jAiroMft (yoordeeliöstA Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. jjAtroNOft fYQQRDEEUGSr/ XVII Nederlandss liturgiese week te VeDray «manufacturen» J BLIJKEN TOCH HET jj (manufacturen. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Rationalisatie van steun. Provinciaal Nieuws' Zaterdag 25 Februari 1933 "Vier en vijftigste Jaargang No. 8 PEEL EN MAAS i BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER A^/VFRTENTIEN 1—8 regels 60 cenl, elke regel meer 7' et. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN OEN MUNCKIIOF YENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent 21-26 Augustus 1933. III. Wat moet het volk zingen Alleen die zangen -welke voor het volk bestemd of geschikt zijn wie hier bovenuit wil gaan, komt vroeg of laat voor een teleurstelling te staan. Voor het volk zijn bestemd a) (le korte antwoorden op ge beden Amen bij Litanies ora pro nobis (bid voor ons) miserere nobis (ontferm u ODzer), enz b) de korte antwoorden op zegenwensen en gebedsiiitnodi* gingen, die de priester gedurende de Mis meerdere malen tot het volk richt: Pr. Dominus vob scum (De Heer zij met U); Volk: Et cum spiritu tuo (En met Uwen geest), enz. c) enkele eenvoudige melodieen uit liet KyrialeKyrie, Gloria, Credo. Sanctus, Benedictus en Agnus; (1) de eenvoudige zang van som mige veel-voorkomende psalmen Laudate Dominum omnes geutes, De profundis. Miserere. Magnificat na enige oefening de Zondagse Kom pleten (Kerkelik Avondgebed), zelfs de Zondagse Vespers e) korte keerzangen of refrei nen zoals bijv. op 2 Febr. bij de kaarsenuitdeling de zang Lumen ad revelationem Rorate caeli Paree Domioe Adoremus, enz. 1') eenvoudige hymen Tantum ergo (Pange lingua) Adoro Te Veni Creator, Te Deum, eoz. Voor liet volk zyn niet bestemd, (lus ongeschikt die melodieen uit het Kyriale die ontstaan zijn toen het volk niet meer deelnam aan de zang, die veel rijker zijn dan de oorspronkelike, en die een geoefend Koor vereisen. Zo bijv. de Mis 1, 2, 3, 4. 5, 6, 7, 9 en 14 de andere missen zijn min of meer geschikt voor het volk. Welke boeken of boekjes zijn voor een en ander het best geschikt Er is reeds zeer veel gepubliceerd op dit gebied, maar m i. voor een groot gedeelte waardeloos voor 't boven omschreven program de meeste boekjes geven te veel en te moeilike zaken Het beste wat ik ken is het zangboekje van de Keizers berg (Leuven) waar men voor 70 ct op 272 pagina's een schat van een voudige Gregor. volkszangen voor Mis, Officie en Lof bijeen heeft, met de Nederlandse vertaling erbij. Ver der is zeer goed het Volkslofboek uitgave van G.G.G. no. 358. Voor de Mis krijgen we binnen enkele weken een klein, heel dun boekje, 24 blz. waarin 2 volledige Gregoriaanse Missen alle antwoor den, die het volk moet zingen, voor zien van een Nederlandse vertaling. Het is een mooie, duidelijke druk kan gemakkelik in elk kerkboek lig gen en kost, als 'k me niet ver gis, de kapitale som van 5, zegge en schrijve VIJF koperen centen. Men moet zich echter niet voor stellen, dat een en ander zo gemak kelijk te bereiken is. Zeker het lijkt heel gewoon de antwoorden op Dominus vobiscum, enz. zijn zo allereenvoudigst en honderden malen reeds gehoordook de andere voor 't volk bestemde zangen zijn niet zo moeilijk, dat is waar. Maar de eigen- like moeilikheid zit 'em hierin onze mensen zijn totaal ontwend aan het idee van (le Mis mee te zingen in de Kerk, ze durven niet, ze geDéren zich en hoe kan het ook anders Wij zijn helemaal opgegroeid in de eeuwen-lang reeds bestaande praktijk dat 10—15—20 zangers (soms gere duceerd tot één organist en één voorzanger) hebben overgenomen datgene wat de hele gemeenschap mag en moet doen. Wij moeten ons wennen aan het idee, dat het helemaal niet vreemd is, als we in de kerk meezingen we moeten beginnen met te durven. Een heel goede oefening voor onze bang heid is het meezingen van Neder landse geestelike liederen als daar de schrik af is, zodat we onze mond gerust durven open doen, zodat we