Bij Griep -f- Rondde boerderij FEUILLETON. Mouris de Snijer. Algem. weekoverzicht Duivensport. De Kippenhouderij op het Platteland Een kostbaar bezit Provinciaal Nieuws XIII. Opleving Als we bet mogen gelooven zijn we tot ..staan gekomen op het hellend vlak onzer economische afzakking. Sommige spreken zelfs van eene, zij het dan ook gerioge. opleving. In den landbouw valt deze echter nog, met den besten wil van de wereld, niet te constateeren. Daar daghet het nog niet. Integendeel, dreigende wolken vertoonen zich nog aan den neveligen horizon. De Duitsche machtige „Landbond" dringt met groote kracht bij de Kijksregeeriag aan, op nieuwe be scherming, hoogere tarieven, contin» g nteeringen. En de teekenen wijzen e: reeds op, dat de Duitsche regee ring aan de eischen der boeren tege moet zal komen. Als dat zoo is. zullen we ook hier weer de slagen nebben op te vangen. En we zijn al .eéds tot neerzinken toe gegeeseld 1 Ook uit de mededeelingen van het Centraal Bureau van de statistiek. Kan men nog geen optimistische conclusies trekken. Wellicht, zoo lezen we daar, moet men de verbeteringen, die in de laatste maanden voorkwamen, voor namelijk beschouwen in verband met de scherpe inzinking in het tweede kwartaal van dit jaar. Bovendien moet men niet vergeten, dat vele indices ten slotte een peil bereiken, Oeneden hetwelk zij practisch niet meer dalen kunneu. Zóó is het inderdaad gesteld bij bijna alle producten van landbouw en veeteelt. Al zou de inzinking ook daar tot otaan zijn gekomen, een staan blijven op het huidige niveau beteekent een zoo totale verarming van den boeren- tand, dat hij niet in staat zal zijn, binnen afzienbaren tijd, nog tot eenige welvaart te kunnen komen. Ook na de door de Regeering ge troffen maatregelen zijn de totaal .neengezakte prijzen, die zelfs geen stavenbestaan, ja zelfs geen physiek bestaan meer zouden overgelaten nebben, zoodanig, dat ze staan op cf beDeden het vóóroorlogse .e niveau ztide Minister Verschuur bij de land bouwbegrooting. Ja, hoevelen staan beneden het peil van voor den oorlog En vooral de prijzen der producten die 't hoofd bestaan vormen \an de zand- en kleinere boeren en de gemengde be drijven. En hoeveel hooger staan daar tegenover nog de uitgaven Er is nog in de verste verte geen sprake van eene. de billijkheid nabij komende, verdeeling der crisislasten. Als ons volksiDkomen met honder den millioenen is verminderd, dan zal, als we geen middelen hebben om dit weer op te voeren, het levens peil van geheel ons volk daarmee evenredig moeten dalen. En als ge deelten „van ons volk zich daaraan kan en wil ontrekken, moet vanzelf sprekend de daling bij andere volks- groepen» dienovereenkomstig grooter zijn. De boeren in hun onbeschutte bedrijven hebben dit maar al te zeer ondervonden, want zij zijn, zooals de Minister terecht opmerkte, angstig ver vooruitgeschreden naar een lager levensniveau. En niet als de Regeering niet bad ingegrepen doch ook nadat deze ingegrepen heeft. Hiervoor behoeven we maar even de hoofdproducten onzer bedrijven te vergelijken met die van 1913. Varkens 15 cent (zoo juist lees ik dat het 14 cent wordt) in 1913 26 cent. Aardappelen onverkoopbaar, boter f 1.20. voor den oorlog om dezen tijd (in den winter) tot f 1 60 per Kg. Rogge toen f 7.40, thans geen f 4, en ook als men deze aan varkens en vee voedert, brengt bij niet meer op. Een Tafereel uit 't Noonl- Brabantsche dorpsleven, uit „de tachtiger jaren." Het meisje zag bij die onver wachte vraag vreemd op, maar antwoordde niettemin. Joawel, Helmus, een van voaders kennissen uit de stad wé zou ie anders kunnen zijn D. za'k oe in twee woorden zeg gen, Manneke: oe voader wil dè gij mit 'em zult goan trouwen liet meisje stond als verstomd dat