I FM te El Gebr.ui Fa. Sbt alle sote mest» asi P. vao pt Eerste Hulp PUROL (iemengde Berichten De Kippenhouderij op het Platteland FQSTERSMMGPILLEN Varia. Advtei Rij^lh Jan P|-. CreolinCfl vet, Cbo Ls e Iets jt in ld Cog no L affeehij P.HJk, alle sote Jac. "fer Missas d Tj iNf J Tilburg dreigde een staking in de fextielindustie, maar het schijnt, dat de daar ingezette wilde actie binnen •nkele dagen zal verloopen. Mr. Aalberse heeft er bemiddeld en de werkgevers tot vermindering der aan- q«-kondi£de loonsverlaging gebracht de arbeiders zijn er nochtans geens- ir»s tevreden met het verloop van zaken. In de textiel-industrie te Almelo groeit een conflict als gevolg van een aangekondigde loonsver- 'aging van 1215 pet. Te Zwolle s Zondagmorgen een staking uitge broken bij de N.V. Reinders' Olie- en Veevoederfabrieken 200 arbeiders zijn er bij betrokken. De Spoorwegen hebben 2 procen ten van de aangekondigde loonsver laging laten vallen, zoodat deze thans in totaal 8 pet. zou bedragen. De personeelsorganisaties adviseeren oc het gewijzigde voorstel nu maar aan te nemen. De Bond van Bedrijfsautohouders heeft dezer dagen een persconferen tie belegd over het voornemen van minister Reymer tot het bedenken van een stelsel van concessies voor het exploiteeren van vrachtauto diensten. Belanghebbenden bleken van meening te zijn, dat voor zulke voornemens volstrekt geen grond be- stond, tenzij dan het streven naar bevoorrechting der Spoorwegen. Voor wie graag aan het oude vasthouden, zal het ook wel een be klemmende boodschap zijn geweest, dat de al-oude ellemaat op de nomi natie staat van te verdwijnen. Er is een nieuwe IJkwet in voorbereiding, waarbij eenige verouderde maten en gewichten zouden worden verboden, o.a. het gebruik van de el. Zeker is, dat de ellemaat tegenwoordig alleen Dog maar tot veel begripsverwarring kan aanleiding geven voor wat de prijzep betreft, een mogelijkheid, waarvan handige lieden wel eens misbruik willen maken. In Ned. Indië slikken de ambte naren blijkbaar ook niet al te gewil lig de noodig geoordeelde loonsver lagingen, voor Indië 17 pet. Het Onderwijzersgenootschap heeft in een vergadering heftig geprotesteerd en daarbij hebben twee der sprekers zich geuit in termen, welke vooral voor Indië heel kras worden geacht. Ze zijn beiden in hechtenis genomen. De Indische onderwijzerswereld is daarmee heelemaal overstuur geraakt. Ze protesteert krachtig en heeft reeds i en dikke vijf honderd gulden bijeen- genracht om voor de behartiging van de zaak der gearresteerden een advocaat uit Nederland te laten overkomen. Voor dat doel worden verdere bijdragen gevraagd. Zouden er in Indië geen advocaten zijn In de Scheveningsche Boschjes heeft Zondagavond een jonge man zijn 42-jarige hospita gewurgd, blijk baar uit ellende over den toestand, waarin de vrouw hem had gebracht. Er gaat geen week meer voorbij, of we moeten vernemen van den een of anderen verschrikkelijken moord. In Rotterdam mislukte Zaterdag avond een poging tot berooving van een ouden broodbezorger. De moordenaars van Numansdorp hebben 7.e gelukkig. Achteraf blijkt, dat een hunner in het plaatsje een ware ter reur had uitgeoefend. Een andere landbouwer, dan de vermoorde, had hij ook reeds in zijn woning over vallen en 350 gld. voor lijfsbehoud afgeperst. De man had er niet eens aangifte van durven doen, omdat hem dat door den onverlaat was verboden Om in het gezin aan groot en klein, dadelijk