Gemengde Berichten Zaterdag 4 Propaganda- en ont wikkelingsavond R. K. Middenstand. Te 8 uur opent de Voorzitter deze tweede van de vier te houden pro paganda- en ontwikkelingsavoDden met gebed, beet de aanwezigen wel kom, maar moet hen tot zijn spijt mededeelen, dat den Weled. Heer H. E. van den Brul wegens ziekte verhinderd is de spreekbeurt te hou den. Vervolgens richt hij een woord van welkom aan den Weleerw. Heer Aalmoezenier Roncken en geeft ver volgens het woord aan voornoemde spreker. Het doet me genoegeo. aldus spreker, hedenavond en volgende voor U, dus speciaal voor de Mid denstanders te mogen uiteenzetten Quadragesimo Anno. Het stemt me vreugdevol zulk een groote opkomst te mogen zien, het opleven in de or ganisaties is reeds een hoopvol teeken voor de toekomst Waarvandaan deze drang naar ontwikkeling Zij is gekomen door den toestand, uit zucht naar beschaving. De wereld groeide en groeit om en ging dit vroeger zelfs gepaard met bloed vergieten, de schok der hedendaag- sche wereldvergroeiing is echter niet door enkele landen maar door de heele wereld waargenomen. Het aan tal menschen dat zich voor de toe komst bang maakt stijgt, maar laat dit niet alleen zijn uit het oogpunt als zakenmeosch, maar ook als Katholiek. Al zijn er eenige teekens als Rusland en Mexico, toch mogen wij ons niet te gauw bang maken, Wel mogen wij Katholieken gerust de vragen voor oogen houdenHop zal de wereld er over 30 a 40 jaar uitzien Hoe zal de verhouding der menschen zijn op maatschappelijk, economisch en godsdienstig gebied Het zal echter geheel van ons af hangen, van ods katholieken. In de huidige wereldbeschaving leeft een stelsel, noemt het kapitaal, plutocratie of mammonisme, waarop alles afstuit: een stelsel van socialisme en com munisme, die op bet oude liberale stelsel een nieuwe economie willen opbouwen volgens de natuurwetten. Lijnrecht hiertegenover staat het Christendom, welks waarheid dit stelsel moet overwinnen. Quadragesimo Anno bevat een positief en negatief gedeelte. Het negatief gedeelte omvat de veroor deeliog der plutocratie, de veroor deeling van socialisme en communisme Wij zullen ons echter tot bet positieve gedeelte beperken. In Q, A. treft ons reeds in de aanspraak de bijzonder heid. dat zij niet alleen is gericht tot de geestelijke hoogwaardigheids- bekleeders en bisschoppen, maar aan alle geloovigen. De belanghebbende moet zelf zijn ideeën daaruit ont vouwen. Q. A. heeft tot onderwerpherstel der maatschappelijke orde in zijn geheel. Dit herstel moet natuurlijk geschieden, volgens de natuurlijke verstandswaarheden van den mensch, de voltooiing en vervolmaking vol gens de wetten, de boodschap van Christus. Q. A. is niet gemakkelijk te be grijpen, moge daarom uit de ver gadering vragen en opwerpingen komen, gaarne ben ik bereid ze tot oplossing te brengen. Na deze inleiding werd eenige minuten gepauseerd. Hierna ging spreker verder met behandeling van Q. A., het eerste gedeelte vlug behandelend om latei te kunnen blijven stilstaan bij datgene wat het meest van belang is voor de aanwezigen. i 1933, No. 5 Het eerste gedeelte omvat het groote nut gebracht door Rerum Novarum. Er zijn gekomen vele instellingen op maatschappelijk gebied. De Paus prijst de medewerking van den Staat {de Staatswetten voldoen echter nog lang niet aan de juiste ei chen). De zelfhulp der geloovigen. Arbeiders-, land tuinbouw- en middeustandorganisaties zijn organi satorisch ontstaan mï-t hun economisch en cultureel geestelijk doel. Stoffelijke en geestelijke belangen moeten daarin hand aan hand gaan Het tweede gedeelte omvat maat schappijleer en leer der economie. Spreker zet de aanwezigen beider begrippen duidelijk uiteen. Het tweede hoofdstuk omvat het gezag van de Kerk in de economische en sociale vraagstukken. De Kerk heeft niet de bedoeling zich te men gen in vragen van technischen aard, dan alleen in betrekking tot de zeden wet. De Paus erkent de autonomie van het maatschappelijk leven naast het Godsdienstige. Deze zelfwettelijk heid van het economisch leven is echter betrekkelijk. Immers de econo mische wetten volgen uit den aard van de stoffelijke goederen en uit den aard van den mensch aan de sociaal economische kanten kan dus ook een zedelijken kant zitten. Wij dienen