Tweede Blad van li El MAAS" De christelijke moeders. FEUILLETON. Mouris de Sntjer. Provinciaal Nieuws Hoofdpijn en Kiespijn Algem. weekoverzicht Zaterdag 14 Januari 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. 2 tl BEKENDMAKING. Spreekuren Burgemeester De Burgemeester is uitsluitend voor het publiek te spreken, zooveel moge lijk iederen dag van 10—12 uur voor middag, met uitzondering van Vrijdags. Openstelling Bureaux Secretarie, Burgerlijke Stand en Gemeente ontvanger. De Secretarie is voor het publiek geopendiederen dag van 9 tot 12 uur voorm. en van 2 tot 4 uur nam. Zaterdags alléén van 9 tot i2 uur voormiddag. Het Kantoor van den Gemeente- Ontvanger is voor het publiek geopend, met uitzondering van den laatsten dag van elke maand, van 9 tot 12 uur voormiddag en van 2 tot 3 uur nam. Zaterdag alléén van 9 tot 12 uur voormiddag. Na 3 uur is dus het Kantoor van den Gemeente-Ontvanger en na 4 uur de Secretarie voor het publiek gesloten. Aangifte hengsten. De Burgemeester van Venray brengt in herinnering van belang hebbenden artikel 23 der Paarden- wet 1918, volgens hetwelk ieder eigenaar of houder van een twee jarigen of ouderen hengst verplicht is hiervan bij den Burgemeester der gemeente zijner inwoning aangifte te doen binnen een maand nadat de hengst twee jaren is geworden of in zijn bezit is gekomen, alsmede vóór den eersten Februari van elk jaar. Ieder eigenaar of houder van een hengst van twee jaren of ouder moet dus in den loop dezer maand aan gifte doen ter Secretarie, onverschil lig of hij het vorig jaar den hengst al dan niet reeds heeft aangegeven. Venray 5 Januari 1933. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO Zy alleen zyn in staat om de wereld te hervormen door een dam op te werpen tegen den ontstel lenden stroom van de verlooche ning der Christelijke beginselen en der zedelyke overlevering. Op 'n vergadering te Manchester waar ongeveer 3500 Christelijke moeders vergaderd waren; hield Z. Em. Kardinaal Bourne een indruk wekkende rede. Hij verklaarde, dat er in Engeland dingen gebeuren, welke oneindig erger zijn dan oorlog of financieele crisis, n.l. onzedelijke practijken, welke de ziel verlagen, de familie dreigen te ontbinden en bijgevolg het bestaan de: natie op het spel zetten. Ik wensch u te zeggen, dat de wereld, dat Engeland heden op een slechten weg is, niet zoozeer uit hoofde van politieke en economische moeilijkheden, maar veeleer om reden van de verzwakking en van de steeds toenemende verloochening der Chris telijke beginselen, van de opzettelijke verloochening en terzijdezetting van de Christelijke overlevering, van de verloochening in beginsel en in daad van de Christelijke zedelijke overle vering. Wie is geroepen om dit alles goed te maken Wie alleen heeft de macht om zulks te doen Wie alleen is in het verleden in staat geweest om de wereld te hernieuwen De Christelijke moeder, en niemand anders, omdat het huisgezin de grond slag is der samenleving. Van het huisgezin hangt de beschaving af. Indien het gezinsleven gezond is, zal ook de beschaving gezond zijn 1 Christen-moeders, ieder van u is Een Tafereel uit 't Noord- Brabantsche dorpsleven, uit „de tachtiger jaren." De zilveren platen van het zon derlinge tooisel komen voortdurend dichter op elkander te liggen, want wanneer de gildekoning af treedt, moet hij op eigen kosten zulk eene plaat met toepasselijke inscriptie bij de overigen