Ons Weekpraatje. Buitenl. nieuws. Gemengde Berichten Zaterdag 18 Lalen we dezen keer eens be ginnen met het ophalen eener herinnering van «voorden oorlog« u weet wel, dien goeden ouden tijd, waarover we nog zoo graag praten, omdat we nog smaken van de geneugten en de meerdere narigheden er van met groote welwillendheid hebben vergeten. De herinnering, welke we wil den opdiepen, gaat pit naar een sigarenwinkel, gelegen aan de gracht van een oude veste, in welke we geboren en getogen zijn. In dien winkel kochten we altijd ónze rookertjes van de vier of vijf voor 'n dub', en de groote attractie voor ons was er, dal we zelf het papieren zakje mochten nemen, waarin de winkelier de sigaren zou verpakken. Die zakjes hingen bij duizenden, aan lange touwen geregen, boven de toonbank. In elk zakje zal een papiertje en daarop stond de verrassing ver meld, welke we bij de sigaren kregen toebedeeld. Dat kon een fiets zijn of een klok, een stel vazen of een horloge maar ook een papieren sigaren pijpje of een doosje lucifers. Met mannenmoed rookten we de siga ren op en we waren weer geluk kig, als we het laatsle restje kon den wegwerpefi en opnieuw ons geluk konden gaan probeeren. De groote prijzen lokten in de etalage en op een lijst, tegen de winkel ruit geplakt, stond een rits van fortuinlijken vermeld, die de schoonste zaken door het rooken van slechte sigaren in hun bezit hadden gekregen. Zelf hebben we het intusschen nooit verder gebracht dan tot het winnen van een doosje lucifers of een sigarenpijpje. We zijn sedert wat ouder en, naar we bescheidenlijk aannemen ook wat wijzer geworden, zoodal we ons er maar matig over kun nen verheugen, dat die gelukkige tijd van vroeger aan het weerom- komen is, ondanks de Loterij- wet, welke ons volk het onzedelijk genoegen van een gokje poogde te ontwennen. Moeders en dochters kauwen thans zoetigheidjes uil een rolletje, omdat ze daar een auto mee kunnen verdienen. En een beken de choco ade-fabriek opende dezer dagen een loterij, waarbij onder de chocoladislen wekelijks f 500 aan prijzen wordt verdeeld. D.w.z. een zuivere loterij is het niet, want men moet bij zijn inzendin gen van omslagen een rijmpje of slagzin voegen, 'maar dat is slechts bedoeld als... Enfin, zie de Loterij wet, hierboven bedoeld Voor de vaders en zoons heeft Fortune ook veel geluk in haar schoot geladen. Als ze maar ge noeg sigaretten rooken. De fabri kant van een bepaald merk we geven hier geen benamingen stelt eiken dag voor zijn afne mers een fiets beschikbaar, boven dien eens per week een electrische fiets en eens per maand .een motorrijwiel. Zijn voorbeeld wekte navolging. Een andere sigaretten- fabrikant looft nu eiken dag een prijs van 25 gulden uit. Een derde firma schenkt dagelijks een radio toestel. En een vierde fabrikant van sigaretten opent de gelegen heid om met hef rooken van zijn i 1933, No. 7 merkartikel te verkrijgeneen pull-over, een foto-vergrooting, een echt zilveren portretlijstje en bovendien een der vele geldprijzen van 50 gld. elk. Als we maar rooken en duur betalen. We zien in het gesignaleerde een nieuwe uitwas van het cadeau systeem. De vele en groote prijzen voor het rooken van velerlei merken beschikbaargesteld, maken naast de benoodigde reclamecam pagne reclame voor de neven- georganiseerde loterij het pro duct of slecht, of duur. Vroeger in den goeden tijd van voor den oorlog verkozen de fabri kanten het eerste, thans het laatste Alle economische omstandig heden maken het noodzakelijk, dat we tot een goedkooperen levensstandaard geraken, maar de lolerijbeweging, welke steeds meer aan het zakenwezen wordt ver bonden, houden verschillende producten op een onnoodig hoog prijspeil. Dat is de schuld van de fabri kanten, maar ook van het publiek Tal van producten moeten om laag uit economische noodzaak, n.l. omdat de koopkracht vermin derd is en ze kunnen ook om laag, maar het publiek went zich nog maar