Wintervoeding. R. K. Leesbibliotheek Venray. Provinciaal Nieuws Raadsvergadering Üemengde Berichten Nauwelijks was de lokt droog, met welke we hierboven schreven over het verbijsterende aantal ver- kecsongelukken in ons land, of we werden weerTopgeschrikt door de mare over een ernstig autojbusonge luk onder Muiden. De militairen uit Amersfoort maken voor het ge nieten van hun Zondagspermissie gaarne gebruik van autobussen, met welke ze goedkoop heen en weer naar Amsterdam kunnen. Een dezer bussen is Maandagmorgen op den geasfalteerden weg onder Muiden geslipt en gekanteld. Twee Am- sterdamsche miliciens kwamen daarbij om het leven. Er zijn ook nog enkele gewonden. De arme en het medelijden. Om te kunnen leven en gezond te blijven, hebben we voedsel noodig. Eigenlijk kunnen we het menschelijk lichaam wel beschouwen als een machine dat geregeld toevoer noodig heeft om door kracht en warmte arbeid te presteeren en hare onder deden, die door elke beweging slijten en bezig zijn te verbranden, weer te herstellen. Hieruit kunnen we opmaken, dat zij, die veel van hun lichaamlijke kracht bij den arbeid vergen, meer en krachtig voedsel noodig hebben dan zij, die zittend werk verrichten. Doordat in den winter de koude atmosfeer sneller en meer warmte van ons op neemt, dan de warme lucht in den zomer, moet er voor gezorgd worden, dat er in den winter dan ook meer warmte in ons lichaam ontwikkeld wordt. Warmte-ontwikkeliDg geschiedt door verbinding van het in ons lichaam aanwezige voedsel met de zuurstof die wij inademen en welke tezamen daar een verbrandingsproces aanrichten. Om dus in den winter een hooge lichaamstemperatuur te bezitten, moeten we dus voedsel gebruiken, waarvan de onderdeden voor een groot deel het verbrandingsproces bevorderen en onderhouden. De stoffen, die de mensch in zijn voedsel noodig heeft, voedingsstoffen genoemd, dragen de namen van vet, suiker en zouten, zetmeel, eiwit en water. Vet is aanwezig, olie, spek, boter, kaas etc. Zetmeel en suiker bevindt zich in meel, rijst, erwten, boonen, aardappelen etc. Eiwit is een voedingsstof, die niet slechts alleen aanwezig is in het wit van eieren, maar ook in vleesch, visch, granen en peulvruchten en meel. Zouten treft men in vele voedings stoffen aan en zijn een samenstelling van zout phosphor, ijzer en kalk. Deze zouten hebben we in de eerste plaats noodig voor ons bloed, ons zenuw- en ons beenderstelsel en ten tweede bevorderen en onderhouden ze het verbrandingsproces in hooge mate. Vandaar dat koolgroeoten. die een ruime hoeveelheid zouten bevatten des winters een belangrijk onderdeel moeten zijn voor onze hoofdmaal tijden. Behalve in kool bevinden zlzh deze kostbare zouten ook in andere bladgroenten en peulvruchten. Meen echter niet, dat andijvie en snijboo- nen uit den pekel een voedzaam eten is, Zout is immers gemakkelijk op losbaar en bij het opkoken gaan er vele van die zouten verloren. Het gebrek aan voedingswaarde der snij- boonen wordt door er witte boonen aan toe te voegen, ruimschoots ver goed. Om zooveel mogelijk van deze zouten te behouden worden ook de versche kool- en andere peulvruchten met zeer weinig water of alleen met het aanhangende vocht opgezet en hierin de groente weer gestoofd. Water is in bijna alle voedings- middélen aanwezig. Om ons goed te voeden, moeten we meer dan een voedingssoort tot ons nemen. Zich te bepalen tot één of slechts enkele voedingsstoffen. Zouden we onze maaltijden b v alleen laten bestaan uit aardappelen, dan zouden we nog wel een goede hoeveelheid zetmeel naar binnen krijgen, maar slechts zeer weinig eiwit en in 't geheel geen vet. Gebruiken we alleen droog brood, dan bevat dit wel een ruime hoeveelheid suiker en zetmeel, maar te weinig vet. Door samenstelling van verschillende levensmiddelen moet De gelukkige heeft alles wat hij wenschen mag, maar de nijd gaat achter