rJAtroSSW Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. VOODDEEUQST/ Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De 40-urige werkweek. Buitenl. nieuws. Algem. weekoverzicht Uit eigen land. Zaterdag 21 Januari 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. 3 Vv- PEEL EN MAAS i MANUFACTURE BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER AijVRRTENTiEN 1—8 regels «J cem, elke regel meer 7 ct bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van PI KMA VAN DEN MUNUKHO» VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Zondag 29 Januari zal bij gelegen heid van het opdrachtfeest der H. Familie de nieuwe vlag der Aarts broederschap worden gezegend door den Hoogeerw. Heeer Mgr. Dr. G. Bauduin. Een nieuwe vlag was van het bestuur reeds lang eene ingeziene noodzakelijkheid, maar allerhande redenen, niet het minst de flnanlieele hebben lang doen talmen. Toen eenmaal besloten was er toe over te gaan en er verschilleude ontwerpen waren binnengekomen, heeft het bestuur gemeend aan het ontwerp van het bekende bureau voor religieuze kunst, het St. Ber- nulphushuis te Amsterdam, zijn goed keuring te moeten hechten, ofschoon het bestuur vermoedde, dat er nog wel zullen zijn, die vreemd staan te kijken bij een moderne vlag en een ouderwetsche zouden prefereeren. In den modernen tijd kome men echter ook voor den dag met eene moderne vlag. (Met de kleeding past men zich toch ook aan den modernen tijd aaD). Maar het moet ook een kunststuk zijn en dan meende men veilig te kunnen vertrouwen op de hoogstaande reputatie van de kunste naars, die aan het Bernulphushuis verbonden zijn. Dat het bestuur er goed aangedaan heeft, blijkt wel uit de zeer gunstige beoordeeling van onze vlag in het „Algemeene Handelsblad" van 27 December. Onze vlag was n.l. tijdens den Kersttijd tentoongesteld in de Academie te Rotterdam. Ook te Amsterdam is ze een week tentoongesteld. Daar eveneens viel ze zeer in den smaak en werd ze geprezen. De Amsterdamsche kunstenares Hildegond Fischer schrijft het vol gend woordje bij deze nieuwe vlag. EEN WOORDJE BIJ DE NIEUWE VLAG. Wat is een vlag Een vlag moet zijn het kenteeken, het zinnebeeld, het uithangbord, het propagandastuk eener Vereeniging. De oude hervatte vorm van het vereenigingsvaandel is de wapperen de vlag, symbool van het naar bui tentredend katholiek verenigingsleven Elk stijf vaandel, zelf3 't mooiste en rijkste bewerkte, verliest het buiten in effect en decoratieve wer king, tegen de vrijuitzwaaiende en zwierende zijdenvlag. Ik maak graag een scbooD, plechtig vaandel, maar veel liever nog een groote fiere, blije vlag, die door een streng heraldisch karakter spreekt van eenvoud en kracht, die tevens door de eindelooze tinteling van de zon en den wind in de heldere kleuren en de wapperende plooien, getuigt van levensblijheid en optimis me, dat juist het katholieke vereeni gingsleven kenmerkt. 't Zijn dikwijls maar korte oogen blikken, dat wij een vlag zien voor bijtrekken, dan moet zij ons reeds alles zeggen, wat zij wil beteekenen. In strenge beknopte vorm dus moet de vlag het doel, het karakter, den Beschermheilige van een ver eeniging weergeven. Door de keuze van materiaal moet zij een feestelijke versiering zijn bij onze kerkelijke plechtigheden, waarbij zij dan dikwijls in het priesterkoor een eereplaats mag innemen. In helder sprekende kleuren moet zij de aandacht trekken en blijkgeven van de frissche bloeien de geestkracht, die het bestuur en de heele vereeniging bezielt. Bij het ontwerpen