hulp te kunnen verleenen bij Brandwonden en Snijwonden en alle andere Huidverwondingen, is hef zoo veilig thuis altijd bij de hand te hebben een doos of tube Uitvoering Turnclub. Dat is Zondagavond j.l. in de groote Patronaatszaal een echt leuke, gezellige, ja voorname, avond ge weest. Nadat de bloeiende Jasz-band „Euterpe" het talrijke publiek (de zaal was vol als bij een Ontwikke lingsavond) in de juiste stemming had gebracht, werd het woord gevoerd namens de Patronaatscommissie, die voor „Sint Christoffel" een bijzondere genegenheid koestert. Spreker wees op het erkende feit, dat de Turnclub zulk een goed. aangenaam figuur maakt bij godsdienstige en wereld lijke optochten. Een goede geleide Turnclub cn dat is Sint Christoffel is een weldaad voor een plaats. Moge de Turnclub St. Christoffel. oDdanks het feit dat het leven ook voor jonge menschen steeds gecompliceerder wordt en het bijwonen van velerlei vergaderingen vraagt, deze waardige Turnclub blijven, en bloeien en groeien 1 Als een uiting van dank baarheid jegens het Sint Antonius- patronaat, dat in moeilijkste omstan digheden verkeert, had St. Christoffel d^zen avond georganiseerd. De Patronaatscommissie stelde dit op hoogen prijs. Vervolgens werden eenige fraaie Standen gegeven en Brugoefeningen. tot groot genoegen van oud-turners en kenners en ook het gewone publiek. Het blijspel „De man die zich kon wreken", ingestudeerd onder bekwame leiding van den Voorzitter den heer H. W. Van Aarssen, is een schitterend succes geweest. Directeur Fock (turner Leo Ver beek, die de lessen van den heet Biesmans nog niet vergeten is) heeft zijn rol (geen gemakkelijke 1) op uit stekende wijze vervuld, zoowel wat uitspraak en intonatie als gebaar en stil spel betreft. De expressieve gelaatsuitdrukking van procuratiehouder Koot (turner Piet Janssen) deed de toeschouwers schudden van gezonden lach 't spel was bizonder vermakelijk. De jongste bediende Piet (turner Martin Jeuken) bracht 't al gauw zoo ver, dat hij maar hoefde op te komen en dan al direct de lachers op zijn hand had. De getreiterde bediende Baron speelde de moeilijke hoofdrol, deels ernstig deels kluchtig, op zoo'n wijze dat er wel niemand iets op zal aan gemerkt hebben, dat was af! De Hollandsch sprekende Duitscher (turner Emil Nastvogel) was een tip top geslepen reizigertje, om wien iedereen schik had. De oom uit Amerika, de chef-zetter, en de klant Brugman (respectievelijk voorgesteld door de turners Frans Hendriks, Al- bert Stevens en Antoon Verbeek) hadden geen rollen die op lach-succes waren berekend. Ze hadden er op kunnen mikkenDat ze het niet ge daan hebben en hun rol precies genomen hebben zoo als die was, valt ten zeerste in hen te prijzen. Dat was een beeld van het samen spel, de samenwerking die een Sport club moeten kenmerken. Een opmerkingAls de zaal davert van den lach, moeten de spelers niet doorpraten, doch stil spel geven. Dit voor een volgende gelegenheid. Aan voorzitter-leider, bestuur en leden van Sint Christoffel. zoo har telijk bijgestaan door „Euterpe" onder directie van den heer Mathieu Arts, onze welgemeende felicitaties met dezen voortreffelijk en avond Tot wederziens Lang leve St. Christoffel pro Deo regina, patria: voor God, vorst en vaderland 1 AANWEZIGE. Zilveren jubileum by de C. R. E. te Roermond. Zaterdag vierde de heer J. Breukers, directeur der Coöperatieve Roer- mondsche Eiermijn onder buiten gewoon groote