Rachels en Haarden Gebr Lucassen, W. MdSSENS H. W. VAN AAR Algem. weekoverzicht Bij Verkoudheid Mijnhardf's Voor huis en tuin. Gemengde Berichten Marktberichten. Adverlentlën Kachelplaten en Kolenbakken Assurantiën, Missaals M BOEKBINDEtl Vakkundig adres voornl van alle Boekwerbn leg weer spoedig worden onder broken. Thans een tweede voederkwestie. Niet-leggende kippen geven in het al gemeen aan graanvóer voorkeur boven meelvoer leggende kippen echter kunnen een voldoende portie meelvoer niet ontberen. Men moet ze dus weer meer meelvoer gaan verstrekkenindien ze de opname er van ontwend zijn. dan onthoude men ze een dagje het graan. Tenslotte men moet nu geleidelijk later in den middag het graanvóer gaan geven. Voeder dient in de eerste plaats tot instandhouding van het lichaam wat daarna overblijft, kan in ei-stoffen wo:den omgezet. Hoe anger de nachten zijn, hoe minder ook het overschot zal wezen, omdat de opgenomen voeding allereerst al die uren het lichaam (bloed) moet verwarmen. Hoenders, die thans om den anderen dag leggen, zullen méér gaan produceeren, naarmate de dagen gaan lengen en de nachten korter worden. Dan moet men echter niet uit sleur op hetzelfde uur het laatste voer gaan verstrekken. Wie den laatsten tijd gewoon was om b.v. om half drie den kippen haar graan te geven, die verlate dat tijdstip geleidelijk, naarmate ook de dag lengt. In de maand Januari winnen we. des namiddags alleen reeds, drie kwartier aan licht, in Februari is de winst 50 minuten enz. We dienen den hoenders dus elke week circa 10 minuten later haar laatsten maal tijd te verstrekken. We herinneren er nog eens aan, dat leggende kippen per dag circa 50 a 55 gram meelvoer behoeven en 60 a 70 gram hardvoer. Indien men het meel droog voorzet na ze aan de opname daarvan te hebben gewend 1 en het heel den dag door ter beschikking van de dieren houdt, dan zal blijken, dat ze uit zich zelf haar portie eveneens op het genoemde halve ons hebben vast gesteld. Een goede verdeeling van bet hardvoer is des morgens vroeg 2 handen vol per 10 kippen en de rest. zijode een handvol per kip, in den namiddag, circa één uur voor de kippen op stok gaan. In het middaguur moet zooveel mogelijk groen worden verstrekt. Waar dat op het oogenblik nog niet veelvuldig om handen is, geve men het in de eerste plaats aan de fok- dieren, van welke men straks broed- eieren wil rapen. Voor een sterke bevruchting is groenvoer van zeer veel belang. Nu behalve de jonge hennen ook de oude kippen den leg hervatten, zal de eierprijs weer sterk inzinken. Wanneer de productie over een paar maanden haar hoogtepunt be reikt, zal de prijs niet hooger zijn dan omstreeks Paschen van het vorig jaar. Kippen, welke dan nipt meer dan gemiddeld drie eieren per week geven, kosten ons tegen dien tijd meer dan ze opbrengen, m.a.w. die bezorgen ons een regelmatig ver lies. Let dus eens op de productie der dieren, bij voorkeur door middel van valnesten. Het is al te loven, wanneer we dat over een paar maanden in het voorjaar doen. Hoenders, welke te weinig produ ceeren, moeten tegen het voorjaar onherroepelijk worden opgeruimd. We besparen ons daarmee verlies op de voederkosten en als slachtgevogelte brengen de hoenders dan meer op. dan in het najaar, als de jacht is geopend en de kippen in den rui zijD, dus volop worden aangeboden. Kon nuttig pluimveeboek. Van de firma Sn. Levelt, te Am sterdam. ontvingen we een keurig gebonden boekwerk ter beoordeeling „Pluimvee van Allerlei Slag." We kennen in ons land een enkel stan daardwerk op dit gebied, maar naast wat goedkoope brochuurtjes, welke wel wat oppervlakkig van inhoui zijn en naast een goed vakpers, is er over de pluimveeteelt weinig