De Kamer verkiezingen. Provinciaal Nieuws Buitenl. nieuws. Gemengde Berichten Zaterdag 4 De stemming van morgen. Het is wel een buitengewone ver scheidenheid van belangrijke zaken, welke deze week strijden om den voorrang. We maken utt de veelheid van stof een keuze en schrijven nog even over de a.s. Kamerverkiezingen. We wezen er de vorigs week al op, dat we mor gen Zondag in onze R. K Staatspartij een zeer belangrijke etappe van den verkiezingsweg afleggen. Dan wordt nl. in de R. K. kiesver- eenigingen de officieele 'candidatenlijst opgemaakt. Men houde goed in 't oog, dat de R. K. kiezers hierbij vrijwel uitmaken, wie in de volgende regeerperiode hunne vertegenwoordigers zullen zijn in de Tweede Kamer. Daarmede is tevens aangegeven het groote belang, dat gelegen is in het lidmaatschap der R. K, Kiesvereeni- ging, waarop wij vöör 1 Januari 11. herhaaldelijk gewezen hebben en waar aan in vele kiesvereenigingen op verre na niet de aandacht is gewijd, welke deze zaak verdiende. Maar hoe het ook zijmorgen moe ten allen, die lid zijn der R K. Kies- vereeniging, gaan stemmen, opdat een zoo groot mogelijk getal leden der R. K. Staatspartij uitmake, wie onze ver tegenwoordigers in het Parlement zullen zijn. Op één zaak willen we nog even wijzen. In sommige kieskringen is een volledig, in andere een gedeeltelijk en in nog andere geen politiek advies gegeven vanwege de politieke leiding in den betrokken Rijkskieskring. Over de waarde van dat advies kari men van meening verschillen. Zoo kan men de meening zijn toege daan, dat de politieke leiding reeds voldoende van boven af haar invloed heeft doen gelden door het stelsel der omschreven zetels en kan men voor de overige zetels zijn eigen volle vrij heid opeischen. Wie voor zich over tuigd is, dat hij van die vrijheid een goed gebruik kan maken, hij handelt volkomen correct, wanneer hij zijn candidaten vrij kiest. Wie absoluut elk oordeel over de candidaten mist, hij handelt veilig, door het politiek advies als handleiding te nemen. Uitdrukkelijk willen we hier echter nog eens vaststellen, dat het absoluut onjuist is, om het niet volgen van het politiek advies te beschouwen als een beetje opstandig of niet organisatorisch. Niets is minder waar. Wiet gaat stem men, doet zijn vollen katholieken plicht. Laat niemand dien verzuimen Gaan we nog een stapje verder op het verkiezingsterrein, dan zien we voor ons de officieele stemming op 26 April a.s. Daarbij is het zaak, dat elke katholieke kiezer ter stembus trekt en zijn stem uitbrengt op de katholieke lijst. Om dat te bereiken is nog heel wat propaganda noodig en we zouden de kiesvereenigingen nog eens willen wijzen op hun buitengewone verant woordelijkheid om voor de noodige polifieke ontwikkeling en instructie der kiezers, te zorgen. Velerwege was het tot heden de politieke dood in den pot. Laat er toch tijdig leven in de brouwerij komen. VENRAY. 4 Maart 1933. Lord Demon. Getrouw aan de gedachte van Pastoor Rutten zg.. dat er op Vastenavond-Dinsdag in de Patro naatszaal een mooie en niet dure voorstelling zou worden gegeven, heeft men 28 Febr. j.l. een Tooneel- uitvoering aangeboden. Venray's publiek heeft op de aanbieding geantwoord door in zoo grooten getale op te komen, dat men ten slotte besloot om geen toegangs kaartjes meer te verstrekken. De opvoering van „Lord Demon" is een schitterend succes geweest. Hulde aan de Tooneelvereeniging „St. Servatius" voor haar kennen en kunnen 1 In ongelooflijk korten tijd (een heel enkel keertje was dit een oogenblik te merken) heeft deze Tooneelclub zulk een moeilijk stuk onder de knie. De hoofdrol „Lord Demon" was bepaald éénig Met ijskoude kalmte ging deze gentleman-boef op zijn doel afhet uit den weg ruimen van den politiecommissaris v. Woorld. Brutaal zeker van de overwinning, maakte hij geen overdreven drukte, lechte slechts zijn stillen grimmigen cynischen lach. Men zou niet weten, al kon men er aardig wat mee ver dienen, wat op deze vertolking kon worden afgekeurd. Best van spel was ook v. Woorld zelf. Precies wat een politie-commis saris tusschen de misdadigers van