belangstelling, vooral uit Brabant en Limburg, zijn zilveren jubileum als directeur dezer instelling. Om elf uur had in de Harmonie zaal een huldigingsvergadering plaats, welke onder meer werd bijgewoond door Z. H. E. Mgr. Lemmers, bis schop van Roermond en mr. M. M. Waszink, burgemeester van Roer mond. Het woord voerden o.m. de heer Van Haaren uit Tilburg, voorzitter v. d. C.R.E. mr. G. Dahmen, namens den Raad van Commissarissen, mr. Waszink en enkele andere afgevaar digden uit Brabant en Limburg. o— Bevorderd tot Officier in de Oranje Naussau Orde J. M. H. Breukers, directeur van de Coöperatieve Roer- mondsche Eiermijn te Roermond. Tentoonstelling Limb- Industrie en Handelsbeurs. Het comité „Limburgsche Industrie en Handelsbeurs" te Venlo is druk bezig met de voorbereidingen voor deze tentoonstelling die van 20 t.m. 28 Mei 1933 zal gehouden worden. De tentoonstelling wordt onderge bracht in eene tentoonstellingshal van 35 bij 65 meter, welke geheel uit hout is opgetrokken. Toestemming is verkregen om deze hal te plaatsen op het Gasplein, dus in het centrum der stad. Er worden 125 stands in dit gebouw onderge bracht. Door eenc buitengewone reclame campagne zal de aandacht op deze tentoonstelling gevestigd worden. Inlichtingen zijn te verkrij gen bij de afdeeling administratie, Moerdijkstraat 3, Venlo, tel. 681. Mgr. Mutsaersoord te Yenlo. Tot rector van het Mgr. Mutsaers oord te Venlo is met ingang van 15 Januari benoemd, de Eerw. Pater J. Sneekers, van de Orde der Lazaristen te Susteren, in plaats van den Zeer- Eerw. Heer Nijst, die na den dood van Pastoor Donders, diens eerste opvolger was. Coop. Roermondsche Eiermyn. Naar we vernemen, heeft de totale omzet aan kippeneieren in 1932 aan de Coop. Roerm. Eiermijn ongeveer 254.400000 bedragen, een vermeer dering dus van ongeveer 4.400.000 eieren, vergeleken met het omzet cijfer van 1931. De gemiddelde prijs, welke per 100 stuks werd uitbetaald door de C.R.E. aan de leden was tengevolge van daling der marktprijs en moei lijker afzet beduidend lager dan in 931, werd toen nog f4.12 per 100 stuks gemiddeld betaald, over 1932 blijkt de gemiddelde uitbetaling per 100 eieren te zijn gedaald op f 2.89. De omzet van eend-eieren bedroeg in 1932 ruim 1.6 millioen. terwijl daarvoor werd uitbetaald ruim j f 46 000. De middelprijs bedroeg hiervan f 2.80 per 100 stuks. Alles bij elkaar (kip- en eend eieren) was er dus een aanvoer en omzet van 256 millioen eieren. Met1 Inbegrip van den toeslag van plm f35.000.— op bruine eieren werd aan de leden aanvoerders der C.R.E. over 1932 dus uitbetaald, globaal genomen een 7.4 millioen gulden. Wat de vooruitzichten over 1933 betreft, het laat zich aanzieD, dat dit jaar de aanvoer ter C.R.E, wel met een 15 ad 20 pCt. zal terugloopen. Deze vermindering houdt verband met de inkrimping van den aanfok van legdieren, welke zich reeds in 1932 manifesteerde. Het is te begrijpen, dat over te maken prijzen in het komende jaar. bij de vele moeilijkheden op de wereldmarkt en bij de talrijke on zekerheidsfactoren inzake de afzet gebieden, niet het minste, maar dan ook niet het geringste valt te voor spellen. Wat het verkeer eisekt. Het aantal ongelukken bij onbe waakte overwegen der Ned. Spoor wegen toont over het jaar 1932 een minder ongunstig beeld dan over 1931. In 1932 hadden 80 ongelukken plaats bij onbewaakte overwegen, waarvan 18 met doodelijken afloop. Over het jaar 1931 bedroeg het aantal