slecht aan verlaag de prijzen. Als een product lager in prijs wordt dan het publiek gewend is er voor te besteden, dan wordt het product niet meer vertrouwd. Zoo althans geldt het voor »vrije« artikelen. Eerst als het publiek geleerd heeft, dat tegenwoordig een ver laging van prijzen gepaard kan gaan aan een handhaving der kwaliteit, zal het niet meer noodig zijn, dat een fabrikant van siga retten of snoeperijen zijn afnemers tevens dwingt om te betalen voor een lot in een door hem georga niseerde loterij. De Volkenbondseisch in zake de Mandsjderijsche kwestie Wordt de communistische partij in Duitscbland verboden De FraDscbe Kamer aanvaardt de financieele saneeringsplannen Hoover doet eeD beroep op Europa tot terugkeer naar den gouden standaard. Gemengd. Dinsdag heeft de Assemblée van den Volkenbond dan eindelijk haar eisch geformuleerd inzake de Mands- joerijsche kwestie, toen Japan ook de laatste bemiddelingsvoorstellen had afgewezen en verklaard had, dat het de Chineesche souvereiniteit in Mandsjoerijë niet erkende. De Volkenbond eischt thans, in overeenstemming met bet Lytton- rapport, dat de Japansche troepen Mandsjoerijë zullen ontruimen. Daarmee is eindelijk, is duidelijk, het Volkenbondsstandpunt in het Chineesch-Japansche conflict gefor muleerd. Wie meenen mocht, dat de zaak nu ook gauw tot een op- lossing zal komen, in positieven of negatievenzin, vergist zich. De nieuwe memorie van den Volkenbond zal weer tot eindeloos gedelibereer aan leiding geven, want de Oostersche diplomatie is onuitputtelijk in het bedenken van allerlei uitvluchten, welke de langdurigheid eener inter nationale procedure kunnen verlen gen. Deze methode om de zaken op de lange baan te schuiven heeft te zekerder uitwerking tegen een aar zelende Volkenbondsorganisatie, welke omwille van haar eigen be staan een politiek voert van het sparen van geit en kool. Toch voor zien we, dat door het stellen» van den Volkenbondseisch, Japan binnen afzienbaren tijd het lang verwacht en veel gevreesde besluit zal nemen om uit den Volkenbond te treden, welke daarmee meer tot het kader van een Europeeschen Statenbond zal worden teruggedrongen. Als dan eindelijk door een min gunstig verloop van de Ontwapeningsconferentie, ook Duitschland uit de Volkenbond mocht treden, zal deze tenslotte niet meer beteekenen dan een alliantie van vroegere oorlogsbondgenooten, in welker milieu de neutralen Euro- peesche Stalen zich met den dag minder thuis zouden gaan voelen. Zoo zien we het „verloop" van een wereld3tatuut, op welke de menschheid eens alle hope des vredes had gevestigd. Hopen we, dat de werkelijke gang van zaken, anders en beter zal zijn. In Duitschland komen de verkie zingen in 't zicht, waarmee de politieke agitatie tot kookhitte is gestegen. Voortdurend vinden bot singen tusschen politieke tegenstan ders plaats, waarbij telkens weer dooden vallen. Het Centrum en de Beiersche Volkspartij blijven haar protesten richten tegen de ontrechting van Pruisen en de verminking van de Grondwet. Socialistische en communistische arbeiders zoeken en vinden elkaar steeds méér in gemeen schappelijk verzet tegen de dreigende dictatuur van het driemanschap Hitler, von Papen, Hugenberg. De nieuwe rijkskanselier laat er zich voortdurend over uit, dat hij het communisme in het rijk zal wegvagen. Er loopen trouwens hardnekkige geruchten, dat de regeering het plan zou hebben om de K. P. D. op den vooravond der verkiezingen te ver bieden, dus tot een onwettige orga nisatie te verklaren, welker afgevaar digden in den nieuwen Rijksdag dan ook niet zouden worden toegelaten. De regeeringspartijen zouden op die wijze een meerderheid voor zich willen forceeren. De Duitsche Socialistische Partij maakt zich reeds op om het com- munistenheir tijdelijk onder haar dak te schuilen. Het is in elk geval zeker, dat communisten en socialisten onder den druk der gebeurtenissen van de laatste weken, door