan ook hier te probeeren om ons economisch geheel zelf te helpen. Wij hebben hier intusschen te doen met 'n zeer belangrijken nationalen tegenstand n.l. de zucht of beter ge zegd de mentaliteit van het Ned. volk, waardoor de meening post vat dat iets niet goed is, wanneer het niet van over de grenzen komt. Alles wat uit den vreemde komt beter. Men ziet het verschijnsel in allerlei kringen. Hoeveel katholieken ont moeten wij, die al direct hun neus optrekken als er iets goeds komt van katholieke zijde. Gewoonlijk heeft men er niets anders voor over dan ritiek. Zoo gaat het ook op ander gebied. Het zal daarom noodig zijp, aldus merkt de N.T.C. op. dat men de menschen dwingt in te gaan in het huis van 'l algemeen welzijn. En hiertoe is niets anders dan de over heid bekwaam en dus ook geroepen Het blad vervolgde dan Dit geld o i. ook het vraagstuk der vieemde en vooral Duitsche werkkrachten. Dr. Henri Hermans heeft in Den Haag mede medegedeeld, dat er 120 duizend Duitschers in Nederland in Nederland in loondieost werkzaam zijn. Dit is meer dan een belachelijke geschiedenis. Bijna de helft van ons geheel aantal werkloozen En dan te zien, hoe Duitscbland onze producten en onzen invoer weert en benadeeld 1 Wanneer men spreekt van plan matige en rationeele productie, mag men ook wel eens denken aan plan matige en rationeele werkverdeeling en indienststeiling van arbeiders. Ook hier echter moei het heil van een ingrijpen der overheid komen den meest geschikten vorm van nationale zelfverdediging. Wij meenen, dat men in dezen toch erg voorzichtig zal moeten zijn want: weren wij de Duitsche ar beidskrachten, dan volgt er natuur lijk ook een gedwongen uittochl van de Hollanders uit Duitschland. Eq dan konden we wel eens veei slechter af zijn dan bij den huidigen toestand. zal men niet ten gronde laten gaai Toch zija er ook lichtpunten. Durfde men voorheen zelfs niet aan practische boeren-candidaten te denken, ditmaal komen er reeds in bijna alle kieskringen op de officiëele lijst. In den kring Leiden, Dordrecht, enz. zelfs een als eerste plaatsver vanger. Er behoeft nog „slechts" organi satorisch gehandeld, nog al wat vooroordeel en een „beetje" afguDst weggewerkt te worden en de vol gende maal lukt het. Thans, geachte lezers, die het ge duld hebt gehad mijne sprokkelingen „rond de boerderij" te volgen, ga ik dit figuurlijk terrein voorloopig ver laten. Hoe hopeloos donker de toe komst ook zietofschoon geen loon den arbeid verzoet, het voorjaar roept ons toch naar veld en weide, en is er werk rond de boerderij in letter lijken zin Tot ziens en beterschap dat wenscht U van ganscber harte AGRARUS. Dc stennnini XVI. na (lo stemming We hebben dan de verkiezing in onze R.K. Staatspartij alweer achter den rug. En we kunnen nu de balans daar van even opmaken. Ik kan daarbij kort zijn, omdat ik slechts heb te bekijken wat er van „rond de boer derij" terecht is gekomen. Dat is niet veel. eigenlijk niets. Wat ik trouwens ook wel verwacht had. Ik denk ook dat weinige boeren caudidaten zich die candidatuur heb ben laten welgevallen in de hoop om bun iolrede in het hooge college van Staat te doen. Toch dtred het mij genoegen, dat zij den „euvelen" moed bezaten om eere zoodanige candidatuur te aan vaarden. We hebben nu tenminste eens Kunnen tellen... wc hebben de critiek op deze „hoogmoedige" van hun :ollega's en anderen kunnen verne men... we hebben ook de nict-edelste roerselen van sommige der boeren harten in actie kunnen zien. We hebben gezien een volslagen gemis aan solidariteit. Kunnen zien, dat de traditioneele overlevering, dat onze belangen slechts gediend kunnen worden en veilig zijn bij „boogere I" We gaan dus een schoone toe komst tegemoet, want de Kamer is straks ander en voor de zooveelste maal van boerensmetten vrijDank zij den adellijken trouw der trouwe boerenZoo trouw, dat ze zelfs legen het „politiek advies" in reclame materiaal uitreikten ten gunste van een anderen candidaat, geen boer Hoe organisatorisch, hoe edelmoedig. Zulke offervaardigheid zal haar loon niet missen. Zulk (boeren) geslacht VENRAY. 18 Maart 1933. Keuring Dicnstplichtliehting 1934 De keuring voor de dienstplicht- lichting 1934, zal te Venray plaats hebben op 6 April a.s. in bet St. Antoniuspatronaat en wel voor de gemeenten, Maashees c a. en Wanssum. Op de Maandag gehouden veemarkt, werden iï totaal aange voerd 342 stuks t.w. Dragend vee 95; Vet vee 35; Gust vee 11; Kalveren 5; Biggen 196. Handel levendig, prijzen stationair. Dragend vee van f 110,-. tot f 190.-. Vet vee 21—25 ets. per geslacht pond. Biggen van f8,-. tot fll,-. In de ).L Zondag te Merselo gehouden vergadering van den Bond van Handboogscbuttenjen „De Vriendschap" Venray, werden de af tredende bestuursleden de heeren P. Gooren en G. Poels met algemeene stemmen herkozen. Verder werd besloten wederom een drietal concoursen te organiseeren Het eerste zal plaats hebben 14 Mei a.s. Voor rekening van den Heer J. van Lieshout alhier, werd aanbesteed het bouwen eener woning aan den Langenweg. Ingeschreven werd als volgt: K. Jacobs 3422 P. Spee en Zn. 3415 H. Maas 3478 L. Maassen 3540 Ant. Tacken 3409 Aan den laagsten inschrijver gegund Architect de Heer P. van Bergen. Voor rekening van de Ileeren Soijders en Lucassen alhier, werd aanbesteed het bouwen eener dubbele woning aan den Ouden Oostr. weg. Ingeschreven werd als volgt: J. Houwen Th. Maassen C. Rijnders P. Vollenbcrg Gielen Th. Vissers G. Verstralen Th. Siebers J. Ondenhoven L. Vollenbcrg 5620 6246 5603 5835 6315 5850 6300 6288 6430 5555 Aan den laagsten inschrijver gegund Architect de Heer P, van Bergen. Bij de gehouden aanbesteding van de melkritten, boter- en kolen- vervoer ten behoeve van de Coöp. Stoomzuivelfabriek „Venray" bleek, dat het totale inschrijvingsbedrag f3700, minder bedroeg dan vorig jaar, toen dit bedrag reeds f6000 minder was dan in 1931. Voetbal. Verloor Albatros destijds in Tien- ray wegens absoluute onbekwaamheid van den fungeerenden Scheidsrechter, morgen behoeft hiervoor geen vrees te bestaan. De heer Scbatorje is een nobel zeer bekwaam arbiter. De Geloofsvervolging in Rusland. Dinsdagavond j.l. werd voor de leden van Goudpluvier de laatste Ontwikkelingsbijeeokomst gehouden van dit seizoen. De heer Oriessens. hoofd der school Heijde, hield een lezing met projectiebeelden over de Geloofsvervolging in Rusland. Een aangrijpende, ja huiveringwekkende

Peel en Maas | 1933 | | pagina 1