London zijn moetzenuwachtig als hij „onder ons" is (hij is en blijft mensch en weet dat zijn leven aan een zijden draadje hangt) maar met kracht en met opeengeklemde lippen 1933, No. 9 zich bedwingend, wanneer hij in zijn kwaliteit moet optreden. Die inge houden drift bij de slot-scène, waarin hij eindelijk over den „Onoverwin bare" zal zegevieren, was meester lijk. Ook in deze rol weer niets van die hinderlijke overdrijving, waarmee men 'n goedkoop succesje kan be halen, doch aan de kunst te kort doet. Ah, Lord Dunley, wat heb je de menschen gezellig vermaaktJij met je bekrompen verstandje dat de wijs heid in pacht had jij verwaand prulmanneke met je dwaas famille- trotsje jij bespottelijke pantoffelheld! Wat was deze rol goed begrepen En wat had deze vertolker drie vierden van alle succes naar zich kunnen toehalen, indien er in „Sint Servatius" niet was die mooie disci pline en geest van samenwerking. Sounspoort, nu eens een rheuma- tisch oud huisjesmelker, dan een brutale rappe boef, vervolgens een leuke koetsier, en ten laatste een man met de wijsheid in de kan, speelde zijn rol van alle markten thuis tot volle tevredenheid van Lord Demon en van het publiek. Proficiat Terwijl u, geachte toeschouwer, in ademlooze stilte de slot-scène mee leefde, hebt zeker het verschil op gemerkt tusschen de tot het uiterste gespannen zenuwtoestand van v. Woorld en van Ternow. Wat een mooi apel, nietwaar, van die beiden I Niet te verwonderen, d&t de Tooneel vereeniging „Sint Servatius" tot nu toe de hoogste punten beeft behaald in de Tooneel-competitie Zeer gaarne een woord van op rechte hulde wijdend aan het spel van Freed, huisbediende van v. Woorld, hadden wij voor ons wel zoo lief een andere creatie gewenscht. De oorzaak echter is te vinden in de rol zelf. Een mao, die al zoo lang bij zóón politiecommissaris in dienst is, doet het niet zoo. Wij zouden er om willen wedden, dat dit in het oorspronkelijke Duitsche stuk de rol is geweest van een ietwat aanstelle rige huisjuffrouw. De groote verdienste van Stefter- ding, collega van v. Woorld, was o.i. dat hij zoo terdege zijn plaats begreep in dit stukniet naar den voorgrond drong, hoewel hij met zijn talent en gemak van spelen daar kans genoeg voor had Beschaafd spell We hebben dan nu de voornaamste rollen besproken. Ook de vertolking der kleinere rollen was over het al gemeen verdienstelijk. Een man is er die men op zulk een avond nooit ziet, hoewel hij overal tegenwoordig is. Het is de Eerw. artistieke leider van de tooneelvereeniging „Sint Servatius" die om hoogere belangen de goede tooneelkunst steunt en vooruitbrengt met alle kracht en talent en min zaamste welwillendheid. Een warm woord van hulde en van dank. 't Andere staat hierboven opge- teekend. Vermelden we nog het buiten gewoon gezellig te vinden, als zulk een avond wordt opgeluisterd door het Salon-orkest „Euterpe" dat ook weer dezen keer, in het begin onder de leiding van den blinden pianist den welwillenden kunstenaar den heer Engelbert, en vervolgens onder directie van den eigen artistieken en altijd gereeden heer Mathieu Arts elk ledig oogenblik vulde met de pret tigste muziek. AANWEZIGE. Uitbetaling volgens de Vorst- regeling, ten kantore van den Gemeente' Ontvanger op Zaterdag 4 Maart a.s De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van de tewerkge stelde werkloozen uit deze gemeente bij de Havenwerken te Wanssum, de Bekcnnormalisatie en het spitten van grond onder toezicht van het Staatsboschbeheer, dat de uitbetaling der vorstregeling over 24 Februari t.m. 2 Maart 1933 zal plaatshebben ten kantore van den Gemeenteont vanger „Onder den Boog" op Za terdag 4 Maart a.s. en wel als volgt: a. des namiddags van 2 tot half 4 voor de tewerkgestelden bij het spitten van grond onder toezicht van het Staatsboschbeheer. b. van half 4 tot 5 uur voor de tewerkgestelden bij de Havenwerken te Wanssum. c. van 5 tot half 7 voor de te werkgestelden bij de Bekennormali- satie. Venray, 2 Maart 1933, De Burgemeester van Venray. O. VAN DE LOO. De burgeroorlog in Duitschland. Een Nederlandsche commu nist de