denkbeeld was nog niet bij haar opgekomen, maar nu het haar zoo vlakweg gezegd werd en /.ij zich tevens .de raadselachlige en voor mijnheer Jacques zoo vleiende woorden haars vaders her innerd, nu zij zich te binnen bracht, hoe onbegrijpelijk vriende lijk en voorkomend de eerstge noemde altijd was, wanneer hij haar vader kwam bezoeken, nu werd haar veel duidelijk, en ging er plotseling een licht in hare ziel op. Zij zweeg daarom en zuchtte Voor den jongeling was die zucht en dat stilzwijgen welspre kend. hel bewees hem, dat haar hart nog vrij was; maar zou zij op den duur weerstand kunnen bieden aan de aanzoeken van den stedeling En zou zij den wensch Maar daar tegenover de uitgaven. De hypotheekboeren zitten nog met de renten uit de hoogconjunctuur. In dezen is nog niets gedaan want... het ingrijpen in het burgerlijk recht is buitengewoon bezwaarlijk en hoopt buitengewone sociale gevaren op. Maar dat duizenden daardoor ten gronde gaan. levert dat geen sociale gevaren op Ik zal hierop niet ver der ingaan, maar ons geld- en crediet- wezen is in de gegeven omstandig heden zóó anti-sociaal, dat we Diet tot hen behooren, die zelfs inflatie, als een nog grootere ramp beschou wen. Temeer nog dasr overigens elkander bekampende partijen elkaar de hand reiken tot bescherming van den importeerenden vrijhandel (den exportecrenden vrijhandel schakelt het buitenland wel uit) de eene partij om winst, de ander om goedkoop te kunnen leven en het levenspeil op te kunnen houden van voorbije jaren eu niet in overeenstemming met het gedaalde volksinkomen, dit alzoo ten koste van andere bevolkingsgroepen, met name den boerenstand. Zoo gaan liberalisme en radicalisme samen om de boeren inkomsten te bezorgen waarbij geen slavenbestaan meer overblijft, en bovendien eischt men van hem, zij 't dan desnoodsin ander bondgenootschap, nog uitgaven alsof bij Dog zat in de jaren toen 't hem goed ging.. Hoe kan men er su aan denken met een volksinkomen van ongeveer 3 Millard, zooals men zegt, is nog geen f 400 per ingezetene, voor som mige bevolkingsgroepen een levens peil, dat misschien 5 of 10 maal hooger ligt, te kunnen handhaven, zonder andere deelen tot 't pauperis me te laten afzakken Al zou men dus tot staan geko men zijn op het hellend vlak: de boeren kunnen zich daarom Dog niet gelukkij prijzen, want de inkomsten beneden ieder denkbaar peil, de uit gaven gebaseerd op een volksinko men van bijna twee milliard meer Daarbij is slech's één zeker voor zicht: ondergang AGRARUS. \)Jinierhanden ff WINTERVOETEN 293—11 liet einde van de vorst- peiiode. De regeering tegen verhooging van brandstoffen toeslag voor werkloozen. Achtjaiige leerplicht EeD socialistisch initiatief. Van vuur en gas. Sportgeknoei. We luisteren allen regelmatig naar de weerberichten van De Bilt, nieuws gierig als we zijn naar de toekomst verwachtingen der zeer geleerde weerprofeten, maar erg veel vertrou wen hebben we over het algemeen niet in ze. Ze zijn er in De Bilt dan ook nog al eens eeu keer „d'r Daast'' met hun voorspellingen. Dat het vriezen op het einde der vorige week raak begon te wordeD, ont haalde De Bilt ons op herinneringen uit den winter van 1929 en werd als een goed gefundeerde meeniog verkondigd, dat het wintertje van thans vermoedelijk net zoo streng zou worden. Maar plotseling en onaangekondigd trad Zaterdagavond de dooi in en Maandag hadden weertje, dat ons de smaak der lente op de lippen bracht. Intusschen is er Zondag nog mas saal van het ijs geprofiteerd gewor den. Er werden groote tochten ge maakt en vele duizenden waren op haar vadeis kunnen of durven afslaan i En toch, hij, Helmus Koppers, hield zoo innig veel van het meisje en zoo hij dan nog maar had kunnen denken, dat zij met dien