Cri ST. NICOLAAS-aanbieding HOEDEN PETTEN LEMMENS' KLEDINGMAGAZIJN Stationsstraat CADEAU Extra ruim gesorteerd mis prijzen Goedkoope Winkel komt bij Gr. Straat 14 VENRAY m Ons Weekpraatje. Adverlentiën Koop Koop Ringen.... Henri Camps H. Camps Extra Aanbieding Nooif geweest W. SWAGHOVEN. "*1"° Eenieder die vanaf 15 November tot en met 5 December bij ons koopt, ontvangt een naar gelang het bedrag, dat men heeft besteed. Als speciale attractie Pullovers, Sjaals, Slobkousen, wollen Dassen, Handschoenen, Zelfbinders. alle Heeren-Modearfikelen Zaterdag 19 November 1932, No. 47 De Zuiderzee-werken worden voortgezet. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft Dinsdag j.l. in de Kamer mee gedeeld. dat de regeering. gelet op het algemeen tot uiting gekomen verlangen, haar standpunt heeft her zien en thans met de Zuiderzee werken wenscht voort te gaan. Deze beslissing is waarlijk een verheugen deeerstens, omdat er onmiddellijk een groot aantal arbeiders door te werk kan worden gesteld of gehou den en tweedens, omdat er zulke aanzienlijke werkverruiming voor de toekomst door wordt geschapen. Velen hebben dat laatste gevolg wel eens betwijfeld. Als er ergens een ongemak merkbaar wordt, dan rust de meDSch niet, voor de „oor zaak" is ontdekt, een zondebok is gevonden, 't Is, of leed beter te dragen is, als er een schuldige kan worden aangewezen, op wien men zijn gram kan overdragen. Toen de crisis zeer gevoelig merk baar werd, moest ook zoo'n zonde bok worden gezocht. Deze was dra gevonden de techniek, zoo heette het, ontwrichtte alle normale ver houdingen. Machines e d. namen den menschen steeds meer het werk uit handen en voor de toekomst zou er niet voor ieder, die arbeiden kon en wilde, emplooi meer te vinden zijn. Zoo iets klinkt heel aannemelijk, doch is historisch onjuist gebleken. De techniek moge in de laatste jaren zéér gevorderd zijn, de om wen teling, welke ze in de economische verhoudingen schiep kan toch niet van ontwrichtende beteekenis zijn geweest. In den tijd, waarin de techniek voortschreed, wijzigden zich ook de sociale verhoudingen ar beidsdag en arbeidsweek werden sterk ingekrompen. De geschiedenis heeft op ongeregelde tijden allerlei crisissen geboekstaafd de menschen hebben dan altijd gemeend, dat de wereld voor haar ondergang stond en toch zijn steeds betere tijden weergekeerd. Toen voor het eerst de stoommachines in de industrie werden ingevoerd was dat tenslotte van meer beteekenis, dan de tech nische vervolmakingen, welke we van de laatste decennia kennen. Crisissen zijn als oorlogen. De wereld heeft ze altijd gekend en men gaf er elkaar de schuld van. Een voorbeeld uit eigen tijd wie heeft den wereldoorlog ontketend De Fran-chman zal u even opiecht antwoorden, als de Duitscher, maar toch luidt hun oordeel juist tegen over gesteld. Hoe ontstond de crisis? Werkgevers zeggen misschien door de hooge loonen en te hoog opge- voerden levensstandaard. Arbeiders zeggen door de winzucht der onder nemers en door de invoering van steeds meer geperfectioneerde machi nes. Aan elke crisis is een einde ge komen, als aan eiken ootlog. Natuur lijk doen technische verbeteringen een oogenblikkelijken invloed gelden op de economische verhoudingen, maar geleidelijk passen sociale voor zieningen aan den gewijzigden toe stand aan en dan is alles weer bij het oude, of beter dan vroeger. Tegen de Zuiderzeewerken zijn óók so tale bezwaren aangevoerd. Er zouden machines bij gebruikt worden, welke het werk deden voor 30—40 arbeiders. Met zoo iets voor oogen, meende men, dat er voor de arbeiders in de toekomst geen ver zekerd bestaan meer mogelijk zou zijn. Is dat inderdaad zoo Laten we ons eens afvragen, wat er met de Zuiderzee zou zijn ge beurd, als de techniek eens Diet snel gevorderd ware. Dan zou de Zuiderzee... Zuiderzee zijn gebleven. Werken van een omvang als de inpoldering van de Zuiderzee, zou den misschien technisch onuitvoer baar, maar economisch zeker onbe taalbaar zijn gebleveD, als machines het niet mogelijk hadden gemaakt om te doen wat vroeger een waan idee was. Toen minister Ruys het besluit meedeelde in de Kamer om de Zuiderzeewerken voort te zetten, gaf hij aan, dat op den duur in de Zuiderzeepolders 2030 duizend gezinnen werk en brood zouden vinden. Dat maken thans de machi nes mogelijk voor... de eeuwigheid misschien. Om het als menschen eens zoo te noemen. Van geslacht op geslacht zullen 2030 duizend gezinnen hun bestaan danken aan de thans, tijdelijk, werkende machines Bovendien zullen straks op die gron den ook woningen e.d. worden ge houwd, verbouwd en herbouwd. Treinen, autobussen en auto's zullen er rijden. Honderden zullen er ver dienen in den handel. Intellectueelen zullen er een werkkring vinden. Crisissen hebben natuurlijk oor zaken, zooals