Agem. weekoverzicht Rond de boerderij a Misdaad en boete. Gemengde Berichten gevende een doelmatige voeder me thode voor eenden. Waar de lectuur op dat gebied zeer beperkt is, vroegen we toen zoo'n boekje aan ter bespreking in deze rubriek/*" Het antwoord kwam heel vlug binnen: als we voor 10 gulden aan jonge eenden kochten, zouden we het boekje ontvangen! In het algemeen is het niet mogelijk om met voordeel eenden te houden als het alleen gaat om de eierpro- ductie. Wie voor zijn fokmateriaal een goede afzet kan vinden, staat er natuurlijk heel anders voor. Om haar opbrengst aan eieren zijn eenden overigens slechts daar voor- deelig te exploiteeren, waar ze op voor andere doeleinden ongeschikte terreinen een groot deel van haar voer zelf kunnen bijeen scharrelen, op sommige graslanden met slooten of plassen, op moerasachtige gronden enz. De nutrassen, welke dan aanmerking komen, zijn de Indische Loopeenden en de Khaki-Campbell; de laatst genoemde zijn het sterkst en passen zich het best aan ons' klimaat aan. Men betrekke slechts dieren van een goeden legstam. Eenden, althans de genoemde nut rassen, kunnen een zeer hooge pro ductie bereiken, aanmerkelijk hooger dan kippen. Jonge dieren van goe den stam produceeren in het eerste legjaar vaak 250-—300 eieren. De eendeneieren echter hebben veel min- der handelswaarde, dan de kippen eieren en.... ze worden veel duurder dan kippeneieren geproduceerd, als den eenden al het benoodigde voer moet worden voorgezet. Eenden zijn ware vreetzakken; ze concumeeren per dag wel twee maal zooveel aan voer als kippen. Heeft men voor de eenden een vrij terrein van veel gras en water, waar voor de eenden wat te vinden is, dan kan men van Maart tot September volstaan met eens per dag te voeren en wel des avonds; ze krijgen dan een flinke en krachtige portie weekvoer. Hoeveelheden zijn moeilijk aan te geven; een en ander is afhankelijk van wat de dieren zelf konden vinden. In de winter- masnden moeten ook los-zwemmende eenden drie maal daags worden ge voederd. Vastzittende eend-n voedere men altijd drie maal daags; ze kunnen per stuk zeker een 2 ons per dag op. De avondportie is het grootst, de ochtendportie is ook flink, de middagportie kan wat minder zijn. Geef ze voorts veel groen voer en grit. Loszwemmende eenden en fok dieren moet men geen graan geven, alleen weekvoer. Het graanvoer grit enz. eten ze het liefst uit ondiepe bakken, welke met water zijn gevuld. In het weekvoer veel natter aangemaakt dan het meelvoer voor kippen; kan men wel wat brood aardappelen en ander tafelafval men gen, maar het moet toch in hoofd zaak bestaan uit goed gemengd meelvoer. Gewoonlijk neemt men daarvoor het kippen-meelvoer (z. ochtendvoer voor kippen), maar dat is voor eenden van onvoldoende samenstelling. Het kan geschikt wor den gemaakt, indien men er een flinke portie 25 a 30 pCt. van het totaal.... vischmeel door heen mengt. In Noord-Holland en in verschil lende kuststreken des lands voert men de eenden met visch, z.g. nest, welke in de netten der visschers wordt opgehaald, maar geen han delswaarde heeft. In zulke omstan digheid kan men misschien nog wel eenig voordeel behalen. Uit liefhebberij ook, houden velen een koppeltje Loopeenden of Camp bells. Die eenden kunnen het des noods zonder zwemwater stellen, al plassen ze toch graag zoo n beetje rond in een ingegraven teil met water. Aan huisvesting stellen eenden niet veel eischen. Een een voudig laag hok. liqfst met cementen bodem is voldoende, maar ze be- toeven een dikwijls ververscht, altijd droog leger van stroo als „bed". Laat de eenden eerst om circa