voegen. J)e stedeling moge dien tooi vreemd en zonderling vinden, de dorpeling, vooral de gildebroeder houdt den drager er van in groote eere en geen wonder 1 Is hij niet door kracht en behendigheid, door eigen verdienste koning geworden van het gilde van Ste-Catrijne die in het bezit is van stichtingsbrieven der doorluchtige Brabantsche her togen Toen Helmus Koppers daar stond behangen met de blinkende klin kende en rinkelende teekenen zijner waardigheid, juichte de ge- frèele bevolking hem toe en dat ie meer, dewijl de jongeling in het dorp algemeen geacht en be mind was en men wist dat hij de hooge eer werkelijk verdiend had, daar hij bekend stond als de beste schutter van Heidekamp. En de jongeling genoot zijn triomf, want een centrum van invloed. Elke Katholieke moeder oefent invloed uit, niet alleen in haar eigen huisgezin, maar ook in haar kring van kennissen. Indien gij leeft zooals Katholieken moeten leven, in uw Katholiek geloof, in uw handel en wandelindien gij u verzet zoo hard als diamant tegen de leerstelsels, waarover ik sprak, dan zal niemand kunnen zeggen, hoe ver uw invloed reikt. Alléén hebben wij zoo weinig te beteekenen, maar vereenigd als gij zijt in deze heerlijke vereeniging van Katholieke moeders, welke ik hoop over gansch het laad verspreid te zien, zult gij machtig bijdragen om het kwaad te keeren, waarover het mij een plicht geweest is heden te spreken. (Ind. Koerier). Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Brief aan Oom Harie in Limburg. Beste Oom 1 Wel Oom, wat heb ik een zeld zame brief van je gelezen, ook al wat verward vond ik, 't kwam zeker door den ouden dag 't ging eerst over 9 cents betalen, en daarna had je 't over steun, hoe zal ik zooiets kunnen beantwoorden Ben je in de meening Oom, dat 9 cents betalen, steun krijgeD is of, hoe heb ik 't met je Je hebt me zeker met Nieuw jaar wel verwacht, echter kon ik niet komen, ik had 't zoo druk met onbetaalde Nieuwjaarsgroetjes sturen, is me dat een last, vroeger betaalde men veelal contant, soms met 2 pet. korting, en nu kan ik maar loopen, deur in, deur uit. Vaders tref ik niet thuis, of, moeder heeft de sleutels mee, en ongetroost ga ik weer verder Ge badt dan graag dat ik je een antwoord schreef, en uitleg gaf over de wet. Maar Oom, is 't niet na- deelig voor Uwe gezondheid als ik dat zoo maar neerschrijf Is 't wel goed voor je in Uwen rustigen ouden dag, als je alles zoo goed weet Vroeger bouwde men arbeids woDingen, ook al met Regeerings- steun, en er waren boeren die per auto naar de W.C. reden. Tegen woordig zijn er arbeiders die kippen- kooien bouwen met electrisch licht dat gaat ook zonder steun, en toch zijn de kippen dan niet werkloos, en de boeren krijgen steun zegt ons Nel, maar of nu de boeren den steun in de portemonnaie laden, of in den inktpot, daar kan ik me niet druk om maken Oom. Ge vroegt me om raad vanwege een varken slachten. Och Oom, of ge nu een gemerkt varken slacht, of vroeger een ongemerkt, ik denk dat er evenveel zout bij moet Oom, en als ge fles bent van die inkt, dan kun je dat oor wegsnijden, of hak ken 't ODder de worst. Maar Oom, als ge 9 cent per kilo betaalt, is dat dan voor een heel varken te slachten en hoeveel betaal je dan voor een half? Kun je de andere helft volgende week ook slachten Hebt ge een 80-jarige hulpbehoe-, vende weduwevrouw kun je ze dan ook naar Brabant sturen of moet ik et een met de stoomfiets