brands lichter in het Rijksdaggebouw. Tal van grondwettelijke rechten opgehe ven. Vele bladen geschorst. Tal van arrestaties en huis zoekingen. Organisaties van S.A., S.S. en van Stablhelm als officieele hulppolitie. Nation, socialistische stormtroepen saam getrokken rond Berlijn. Geen politieke aethervlucht naar ons land. Uit andere landen. Men heeft het algemeen voorvoeld, vöör den 5den Maart, dag der ver kiezingen. zou het Marxisme in Duitschland vleugellam worden ge slagen, omdat Hitler, die de macht in het Rijk kreeg, deze niet meer zal afgeven; hij wil een stembus overwinning op Zondag a.s, forceeren en dan afrekenen met 't parlement, d.i. langs parlementairen weg een einde stellen aan 't parlementarisme: Lukt hem dit niet om een verkie zingszege te behalen, welnu, dan beschikt hij over andere middelen om zijn wil door te drijven. Regel matig en disciplinair omringen zijn stormafdeelingen de hoofdstad en de concentratie zal op heden Zaterdag geheel zijn voltooid. Om de actie van communisten en socialisten lam te leggen, moesten er motieven zijn. Die bleken te vinden in het Karl Liebknechthaus, het centJum der communistische actie. Het genomen en bezet; de commu nistische actie. Het gebouw werd genomen en bezet; de communisten werden er uit gedreven en de vlag der Nazi's werd geheschen op de veroverde veste. De dood van Horst Wezel was gewroken De haren van elk rustig burger rezen van schrik ten berge, toen de Nazi's bekend maakten, wat ze allemaal in het communistisch centrum hadden ontdekt. Geheime gangen, wapens en duizende kilo's paperas sen, waaruit heel het communistisch agitatie- en revolutieplan bleek. Ze zouden een schrikbewind zijn gaan uitoefenen door middel van brand stichtingen, moord en doodslag. En, laten we dat direct zeggen, er kan wel veel van waar zijn, want deze allerroodste broederen zijn tot veel in staat. Prompt des anderen daags, op Maandagavond, brak een geweldige brand uit in het rijksdaggebouw, aangestoken door een Nederlandsch communist van der Lubbe, die geen poging gedaan had om zich aan de verantwoordelijkheid over zijn daad te onttrekken. Als een communist den Nazi's een pleizier kon bewijzen is het wel deze heer van der Lubbe geweest. Van verschillende kanten wordt dan ook wel te kennen gegeven dat van der Lubbe een willig werk tuig is geweeet in de handen der Hitlerianen. Zeker is, dat van dit vroeger te Leiden vertoefd hebbende warhoofd, alles is te verwachten. Intusschen, nu had Hitier alles om de Duitsche bevolking van het ont zettende communistische gevaar te overtuigen. En ook Hindenburg daar van te doordringen. Wat deze eerst geweigerd had, deed hij nuhij teekende de noodverordening, waarin de uitzonderingstoestand werd bepaald velerlei grondwettelijke vrijheden werden opgeheven en de doodstraf werd afgekondigd voor verschillende misdrijven. Socialistische en communistische bladen werden verboden het gebouw van de „Vorwarts" werd bezet. Invallen hadden plaats in alle bureaux van de moderne vakbonden en van de communistische en socialistische partijen. Alle communistische rijks dagleden, welke men te pakken kon krijgen, werden gearresteerd. Politie- bureaux en Huizen van Bewariog zitten vol met arrestanten. De politie wordt bijgestaan door de organisaties van S. A S. S. en van Stahlhelm, welke to t officieele hulppolitie zijn verheven. Dat is ook het geval in Mecklenburg Swehrin, waar net kabinet eveneens tot de scherpste maatregelen tegen de Maxisten van allerlei slag besloot. In Beieren volgt men de ontwik keling der gebeurtenissen met angstige spanning. Hitier heeft in de nieuwe noodverordening mede laten vastleg gen. dat de bevoegheden der lands- regeeringen aan de rijksregeering kunnen overgaan, wanneer de lands- regeeringen mochten weigeren om de maatregelen van orde en veiligheid, welke haar worden voorgeschreven, vlot uit te voeren. Dat is een duide lijke bedreiging aan het adres van Beieren. De noodverordening dateert van 28 Februari, Die datum zoo is de aigemeene opvatting zal in de historie van Duitschland bekend blijven als begin van het fascistische