en vervaardigen van een vlag, moet dit veel omvat tend doelbegtip voor oogen gehou den worden. Nog met een voornaam punt moet worden rekening gehouden n.l dat zij niet te zwaar mag worden. Degene, die haar draagt, moet haar met trots kunnen toonen en de vreugde van het dragen, mag niet door de bezwaren van een spoedige vermoeidheid worden verstoord. De H. Familievlag der Aartsbroe derschap van de parochie St. Petrus- Banden te Venray, draagt haar straiend voorbeeld St. Jozef, Maria en het Goddelijk Kindje rustend tus schen de Kerk en het Stadhuis van Venray. (Men denke zich echter daar geen foto's vao). Het Goddelijk Kiod vormt hier het middelpunt en bij de voorstelling der H. Familie en van de vlag zelf. Als embleem van de macht houdt het den aardbol in de linkerhand terwijl de rechterhand zegenend is opgeheven. Voor Maria is gedacht de innige houding van de Moeder, die haar Kindje toont, hier als het meest ge- eigend, omdat Zij zich in deze nederige houding als de liefdevolle onderdanige Moeder geeft. St. Jozef is hier met zijn attribuut, de bloeiende staf, krachtig en man nelijk sterk als beschermer der H. Familie, eerbiedig gebogen achter Maria afgebeeld. De achterkant werd rijk versierd met ornementale letters, die met donker materiaal op lichte stof ge borduurd, bijzonder goed tot haar recht komen. Gaarne sluit ik deze beschrijving met de wenscb. dat allen die deze vlag als uiterlijc kenteeken zullen eereD, eet als zij, zich sterk zullen toonen in de stormen der tijden. Er is in alle lan Jen groote belang stelling gebleken voor de debatten, gevoerd te Genève op de voorbe reidende confereatie inzake den arbeidstijd. Het ging daar over de 40 urige arbeidsweek. Het staat thans reeds vast, dat voorloopig geen overeenstemming mogelijk zal zijn, algemeen genoeg om het begeerde doel wettelijk geregeld te krijgen. Dat wil echter nog geenszins zeggen, dat het nimmer, of zelfs niet in afzienbaren tijd, zal worden bereikt. We weten nog Diet, hoe de econo mische omstandigheden zich zullen ontwikkelen en of in een nabije toe komst misschien niet een nog radi caler verkorten arbeidstijd aanvaard zal moeten worden Op het oogen blik verschillen de inzichten nog te zeer over de doelmatigheid van een 40-urige arbeidsweek. Niet iedereen wil inzien, dat omtrent die doelmatig heid speciaal wat de oplossing van de crisis betreft verschil van in-icht mogelijk is. Speciaal de werkloozen, die popelen naar nieuwe arbeidsgelegenheid, meenen dikwijls, dat de kwestie uiterst eenvoudig is. Er is een zekere hoeveelheid werk voorhanden, aldus wordt geredeneerd, en het spreekt dus vanzelf, dat daar aan b.v. 20 pet. grooter aantal men schen kan worden geplaatst, wan neer de werklijd met een zelfde percentage wordt ingekort. Zoo eenvoudig echter is de zaak Diet. Mr. Cort van der LindeD, een der Nederlandsche vertegenwoordigers ter Arbeidsconferentie, herinnerde er in Genève terecht aan, dat in deze kwestie de belangen der werkgevers niet tegenover die der arbeiders staan, waDt ook de werkgevers verlangen natuurlijk een verminde ring, nog meer een opheffing der werkloosheid. Al zou het alleen maar uit eigen belang zijD. Is het echter wel zeker, dat de arbeidsgelegenheid zou groeien, naar mate de arbeidstijd werd ingekrom pen Vergeten we niet. dat het overgroote deel der arbeiders werk zaam is in kleine bedrijven. Een patroon, die met een paar knechts werkt, zal er niet gauw toe overgaan om een man méér in dienst te stellen, omdat de werktijd per week van 48 op 40 uur wordt