hem. De ongelukkige lijdt en duldt maar wekt medelijden, dat is de laatste en algemeenste soort van mensche- lijke welwillendheid. Zelfs de egoïst kent nog mede lijden en stort voor den lijdende een traan of geeft hem een handdruk. En de tranen en de troost be reiden den arme een onuitsprekelijke vreugde. In edele, ideale naturen, neemt het medelijden zulk eene verhevene poëtische gestalte^aao, kleedt zich in zulke teedere oplettendheid en zoo oprechte tranen, dat wij bijna ons lijden zouden zegenen, dat ons zoo veel liefde, zulke troost bracht. De edele, ideale natuur der vrouw vooral, kent zulk medelijden. Het verheft haar, het wekt bij anderen zacht gevoel en zij en die anderen gevoelen het geluk mensch te zijn en te willen zijn. Medelijden wekt in den ongeluk kige het bewustzijn, dat de mensch niet geheel slecht is en dat er nog velen zijn die zich zelf vergeten om de tranen van anderen te drogen of met hen te weenen. Als troost en medelijden gegeven worden door de vrouw, die men lief heeft, dan is de vreugde, die wij ondervinden, honderdmaal grooter Het is eene der schoonste oogen blikken van het leven, als wij zien, hoe de vrouw groote offers brengt om eene groote smart te lenigen! hoe zij hare eigen smart verbergt, hoe zij lacht onder tranen, opdat de ander niet weene. Niet allen weten zulke liefde, zulke troost te waardeeren, want niet alleen kennen reine, blijvende liefde, niet allen gevoelen daarom de vreugde, welke de rijkdom der lief hebbende vrouw schenkt. Maar toch, bewijst liefde, schenkt troost, doet altijd iets goeds, waar gij kunt. Strooi het zaad van ze geningen, troost en medelijden om u heen. Veel er van, zal misschien verloren gaan en in onvruchtbaren bodem vallen, zooals in de gelijkenis, maar al valt ook slechts één vrucht brengende korrel in goede aarde, dan zult ge in dagen van lijden, iemand hebben, die u troost en liefde bewijzen zal, dan zult ge eene hand voelen, die u steunt, een mond, die uwe tranen wegkust. Geloof hoop moed die gewekt worden door uw medegevoel het zijn alle troostende engelen voor den arme. De eerste roept de laatste op - geeft kracht voor den levensstrijd. De hoop kleurt den donkeren hemel met de rozige tinten van den komenden dag; overal zendt zij hare stralen en het wreedste cynisme kan die niet verdrijven. Zij komt met u aan het ziekbed, of in de woningen der armen, als de verwezenlijking der belofte van de liefde die voor allen gelijk is, met haar komt troost en bemoediging jen misschien ook de kracht om vooruit te streven de golven van het lot te doen breken of ze lichter te tellen. Uwe daden van liefde en mede lijden mogen niet bewonderd of door de menigte erkend worden, zij vinden echter belooning in het be wustzijn, dat zij u schenken, liefde rijk te hebben gehandeld, het goede te hebben bevorderd. En dat gevoel is meer dan alle bewondering en waardeering, die immers zoo licht weder verloren gaan in de bruisende golven van den laster of van de menschelijke boosheid, die het betere niet ver draagt omdat zij zelve 't kwade wil. Schenkt dan velen de bewijzen van uw liefderijk hart en wekt daar door geloof en hoop en moed, dan zult ge leven en zegen om u heen verspreiden en u zelf gelukkig ge voelen. Aanwinsten November 1932. Ontspanningslectuur. Nederl. werken. Belinfante B. E. Wending A Coolen A. De schocne voleinding Hallen E. v. d. De wind waait A een voedzaam geheel worden Ivans De man zonder toekomst A verkregen. We gebruiken daarom ook aardappelen met jus, brood met boter, boonen met spek, rijst met visch of boter, enz. Smullen we echter 's winters in een met vet bereiden hutspot, des zomers, gebruiken we liever een portie sla, of dergelijke, omdat ons lichaam dan minder brandstof vraagt en dus ook lichter tc verteren voed sel. Winter- en zomermaaltijden moeten dus van elkaar verschHen. Laat het wintereten vooral vetrijk