Gemengde Berichten Zaterdag 25 Februari 1933, No. 8 VERGADERING PAARDEN- EN VEEVERZEKERING VAN DEN LANDBOUWBOND. Woensdag 22 Februari 1933. (Vervolg van Eerste Blad). Hierna bracht de Secretaris verslag uit over het boekjaar 1932, waarbij we aanteekenden, dat de Verzekering thans telt 538 leden met 695 paarden met een verzekerde waarde van f 214080. Onteigend werden 39 paarden, waarvoor betaald werd f 9020.50 Ontvangsten f 2198.78 Schade f 6821.72 Voor 4 gevallen veulens bedroegen de uitgaven f 200.— Aan voergeld werd aan 38 leden uitbetaald f 601.50 Totale schade f 7623.22 De totale uitg. bedroegen f 12375.07 De totale ontv. bedroegen f 11245.32 Nadeelig saldo f 1129.72 Naar aanleiding van dit verslag, werd op de vraag of iemand iets te zeggen had, uit de vergadering op gemerkt, dat de schade-uitkeering, zooals ondervonden was, thans be droeg 70 pet der schatting. Hiervan werd vooraf geen kennis gegeven, wat vanzelf een zekere onvoldaan heid medebracht. Ook de geldigheid van zoo'n maatregel, waar de ver goeding statuair op 80 pet. der waarde gebaseerd is, werd betwijfeld. De Voorzitter merkt hiertegen op, dat het Bestuur bevoegd is zulk een maatregel die in verband met de waardedaling der paarden alleszins te billijken is, kan invoeren, terwijl van de verplichting tot publicatie van zulk een maatregel in statuten of reglement niets voorgeschreven is. Ook merkt de Voorzitter op, dat indien de uitkeering wegens prijs stijging der paarden verhoogd was, wat ook al voorgekomen is, waar schijnlijk over deze kwestie niet ge sproken zou zijn. Vervolgens werd bij monde van den heer H, Goumans, namens de Commissie van Comptabiliteit, onder dank aan den Secretaris voor zijn keurige administratie, voorgesteld decharge te verleenen over 1932, waarmede de vergadering instemde. In plaats van den heer Stevens, Oirlo, als lid der Commissie van Comptabiliteit, die aan de beurt der periodieke aftreding was, werd be noemd de heer P. J. Poels, Merselo. De heer M. Claessens, Overbroek, die 35 jaar als Hoofdschatter zeer veel voor de Verzekering heeft ge presteerd, weed op zijn verzoek eer vol ontslagen. De heer P. M. Kunen, Veulen, kwam op verzoek der vergadering terug op zijn besluit om zijfl functie van schatter neer te leggen, hetgeen de vergadering met applaus begroette. In plaats van den heer M. Geurts, Scheide, die wegens gezondheids redenen niet meer als schatter wenschte te worden herbenoemd, werd gekozen de heer J. M. van Kempen, Helde. Uit de gehouden stemming en herstemming bleek, dat tot Hoofd schatter thans was benoemd de beer Jan Jenniskens, Brukske, die als schatter werd vervangen door den heer M. Goumans. De Voorzitter bracht vervolgens van harte dank aan den heer M. Claessens, dieals Hoofdschatter steeds zijn moeilijke en zware taak voor beeldig heeft uitgevoerd tot welzijn der Verzekering en tevredenheid der leden. Ook den heer Pijls, die als Voor zitter. en nu nog als Eere-lid, steeds de vereeniging een warm hart toe draagt, brengt hij gaarne openlijk dank. Al zijn de tijden er niet na, toch vraagt de Voorzitter aan de vergadering machtiging om deze heeren als tastbaar bewijs van dank baarheid en achting-een cadeautje aan te bieden. De heer Pijls spreekt gaarne zijn dank uit voor dit sympathieke besluit, doch wil er aan toevoegen, dat hij vertrouwt, dat dit cadeautje weinig offers zal vragen aan de kas. Het gaat immers meer om uiting te geven aan hun gevoelens. Hij weet ook zeker in den geest van den Hoofd schatter Claessens te spreken. Vervolgens kwam ter tafel het salaris van den Secretaris, dat ook al tengevolge der tijdsomstandigheden naar het voorstel van het Bestuur met f 75 verminderd moest worden. De heer Pyls wees er op, dat door dit besluit de Secretaris, die de ziel der vereeniging is, getroffen wordt. Hij betreurt de omstandigheden, die naar zulk een voorstel leiden, maar waar hij krachtens zijn vroegere Voorzittersfunctie de vele werkzaam