degelijk lectuur voorhanden. „Pluimvee van Allerlei Slag" biedt den amateur inderdaad een volledige handleiding en de duidelijke afbeeldingen komen het voorstellingsvermogen der lezers afdoende ter hulp. Van Gink, oud- hoofdredacteur van „Avicultura" schreef een voorwoord. De voor het bock benoodigde plaatjes worden verpakt bij de artikelen van de Koffiebranderij en Theehandel der fa. Sn. Levelt. Economische toestand van de Pluimveehouders. De Nederlandsche federatie van vereenigingen van bedrijfspluimvee- houders (N. P. F.) vergaderde te Utrecht. De vergadering werd bijgewoond door den heer ir. D. S. Huizinga, Inspecteur van het Laadbouwonder wij-*, tevens hoofd van den Binnen- landschen Landbouwvoorlichtings- dienst. Voorzitter was de heer P. J. van Haaren. Er werd o.m besloten om toe te treden tot het „Centraal Instituut ter bevordering van het normale handels verkeer met Duitscbland." Door de oprichting van dit lichaam wordt samenwerking verkregen tus- scben alle landbouw-organisaties, de vereenigingen van werkgevers (indus trie) en Kamers van Koophandel. Er werd op gewezen, dat de pluim veehouders mogen verwachten dat de Regeering bij de a.s onderhande lingen over de vernieuwing van bet douaneverdrag met Duitschland met hun belangen terdege rekening zal houden. Er bestaat gevaar voor ver hooging van de invoerrechten op eieren in genoemd land, hetgeen op 7 Maart a.s zou ingaan. Veertig proceDt van den Duitschen eierinvoer, dus bijna de helft komt dit Neder land. Men constateerde dat de eierprijzen in 1932 buitengewoon laag geweest zijn. Toch konden door een stijging in de laatste maanden de landbou wers-pluimveehouders, die hun be drijven goed hebben ingericht, dit jaar er nog mee uit. In het voorjaar werden de prijzen eenigermate ge steund door de garantieregeling voor koelhuiseieren. Door den heer J. M. Breukers uit Roermond werd over dit onderwerp een inleiding gehou den. Het Rijk was garant voor een bedrag van f 3.500.000. Deze crisis maatregel heeft de Regeering echter geen geld gekost. Er is zelfs nog eenige winst gemaakt. De N.P.F. heeft een belangrijk aandeel gehad in de totstandkoming en de uitvoering der regeling. De heer B. H. Vos uit Enschede besprak de vooruitzichten van de pluimveehouderij in de naaste toe komst. Deze zijn volgens spreker buitengewoon somber, voornamelijk door de bovenbedoelde plannen tot verhooging van invoerrechten in Duitschland. In verband met deze sombere voor uitzichten zijn bij de N.P.F. planneo in studie om te komen tot verdere steunmaatregelen voor de pluimvee houders. Door den heer P. J. van Haaren uit Tilburg werd hierover een inleiding gehouden, Bevreemding was gewekt door het feit, dat op de onlangs te Parijs ge houden vergadering van het Inter nationale Koude Instituut het merken van koelhuiseieren besproken is, terwijl nog pas in den vorigen win ter te Brussel een internationale overeenkomst hierover mede door Nederland onderteekend is. Nog meer was men er over verwonderd dat over deze zaak rapport werd uitgebracht door een regeeerings- afgevaardigde-koelhuisdeskundige.die naar het oordeel van de vergadering niet bijzonder op de hoogte kon zijn van het merkenvraagstuk. De vergadering gaf opdracht san het bestuur om zoo spoedig mogelijk te komen met definitieve plannen voor de uitgave van een eigen orgaan. De heer P. Ubels, Rijkspluimvee- teeltconsulent, hield een inleiding over het fokkerijwezen. GESPRONGEN HANDEN Doos30en60ct 360-8 De nieuwjaarsrede van den Gouv. Gen. van Ned Indië. Dr. Eckener naar Ned. Indië. Staking in IJmuiden. Gemengd. Het is in ons land geen gebruik, gelijk in andere landen, dat op Nieuwjaar het staatshoofd of de leider der regeering een wensch