regiem, ingezet met de opheffing van alle grondwettelijke rechten voor die groepen van staatsburgers, die zich niet aan het nieuwe regiem onder werpen. De beteekenis der verkiezingen van Zondag kan niet groot meer zijn, nu aan de meeste partijen het voeren van propaganda is belet ge worden en millioenen kiezers door een stelsel van schrikaanjaging van de stembus zullen wegblijven. Partijbladen kunnen niet verschij nen politieke bijeenkomsten worden uit elkaar geslagen. Nederland zal bovendien geen toe vlucht meer verleenen voor aether- propaganda, bestemd voor het Duit sche volk. De minister van Water staat heeft daar bezwaren tegen ge opperd en o.i. terecht, al betreuren we het voor de getroffenen. De gebeurtenissen in Duitschland hebben alle belangstelling voor het overige wereldnieuws verloren doen gaan. Toch zullen we nog enkele merkwaardige berichten hier samen vatten. In de Chineesche provincie Jehol wordt de Japansche opmarsch voortgezet. De Chineezen weren zich wanhopig in bloedige gevechten, maar tevergeefs. Engeland heeft be sloten om een verbod uit te vaardi gen tot verzending van wapenen naar China of Japan. De Japannes hebben er geen behoefte aan, zoo zeggen ze. De Chineeschen hebben uiterst gebrek echter aan krijgsvoorraden. Zij zouden dus het meest gedupeerd zijn, maar geruststellend voor ze is het feit. dat tot heden alle wapen leveranties uit Engeland aan China, via Siam gingen 't Is maar een kwestie van politiek. De Fransche regeering heeft nu zoowel in Kamer als Seaaat haar veel omstreden financieele saneerings- plannen er door gekregen. De socia listen stemden verdeeld, met het ge volg, dat Léon Blum als voorzitter der fractie is afgetreden. V Ter ontwapeningsconferentie werd het voorstel verworpen om de unifi catie van het legertype ook voor koloniale strijdkrachten te laten gelden. De meeste oppositie kwam van de zijde van Engeland, Frank rijk en Nederland. Zaterdag aanvaardt Roosevelt zijn ambt als president der Ver. Staten, als opvolger van Hoover. De ambts overdracht gaat gepaard met plech tigheden van echt Amerikaanschen omvang. Er zal véél feest zijn In tusschen staken tientallen banken in Amerika haar betalingenandere groote banken besloten om slechts ten hoogste 5 pet. der gestorte deposito's uit te keeren. Zoo het al geen prettige tijd is, 't is wél een opwindend leven, dat we kennen I Hoeveel belasting Amsterdam betaalt. Het Bureau van Statistiek publi ceert een overzicht per kwartaal en voor het geheele jaar van de opbrengst der rijksbelastingen te Amsterdam in vergelijking met het geheele rijk. Zonder de opbrengst der domeinen en der Staatsloterij en zonder de belasting op gouden en zilveren werken, die in dit overzicht niet begrepen zijn, was het totale bedrag in het heele rijk f557.523.704, waarvan f 129.50L900 geheven wer den te Amsterdam. Dit laatste be drag is 23 pet. van het eerste, terwijl de bevolking van Amsterdam op het einde van 1932 slechts 9i/z pet. van die van het rijk bedroeg. Voor verscheidene middelen is deze ver houding geringer, zooals bijv. voor het voornaamste van alle en wel de belasting naar inkomen en vermogen, waarvan het percentage voor Am sterdam toch nog I81/2 pet. was. Honderd biggen in een gepant serde auto. Dinsdag heeft de Eindhovensche politie een Belgische pantserauto, die zonder lichten reed, achtervolgd en ten slotte opgespoord in de bosschen bij Valkenswaard. De cabine bleek geheel met pantserplaten te zijn be schermd. In de wagen zaten ruim 100 biggen. Droevig ongeluk. Dinsdagmiddag is de 68-jarige H. T. te Gilze in een looikuip gevallen. Hij werd er bewusteloos uitgehaald. Wel was aanstonds medische hulp aanwezig, maar het mocht niet ge lukken de levensgeesten op te wek ken. De geneesheer constateerde hart verlamming. Personeele belasting voor koffiehuizen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de arti kelen 31 duodecies en 63 der Wet op de Personeele Belasting 1896. Blijkens de toelichting heeft het wetsontwerp ten doel le. door een aanvulling van art. 31 duodecies der Wet op de Per-

Peel en Maas | 1933 | | pagina 5