tegen komen tot aan de grens Wees maar niet bang voor mijn doodrijden ik heb mijn kilometer teller zoodanig verplaatst, als ik 40 K.m. rijdt, wijst hij 80 aan. en alle 900 M. telt hij een K.m. bij. zou dat ook een probaat middel wezen voor doodrijdende vrachtwagens Heb ik je na voldoende ingelicht ofschoon hij opgeblazen noch ijdel was streelde bet hem toch, het voorwerp te zijn van zooveel vereering en toejuiching; maar toch woog al die lof niet op tegen een blik van goedkeuring en trots dien hij opgevangen had uit da oogen van de dochter des hoofd mans, van het twintigjarige Han neke.... Opnieuw vormde zich de optocht en weldra nam deze het was intusschen middag geworden den terugweg aan naar de kom der gemeente. Hier en daar, bij de n tabelen des dorps, kwam de vrouw des huizes met eene flesch wijn en eenige roemers naar buiten, onder welke laatste een met een boucjuet kunstbloemen versierd de roe mer voor den nieuwen koning. De flesch was bestemd voor de overigheden van het gilde, het was de eerewijn, den koning aan geboden. Voor het raadhuis gekomen onlbondl zich de optocht en ging ieder naar zijn huis, om des na middags te drie uur weer bij den schulsboom present te zijn. wan neer het prijsschieten een aan vang zou nemen. Dien tusschentijd zullen wij waarnemen om nader kennis te maken met de jongeling wien dezen dag zulk een groote eer te beurt viel, met Helmus Koppers, den nieuwen koning van het gilde van Ste.-Catrijne. Helmus Koppers was de oudste zoon van Marten Koppers, een Oom of weet je 't nu nog niet Kun je soms ook zorgen dat Uw zoo nergens secretaris wordt van een boerenbond, misschien kan hij dan U beter inlichten, en als je dan nog geen resultaat hebt, dan kun je altijd mij nog eens vragen. Verder vroegt ge, of ik de var kens heb laten merken, maar ge schrijft me niet of ge 't zelf gedaan hebt. Maar als ik nu een zeug met 12 biggen heb, en er worden er 10 ge merkt, waar moet ik dan blijven met de resteerende 2 Moet ik die dood maken of naar U in Limburg sturen Ja Oom, de tijd is veranderd, hé, maar wat doe je er aan. Ge hebt me in Uwen brief van alles gevraagd maar ge deelt zoo weinig nieuws mede, schrijf me binnenkort eens hoe 't in Limburg nogal toegaat. Zijn er nogal werkloozen krijgen ze ook steun of hebbeD ze een oormerk Enfin, als je nog eens graag wat weet dat schrijf je maar weer en verder de groeten van je Neef HUBERT. Brabant 2 Jan, 1933. Ingekomen en vertrokken personen van 30 Dec. tot 6 Jan. INGEKOMEN F. v. Lierop, dienstbode, Lange- weg 17 van Venlo; M. Raymakers, kloosterzuster, van Tilburg. Eindstraat 10; W. Thijssen, Spoorwegbeambte, Oostrum C 36 van Valburg; H Michiels, landbouwer, Merselo M 50 van Oploo; M. Collaert, winkeljuffrouw Maas heescheweg 8 van Eindhoven; VERTROKKEN A. Hoogeveen, z.b., naar Vegchel Stationsweg 226; M. Voesten, dienstbode, naar Maashees A 75; J. v. d. Ven, idem, naar Bergen Afferden B 207; P. Poels en vrouw, z.b., n. Horst Kranestraat; J. Rongen, idem, naar Vlaardingen Waterleidingstraat 2. VENRAY. 