totaal 97, waarvan 30 met doodelijken afloop en over 1930 was het aantal totaal 79, waarvan 11 (d.o. 3 zelfmoorden) met doode lijken afloop. N.T.C. De margarine-smokkel. De smokkelhandel in Duitsche margarine strekt zich, zooals onlangs nog bleek bij een arrestatie te Amers foort, uit van het Oosten tot in het Westen van het land. Naar wij van grensbeambten vernamen, hebben bepaalde commissionnairs in gesmok kelde margarine vrachtauto's in dienst genomen, waarmede aan de Limburg sche en Geldersche grens gesmok kelde waar direct uit de streng bewaakte grenszone wordt overge bracht naar bet veiliger Westen. Het aantal kilo's smokkelmargarine neemt met den dag toe en het is geen zeldzaamheid, dat in de om geving van Nijmgen en Venlo soms alleen op één dag een paar duizend kilo, welke niet gebanderolleerd is, in beslag genomen wordt. Het ge beurt zelfs, dat in Nijmegen op klaarlichten dag kistjes smokkelmar garine naar de winkels vervoerd worden. De kommiezen zijn actiever dan ooit, maar op afdoende wijze blijken zij dezen smokkelhandel nog niet te kunnen beperken. Het blijkt, dat Duitsche groothan delaren in Bijn- en Roergebied groote partijen margarine opkoopen en deze aan vaste kantoren op Hollandsen gebied aanbrengen. In dezen smok kelhandel worden duizenden guldens verdiend. Honderdduizend speenvarkens Het staat thans vast, dat de Var kenscentrale, thans in Januari 100.000 biggen voor twee gulden per stuk van de boeren zal gaan opkoopen, Volgens „de Vee- en Vleesch- handel" is er een plan geweest om die 100.000 speenvarkeDtjes in vijf weken tijds met medewerking van het Nationaal Crisiscomité in de vier groote steden te distribueeren onder de werkloozen en armlastigen, Dit plan is echter volgens het blad van de baan; de directies der abattoirs schijnen tegen te hebben geadviseerd met het oog op de ge schiktheid van het product en de de kosten van het slachten en keuren die in verhouding tot het gewicht hoog zouden zijn. Het blad vraagt zich af, wat er dan wèl met die 100.000 speenvar kens gaat gebeuren. Toch geen destructie, zooals in Denemarken met de koeien? In de tram overleden. Maandagmorgen begaf de 13-jarige Schrams uit Venlo, wiens vacantie dien dag was afgeloopen, zich per tram naar Heel, waar de jongen in een gesticht verblijft. Tusschen Horn en Heel werd de jongen ongesteld en overleed plotse ling in de tram. Het lijk werd naar Heel vervoerd. Bloedvergiftiging. Zaterdagmiddag bezeerde de heer C. de R. te Ouderkerk zich aan een roestigen spijker ter hoogte van de rechterknie. Zondag begon het been op te zwellen, zoodat spoedopname in een ziekenhuis noodig bleek en Maan dagmorgen moest het been wegens ernstige bloedvergiftiging worden geamputeerd. Yergeefsche moeite. De politie heeft een inval gedaan bij den arbeider K. te Geldrop, in de hoop daar aanwijzingen te vin den over den te Winschoten ge stolen postbrief met f 20.000, Het onderzoek leverde geen resultaat op. Oude man van 2700 gulden beroofd. De 60jarige koopman J. A., die gedurende de zomermaanden in Gel derland toeft, had als steeds voor den winter zijn intrek genomen in het logement K. aan de Smeden straat te Maastricht, Gedurende den zomer had de oude man een maat leeren kennen en gezamenlijk hadden zij in het logement een kamer met twee bed den gehuurd. De koopman A.. droeg op zijn borst in een binnenzak van zijn vest een portefeuille, waarin geborgen was een bedrag van 1200 gulden