heden van den Secretaris van nabij kent, wil hij gaarne voorstellen om de korting tot f 50 te beperken. Onder applaus hoort de vergade ring dit voorstel aan en uit de ge houden stemming blijkt, dat het voor st»! Pyls de meeste stemmen heeft verworven. De heer van Dijck, Ysselsteyn, schetst de vele werkzaamheden, die aan de functie van Voorzitter vast zitten, waarvan wel het ergste is de veel fijdroovende reizen naar de leden, die over het zeer uitgespreide Venray verspreid zijn. Ook de weers omstandigheden zijn hierop van zeer veel invloed. Onze vroegere Voor zitter had zelf een auto, doch de huidige functionaris bezit geen derge lijk vervoermiddel. Het kwam het Bestuur dan ook zeer wenschelijk voor om hier eene tegemoetkoming te verleenen. Hij vraagt daarom het oordeel der vergadering. De beer Thuijls, Hiept, kon dit voorstel alleszins billijken. De heer Geurts, Nieuwbuis, be schouwde het Voorzitterschap als een eere-baantje, waaraan geen ver goeding verbonden moest zijn, zooals het voorheen steeds geweest is, terwijl de heer H. Goumans voorstelde om ter ondervanging der reizen, die de Voorzitter, die toch al in andere functieën zeer veel voor de boeren moet doen en wiens tijd derhalve zeer bezet is, enkele werkzaamheden op te dragen aan den Hoofdschatter en schatter op de gehuchten, met welk laatste voorstel de Voorzitter instemde. Hiertegen waarschuwde echter de heer Pyls, die hierdoor eene ont wrichting der Vereeniging vreesde. Immers de Voorzitter moet steeds tot in de finesses op de hoogte zijn van den gang van zaken in de Ver eeniging en steeds kunnen ingrijpen, wat z.i. niet mogelijk is, als hij eerst moet gaan hooren, hoe door Hoofd schatter en schatters beslist is Uit de vergadering werd opge merkt, dat het voor de leden nu uist niet gemakkelijker wordt, daar Hoofdschatter noch schatters tele fonisch te bereiken zijn. Hier werd bijgevoegd, dat men soms toch al zoo veel moet loopen van Veearts naar den Voorzitter en soms nog eens terug, dat men van dezen voorge stelden maatregel slechts moeilijkheden verwacht. Ter voorkoming van hooge voer- gelden, werd gevraagd of het niet mogelijk was, de zieke paarden wat eerder over te nemen als de Veearts soms doet. Hiertegen waarschuwde de Voor zitter zeer, die zich met schrik af vroeg Wat zal er van de verzekering worden, als zonder afkeuring door den Veearts de paarden worden overgenomen. Inmiddels gaf de liefde tot de paarden een zeer uitvoerige stroom van opmerkingen, en werd er gezegd er zeer veel prijs op te stellen, als de uitslag der schatting direct in de boekjes werd aangeteekend. De Voorzitter zegt, dat dit zoo makkelijk niet gaat als het lijkt* Schrijf maar eens met koude en stijve vingers. Soms regent het ook nog op zoo'n schattingsdag en zijn er al veel leden, die zoo vlug mogelijk naar huis willen. Bovendien kan men bijna onmiddellijk na de schatting bij den Secretaris den uitslag vernemen en desgewenscht herscbatting aan vragen. Uit de vergadering kwam ook nog een spreker, die meende dat de Dierenbescherming hare taak niet naar behooren vervulde en het voor kwam dat zieke en verwonde paar den toch nog dienst deden. Alleen bij hem, was er nogal keuring zoo hij meende. De heer Pyls de besprekingen samenvattend, wees er op, dat hier in het belang der boeren de dieren bescherming soepel werd gevoerd. Hij wees er op, dat de werkzaam heden als schatter een ondankbaar werk genoemd mag worden. Hij wekt tot vertrouwen op in Bestuur en schatters. De heer van Dijck komt nog eens terug op de vergoeding aan den Voorzitter, waarop de heer Geurts zijn vermeld bezwaar herhaalt. De heer Thuijls vindt vergoeding voor reiskosten wel op zijn plaats en de vergadering besluit hierna deze aangelegenheid te stellen in handen van het Bestuur. Onder dank voor de openhartige gedachtenwisseling, sluit de Voor zitter de vergadering, nadat de secretaris Kruysen dank had gebracht voor het genomen besluit ten