PUROL riik aan geneeskracht De Rijkswerk verschaffing. Gemengde Berichten Man en vrouw zijn één maar aan de Kamer voorgesteld om dar te doen tot 1 October 1937. ••Het ontwerp stelt het meng per- centage„teveus op ten hoogste 40 pet. thans 25 pet.) en schijnt een richt prijs voor de tarwe te willen fixeeren van circa f 12,—. o— De regeering heeft in een memorie aan de Kamer er nog eens op ge wezen, dat ze zooveel mogelijk de uitvoering van groote werken wil bevorderen. De bruggenbouw over onze rivieren zal ze in versneld tempo doen uitvoeren. Daarvoor komen b.v. in aanmerking de Moer dijk-brug, de bruggen bij Dordrecht en Rotterdam, alsmede de brug over de Noord, welke een directe ver binding moet scheppen met het groote wegennet van de Alblasser- waard. o— Burgemeesters van het platteland hebben soms maar een weinig be nijdenswaardige positie men maakt het ze vaak erg moeilijic. Een bij zonder geval is intusschen toch wel de anti-burgemeesterlijke actie in het Brabantsche Heesch. Niet alleen alle 11 katholieke raadsleden willen daar hun vroedeu vader met geweld kwijt, maar heel de bevolking staat achter den raad. De burgemeester wordt er gehoond en gescholden en de raad zendt keer op keer verzoekschriften, in proza en poëzie, naar de autori teiten van land en provincie, om Heesch van den burgemeester te „verlossen." Deze blijft intusschen niet achter om van zijn wederkeerige gevoelens blijk te geven Als hij zijn raadsleden „lummels" noemt, dan gebruikt hij nog maar een van zijn minst felle kwalificaties. Burgemeester van Heesch is sinds 2 jaar de heer Offermans. eertijds inspecteur van politie te s-Bosch. Hij raakte uit het corps, omdat hij sommige posten op ingezonden on kosten nota's niet naar genoegen van ziju superieuren k n verantwoorden. Kort daarop in Heesch benoemd, werd hij daar door den raad op een aanvangselaris van f 2250 gesteld, terwijl hij gevraagd had om aanstonds op zijn maximum van f 2750 te mogen komen. Dat leidde de felle acties over en weer in. De heer offermans woont nu in Vught, omdat niemand in Heesch hem een woning wil verhuren. Zulke verhoudingen zullen wel niet erg bevorderlijk zijn voor de welvaart der gemeente —o Vaikenswaard, bij Eindhoven, heeft in de laatste dagen van zich doen spreken door een kleine diphterie epidemie, welke er heerscht. De ziekte komt er al voor van Juli j 1. af, maar in den laatsten tijd werd de ver breiding erger. Ia de laatste maand kwamen 30 gevallen voor, waarvan 5 met doodelijken afloop. Vooral kinderen worden aangetast. De be strijding der ziekte wordt thans energiek aangepakt. o— Zondagmorgen is aan den „Engel - sche hoek" bij Terschelling een Duit sche treiler „Haralt" gestrand en later uit elkaar geslagen. Met de reddings boot „Brandaris" kon nog tijdig de bemanning van 19 koppen redden. Twee geredden werden gewond een hunner brak een arm, de ander een been. Een ongekend hevige brand woedde Zondagavond in de houtopslagpJaats van de N.V. Bouwhandel G. Belt man, te Enschedé. Het geheele com plex van 4000 a 5000 M2 werd verwoest. De oudste inwoonster der hoofd stad,die op len Kerstdag 103 jaar zou worden, Mevr. de Wed. Stans, overleed plotseliug een week tevoren. Over de Rijkswerkverschaffing heeft de heer Martin, burgemeester van Eijgelshoven en adjunct-inspec teur voor deze werkverschaffing in Limburg Zondagmiddag een uiteen zetting gegeven voor de R.K ver- eeniging van Raadsleden, kring Mijnstreek. De heer Martin ging in zijn voor dracht allereerst na de geschiedenis der werkloozenzorg, in Nederland. Algemeen is men 'thans wel tot de overtuiging gekomen, dat het een plicht van de gemeenschap is om zich het lot van den werklooze, die werken wil aan te (rekken. Dit ge schiedt op verschillende wijze. Er is de werkloosheidsverzekering, de Werkverschaffing, de steunverleening