aan contanten en eencrediet- brief der Geldersche Crediet-vereeni- ging. Het waren zuur verdiende spaarpenningen, waaraan de oude man een appeltje voor den dorst dacht te hebben ais moeilijke dagen gingen aanbreken. Licht kon hij zich voor dat bedrag ook een onderdak koopen in een of ander gesticht. ThaDS is de oude man in den slaap van zijn spaarduitjes beroofd. Zondag-namiddag had hij zich ten ruste hegeven en het vest met de portefeuille aan den stijl van zijn bed opgehangen. Toen de oude man ontwaakte kwam hij tot de ontstellende ontdek king, dat zijn geld, f 2700 verdweuen was. Zijn maat is sindsdien ook Diet meer komen opdagen. Het kan niet sneller Met ingang van April 1933 zullen de spoorwegtarieven belangrijk wor den verlaagd. Een dergelijk sober bericht is voor eenigen tijd in alle bladen verschenen De man in de straat beeft zich er aanstonds over verheugd, maar tevens er over verwonderd, dat deze ver laging pas in April zal ingaan. Waarom dit niet eerder kon ge schieden. deelt de heer A. N, Roos thans in het tijdschrift „Spoor- en Tramwegen uitvoerig mede. Zoo lezen wij o.a. dat, ruw ge schat, tusschen de tien en twaalf millioen plaatskaarten noodig zullen zijn, die gedrukt, nagezien, opge bonden en gestempeld zullen moeten worden. Bij de invoering van het nieuwe tarief zullen alle stations, halten en stopplaatsen, totaal zevenhonderd in getal van deze nieuwe plaatskaarten moeten worden voorzien. Bovendien zullen op 14 stations van totaal 44 plaatskaartendrukmachines de cliché's moeten worden gewijzigd. Hetgeen in totaal een verandering van 24000 plaatjes vereischt. Nu tegenwoordig ook de spoor wegen over plaatskaartautomaten beschikken, zal het noodig zijn op 12 stations 29 van deze apparaten anders af te stellen, daar zoowel voor het inwerpen als het teruggeven van de gelden nieuwe bedragen zullen moeten worden ingevoerd. Wij twijfelen niet of de candidaat reizigers voor de nieuwe tarieven zullen thans begrijpen dat het nooit mogelijk is, een, twee, drie een be langrijke tariefswijziging over de ge- heele linie in te voeren. Eenige maanden van hard werken zijn als voorbereiding absoluut nood zakelijk. De misdaad, die oorlog lieet. Soldaten, die neergelegd worden met helsche producten van eigen industrie De wereld-bekende firma Krupp heeft indertijd 'n prima soort ont- stekingsdop uitgevonden waarop dan ook direct pateDt werd aange vraagd. Deze doppen waren zooveel beter dan de engelsche ontstekings- doppen, dat de britsche fabrieken ze heel den oorlog namaakten. De Duitsche firma Krupp had daar geen bezwaar tegen, wanneer de engel- schen de patentrechten maar betaal den. Deze bedroegen 99 pfenning per stuk De duitsche soldaten werden dus gedurende den wereldoorlog Be schoten met engelsche granaten, voorzien van Krupp's ontsteking- doppen. Na den oorlog presenteerde de Duitsche firma Krupp de rekening aan Engeland. De engelschen ver schoten 123 millioen granaten gebruikten dus evenveel ontstekings- doppen. 