uit spreekt voor, of een boodschap overbrengt aan het volk. Jammer, want er zijn toch al te weinig ge legenheden, waarbij aan het bestaan van een band tusschen het volk en derzelver bestuur wordt herinnerd. Met te grooter belangstelling is daarom dit jaar geluisterd naar de rede van den Gouv. Gen. van Ned. Indië. uitgesproken op Oudejaars avond voor Indië tenminste avond en voor ons op Oudejaarsmiddag. De Gouverneur heeft een prettige openhartige manier van spreken. Hij heeft bet nuchtere en heldere van den zakenman en er klinkt in zijn woord maar weinig of niets door van het wazig jargon der staats lieden en diplomaten, 't Is jammer zoo constateerde hij, dat de kwestie der 15 Decemberbetalingen een defi nitieve schuldenregeling verschoven heeft. En dat het Engelsche pond nog niet gestabiliseerd is geworden. En dat de Economische Confe rentie zoo weioig vooruitzichten biedt. Anders zou de wereld er op het oogenblik beter hebben voorgestaan meende hij. Dat is een openhartig en rond oordeel over zaken, welke zich in het buitenland hebben afgespeeld. De 17 pCt.-loonkorting voor de Indische ambtenaren vond de Gou verneur heel erg, maar zei hij, ver geten mag niet worden, dat het Indisch bestuur zelve het met een inkomstenvermindering van £50 pCt. moet zien te stellen en dat een landshuishouding voor even zoo groote moeilijkheden staat als welke particuliere huishouding ook. Z. Exc. had aan het einde zijner goed overgekomen rede een woord van bemoediging voor de toekomst, aan welke hij niet wanhoopte. o— Dr. Eckener, de Duitsche Zep- pelin-vaarder is op reis naar Indië om de mogelijkheid te bestudeeren van een luchtschipverbinding tusschen moederland en kolonie. Zouden we inderdaad ook op dat gebied moeten pionieren. De luchtvaart op Indië kost ons reeds schatten geld, dat we met blij gezicht storten, omdat we er onze nationale eer mee zouden ophouden. De grooten lachen ons uit; die profiteeren straks gratis van onze ervaring. Zoeken we niet te veel naar de dingen, waarin een klein land nog mag probeeren groot te zijn o— IJmuiden, dat zoo klaagt over de crisis, beleeft een nieuwe bezoeking. Op Maandag hebben er alle bij de visscherij betrokken personen het werk neergelegd omdat ze de voor gestelde loonsverlaging niet willen aanvaarden. Slechts als de reeders meer booten in de vaart brengen, zouden de besturen der arbeidersor ganisaties hun leden willen vragen, wat hun die vermeerderde werkge legenheid waard is. De reeders echter willen geen tcezeggingen doen. o Oud en Nieuw brachten natuurlijk weer heel wat verkeersongelukken. Het autoverkeer eischte twee ge wonden in Laren, drie bij Enschede; een doode bij Maastricht en een bij Wassenaar. Een treinontsporing (kolentreiD) ontwrichtte gedurende verscheidene uren het spoorwegver keer Utrecht—Amsterdam op Zon dagochtend. In Rotterdam liepen twee tramtreinen op elkaar, iets, waar ze geen van twee tegen bleken te kunnen. Bij Laren sloeg het paard van een «ruiter op hol; het beest sprong op een passeerende auto, waarbij het zelve werd gedood, ter wijl de ruiter zwaar werd gewond Hoest - Keelpijn - Griep - helpen tabletten, poeders of siropen het best. Alléén echt en goed wanneerde naam Mijnhardt op de verpakking staat. Let hierop. In prijzen vanaf 20 en 30 ct. Bij Uw Drogist. 