anderen gelukkig zou zijn, misschien dal hij... maar zijn gezond versland zeide hem dat die geen man voor Hanneke was en daarom gaf zijne genegenheid vuor haar hem eensklaps een besluit in, dat hij onder andere omstan digheden gewis nog achterwege zou gehouaen hebben; thans echter drongen hem en zijne genegenheid en het gevaar waarin hij meende dat het meisje verkeerde, tot het doen van den grooten stap, waar voor hij tot nog toe teruggedeinsd was. Hanneke, bpgon hij, nadat het meisje een veelbeleekend stil zwijgen had blijven bewaren, Hanneke, der leet me iets op 't hart en er uit mot 'el; nou, Han neke, 'k heb altijd veul van oe gehouwen, dè wil zeggen sijns 'k oe iieb leeren kennen en nou zou 't me 'l grootste plezier van de wereld doen as ge me kondl zeg gen dóf ok gij me onverschillig veur me bent. Ik ben wel gene stadse he menheer, 'k ben mer 'ene simpele boerenjongen, mer 'k heb ermen oan 'l lijf om te werken en enen goeien wil ok en me dunkt 'k zou zooveul van men \rouw houwen as die vrouw gij woart. Ontsteld en verlegen stond het meisje daar tegenover den jonge ling en nauwelijks hoorbaar klonk haar antwoord 't Zijn vrimde woorden die de gladde ijzers. Mét dooi neemt ook altijd de kans op ongevallen toe. Ook Zondag hebben eenige personen het leven gelaten, onder wijl ze zich met de schaatsensport vermaakten. De nationale kampioenschappen konden nog juist worden verreden. Het was de heer Van der Scheer uit Zutfen, die aan zijn Zwitsersche lauweren een nieuwe glorie toe voegde door het Nederlandsche kampioenschap te behalen. Nu komen ook de ongemakken van de vorst naar voren. Op de rivieren is het ijs zwaar gaan kruien en dat brengt velerlei gevaren mei zich, o.a. voor vernieling van brug gen en andere kunstwerken. Vooral op de Waal is de toestand veront rustend. De Spoorwegen hadden nog wel een poosje vorst kunnen hebbeD. Nu de wateren niet meer bevaarbaar waren, is het vrachtverkeer door middel van de spoorwegen plotseÜDg reusachtig toegenomen, zoodat vele extra-diensten moesten worden inge legd. Werkloozen en de vele andere menschen met smalle beurs zullen het wel niet zoo betreuren, dat het weer is omgeslagen, want als het zoo fel koud gaat wordeD, dan helpt er haast geen stoken meer tegcD. Een kachel méér laten branden of extra-scbeppen op het vuur, zijn nochtans de eenige middelen om het in huis wat meer houdbaar te maken Maar kolen kosten geld. Verschil lende gemeentebesturen hebben zich telegrafisch tot de regeering gewend ter verkrijging van een extra-kolen- toeslag voor de werkloozen, maar de regeeriDg was niet scheutig. De aangevraagde verhooging werd afge wezen alleen in de vier grootste steden des lands mocht aan de werk loozen in bepaalde omstandigheden een extra-toeslag van 50 centen worden verleend. Critiek er op is makkelijk geuit, maar we mogen tenslotte niet vergeten, dat het aan tal ondersteunden reusachtig groot is en juist in verband met de vorst door z.g. uitvriezen nog aan zienlijk was toegenomen. De heer K. ter Laan c.s., dus door de socialistische kamerfractie is een initiatief-ODtwerp tot wijziging van de Leerplichtwet ingediend. De voor stellers meenen, dat de jeugd, welke doelloos rondloopt, verwildert en deswege willen ze een deel er van nog maar een poo-je op school laten. Wat de kosten betreft, gaan de voorstellers misschien van de ge dachte uttspreek met de Geer en het komt in erde. Volgens het on.