ons dus de vraag te stellen wat kan en wat niet kan volgens economische wetten, en wanneer deze heeft uitgemaakt wat kan of niet kan, komt de vraag wat mag en wat mag niet, en men komt daardoor op het terrein der zedelijk heid. De mensch gaat echter alleeD op in het stoffelij re en verwaarloosd bet economisch sociale leven. De vraag rijst echter is bij daar om minderwaardig Neen. de Schep per wil het zoo als het nu is, maar de mensch moet echter steunen op een honger orde. De Voorzitter dankt voor de mooie uiteenzetting en sluit de ver gadering met gebed. Volksontwikkeling. Weer was de groote Patronaats zaal tot in alle hoeken gevuld en was zelfs de Gijmnastiekzaal in ge bruik genomen door de talrijke toe hoorders, die Maand gavond waren opgekomen om het zeldzame gebeuren mede te maken, dat twee groote spreker? het woord zouden voeren. Edoch, het heeft niet mogen zijn* het zou te mooi geweest zijn, zooals de Weleerw. Heer Kapelaan Geurts. de leider dezer zoo schoone en leer zame avonden opmerkte. Z.E deelde dan ook mede, dat hij tot zijn groote spijt zoo juist bericht ontvangen had, dat Mgr. Dr. Poels wegens ziekte zijn spreekbeurt niet kon vervullen. Na de beste wenschen voor diens spoedig herstel te hebben uitge sproken, er de hoop aaD toevoegende Mgr. Dr Poels op een volgenden avond in ons midden te zien, leidde Z E. als spreker in de Heer Jos. Maenen, lid der Tweede Kamer, die het onderwerp zou behandelen Wat doe je in de crisis? Het leek alsof de Heer Maenen de vergadering zoo veel mogelijk schadeloos wilde stellen voot het gemis van den grooten Venrayer te hooren, zoo uitvoerig, bevattelijk en met cijfers gestaafde uiteenzetting als hij gaf over het ontstaan en de ge volgen van de crisis. Achtereenvolgens deed hij ons in zien, hoe na eiken oorlog een inzin king van het economisch leven ge volgd is. Dat dus de ooriog van 1914, als verreweg de grootste oorlog ook de grootste inzinking tot gevolg moest hebben, is zeker begrijpelijk. Voeg daar nog bij de gevolgen van het verdrag van Versailles, ook ge noemdeen monument van econo misch onverstand, de vernietiging van Duitschland als afnemer en leverancier van tal van producten en fabrikaten, het stuk scheuren der Donaumonarchie, de tariefmuren door tal van landen opgebouwd, de ver ingevoerde rationalisatie van het bedrijfsleven, die ontelbare arbeids krachten overbodig maakt, de ver minderde draagkracht van de in woners, het verlaten van den gouden landaard door groote Staten, de uit deze oorzaken gevolge werkeloosheid en de steunverleening aan tal van in nood verkeerende bedrijven, en men kan zich eenigszins de moeilijk heden indenken van zoo goed als alle personen, zaken en regeeringen, bij welke laatste, die zelf haar in komsten aanmerkelijk ziet dalen, steeds om steun gevraagd wordt. En toch wordt de regeering, die zoo gaarne het belang der bevolking wil dienen, doch lang niet daartoe altijd in staat is, geen critiek gespaard, eene critiek, die vaak onrechtvaardig is. De gemoedstoestand van zeer velen is dan ook een geschikte bodem voor ontevredenheid, waarop tal van politieke partijen azen, hetgeen weer een groot gevaat beteekent voor ons. Katholieken, die thans meer dan ooit, de gedachten van Dr. Schaep- man hebben 4te verdedigen, het be waren onzér eenheid, waarin on re kracht zit. Spreker bezweert de vergadering daartoe alle krachten in te spannen, ondanks den huldigen zeer moeilijken rijd. om het groote gevaar te ont komen. dat tal van met moeite erkende en verkregen rechten zouden verloren gaan. Een hartelijk applaus steeg aan het einde der met zeer veel aandacht gevolgde rede op en zeer zeker sprak de Weleerw. Heer Kapelaan Geurts als aller tolk, toen bij den spreker voor zijne schoone rede dankte. Na de mededeeling, dat op 13 Februari e.k. de hier welbekende Vlaamsche spreker zal komen, sloot bij deze bijeenkomst met den Chr. groet. Honing als geneesmiddel. Honing is een zeer bijzonder sap. dat in uitgelezen natuurlijke laborg toria wordt bereid en niet alleen vitaminen, fermenten en enzymen bevat, doch ook buitengewoon vee) vruchten- en druivensuiker, n.l. 35 a 40 pCt. Reeds in den tijd van den Griek Hippocrates, den vadec der genees kunde, werd de honing gebruikt bij het bereiden van verschillende