127-12 De maand Januari. Algemeene wenken. Gelukkig, December, de maand, waarin voor den tuinliefhebber haast niets te doen viel, is voorbij en een nieuw jaar zijn we ingegaan. Reeds ontvingen we verschillende prijscou ranten voor zaden en planten op sommige dagen schijnt al een veel belovend voorjaarszonnetje. We staan klaar, met de spa in de hand. Voor alles moet er thans ge ducht worden gespit en gemest, ge plant en verplant. Denk er om, dat bij vriezend weer de wortelen van planten en boomen, welke we be stelden, zoo gemakkelijk bedorven worden. Wat bij vriezend weer aan komt. brengen we in den kelder of kuilen we, waar het boomen of struiken betreft, op. Voor bemesting van gronden kun nen moeilijk algemeene normen wor den gesteld. Om de behoeften van den grond aan mest ten naaste bij aan te geven, raden we, zandgron den nu, na het spitten, te bestrooien met 12 K.G. Thomasslakkenmeel en 8 K.G. Kali per Are (100 M2); klei gronden met 8 K.G. Superfosfaat en 6 K.G. Patentkali. In beide gevallen geven we in Maart dan nog een stikstofbemesting. In den siertuin. Het gazon laten we nog even lig gen, maar het boordbed nemen we geducht onderhanden. We spitten en mesten. Waar we dat ku inen, spitten we diep, maar zelfs waar dat niet mogelijk is, als onder boomen en struiken. alsmede tusschen vaste planten, moeten we den grond toch wat los maken. Vaste planten kunnen worden om gezet. Verscheidene pollen van vaste planten leenen zich tot scheuren is de plant al wat ouder, dan is dat scheuren zelfs aanbevelenswaardig we behouden de buitenste stukken en het middelste deel van dén pol gooien we weg. We kunnen ver schillende groepjes van voorjaars- planten uitzetten, als viooltjes, made liefjes en vergeet-me nietjes. Wat het dek betreft van de niet winterharde planten, zien we het weer eens aan. Als het in de tweede helft van Januari zacht weer wil zijn, dan moeten we de beschutting van sommige bollen, als hyacinthen, in ieder geval reeds ten deele weg nemen. De opgeborgen Dahlia knollefi moeten worden nagezien op schimmel. De uiteinden der stengels kunnen wel eens zijn aangetast en dan kort men die stengels nog een stukje in. In den moesttuin. De meesten wenschen in den moestuin niet met kunstmest alléén te volstaan. Van een goeden stal mest heeft men een kruiwagen vol per 15 M2 noodig. Niet alle stal mest is even waardevol en daarom zouden we er toch voor zijn om een overbemesting te geven van kunst mest. de helft b.v. der boven aange geven hoeveelheden. In kouden bak kunnen we reeds wortelen zaaien van het soort „Am- sterdamsche Bak". In warmen bak wortelen, raap stelen, krop- en snijsalade, stamsnij- en princesseboonen. Buiten wagen we het al met radijs en schorseneerenzaad op een be schutte plek. Iu den fruittuin. Aan onze vruchtboomen valt thans heel wat te doen. Het doode hout moet verwijderd worden en te dichte kronen dunnen we uit groote snij vlakken kunnen we met teer besme ren, De stammen borstelen we met een staalborstel en krabben we zoo noodig met een speciaal mes maar ook een gewoon bot mes is te ge bruiken schoon. Daarna spuiten wewe mogen er niet te lang meer mee wachten. Niet spuiten bij vriezend weer We gebruiken zuivere vrucht- boomcarbolineum. Voor sterke appe len en peren bezige men een 10 pet. oplossing, over het algemeen echter is een oplossing van 71/2 pet. vol doende. Voor perziken en abrikozen wordt een 5 pet. oplossing vereischt. Vruchtboomen bemesten we, te beginnen 1 meter uit den stam en dan tot waar de uiteinden der tak ken reiken. Leiboomen maken we los van het latwerk. Het doode hout wordt ver wijderd en de boomen worden daarna op de juiste wijze ingesnoeid. Het latwerk bespuiten we daarna met een 10 pct.