~ we:p zou de achtjarige leerplicht moeten worden ingevoerd (van 6—14 jaar), de landbouwverloven zouden uit de wet moeten worden gelicht en het onderwijs aan de schippers kinderen wordt opnieuw geregeld. De roode haan heeft in de afge- loopen week weer luide gekraaid van verschillende daken. Heel wat woningen, gebouwen en fabrieken gingen in vlammen op, te veel om ze hier op te noemen, ook dat zal voor een deel wel het gevolg zijn van de vorst, welke alles kurk- droog maakte. Door gasverstikking kwamen meerdere menschen om het leven. In Amsterdam kwam het uit drie leden bestaande gezin van een jongen politieagent oru het leven, dootdat een gasbuis onder de vloer een breuk had gekregen, mogelijk ten gevolge van het vriezen. In Utrecht raakten drie leden uit een gezin be wusteloos als gevolg van kolendamp een hunner bleek niet meer te red den. Iemand te Hilversum, die in een garage werkzaamheden moest verrichten, had er geen erg iD, dat hij, de kou zorgvuldig buiten houden- ge doar sprikt, Helmus en woarop ik oe zo sebiel gin antwoord kan geven; ik mot tijd tot noadenken hebben en men voader dient er ok over gesproken te worren. Noadenken, Hanneke, as ge woarlijk veul van me houwt, hoef de nie noa te denken en wet oe voader oangeet, ge wit krek zo goed as ik, det ie doar niks van za! willen weten; ik ben gin stadsche menheer as die andere. Het meisje boog het hoofd; zij begreep de gegrondheid van de laatsfe aanmerking; over de eerste wilde zij liefst niet nadenken. Het was een moeilijke tweestrijd zij gevoelde wel dat zij den jonge ling liefhad en niet van dit oogen- blik alleen, maar ook vroeger "•eeds had zij vriendschap en ge negenheid voor hem opgeval, maar aan den anderen kant haren vader tegenstreven en hem mis schien verdriet en leed berokkenen neen, ook dat mocht zij niet. Zij was echter jong en dus vertrou wend; haar vader had haar lief en wie weet, misschien; zou ook hij leeren inzien, dat zij met den flinken en arbeid/amen Helmus gelukkig zou zijn. Zij klemde zich dus aan da denkbeeld vast (het eenige trou wens dat hare genegenheid voor der. jongeling met haren kinder lijken plicht in overeenstemming kon brengen) en deelde hel den jongen boer mede. Heur is hier, Helmus, sprak zij, zonder voaders permissie kan ik mijn eigen tot niks verbijnden goa doarom zelf mit 'em spreken en leg 'em de boel is krek uit de, de schadelijke gassen binnen de garage hield. Hij is tenslotte dood aangetroffen. In Brussel hebben we ter Zesdaag- sche weer een nationale sportglorie beleefd. Pijnenburg werd er winnaar met den Duitscher Schön. Achteraf is het alles afgesproken werk geble ken. De directeur van de baan heeft een klacht ingediend tegen zes kop pels, welke onderling hadden geregeld, hoe de eindplaatsing zou zijn Zelfs het publiek was vooraf al te weten gekomen, dat PijnenburgSchön met een ronde vóór op Charlier— Deneef zouden winnen... Zulke combines worden op Zes- daagschen vaak gemaakt. Heel die sport is niet anders dan een kermis- vertooniog. maar toch blijven dui zenden belangstellenden ze volgen, doordat de kranten er over het alge meen veel te veel notitie van nemen. In de geruchtmakende Aufwer- tungszaak is de Amsterdamsche notaris op Maandag tot een half jaar veroordeeld zijn waarborgsom werd Diet verbeurd verklaard. en Influenza, Rheumatische pijnen, gevatte Koude, Hoofdpijn, Kiespijo, Aangezichtspijn en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 ct Door ct. Verkrijgb. bij Uw Drogist Zooals wij in het vorig stuk heb ben kunnen vernemen, dat het scheiden der duiven zeer goed is voor hun gezondheid. Dit alleen is echter niet voldoende, om de duiven gezond te houden, het verzorgen en voederen speelt hierin ook een groote rol. Vooreerst zorge men dat het hok goed rein gehouden wordt. Wat het voedsel betreft, is in deze maand het volgende mengsel wel het beste 15 pet. duivenboonen, 40 pet. mais en 45 pet. gerst. Gerst kan men niet gauw te veel geven, daar genoemd graan het beste is voor de oude donsveerfjes bij onze duiven los te maken. Geeft weke- lijksch uw