de Hitler-actie in een eenheidsfront worden gedrongen. Wat onderlinge verschillen verijdelden, zal wellicht worden gewrocht door den gemeen schappelijken vijand. In bet buitenland begint men zich over het Hitier bewind meer en meer ongerust te maken. In Frankrijk met name en in Polen is men ontsticht over uitlatingen van den rijkskanse lier in een interview met een buiten landsch correspondent. Iiitler eischte daarin voor Duitscbland teruggave van den Poolschen corridor, koloniën voor het Duitsche rijk en natuurlijk recht op bewapening, als andere staten zich zelve met tot het Duit sche peil ontwapenen zouden. Ter gelegenheid van Lincoln dag heeft Hoover te New York zijn laatste groote politieke rede als president gehouden. Hij deed daarbij een nadrukkelijk beroep op Europa om den gouden standaard te her stellen, daar schrapping of vermin dering der schulden alléén, geen economisch herstel kunnen brengen. De wereldhandel is ontwricht door dat 4i staten den gouden standaard los lieten. Europa kan aan Amerika haar schulden betalen, als bet minder voor bewapening besteedde. Toch zou de Amerikaansche regeering schuldenvermindering kunnen over wegen, als de gouden standaard zooveel mogelijk werd hersteld. In dat g$val zou de regeering bereid zijn om de schuldbetaling te storten in een speciaal fonds, uit hetwelk de terugkeer tot den gouden standaard vergemakkelijkt zou moeten worden. Uit China wordt een aardbevings- en overstroomingsramp bericht, welke in de provincie Kensoe heeft plaats gehad en aan 70.000 menschen het leven kostte. Nanking heeft besloten, dat de Chineesche legers zich tegen een verovering van de provincie Jehol door de Japanners zullen verzetten. Men acht een Chineesch-Japansche oorlog onvermijdelijk. In Zuid-Amerika woedt thans een officieele oorlog. C olumbia en Peru hebben hun gezanten bij elkaar teruggeroepen en zijn een bloedigen strijd begonnen om het bezit van de havenstad Liticia. Nazis op Kerkraadsch gebied. Dinsdagavond begaf zich een sterke geüniformeerde troep Nazis uit Kohlscheid over de Nieuwstraat naar een vergadering te Herzogenrath, onder leiding van hun commandant P. In de nabijheid van het grens- kantoor Holz riep een taxi chauffeur Heil Moskou Het effect was, dat eenige Nazis de gelederen verlieten en den chauffeur, die geroepen had en op Kerkraadsch gebied een eind gevlucht was, achtervolgden en met den gummiknuppel trachtten te mis handelen. Dit werd gezien door den rijksambtenaar L. die zijn revolver trok en de Nazis sommeerde Neder- landsch gebied te verlaten. Haast gelijktijdig commandeerde de com mandant Antreten en de Nazis voeg den zich weer aanstonds bij hun kameraden L. heeft niet van zijn revolver gebruik gemaakt. Ingevolge een order van den In specteur van den Vreemdelingendienst moet belet worden, dat Nazis in uniform zich op Nederlandsch ge bied bevinden. Nieuwe Eierveiling te Groningen. Dinsdag is te Groningen een nieuwe eierveiling opgericht, die georgani seerd is door- de kippenhouders. De aanvoer was deze eerste maal nog niet groot, 5000 stuks, maar men heeft goede hoop. dat dit verbetert. MAN DOODGEREDEN. Dinsdagavond omstreeks 9 uur is de 46-jarige G. op den Berg en Dalschen weg onder Hengstdal bij Nijmegen door den auto van den aannemer Stolk uit Nijmegen ge grepen. Rechts wilde een andere auto passeeren en reed toen tegen G. aan, wiens borstkas werd ingedrukt. De man werd opgenomen door een juist passeerenden Nijmeegschen genees heer en naar het Wilhelmina Gast huis overgebracht. G. is daar in den loop van den oacht overleden. De politie stelt een onderzoek in. Oud-zouaaf overleden. Te Eindhoven is de 84 jarige oud- zouaaf, de heer P. Goyarts, over leden. Teruggang. Een te Milheeze verkochte boer derij groot 6 H.A. bracht f 4950 op Voor een 10 tal jaren is voor de zelfde boerderij f8000,betaald. Wel een bewijs van den terug gang der boeren.

Peel en Maas | 1933 | | pagina 5