zijn. Gebruik telkens eens varkens- vleesch. spek, bokkiDg en paling. Gebruik echter ook, omdat het voed sel vetrijk is en dus minder gemak kelijk verteerbaar, spijzen, die de spijsvertering bevorderen, zooals appelen, pruimen, rozijnen en sinaas appelen. Door bovendien de gerechten, zoo veel mogelijk af te wisselen, kan men zeker zijn zich en anderen te voeden met stoffen, die voor het onderhoud van ons lichaam noodig ziju. Man H. de De kleine wereld BC Maria en haar timmerman Marxveldt De toekomst v. Maryke A Naeff T. Offers B. In het Nederl. vertaalde werken Alcott L. Onder moeders vleugels A Courts Mahler Haar groote strijd B Verboden liefde BG Dell E. Een huwelijk BC Garvice Het arme onderwijzeresje A Zegepraal der liefde B GredstedT. Hokota B De zoon der Prairie B Het aas van den duivel A Nu wachten wij op een schip BC De betooverde vallei B Jeugdboeken. Het leven op den Erckensteyn I Een wonderkind I Duitscli boek. Kelder P. Die insel der Einsamen B Engelsche boeken Horier S. The evil chateau B Hume F. Lauesen M, Rhodes K. Andriessen S. Sluizer M. Pemberton M. Prince of the palais royal B Studieboeken. Lexikon Für Theologie und Kirche. Dl. 3 Spengler O. Der Untergang des Abendlandes. 2 dln. Berger L. H. M. Moeilijkheden op sexueel gebied bij kinderen Gurian W. Het Bolsjewisme Banning Het nationaalsocialisme Jansen B. Moderne Duitsche literatuur Bremmer H. P. Practische aesthe- tische studies Muzieklexicongeïllustreerd Zamenhoff L. Fundamenta kres- tomatio de la lingvo esperanto Broeckaert P. N. Mgr. Trudo Jans Papini G. Jeugdstormen Wyer H. J. Onze Vlaamsche ge meentenamen in moderne spelling Cunen J. Geschiedenis van Oss Herder Welt- und Wirtschatsatlas Propylaen Weltgeschichte Das Zeitalter der Gotik und Renais sance 12501500. Stresemann Vermachtnis Dl. 2 Weenink H. G. M. Scbaakman Handleiding voor zeilen en kano-sport Loufrie J. Het berekenen, teekenen, uitslaan en bouwen van kano's en booten door Amateurs. Kleyntjen, J. en F. M. Gescher Navigatie en negotie. VENRAY. 10 December 1932- St. Agnes-patronaat. Zondagmiddag werd de St Nico- laasvreugde in 't St. Agnespatronaat niet weinig verhoogd door de aan wezigheid van Mej. Sutorius, cate- chiste van Bouvigne, die op verzoek van den WelEerw. Heer Directeur zou komen spreken over 't K. J. V. werk. Over de gezellige uren van samenzijn van groot en klein tijdens de uitdeeling der Sinterklaassurprlres, waarbij ten volle uiting werd gegeven aan de algemeene, kinderlijke vreugde aan dit feest eigen, willen we zwij gen om de aandacht te schenken aan den inhoud der met zooveel be zieling gegeven lezing. Aanwezig waren de HoogEerw. Heer Deken, de ZeerEerw. Mère Prieure van Jeruzalem, vele Reli gieuse en leeken, onderwijzeressen, de oudste leden van 't patronaat en meerdere dames, die de Jeugd 'n warm hart toedragen. Door de Spreekster werd eerst de vraag beantwoord „Wat is het doei der K. J. V.-beweging Geen ander dan eenheid, alzijdige eenheid te verkrijgen in ons werk ondet de Jeugd, 'n eenheid die sterk maakt,' de geestdrift verhoogd, liefde kweekt en ons 'n onverwinbare macht doet vormen. Om tot die volkomen een heid vac middel en doel te komen, worden cursursen gegeven, waarin leidsters worden gevormd, bezield door dezelfde IC. J. V. gedachte. In die lessen zullen behandeld worden De Katholieke Actie 't Ware Moederschap der Vrouw De zelfwerkzaamheid der Jeugd. K. J. V. is voor velen 'n gemeen schapsterm voor elke jeugdvereeni- ging in ons Bisdom, maar voor ons is de K. J. V. 'n jeugdbeweging, die tot doel heeft al de krachten, die schuilen en leven in 't jeugdig hart, te doen uitgroeien, ze te richten eD te benutten voor de uitbreiding van 't Rijk van Christus in eigen hart, in dat van anderen, in de samen leving. De geest van ongeloof bezielt de toenschheid. 