duiven een bad. dan zal men spoedig zieD, dat op het hok veel meer donsveertjes liggen. Denkt er wel aan, dat men niet te laat op den dag een bad geeft, want dat is nadeelig voor de gezondheid der duiven, vooral in dezen tijd. Wordt vervolgd. JO. Vragen, pluimveeteelt be treffende, kunnen door onze lezers worden ingezonden aan het Bureau de Plaatselijke Pees, Soestdijk. De beantwoording geschiedt gratis, indien post zegel van 6 cent voor het be richt wordt bijgevoegd. ALS HET VRIEST. Wanneer het streng wintert, zoo als we dat in Januari hebben ervaren dan houden we de kippen bij voor keur heelemaal binnen. Kippen, wel ke met streng winterweer Diet over een behoorlijk licht, ruim en dicht hok beschikken, zullen bij hevige vorst in een of anderen hoek zitten weggedoken en zoo nu en dan naar buiten treden. Ze worden ziek van kou en ellende en ze staken zeer zeker den leg, Om de dieren niet aan de groote temperatuurswisselingen bloot te stel len, houden we ze dus heel den dag binnen, matig maar voldoende venti- leerende. Aldus hebben we in den strengen winter van 1928—1929 onze kippen regelmatig aan den leg kun nen houden. Januari leverde ons toen nog een gemiddelde productie van 18 eieren per heD; in Februari was dat gemiddelde nog wat hooger. Om dat te bereiken moet het kippec- verblijf echter doelmatig zijn inge richt; bet moet tochtvrij wezen, de houten wanden moeten van tenmin- te duims hout zijn, de bodem moet met een dik en droog krabbed zijn bedekt, het voer moet daar voor een groot deel in worden ondergeharkt; er moet tenminste één vierkante M. bodemoppervlak beschikbaar zijn p> r 4 kippen en er moet tenslotte véél licht door gunstig geplaatste ruiten naar binnen vallen. Het spreekt vanzelf, dat de rein heid in zoo'n winterschen tijd bij uit stek moet worden verzorgd, omdat de ventilatie niet zoo ruim kan we zen dan anders. Men huisveste des winters ook niet te weinig kippen in een hok; de uitstraling van der dieren lichaams warmte moet de ruimte op tempera tuur houden, welke niet te ver onder het vriespunt mag dalen. Men lette voorts op de volgende punten De hoenders moetvn ook in den vorsttijd steeds over drinkwater kun nen beschikken; men lette er dus wel op, dat het drinkwater niet met een ijslaag worde afgesloten. Het is goed om de erge kou van het water af te Demen, door er een paar keer per dag een scheut heet water in te doen maar men overdrijve in dit opzicht niet. Sommige menschen meenen goed te doen met den beesten lauw-warm water voor te zetten. Dat maakt ze loom, waardoor ze in een hoekje gaan zitten suffen. De kippen moeten bij koud weer juist in beweging wor den gehouden. Om genoemde rede nen mag ook het meelvoer niet te warm worden aangemaakt. Bij strenge vorst mengen we door het hardvoer wat meer maïs dan anders; ook een toevoeging van wat hennepzaad en van zonnepitten is aan te bevelen. Eieren rapen wc een paar maal per dag weg; zéker zorgen, dat ze geen nacht kuunen blijven overliggen in de nesten. Als we de hoenders huisvesten en verzorgen, zooals we dat in dit ar tikel schetsten, dan zullen ze nier veel te tobben krijgen met bevroren kop versierselen, als kam en lellen, een euvel, dat overigens Dog al vaak voorkomt en waarvan de dieren ont zettend hebben te lijden. Dat bevriezen ontstaat als regel tengevolge van te groote tempera tuursverschillen. Kippen b.v., die des nachts in een klein, benauwd hokje bijeen hebben zitten broeien en dan des morgens vroeg door het openen van een schuif plotseling naar buiten kunnen stormen, die staan gauw bloot aan bevriezing harer kopver- sierselen teweeg brengen, in dit geval speciaal van genoemde kmlellen. Is men er niet gauw bij, dan staan de beesten voor een langdurig lijden, onder hetwelk de