gebracht. Het zou hem te duur worden, of hij zou voor |een man méér niet voldoende arbeid hebben. Hij zal dus pogen om uit zijn meDSchen meer te haleD, zal zelf nog wat harder meewerken en naar een enkele vereenvoudiging misschien streven in zijn bedrijf. Op fabrieken staat de zaak anders. Ook daar zal uit de menschen méér worden gehaald, dan thans het geval was, maar daarmee zal men niet aan de oude productie kunnen komen. Moeten dan nieuwe krachten wordeD aangesteld? In sommige gevallen zal dat de oplossing zijn, maar in vele gevallen niet. Dikwijls laten de be staande gebouwen of de techoische outillage bet niet toe, dat een groo ter aantal arbeiders in dienst wordt gesteld, met het gevolg, dat aller eerst zal worden geprobeerd om door grooter effiency en door ver betering an technische hulpmiddelen (geperfectioneerde machines) het doel te bereiken. Men behoeft zich o.i. dus volstrekt niet voor te stellen, dat in dezelfde verhouding, waarin de arbeidstijd wordt verkort, het aantal te werk gestelden zal groeien. Wél staan op het oogenblik, zoo als we dat tenminste zieD, tegenover aanzienlijke beperking van den arbeidstijd tastbare nadeelen. Loons verlagingen worden op het oogen blik doorgevoerd om de concurrentie mogelijk te houden tegenover andere, speciaal buitenlandsche producenten Waar niemand kan verwachten, dat een 40-urige arbeidsweek plots vol strekt internationaal zou worden aanvaard Rusland, de Ver. Staten. Japan en Engeland b.v. zijn er op het oogenblik vierkant tegen daar is het duidelijk, dat de werkgevers tegenover een verlaging van den arbeidstijd zullen streven naar een gelijkmatige verlaging van de loonen. De practische gevolgen derhalve van het nieuw gestelde ideaal zouden zijn, dat de arbeiders die werk had den, met veel minder loon naar huis zouden gaan en dat daarnaast de werkgelegenheid niet noemenswaardig zou worden verhoogd Zoude het mogelijk wezen om de loonen bij een verkorten arbeidstijd te handhaven, dan zou de boven geschetste prikkel om effiency te betrachten door de aanschaffiog van meer geperfec tioneerde machines, zich des te ge voeliger doen voelen. Gevolg ver mindering van arbeidsgelegenheid I Al deze dingen dient men te overwegen, alvorens men met hard nekkigheid de gedachte van een 40 urige arbeidsweek uitdraagt. We ontwikkelden de bezwaren alléén, om te doen zien, dat ze er zijn. Zelf zouden we slechts kunnen verhopen, dat we verkeerd hebben gezien eu de invoering van de 40-urige werk week een einde zou kunnen stellen aan de trieste werkloosheid. Het zou een zegen zijn, welke we de wereld toewenschen, maar die we voorhands als zoodanig niet kunnen erkennen. De zaak Is thans in orde... als de Philippino's geen bezwaren hadden. Dezer vertegenwoordiging beeft verklaard, dat de restricties van het ontwerp zoo onaanvaardbaar zijn, dat ze de wet niet wenschen te ac cepteeren. Ook de begrootiDgsmoeilijkheden van pres. Hoover blijven aanzien lijk. Nog steeds is het tekort niet gedekt. Hoever heeft nu een nieuwe omzetbelasting doen indienen, een voorstel, dat door ,heel de Ameri- kaansche zakenwereld met veront waardiging is ontvangen. o Met Japan weet niemand raad, Amerika heeft aan den Volkenbond laten weten, dat het nu hoog tijd is, dat een krachtiger actie tegen de Japansche overweldiging van Mands- joerijë eD China wordt ontketend, maar de Volkenbond kent daartoe geen middelen of... durft ze niet te bezigen. De negentien mogendheden welke de integriteit van het Chineesche grondgebied eens waarborgden ook ons