't moderne heidendom heerscht ook in onze landen en 't woekert voort, terwijl het de grond slag van macht en gezag ondermijnt. Wijzen de statistieken niet op 'n intreurige verslapping in nagenoeg alle groote steden? Neem Berlijn, waarin in een jaar tijds 9000 katho lieken officieel hun geloof ver loochenden Spreekt de statistiek, dat in sommige streken 't aantal ge mengde huwelijken tot 80 pCt. ge stegen is, niet luide genoeg en valt het te verwonderen, dat het aantal ongedoopten met den dag toeneemt Spreken we over 't heidendom, dan behoeven we ons niet meer te verplaatsen naar verre landen, elke i [roote stad telt in eigenlijken zin 'n Missiegebied. Waar ligt de oorzaak van deze droeve afval en verslapping? Een der oorzaken is wel de bteede kloof, die er bij zooveel katholieken ligt tusschen theoretisch gelooven en praktisch beleven van dat geloof. Wij gelooven in Gods Voorzienig heid, maar de geest van ons denken spreken van onze levensdaden, hij zegt zoo weinig van onze geloofs overtuiging, dat wij rekening houden met de liefde en goedheid van 'n Vader, die ons leven leidt en richt volgens 'n Goddelijk wijs plan. Wij vergeten in moeilijkheden en kommer dat wij moeten opblikken tot 'n teedere Moeder, die over ons waakt. We weten bet goed, dat de H, Mis ook Ons offer is, dat wij met den Priester opdragen; dat wij ons dan met Jesus als offer mogen aan bieden hostie zijn met de hostie. Maar denken we er aan bij onze kleine dagelijksche teleurstellingen, dat Jesus ons in die oogenblikken aan onze offerande herinnert en kracht schenkt voor 't gevraagde offer Zijn we ons bij de H. Communie werkelijk bewust, dat we O. L. Heer zelf ontvangen, de bron van kracht troost en liefde, die ons meer 1 Christus wil maken 1 Zoo we leefden in den geest van geloof zou Jesus dan zoo alleen blijven in 't H. Tabernakel zelfs ge durende den dag; terwijl wij achte loos de kerk passeeren zonder Hem 'n liefdeblik toe te werpen of groet te gunnen Wij gelooven, dat Maria, de Mid- delaresse is van alle genaden, maar verzuchten we tot haar trouw in moeilijkheden of strijd Maken we haar, de liefhebbende Moeder, deel- genoote va i onze vreugde en ver driet Wij zelf op de eerste plaats moe ten menschen worden van geloof, die Christus leven en leer trachten uit te beelden. Dan zal ons woord doordringen tot het hart van onze dierbare jeugd. Deze moeten we op natuurlijke wijze, ongedwongen bovennatuurlijk maken in denken en handelen. Leidsters, neen moeders, der jeugd moeten we wezen, die de ons toevertrouwden door liefde en toewijding, door woord en voor beeld winnen voor 't groote ideaal „Christus rijk uitbreiden.'' Wij moeten iets vragen van 't kind, maar we moeten 't meer geven: liefde, toewijding, waar geluk. De geest van ongeloot, die alles ondermijnde, kweekte ook bij de hedendaagsche Jeugd genotzucht, snoeplust, uithuizigheid en hij maakte zelf 'c meisje egoïstisch. Toch is een der heerlijkste eigenschappen door den Schepper aan 't vrouwelijk ge moed geschonken de edelmoedigheid, het zich belangeloos geven en op offeren voor anderen. Wat vragen we nu van de Jeugd Eenheid en onderlinge liefde, sober heid vaD leven. We willen het vrouwelijke terugbrengen in 't meisje 't opvoeden voor 'n gelukkige toekomst. Lijkt dit moeilijk Ja. Is 't moeilijk of onbereikbaar Neen, want Christus is daar met z'n genade, Maria met haar steun, de Jeugd met haar ontvankelijk ge moed en idealen en wij met onze toewijding. Wij gaan mede stelling nemen in 't groote leger van Rome tegen de horde van Moskou. Welke plaats ons nu worde toe vertrouwd K.J.V.er, leidster of is 't ons enkel gegeven te steunen door gebed en offer, dat komt er niet op aan. Wij ziju alien een, groot als „Christus drager", klein a!s mensche lijk wezen, maar door eenheid vor men we 'n macht, door onderlinge liefde en eensgezindheid zijn we sterk, vol eerbied voor 't gezag en onder de leiding van onzen Directeur rukken we op ter verovering. Zoo moge het worden binnen afzienbaren tijd, want de cursus zal waarschijnlijk beginnen Woensdag 14 December. Moge 'n talrijk gehoor aanwezig zijn. Zij die roeping gevoelen voor K.J.V.er, leidster of belangstellenden in 't Jeugdwerk zijn hartelijk welkom. 