en sinds kort het crisiscomité. Werken is beter dan steun ont vangen. Echter er zijn in Nederland 300.000 werkloozen uit zoo verschil lende oeroepen, dat niet voor allen een apart soort werkverschaffing kan worden geschapen. Niettemin is minister Ruyserin geslaagd een tiende deel van het aantal Nederlandscbe werkloozen blijvend aan het werk te helpen. Wat echter als alle objec ten zijn uitgeput? Spreker wist het niet. Door de werkverschaffing is ook voor de toekomst nuttig werk ver- f richt. Veel succes heeft de werk verschaffing tot verbetering van den waterafvoer door normalisatie der beken enz. De beekverbetering in Noord Limburg kost ongeveer vijf honderdduizend gulden. In normale omstandigheden zou niemand aan dit werk hebben kunnen denken. De eerste groote werkverschaffing in Limburg was de beekverbetering nabij Venray. Gedurende een jaar hebben daar 300 a 400 arbeiders werk gevonden. Zij hebben prachtig werk geleverd en de streek geheel ontwaterd. Arbeiders uit Swalmen en Tegelen vinden daar zelfs werk. Dit eerste werk is gevolgd door het graven van de haven in Wans- sum waar 60 a 80 arbeiders werk vinden. Deze haven zal f 120.000 kosten. Ia Roermond wordt ook een haven gegraven, die f 120 000 a f 150.000 zal kosten en waar ruim 100 arbeiders werk vinden. In Echt zal waarschijnlijk een loswal worden gemaakt gesproken is over bevaar- baarmaking van de Swalm tot in Duitschland. Dergelijke^ plannen zooals ook het maken van een auto weg Heerlen—Maastricht zijn onder de huidige omstandigheden niet louter fantasie méér. Voor werkverschaffing komen nog in aanmerking boschbeplanting, aan leg van wegen en rioleeringswerken in aanmerking. Nieuwe plannen zijn reeds ont worpen voor de ontwatering van midden-Limburg en voor de norma lisatie der beken in Zuid Limburg. Spreker had den indruk, dat met opzet getracht wordt, deze plannen tegen te werken en de werkverschaf fing onmogelijk te maken met on juiste voorstellingen inzake te dragen lasten enz. Maastricht heeft al 300 a 400 arbeiders bij de werkverschaffing. In Kerkrade zijn 1100 werkloozen. Vaals weet niet waarheen met de werkloo zen. Het is dus noodig dat er een centrale werkverschaffing in het Zui den komt. Zooveel mogelijk wordt getracht om arbeid te vinden die zich aanpast aan den normalen arbeid der werkloozen. Ook een vliegveld in Zuid Limburg waaraan f 150.000 a f 160.000 aan arbeidsloon zou moeten worden uit gegeven is een mooi object. Omtrent dit object is echter nog geen beslis sing genomen. Voor de arbeiders, die naar een centrale werkverschaffing gaan moeten de gemeenten bijdragen. Bij werk verschaffing door de gemeenten draagt het Rijk een deel der loonkosten. De Regeering regelt de arbeids voorwaarden bij de werkverschaffin gen. Wat kost de werkloozen zorg Alleen over de eerste 9 maanden van 1932 werd al 93 millioen uit gegeven, Dit jaar zal er f 150.000.000 in totaal voor worden uitgegeven. Waar moet dat toe leiden Nog zijn er gemeenten, die liever buiten de Rijkswerkverschaffing blijven. Dat leidt misschien tot ongewensebte toe standen, zoo durft één gemeente in Limburg f 1.20 voor acht uren werk te geven, een ander geeft f 0.55 per uur wat te veel is. In de toekomst zal het nut van de werken, in werkverschaffing uitge voerd, eerst goed blijken. Dank daarvoor verdient de regee ring en met name Ruys. In Nederland zou echter nog sterker doorgevoerd moeten worden het „Koopt Nederl. Fabrikaat, koopt Nederlandsche kolen." dan zou het getal van 3G0.000 werkloozen aan zienlijk kunnen verminderen. In Limburg waren op 3 December 1625 arbeiders bij de Rijks werk ver schaffingen werkzaam. Komen de nieuwe objecten aan de beurt dan zal het getal hooger wor den dan 3000. Den laatsten tijd heeft de minister de loonen van arbeidsvoorwaarden iets kunnen verbeteren. lagisaaien