-oplossing van vruchtboom- carbolineum, de leiboomen zelve als boven aangegeven. Met den snoei van perziken wachten we tot Maart. In de kamer. Planten, welke in ongestookte kamers staan, mogen in dezen tijd slechts zeer matig worden begoten, want ze hebben haast geen verdam ping. Meer gietwater behoeven de planten in gestookte kamers men neemt van de bladplanten eens per week de bladeren met lauw water af. In tal van huizen heeft xren nu een bloeiende cyclamen. Worden andere planten bovenop gegoten, de cyclamens zet men in een schotel met water, omdat anders de bol gaat rotten. Er moet steeds water in het schoteltje staan, want cyclamens hebben vocht noodig. De bollen op glazen kunnen in het licht worden gebracht, als de glazen goed door- worteld zijn. Oprichting handboogschutter^ afdeeling Dorp. Naar we vernemen, bestaan er plannen tot oprichting van een handboogschutterij voor de afd. Dorp Horst. Bevolkings-statistiek. De gemeente Horst telde op 31 December 1921 7486 inwoners n.l, 3835 mannen en 3651 vrouwen. In den loop van 1932 werden ge boren 125 ra. en 125 vr. In dit jaar vestigden zich 139 m. en 162 vr. Dus een vermeerdering van 264 m. en 287 vr. In den loop van 1932 overleden 34 m. en 32 vr. In dit jaar vertrokken 146 m. en 169 vr. Dus een vermindering van 180 m. en 201 vr. Een totale ver meerdering dus van .84 m. en 86 vr. zoodat op 31 Dec. 1932 het aantal inwoners is 7656 zijnde 3939 m. en 3737 vr. Het aantal huwelijksvol trekkingen bedroeg 37. Eier-aanvocr Coop. Roermondsche Eiermyn. De cijfers van den aanvoer bij de Coöperatieve Roermondsche Eiermijn in 1932 zijn voor kipeieren 254,376. 948. waarvoor werd uitbetaald een bedrag van f 732Q.507.68. Eendeleren 1.645.455 waarvoor werd uitbetaald een bedrag van f46.016.30 in totaal 256.022.4C3 waarvoor in totaal werd uitbetaald f 7.366.523.98. Branden. Te Posterholt is Dinsdagmorgen de boerderij van den landbouwer H. Smit afgebrand. Niets kon worden gered. Het vuur sloeg over op schuur en stallingen van den landbouwer N. Gorssen, die ook ia de asch werden Verzekering dekt de schade. R K. KIEZERSBOND Y00R LIMBURG. Door tusschenkomst van vooraan staande leden der R.K. Staatspartij werden dezer dagen bemiddelings pogingen in het werk gesteld tus schen eene vertegenwoordiging van het Bestuur vaD den R.K. Kiezers- bond voor Limburg en den heer J. F. H. Obers, lid der Provinciale Staten van te Sevenum. Daarbij is o.m. gebleken, dat de heer Obers zich ernstig gegriefd ge voeld heeft door bij de jongste Statenverkiezing van de zijde van het Bondsbestuur in de pers gedane publicatiën, welke naar zijne meening het verwijt inhielden, dat door hem in strijd met de waarheid zijnde mededeelingen zouden zijn gedaan omtrent de verzending van een destijds aan het Bondsbestuur gericht schrijven, aangaande eene onregle mentaire houding van een Hoofd bestuurslid en een lid van den Partij raad. De heer Obers verklaart n.l. in 1929 een brief aan het Hoofdbestuur te hebben gericht, die evenwel zijn bestemming nimmer heeft bereikt. Dat de verzending intusschen heeft plaats gehad, heeft het Bondsbestuur nimmer betwijfeld. Alleen heeft het als zijne meening uitgesproken, dat de brief door onjuiste of onvolledige adresseering verloren is gegaan of verkeerd is bezorgd. Intusschen is echter gebleken dat op het afschrift van den brief de adresseering juist was. Alhoewel het Bondsbestuur ook thans nog van oordeel is, dat een verwijt aan het adres van den heer Obers als deze daarin meent te zien, daaruit niet valt te lezen, wenscht dit Bestuur alsnog te verklaren, dat het niet in de bedoeling heeft gelegen den heer Obers van eenige onwaar heid te beschuldigen, wijl er voor dat bestuur nimmer eenige reden heeft bestaan, om in eenig opzicht aan de oprechtheid en de waarheids liefde van den heer Obers te twij felen. Bij de bemiddelingspogingen is verder nog gebleken, dot andere destijds door de pers gepubliceerde uitlatingen geenszins ten laste komen van den heer Obers. Het Bondsbestuur heeft er geen bezwaar tegen, overeenkomstig den daartoe door den heer Obers uitge sproken wensch, deze