flink meezingen, dan zijn we al een flink eind op streek. Natuurlik moet dat netjes gaan niemand mag boven de anderen uitschreeuwen, of zijn devotie zo' uitzingen dat de kerk muren er van daveren bovendien dat harde zingen is niet bevorderlik voor de rustige maar vlotte gang of tempo, die elk lied moet hebben we kunnen dan ook nooit goed ge lijk zingen. Dus ieder zinge flink mee, in een vlot, maar kalm tempo, en lette goed op de anderen om gelijk te blijven. Over het algemeen zal het raad zaam zijn, waar men met volkszang begint, te zorgen, dat men een flinke kern heeftals er in de kerk meer dere groepen aanwezig zijn, (school kinderen. Kongregatiekoor, koor van Derde Orde of H. Familie, K.J.V.- groep, of dergelike) waarvan men op aan kan, dat ze goed meezingen, dan zijn we een heel eind in de goede richting. E. B. Naar een Parlementair Kabinet Propagandisten voor Heel Katholiek Limburg aan het werk. We leven weec in een tijd van van politieke hoogconjunctuur. De laatste weken is er in ons Neder- landsche politieke leven heel wat omgegaan. Er was reeds een aanmerkelijke spanning toen ods land het onduld bare optreden tegen het gezag van een deel der bemanning van „De Zeven Provinciën" moest aanzien. Die spanning werd nog aanmer kelijk opgevoerd toen een conflict tusscben de Tweede Kamer en het kabinet-Ruijs de Beerenbrouck ont stond over de wetsontwerpen in zake de vermindering van het aan tal rechtbanken en kantongerechten. Bij ontstaan van zulk een conflict treedt het ministerie gewoonlijk af. Maar dezen keer is het niet voor de Kamer uit den weg gegaan. „In dezen tijd van ongeëvenaard groote moei lijkheden van economischen en an deren aard", zoo rapporteerde de Minister president aan H. M. de Koningin, acht het Kabinet zich niet verantwoord. Uwer Majesteit zijne portefeuilles ter beschikking te stel len. De eeDige uitweg is ontbinding van de Tweede Kamer, waardoor het terrein geëffend kan worden voor de vervroegde vorming van een parlementair cabinet...." De Koningin heeft zich met dit advies vereenigd, waarop het besluit tot ontbinding der Tweede Kamer is gevolgd. Het practische gevolg van deze gebeurtenissen is dat de verkiezing voor de Tweede Kamer twee maan den vervroegd wordt. Mijn oude propagandistenbloed is toen weer sneller gaan stroomen. Aanplakbiljetten, circulaires, verga deringeD, huisbezoeken, het geheele tafereel kwam me ineens weer v _>or den geest, zooals zich dat meer dan dertig jaar lang om de vier jaar heeft afgespeeld. Dat groote werk een aaneenschakeling van vele, vele kleine daden, maar samen groot, ook om de gevolgen, neemt op nieuw een aanvang. Velen zullen de taak weer met liefde op zich nemen. Ik hoop dat de jongeren hun aantal zeer zullen vermeerderen, Er leeft den laatsten tijd weer zooveel idea lisme onder de jongeren. En zou de Katholieke Staatspartij dat idealisme niet waard zijn We weten het, bij velen is daaromtrent nog geen juist inzicht aanwezig, De weg van het politieke succes in de Kamer der volksvertegenwoor diging is een lange weg. Stap voor stap moet iets bereikt worden, in gestadig overleg met partijen van een ander inzicht, moeizaam moet beetje voor beetje worden verkregen. We hebben het niet voor het zeg gen, want we zijn en blijven een minderheid. Niet eiken dag kunnen we onze groote idealen etaleeren. Op z'n tijd worden onze beginselen er aan de anderen voorgehouden en verdedigd. Maar het doen gaat voor alles. En als we nagaan wat er bereikt is, moeten we tijdperken overschou- wen, nagaan wat in kwarteeuwen werd verkregen, welk verschil er was tusschen sociale toestanden van 25 jaar geleden en nu, hoe het gesteld was met het onderwijs voor 50 jaren en thans. Dan voelen we den voor uitgang. Dan zien we des te duide lijker dat onze politieke verlangens en idealen waard zijn om er voor te kampen dag in dag uit, ook om kiezer voor kiezer in zijn woning aan te klampen en hem uit te leggen dat en waarom hij katholiek stemmen moet. Geeft hem een blik op wat er