KdeiealiajsB. Zoo kan het niet langer! Verban die dagen, waarop gij door pijn in uw rug en spieren, door urinestoornissen, hoofdpijn en duize ligheid, door afgematheid, terneer- geslagenheiJ en uitputting uw werk niet doen kunt. Deze verschijnselen zijn dikwijls de eerste waarschuwin gen van verzwakking der afschei dingsorganen. Van de gezondheid en kracht dezer organen hangt uw welzijn af. Zijn zij verzwakt, dan hoopen urinezuur en andere schadelijke stoffen zich op, welke rugpijn, spit, waterzucht, gra veel en blaasstoornissen veroorzaken Herstel uw gezondheid door vanaf heden Foster s Rugpijn Pillen te gebruiken. Dit speciale middel werkt rechtstreeks op de betreffende orga nen. neemt de oorzaak weg van uw lijden, waardoor gij u weder spoedig flink en gezond zult voelen. Bij alle" drogisten enz, a f 1 75 per flacon. - 25 Kerstmis en wildstrooperjj Men meldt uit Venlo aan de Msb. De twee omstandigheden, die op het stroopen van wild, in meer dan gewone mate van invloed zijn, zijn het naderend Kerstfeest en de groote werkloosheid. Den werklooze, die thans de heide of het bosch intrekt en met een hongerige maag naar buis wederkeert, waar het ook al geen „vetpot" is, moet de bekoring tot stroopen wel te erg worden, wanneer hij op de heide, de konijn tjes en de hazen in uitgelaten dol heid voor zich ziet huppelen. Het Kerstfeest, dat toch ook een zeer huiselijk feest is, waarbij de kerst gans, de gelardeerde haas en de plumpudding een voornaam bestand deel vau den feestmaaltijd uitmaakt, is nog een aanleiding te meer voor den werklooze, om te trachten een stukje „wild" op den kop te tikken, teneinde ook zijn Kerstmis tot een gezelliger en genoeglijker feest te maken. Zoo zijn reeds in de afgeloopen week honderden werkloozen in het Nederlandsch Duitsche grensgebied, waar de woeste en boschrijke Da tuur nog veel wild herbergt, op jacht getogen, zonder in het bezit te zijn van een daartoe benoodigde jacht- acte. Sommigen zijn gegaan als echte jagers, alleen met het geweer en de patroontasch gewapend, anderen stroopten met den lichtbak, doch de meesten bepaalden zich tot het zet ten van strikken, om aldus een goede buit machtig te worden. Honderden, misschien duizenden konijntjes, hebben in de afgeloopen week hun jonge levens aan stroopers moeten offeren. Ook hazeD, fazanten en patrijzen zijn bij tientallen onder stroopershanden gevallen, en zullen in de Kerstdagen worden toebereid voor den feestdisch van menig werk loos gezin. De strooperij heeft in het grens gebied dan ook zulke omvangrijke afmetingen aangenomen, dat de autoriteiten het noodig oordeelden een specialen politiedienst tegen deze wildstrooperij in te stellen. In de week van 11 tot 18 December wer den in het grensgebied tusschen de Duitsche grensplaatsjes Straelen en Heringen, die ongeveer 5 K.M. van elkaar verwijderd liggen, niet minder dan 78 personen gearresteerd, die zich aan wildstrooperij hadden schul dig gemaakt, terwijl de politie bij meerdere personen die van strooperij verdacht werden een huiszoeking deed waarbij niet minder dan 59 stuks enkel- en dubbelloopsjachtge weren en 1258 stuks klaargemaakte strikken door de politie in beslag genomen werden. Meisje aangereden Zondagmiddag na afloop van den voetbalwedstrijd, werd te Venlo op den Kaldenkerkerweg het 22 jarig meisje M. D. uit Swalmen door een luxe-auto aangereden, bestuurd door den heer W. Janssen uit Venlo. Volgens ooggetuigen moet het meisje per fiets op het rijwielpad ge reden hebben, doch daar zoowel dit rijwielpad alsook de hoofdweg groo- tendeels was ingenomen door voet gangers, week zij met haar fiets naar links uit. Een der voetgangers moet het meisje toen een duw gegeven hebben, tengevolge waarvan het de macht over het stuur verloor en tegen een haar tegemoetkomenden auto opreed. Mej. D. kwam te val