verklaring in de pers te publiceeren, wijl voor dien de heer Obers zijn steun aan de R.K. Staatspartij niet kon geven. Namens het Bondsbestuur vnd., J. W. MOLS. Voorzitter. K. GEELEN, Secretasis. Steun aan de schapenhouderij. In de eerste week van Januari 1933 zal op verzoek van de drie centrale landbouworganisaties door de zaakvoerders der Nederlandsche Varkenscentrale een schapeatelling worden gehouden. Voor het nemen van eventueele maatregelen ten gunste van de schapenhouderij is noodza kelijk het juiste aantal schapen te kennen. Het is dus in het belang van iederen schapenhouder als hij zooveel mogelijk medewerkt, dat het aantal en de soort zijner schapen precies wordt genoteerd. Niemand blijve dus in dit opzicht in gebreke. Elke schapenhouder bij wien op 10 Januari 1933 de telling nog niet heeft plaats gehad, richte zich nog dienzelfden dag tot den zaakvoerder der Ned. Vaikenscentrale in zijn district. Trouw verdronken. Maandag is uit een aan de Ekker- straat te Eindhoven gelegen brand kuil het lijk van een vrouw P. v. d. V. opgehaald, wonende Ekkerstraat al daar. Bedoelde vrouw die aan dui zeligheid leed is tengevolge daarvan te water geraakt en verdronken. Kind op onbewaakten overweg. Door den sneltrein, welke om 15.04 uit Groningen naar Zwolle vertrekt, is Maandagmiddag het twee jarige zoontje van den vee houder E. Klant te Haren op den onbewaakten overweg nabij het Pompstation der Groningsche Water leidingmaatschappij aan den Ooster- weg gegrepen en gedood. Een drie jarig broertje wist nog juist bijtijds van de rails te komen. Een knecht van den veehouder had zich even te voren op weg begeven om de beide kleintjes te halen. Hij kwam echter te laat bij deD overweg met het vermelde noodlottige gevolg. Revolversmokkelaars gearresteerd Op een der onbegaanbare binnen wegen nabij de Belgische grens onder de gemeente Roosendaal hebben surveilleerende Rijksambtenaren uit Roosendaal twee revolversmokkelaars aangehouden die in het bezit werd gevonden van niet minder dan 50 revolvers en 14.000 revolverpatronen welke frauduleus vanuit België waren ingevoerd. De geheele bezending werd in beslag genomen en de beide smokkelaars, resp. 62 en 26 jaar oud werden gearresteerd. Ze zijn van uit Roo endaal gevankelijk naar Breda overgebracht en ter be schikking van den Officier van Justitie gesteld, die hen in het Huis van Be waring heeft doen opsluiten. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie. In vervolg op de berichten om trent 'n ijsbaan moge ik uit ervaring e.a. ten beste geven. Tweeërlei banen maakte ik mee de eerste soort op ondergezet wei land en tweede in verband met ten nisbanen. De eerste soort waren groote bauen ook tamelijk diep op meerdere plaatsen men heeft er veel water voor noodig. een zeer laag gelegen bodem in een streek waar een constant waterpeil is hier in Venra^ ziet 't er niet naar uit dat zoo'n terrein te vinden is. De bodem laat hier gemakkelijk door; dus ofwel moet men 'n terrein geheel uitgraven, ofwel al maar door water oppompen, waarbij de buurman dan meegeniet. Het ijs moet eenige dagen oud zijn voor de club kan openen en hoever zou die baan hier niet van de kom afliggen Het ideale lijkt me de tweede soort, die dan ook uit muntend voldoet. Hier treft men ook weer tweeërlei methoden. Beiden gebruiken een waterdicht of nagenoeg waterdicht terrein. De eene methode zet dit terrein onder een laagje water van enkele centimeters en laat de vorst z'n werk doen een tamelijk dunne laag geeft reeds gelegenheid om de baan te openen. De tweede metbode wacnt de vorst af en bespuit dan terwijl 't vriest het verharde terrein. Volgens berichten in de bladen o.a. „De Tijd" gaat 't met de ijsbanen