zijnen opzichte. Rectificatie. Van geachte zijde is mij opgemerkt, dat in het verslag over de vergadering der Verkoop- vereeniging niet vermeld is, dat de Voorzitter dank bracht aan het Be stuurslid de beer Verkley, voor alles wat hij voor de vereeniging gedaan heeft. Het speet hem, dat de heer Verkley wegens omstandigheden zich niet meer herkiesbaar kon stellen, Gaarne rectificeeren wij hiermede gemeld verslag. Verslaggever. Carnaval en steunvcrlecning te Breda. Ook dit jaar doet de burgemeester van Breda een beroep op hen, die ter gelegenheid van de a.s. Carna valsdagen de amusementsgelegenhe Jen bezoeken om daar eenig bedrag te willen afstaan voor hen, die .door de economische omstandigheden van het oogenblik wel zeer bijzonder gedrukt worden. De door vereenigingen en leiders van instellingen en inrichtin gen bijeengebrachte gelden zullen gaarne door hem ten stadhuize in ontvangst genomen worden. Deze zullen in den loop van Maart over de vereenigingen van armenzorg en steun aan behoeftigen worden ver deeld. Biggensmokkcl Dat er nog al veel biggen naar België gesmokkeld worden, bewijzen wel de aanhoudingen, die de Belgi sche ambtenaren in den laatsten tijd doen. De vorige week werden in Molen- beersel een dertigtal biggen in beslag genomen, die met een luxe-auto vervoerd werden. De in beslag genomen biggen worden aan het grenskantoor te Kessenich geslacht en daar uitver kocht. Mishandeling met doodelijken afloop. Maandag heeft zekere G. te Balgoy bij Nijmegen zijn buurman P. D., met wiens dochter hij kennis had, bij een woordenwisseling met een schop op het hoofd geslagen. D., vader van een groot gezin, werd zwaac gewond, naar het Canisius- ziekenhuis ie Nijmegen gebracht, waar de man Woensdag aan de ge volgen is overleden. Van G. is gearresteerd. Opheffing van stopplaatsen. Uit Utrecht wordt gemeld, dat de directie der N. S. voornemens is, met iogang van 15 Mei a.s. bij de vol gende plaatsen geen treinen meer te laten stoppen wegens het geringe gebruik, dat van deze stopplaatsen wordt gemaakt Beugen-Rijkevoort, baanvak Nij megen-Venlo Mariënwaard, baan vak Maastricht—Schin op Geul Ophoven, baanvak SitfaidHerzo- genrath Sambeek. baanvak Nijmegen Venlo Woensel, baanvak Boxtel Eindhoven. Fraude by ecu gemeente-ontvanger Het onderzoek naar de ten kantore van den gemeente-ontvanger te Apeldoorn gepleegde fraude heeft geruimen tijd gevorderd. Als resultaat van dit onderzoek is definitief aan assuradeuren een schade gedeclareerd van f 18.738. B. en W. stellen den raad voor genoegen te nemen, bij wijze van dading, met een uitkeering van f 14.850, waartoe assuradeuren zich hebben verbonden. Nadat deze dading haar beslag zal hebben ge kregen, komt het verhaal van het restant der schade aan de orde. B. en W. deelen den raad mede, voorzieningen te zullen treffen, die hun als gevolg van het betreurens waardig voorval noodig voorkomen. Ernstig spoorwegongeluk by Hedel Dinsdagnacht omstreeks half drie heeft tusschen Hedel en 's Hertogen bosch juist over de brug ove# de Maas aan de zijde van's Hertogen bosch een botsing plaats gehad tus schen twee goederentreinen. Tenge volge hiervan is het spoorwegveikeer tusschen beide plaatsen totaal ge stremd. De oorzaak van de botsing is tot dusver nog niet opgehelderd. Een leege kolentrein met bestemming voor Heerlen, komende uit de lichting Utrecht, kwam in botsing met een goederentrein uit de richtii g Den Bosch. De botsing geschiedde juist op het kleine gedeelte enkelspoor voor de brug. Hoewel de beide treinen geen groote snelheid hadden, waren de verwoestingen, door de botsing aan gericht, zeer ernstig. De beide loco motieven en twaalf wagons van beide treinen ontspoorden.* Vier wagons werden nagenoeg geheel vernield. De beide locomotieven werden niet ernstig beschadigd. Bij de botsing werden een machi nist en een remmer zeer licht ge wond. Een zwaar gezin. De courant „La Dernière Hcure"

Peel en Maas | 1933 | | pagina 5