len en brak het rechter-onderbeen Vrouw doodgereden. Zondagavond tegen zeven uur heeft op den Bosscherweg te Maastricht een aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een fiets, tengevolge waarvan een 55 jarige vrouw werd overreden en naderhand stierf. Eerste Vacantie-kolonie in Limburg. Onder architectuur van dei heer Boosten verrees te Bunde-Maastricht de eerste Vacantie-kolonie voor Limburg. Deze kloeke inrichting, staande onder de leiding der Eerw. Zusters Franciscanessen uit Heijthuijzen, werd Maandagnamiddag feestelijk geopend. Nadat de leider der inrichting Dr Koenen en Dr. Veger het woord hadden gevoerd, opende de Commis saris der Koningin deze Vacantie- kolonie, waaina de bezichtiging plaats had. Inval in kien-lokalen. De politie te Kerkrade heeft Zon dagavond een inval gedaan in een tweetal herbergen, waar gekiend werd, ondanks het bekende arrest van den Hoogen Raad, waarbij het kienen als hazardspel werd beschouwd Een der lokalen bevatte 150 a 160 bezoekers en moest ontruimd worden, dëar de herbergier aanmaande, met het kienen door te gaan. In de lokalen waren z.g. kien- vereenigingen opgericht. De politie nam in beslag ledenlijsten, prijzen, kiensteenen, kienladen en lidmaat schapskaarten. De herbergieis werden geverbaliseerd. Cocaine-smokkelaars. Zaterdagavond zijn te Eindhoven in Hotel Hertog Hendrik zes cocaine- smokkelaars gearresteerd, die per auto van Nijmegen waren gekomen. Er is acht kilogram cocaine, ter waarde van f 1400 in beslag genomen. Op de auto is beslag gelegd. De arres tanten werden na verhoor weer los gelaten. Smokkelen van margarine. Sinds de prijsstijging van de mar garine in ons land, heeft de smokkel handel van margarine uit Duitschland naar hiér steeds meer liefhebbers ge vonden. Er is bijna geen plaatsje meer aan de Duit§ch Geldersche grens of er huizen smokkelaars, die nu in de margarine een voordeelig handelsartikel gevonden hebben. Langs de- grens worden de smok- kelpakken klaar gezet, zoodat de smokkelaars slechts handgeld hebben te geven, om de waar mede te nemen en ze eenige passen verder op Hol- landsch gebied te brengen. Duizende kilo's margarine worden op deze wijze frauduleus ingevoerd en leveren aan den tusschenhandel een zoet winstje op. In Holland kost de beste margarine 60 cent het pond, aan de Duitsche grens wordt ze reeds afge leverd voor 20 ets. De tusschenhandel neemt er een percentage winst op en biedt ze in de kleine steden en dorpen voor 30 ets. en in de grootere grenssteden en dorpen voor 40 ets. per pond aan. In steden als Nijmegen en Venlo leuren er velen met deze Duitsche margarine en verdienen er een dag geld aan, zelfs kinderen loopen er mede langs de deur. De bona fide handel lijdt er groote schade door en firma's, welke eerst duizenden kilo's margarine in de week omzetten halen nu hoogstens eenige honderden kilo's. Diphteritis Te Weert is ook diphteritis uit gebroken. Er kwamen nog geen sterfgevallen voor. Tenslotte zijn alle voorzorgsmaatregelen door de over heid getroffen. Alle scholen zijn gesloten. Het smokkeldrama te Budel Door de Roermondsche rechtbank wordt een nader justitieel onderzoek ingesteld naar de toedracht van het smokkeldrama te Budel, waarbij vorige week een 18-jarige jongen, die 15 K.G. suiker smokkelde, gedood werd De hoofdkommies uit wiens re volver het doodelijk schot kwam. is inmiddels naar elders overgeplaatst. Een arme stumper. Door den gemeente-veldwachter te Heijthuijzen werd onder deze ge meente zwervend aangetroffen de 70 jarige W. v. E geboortig uit Blitterswijk. Geheel overeenkomstig deD wensch van den stakker werd hij wegens landlooperij naar Roer mond op transport gesteld en het was daar heusch niet tegen zijn zin, dat de Politierechter hem direct voor zes maanden naar Veenhuizen, waar hij geen onbekende bleek te zijn, dirigeerde. Werkloosheid te Utrecht. Volgens de opgave van de ge meentelijke arbeidsbeurs is het aantal werkloozen te Utrecht in de afge- loopeu week voor het eerst boven de 10.000 gestegen. Arbeiders, weet wat ge doet. Zielen redden is „griezelig" schrijft de heer A. B. Kleerekooper in „Het Volk." Wat deze voorman in het geestelijk bezit van den mensch waardeert is typeerend voor de levenshouding van de S.