fjACFO® tWORDEEUGST/i Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. fflXMEUGSr/ (manufacturen i (manufacturen. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Veilig verkeer Buiten), nieuws. Uit eigen land. Provinciaal Nieuws Zaterdag 26 November 1932 Drie en vijftigste Jaargang No. 48 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS i BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTEN'HEN1 —8 regels 60 cenl, elke regel meer 71 t ct. bij abonnement lagere tarieven. liitgava van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF YENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent 1 voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 centjg In den laatsten tijd wordt van vele zijden krachtig geageerd om te ge raken tot een veiliger verkeer. Dut is zeker een lofwaardig streven, want het aantal verkeersongevallen blijtt nog immer toenemen, niettegen staande alle verbeterde verkeersrege len, verbeterde wegen, geperfectio neerd mechanisme in de auto-industiie enz. Allerlei technische verbeteringen zijn aan te brengen, maar wat zich Diet door voorschriften eo bepalingen laat vera ideren, dat is het verant woordelijkheidsgevoel van de weg gebruikers. Daaraan is een belang rijk tekort. Het kont minder tot uiting in weerstrevingsgezindheid, dan wel in onnadenkendheid. De gemiddelde weggebruiker is te sloom, te zorgeloos, dan dat hij zou besef fen, aan welke gevaren hij zich zelf en zijn medemenschen bloot stelt. Dat geldt voor automobilisten en motorrijders, voor fietsers t n wan delaars. Zooals „men" een auto be stuurt, fietst of wandelt dwars tegen velerlei regel en voorschrift in zoo blijft „men" het doen en aldus riskeert „men" ook niets, want „men" doet het al jaren zoo en „men" heeft nooit een ongeluk ge had. Dat laatste vooral acht „men" afdoende. Totdat het ongeluk er is. Dan staat „men" ontzet, ver klaart spijt te hebben als haren op z'n hoofd, maar het is te laat. Eigen wijs is „men" en zorgeloos. De overheid beseft, dat ze met verkeersvoorschriften en -regelingen alléén niet alles kan bereiken eD daarom wordt van alles geprakke- zeerd om het ïeed te voorkomen of te verzachten, dat door verkeers ongelukken wordt veroorzaakt. Veel aandrang is en wordt b.v. uitge oefend om te komen tot een wette lijke verzekeringsverplichting voor aqto- en motorbestuurders. De Minister van Justitie verwacht er, blijkens zijn mededeeljng in de Tweede Kamer, niet veel heil van. Wij ook niet. Als de meoschen hun huis en boel verzekeren tegen brand, dan is dat een daad van verstandig en zakelijk beleid, maar niemand zal kunnen beweren, dat er minder branden zullen woeden bij verzeker den dan bij niet-veizekerden. Integen deel, veel lieden, die moraliter niet hoog genoeg staan om ook respect voor de materieele belangen van gnderen fe hebben, zullen al gauw denken „laat branden, wat branden Wil", als het vuur hun boeltje heefi aangetastjuist als ze niet verzekerd zijn, zullen ze pogen te redden, wat er nog te redden valt. Een mensen met verantwoordelijkheidsgevoel zal als auto- of motorbestuurder het welzijn van anderen ontzien,- of hij verzekerd is of niet, maar mist hij de genoemde eigenschap, dan zal hij, verzekerd zijnde, nog met te grooter branie over den weg racen, in het sterke bewustzijn, dat hem toch niets gebeuren kan 1 Het eenige voordeel van verplichte verzekering is, dat evenlueelèn slachtoffers ten minste hun materieelen schade krijgen ver goed, maar bij het moderne verkeer staan hoogere waarden op het spel, Een andere methode om de ver keersveiligheid te verhoogen, is