land hoort daartoe - heb ben deze week geprobeerd om te in- tervenieeren, maar ook die poging mislukte, doordat de Japanners hun stelling handhaafden, dat niet meer getornd mocht worden aan de feitelijkheid van de stichting van den staat Mandsjoekwo. Het ziet er naar uit, dat de overige wereld onmachtig zal blijken om het Japansche onrecht tegeD te gaan. Het pacifistisch beginsel is even schoon voor de beleiders als voor- deelig voor de geweldenaars. Politieke zorgen in Duitsch- land. Hitler is weer aan bod. Uit de Ver. Staten. De com missie van negentien en JapaD. De uitslag van de Zoüdag in het Duitsche staatje Lippe gehouden ver kiezingen, waaiuit Ilit'erianen en Soc. Democraten als overwinnaars naar voren traden, heeft de politieke situatie in Duitschland wederom ge heel gewijzigd. Het is onomstootelijk komen vast te staan, dat de politieke wind voor Hitier weer gunstig is. De vooruitgang der Soc, Demo craten is daarbij van secundair be lang, omdat dezer winst uitsluitend teu koste der communisten blijkt te zijn behaald. Het succes heeft Hitier veel stroe ver gestemd tegenover het zittende kabinet, dat het bij de induslrteelen en andere burgerlijk georienteerden heeft verbruid door steun te zoeken bij de vakheweging. De vakorgani saties behielden hun wantrouwen legenover van Sleicher en tegelijker tijd raakte alle sympathie verloren voor den rijkskanselier-rijksweergene taal, van wien de reactionaire elemen ten een politiek in den geest van von Papen hadden verwacht. Er wordt nu reeds beslist ge rekend op een nieuwe rijksdagont binding, omdat vaststaat, dat von Sleicher in de komende rijksdagzit ting van 25 Januari een groote neder laag zal lijden. Het kabinet zelve heeft gepoogd om door het winnen van tijd uit de moeilijkheden te komen. Vod Sleicher heeft er n.l. op aangestuurd om de rijksdagzitting uit te stellen tot een datum in Februari, maar in het seniorencon vent was daarvoor geen meerderheid te bekomen. Het is dus wel zoo goed als zeker, dat de rijksdag in de voigende week zal worden ontbonde. en het Duitsche volk in de maand Februari nog eens ter stembus zal moeten gaan om te doen uitkomeD dat er in het land geen meerderheid L voor Hitier, maar evenmin een regeering gevormd zal kunnen wordeD welke het rijk zonder Hitler op par lementaire wijze zal kunnen bextu ren. De uitslag van de verkiezingen in Lippe hebben mede tot een ver scherping van de verhouding tusschen de partijen geleid. Dat bleek o.a. mede, toen de Pruissische Landdag deze week weer eens bijeenkwam. Hitlerianen en communisten geraak ten op ergerlijke wijze in een hand gemeen. o— President Hoover heeft nog slechts korten tijd de Ver. Staten te bestu ren. maar is nochtans vol zorgen. We hebben reeds eerder bericht, dat hij zijn vete. bad uitgesproken over de door de volksvertegenwoor diging aan^enomeD wet, welke de toekomstige zelfstandigheid onder restricties - Philippijnen regelde, welke eilandengroep aan den Spaan- sch-Amerikaanschen oorlog als een Amerikaansche kolonie werd be stuurd. De Amerikaansche Senaat heeft ru Hoover's veto teniet gedaaD, door het ontwerp met een twee derde meerderheid nogmaals aan te nemen. De vorst. Distributie van speenvarkens. De rijksmid delen. Moeilijkheden van een professor. Vrouwe Justitia gaat rente berekenen. Eenig allerlei. De winter, welke tot voor heden ongekend zacht was, heeft met het begin van deze week strengere allures aangenomen, ten gevolge waarvan velen nog van ijspret hebben kunaen profiteerea. Ook de nu „echt" ge worden