°.A P. „Dat Katholieken schrijft bij er hun hoogste roeping in zien, door bekeering zielen te redden voor de eeuwigheid, moge den mensch uit een andere denkwereld onbegrijpelijk, ja griezelig voorkomen, men heeft het als een feit te aanvaarden, en men moet het opnemen in den kring van het menschelijke, waarvan niets ods vreemd moet ziin." De heer Kleerekooper, aldus tee kent „De Tijd" hierbij aan, is verzot op Marx, die godsdienst opium noemt. Hij vindt het heelemaal niet griezelig, dat katholieke kinderen niet-katholiek worden opgevoed voogdijzaak Den Bosch en zou zelfs minderjarigen gewetensvrijheid willen beletten voogdijkinderen Maastricht Maar dat miss.'onaris sen „er hun hoogste roeping in zien" alles te verlaten, om zielen voor Christus te vragen, daar kan de heer A. B. K. niet bij, het is ronduit „griezelig." Dat werd niet door een lid van den Bond der Goddeloozen geschre ven, maar door een leider der Neder landsche socialisten in den jare negen tienhonderd twee en dertig. Arbeiders, verstaat de teekenen des tijds 1 Valsche munters te Leiden. De politie te Leiden is een valsche munterij op het spoor gekomen. Eenige dagen geleden werd bij haar door een winkelier een door hem ontvangen valsche gulden gedepo neerd. Later kwamen ook eenige jongens aangifte doen van het ontvangen van een valscne gulden. Daar ze wisten van wien ze deze ontvangen hadden, bracht zulks de politie op het spoor van den dader. Ze deed een inval ten huize van den 29- jarigen koopman N. B. in de Gortestraat te Leiden, die daar met de 27-jarige vrouw N. S. woont. Hier werd een volledige installatie voor het vervaardigen van valsch geld aangetroffen alsmede eenige valsche guldens. De vrouw werd meegenomen naar het politiebureau, doch zag vooraf nog kans een trom meltje met metaal, waaruit de guldens werden vervaardigd over een muur van het aangrenzende huis te werpen waar het later op de binnenplaats is teruggevonden. De man is nog den zelfden avond toen hij met den trein uit den Haag aan het station te Leiden aankwam gearresteerd. Hij heeft reeds een gedeeltelijke bekente- in hun lof over „Zij"-crème. Zij is inderdaad even onmisbaar voor de verzorging van huid en teint der vrouw, als voor den man 'die op pijnloos, spiegelglad en onberispelijk scheren gesteld is. In prijzen van 20—75 cent, nis afgelegd. De mynwerkcr, die ruim 2000 gulden vermiste. Wij hebben gemeld, dat een mijn werker uit Geleen, die met een auto op weg naar Eindhoven was en te Maeseyck even uitgestapt was. een bedrag groot f 2020 verloren bad. Bij onderzoek bleek, dat het hier betrof de mijnwerker G, Deze had te Maastricht een pand gehuurd om een manufacturenzaak te beginnen. Bij de firma B. te Eindhoven had hij een partij goederen besteld. Het bleek nu. dat hij deze goederen niet kon betalen en daarom had voorge geven, dat hij de f2020 verloren had Het was wel opvallend, dat hij van dit verlies geen aangifte bij de politie had gedaan. Ook het bedrag dat hij als pensioenuitkeering ge kregen zou hebben, was verdacht hoog. Het onderzoek, dat de politie in stelde, leverde dan ook spoedig het bewijs, dat het geheele geval verzon nen was, om uit de moeilijkheden te geraken. Eigenaardig ongeluk. Maandagavond te 7 uur droegen 2 mannen een antennepaal ter lengte van 15 meter dwars over den Bosch- dijk te Eindhoven, toen een auto der Nackny-maatschappij in volle vaart kwam aangereden. De chauf