half negen des morgens los; ze hebben dan gelegd. RUWE HUID Schrale Lippen Gesprongen Handen 200-10 Aardtrillingen in ons land Een doodelijke gasexplosie te Rotterdam. De Zesdaag- sche te Amsterdam en andere spert. Het was nog maar nauwelijks een jaar geleden, dat we in ons land werden opgeschrikt door trillingen, welke volgens sommigen aan dén aardbodem zouden zijn ontsproten- volgens anderen veroorzaakt waren door het gedreun van Eogelsche vlootoefeningen. Bij zeer bijzondere teert op het merg des levens, dringt door alle poriën van het aardsch bestaan, zoodat de schuld- I.oladene niet weder recht vroolijk J stand. En toch beroept men zich op kan worden. Zij maakt iedere de mach eloosheid om voor hem zulk luchtgesteldheid n.l. kunnen lucht, trillingen zich over enormen afstand voortplanten. Het gebeurde had toen in den middag plaats. Thans echter, op Zondagavond tegen twaalf uur, heeft een reprise allen twijfel weg gevaagd aan de mogelijkheid, dat ook in onze contreien aardbevingen nog tot de mogelijkheden behooren. Het heeft over bijna heel het land, maar meest in het Zuid-Oosten en Oosten, aardig gerommeld, zelfs zóó, dat hier en daar scheuren in muren ontstonden en enkele bewoners het in hun huizen te benauwd kregen, zoodat ze de straat opvluchten. In Oss deed dat zelfs bijna heel de bevolking, welke buiten angstig te samen kroop. Zooals we reeds zeiden het is thans aan geen twijfel meer onder hevig, dat de aarde onder onze voe ten inderdaad een beetje in beweging is geweest. Nieuw is het gebeurde niet in de geschiedenis zijn meerdere malen zulke lichte trillingen in ons land waargenomen. Men moet daar om aan het thans voorgevallene n:et een te groote beteekenis toekennen. Door suggestie wordt het gebeurde onmatig vergroot. Toen de Maandag ochtendbladen waren verschenen, hebben plots duizenden zich herinnerd, dat ze in den voorafgeganen avond ook iets hadden waargenomen, waar aan ze oorspronkelijk een andere beteekenis hadden toegekend. In elk huis schier worden op het oogenbiik scheuren ontdekt, welke er misschien al jaren zitten, maar eerst nu in het oog vallen De aardtrillingen van Zondagavond zijn vermoedelijk het gevolg van een zeebeving. Zeebevingen vinden in de buurt van Schotland nog al eens plaats en de uitloopers daarvan willen dan soms tot in ons land de aarde beroeren. in Rotterdam heeft op het einde der vorige week een gasexplosie droeve gevolgen gehad. Een winkel huis bleek volgestroomd met gas. Twee majoors van politie schoven toen een raam open, juist op het moment, dat aan de tegengestelde zijde van het huis een krantenlooper zijn blad in de brievenbus stopte. Door een en ander ontstond een lichte tocht, welke plots een stroom versche lucht bij het lichtgas voegde, welke menging tot een ontploffing leidde. Een der majoors werd op slag ge'dood de andere bekwam zware verwondingen. Het gebeurde heeft ons nog eens duidelijk het gevaar geleerd, dat door lekken in de gas leiding kan ontstaan. Men zij in zulke gevallen niet alleen voorzichtig met vuur. maar passé ook op voor tocht. Het schijnt, dat de belangstelling voor de eerste Amsterdamsche Zes- daagsche nu juist niet overweldigend is. Ons volk is misschien nog een beetje te nuchter voor zulke dingen, welke met echte sport weinig gemeen hebben. Het is meereen kermisspul, hoorden we dezer dagen een radio verslaggever zeggen, een circus- vertooning. Een en ander neemt niet weg, dat men voor de onderscheidene prestaties der renners respect kan hebben. Het Nederlandsche voetbal-elftal leed Zondag in een proefwedstrijd tegen het Rotterdamsche elftal een gevoeligen