14 Januari 1932. Postduivententoonstelling te Venray. Zondag 8 Januari hield de Post- duivenvereeniging „De Zwaluw" te Venray een Kringteatoonstelling voor vereenigingen Venray, Horst eu Vierlingsbeek. Er werden ruim 230 duiven tentoongesteld. Als keurmees ter fungeerde den heer P van Eist uit Roosendaal, welke hier een moei lijke taak had te vervullen en waar over alle inzenders zeer tevreden waren. De tentoonstelling werd gehouden in een der zalen van den heer G. Verstralen. De uitslag was als volgt Klasse I Oude Doffers le, 3e en 7e G v. Dijk, Venray 2e A. Loonen, 4e P. Kersten, 5e en 8e J. Kusters 6e E. Vermeulen 9e H. Strijbos 10e Gebr. Rutten Wanssum Z.E.V. Gebr. Rutten, E.V. J. Vollebergh Venray Klasse II Oude Duiven le Gebr. Rutten Wanssum 2e J Janssen Venray 3e G. Vissers Wanssum ouden boer, die op het gehucht Noordeind eene kleine boerderij bezat, welke echter door de vlijt var. den zoon en het overleg en de ondervinding van den vader tamelijk goede winsten afwierp en in elk geval genoeg opleverde om, bij gezondheid en voortduren- den werklust, hel dagelijksch brood te verschaffen. Helmus was kloek en sterk; hij kon werken als de beste; zes of zeven jaar geleden was hij soldaat geweest, daar hij voor zijn num mer had moeten optrekken, in den dienst had hij zich voordeelig ontwikkeld en daar hij een gods dienstig gemoed bezat was hij bestand gebleven legen de verlei dingen waaraan jonge, onervaren recruten maar al te zeer bloot slaan. Toen hij na een diensttijd van 15 maanden weder in het dorp en bij zijn vader terugkwam zag hij er mannelijk en flink uit en daar hij het door vlijt en op passendheid tot den rang van korporaal gebracht had zijn kapitein had zelfs beloofd hem spoedig tot sergeant te zullen be vorderen, zoo hij in dienst wilde blijven werd hij door zijne dorpsgenooten met een soort van eerbied behandeld, welke de eigen liefde van den ouden Marten streelde, die zeer trotsch op zijn knappen, kloeken zoon was. Daar Helmus zijn tijd onder dienst niet had verbeuzeld, was hij een zeer bekwaam schutter geworden, van welke bekwaam heid hij dien morgen ,zulke door- Venray 4e P. Kersten 5e J. Kusters 6e J. Boom Horst 7e P. Janssen Venray Z.E.V. en E.V. G. v. Dijk Klasse III Jarige Doffers le J. Kusters Venray 2e en 5e G. v. Dijk 3e P. Manders 4e en 8e P. Janssen 6e en 7e A. Loonen 9e H. Siebers Wanssum Z.E.V, A. Loonen Venray E.V. P. Kersten Klasse IV Jarige Duiven le en 3e Gebr. Rutten, Wanssum 2e Gebr. Hendriks, Venray 4e H. Peters, 5e G. Janssen Z.E.V. G. Vissers Wanssum E.V. Gebr. Rutten Wanssum Klasse V Jonge Doffers le J. Janssen Venray 2e Gebr. Hendrix 3e E. Vermeulen 4e G. v. Dijk 5e St. Servatius 6e, 8e, 9e Gebr. Rutten, Wanssum 7e P. Manders Venray 10e H. Siebers Wanssum 11e en 12e J. Kusters Venray 13e J. Boom Horst 14e G. Vissers Wanssum Z.EV. G. v. d. Putten Venray E.V. St. Servatius KIASSE VI Jonge Duiven le J. Kusters Venray 2e, 6e en 9e Gebr. Rutten Wanssum 3e Gebr. Hendrix Venray 4e Bom Vierlingsbeek 5e P. Manders Venray 7e J. Janssen 8e en 13e G, v. d. Putten 10e H. Strijbosch lie G. v. Dijk 12e P. Kersten 14e Basten Vierlingsbeek Z.E.V. G. Vissers Wanssum E.V. Gebr. Hendrix Venray Schoonste Doffer van de Tentoon stelling, G. v. Dijk, Venray Schoonste Duif van de Tentoon stelling. Gebr. Rutten, Wanssum. Coop. Veilingvereeniging Venlo. De aanvoer der eieren vermeer derde in 1932 nog met 8.316.135 stuks of 8ipCt. De omzet van groenten en fruit verminderde slechts met f 8274.19, wat wel zijn oorzaak vindt in de groote fruitaanvoer. Kippeneieren werden aangevoerd 105.062.490 stuks, wegende totaal 6.121.583 Kg., waarvoor werd uit betaald gemiddeld f 3.117 per 100 stuks of f 0.535 per Kg. Eendeneieren werden aangevoerd 650.448 stuks, wegende 44.217 Kg., waarvoor werd uitbetaald gemiddeld f 2.955 