oor allen die Sukkelen Algem. weekoverzicht Provinciaal Nieuws j jf-PENHOUDERS ül-POTIOODÊN Gemengde Berichten Duivensport. met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp pf pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. De Kamerontbinding. Wie niet terugkeeren. Duitschiand verhoogt de i 1- voerrechten. Wat de Spoor wegen minder ontvangen. Per Zeppelin naar Indië Vliegongelukken Is de Kamerontbinding van de vorige week al zeer onverwacht ge komen, onvoorbereid waren de politieke organisaties niet, want veel werk was al verzet om deel te nemen aan de normale periodieke verkie zingen van Juni a.s. In ieder geval het electorale slagveld wordt al druk verkend door de voorposten der politieke partijenmanifesten zijn reeds gepubliceerd en de kopstukken hebben hun |asschen volgeladen met de schoone beloften, waarop het volk vóór een verkiezing pleegt te worden onthaald. Intusschen is de oude Kamer nog druk aan het vergaderen geslagen, napratende over de Kamerontbinding, over het gebeurde op de Z.P., en afdoende wat er nog van de be- grootiDg te behandelen was overge bleven, t.w. onze koloniale begrootin- gea. Van de leden, welke nu nog zitting hebben, zullen verscheidene in de nieuwe Kamer niet terugkeeren want koning Kiezer is wat narrig uitgevallen soms en wat wispelturig van aard. Speciaal vertegenwoordi gers van kleine partijtjes hebben aan hun Kamerlidmaatschap maar een weinig vaste positie. Enkelingen komen en gaan in het laatste geval zijn ze gauw "ergeten en niemand mist ze. Reeds thans is bekend, dat een paar „kopstukken" uit de groote partijen eigener beweging hun plaats voor een ander zullen ruilen. Dat ttaat b.v. vast van Mr. Beumer, het bekende A. R. Kamerlid, die lange jaren in de Kamer zetelde en daar ■n zeer geziene figuur was, omdat hij naast bekwaamheid groote slag vaardigheid bezat en bovendien een ongerepte reputatie van politieke eerlijkheid genoot. Van de katholieken oaat Mr. van Wijnbergen heen. Ook hij genoot veler respecten. Een onplooibaar mensch, van rotsvaste overtuiging, een die niet van geven en nemen wist, maar het volle pond i'ischte, als hij dat zijn recht wist. Een veldheer uit den schoolstrijd. Beide genoemden gaan in directen staatsdienst over. De politiek heeft voor de oude gaide veel van haar aantrekkelijkheid verloren. De tijden zijn uiterst moei lijk en... de menschen zijn er niet meer naar om het elkander wat ge makkelijker te maken. Wat de moei lijkheden der tijden betreft, er opent zich nog maar weinig perspectief op beter. Met de Duitschers voerden we officieuse besprekingen over een nieuwe handelsovereenkomst. Onze vertegenwoordigers te Berlijn deden velerlei concessies, maar tenslotte kwamen zij dan ook tot overeen stemming met de Duitsche onder handelaars. Toen... weigerde de duitsche regeering echter de over eenkomst te aanvaarden, omdat ze blijkbaar veel verder gaande voor nemens had. De officieele besprekin gen zullen nu op 15 Maart in Ber lijn beginnen, maar aan wat vooraf ging valt wel te concludeeren, tot welke ontgoochelingen onze land en tuinbouwers, alsmede onze zuivel- producenten zullen worden geleid. Een voorproefde daarvan is de afkondiging van de nieuw-vastgestel- de Duitsche tarieven, welke 1 Maart ingaan. Speciaal land-, tuinbouw- en zuivelproducten zijn zwaar getroffen de rechten worden in bepaalde ge vallen meer dan verdubbeld. Moet het hier dan toch tot een boycot actie van Duitsche artikelen groeien Ook de Ftanschen hebben hun tarieven weer herzien. Het invoer- - recht op boter werd verhoogd van 700 op 850 Frs. per 100 Kg. Het is te hopen, dat de prijsver laging. welke binnenkort voor het spoorwegverkeer in ons land zal gelden, haar beoogde uitwerking niet zal missen, want het vorig jaar is heel slecht geweest. Eerst nu zijn de ontvangstcijfers