feur kon den langen paal onmogelijk zien en reed er tegen aan. De paal viel bij den eenen man van diens schouder maar de andere man kreeg de paal met een harden klap tegen het hoofd en liep een zware hersen schudding op. Den chauffeur treft geen schuld. Meisje aangerand. Zondagavond omstreeks vijf uur is in den Bergschenpolder, onder de gemeente Halsteren, de 17 jarige J. C. uit Bergen-op-Zoom aangerand door een tweetal opgeschoten jon gens, S. en S. geheeten. afkomstig van Halsteren. Naar het Dbld. van Nrdbr. ver neemt, hebben de daders na met het meisje niet nader te noemen hande lingen te hebben gepleegd, het arme kind in een sloot geworpen en zijn toen aan den haal gegaan. Het meisje scbij t door de beide jongens van uit de stad naar de ge noemde afgelegen plaats te zija mee getroggeld. Vreeselijk ontdaan ge heel bedommerd en druipnat keerde het kind ia de ouderlijke woning weer, vanwaar onmiddellijk de Marechaussee met het geval in ken nis werd gesteld. Deze wist al zeer spoedig de snoodaards, die bijna onmiddellijk naar huis moeten zijn gegaan, in te rekenen, waarna zij werden opge sloten in de Marechaussee-kazerne. VISITEKAARTJES Moderne modellen Fa. v. d. Munckhof, Groote Straat. Ernstige vechtpartij te Uden. Maandagmiddag heeft te Uden een ernstige vechtpartij plaats gevonden, welke zeer waarschijnlijk aan een der vechtersbazen het leven zal kosten. In verband met het Kerstfeest valt de laatste Udensche markt dit jaar zeer vroeg en naar gewoonte wordt op deze markt meer gedronken dan anders. Het jonge volkje blijft dan ook later ter markt cn gaat dikwijls eerst des avonds laat naar huis. Deze markt is altijd rumoeriger dan andere markten en het is dan ook gewoon lijk op zoo'n dag, dat eventueele veten en andere oneenigheden „even" uitgevochten worden. Ook dit jaar is deze markt niet zonder vechtpartij voorbij gegaan. De thands voorge komen vechtpartij-zal echter helaas ernstige gevolgen hebben. In café W. aan de Stationsstraat ontstond ruzie tusschen J. Henraat, die met zijn woonwage op het woonwagenkamp stond en waarschijnlijk met den her bergier. Hoe eea en ander precies in zijn werk is gegaan kunnen wij niet met zekerheid melden, maar het slot der ruzie was dan toch dat H. met waarschijnlijk een bijl een zoo- danigen slag op zijn hoofd kreeg, dat hij ineenzeeg. Dr. Koning, die direct gewaar schuwd werd, verleende direct ge neeskundige hulp en achtte over brenging naar het Gasthuis nood zakelijk. Bij latere informaties aldaar werd medegedeeld.dat H. een groote wonde in het hoofd heeft bekomen, welke hem waarschijnlijk het leven zal kosten. De man verkeerde om streeks half zeven nog steeds buiten kennis. Nader vernemen we, dat H. reeds overleden is. Wordt lid van de kiesvereeniging! 't Is zonder twijfel van het hoogste belang, dat het grootst mogelijke aantal katholieken uit alle rangen en standen practisch deelneemt aan den verkiezingsarbeid onzer partij, die thans in vollen gang zal worden ge zet. Dat is echter alleen mogelijk, als men lid van de Kiesvereeniging is voor 1 Januari a.s. Wij herhalen daarom onzen op roep Katholieken 1 wordt lid van uw Kiesvereeniging Een resultaat, onder zoo groot mogelijke actieve deelneming tot stand gekomen, zal het meest zijn overeenkomstig den aard onzer partij en dientengevolge de grootste be vrediging wekken. Daarom nogmaalsWordt lid der Kiesvereeniging, nog heden, want het is kort dag. Weer een verschijning te Beauraing Uit Beauraing wordt aan den Brusselschen „Standaad" gemeld Zaterdagavond omstreeks 7 uur, hadden de kinderen Degeimbre eD Voisin. die reeds meermalen de ver schijning van O. L Vrouw zouden bijgewoond hebben, zich als naar gewoonte naar de grot van het klooster der Eerw. Zusters begeven om er te bidden. Een driehonderdtal personen had den eveneens voor de grot