123.000,000 maal 99 pfennig geeft 'n bedrag van rond 120 mil lioen rijksmark. Krupp kreeg ter vol doening van deze rekening spaansche mijnen. In de wereldoorlog sneuvelden ongeveer twee millioen duitsche sol daten, de duitsche firma Krupp ont ving per gesneuvelde duitscher dus 60 mark, omdat zijn duitsche ont- stekingsdoppen zoo perfect werkten, dat de engelschen ze prefereerden, om er de duitsche soldaten mee te vermoorden. Begrijpt U de situatie s.v.p. goed. De duitsche soldaten werden gedood met duitsche ontstekingsdoppen. Dit was niet dank zij 'n gestolen patent, de rekeniDg werd in alle eerlijkheid en betaald 't was 'n geheel zake lijke overenkomst, waaraan de firma Krupp 120 millioen mark of 72 mil lioen gulden verdiende De zelfmoord wordt steeds meer populair in Hongarye. De statistieken toonen aan dat in 1932 te Boedapest alleen 2130 per sonen zich van het leven hebben beroofd, tengevolge van den econo- mischen nood terwijl naar schatting bovendien nog 40 mislukte pogingen tot zelfmoord werden gepleegd. 't Verschijnsel van zelfmoord heeft een zoodanig dreigenden omvang aangenomen dat er een speciaal „anti-zelfmoord-buteau" bij de politie is opgericht. De ambtenaren van dit bureau houden personen die zelfmoordplannen hebben 24 uur in observatie en trachten^hen van hun voornemens af te brengen. Het komende broedseizoen. Ook theorieën, welke eens zeer juist zijn gesteld, behooren vaD tijd eens aan de veranderde praktijk te worden getoetst, opdat gevestigde meeningen, zoo noodig, kunnen wor den herzien. Dat geldt ook voor de pluimvee teelt. Sedert deze gemoderniseerd is en meer deskundig geleid is gewor den, stond het vast, dat met bet kippenhouden slechts dan belangrijk voordeel kan worden behaald, wan neer de hoenderstapel jaarlijks werd vernieuwd. Boeren, die nog zaten Ie schar relen met 2- en 3-jarige hennen werden uitgelachen en als achterlijk beschouwd. Het moest in die jaren ook werkelijk dom worden geheeten om overjarige kippen in den kost te houden. In den tijd, van welken we spre ken. waren versche wintereieren iets bijzonders; een bijzondetheid, welke door de consumenten behoorlijk werd gehonoreerd Omdat men enkel van op tijd geboren jonge heDnen in die dagen althans een regelma- tigen winterleg kon vei wachten, daarom was de jaarlijksche ver nieuwing van den pluimveestepel een daad vaa verstandig zakenbeleid. Zelfs vaklieden zijn, uit sleur, aan de eenmaal gestelde theorie blijven vasthouden en zij vervangen ook thans nog telken jare hun hoender- volkje door een jongere generatie. Wij voor ons, we zien daar geen voordeel meer in. Reeds in het vorige jaar hebben we in deze rubriek ge waarschuwd om niet zonder nood zaak den pluimveestapel te vernieu wen, daar er tóch reeds veel te veel hoenders in ons land worden ge houden en de crisisprijzen van het oogenblik de meerdere moeite en kosten van de vervanging der hoen ders toch niet kunnen vergoeden. We meenen. dat het in de eerste jaren voordeelig zal zijn om goede leghennen een tweede, soms zelfs een derde legjaar aan te houden. We gronden onze meening op de volgende omstandigheden. Ten eerste verbeterde inzichten en methoden hebben niet alleen tot een verhoogde productiviteit van jonge hennen geleid, maar óók van de overjarige. Een overjarige hoen, goed gehuisvest, doelmatig gevoed, kan den leg reeds weer in November hervatten. Ten tweede. Er worden tegen woordig dus ook van de over-jarige henneo een behoorlijk aantal winter eieren geraapt, welke bovendien veel grooter van stuk zijn, dus veel meer handelswaarde hebben, dan de eitjes der jonge hennen Ten derde. Doordat de winter- productie in het algemeen vrij sterk is opgevoerd, zijn de verschillen tusschen de prijzen van winter- en zomereieren niet meer zoo groot als voorheen, zoodat dus ook een deel van het voordeel van een straffeD winterleg verloren is gegaan, Ten vierde. Door