in de wereld omgaat en het zal hem duidelijk zijn dat hij partij moet kiezen als KATHOLIEK. Ik wil maar zeggen dat het thans moet zijn propagandisten vóór Maar geen katholiek mag zich nu tot de niet propagandisten rekenen. Daarvoor is de katholieke zaak te groot en daarvoor zijn we te innig saam vereenigd. Ieder doe wat hij kan. Ieder kan onze Lieven Heer vragen dat Hij in dezen zorgelijken tijd onze katholieke partij zoo sterk mogelijk make, in het belang van ons volk zelve, waarvan helaas dui zenden en duizenden op een dwaal spoor worden geleid, op een weg die de samenleving ten verderve voert. Wij katholieken moeten de goede richting wijzen, overtuigd dat alleen onze christelijke beginselen ons volk tot heil zijn. Maar wie kan moet naast het gebed de daad vregen En hij kan dat op tientallen manieren. In kalmte. Met een enkel woord dikwijls. Des noods een krachtig wijzen op den katholieken plicht. De samenwerking van ons allen is noodig, want groote belangen staan op het spel. Intusschen gaat de voorbereiding der Tweede Kamerverkiezing, welke wordt gehouden op \yoensdag 26 April, voort. Maar met een zeer versneld tempo De candidaten zijn reeds lang aan gewezen. Velen hunner h'bben laten weten dat ze geen candidatuur ver langen. Van de groote lijst der door Kiesvereenigingen of hare leden aan gewezen candidaten zijn er 36 over gebleven, vier voor de beide om schreven zetels voor arbeid en land bouw tezamen en 32 voor de overige z.g. vrije zetels. Zaterdag j.l. is de Bondsvergade ring bijeen geweest. De vergadering constateerde dat er voor den arbeids zetel, die voorop zal gaan. slechts één candidaat is. Voor den land- bouwzetel zijn er drie. De vergade ring heeft tusschen hen geen voor keur gemaakt. De 32 candidaten voor de vrije zetels komen alfabe tisch op het stembiljet. Volgens een besluit der Bondsvergadering zal de naam van Jhr. Mr. Ch. Ruijs de Beerenbrouck onderstreept worden. Zoo wordt een candidaat volgens het reglement geadviseerd. Op 5 Maart gaat de geheele Lim burgsche Kiezersbond in zijn afdee- lingen stemmen. De besturen der Kiesvereenigingen hebben te zorgen dat hun leden geldig stemmen. Aan de hand van bet stembiljet diene zij dus goede voorlichting te geven. De leden moeten worden opgewekt om zoo talrijk mogelijk aan de otembus deel te nemen. Door deze stemming in onze Kiesverenigingen wordt onze officieele candidatenlijst vastgesteld, de lijst van tien candidaten. Zoodra deze stemming heefr plaats gehad houdt alle nakaarten op. Met die tien mannen moeten we het vuur in. We staan ermee voor den vijand. Dus van dat oogenblik af hebben we te strijden voor het tiental als onze candidaten. We zullen er geducht voor moeten werken. Want onze politieke tegen standers zitten niet stil. De S D A.P. heeft de kookhitte van den verkie zingsstrijd al volledig te pakkeD. Wie gevoelig is voor dikke taal en groote woorden kan nu al op hol gebracht worden. Dat de S.D.A.P. zoo hoog van den toren blaast, verraadt alles behalve een bewustzijn van kracht. In allerlei schakeeringen zullen ook de liberalen weer naar het zuiden komen afzakken om stemmen te pik ken ter versterking hunner Candida turen in het noorden. We kunnen op allerlei bezoek rekenen, ook van partijen die zich alleen om de vier jaren herinneren dat er een Limburg bestaat, n.l. als er stemmen te halen zijn. Allen willen ze knabbelen aan dien grooten katholieken berg van 175.000 stemmen. Geen katholiek loope er in Hij weigere ook gehoor aan die kleine afgescheiden groepjes van eigen geloofsgenooten. Drie van zulke partijtjes loopen er rond. Zij zijn van de groote katholieke partij ge scheiden en kunnen bet ook met hun drieëa samen niet eens worden. Wel een bewijs dat er niet mee huis te houden is. Hoe treurig het is, we moeten zeggen, dat het geen gezel schap ij voor ons, Limburgsche katholieken, die eensgezindheid ge wend zijn. Die ellendige versnippe ring is niet volgens onzen Limburg- schen aard. Wanneer wij, Limburg sche katholieken, in