het „opvoeden" van weggebruikers. Die methode kan inderdaad nuttig effect ressorteeren, maar eerst op den langen duur, omdat vele menschen in hun eigenwijsheid erg hardleersch zijn, en mits... de opvoeders ook inderdaad opvoedkundige kwaliteiten bezitten. Er zijn tegenwoordig vrij willige verkeersbrigades, welke zich aan het genoemde nuttige werk wijden. De ijver der vrijwilligers is groot, hun tactiek echter blijkt niet altijd overwogen. Een journalist, verbonden aan een groot dagblad, is onlangs met zoo'n verkeersbrigadier op inspectie geweest en ook een rijksveldwachter was van de partij, teneinde, zoonoodig, wijzen lessen strafrechtelijke kracht te kunnen bij zetten. Het drietal toog op den laten avond in gesloten auto op weg. Uit de beschrijving van den tocht in de krant vernamen we, dat een najaars storm loeide en de regen bij stroomen omlaag vielhet was, wat men noemthondenweer. Daar kwam een fietser aan. De man voerde op zijn rijwiel een be hoorlijk stralend licht. Met gebogen lijf zat hij op zijn stalen ros en moeizaam wiegde het zware lichaam van links naar rechts om zich tegen den wind en den kletterenden regen in te kunnen voortbewegen. De auto der verkeersregelaars stopte en den fietser werd beduid, dat hij moest afstappen. De opvoedkundige verkeersbriga dier liep eens om 's mans fiets heen en bleef eindelijk aan den achterkant daarvan staan. „Weet je wel zoo vroeg hij toen met veel ernst en ge zag in zijn stem aan den fietser dat je roode reflector geeD volkomen verticalen stand heeft, maar minstens 15 graden te schuin is bevestigd De fietser wist het niet. Vermoedelijk wist hij ook niet wat verticaal was of wat hier met graden was bedoeld. Alleen dat bet stormde, wist hij, eu dat ec plassen water uit den hemel vielen, alsmede, dat hij misschien thuis had kunnen zijn, als de verkeersopvoedkundigen hem niet hadden opgehouden. Deze laatsten kropen tenslotte weer in hun gesloten auto, maar telkens opnieuw hielden ze dien avond nog fietsers aan om dezn te onderrichten, of hun reflectors al dan niet zuiver verticaal waren be vestigd. Zoo kweekt men geen voorzichtige fietsers, doch forceert men slechts overtredingen tegen het vloekverbod. Van goede verkeersregelingen en van een bekwame verkeerspolitie verwachten we iets, maar tenslotte zal men menschen met een tekort aan verantwoordelijkheidsgevoel slechts tot het betrachten van de noodige voorzichtigheid kuonen bren gen door ze met straf te bedreigen en deze eventueel ook onverbiddelijk toe te passen. Ia dat verband is een juist woord geuit door een onzer hoogste rech terlijke autoriteiten. Bij Staphorst had een automobilist twee meisjes die op het wandelpad liepen, mee gesleurd met zijn wagen; één der meisjes zal aan één zijde van het lichaam altijd verlamd blijven. De automobilist zag, wat bij gedaan had, maar vluchtte in pijlsnelle vaart Toch is hij later opgespoord. De rechtbank veroordeelde hem tot twee jaar gevangenisstraf; maar het Hof verminderde in hooger beroep de straf tot één maand hechtenis. Even goed probeerde de veroor deelde zijn geluk nog eens bij den Hoogen Raad. De Procureur Gene raal nam Maqndag j.l. in deze zaak conclusie. Hij uitte zijn spijt, dat de wet hem niet toeliet om nog ver andering te brengen in de strafmaat. Hij stelde er prijs op, in het open baar te verklaien, dat de opgelegde straf voor dit geval veel te laag achtte. Voortst zei de Procureur Generaal van meening te zijn, dat de rechterlijke macht in het algemeen dergelijke misdrijven te licht straft. Zich tot de vertegenwoordigers der pers