bekend van de eerste tien maanden in 1932. Welnu, toen is voor 22 millioen gulden minder ontvangen dan in de tien overeen stemmende maanden van het jaar daarvoren Dat alles neemt niet weg, dat in ons land nog aan allerlei experimeD- n op verkeersgebied wordt gedacht. Er is b.v. ernstig sprake van een Zeppelin verbinding met Indië, een onderwerp, waarover Dr. Eckener in Indië druk lezingen houdt. Ook wordt bericht, dat op het Zeppelin-verkeer met Z. Amerika een luchtschip zal worden ingelegd, hetwelk onder Nedcrlandsche vlag zal varen en door een Ncderlandscbe bemanning zal worden bediend. Daarmee wordt gesmeekte regen komen mocht. Wordt vervolgd. beoogd, ons vertrouwen in Zeppelin- verkeer in te pompen en mede aan Nederlandets het vak te leeren. Zich door de lucht te bewegen, hetzij per vliegtuig of per luchtschip, het is ongetwijfeld heel mooi en interessant, óók duur soms. Maar de kans van met onbedoelde vaart naar beneden te komen, blijft een ietsjes onaangenaam. Dezer dagen beleefde men dat weer in Soester- berg. In de omgeving van het vlieg veld hebben daags ra elkaar twee vliegtuigen een noodlanding moeten maken. Er kwamen veel brokken van, maar de inzittenden werden gelukkig niet al te erg gehavend. VEN RAY, 25 Februari 1933. V olksontwikkeling. De slotavond van de Venraysche Ontwikkelingsavonden getuigde nog steeds van onverflauwde belangstel ling in het schoone werk der Volks ontwikkeling. De leider dezer avonden de VVeleerw. Heer Kapelaan Geurts, dankte dan ook zijne trouwe schare voor hun bereidwilligheid en groote aaudacht, waarmede zij de vorige negen avonden gevolgd waren en thans weer den tienden avond kwamen bijwonen. Onder leiding van den Heer van Heyster en Mej. van Rijswijck werden door een knapenkoor den Spreker van heden ter eere enkele Vlaamsche liederen op zeer loffelijke wijze ten gehoore gebracht, waarna aan den Spreker, op zeer loffelijke wijze ten gehoore gebracht, waarna aan den Spreker, de Weleerw. Zeergel. Pater Professor Dr. Strakke het woord gegeven werd en sprak over de zeer oude geschiedenis van het Franken volk, waarvan helaas zooveel ver loren is gegaan en zoo weinig bekend is, en vele schoone dingen op het crediet van andere landen en volken geboekt en wel speciaal op het Fran sche volk. Met groote deskundigheid en met bewonderenswaardige zekerheid vao namen en jaartallen deed Spreker voor ons herleven, dat groote en schoone Frankenvolk, dat zich had neergezet in de thans als Zuidelijke Nederlanden bekende landstreek, dat zich echter uitstrekte tot aan de oevers der Loire. Spreker deed ons zien, hoe dit volk een eigen cultuur en letterkunde had en zijn volks karakter niet verloren is gegaan of opgegaan in de hun omringende stammen en volken. Als Groot-Nederlander juichte Spreker het toe, dat thans vele his torici zich hebben gezet tot een diepgaande studie in oude folianten der bibliotheken, om het volle licht te dóen schijnen op de roemruchte geschiedenis van den Dietschen stam. die meer dan eens zijn stempel gezet heeft op de geschiedenis van West Europa, en zoo veel heeft bijgedragen tot de verbreiding der Katholieke Kerk. Hartelijken dank bracht de Wel eerw. Heer Geurts aan den eminen- ten Spreker, die op den laatsten Ontwikkelingsavond in Venray heeft willen komen spreken, om ook aan ons, als Limburgers, duidelijk te maken, dat het Katholicisme in deze streken uit zeer oude tijden tot ons gekomen is en wij daarom dit erfdeel onzer Vaderen meer dan iets anders te verdedigen en te bewaren hebben. Na het zingen van Limburg, mijn Vaderland, werd deze vergadering met den Christelijken groet gesloten. Stellig met de hoop in het bart, dat in het komende seizoen deze avonden zullen worden voortgezet, gingen allen huiswaarts. De a.s. Kamerverkiezingen. Zaterdag en Zondag hebben de