het verleden niet zoo goed hadden samengewerkt zou het er met onze goede provin cie erbarmelijk uitzien. Laat dus de droevige scheuring- brengers, die meenen met anderhalven man de zaken te kunnen opknappen, van Limburg afblijven. Het wordt ons droef te moede wanneer we zulke lichtzinnigheid aanschouwen De een heeft zijn levensideaal op een zetel gezet, de ander kan alleen zijn eigen meening verdragen, m&ar allemaal samen vermogen ze niemen dal. Katholieken van Limburg propa gandisten vóór En ieder werke mee in zijn huis en op zijn werk, overal... ook in de kerk. God zegene onze wapens Onze strijd is een goede strijd. ROELAND. Gesteld eens, zoo peinsden we onlangs, dat we van huis trokken met een pikhouweel, spa, bijl en tentmateriaal, om op de Veluwe.... goud te gaan delven. We stellen ons voor, dat vriend en maag' eens hartelijk zouden lachen, maar dat zij, als ze merkten, dat het ons ernst was, tenslotte de hulp zouden in roepen van een of anderen psychiater, die na een kortstondige observatie ongetwijfeld een briefje zou onder teekenen en afgeven „goed voor opname in een tehuis voor geestes zieken." En tóch gelooven we, dat tien duizenden in ons land dwazer din gen doen dan wij een oogenblik bepeinsden. Wie goud gaat delven op de Veluwe, zal na een jaar niets hebben gewonnen, maar tenslotte ook niets hebben verspeeld. Er zijn echter vele menschen, die zich aanstonds door bet voorjaar zullen laten verlokken om de spade weer in den grond te steken, den bodem te gaan bemesten en er duur zaad aan toe te vertrouwen. Ze laten wieden en sproeien, schermen en dekken, binden en uitdunnen. En tenslotte oogsten ze en voeren ze hun producten naar de markt of veiling, waar ze de helft of minder, dikwijls in het geheel niets terug ontvangen van hetgeen ze voor de productie hebben uitgegeven. Doen ze eigenlijk niet verstandiger met goud te gaan delven, althans zoeken, op de Veluwe NeenWant wie goud zoekt in Nederlandschen bodem, wordt als zwakzinnige opgesloten, uitge zonderd de mystieke madame Sylvia dan. Maar wie met duur geld pro ducten kweekt, welke niet noodig zijn, kippen fokt, welker eieren geen waarde meer hebben, varkens mest, voor welke geen af ret meer is, die worden naar mate ze te veel produceerden, door de gemeenschap gesteund. Zulke steun kon er mee door en was gewettigd, toen men nog kon aannemen, dat de crisis van betrek kelijk korten duur zou zijn. maar 'hans, nu we van jaar tot jaar en steeds meer hopeloos, wachten op het economisch herstel, nu wordt het tijd, dat we minder gaan den ken, hoe we de komende betere conjunctuur zullen intreden, dan aan de vraag, hoe we ons in de crisis jaren aan de crisis-omstandigheden zullen hebben aan te passeD. Steun aan noodlijdende bedrijven zal voorshands noodig blijven, maar steun voor overproductie is roeke loos weggeworpen geld. De overheid steunt velerlei takken van nijverheid: tarwebouw, tuinbouw, zuivelproductie, veeteelt enz. Veelal geschiedt dat in verhouding tot het aantal geproduceerde stuks, liters of ponden. Dat nu houdt juist de pro ductiebeperking tegen, welke tot een prijsherstel, dus tot een loonende productie zou kunnen leiden. Nu het duidelijk is. dat onze export door nieuwe Duitsche invoerbelem- meringen sterk zal worden terug gedrongen, klemt het temeer, dat de bedrijfssteun, door de regeering ver leend, rationeeler dient te worden opgezet. De regeering zou een plan matige productie kunnen bevorderen door te doen begrooten, hoeveel noodig zal zijn en door dan alleen voor de productie van die benoodigde hoeveelheid steun te verleenen. Dat zou dan tevens voeren tot een prijs herstel, welke geleidelijke verminde ring van steun mogelijk maakt. Zulke rationalisatie van den steun behoeft de individueele vrijheid niet aan te tasten. Laten we hetgeen we bedoelen, met een voorbeeld ver duidelijken. Wanneer in ons land momenteel te veel eieren zouden worden ge produceerd en de eierprijs daardoor tot beneden kostprijs zou zijn ge daald, dan zou de