ge neesmiddelen en toen men der honiDg in onzen tijd chemisch ging onderzoeken, werd hij a h.w. op nieuw ontdekt en in eere hersteld. Vele leverziekten, vergiftigingen, bloedarmoede en tal van aucUre kwalen worden door honiug gene zen en bij ernsGge aandoeningen der urinewegen doet honing wonderen Bovendien doodt bij ziektekiemen en bevordert de genezing van won den. Dit feit blijkt ook daaruit, dat honing nooit beschimmeld raakt en was reeds bekend bij de oude Egyptenaren, die honing gebruikten bij het balsemen van hun lijken. Een honingkuur, waai bij men bijv. vier weken achtereen een on3 honing per dag of iets minder gebruikt, be vordert ten zeerste de stofwisseling en de bloed vorming. Het lijkt veel doch als men deze hoeveelheid ho ning in den loop van den dag ge bruikt om boterhammen te besmeren koffie en thee zoet te maken en een weinig te snoepen, komt men al een heel eind op streek. In den winter heeft honing nog het bijzondere voor deel, dat hij door zijn lichtveiteer- baarheid eerder dan eenig ander voe- dingsmiddel in het bloed komt en het lichaam verwarmt. Verder kan men de kinderen een schoteltje honing voorzetten om van te snoe pen, liever dan dat zij allerlei snoep goed eten, dat of duur of schadelijk is. Waar de bovengenoemde goede eigenschappen van den honing voor een groot deel afhankelijk zijn van zijn gehalte aan vruchten- en drui vensuiker, dient men erop te letten dat men werkelijke bloemenhoning koopt. Er zijn n.l. imkers die hun bijen ook 's zomers suikerwater ge ven opdat de graten maar spoedig vol worden. Deze suikerhoning be vat niet die waardevolle bestand- deden, welke de bijen anders nood gedwongen uit de bloesems moeten balen, al is het dan ook gegaran deerd bijenhoning. Het al of niet hard worden, beter gezegd kristalliseeren van den honing heeft met de voedingswaarde niets te maken. De kleur hangt af van de planten, waarvan bij gewonnen is. Bladhoning is bijna altijd lichter dan bloemenhoning. Heidehoning is bruinachtig en taai vloeibaar. Bestriding van de rattenplaag. In het Utrechtsch Nieuwsblad kwam een ingezonden stuk voor van den heer A.J. Schuts. van den vol genden inhoud Reeds een paar keeren werd vermeld dat in Oostelijk Noord-Bra bant zoo'n geweldige rattenplaag heerschte. Het eenige afdoende mid del op groote schaal is het volgen de: Men neemt turfmolm en hakt dat in de koekepan met ruim spek vet en legt dat op stevige papieren hier eu daar verspreid, waar 't on gedierte 't meest pleegt te komen. De ratten zijn er dol op, en de uit werking is dat ze zich dood er van vreten. Vergif helpt niet want een rat neemt het niet, want het is een slim dier, en zoo er al eenige zijn die het nemen en ze kunnen water drinken dan braken ze het weer uit. Zoodoende heeft het geen uitwer king. Jaren heeft het Vondelpark te Amsterdam gewemeld van ratten, nu is er niet één meer, alleen door het genoemde middel. Men zou de be volkiog en vooral den boerenstand in Brabant een uitnemenden dienst bewijzen als men hen met dit mid del in kennis stelde. Bezwaren tegen d" weeldever- teringsbelasting. De N. V. Philips' Radio heeft naar aanleiding van het ontwerp van wet tot heffing eener weeldevertee- ringshelasting een adres aan de Tweede Kamer gezonden. Adressante geeft in overweging de rubrieken i, 5 en 6 (betreffende ra diolampen, luidsprekers en radioap paraten) uit de tabel van meerge noemde wetsontwerp te schrappen en de rubriek sub. 33 (synchroon- klok) zoodanig te wijzigen, dat niet het criterium wordt de al of niet aandrijving der uurwerken door elec- rriciteit. doch gelijk ook voor aadere rubrieken het geval is, het criterium wordt gezocht in een zekeren ver koopsprijs. waardoor bijvoorbeeld een bedrag van f 40 zou kunnen worden aangeboden. Zouden genoemde producten door de weeldeverteringsbelastingwet wor den getroffen, dan dient rekening te worden gehouden met een zeer aterken terugloop der omzetten in de radio-industrie hier te lande. Winkelsluiting te Maastricht. In de raadsvergadering der ge meente Maastricht is Dinsdag een gewijzigde winkelsluiting verordening goedgekeurd Voortaan mogen des Zondags clle winkels, uitgezonderd kappers-, bar biers- en slagerszaken, van 10 uur v.m. tot 4 uur n.m. geopend.

Peel en Maas | 1933 | | pagina 5