nederlaag met 5—2 toonden de Rotterdammers hun meerderheid. Jenny Kastein verbeterde in Am sterdam het wereldrecord 500 Meter schoolslag voor vrouwen van 8 min. en 234/5 sec. tot 8 min. en 12 sec, Reeds eerder had ze het wereld record 400 M. schoolslag op haar naam gebracht, waarvoor haar Zon dag de gouden medaille van den Ned Zwembond werd overhandigd. Gelukkig behoor ik niet tot de Agrarische partij, welks program de vorige week in dit blad zoo gelief koosd werd, al was 't ook afkom stig uit een ander orgaan. Want in dit geval zou na zoo'n geeseling, de moed om meer te schrijven in de schoenen zakken. Ik zal ook zulke eischen niet stellen, noch onderschrij ven, doch daar ze in gelijken geest ook wel eens hardop gedacht worden door boeren, die niet tot die partij behooren en zelfs van haar bestaan nog niet weten, geeft 't mij een welkome gelegenheid daarover eens te praten. Want hoe komt men er toe Wat is de oorzaak Is 't alleen kilheid harteloosheid En als 't dat is, wat is daarvan de ondergrond 'n Aangeboden ondeugd Of kan 't zijn oorzaak niet vinden in 't wrange besef, dat de meerderheid onzer af gevaardigden zich juist niet voldoende herinneren, dat in ons bedrijfsleven ook boeren bestaan... maar niet be staan kunnen. Als in de maatschappij nog ruimte is voor een weelde en comfort van 'n hypercultuur, als er nog enorme categoriën geen veer be hoeven te laten, dan kan ik niet ge- looven, dat er in diezelfde maat schappij geen plaats meer kan ge vonden worden voor de bescheidene leefwijze van een arbeidzamen boeren- productie apparaat, nog in staat om de overige bevolkingsgroepen van hem te laten profiteeren. Al eischen velen dit misschien niet, de toestand is niet?anders. Is 't dan wonder, dat de boeren geen vertrouwen meer hebben in 't huidige maatschappij-beheer De liberale moraal is toch nog sterk genoeg om den boer te druk ken. Die geest dwaalt nog zichtbaar rond. Doch ook de democratie bracht nog weinig zoden op 't boerenerf, krabde er zelfs nog meer weg, meer dan er zijn. en krabt nu aan de fundamenten. Dat wordt gevaarlijk. En daar geen zoden worden aan gevoerd, is 't dan niet begrijpelijk, dat de boeren verlangen dat dit óp- houdt Opheffing van alle sociale verzeke ringen. Zouden ze het letterlijk zoo meenen, dan is dat af te keuren, Maar ik sta vlakweg aan de zijde van hen, die beweren, dat ze in den huidigen vorm en in de huidige om standigheden niet in overeenstemming zijn met de sociale rechtvaardigheid, Dat de sociaie verzekeringen derhalve verbeterd en georganiseerd dienen te worden, als tenminste niet de om standigheden gereorganiseerd worden. Schandalig is een leelijk woord en ik zal 't daaiom niet gebruiken, Daarom zal ik vragen of 't demo cratisch is, sociale verplichtingen op te leggen, maar niet te zorgen, ja zelfs niet te vragen, of de middelen aanwezig zijn om die na te kunnen komen. En als 't niet kunnen al lang reeds is aangebroken, maar 't moeten mee doogenloos gehandhaafd blijft, kan men zich dan niet indenken, dat dit verbittering wekt bij de boeren. Neen, men begrijpt dat niet, men is boos, De democratie toornt, de moderne democratie zeker, die door den vrij handel te steunen 't voor de boeren nog onmogelijker maakt. Deze democratie ziet er niet tegen op, thans plaats te nemen in 'i liberaal kapitalistisch vrijhandelschuit je. Zeker, ook de boeren zijn voor vrijhandel evenals ze voor ontwape ning zijn. Doch dan algemeen; en gelijktijdige ontwapening. Eenzijdige ontwapening wordt gevaarlijk geacht een vrijhandelend Nederland in een protectionistische wereld begaat zelfmoord, beteekent althans 