al het voor gaande kuunen de voordeelen van een jaarlijksche vernieuwing van den pluimveestapel niet meer opwegen tegen de kosten, daaraan verbonden. In September/October was de waarde van een hen, welke den eersten leg achter den rug had, onge veer 60 centaan het einde van het tweede legjaar zal de waarde onge veer dezelfde zijn. Een joDge hen echter had op het genoemde tijdstip van het vorig jaar. den eigenaar minstens 2 gulden gekost en zal na een jaar rok nog maar 60 cent kun- Den doen. Uit de meerdere eierop- brengst moet dus allereerst het ver schil van f 1.40 worden betaald Dat achten we in het algemeen on mogelijk. Een jonge hen zal als regel een hoogere productie geven dan een overjarige, maar ze legt ook veel kleinere eierende eerste twintig hebben een zeer verminderde han delswaarde. Van een over jarige hen kunnen we in November eu Decem ber groote, goed betaalde eieren rapeneen jonge hen levert ons dan een hoop pulleneitjes, welke voor de helft van den normalen prijs weg moeten. In het algemeen zal de kip penhouder geen gelegenheid vinden om het kostenverschil van de kippen zelve uit het verschil in opbrengst te dekken. Daarom zouden we willen raden laat in het komende seizoen slechts met mate broeden, maar houdt de meest productieve van de jonge hen nen, welke ge thans hebt loopen, voor een tweeden leg aaD. De geheimzinnige ziekte van een Poolsclie Dame. Een arts te Warschau, die beroemd is om zijn humoristischen kijk op ziektegevallen maakte zich dezer dagen braaf nijdig en wel om het navolgende Een aardig meisje was reeds eenige malen met dezelfde klachten bij hem geweest en verweet hem, dat de geneesmiddelen, die hij voorschreef niet hielpen. Nu is de dokter X. niet alleen een goedlachsch, maar als het noodig is ook een grimmig heer en hij nam het lieve kind (dat haar visites overigens netjes betaalde) met geringschattenden blik op. -Zoo, zoo, zei hij, wat waren ook al weer de symptomen? Verkoudheid en pijn in al m'n spieren. En wat heb ik den eersten keer voorgeschreven Een wit drankje! Hm. En de tweede maal Een geel drankje en poeders En het heeft niet geholpen Neen. Mooi. Dan zal ik U nog 'es iets voorschrijven en als dat niet helpt, betaal ik U al Uw visites terug. En hij overhandigde haar een recept. Het dametje, nog heelemaal uit haar humeur, trippelde de deur uit. Zij maakte anders een snoezigen indruk zijden kousjes, hooge hakjes, een kort manteltje en een alleraardigst hoedje. Ze begaf zich meteen naar de dichtstbijzijnde apotheek en bood het recept aan. Koud vandaag, hé zei de apotheker. Hm.... dat gaat, zei het meisje. Ineen3 begon de apotheker te lachen en zei Ik kan u niet helpen Hij sloeg bijDa dubbel van de pret. Waarom niet wilde het dametje weten. Ze was werkelijk verontwaardigd. Omdat hier staat Wollen kousen, warm ondergoed, een winter mantel en sjaal! Het meisje zei niets meer en wan delde in haar luchtig kleedje en kort jasje door de koude straten Daar huis. Of ze de voorschriften van den dokter heeft opgevolgd, is niet be kend Verstopping en slechte spijsvertering beder ven Uw humeur. Neem de zacht werkende Foster's Maagpillen en gij gevoelt U spoedig frisch en opgewekt, f 0.65 per flacon. Spekslagers poëzie Uit liet jaar 1844. In de huidige periode staat het varken in het middelpunt van veler belangstelling, zoo lezen wij in „De Vee- en Vleeschhaodel". Niet alleen van die der producenten en consu menten, doch tevens