'n Nadere bekendmaking over plaats en tijd zal nog volgen ook in dit blad. Spoedeischende te Venray, op Dinsdag 6 Dec. 1932. Afwezig de heeren Stoot en van Haren, welke laatste bericht van verhindering had ingezonden. De Voorzitter opent de verga dering met gebed en stelt aan de orde punt 1 der agenda! Notulen en vraagt, of er soms iemand op - of aanmerkingen op de no!uien heeft, zooals deze aan de Raadsleden in druk zijn verstrekt. De heer Millen zegt, dat het door hem gezegde over de steunregeling niet juist is weergegeven. Zelfs woor den van den heer Stoot zijn hem in den mond gelegd. Het schijnt hem dan ook toe, dat degene, die de no tulen opmaakt, niet veel voelt voor een steunregeling. De Voorzitter zegt, dat over het algemeen geen groote aanmerkingen op de notulen gemaakt woiden, waaruit hij dus mag afleiden, dat ze in groote lijnen juist zijn. Wat de woorden van den heer Stoot betreft, deze zijn abusievelijk op rekening van den heer Millen geboekt. De heer Millen betoogt, dat het zeer gewenscht is om de juiste be doeling van hst gesprokene weer te geven en geeft als zijn meening te kennen, dat toen de notulen niet in de courant verschenen, ze degelijker waren dan nu. De Voorzitter hamert ondertus- schen een roffeltje op de tafel en verzoekt den heer Millen, die in middels beschouwingen over het door hem gezegde wil leveren, zich tot het agenda-onderwerp: notulen te bepalen en niet af te dwalen. Bij de rondvraag kan hij echter hierop terugkomen, dat is ziju recht. Ook de heer van Boven heeft een kleine opmerking op de notulen, al zijn deze dan ook in hoofdzaak luist. De heer Arts is het echter eens met den heer Millen en herinnert er aan, dat hij krachtens zijn eed niet alleen waken zal voor de belangen van de Gemeente, maar ook voor de belangen van het Rijk. Wat hij gezegd heeft over de herstelling aan de brug aan den Overloonschen weg, is zoo weergegeven, dat zijn woorden geen cent waard zijn en belachelijk lijken. De Voorzitter hamert en merkt op, dat de werkzaamheden aan de brug door de Provincie worden uitgevoerd en dus buiten gemeente-bemoeiïng staan. Wethouder Odenhoven sluit de rij der sprekers en geeft als zijn meening te kennen, dat den laatsten tijd de notulen meer in den geest van den Voorzitter worden opgemaakt, waar op de Voorzitter antwoordt, dat de notulen objectief worden opgemaakt. We kwamen nu aan punt 2 der agenda Kasopname bij den Gemeente Ontvanger, waarvan de voorlezing van het proces-verbaal voor kennis geving werd aangenomen. Punt 3 der agenda Vaststelling Gemeente-rekeniDg 1931 en van de rekening van het bedrijf der Gas fabriek. De Voorzitter leest het rapport voor der Commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Jacobs, Goumans en van Haren, adviseerende tot goedkeuring der rekeningen onder dank aan den heer Gemeente Ont vanger voor de keurige administratie. Voorloopig wordt de Gemeente rekening vastgesteld in Gewone dienst. Inkomsten f 307405.80 Uitgaven f 256731.03 Batig slot f 50674.77 Kapitaal dienst. Inkomsten f 228961.83 Uitgaven f 223104 83 Batig slot f 5857.