deze richting uit en heeft men er veel succes mee. Na een inleiding over 't gebrek aan sportgelegenheid in ons land in den winter een ouderwetsche ijs baan in Den Haag kon in de laatste 25 jaren gemiddeld slechts 61 /i dag per winter openen leest men er dat kunstbanen in Duitscbland reeds algemeen zijn, ia Dresden al jaren geledej 30 banen (Sprltz-Elsbihnen.) In ons land hebben Bussum. Delft en Bergen dergelijke kunstbanen. In Delft werd zoo'n baan 11 Dec. j.l. geopend, nadat 't van den vorigen dag middag begon te vriezen door besproeien den heelen nacht door 's morgens werd 't ijs met j houten schoffels afgeschuurd en glad gemaakt. (Nog al veel arbeid). Te Bussum heeft men op soort gelijke banen 1929/30 en 30/31 telkens twee weken gereden, terwijl de natuurbanen die jaren hoogstens anderhalven dag openden. Voor steden heeft men plannen in dezen geest met veel combinaties. De schrijver ziet in den geest al een beeld van zulk een drukke kristallen ijsvlakte met kunstrijders, waar men zich urenlang kan verlustigen in de evoluties, pironettes enz... de ijsbaan als een danszaal in rythmisch zweven... quadrilles... Russische dan seressen.... Dit in „De Tijd." Reeds vorige week bedoelde ik enkele toevallig vernomen gegevens omtrent den bouw van 'n kunstbaan te verstrekken. Ik dacht aan een baan, waarop een laagje water zou gepompt wor den, dus met absoluut waterdichte bodem. Een aannemer van water werken en wegen vertelde me, dat een laag grind in te walsen en deze af te dekken met asphalt een kosten zou geven van pl.m. f 1 per M2. Een toevallig gesprek met 'n aan nemer te dezer plaatse leerde me dat 't maken van 'n betonplaat, licht gewapend, 'n zelfden prijs zou vragen. Ieder kan dan uitrekenen wat een baan van 80 bij 50 M. b.v. zou kosten, dat is een tamelijke baan voor ons dorp de omtrek-baan, voor 3nellere rijders is dan nog on geveer 220 M. Binnen in kunnen ruimten gekozen worden voor „Schoon" rijders en kinderen (leerlingen 1) Een baan moet voor de gezelligheid niet te groot zijn ook 1 Naar we reeds vernamen dat de leiding van 't Gymnasium der Paters deze plannen graag zal helpen be vorderen en we van meerdere inrich tingen zulks verwachten, zou zoo'n baan niet te veel jaarlijksche kosten vragen van de velen, die in aan merking komeD. Passen we de methode toe van besproeien, als de vorst er reeds is dan kost de bodem zeer veel minder wat puin, koolasch met een weinig cement zal voldoende zijn. We hebben dan wel jaarlijks meer arbeid iets minder mooi ijs. Maar men rijdt ook over „ijs van één nacht." Hoe gemakkelijk kan men tegen woordig van zoo'n gelegenheid op velerlei wijze profiteeren de radio zorgt voor muziek, verlichting ware zeer eenvoudig... wat een gezellige volksfeesten brengt zoo'n ijsbaan I En dat voor 'n prijs, waarvoor men niet dikwijls naar de Rouwkoelen kan reizenDus denken we nog eens aan de voordeelendichtbij huis, zoodra 't ietwat vriest, zonder eenig gevaar, bij eenige deelname zeer billijk. C. VENLO. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 1.550.000 eieren. Groote eieren van f 4.10 tot f 5.— Kleine eieren van f 3.30 tot f4. Eendeneieren van f 3.70 tot f 4.20 Ganseieren van f tot f ROERMOND. Op de Coöp. Eiermijn van Maandag wa? de aan roer 3.200.000 eieren. Groote eieren van f 4.10 tot f 5.— Kleine eieren van f 3.40 tot f 4. Eendeneieren van f 4.— tot f 4.60 mooie sorteering. nieuwe modellen prima fabrikaten lage prijzen. Vulemmers en alle Winterartikelen Aanbevelend, Smederij Leunen Belastingzaken, Kadastrale Zaken, Koop- en Huur contracten, enz. in verschillende soorten, leeren of linnen band Fa. VAN DEN MUNCKHOF Groote Straat 28 Willemstraat 2 f T

Peel en Maas | 1933 | | pagina 8