vergaderingen van de Kringorganisa ties plaats gehad ter vaststelling van de definitieve groslijst voor de stem ming in de R.K. Kiesverenigingen op Zondag 5 Maart a.s. en ter be handeling van de vraag, of al dan niet een advies zou worden uitge bracht. Het resultaat der besprekingen van den R.K. Kiezersbond voor Limburg was, dat voor den omschre ven zetel economische en sociale zaken, algemeene maatschappelijke positie der werknemers, werd aan gewezen de heer Henri Hermans, die tevens lijstaanvoerder zal zijn. Voor de tweede plaats, den om schreven zetel voor land- en tuin bouw werd besloten geen advies te geven. Voor de derde plaats, den eersten vrijen z^tel, werd aangewezen jhr. mr. Ch, Ruys de Beerenbrouck voor de vierde en vijfde plaats werd geen advies gegeven. Ruys iu Limburg. Uit de Limburgsche bladen blijkt, dat het besluit om Ruys, en dezen alleen, te adviseeren op de lijst der vrije zetels, werd genomen met 422 tegen 35 stemmen. De „Limburger Koerier" teekent hierbij aan Het groeps- en eigenbelang zweeg I De Katholieke solidariteit zege vierde. Het was een demonstratie van Katholiek Limburg voor zijn groote figuren, die reeds vroeger bewezen hebben in zeer moeilijke omstandig heden land en volk eervol te kunnen dienen. Vlugger kun uiet. Zaterdagavond werd bij P. J. D. aan den Rijksweg te Bergen een fiets ontvreemd van A, D. alhier De fiets stond buiten aan de voor deur. De marechaussees te Well waren ia dienst en kwamen uit de richtiDg Well aangereden. Een zeer verdacht sujet reed hen voorbij. Daar deze op het gtroep van halt geen acht gaf, maar nog vlugger doortrapte, gingen de mare chaussees hem achterna, haalde hem in en gaven hem voorloopig vrij logies. Zondagmorgen deed A. Derkx aangifte bij den gemeente-veldwachter dat zijn fiets Zaterdagavond bij 't café P. J. D. gestolen was. De marechaussees werden ook direct met den diefstal in kennis gesteld en nu bleek, dat de Zaterdagavond in ver- ze<erde bewaring genomen persoon juist de dief van genoemde fiets was. De politie had dus een mooie vangst gedaan. Landgoed „Lactam" binnenkort onder den hamer. We vernemen, d3t Jhr. de Blocq van Scheltioga besloten heeft zijn uitgestrekt landgoed Lactaria, gelegen onder de gemeenten Sambeek en Vierlingsbeek, te verkoopen. Tot dit bekende landgoed behoort een modelboerderij met grooten vee stapel, uitgestrekte complexen bouw-' en weiland en bosschen met wildrijke I jacht. Binnenkort zal het landgoed onder den hamer komen. Het is te aan vaarden 1 Mei 1934. Auto-dieven. Voor eenige dagen werd te Hoens- broek ten nadeele van een ambtenaar der mijnen aldaar des nachts een luxe auto gestolen. Vermoedelijk hebben de dreven den wagen uit de garage geduwd en na hem een eind daarvan verwijderd te hebben aan gezet. Ze zijn daarop in de richting Roermond gereden. In den vroegen morgen werden zij op den Maastrichter weg bij Roer mond door daar patrouilleerende rijksambtenaren, die den weg in verbard met smokkelauto's hadden afgezet, tot stoppen gesommeerd. De dieven reden evenwel met groote snelheid door. Twee ambte naren die een eind verder gepojteeid waren, schoven spoedig een paar spijkerplanken op den weg, waar door de autobanden werden stuk gereden. De dieven wisten toch nog van den hoofdweg door verschil lende straten het kleine Looierstraat je te bereiken, waar de wagen, door dat dit straatje een sterke kromming heeft, van beide inrijkanten niet te zien was. Wijl het echter een weinig ge sneeuwd had, konden de ambtenaren het spoor van den wagen gemakke lijk volgen en hadden hem dan ook weldra gevonden. Daar werd ver moed, dat men hier met een smokkel auto had te doen, werd hij naar het entrepot gebracht en onderzocht. Er werd evenwel niets verdachts ge vonden. De rechercheur Linssen hoorde ook van een en ander en wist al spoedig