per 100 stuks of f 0.435 per Kg. In totaal werden aangevoerd 105.719 613 eieren, waarvoor aan de leveranciers werd uitbetaald de som van f3.298.735.44 De Coöperatieve Veilingvereeni- ging betaalde i 11932 aan hare leve ranciers voor groenten, fruit en eieren een bedrag uit van ongeveer 4 mil- Hoen guldens. Een en ander geeft een beeld van de geweldige beteekenis der Coop. Veiling op de wereldmarkt. De eieren worden immers niet door veilen in handen der kooplieden gebracht, maar de verkoop geschiedt rechtstreeks. U.K. Limb. Middenstand. Dezer dagen werd te Roermond een groote vergadering gehouden van Voorzitters der R.K. Middenstands- slaande bewijzen geleverd uad. Daar de boerderij van Marten Koppers niet groot was en hij behalve Helmus nog twee andere zonen had, die al zoetjes aan mede konden werken op veld en akker, gebeurde het wel, dat Helmus nu en dan »den boer opgingzooals men in de Kempen zegt, met an dere woorden, dal hij dezen of genen landbouwer eenige dagen hielp, vooral bij het maaien, turf steken of ander zwaar werk, als wanneer er altijd een stuiver meer te verdienen was. Het huishouden van Koppers had die hijverdiensten wel niet strikt noodig, maar het schaadde evenmin en werken is immers zalig; waarom zou de kloeke Hel mus dus niet een eerlijken stuiver bij de boeren gaan verdienen, wanneer thuis de jongere broeders het werk wel afkonden Meer dan eens had Helmus ook Mouris de Sneijer bijgestaan, als er koren of gras te maaien viel oi als de boekweit of haver moest gedorscht worden. Daar, bij Mouris aan huis, had hij het nette Hanneke nadar leeren kennen; hij had gezien had goed zij werken kon, hoeveel zorg zij aan het huishouden en aan den stal besteedde, met hoeveel overleg zij alles naging en in zijn hart kwam de gedachte op, dat, als hij zich eenmaal zelf zou kunnen zulk een meisje wel een geschikte nrouw wezen zou. Op die gedachte voortbouwende had hij zich langzamerhand en vereenigingen :n Limburg, meer in het bijzonder in de steeds wassende vloed van wettelijke maatregelen den middenstand reeds opgelegd en nog dreigende te bespreken. Aanwezig waren de Heer Mr. Hellenberg Hubar, Lid der Tweede Kamer, de Heer van Lokven, Lid der Prov. Staten, het geheele Hoofd bestuur van den R.K. Limb. Bond, 27 afdeelingsvoorzitters en vele be langstellenden uit de geheele provin cie. Bericht van verhindering was binnengekomen van de heeren E Lockefeer, Lid der Tweede Kamer en Schoonbrood, Lid der Provinciale Staten. Besproken werden de crisiszuivel- wet en de daaruit ontstane smokkel handel in margarine, de nieuwe baodeiolletabaksbelasting, de varkens- crisiswet, de moeilijkheden bij recla mes van de Directe Belastingen, de komende Weeldebelasting, de arbeids wet, precarioverordening, belasting op olie, verkorten van den arbeids tijd, verder werd de moeilijkheid betoogd van een steunverleening aan den middenstandvan het nemen van maatregelen tegen ambtenaren die er een winkelnering op na houden; tegen het uitschakelen van den middenstand bij aankoopen van Overheidsbedrijven tegen het onbe perkt optreden van warenhuizen en filiaalbedrijven terwijl algemeen tot uiting kwam dat er zou moeten wor den aangedrongen op vakbescherming en maatregelen om te komen tot een betere regeling voor het innen van kwade posten. Mr. Hellenberg Hubar gaf op duidelijke wijze over de geheele materie uitleg en toonde de groote moeilijkheden, waarmede