bevroren kopversierselen soms geheel afvallen Wie aan de blauw zwarte kleur ziet. dat kam of lellen van kippen bevroren zijn, haaste zich vooral niet de patiënten naar een verwarmde kamer. een fout, welke zeer vaak wordt begaan. Men verergert daar mee de zaak. De mecsten moeten in een koel, vorstvrij hok worden gebracht, waar men de bevroren lichaamsdeelen met sneeuw wrijft, totdat het bloed weer kleur en warmte brengt. Is geen sneeuw bij de haod, dan bezige men ijs-koud water. Na de behandeling brenge men een weinig vaseline op kam en lellen. Beter nog is om waar de moge- zoas 't is; hij is altijd goed veur me gewist, woarom zou ie 't nou ok nie zijn, doar 't een ding be treft, woar zoveul oan stuur hangt De jongeling schudde het boofd hij wist wel dat hij van die zijde niets te hopen had en vroeg dus droefgeestig En dieën stadschen vrind van oe voader dan, dieën menheer Jacques Met menheer Jacques wi'k nooit niks te doen hebben; hij is gin portuur veur me. Beleuf de me dè, Hanneke Dè beleuf ik oe, Helmus. -r- Nou dan, Hanneke, 't geet oe goed, heur en alhoewel 'k nie geleuf dèt oe voader mekkelijk joa zeggen zal, 'k wil 'r avél per- beeren. Hiermede was het gesprek ge ëindigd en scheidden de beide jongelui van elkander. VIERDE HOOFDSTUK Tegenspoeden en teleurstellingen. Hanneke de Snijer was zeer ernstig gestemd tehuis gekomen, want hetgeen zij gehoord, opge merkt en geraden had gaf haar veel stof tot nadenken. Bij de afgetrokkenheid en de ernstige stemming van het meisje hadden noch de vader, noch zijn vriend uit de stad den moed eenige nadere verklaring uit te lokken en zoo bleven de zaken bij het oude en hangende. Naderhand maakte eerstgenoem de nu en dan wel eens zinspelin gen op de vereerende vriendschap de vriendelijke voorkomendheid en vooral op de schitterende positie van mijnheer Jacques, evenals op de genoegens van het stadsleven maar het meisje wist die teedere en voor haar onaangename punten steeds met vrouwelijken ttct te ontwijken en tekens haren vader te doen gevoelen, dat dergelijke zaken haar volmaakt onverschil lig en koud lieten. Intusschen kwam mijnheer Jacques zijn vriend, de wethouder steeds vaker bezoeken en werd hij bij ieder bezoek lastiger en aanmatigender. Weldra bevond hij zich schier iederen Zondag op Groothoven. Helmus Koppers, die natuurlijk goed op de hoogte was van die herhaalde bezoeken, maarte weinig gelegenheid had het meisje te spreken om genoegzaam ingelicht te zijn van hetgeen er voorviel in het huis van Mouris de Snijer, begon den toestand ondragelijk te vinden en met voorkennis van Hanneke eindelijk de stoute schoe nen aantrekkende, begaf hij zich op zekeren avond het wss in tusschen winter geworden naar den vader van het meisje, ten einde hem zijn hart bloot te leg gen. In geen maanden had de jonge ling het huis des wethouders be treden, niet meer sedert deze ver klaard had, zijne diensten als arbeider niet meer te behoeven. Mouris de Snijer begreep dus duidelijk, dat dit bezoek meer dan een gewoon buurpraatje gold. Hij ontving den bezoeker met hooghartige vriendelijkheid, maar lijkheid van bevriezing aanwezig wordt geacht, de kopversierselen om ce paar dagen met een weinig vase line in te vetten. Is het weer niet zoo koud, dat de beesten binnen moeten blijven, dan mag men ze toch nooit op besneeuw- den grond uit laten. Het loopen op sneeuw is op zich zelf al ongezond, maar bovendien kan het de dieren z.g. sneeuwblind maken. Mocht men ze willen loslaten, dan moet de sneeuw in den uitloop vooraf wor den verwijderd. is een doos of tube „Zij"-Crême. Zij beschermt Uw gelaat even afdoende tegen guur herfstweer of felle winter kou als een warme bontmantel of behagelijke pels het Uw lichaam doet. VENRAY. i Februari 