't dood vonnis voor den boerenstand. Ik kan t niet onderschrijven, dat men alle belastingeu zou verlagen. Dit' zou een nog grootere afstand scheppen. Minder offers, meer weelde eenerzijds. meer ellende, zwaaidei offers aan den anderen kant, waar nu reeds de hardste klappen .vallen Doch evenmin noem ik het demo cratisch en nog veel minder sociaai rechtvaardig, dat de democratie mede gaat aanzitten aan de tafel der heeren-vrijhandelaren-door-dik-en-dun om bepaalde categoriën der bevo! kiDg en niet 't minst den boerenstand, een loon te bezorgen, dat de afbraakprijzen der wereldmarkt be paalt, terwijl loonen, salarissen en sociale voorzieningen niet onderhevig mogen zijn aan de vrije concurrentie. De eene bevolkingsgroep wordt onttrokken aan de vrije concurrentie om haar bestaanszekerheid te ver schaffen, best, maar de andere wordt gesleurd in den vrijhandel, om haar zekeiheid van niet bestaan te bezor gen, Is 't nu wonder, dat ook de boeren op hun beurt willen gaan visschen in 't zelfde troebel vrij bandelswater en ook de inkomens van anderen onderworpen, willen zien aan de vrije concurrentie Bij den liberaal kapitalistischen druk, waarvan men de boeren niet heeft bevrijd, is de sociale druk niet te torsen. En juist in dezen voelen de boeren zich iets te kort gedaan ook door onze rechtsche politiek. Deze had overwegende bezwaren om de sociale lasten te laten dragen door de gemeenschap, maar nu komen ze goeddeels op de (zonder deze reeds te veel) afgetakelde schouders van den boerenstand, want cok de stede lijke industrie wentelt grootendeels die lasten af op 't platteland, zooals ook 't duurdere bedrijfsleven door hoogere loonen en salarissen, daarop afgewenteld wordt. En geen hand werd nog uitgestoken om deze te zware lasten af te nemen, terwijl men zich beroept op onmacht om de boeren de middelen te verschaffen ze te kunnen dragen. Maar 't beroep op onmacht van de boeren weegt niet. Is 't dan wonder, dat ze andere maatregelen eischen Schandalige, zegt men. Doch men bedenke wel, dat 't ook met den boerenstand gaat als met een zak meel, men kan 'm wel slaan, doch men slaat de bloem er uit, en houdt slechts zemelen over Maar dan moet men het 't meel niet wijten, als er geen goed deeg van te makenis. AGRARUS. v eugde bitter, den slaap tot foltering. (Wordt vervolgd). een plaats te vinden, Voor de meeste menschen trouwens was Lange Jaap niet meer dan een sjouwerman die met het opknappen van allerhande karweitjes zijn brood je en een borrel verdiende. Slechts enkelen wisten dat JaapJiever zonder te werken aan den kost kwam. Juist toen hij van plan was zijn stoel lui achterover te gooien en dutje te doen, ging de deur open. Onwillekeurig keek Jaap den binneD tredende aan, doch enkel aan zijn even omhoogtrekkende wenkbrauwen kon men zien dat hij den man her kende. Loerend gluurde hij hem na, toen de man tusschen de tafeltjes door, in een hoekje ging zitten. Dan stond Lange Jaap geeuwend op en slenterde naar hem toe. Zoo Teun, kom jij ook eens aan de pppervlakte Lang niet gezien hé De ander keek op, verrast en ver schrikt doch toen bij Jaap herkende, gebaarde hij hem, zich neer te zetten. 