van onze Re geering en dan vooral niet te ver geten van de Pers. Het blad publiceert een poëtischen welkomstgroet aan een „pracht exemplaar" van een varkentje, dat in het jaar 1844 uit de provincie Overrijssel ter Amsterdamsche markt werd aangevoerd en het eigendom werd van een spekslager, die over dit zegenrijk bezit zoodanig in vuur geraakte, dat de dichterlijke geest over hem vaardig werd en hem tot rijmen zette. Volledigheidshalve zij dan ook vermeld, dat dit product van een zwaarmester bruto 722 pond woog en schoon aan den haak het formi dabele gewicht had van 620 pond Geen „bacoazwijntje" dus. Wees welkom, Overijssel's burger. Wees welkom, hier aan 't kooprijk IJ Al waait geen vlag van trans of toren, Al doet geen jubeltoon zich hooren, Gij zijt hier welkom, denk dit vrij. Gij komt niet als veel and're varkens, Verbleekt, verhongerd, uitgevast, Om u hier rijk'lijk vet te mesten Gij komt doorvoed in Gijsbrechts vesten, Gelijk 't een edel varken past. Siert u geen rang of ridderteeken. Vreest niet, dat hier ons oog naar ziet Hoevelen, die soms kruisen dragen. Maar hong'rig hier naar ambten jagen. Zijn stad cn land zoo nuttig niet. Ge kwaamt uit welige landouwen En vraagt geen brood aan d'Amstelstad Ge vraagt niet eerst om de drie percenten, Maar offert zonder winst of renten, Al wat ge daar gewonnen had. Wees welkom, Overijssel's burger. Zoo rond, zoo dik, zoo zwaar, zoo vet. De rijkdom, dien ge hebt gekregen; Strekt vast den Amstelaar ten zegen. En is met bloed noch zweet besmet. Wees welkom, bloem van Neêrland's zwijnen, Wij brengen u ons blijden groet, Ge zijt hier dik en vet gekomen. Schoon zooveel maag'ren herwaarts stroomeD, Die weer vertrekken, wel doorvoed. Ge snelt, aan d'eindpaal uwer dagen. Niet heen naar 'n vér gelegen oord Berlijn noch Keulen zal beërven (Schoon g'n dit uur subiet moet sterven). Dat vet, dat Neêrland's grond behoort Dus zal uw komst ons 't hart verblijden, Dan klinkt ons feestlied u ter eer Dan strekt uw komst elk volk tot leering En zet mijn stads- of landsregeering Geen mager zwijn op 't kussen neer! Kleinigheden. Iemand bracht een bezoek aan Michael Angelo. den beeldhouwer, dien hij juist bezig vond de laatste hand te leggen aan een groot beeld. Eenigen tijd daarna bezocht hij den kunstenaar weder en vond hem Dog steeds werkende aan hetzelfde beeld. „Mijn vriend", zeide de bezoeker, „gij zijt lui geweest sedert ik de laatste maal bij u was." „Volstrekt niet," was het antwoord," „ik heb deze spier wat meer uitgewerkt dezen gelaatstrek wat verzacht en de lip wat meer uitdrukking gegeven." „Nu ja", zeide de vriend, „dat zijn maar kleinigheden." „Dat moge zijn", was Angelo's antwoord, „maar be denk. dat vcthei beden bestaadat geen kleinigh?' Een havefond ende om eenjes bijganger. Een cenenei voor mijn arttinde Waar i»adei Hij stakijke schen winkel. Het vraagivan taal moge gel zij een school jc^ op antwoord aan zus Deze was haai en vroeg halfeienc komen toch a^ooi Van hesten i dan komt i«t ee andere voort,e hij o— „Getuige, jeer hof moet versen," bourgh tot s!< getuige. „dan»t u' zindelijker klq vo komen." „Ik ben evtjed f lordschap," oordi „Wat bedaj dar mylord op vmder „Wel u kqier i en ik in het j!" Maandil6 Motor- Maaimachin Machine- Lage prijzen Smederij HiEl in kleimoe op pakhiie 1 Overtnsc Desverlar oc zorgen. in verstlen leerenlin Fa. VAN fs' Grol Sti \L voor joncële Gef. Markt Tfoc

Peel en Maas | 1933 | | pagina 8