— Op het eerste gezicht lijkt dit een aardig resultaat, wat vele particulieren of instellingen niet zullen halen en gunstig afsteekt bij tal van gemeenlen in dezen tijd van crisis en malaise. De heer Vermeulen wijst op een post drukwerken van ongeveer f 82 en zag gaarne, dat de drukwerken in Venray werden geleverd, daar we hier 2 drukkerijen uebben. De Voorzitter zegt, dat hij wel niet weet, welke post door den heer Vermeulen bedoeld wordt, doch dat hij meent dat deze post wel gevormd zal worden door specifieke druk werken, waarvan slechts enkele exemplaren noodig zijn, zoodat het te duur zijn zou om die hier te doen drukken. Overigens worden de druk werken hier in Venray geleverd. De heer Vermeulen zegt op een verzoek van den Voorzitter, dat hij straks gaarne aan den Voorzitter wil mededeelen, welke post hij be doelt, daar het hier niet betreft z.g. specifieke drukwerken van firma's als La Rivière. Hierna stelt de Voorzitter aan de ordeGemeente-begrooting 1933 en van het bedrijf der Gasfabriek. Zoo als te doen gebruikelijk is de e in meerdere exemplaren geschreven en zal bij de leden aan huis worden bezorgd, zoodat ieder Raadslid deze een paar dagen aan huis kan hebben ter bestudeering. Bovendien is de heer Secretaris weer bereid deze be grooting op een avond nader voor de Raadsleden uiteen te ze'ten. Later wordt ze dan in een vergadering post voor post behandeld, waarmede de Raad instemt. Hierna krijgt bij de rondvraag de beer Millen gelegenheid om terug te komen op het onderwerp notulen, en zet nader uiteen, dat hij met juiste weergave van het gesprokene ook bedoelt de juiste weergave van den geest, waarin ieis gezegd wordt, waarop de Voorzitter antwoordt, dat het opmaken van notulen buiten gewoon moeilijk is. Ze worden echter steeds objectief opgemaakt. Wat de juiste weergave van deD geest of de bédoeling van 'een ge zegde betreft, wil de Voorzitter er op wijzen, dat er soms iefs gezegd wordt, waarbij men er naar moet raden of de Spreker ergens voor of tegen is. Gewoonlijk blijkt dit dan pas bij de stemming. Bovendien raadt hij een ieder aan om eeos een proef te nemen, hoe buitengewoon moeilijk het is om aan het verlangen van den heer Millen te voldoen, daar in het vuur der bespreking soms heel wat anders gezegd wordt als men later bij het lezen der no tulen meent gezegd te hebben. In ieder geval de meeste objectieve waarnemingen worden betracht. Niemand het woord meer ver- langejde, sluit de Voorzitter de open bare vergadering en blijft de Raad op verzoek van den Voorzitter in comité generaal bijeen* Allemansmarkt te Horst. Een van de drukste en dikwijls woeligste dagen in het jaar is alhier de z.g. „allemansmarkt." Deze wordt telken jare gehouden op den eersten Maandag in December en onder scheidt zich van de overige maand markten, dat alle landbouwers, knechten, dienstboden en ook zeer vele arbeiders er: middenstanders, dien dag Zondag houden. Ook van de omliggende dorpen trekt deze marktdag van oudther zeer vele be langstellenden en familieleden, zoo dat er in de morgenuren in de om geving van het marktplein een zeer groote drukte heerscht, terwijl deze drukte in de café's vaak tot des avonds aanhoudt. De aanvoer van vee op de markt van Maandag was van geen groote beteekenis, de aan voer van biggen was redelijk, terwijl zeer vele kramerijen op het markt plein aanwezig waren, welke laatste wegens het talrijke publiek, goede zaken maakten. De dag is overigens kalm ver- loopen. De beroepen in de moordzaak Putbroek verworpen. De Hooge Raad heeft Maandag overeenkomstig de conclusie van den Advocaat-Generaal de beroepen van den verdediger mr. Tripels In de vreeselijke moordzaak te Putbroek verworpen. De opgelegde straffen voor het Gerechtshof te 's-Herfogenbosch (vader v. d. Elzen 15 jaar, zoon v. d. Elzen 6 jaren gevangenisstraf) worden hiermede definitief. Belastingverhooging te Roermond. Tot dekking van het tekort ad f 84.000 op de gemeentebegrooting 1933 stellen B. en W. van Roer mond o.m. voor opheffing van de gemeentelijke gymnastiekschool, af schaffing van den ophaal- en stor tingsd^enst, niet voorzien in de wegens ontslagneming vervallen be trekking van controleur der belastin gen invoeren van het verleeoen van eervol ontslag aan het politieperso Deel op 55-jarigen leeftijd, intiekking van het subsidie aan de schoolwerk- tuinen, vermindering van het subsidie aan het