uit te vinden, dat men hier te doen bad met een te Hoensbroek gestolen auto, waarvan bij de politie aangifte was gedaan. De dieven hadden zich. toen zij merkten, dat de ambtenaren hen op 't achtergelaten spoor volgden, uit de -zoeten gema&kt. De auto is inmiddels aan den eigenaar teruggegeven. Van de dieven werd tot heden nog niets ontdekt. Nog steeds wapensmokkel. In den afgeloopen nacht hielden Duitsche douane beambten op den weg van Eygelshoven naar Herzo- genrath nabij de Nederlandsche grens een auto aan, waarin bij onderzoek 150 revolvers en 750 patronen ver borgen bleken te zijn om uit Lim burg naar Duitschiand te worden ge smokkeld. De chauffeur en zijn begeleider werden gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te Aken overgebracht. De herkomst van de wapens is nog nog niet bekend. sloten, hier brengen wij een duivin bij. die deze fouten niet heeft, om zoodoende die fouten bij hunne af stammelingen weg te kweeken. De nadeeligste fouten bij onze duiven zijn wel „de stuitbeentjes zacht" en „losse oogen." Op deze twee fouten moeten wij vooral wer ken om zooveel mogelijk weg te j kweeken, want „de stuitbeentjes zacht" beteekend zwakheid en duiven met „losse oogen" hebben veel last van vochtige v oogen op vluchten met tegenwind, daar ze dan gewoonlijk achter in de prijzen of wel te laat komen. Wordt vervolgd. Firma van den Munckhof Groote Straat 28 Eindelijk zijn de dagen genaderd om onze duiven te koppelen, Dit jaar zullen we dit doen met de Vastenavonddagen, daar wellicht dan iederen liefhebber den tijd heeft de beste vogels uit te zoeken, om ze daarna bij elkaar te brengen en een goed kweekkoppel vormen. Het is niet voldoende om zoo maar een doffer en duif bij elkaar te zetten, doch men mag gerust goed uitkijken, welk een soort duiven men bezit en welke hoedanigheden zij bezitten. Om het kweeken eenigszins goed te doen slagen moeten wij op het volgende letten bij het bijeen brengen der koppels. Op de eerste plaats zetten wij Vitesse bij Vitessevliegers, midden fond bij middenfondvliegers en food bij fondvliegers. Doch dit alleen is nog niet voldoende, wij moeten de duiven in hunne hoedanigheden ken nen en de fouten bij iedere duif weten aan te wijzeD. Vitesseduiven b.v. welke tot 300 K.M. prijs vliegen met wind op den staart, daar brengen wij een wederhelft bij die op 800 K.M. met wind op den kop prijsvliegt. Dit geldt op 600 K.M. voor de midden fond en 1000 K M. en nog meer voor de fond vliegers. Dan gaan we de fouten ook nog na. Een doffer b.v. welke een slech ten bouw heeft, niet al te goede vleugels, stuitbeentjes niet goed ge Ernstig auto-ongeluk. Maandagmiddag heeft op den Til- burgschen weg ouder Moergestel een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een luxe auto, bestuurd door baron J. P. van Heeckeren van Molecate uit Wassenaar, komende uit de richting Tilburg, wiide een vracht wagen van de Hero-fabriek te Breda voorbijrijden. Waarschijnlijk is de luxe-wagen geslipt, waardoor het achtergedeelte met het linkervoorwiel van den vrachtauto in aanraking kwam. Beide voertuigen maakten daarop een zwenking ep kwamen rechts in een gedeeltelijk langs den weg Joopende sloot terecht. De luxe-wagen een twoseater, geraakte beklemd tusschen den vrachtauto en een boom en werd geheel ingediukt De bestuurder was op slag dood. De chauffeur vao den vrachtauto bleef ongedeerd. Om het slachtoffer te bevrijden heeft men den boom, waartegen de auto was opgebotst moeten afzagen. Nieuwe aardschokken in liet boven-Ryngebied. Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur 50 zijn te Karlsruhe twee hevige aardschokken gevoeld. Blijkens mededeeling van de selsmografische instituten, welke de aardbeving registreerden, vonden de schokken plaats om 4 uur 46 en om 4 uur 49 Dinsdagnamiddag en moet de haard der beving ia dezelfde streek gelegen hebben als bij de aardbeving van 8 Februari j.l. De schokken werden ook in Bruchsal, Freiburg im Breisgau, in Stuttgart en andere plaatsen van Württemberg duidelijk waargenomen. Kerk- en schoolbesturen. Waarom nooit arbeiders Een vraag, die in de laatste jaren in verscheidene periodieken is opge doken, de vraag namelijk, waarom er in kerk- en schoolbesturen zoo zelden arbeiders worden opgenomen, wordt door Romens Aankondiger, orgaan van „Petrus Canisius" en het „Geert Groote Genootschap" als volgt besproken Zoover als onze gezichtskring reiken kan, bespeuren we geen arbeiders-kerkmeesters. En toch, en toch daar ware zeer veel voor te zeggen. Waarom zijn er wel priesters, bisschoppen, kardi nalen, Pausen uit alle standen, en waarom geen kerkmeesters Hoe zou de afschuwelijke laster, dat de Kerk het met kapitaal houdt, alweer een tegenargument te meer hebben, als we er op konden wijzen „en de arbeiders worden bekwaam geacht in de kerkfabriek zitting te nemen Hoe zouden de arbeiders terecht hun stand gewaardeerd voelen en met de Kerk verbonden; wanneer één hunner mee mocht zitting nemen in het kerkbestuur Welke stand heeft, met name in ons land. 's Pausen roepstem over het organisatieleven beter opge volgd En vormt dientengevolge een hechter bolwerk tegen het socialisme en communisme, gezien nog de Revolutiepoging van 1918 Geen gezonde koppen onder Reel dikwijls menschen met een zuivere intuïtie, niet door allerlei vooroordeelen vertroebeld, met een nuchter verstand. Waarom... niet Halen de andere kerkmeesters den neus dan op Willen ze niet met een arbeider zitting hebben in zulk een college 7 Zijn ze inderdaad altijd in alle opzichten zooveel beter dan de arbeiders Is er onder de arbeiders dan ook geen keuze genoeg De ware christelijke democratie zou er practisch, daadwerkelijk (en niet alleen door mooie woor den) meer relief door krijgen en het zou een zeer zeer Zeitge- maszige maatregel zijn Vergoeding van schade. Het Regeeringsbureau voor de uitvoering van de Crisis-Varkenswet 1932 maakt bekend, dat door dat bureau in overleg met de Nederland sche Varkenscentrale een regeling wordt ontworpen voor het verleenen van mogelijke tegemoetkoming in de schade door opkoopers van export artikelen geleden als gevolg van de uitvoeiiDg der Crisis-Varkenswet. Paard op hol geslagen. Doordat het paard van den wagen, dien hij bestuurde, op hol sloeg, is de voerman G. Voets te Rosmmalen op noodlottige wijze om het leven gekomen. Nabij de kerk werd het paard schichtig en sloeg op hol. De man, die loopend het gespan geleidde, geraakte in de leidsels ver ward, kwam te vallen en kreeg de wielen van het zwaar beladen voer tuig over hoofd en lichaam. Hevig bloedend bleet de man bewusteloos op den weg liggen. Na in een woning te zijn binnen gebracht overleed de ongelukkige aan de bekomen verwondingen. De man was ongehuwd. Aan de gevolgen overleden. De 55-jarige J. B. te Schaik bij Oss die Zondag j.l. door twee od- bekend gebleven personen met een ijzeren staaf op het hoofd werd ge slagen, is DiDsdag zonder tot be wustzijn te zijn gekomen in het ziekenhuis te Nijmegen overleden. De Steenindustrie In de op* Dinsdag te Arnhem ge houden vergadering van steenfabri kanten aan de groote rivieren, zoo wel van ring- als vlamovenfabrikan ten, vrijwel de geheele steenindustrie vertegenwoordigende, werd de vol gende motie aangenomen: De vergadering is unaniem van meeniog, dat gezien de uiterst slech te toestand in de geheele bouw wereld, en tengevolge daarvan de absolute onzekerheid of en in welke mate in het komende jaar steen geproduceerd zal worden, het on mogelijk is, vooralsnog in deze peri ode een contract af te sluiten. Noodlottige val. Zondagavond zat in de Geldersche tram, die uit de richting Geldringen kwam de