't Is waar ook, hervatte Jaap achteloos, ik zou het bijna vergeten zeg. je hebt je ontslag gekregen hé Vervloekte kerel, gromde Teun, herinner me dien beroerden tijd niet, alsjeblief. Och kom jongen, daar wen je wel aan 't Is nou de eerste keer geWeest hé Maar als je al 'n paar maal gezeten hebt, zooals ik, dan trek je je daar niks meer van aan hoor Of ben je misschien besloten je te bekeeren Verd..., vloekte Teun, ben je gekomen om me te bespotten Neem jin acht, want ik ben niet in een stemming om met me te laten sollen 1 Me bekeeren Wat ik zal die vervloekte kerels eens laten zien wien ze voor hebben Bah Laat ik je dit even zeggen, kameraad, ze zullen nog hooren van Teun Reken maar. Daa kan die zwartrok eens nareke nen wat hem zijn pjeeken hebben opgebrachtVerbeeld je, den laat- sten morgen kwam hij me nog aan mijn kop zaniken in mijn cel. Als hij niet gauw maakte dat hij weg kwam. ik had hem de kruik naar zijn hoofd gesmeten. Jaap lachte luidop zijn valschen gemeenen lach En wat ben je nu van plan Wat ik van plan ben? Wel, een dezer dagen denk ik, om te be ginnen, eens een flinken tlag te slaan. Alleen ben ik nog niet geslaagd een vertrouwd persoon te vinden die den buit van me afkoopt... Tot nog toe heb ik alleen bij particulieren toegang weten te krijgen om hen eenige dingen van waarde afhandig te maken maar ia de toekomst ga ik radikaal van taktiek veranderen. Ik heb alle herinneringen van vroeger van me afgegooid, behalve dan de' herinnering.... en hier boog Teun zich over de tafel heen naar Jaap behalve dan de herinnering dat de kerk bij ons thuis den heelen dag open staat, en dat de koster, een half-suffe cuwe knul, 'c zoo nauw niet neemt met de controle, als ie sluiten gaat. Lange Jaap floot zachtjes tusschen de tanden Je bent toch niet van plan vroeg hij fluisterend. aweldat ben ik juist wel van plan En als het je interesseer* zal ik je vertellen dat ik de zaak al zoo ongeveer in alle bijzonderheden op pooten heb. Alleen weet ik nog geen uitweg met den eventueelen buit. Laat dat je laatste zorg zijn Teun, stelde Jaap hem gerust toen zonder overgangWe moesten dat zaakje samen eens opknappen zeg. Aileen is het toch a tijd maar alleen, en je kunt nooit weten. En dan 't is gezelliger werken met twee. Teun scheen de zaak nog best niet te vertrouwen, 't Beteekende in alle geval slechts de halve opbrengst en je wist feitelijk nooit wat je had aan Lange Jaap. Jaap liet een nieuwe borrel aan rukken. Teun, we be.'preken dat zaakje eens nader. Er is veel voor te zeggen en ik zal wel zorgen dat we den oogst in klinkende munt kunnen omzetten. Komaan kerel, sla toe Even later waren ze druk in ge sprek, en toen Teun in alle bijzon derheden de ligging der kerk en haar interieur beschreven had kon Lange Jaap zich niet weerhouden even op merken Kerel, wat ben jij goed op de hoogte Waar weet je dat allemaal \an? Ik ben vroeger misdienaar ge weest, voor hij het wist had Teun het eruitgeflapt. Jaap lachte schamper Nou zeg, dan ben jij van nette familie, terwijl je nu... Teun viel hem scherp in derede: Gaat je niks an, zijn mijn zaken. Ho. ho, suste Jaap, maak je niet dik Zoo kwaad bedoelde ik het niet, en trouwens ik zal het tegen niemand vertellen hoor Dat zou me niks schelen kun nen ik ben er nou mee afgedaan, t Laatste restje is d'r uitgegaan tus schen de celmuren. En met een smak kwam zijn vuist op het tafeltje neer. 't Is uit finaal uit... Lange Jaap zat sufferig te knip- oogen tenen- de lamp in een tien derangs kroeg, slaperig vaD de broeiende warmte en den viezen bier- en tabakgeur die in het kale vertrek hing. Onhehouwen hing hij over een stoel, vlak bij de kachel en wie hem zoo zag. zou zeker niet vermoed hebben dat diezelfde bon kige vent in zijn grove werkmsns- kleeren, een der meest beruchte in- Er is van den boerenstand niet brekers was, die de politie ooit de veel meer over gebleven dan een hadden vol werk hebben gegeven. schijn rond zijn ouden grijzen kop en teekende zijn schaduw breeduit neer op de plavuizen van den vloer, in telkens 'wisselende, grillige con