he' midden- standsbedrijf te kampen heeft, te kennen. In alle mogelijke gevallen zal hij het pleit voor den middenstand op nemen en naar best vermogen ver dedigen. Kaïnerlid J. Maenen. Naar de Venl. Crt. verneemt, zal de heer Jos Maenen zich bij de a.s. Tweede Kamerverkiezing niet meer als candidaat beschikbaar stellen. De heer Maenen is tot dit besluit gekomen uit de overweging, dat vooral in deze ernstige tijden het voorzitterschap van den Limb. R.K. Werkliedenbond bezwaarlijk met het lidmaatschap der Kamer te vereeni gen is. zullen spoedig bedaren door Mijnhardt*s Poeders Vraag Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders en zie toe dat de naam Mijnhardt op doos en poeders voorkomt. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. Marktberichten. VENLO. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 1.670.000 eieren. Groote eieren van f 3.75 tot f 4.50 Kleine eieren van f3.— tot f 3.65 Eendeneieren van t 3.80 tot f 4.— Ganseieren van f tot f ROERMOND. Op de Coöp. Eiermijn van Maandag wat de aan roer 3.000.000 eieren. Groote eieren van f 3.70 tot f 4.50 Kleine eieren van f 3.— tot f 3.60 Eendeneieren van f 3.50 tot f 4. heel in stilte, in het hoofd gezet, dat zulk eene vereeniging in de loeko nst 'och zeer wel [denkbaar was, alhoewel.... maar de jonge ling legde zijne bedenkingen het zwijgen op, of liever hij liet het aan den tijd over, bedenkingen en hinderpalen uit den weg te ruimen. Voor het oogenblik wist hij wel dat er nog geen kijk op was, eenigen beslissenden stap te doen want behalve dat hij in het ge heel niet wist, hoe de dochter en de vader eene poging tot het aan gaan eener nadere verkeering zouden opnemen, gevoelde hij wel, dat de tijd er toe nog lang niet gekomen wa-s daar hij vocreerst nog geen vooruitzicht had, een eigen huishouding le kunnen op zetten. Hij achtte dus elke nadere verklaring voorbarig, wat echter niet belette dat het gevoel, hetwelk hij zoo zorgvuldig in zijn binnen ste meende verborgen te houden, zich nu en dan door een blik of woord lucht gaf, zoo zelfs, dal zijne kameraden hem met Hanneke be gonnen te plagen en dat ook Mouris de Snijer blijkbaar iets van 's jongelings gezindheid begon te merken. Zoo iets aan te moe digen lag natuurlijk niet in den aa d van den ijdelen man, en daarom had hij het aanknoopen van zulk eene zinnelooze verkee ring, zooals hij het noemde, voor goed den pas afgesneden door den jongeling niet meer op zijn boer derij te gebruiken, hoewel hij in wendig bekennen moest, dat hij niet licht een flinker en vlugger IngiioniUa Uididiillngta. Waarom verder sukkelen? Voelt gij u terneergeslagen, ver moeid en afgemat hebt gij last van pijn in de lendenen, iedematen of spieren Lijdt gij aan urinestcor- nissen, aanvallen van duizeligheid, hoofdpijn of rheumatische pijnen Zoo ja, hebt gij er dan over nage dacht wat de oorzaak van uw noode- loos lijden is Als uw bloed niet op de juiste wijze gefiltreerd wordt, doordat uw organen verzwakt zijn, blijven urine zuur en andere schadelijke onzuiver heden in het gestel achter. Zij zetten zich af en veroorzaken verschijnselen als de bovenstaande. Iedere dag uitstel maakt de zaak erger en dient gij onmiddellijk aan te vangen met het gebruik van Foster's Rugpijn Pillen. Reeds jaren bleek de afdoende werking van dit speciale middel tegen spit, rugpijn, ischias, rheumatische pijnen waterzucht, urinestoornissen en blaaszwakte. Foster's Pillen