1933. Mooi Limburg- Door de Provinciale Schoonheids commissie en de Stichting het Lim- bursch Landschap wordt dezen win ter op tal van plaatsen een lezing gehouden met prachtige lichtbeelden over Mooi Limburg. Doel dezer lezing is propaganda voor echt Limburgsche cultuur en beschaving, voor behoud van wat ons Limburg dierbaar en aangenaam maakt, zooals dit tot uitdrukking komt in het Limburgsche Huis en het Limburgsche Landschap. Deze lezing die met veel succes op andere plaatsen is gehouden is inder daad zeer interessant voor aller, die het behoud van mooi Limburg tei harte gaat, vooral voor degenen, die zullen bouwen en ontginnen, hetzij voor zich zelf, hetzij in opdracht van anderen. Ook wie belast is met de zorg voor 't algemeen belang zal bij deze lezing veel voldoening vinden. Te Venray zal deze leziDg gehou den worden op Woensdag 8 Febr a.s. om half 8 in het Patronaat. De toegang is voor belangstellen den vrij. „Houd er den moed maar in." Met moedeloos zuchten en zuur kijken maakt men de slechte tijds omstandigheden geen haar beter. Juist het tegendeel Er is niets op tegen dat meD, zijn vertrouwen stellend op den Vader hierboven, ook de gelegenheid aan pakt om zich onschuldig te ontspan nen, te vermaken, hartelijk te lachen. Maar dan moet er gezorgd worden voor afwisseling en de gelegenheid moet goedkoop zijn. Dezen winter heeft Venray in ruime mate kuunen genieten van tooneelkunst. Het mag nu voor eeD keer gerust eens wat anders wezeD. Deze gedach e pakte ons, toen we overal de frissche aanplakbiljetten zagen prijken, waardoor ons voor Zondag 12 Februari a.s. wordt aan gekondigd- de Eerste Venrayscbe Variété-avond. De toegangsprijs is inderdaad niet hoog en het belooft een gezellige prettige avond te worden. Het Venrayscbe Salon-orkest „Euterpe*' teit goede krachten op het gebied van piano, cello, viool, houten en metalen blaasinstrumenten. Daarenboven hebben acht leden van zangvereenigingen zich saamgevcegd tot een dubbel mannenkwartet. Dit voor muziekliefhebbers. De beste krachten van „Sint Christoffel" zullen nieuwe acrobatische toeren vertoonen, die vele bezoekeis versteld zullen doen staan. Dan komen er nog be schaafde vroolijke voordrachtskunste naars uit den vreemde, die de levers zullen doen schudden. Dat wordt dus echt een Variété, vol afwisseling en zonder hinderlijke pauzes. Om het zoo eens te zeggen: men ontvangt véél waar voor zijn weinig geld. Deze voorstelling geschiedt ten bate vaD bet St. Antonius-Patronaat. Dat het hard noodig heeft En of Moge er groote toeloop zijn 1 Lezing met lichtbeelden. Vrijdag had in het patronaat alhier een lezing met lichtbeelden plaats toen de jongeling hem hel doel zijner komst had blootgelegd en hem mededeelde hoezeer hij Hun neke liefhad en hoe bij geh ofde dat ook deze niet 0*1 ven chillig voor hem was, toen betrok hei gelaat van den boer en vroeg hij op schimpenden toon, hoe hij, een gewoon arbeider, het had durven wagen, het oog te slaan op de dochter van den grootslen land bouwer van Groothoven, raadslid en weihouder der gemeente Heide kamp. De jongeling hoorde de lange strafpredikatie bedaard aan en toen de opgewonden boer geëindigd had, klonk het antwoord op kal- men toon Weihouder meugt ge zijn, Mouris, en in zoover respecteer ik oe, mer veur de rest ben de toch enen hoer zoas wij 't allen zijn en dè ik mer enen erbeier ben, dè's toch gin schande, geleuf ik, d'es ommers elk van ons op zen mannier; ik veur mijn ben er greutsch op en al is 't schande, de'k 't zelf zeg, ginne boerenjong van 't heele durp zal me 't werk uit de hand nemen en wat er in de grond zi', da haal ik er uit. want te lui om te werken ben ik nooit gewist. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1933 | | pagina 8