winter echter was van tam- roen aard we bleven voortdurend in twijfel, of het vroor, dan wel dooide. Door windstilte was het ijs overal mooi geworden, maar door de zachte vriestemperatuurtjes bleef het mede onbetrouwbaar. Helaas zijn daarvan weer meerdere menschen het slachtoffer geworden. Ijs wordt ten onzent maar al te gauw vertrouwd. Ook deze week zijn heel wat lieden veelal kinderen daardoor om het leven gekomen. De speenvarkentjes, welke naar de meening der Varkenscentrale te veel waren geboren, blijken tenslotte dan toch een grooter aftrek voor de consumptie te vinden, dan door het algemeene crisiscomité was veron dersteld. De biggen zijn door ver scheidene gemeentebesturen aange vraagd,- die meerendeels de kosten van keuring en slachting voor haar rekening nemen en het vleesch dan tegen voordeeligen prijs voor de crisis-slachtoffers beschikbaar stellen, In Amsterdam bestaat voor de speen varkens een groote belangstelling. De gemeente laat de beestjes in Uithoorn slachten en stelt ze dan als halve biggen ter bes:hikking van de werkloozen, die er een kwartje voor betalen en er dan een half pond ge smolten rundvet bijkrijgen. Zoo'n halve big weegt circa 5 a 6 pond. Voorloopig komen voor de distri butie slechts gezinnen van tenminste 7 personen in aanmerking, maar de bedoeling is om ook de kleinere ge zinoen te laten profiteeren, wanneer de aanvoer bevredigend blijft. De betrokkenen zijn met zulke distributie natuurlijk gebaat, maar de gemeente zal er toch wel weer heel wat geld moeten bijleggen. De uit gaven van landelijke en gemeentelijke overheid blijven regelmatief stijgen en daartegenover blijft een aanzien lijke vermindering van inkomsten zich afteekenen. Deze week werden de cijfers gepubliceerd omtrent het vloeien der rijksmiddelen. De ont vangsten van den staat hebben in het afgeloopen jaar, dus in 1932 be- loopen ruim 400 millioen gulden de rijksmiddelen brachten over 1931 derhalve een jaar tevoren, bijna 83 millioen méér op 1 In wetenschappelijke kringen is eenige sensatie gewekt door het uiten van een beschuldiging van plagiaat aan het adres van Prof. Dr. ColenbraDder, hoogleeraar in de Vaderlandsche Geschiedenis te Leiden Genoemde hoojleeraar heeft nog dezer dagen in een plechtige bijeen komst van de Leidsche Universiteit, waarbij ook de Koninklijke Familie tegenwoordig was, een historische redevoering gehouden over Willem de Zwijger, van wien we in April a.s. het derde eeuwfeest zijner ge boorte herdenken. Over hetzelfde onderwerp had Prof. Colenbrander in het wetenschappelijk tijdschrilt DE GIDS een artikel geschreven, hetwelk meer daa 80 bladzijden be sloeg. Een paar andere historici hebben nu aangetoond, dat de be doelde bijdrage niet was ingegeven door het resultaat van nieuwe, eigeD onderzoekingen, maar voor het grootste deel na vertaling was over geschreven uit een standaardwerk van den historicus Plrenne. Curatoren van de Leidsche Uni versiteit hebben in de gedocumen teerde beschuldiging aanleiding ge vonden om een soort van Eereraad samen te stellen, welke zal hebben na te gaan, of Prof. Colenbrander zich heeft schuldig gemaakt aan een handelwijze, welke zijn wetenschap pelijke reputatie en die van de Leid sche Univetsitelt heeft geschaad. Reeds heeft Prof. Colenbraoder de gegrondheid van de klacht erkend, in zooverre hij toegaf, dat hij bij de samenstelling van zijn bijdrage het w.rk van Pirenne heeft gevolgd. Hij gaf echter te kennen, dat zulks voor eiken deskundige overduidelijk moet zijn geweest, al geeft hij toe, dat