Groene Kruis. Voorts stellen B. en W. voor over te gaan tot het ramen van 80 opcenten op de fondsbelasting, 15 hooger dan over 1932 en 50 opcen ten op de vermogensbelasting tegen 25 in 1932. Auto botst tegen boom. Dinsdagmiddag ondernam een vijf tal personen een proefrit met een auto tusschen Maastricht en Vaals, Op den steilen Keerderberg raakte de bestuurder de macht over het stuur kwijt. De wagen smakte met groote vaart tegen een boom. Drie der inzittenden, de heeren Raedschilder uit Geule, Jansen uit Maastricht en Mozes Velleman uit Maastricht, werden zeer ernstig ge wond. De bestuurder Jansen werd zoodanig getroffen, dat voor zijn leven gevreesd wordt. De twee andere inzittenden werden licht ge wond. De drie zwaar gewonden zijn overgebracht naar het ziekenhuis Calvariënberg te Maartricht. De auto is geheel vernield. Kolendampvergiftiging. Dinsdag heeft zich te Spaarndam een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat goed is afgeloopen. Het huisje van de familie Berk bestaaade uit man, vrouw en een kind, staande aan het Kerkplein te Spaarndam, bleef Dinsdagmorgen on gewoon lang gesloten. Personen, die toegang vroegen kregen geen antwoord, terwijl geen teeken van leven in het huisje was te bespeuren. De man, die werkloos moest zooals gewoonlijk gaan stempelen. Toen hij niet in het stempellokaal verschenen was, beeft een familielid zich toegang verschaft tot het huisje waar hij het geheele gezin bewusteloos op bed vond liggen. Een onmiddelijk gewaar schuwde dokter constateerde kolen dampvergiftiging en slaagde er in de levensgeesten weer op te wekken. De toestand van het gezin is naar omstandigheden goed. Smokkeldrama. Aan de Belgische grens bij Budel werd Maandagavond de 17-jarige arbeider J. v. D. uit Budel bij het smokkelen van 15 K.G suiker door den chef der kommiezen aange schoten. Op weg naar het ziekenhuis te Eindhoven is de getroffene over leden. EEN WERELD ALS EEN GEKKENHUIS H«t menschdom oefent zich in gasaanvallen als gold het ee.'i on schuldig spelletje. Als men tegenwoordig de foto's der geïllustreede pers bekijkt, dan ziet men telkens foto's van legerma- noeuvres en generale repetities voor luchtaanvallen, aldus De Morgen. Alleen wij beleven dit jaar het pretje niet, omdat we zulke doorge fourneerde militairisten zijn. Het opvallende op deze foto's is, dat het redelijke schepsel Gods, ge naamd mensch, zich terwille van den hoogsien burgerplicht in een uit dossing moet steken, welke hem in schoonheid en bevalligheid beneden het peil van een gorilla brengt. Vooral de gasmaskers geven den mensch zulk een luguber aanzien, dat hij van zichzelf schrikken moet. Van de oude Germanen wordt verteld, dat ze koeienhorens opzet ten en een vreeselijk gebrul aan hieven, om den vijanden gezag in te boezemen, doch dat waren maar barbaren en wij zijn tenminste al zoo ver, dat we het gebrul hebben afgeschaft. Gifgas buldert ook niet het knalt niet, het knettert niet, het sist niet eeos. Het komt zacht aan sluipen als een heel beleefde visite en dan tast het U naar den neus, om ce zien, of uw gorilla-verklee ding wel in orde is. Middelerwijl wordt er ter opluis tering van het feest ook bomraen- vuurwerk afgestoken en alles bij el kaar is het een super-sensatie. Doch we zijn nog maar aan de manoeuvres toe en er is nog tijd om er iets op te vinden, dat we wat sierlijker costuum door een bedreig de stad mogen rondloopen. Wij zijn toch niet voor niets kin deren van een beschaafde en aestbe- tische eeuw. Kevelacr behaalt een record. Het aantal pelgrims, dat injhet afgeloopen jaar een reis naar het bekende genade-oord van Maria te Kevelaer maakte is grooter dan ooit le voren; dit is nog des te merkwaardiger daar de ver- keersstalistioken van bijna alle sleden in Duitschland de duide lijke verschijnselen'van den slech ten i

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6