touren. Dan stond hij recht en schuifelde de. bankenrijen langs naar den uitgaog. Het doffe dichtslaan der deur galmde hol door de leege kerk, en het knarsea van het roestige slot schuurde even op langs de muren. Toen niets dan tastbare stilte... Het werd geleidelijk aan donker nu in de kerk de heiligen schemer den weg in hunne nissen en enkel de gebrandschilderde ramen lijnden nog even uit, vol weifelend licht. Van boven uit den toren hakte het eentonig tikken der torenklok de stilte aan stukken... Zachtjes, met voorzichtige duwtjes, ging de deur van den biechtstoel open... een gedaante kroop eruit, kwam overeind, en rekte zich. Teun, klonk het flaisterend en langgerekt.., Toen, achter een voet stuk in een hoek, kwam beweging. Ja", klonk het terug. Even later stonden de inbrekers fluisterend bij elkaar. Dat scheelde een haar, ouwe jongen. Ik dacht dat mijn hart stil stond toen die ouwe op je af slofte, 't Zou* wat lachte Jaap, als ie me in de gaten had gekregen had ik hem een tik voor zijn kersepit gegeven dat ie voor mirakel sloeg En voor hij weer tot bezinning was gekomen, hadden we z'em allang gepiept Maar komaan, laten we niet lang liggen te leuteren. Hier pak an. Kalmpjes aan Jaap laten we eerst eens kijken hoe we eruit kun nen. In geval van nood zie je. Ik meen dat er boven den biechtstoel een raam is en vandaar uit is 't een klein sprongetje naar beneden. Als we een paar stoelen bij mekaar zet ten zal 't wei gaan. En nou vooruit In minder dan geen tijd waren de offerblokken opengebroken. Toen richtten zij hun schreden naar het priesterkoor. Teun wilde de sacristiedeur forceeren, doch Jaap stond met eenige passen, vóór 't Tabernakel. Ondanks zich zelf en de kracht dadige uitingen dat het eruit was, fioaal eruit, voelde Teun een rilling langs zijn rug loopen, toen hij be sefte waar het heen moest. Neen daaraan had hij niet gedacht.... Nou ja, wat er in de sacristie te vinden was, och, dat kon nog even; maar daar „Jaapkreunde hij. Met een ruk draaide Jaap zich om: „Hoorde je wat?" Neen, dat niet..... maar zie je. ik dacht... ik meende... laten we eerst de sacristie gaan kijken... en... laten we daar met onze vingers af blijven. Zijn vinger wees naar Tabernakel. Even staarde Jaap hem aan, Diet begrijpend; dan flitste er in zijn oogen 'n kwaadaardig liebt en hij kon een spotlach nauwelijks onder drukken. Zoo. zoete jongen, heb je gewetenswroeging? Ha ha, onze lieve kleine misdienaar Hier jongetje heb je 'n bidstoel; kniel jij nou maar netjes neer en hou je meditatie Teun kromp ineen onder dien bijtenden spot... Tenslotte had hij het zelf gewild, en nu was het laat... Doe wat je wilt, zuchtte hij tenslotte in alle geval... ik kan het niet en ik wil er ook geen cent van hebben, daar niet van.. (Slot volgt lagaiöafo» MaaecUsii&gea, Met sloffenden tred deed de oude koster zijn laatsten rondgang door de kerk. In rustig-sloome doening an een, die alle dag dezelfde bezig heden doet, prol. eerde hij de sluiting der beide zijdeuren, verschoof hier en ginder in 't voorbijgaan een stoel klapte de deur van den biechtstoel dicht, en slofte dan naar voren om, even nog, neer te knielen op de communiebank. De teere flikkering der Godslamp tooverde een licht- Het Zwakke Punt. Het zwakke punt voor mannen en vrouwen vormen de lendenen, welke zoo licht worden aangedaan door overspanning en zorgerdoor kou vatten en tal van andere oorzaken. Dientengevolge komen scherpe, stekende pijnen in den rug, urine- stoornissen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijo, duizeligheid, en rheuma- tische pijnen ook zoo vaak voor. Plaatselijke behandeling kan tijde lijk verlichting geyen voor sommige dezer ongemakken, doch de eenige wijze om gezond te worden en te blijven is door het vecsteiken der verzwakte organen met Foster's Rugpijn Pillen. Dit speciale middel behaalde reeds jaren laDg een onge ëvenaard succes tegen rheumatiek, spit, ischias, waterzucht, urinestoor- nissen, lendenpijn eu blaasstoornissen. Bij alle drogisten enz. a f 1.75 per flacon. 