Duitscher W. C. De man, die zwaar beschonkeD was, maakte het den aanwezigen meisjes zoo las tig, dat de conducteur met behulp van den wagen bestuurder hem uit de tram geeft gezet. C. trachte weer in de tram te ko men. doch viel daarbij van de tree plank en kwam met zijn hoofd op de straat terecht. Met zware hoofd wonden, een kaakfractuur en een hersenschudding werd hij opgenomen en per autobus naar het algemeen ziekenhuis te Doetinchem vervoerd. Demonstreerende boeren. Maandag demonstreerde voor het gemeentehuis te Rolde vierhonderd a vijfhonderd landbouwers, die onte vreden zijn met de ontoereikendheid der steunmaatregelen. Verschillende sprekers wezen op den nood ten plattelande. Een motie werd aangenomen en verzonden naar den minister voor Economische Zaken te Den Haag, waarin wordt aangedrongen op zoo danige maatregelen, dat de landbouw en de veeteelt weer loonend worden. De demonstratie verliep rustig. DE ECHTE PROLETARIËRS. Als wij over proletariërs sprekeD, is het goed even te wijzen op de echte proletariërs, aldus de „Maas bode." Het „Volk" van 21 Jan heeft een correspondentie uit Madrid over de jongste ongeregeldheden in Spanje, waarin wij o.a. lezen „De haaid der ongeregeldheden vindt men altijd daar, waar het zaad van het anarchisme het weligst gedijt, waar de groot-grondbezitter kazike en de geestelijke den sterksten druk op den arbeider uitoefenen. Men ziet in die streken ook duidelijk, dat deze kaziken en geestelijken met geld het terrein op de bekende demagogische manier ondermijnen." Om nu te beseffen, hoe door en door leugenachtig deze beschuldiging aan het adres der Spaansche pries ters is, behoeft men slechts te weten, dat volgens recente, officieele mede deeling van Kardinaal Vidal, aarts bisschop van Tarragona, de pastoors van zijn diocees per maand ontvan gen de reusachtige ondersteuning van 96 peseta's, zegge ruim twintig gulden J En deze „rijke" pastoors moeten beroofd. Zij zijn ook in Frankrijk beroofd. Maar wat heeft onlangs het door de socialisten wel uitgebannen maar desniettegenstaande toch herkozen soc. dem. Kamerlid Chastenet gezegd op een vergadering der religieusen- oudstrijders Hij verklaarde op 21 Jan. j.i. „Men heeft bij de vervolgings wetgeving van 1901 vooral geschermd met het bezit in de doode hand, maar, als de wetgevers van toen, thans terugkeeren, zouden zij zien, dat de goederen in de doode hand niet die zijn, welke in het bezit zijn van de kloosterlingen, maar welke in handen zijn van de machtige econo mische concerns, de groote banken en anonieme maatschappijen. De priesters zijn niet rijk, integen deel. als socialist wil ik luide hun bittere misère verkondigen. Ik ken er, die van een paar honderd francs per maand leven. Welke proletariër zou dat kunnen Laat het „Volk" deze eerlijke woorden van een geestverwant eens aan zijn lezers voorzetten. Yecliterbaas verdronken. Zaterdagavond omstreeks half twaalf kregen te Zaltbommel eenige personen bij het verlaten van een café ruzie. Enkele schippers die toe vallig de ruziemakers passeerden en even bleven staan, werden in het ge val betrokken. De menschen wilden er echter niets mee te maken hebben en begaven zich naar een roeiboot, die bij een aanlegsteiger lag, om aan boord te gaan. De 29 jarige arbeider K. v. M. uit Zaltbommel, die onder den invloed vjn sterken drank verkeerde, wilde de schippers volgen om met hen te vechten. Hij had evenwel het onge luk tusschen de boot en den wal te vallen. Na ongeveer 10 minuten kon hij met een schippershaak op het dro ge worden getrokken. De levensgees ten waren evenwel reeds geweken. Het varken „ver-burgcrlykc-stand" Een voorwerp van aanhoudende zorg der Regeering. De koe, de kip en het varken zijn voorwerpen van aanhoudende zorg voor onze Regeering geworden, al dus spot Quaeritur in De Mor