wendende, uitte Mr, Tak de hoop, dat men zijn meening naar buiten zou uitdragen. Daaraan rneenen we nu te hebben voldaan. Hitier geen rijkskanselier. Vermoedelijk een nieuw presidentieel kabinet. De werkloosheid neemt niet af Duitschland. Wanneer komt de economische wereldconferentie bijeen Moratoriumverlen ging onwaarschijnlijk. Allerlei Het wordt steeds onwaarschijnlijker dat het kabinet- von Papen in de vorige week is afgetreden om plaats te maken voor een parlementair be wind. I .'tegendeel Demen velen aan, dat zekere ïntrigeerende persoonlijk heden de onmacht der partijen heb ben willen laten uitkomen om een meerderheidsregeering te vormen. Toen von Papen was afgetieden, lag het in de lijn der verwachtingen dat president von Hindenburg Hitier zou belasten met de vorming van een regeering, eerstens omdat deze leider is van de sterkste partij en tweedens, omdat een regeering buiten de Nat Soc. om een parlementaire onmogelijkheid is. De opdracht aan Hitier ging echter wel met zeer eigenaardige restricties samen. Von Hindenburg stelde aan den toekomstigen rijks kanselier vijf voorwaarden ter ver vulling. Hitier zou het dualisme tusschen Pruisen en het rijk niet mogen herstellen, de rijkspresident wenschte zeggenschap over de keuze van ministers en speciaal van de ministers van Buit. Zaken en den Rijksweer. H itler zou een economisch program aan von Hindenburg moeten voor leggen. hij zou op een parlementaire meerderheid moeten kunnen steunen enz. Dat laatste is natuurlijk al aan stonds een practische onmogelijkheid. Geen rijkskanselier zou zich ooit zoo laten voorschrijven, wat hij te doen en te laten had en dat geschiede voorheen dan ook nimmer. Hitier moet het als een persoon lijke kleineering hebben aangevoeld, dat men hem zóó zijn handelen heeft willen voorschrijven. Na al het ge knoei met rijksdagontbindingen en telkens weer nieuwe verkiezingen - de laatste twee hebben aan het rijk 8 millioen gekost is het voor het oogenblik elke partij en elke politieke persoonlijkheid gemaakt om aanstonds een parlementaire regeering, steunende op een parlementaire meerderheid, te formeeren. Nu Hitier geen kans zag om aan het presideutieele verlangen te vol doen, kan men aannemen, dat zulks ook aan andere partijleiders niet zal gelukken. Als mogelijkheid blijft dan nog slechts open, dat von Papen voor geruimen tijd de... loopende zaken als demissionair lijkskanselier blijft afdoen, en als zoodanig ook onverschillig zal en kan blijven tegen over eventueele moties van wan trouwen van den rijksdag, óf dat een nieuw presidentieel kabiDet onder leiding van een „sterken man" zal worden gevormd, hetwelk de grond wet tijdelijk buiten werking zal stellen. Aan wéér nieuwe verkiezingen denkt thans gelukkig niemand meer. Von Papen blijkt nog niet veel succes te hebben gehad in zijn strijd tegen de werkloosheid, welken strijd hij als de voor raamste taak van zijne regeering zeide te beschouwen. In de eerste helft van November is het aantal werkloozen in Duitschland met meer dan 150.000 gestegen, ver geleken bij den stand in de tweede helft van October. In Londen is dezen zomer de idéé geboren aan een economische we reldconferentie. De Volkenbond zou het zaakje verder voorbereiden, maar het vlot maar weinig. Vooral in de Ver. Staten maakt men nog maar weinig haast met deze aangelegen heid. Men beschouwt er zoo'n con ferentie als een val, door Amerika's schuldeischers opgesteld. Ia Enge land wordt men intusschen onge duldig. Dadelijk na de plechtige opening van het parlement, begon men er zich weer met de economische