het een onbegrijpelijke fout is geweest, dat hij in zijn publicatie niet duide lijker heeft aangegeven, dat hij het resultaat weergaf van de historische onderzoekingen van een ander. De affaire dreigt een cause celèbre in de wetenschappelijke wereld te worden en voor Prof. Colenbrander een onaangenaam verloop te nemen. Blijkens een nieuw wetsontwerp van den minister van justitie, zal de geblindoekte Vrouwe der Gerechtig heid niet langer blind blijven voor de nadeelen, welke verbonden zijn aan een te late ontvangst van haar verschuldigde gelden. Boeten, waar toe de zondige menschheid van tijd tot tijd wordt veroordeeld, blijken over het algemeen veel te laat te worden voldaan. De gevonnisten wachten dikwerf de komst af van den sterken arm, welke hen naar het gevang wil leiden, alvorens de ver vangende boete te voldoen, Vrouwe Justitia wenscht daarmee niet langer genoegen te nemen. Zaken zijn zaken, ook rechtszaken. Wie den termijn van de boete-betaling in de toekomst laat verloopen, dreigt aangesproken te worden voor een verhooging ad 20 pCt., voor rente en kosten. Eindelijk is het eerste bedrijf afge sloten van het drama, dat zich af speelde rond den Amsterdamschen notaris, die zich voor de rechtbank te verantwoorden had omtrent het feit, dat hij zonder persoonlijk onder zoek bij acte als oud bezit van Duitsche effecten had vastgesteld, wat inderdaad nieuw gekochte goed- koope valuta-stukken waren geweest, een handelwijze, waarvan cliënten van den notaris groot voordeel had den getrokken. De notaris heeft sterk de aandacht op zijn persoon gevestigd door zijn theatrale handel wijze, welke scheen voort te komen uit zijn angst voor het gevang. Hij achtte zich tenslotte geslachtofferd door het Duitsche rijk en vervolgd door Nederlandsche justitioneele ambtenaren om zijn Joodsche religie. Er is nu acht maanden tegen hem geëischt, met aftrek van 2i/i maand voorarrest. De bekende leider van de O.S.P., de heer Smidt, die Dinsdag te Ant werpen een spreekbeurt zou vervul len, is als ongewenscht vreemdeling België aitgewezen. In Den Haag beeft Dinsdagavond een plotseling krankzinnig geworden man zijn vrouw doodelijk gewond mét een dolk. Ook een paar ter hulp toesnellende politieagenten viel hij aaneen van hen werd in zijn hand gestoken, waarop de getroffene den krankzinnige met eenige revolver schoten doodelijk trof. De Kaïnerverkiezingen. De eerste belangrijke taak, welke de Katholiek georganiseerde kiezers in 't werk der Tweede Kamerver kiezingen ie vervullen hebben, is al weer achter den rug. Vóór 15 Jan. moesten de opgaven van de aange wezen Kamercandidaten zija inge diend. Voor zoover we konden nagaan zijn in deze streken de R.K. Kies- vereenigingen over 't algemeen actief geweest en hebben zij aan dit be langrijke werk deel genomen. Waar over we ditmaal speciaal verbaasd hebben gestaan? Dat is over het enorme getal candidaten. dat gesteld isEr zijn kieskringen, waar men voor een 5 tal zetels ver over de honderd candidaten heeft aangewezen. Dat wil nog niet zeggen, dat al deze personen ook werkelijk candi- daat voor de Kamer worden, want de gelegenheid staat open om aan het kriogbestuur te berichten, dat men geen candidatuur wenscht te aanvaarden. Een onzer bladen hoopt al, dat enkele dozijnen van die ge legenheid gebruik zullen maken om zich terug te trekken. Het blad moti veert dat men een beroep op de belangrijkheid van den post van Kamerlid, die veel vergt en groote verantwoordelijkheid oplegt en zegt dan o.m. Meer dan ooit klemt dit in dezen