plaats genomen. Het duurde niet lang toen de kinderen plots op de knieëo vielen en het rozenhoedje begonnen te bidden. Ook vertoonden zij de zichtbare teekenen van een extase toestand. Toen de kinderen tot de werke lijkheid terugkeerden, na hun gebed geslaakt te hebhen, verklaarden zij andermaal O. L. Vrouw gezien te hebben en haar de volgende vraag te hebben gesteld Wat wilt U dat voor U ge daan worde O. L. Vrouw zou geantwoord heb ben Ik verlang dat op deze plaats een kapel opgericht worde. Hierop zouden de kinderen een parig geantwoord hebben Wij beloven U dat het zal gebeuren. Niet lang daarna, voegden de kinderen hieraan toe, is O.L. Vrouw verdwenen. De verschijning heeft slechts een vijftal minuten geduurd. Onnoodig hieraan toe te voegen dat de aanwezigen diep onder den indruk waren van het mysterieuze gebeuren. Het is opvallend en dit vooral treft de getuigen, dat de vijf kinderen spontaan en op hetzelfde oogenblik met luide stem de boven aangehaalde woorden uitspraken. Misdadige kwakzalverij. Onlangs stierven in het St. Joseph- ziekenhuis te Kerkrade twee vrouwen uit die gemeente, die langen tijd bij den homoeopaat C., wonende aan de Duitsche zijde van de Nieuwstr. in behandeling zijn geweest. Toen de gehuwde vrouwen naar het zie kenhuis werden gebracht, was haar (oestand reeds hcpe'oos. De diagnose kon aanstonds gesteld worden. Redding was niet meer mogelijk. A. Cdie zich o a. aanbeveelt als Prlvatgelehrter der medizin und aüssere Krankheiten, heeft in Kerkrade een drukke practijk. Hij behandelt de menschen ook in hun woningen. Thans heeft zich de Justitie te Aken met deze sterftegevallen gaan bemoeien, daar C. verdacht wordt van het veroorzaken van den dood door schuld. C. laat zich goed be talen en „kuur" kost b.v. 10 mark terwijl de patiënten de verplichting hebben zich tijdens de „kuur" niet door haar huisarts te laten behan delen. Hij verstrekt medicijnen en poeders en geeft inspuitingen in het lichaam. Wat (le Ontwapeningsconferentie zonder ontwapening; kost! Een slordige 14 millioen francs in een half jaar. In de „Kölniscbe Volkszeitung' gaf de correspondent in Genève een be rekening van de kosten der Ont wapeningsconferentie. De conferentie heeft 6 maanden geduurd. Op de laatste begrooting van den Volkenbond was daar 'n som van 3.5 millioen Zwitserscbe francs voor uitgetrokken, waarvan 900.000 Zwitsersche francs voor per- soneeluitgaven (bezoldiging van den voorzitter der conferentie, van de tolken en de overige daarvoor te werk gestelde arbeidskrachten enz.) 1.620.000 Zwitsersche francs voor drukwerk (conferentiedocumenten, redevoeringen van de gedelegeerden de teksten der voorstellen, enz.) 120.000 francs voor automobiel- en rijwielbedienden, 50.000 francs voor representatiekosten, 20.000 francs voor telegraafkosten. De som van 3.5 millioen Zwit sersche francs was intusschen lang niet genoeg. De stad Genéve en het Zwitsersche Eedgenootschap hebben bij hetgeen over de staten, leden van den Vol kenbond aan kosten verdeeld werd, nog belangrijke bijdragen gedaan, die ongeveer 800.000 francs hebben be dragen. Hierbij moet men nog onderhouds kosten rekenen van de gedelegeerden hun reiskosten en ook telegraaf- en telefoonuitgaven van de verschillende delegaties. Het aantal gedelegeerden bedroeg in doorsnee altijd minstens 1500; de dagonkosten der gedelegeer den zijn met 30 Zwitsersche francs niet te hoog geschat. Bij een duur van 6 maanden geeft dat een ge zamenlijk bedrag van ongeveer acht millioen Zwitsersche francs onder houdskosten. De reiskosten zijn met 700.000 francs ongetwijfeld niet te hoog ge schat. De telefoon- en telegraafuitgaven der 64 verschillende delegaties wor den minstens op 1 millioen Zwit sersche francs geschat. Alles bij elkaar een gezamenlijke

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6