conferentie bezig te houden. Naarmate de positie vau het Pond meer wankel wordt, krijgt men te Londen haast om de economische vraagstukken, welke de wereld be roeren, definitief op te lossen. Er werd op spoed aangedrongen en de Engelsche regeering stelde zich daar toe in verbinding met Genéve. Daar echter heeft men thans aan Londen laten weten, dat het wel... Mei 1933 zou worden, eer de eco nomische wereldconferentie te Londen zou kunnen worden geopend. Ook de rechtstreeksche berichten uit Amerika zijn voor Europa maat weinig bemoedigend. Het wordt meer en meer onwaarschijnlijk, dat de Ver. Staten in een verlenging van het moratorium zouden bewilligen. Er zal op 15 December derhalve betaald moeten worden 1 De belangwekkende conferentie Hoover-Roosevelt, han delende over de Europeesche ver zoeken tot betalingsuitstel, heeft plaats gehad, maar de nieuw-gekozen president bleek niet vau zins om de booDtjes voor Hoover te doppen, Hij verklaarde, dat het thans aan gevraagde betalingsuitstel een zaak voor Hoover en het huidige congres was. Hij zelf zou zijn houding eerst bepalen als hij in Maart n.s. in functie zou zijn getreden. Onderwijl de Volkenbond zich bezig houdt met de behandeling van het Zytton-rapport, staan in Mands- joekwo, waar Japan een nieuw offen sief tegen de Chineezen is begonnen, geweldige legers tegenover elkaar. In het midden van de week leverden 70.G00 strijders elkaar slag het werd een geveent met bloedig verloop. In de Amerikaansche republiek Columbia hebben geweldige over stroomingen tal van slachtoffers ge maakt, in het bijzonder door aard verschuivingen, welke een gevolg van de overstroomingen waren. Een honderdtal personen is gedood duizenden zijn dakloos. Naar (le verkiezingen. Wij keDnen aan de politiek niet een overheerschende plaats toe en wij bebbep er al eens voor gewaar schuwd, dat men van de staatkunde geen te hooge verwachtingen mocht hebben om niet danig teleurgesteld te worden. Toch moeten we ditmaal onze beschouwing van de voornaamste toestanden en gebeurtenissen binnen onze grenzen beginnen met een over zicht van de voorbereidende werk zaamheden voor de Tweede Kamer verkiezingen. Want die werkzaamheden zijn van het allergrootste belang en we zouden het noodlottig vinden, wan neer onze R.K. kiezers daarvoor niet de noodige belangstelling had den. De inzet. De inzet van de Kamerverkiezin gen is voor ons, katholieken, het verkrijgen van een zoo sterk moge lijke fractie in de Nieuwe Tweede Kamer, weerspiegelend wat er leeft in 't katholieke volk en bezet door eerste-rangs krachten met liefde voor d» katholieke zaak en omgeven door waarborgen omtrent karakter en kundigheid. Wij zijn nu met de candidaatstel- ling voor de Tweede Kamer zoover dat de eerste stap gezet is op dit moeilijke terrein. Die eerste stap doet de Verkie- zingsraad. Hij groepeert de 18 kieskringen en maakt een schema van de om schreven zetels. Zooals bekend, wordt in onze partij een zoo veel zijdig mogelijke samenstelling der fractie bevorderd, doordat een be paald aantal zetels worden gereser veerd voor deskundigen op verschil lend terrein. Die zetels worden hij voorbaat bezet en daarop heeft de kiezer direct geen invloed. Gerekend wordt op 31 zetels, wat wij wel heel optimistisch vinden Daarvan worden er 13 gereserveerd. Hoe men zich waarschijnlijk de be zetting dezer 13 zetels denkt, laten we hier heel beknopt volgen; met opgave van de Kamerleden, die in 1929 deze zetels bezetten. De omschreven Zetels. In den Bosch-Zeeland Landbouw (Fleskens) en Middenstand (Lockefeer Echter krijgt deze groep