tijd, nu de regeering van welke kleur of samenstelling ook zal staan voor de grootste moeilijkheden nu zij financieele en internationale, economische en sociale kwesties op haar weg zal ontmoeten, tot welker oplossing en mede-oplossing alleen de allerbesten mogen worden ge roepen. Kiesvereeniglngen en kiezers zijn vrij om voor te dragen wie zij ge schikt achten dit recht zouden wij niet graag verkort of belemmerd zien. Maar de aangewezenen zijn vrij, sterker, verplicht te overwegen, of zij wel al de kwaliteiten, en die kwa liteiten in een hoogen graad bezitten, die de richtige vervul ing van het Kamerlidmaatschap kunnen waar borgen. Het moge den betrokkene aange naam stemmen, dat medeburgers hem hun vertrouwen waardig achten en bem naar 's lands vergaderzaal willen afvaardigen, de aangewezenen heb ben zelf nog een anderen toetssteen aan te leggen populariteit in een beperkten of ruimer kring, het feit dat men een vlot prater is, en zoo veel meer stempelen iemand nog niet van het hout te zijn, waaruit men de Kamerleden snijdt. Juist in een tijd als de tegenwoor dige. nu niet alleen de neteligste vraagstukken op ons aanstormen, maar ook de afkeer van de politiek in breeder lagen om zich heengrijpt, moeten we feitelijk alleen met supe rieure candidaten voor den dag komen, waarbij met superieur aller minst in de richting van een bepaal den stand wordt geduld, want de ervaring heeft bewezen, dat ook uit wat men de volkskringen pleegt te noemen uitstekende Kamerleden zijn voortgekomen. Terugloop der middelen. Wij spraken daar van moeilijke kwesties, die een nieuw optredende regeering krijgt op te lossen. Wijzen we in dit verband eens even op den schrikbarenden val van de opbrengst der rijksmiddelen. In 1930 was de opbrengst 6 millioen minder dan in 1929 in 1931 reeds 51 millioen minder dan in 1930 en in 1932 weer 44 millioen minder dan in 1931. Een paar cijfers die den teruggang in zijn erge oorzaken demonstreeren. zijn dezeinkomsten-, vermogens- en dividend- en tantièmebelasting zijn van 125 millioen in 1931 gedaald lot 104 millioen in 1932. Een teruggang van 21 millioen. En het ergste is, dat de teruggang zich Daar alle waarschijnlijkheid nog voortzet en wellicht nog sterker zal worden. Dan zitten we weldra voor groote gaten in de begrooting. En dan zullen er middelen moeten komen om het tekort te dekken, verdere versobering en nieuwe be lastingen. Wat krijgt de nieuwe Kamer een ontzaglijke taak Gemeenten ia nood. De Minister van Binneolandsche Zaken heeft een schrijven tot de ge meentebesturen gericht, waarin o.a. wordt medegedeeldTen einde een zoo volledig mogelijk beeld te krijgen van den algemeenen fiaancieelen toe stand der gemeenten bij den aanvang van elk begrootingsjaar heeft de regeering behoefte aan een aantal gegevens, ontleend aan de laatste be grootingen en rekeningen van elke gemeente. De regeering zou deze gegevens gaarne jaarlijks ontvangen voor bet eerst ten aaozicn van het jaar 1933. De door den minister ver langde gegevens behelzen in hoofd zaak de ramingen van de gewone uitgaven en inkomsten betreffende Armenzorg, met inbegrip van de voorzieningen tegen werkloosheid voor het dienstjaar 1933. Daarnaast worden uitvoerige opgaven verlangd betreffende alle soorten belastingen, welke in de begrootingen voor het jaar 1933 zijn opgenomen. Laten we hopen, dat het vragen Jezer gegevens door de regeering het gloren van een nieuwen morgen be- teekent voor die gemeenten, die financieel in de put zijn geraakt,

Peel en Maas | 1933 | | pagina 1