42 De aardbeving in ons laud. Men meldt uit Gemert De aardschokken hebben hier be halve veel angst ook materieele schade veioorzaakt. In den tuia van de Latijnsche school der Paters van den H. Geest kcap'e een boom af terwijl de muren van het gebouw op verschillende plaatsen zijn ge scheurd. In de kamer van den conrector die zich juist ter ruste wilde begeven werd de b dstoel wel een meter van zijn plaaats gesingerd. Vtrder \iel een schilderij Laar beneden. De kippen van streek. Van verschillende dorpen in Oost- Noord-Braöant wordt ons bericht, dat ia de dierenwereld gedurende de aardbeving de grootste conster natie te vinden was onder het kip pen volk. De kippen werden van de stokken geslingerd en onder ver vaarlijk gekakel vluchten ze, waar ze konden, de hokken uit, om in de open lucht op verhaal te komen. In het gehucht Everlo, bij Helden werden de bewoners behalve door de aardschokken, ook nog opgeschrikt door een paar revolverschoten, die enkele oogenblikken na het natuur verschijnsel door de nachtelijke stilte klonken. Een alleenwonende jonggezel door de aardbeving opgeschrikt uit zijn eersten slaap en niemand ir huis hebbend aan wie hij zijn zor gen kon toevertrouwen, verkeerde in de meening. dat inbrekers het op zijn have eD goed gemunt hadden ea dacht hiermede de snoodaards op de vlucht te jagen. Trouwens hij was niet de eenige die gewapend naar beneden of naar buiten stormde denkend dat er onraad was. Ernstig rangcer-ongeluk Maandagmorgen omstreeks half twaölf is de ongeveer 50-jarige spoorwegarbeider T. v. d. Ecker te Venlo bij hel rangeeren op het spoorwegemplacement aldaar onder een wagon geraakt, waarbij hem de wielen over het onderlijf eu de beide beenen gingen. Met een bekkenbreuk en gecom pliceerde beenfracturen werd hij in bopelooze toestand naar het R. K ziekenhuis overgebracht, waar hij enkele uren daarna overleed. bel Motorongeluk Zaterdagavond is tusschen Venlo ea Tegelen de motorrijder B. H. die een zekeren S. van R. op de duo zitting meevoerde, verblind dcor lichten van een passeerende auto en daardoor op twee voetgangers inge reden. Het motorrijwiel werd tegen den gionc geslingerd. De heec H. krteg een hersenschudding en werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. De duopassagier kreeg lichte ver wondingen, ook de beide voetgan gers liepen letsel op. Smokkelen van wapens. Een zekere W. H. uit Sittard ZoLdagavcni in de nabijheid van Düsseidorf gearresteerd. Hij trachtte in zijn auto 88 revolvers en 500 patronen die hij uit Limburg had meegenomen, in Duitschland binnen te smokkelen. Naar betere tyden. Op de lederfabriek van de firma M. B. Regouin, te Cuyk, heerscht thans een meer dan gewone drukte, zoo zelfs det h. rhaaldi lijk met nachtploegen wordt gewerkt. Een verblijdend verschijnsel. Liefdesdrama te Putten. Zondagavond wandelde de onge veer 20-jarige Bouer uit Voorthuizen in gezelschap van zijn broer en een meisje uit Putten (G op een land weg in de nabijheid van Putten. Tusschen tien en half elf werd B. onverhoeds aangevallen en met een mes in den rug gestoken. De ver moedelijke dader, de eveneens on geveer '20 jarige H. K. uit Putten is door de politie gearresteerd gevankelijk