thans Fi nanciën toegewezen, waarachter we derom de naam Fleskens opdoemt. Tilburg had Koloniën (Feber) en Arbeidszaken (van der Meys). In de plaats van Koloniëa komt de werk geverszetel, waarvoor men heel ge makkelijk den naam Kortenhorst invult. Gelderland verliest één omschre ven zetel, die voor Onderwijs (van Wijnbergen). Er blijft slechts over die voor de vraagstukken van rechts vorming (vul in: van Schaik). In de groep Amsterdam-den Haag -Rotterdam blijven twee omschreven zetels, doch van geheel anderen aard. Vier jaar geleden waren daar B nnenlandsch Bestuur (Ruys de Beeteobrouck) en Arbeidszaken (Kui- pei) Daar komen nu Koloniën, van Technisch juridische vraagstukken, waarvoor wellicht Ir. Feber en Mr, Goseling geadviseerd worden. Haarlem-Helder leverde in 1929 deskundigen voor Handel, Nijverheid en Verkeer (Mr. Kortenhorst) en een inzake de speciale positie der vrouw in het maatschappelijk leven (Mej. Meyer). Daarvoor komt in de plaats een middenstandsdeskundige als bijv. Mr. van Hellenberg Hubar. Leiden. Dordrecht, Friesland, Gro ningen werd vier jaar geleden belast met ce aanwijzing van een finanti eele specialiteit (van Vuuren zg.) en een arbeidsdeskundige (Loerakker). Nu is maar één omschreven zetel en wel een deskundige inzake de positie der arbeiders in land- en tuin bouw, waarvoor wederom de heer Loerakker geknipt schijnt. Utrecht houdt den eenen omschre ven zetel voor onderwijs, die thans door den heer Suring wordt bezet. Voor Zwolle-Assen verander', er niets. Men moet daar aanwijzen een deskundige in economische en sociale zaken, uit algemeen staatkundig oog punt bezien. Aalbeise was daar de leider en hij zal het nu ook wel blijven. Limburg tenslotte verliest een van de drie gereserveerde plaatsen, die voor Internationale Vraagstukken (Mgr. Nolens zg.) De overblijvende zetels zijn er een voor Arbeidszaken en een voor Landbouwzaken, waar voor vier jaren geleden weiden ge kozen Henri Hermans en Ament zg. Het is niet onwaarschijnlijk, dat voor dien laatsten zetel het oud- Kamerlid Rutten weer naar voren zal worden gebracht. De vrye zetels. Er blijven dan -altijd wanneer er werkelijk 31 zetels gehaald wor den nog 18 vrije zetels te bezet ten. Om die 18 zetels gaat straks in hoofdzaak de strijd in de R.K. Kies verenigingen. Daar krijgen we eerst het belangrijke werk van de candi- daatstelling. Ook voor de omschre ven zetels kan men andere dan de hiervoor genoemde personen candi- daat stellen, maar door 't advies komen zij toch zoo goed als zeker in de eerste plaats in aanmerking. Dus: het gaat in hoofdzaak om candidaten voor de overschietende 18 zetels. Bij dat werk moest feitelijk ons heele Katholieke kiezerskorps mee spreken, wantis de candidatenlijst definitief gereed, dan is er geen recht meer tot mopperen, dat die of die persoon er niet op voorkomen. Dat mopperen moeten we voor komen door voor zoover we nog geen lid mochten zijn van de plaatselijke R.K. Kiesvereeniging, ons onverwijld als lid aan te melden Alléén degenen, die zich vóór 1 Januari a.s. als lid opgeven, kunnen deelnemen aan de candidaatstelling, Van nog grooter belang is echter de deelneming aan de stemming over de candidaten in de R.K. Kiesver eeniging. WaDt en daar willen wij nog eens speciaal de aandacht op ves tigen; de verkiezing van de leden onzer Kamerfractie geschiedt niet bij de offlcieele stemming, maar bij de stemming in de R.K. Kiesvereeni- gingen. Wie dus invloed wil uitoefenen op de samenstelling onzer R.K. Tweede Kamerfractie, hij moet lid zijn van de plaatselijke R.K. Kies vereeniging. Is hij