werken niet op de ingewanden en passen mannen eD vrouwen van eiken leeftijd, f 1.75 per flacon bij alle drogisten enz. 29 Willem de Zwijger herdacht. Staking overal. Tegen vrachtauto-consessies. Zal de el verdwijnen? Gisting onder Indische ambtenaren. Nederlands oudste Universiteit heeft Vrijdagmiddag de primeur ge had van de herdenkingen of feeste lijkheden, welke dit jaar zullen wor den gehouden, omdat het in April a.s. 400 jaar geleden zal zijn, dat Prins Willem van Oranje, genaamd de „Vader des Vaderlands" werd geboren. Bij deze eerste herdenking door de Leidsche Universiteit was heel de koninklijke familie mede aan wezig prof. H. T. Colenbrander, hoogleeraar in de Vaderlandsche ge schiedenis, sprak een historische rede uit. Het is verschrikkelijk, te moeten constateeren, hoe in dezen crisistijd, nu honderdduizenden in ons land naar werk smachten, het land door de stakingsbacil geïnfecteerd lijkt. Niet dat we de stakers om hun actie veroordeelen. We moeten ons buiten de kwesties zelve houden, omdat die door buitenstaanders zoo uiterst moeilijk te ontwaren zijn. Zeker is, dat men ook in crisistijd niet elce arbeidsverslechtering zonder meer kan aanvaarden. Maar het beeld op zich zelf doet zeer. Juist gelijk de ver nietiging b.v. van veldvruchten eea mensch hindert, ook a! zou hij willen aannemen, dat de tuinders in be paalde omstandigheden tot zoo iets moeten overgaan. Dat al die arbeidsconflicten nu juist samenvallen, behoeft op zich zelf niet te verwonderen, want wijzi gingen in de arbeidsvoorwaarden gaan gewoonlijk op 1 Januari of 1 Juli in. In IJmuiden staken de zeelieden nog steeds; de christelijk georgani- seerden hebben het parool van hun bestuur niet gevolgd en staken meerendeels nog mee. Ook de man nen van de Urker Noordzeevioot hebben hun conflictze weigeren uit te varen op de nieuw-gesteide voorwaarden. Het betreft hier 300 arbeiders. In Amsterdam is een staking van confectie-werkers en werksters ingegaan de stakers zijn ruim 1000 in getalze hebben het voorstel van den Rijksbemiddelaar Mr. Aalberse, 5 pCt. verlaging in plaats van de aangekondigde 7i/z pCt, en m Juli nog eens 2i/2 verworpen. Ook ia arbeider zou kunnen krijgen. Er zat echter niets anders op hij kon toch de toekomst van zijn Han neke niet opofferen aan eigen voordeel En dat zou hij inder daad doen, wanneer hij toestond, dat zij, de dochter van een wet houder, die alle kans had burge meester te worden, verkeering zou krijgen met een jongen man zonder eigendommen, zonder geld zonder toekomst. Zoo redeneerde odzq boer en tegelijkertijd overdacht hij een ander plan; dat hij met welbehagen koesterde en dat, terwijl het zijne ijdelheid streelde, tevens het levens geluk van zijne dochter verzekeren moest. Welk dit plan was, ver nemen wij later, voorloopig keeren wij terug naar de schulsboom builen het dorp, waar de gilde- broeders en overheden intusschen weer vergaderd zijn. Het was er eene drukte en ge woel van belang, drie vogels ston den op de ijzeren spil naast elkan der aan .alle drie was een prijs verbonden: een gerookte ham, een groote tinnen schotel en een koperen koffiekan. Was het wonder dat ieder zijn best deed ten minste een dier prijzen machtig te worden, want behalve het voordeel, telde niet het minst de eer, al kon deze prijsschieting in belangrijkheid niet met die van den voormiddag vergeleken worden. Wordt vervolgd,

Peel en Maas | 1933 | | pagina 7