naar Zwolle overge bracht. De getroffene is in levens gevaarlijken toestand naar üet zie kenhuis Salem te Ermelo overge bracht. De aanleiding tot deze daad is minnenijd. Vernietiging van rundvee. Onlangs werd gemeld dat in Denemarken voorloopig veertien- duizend stuks koeien zouden worden vernietigd door de dieren te ver werken tot varkensvoer (diermeel). Zij worden daartoe na onthuid te zijn, in een destructor gebracht en in groote roteereude trommels ondei inwerking van stoom om zoo te zeggen ontleed. Het lesidu wordt, na aftapping van het vet, gedroogd tot diermeel, dat een uitmuntend varkensvoer is. Intusschen is het aantal nog weer sterk uit gebreid, zoo dat op het oogenbiik reeds 21.000 dieren op deze wijze zijn vernietigd 1 Nog zij er op gewezen, dat de prijs van slachtvee in Denemarken op 't oogenbiik 18 a 19 óre dus c rca 7 cents per kg. levend gewicht bedraagt. Op de Boedapester Irani. Wij lezen in het Vaderland Een jonge tweede luitenant sprong in Boedapest op de tram. De wagen was stampvol, zooals in Den Haag op 1 en 21 op de spitsuren. De piepjonge luitenant moest staan en alle schommelingen meemaken. De conducteur drong zich met moeite door de samengeperste passagiers en stiet bij ongeluk met zijn tasch tegen de borst van den officier. t Kwam nogal aan blijkbaar en het luitenantje viel uit en noemde den conducteur een vlegel. De be schimpte mompelde wat in zichzelf dat maakte het lu tenantje nog boo zer en hij pakte op 'n geweldige wijze uit tegen den conducteur, tegen wien ook een deel van het publiek partij koos. De conducteur zweeg, was erg bleek en knipte maar kaartjes. Deze berusting prik kelde het lui'enantje zoo erg, dat hij den conducteur bij zijn kraag greep en hem toebeet zijn nummer op te geven. Dan zou hij een klacht bij de directie indienen. De conduc teur greep in zijn borstzak en haalde er zijn legitimatie uit. De luitenant sloeg er een blik in en begon... te stotteren. Hij was zich echter spoedig meester, nam de houding aan en bood in het publiek in allen excuus halte sta 0 condui timeerd joVa kapitein, j,0 ondersc'i u Kamerlj $1 geval. 1 invalide steld on der dan ^1 caten ei jja bij de t zijn' It ooi wai b'j afst I lio qii Aa Ook avond waargen 1 p hebben en te M waren lende op de Te men voor 12 sonen aa #n I Ook bui lijke sch Het Brussel avond schokkei 4 second jen het Nojhei wogen K.M. T. sec. had coteerd 3 sec. enkele Uit he ie luidende een muur grond lukken zijn. De Men j bistorUcl venops'at gingen de «eis deleeuw< renopstar NieuweD van 1789, g;n van me, het deze bew£lt 1 iets ooge □air zijn Dat is*ji halve w3 luidt: de chijnlijk zijn ge wc hen, die noodzake gen ware revolutie! voren gr« tardin zonden va gheic Dat mi den die de lijk held Niet bare licht rot vers van kle fct-r De ber aam Lodewijk cke. volgende 1 Vi verdraag: - Op van door den B l Te »0' terk verftood M kt d laar pruik altijd voor ra< hebben. Besfcspra mogen 02 eken gekend 2: tlkand dragen Zie, een schokte k wen, maa heb geen en hij lej! -Pate# C daarom 1 bij. dan 1 der in bi fijtelijk. j vrouw - uit spreki bebt peinsd, daAcelijk ben, mai en zij le ge dan kW slee kunt 'ge op spele. I Lowje een de het itï^ater. Ik k* oog hij; -njDle Je ter dooritötejzi Dai^fic ooi ra er bij,i%os zijn en '.'Wgau omdat gi*#oo moet dtf Nu trrf >P' dan c aide van tand kele tad ik ben ik daar 1- ik zeid d flez irntf* 16*1 *1 ik ze!**' te kosten tpfakelf Voor klas; zij i*0. P°e leefden s^kk des Hei®*» kroost <5,beeld Hei!*?*0» men defjvlv®11 draagt, De e kam origineel?^'UJda pracht-tt# In ach#*

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6