dat niet, dan stempelt|hij zichzelf tot een marionet, tot een lid van de stemveekuide, want dan kan hij bij de officieele stemming in ge weten niets anders doen, dan gaan onderschrijven, wat anderen voor hem hebben klaar gemaakt. Een goed katholiek kiezer, die z'n politieke plicht wenscht te doen, is zulk een houding onwaardig en daarom herhalen we voor de zoo- veelste maal, wordt lid van Uwe R.K. Kiesvereeniging Maar ook herhalen we nog eens onzen dringenden wenk aan de be sturen der plaatselijke kiesvereni gingen: wordt wakker, voert actie, trekt de niet-leden tot uwe vereni ging door 'n flinke propaganda, ook vooral door huisbezoek. Want men kan den kiezer waarlijk niet kwalijk nemen, dat hij zich niet getrokken gevoelt tot een slapende en snor kende vereeDiging die op zijn gun stigst alleen als kiesmachine fungeert Katholieke politiek. Nu we toch op het politiek erf bezig zijn, moeten we nog even wijzen op een mooie uitspraak om trent wat katholieke politiek is. De uitspraak is van den Katho lieken. journalist Willem Nieuwen- huis, die zich als volgt uitliet over de katholieke politiek van Amster dam „Wij leven in een stad met een groote massa en wil men de behoef ten van die massa begrijpeD, dan moeten wij ons wenden tot het Evangelie van de wonderbere brood vermenigvuldiging. Het wonderlijke is wel, in dit Evangelie, dat Christus niet aileen spijzigde met vijfbrooden maar ook met twee visschen. Dat bewijst, dat Christus zich bij het geven niet beperkt tot 't strikt noodige maar overvloedig weet mee te deelen van de gaven Gods. Wij zijn dankbaar, wanneer er een wet op de Godslastering komt, maar vergeten wij niet, dat God ook wordt gelasterd wanneer millioenen te kort komen, terwijl er overvloed van goederen bestaat. Dit is het voor naamste punt van de Amsterdamsche katholieke politiek." Inderdaad, dit punt der katholieke politiek is een zeer voornaam deel. En het hoort niet alleen thuis in de gemeente-politiek maar ook niet minder in de groote, de landspolitiek, waar de massa's nog méér van ver wachten. Wat anders Ja, dat is Katholieke politiek. Maar wat er nu aan 't gebeuren is met het gewijzigd ontwerp tot verhoo ging der invoerrechten, heeft met katholieke politiek bitter weinig uit te staan. Wij wezen daarop de vorige week al. Die wijzigingen in dat onderwerp komen hierop neer, dat de Nederl. industrie zich een voordeel ziet ontgaan en dat de groote gezinnen door de verhooging van den suikeraccijns het gelag be talen. De suikeraccijns wordt daar mede nota bene gebracht op 430 pet. van de waarde Alleen Maasbode schoorvoetend en De Tijd juichend, hebben dezen prijs voor de voorkoming eener kabinets-crisis gaarne betaald, maar de provinciale bladen, die nog een nauwer contact hebben met de volksmassa en blijkbaar beter aan voelen hetgeen er onder het volk leeft, moeten et niets van hebben, Neen, zoo n gang van zaken kun nen we ook niet bewonderen De Zesdaagsclie Ja lezer, daar moeten we het ten slotte ook even over bebben. Wan neer we onze groote bladen inzien, ook onze katholieke, dan treffen we daar kolommen aan van speciale verslaggevers over de zesdaagsche wielerwedstrijden te Amsterdam. Dit schijnt er dus bij te hooren en we zullen dus ook iets moeten zeggen over dat sport-evenement. We zullen onze bijdrage geven in enkele vragen met korte antwoorden Welk nut, hetzij op godsdienstig, moreel, finantieel. sociaal, politiek, economisch of zelfs materialistisch gebied is in de Zesdaagsche gelegen Het eenigste wat men zou kunnen zeggen is, dat het finantieel voor den winnaar en voor de