regeering door b v. een toeslag te geven op de ver kochte eieren, daarmee niet meewerken aan een productievermindering. Door de pluimveeteelt slechts toe te staan en door een eiertoeslag te steunen aan personen, die het bedrijf een zekeren tijd reeds uit oefenden en aan dezen den plicht tot beperking van hun pluimveestapel op te leggen (zóó iets gebeurt momenteel met de varkenswet ten opzichte van de veehouders), beperkt ze de indi vidueele vrijheid op o.i. oogewenschte wijze. Als ze echter de pluimveeteelt als mede den eierhandel vrij laat, maar gevestigde bedrijven zou steunen voor een zeker percentage van het normaal geëxploiteerde aantal hóen ders, dan zou aangenomen, dat de pluimveeteelt op zich zelf niet meer rendabel zou zijn eene pro ductiebeperking worden verkregen, welke tot geleidelijke vermindering van steunbehoefte en algemeene aan passing aan de crisisomstandigheden zou leiden. Er zit thans over het algemeen te weinig systeem in de organisatie van steun aan bedrijven. Er wordt maar raak gefokt en geteeld en daardoor worden de te lijden verliezen straks weer door overheidssteun te dekken, onnoodig opgevoerd. Een ieder voorziet, dat de crisis Dog lang zal duren en de overheid het ten slotte niet zal kunnen vol houden - om op ruime schaal nood lijdende bedrijven te steunen. Welnu, laat die steun dan zoodanig wordeD opgezet, dat er een gezonder bedrijfs leven door wordt geschapen. De steun bevordere een planmatige productie. Wist U dat er tegenwoordig origineele ver pakkingen met 2 „ASPIRIN- TABLETTEN" bestaan? Nubehoeft U geen losse tabletten meer te accepteeren. Deze verpakking bestaat uit een oranjezakje, hetwelk evenals de meer voordeeliger oranjeband-buisjes met 20 tabletten a 70 cent, voorzien is van het Bayer kruis. De prijs der oranje-zakjes is 10 cent. VENRAY. 25 Februari 1933. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter voldoening aan het bepaalde bij art. 18. 2e lid juncto art. 16 der Drankwet Stbl. 1931 no. 476, ter openbare kennis, dat op heden is ingekomen een verzoek van Jacobus Theodorus Antonius Lean der Camps, van beroep landbouwer, wonende te Venray-Oostrum D 2, waaruit blijkt, dat hij volhardt bij zijn op 30 Mei 1932 ingediend ver zoek om eene volledige vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor de benedenvoor kamer van het perceel Oostrum D 2 op welk verzoek toen echter afwij zend moest worden beschikt uitslui tend op grond, dat het wettelijk maximum aantal vergunningen voor Venray was bereikt. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verleenen der vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders indie nen. Venray 20 Febr. 1933 Burgemeester en Wethouders voorn O. VAN DE LOO. De Secretaris. VAN HAAREN. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat de op heden vastgesteld lijst van Kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voorde Prorin ciale Staten en voor den Gemeente raad, vanaf den 23sten Februari tot en met den 16den Maart a.s. op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter inzage is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift en stemdistrictsgewijze in uittreksel ver krijgbaar is gesteld. Tot en met den 9den Maart is eenieder bevoegd bij het Gemeente bestuur verbetering van de door dat Bestuur vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, niet be hoorlijk voorkomt of al dan niet voor eenige verkiezing aangewezen is als bevoegd om bij volmacht te stemmen. Venray 22 Februari 1933. Burgemeester en Wethouders voorn. O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. TELEFOONDIENST. Nieuwe aansluitingen 48 M. Hendriks, granen. Oostrum-, 94 J. H. v. d. Beuken, granen, Schoolstr. 1; 144 G. W. Muskens, vaste goed., hyp., ass.. Schoolstr. 