gen. Wat een wereld beleven we toch I Overal moet voortaan een merk op. Tot zelfs op de varkens- ooren toe. Als dat merk er niet op zit, heeft het dier geen recht op be staan. En de boeren zullen niet zoo veel varkens mogen houden als ze willen. Neen, er wordt voor iedere streek aangewezen, hoe veel van die dieren er mogen zijn. Het varken wordt zoodoende ver- bnrgerlijke stand. Geluk er mee, mor sige knorbeesten 1 Laat naast de staart ook den neus maar krulleD van trots, wijl er plechtige officieele stukken aan jullie worden gewijd, wijl „Wij Wilhelmina bij de gratie Gods Koningin der Nederland, Prin ses van OraDje-Nassau enz. enz. enz. jullie lot in overweging heeft geno men en een salut toewuift aan allen, die er ook belang in stellen. Voorloopige Verslagen. Memories van Antwoorden, redevoeringen uit hoogedelgestrenge monden zullen jul lie tot onderwerp hebben. Het is om er duizelig vaD te worden. Maar ik waarschuw temper jul lie vreugde. Het is niet alles, een voorwerp van aanhoudende zorg ee ner Regeering te zijn. Daartoe hoort ook zekere correspondentie door mid del rgroote biljetten met blanco en veloppen. Als je daarmee te doen krijgt, dan ben je nog niet gelukkig, Intusschen constateer ik maar, dat de staat der Nederlanden al aardig aan 't bolsjewistisch worden is. Wat we gaan doen met de varkens, is je zuiverste Planwirtschaft, u weet wel, dat onmogelijke product van louter- theoretisch denkende hersens. O tij* den, o varkens! Aardappelschurft. Advies aan alle verhouwers inzake bestrijding. De Inspecteur, hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst meldt Bij den Invoer vati aardappelen in verschillende landen wordt in toe nemende mate op de aanwezigheid van schurft (pok) gelet Eenige landen stellen zelfs zeer strenge eischen, speciaal wat betreft het voorkomen van schurft op poot- goed. Waar alles in het werk gesteld moet worden onze aardappelexport nog zoo goed mogelijk te doen zijn, is het noodzakelijk, dat getracht wordt de schurftaantasting te beper ken. Door proefnemingen en onder zoekingen zal, daar geen rechtstreek sche bestrijding mogelijk is, onze kennis omtrent de voorwaarden waaronder een oogst van schurftige aardappelen verzekerd is, nog in belangrijke mate moeten worden uitgebreid. Dit neemt niet weg, dat toch nu reeds enkele aanwijzingen, gebaseerd op praktische ervaringen kunnen gegeven worden, om tot het doel, het telen van schurftvrije aard appelen, te geraken. In verband met het boven ver melde wordt daarom aan alle aard appelverbouwers ernstig aangeraden, voor zoover dit ia verband met de eischen die andere gewassen stellen, mogelijk zal blijken te zijn, rekening te houden met de hietvolgende aan wijzingen, die in overleg met het Rijkslandbouwproefstation te Gro ningen zijn opgesteld. 1. Het optreden van schurft wordt in hooge mate in de hand gewerkt door sterke kalkbemestingen en te hooge kalktoestanden. Direct na bekalking van kalkarme gronden treedt de schurftziekte vaak in zeer geringe mate op, maar daarna kan de bekalking haar invloed doen gelden. Op gronden, waarvan bekend is, dat de oogst schurftige aardappelen oplevert gebruike men daarom „zure", in plaats van „alcalische" bemesting, waarbij zwavel atnmaniak in de eerste plaats in aanmerking komt en men bet fosfaat niet als slak, maar als superfosfaat toedient. 2. In het voorjaar ondergeploegde rogge, of ander graangewas, alsmede gemaaid gras kan, zooals in vele gevallen is waargenomen, de schurft aantasting verminderen. Zoo mogelijk passe men een dergelijke werkwijze toe. Het is noodig. dat het graan gewas vroeg in het najaar wordt gezaaid, opdat het in het voorjaar flink ontwikkeld is. Het scheuren van weiland is niet gelijk te stellen met bet onderbrengen van gemaaid gras, Meermalen toch

Peel en Maas | 1933 | | pagina 8