vereeniging welke den wedstrijd uitschrijft voor- deelig is. Is dit nu zulk een machtig feit dat radio en pers zich moeten uitsloven om verslagen te geven Gebeurt dit ook. wanneer een of andere firma op economisch gebied een finantieel voordeel heeft behaald Het eenigste, wat misschien redelijk zou geantwoord kunnen worden, dat er op sportief gebied iets is bereikt. Maar is de wereld dan niet krank zinnig van sport-liefhebberij, dat er zooveel geld voor wordt weggegooid, en dat Radio en Pers gedwongen zijn ellenlange verslagen te geven, op gevaar af, dat ze voor achterlijk worden uitgescholden Honderdduizenden werkloozen zit ten te snakken naar een stuk brood, crisisslachtoffers peinzen dag eo nacht om de eindjes aan elkaar te knoopen terwijl sportliefhebbers hun dure geld weggooien, om te zien, wie of in zes dagen het mooiste en het gauw- ste een bepaald aantal Kilometers kunnen afleggen. Zeker, sport op zich zelf is goed en mooi, maar dan moet het geen onzinnig werk worden, dan moet het zijn om den mensch gezond te maken, en om hem te verheffen, maar niet om hem af te jakkeren, en hem na afloop doodmoe in elkaar te laten zakken. Sport is goed en mooi, maar dan moet het ontspanning blijven, om de nieuwe krachten te verzamelen voor 't komende werk van den volgenden dag, maar dan moet het geen bedrijf worden, om geld te verdienen, want dan gaat den mensch te veel van de krachten van zijn lichaam vragen, en ondermijnt hij zijn gezondheid, in plaats van ze te verbeteren. Sport is goed en mooi, om met zijn lichaamskracht ook zijn wilskracht te staleD, maar dan moet het niet te doen zijn om de eer, dat overdreven bewonderaars den overwinnaar op de schouders ronddragen, dat zijn portret in alle couranten en tijd schriften komt, en dat zijn naam be kend wordt tot aan het kind, wat nauwelijks kan praten. Neen, laten we zes dagen van de week hard werken, voor zoover de ontredderde maatschappij ons daar toe nog de kans geeft, om aldus het doel van den zevenden dag te be reiken, door God bedoeld om Hem te dienen, wat heel goed te combi neeren is met ontspanning en sport, mits op redelijke wijze beoefend. VENRAY, 26 November 1932 Morgen Zondag om 2 uur wordt op het Sportterrein gespeeld de voetbalwedstrijd Albatros—De Valk. Daar Albatros boven aan op de competitielijst staat zal de Valk er alles op zetten om haar plaatsge- noote te doen duikelen. Albatros zal daartegen haar best doen om zich te handhaven. Aan wie de Victorie (Zie advertentie). Morgen Zondag zal onze Scnutterij „St. Anna" een Tooneeluit- voering geven in bet Patronaat. Ge zien wat dit gezelschap andere jaren presteerde, twijfelen we niet. of ook morgen zullen de tooneelliefhebbers weer kunnen genieten. (Zie advertentie in dit blad). Jonge Boeren. De vereeniging van Jonge Boeren in den kring Horst, omvattende de omliggende gemeenten met inbegrip der gemeenten Helden en Venray, heeft een uitgebreide sociale cursus georganiseerd, welke Zaterdagmiddag is geopend in de zaal van het patro naat te Horst met een overweldigend groot aantal deelnemers, n.l. onge veer 400. Behandeld wordt sociologie. Staats zorg voor den landbouw, organisatie wezen, de voornaamtste bepalingen der wet op de inkomsten en ver mogensbelasting. belasting-aangifte met de daarmede verband houdende opbrengst, berekening van het land bouwbedrijf, respectievelijk door aalmoezenier Rcncken uit Venlo. Dr. Droessen, rijkslandbouwconsulent M. Diogbs. consulent van den Limb. Land- en Tuinbouwbond en J. Boots, gemeente-ontvanger, Horst. De lessen

Peel en Maas | 1932 | | pagina 1