14; Tienray: 18 P. J. G. Toekook. Vervallen aansluitingen: 6 Meerlo P. J. G. Toekook; 3 Tienray: J. Huys. BUITENGEWONE TOONEEL- AYONI) TE VENRAY. Carnaval-Maandag krijgt Venray weer te gast het hier goed bekende Zuid-Ned. Tooneelgezelschap, onder leiding van Piet Vink en Willem Hart. Velen zullen reeds de groote reclamebiljetten hebben gelezen en dus reeds weten, dat Maandag „de Dollarkouing" wordt gespeeld. Een tooneelstuk voor iedereen, staat er op de biljetten en uit de courantenknipsels, die hier voor ons liggen, kunnen wij lezen, dat 't wer kelijk een tooneelstuk van bijzondere strekking is. Liefhebbers van too- neel... maar liefhebbers van goed tooneel. verzuim niet deze werkelijke kunstavond bij te wonen. Het gezelschap zal met „de Dol larkoning" laten zien. wat comedie- spelen kan beteekenen en als een tooneelstuk goed is, daarvan een opvoedende kracht kan uitgaan. De strekking is ons bekend, maar wij mogen die niet verklappen Dit tooneelwerk is aangekocht door bovengenoemd gezelschap en zij bezitten voor 1933 het alleenop- voeringsrecht voor Nederland. Als gast speelt mede de vooral in Brussel bekende tooneelspeelster. Mevr. Nettle Hart, van de Koninkl. Schouwburg te Brussel. Deze tem peramentvolle tooneelspeelster heeft met Cesarine Vink de beide hoofd rollen der damesrollen, terwijl de Dollarkoning wordt gespeeld door Willem Hart, nog bij velen beicend door zijn mooie uitbeelding van de kromme straatzanger in „Mooie Riek", welk stuk hier in November werd gespeeld. Ook de populaire tooneelspeler Piet Vink zien wij Maandag in een hoofdrol, zoodat de hoofdrollen door vier artisten wor den vertolkt, die er zijn mogen. De entréeprijzen kunnen voor nie mand een beletsel zijn de uitvoering bij te wonen.,. U krijgt „waar" voor Uw geld. Wij mogen zeer zeker de onder nemende heer J. Schaeffers. zaalhou- houder, niet vergeten te danken, dat hij Venray van goed tooneelspel laat genieten en we hopen dat hij hiervoor beloond wordt door een volle zaal. Zonder onze goede tooneelver- eemgingeu ook maar iets te kort te doen. wordt Venray niet overladen door gepast Zondagavond-vermaak. Daarom gaan er vele jongelui naar Venlo,... omdat Venray hun ver langens niet kan bevredigen.... Door avonden als a.s. Maandag, zal be wezen worden, dat ook te Venray goed amusement kan worden ge geven. maar dan moeten dergelijke avonden ook gewaardeerd worden. Onzen lezers veel plezier en de belanghebbenden een uitverkochte zaal. VERGADERING PAARDEN- EN V EE VERZEKERING VAN DEN LANDBOUWBOND. Woensdag 22 Februari 1933. Om 7 uur opende de Voorzitter, de Heer Wisraans, de vergadering met den Christelijken groet en een woord van welkom tot de aanwezi gen, die zich door de slechte weer omstandigheden en den moeilijk be- gaanbaren weg, niet haddea laten afschrikken om naar deze vergadering te komen. Nadat de Secretaris op verzoek van den Voorzitter de notulen had voorgelezen der vorige vergadering, welke onveranderd werden goedge keurd, bracht deze verslag uit over het jaar 1932, waarbij we aanteeken den Aantal leden 136 met 480 koeien die voor f 97475.— verzekerd zijn. Onteigend werden 20 koeien, waarvoor betaald werd f 3943 Hiervan werd terugontv. f 688.26 Totale schade f 3254.71 Betaald voor afgekeurde levers en longen f 40.— Samen f 3291.74 De ontvangsten bedroegen f 5344.89 De uitgaven f 4696 63 Batig saldo f 648.26 Verder werd besloten, dat voortaan "oor de levers en longen zou wor den vergoed respectievelijk f 2.50 en f 1.50. Voor aangevraagde herschat ting zal worden berekend f 0.25 per stuk vee. Het salaris der schatters werd van f 3,— naar f 2 50 terug gebracht. Deze besluiten stonden alle in verband met de tijdsomstandig heden. De uitkeering bedraagt nu 70 pet. der schatting. Het bestuur, dat aan de beurt der periodieke af treding was, werd bij acclamatie in zijn geheel herbenoemd, waarna de Voorzitter de vergadering dank bracht voor het gestelde vertrouwen. Hierna werd den Secretaris decharge verleend voor zijn gevoerde admini stratie en beheer, waarvoor hem gaarne dank gebracht werd. Wijl het nog geen 8 uur was ge worden, stelde de Voorzitter voor eene kleine pauze te houden alvorens met de Paardenverzekering te begin-

Peel en Maas | 1933 | | pagina 1