alle dingen een oorzaak hebben, maar de oorzaak van een crisis is vermoedelijk wel een samen stel van allerlei kleinere oorzakelijke bronnen, welke tesamen den bruisen den stroom hebben gevormd, welke veel wegspoelde van de welvaart, welke het menschdom zich gescha pen had. Als de crisiswateren zijn teruggevloeid, zal het nieuwe mensch dom voortbouwen op de oude akkers, welke misschien door het achterge laten slib tot grootere vruchtbaar heid zijn gekomen. En ons nageslacht zal den grond der vaderen dan niet alleen bewaard, maar ook rijk vermeerderd vinden. In het Berlijnsch Van Gogh-proces, zoo lezen we in de bladen, is van daag dat was Maandag j.l. een deskundige, de röntgenoloog Dehite, aan het woord geweest. Hij heeft van dertig van Goghs röntgen foto's genomen. Hij verklaarde, dat ook ah schilderijen valsch zijn, die de rechtbank zelf nog voor echt had versleten. De verf der valsche schil dtrijen is met hars vermengd om snellere droging mogelijk te maken. Het is bovendien geb'eken, dat de arme Van Gogh minderwaardig schildersliunen heeft gebruikt, terwijl men voor de nagemaakte schilder tukken beter linnen heeft genomen. Het hier weergegeven bericht heeft :ds zwaar aan het peinzen gebracht over kunst in het algemeen en de schilderkunst in het bijzonder. We hebben een kennis, c ie van de Teeken- Academie is weggejaagd, omdat hij niet capabel bleek om de gegeven theorie te volgen en zijn practisch werk tot geeneriei waardeertng kon leiden. De man is thaDS in de jour nalistiek gegaan opdringend aanraden van zijn adviseurs, die als elk ander verstandig meDsch meenen, dat de journalistiek de eem'ge, maar dan ook zekere toekomst is voor hen, die in het eigen gekozen beroep faaideD, Wij hebben de zorg op ons ge nomen om het nagelaten werk van onzen kennis schilder van den aard bodem te doen verdwijnen, opdat nimmer meer een herinnering aan de zonden zijuer jeugdjaren onzen vriend van het pad des fatsoens, in dit ge val van het pad der journalistiek, zou kunnen afvoeren. Alle zijn doeken hebben we op zolder liggen en slechts zoo nu en dan, als we met een heel of half ge- tikteu kunstkenner in aanraking zijn gekomen, wordt het jeugd-oeuvre van onzen vriend weer in het dag licht gebracht. Want, ofschoon wij ook overtuigd zijn, dat 't zonde en jammer is, dat eens zulke dure verf aan kostbaar linnen is vermorst ge worden hoeveel nuttige hemden en broeken zouden van al dat kost bare doek te maken zijn geweest tóch wanhopen we nog niet aan de mogelijkheid, dat vandaag of morgen een of andere deskundige ODzen vriend als een groot schilders- geDie zal ontdekken en door de noodige suggestie het publiek tot kunstwaanzin en de eens versmade doeken tot waardevolle kunstschatten zal opvoeren. Eén ding hebben we tegen onze vriend, de ex-schilder, geniet een hardnekkige gezondheid. hij wil eenvoudig niet dood. En dat zou toch behooren te geschieden, wil nog eens zijn naam als schilder van be teekenis in de geschiedenis geboek staafd worden. Herinner u slechts de geschiedenis van Van Gogh. De man was straat arm en tijdens zijn leven vond hij geen mensch, gek genoeg om voor zijn teekeningen of schilderijen een behoorlijken prijs te betalen. Ook toen hij pas dood was, werd zijn genie nog niet ODtdekt. Bij een familie lid lag een groote stapel doeken van den overleden schilder op zolder. Toen een voddeman kwam, werd die voor een gulden, één pop, eige naar van heel den rommel Kort daarna is Van Gogh „ontdekt" ge worden. De zolderopruiming ging van hand tot hand en bracht steeds meer geld op. Thans is de wereld overstroomd met heel dure Van Goghs. teekeningen en schilderijen, van welke Diemand vroeger ooit heeft gehoord. Als de verkooper daarvan een verklaring moet geven, dan blijkt het aange boden schilderij altijd afkomstig van de nooit omschreven, nimmer gecata logiseerde Rotterdamsche zolder-op ruiming. De stukken, welke daarvan afkomstig heeten, kunnen tesamen de zolders van een behoorlijke stad vullen. In Berlijn woont een kunsthande laar, die 30 van Goghs tegelijk te koop had. Dat liep een beetje in de gaten en vandaar, dat de kunsthan delaar zich voor de rechtbank kreeg te verantwoorden, welke hem in eerste instantie tot een jaar veroor deelde. De rechtbank had, gehoord le deskundigen van internationale reputatie, aangenomen, dat slechts een deel der aangeboden schilderijen echte Van Goghs waren. De rest was vermoedelijk knap werk van een broer des kunsthandelaars, een schilder die nog leefde, dus met werk op eigen naam geen droog brood kon verdienen. Thans heeft een nuchtere rönt genoloog definitief uitgemaakt, dat geen enkel stuk door Van Gogh zelf kan zijn gemaakt. We begrijpen overigens niet, waar om de kunsthandelaar nu een jaar moet brommen. Nu, ja hij heeft werk uitgegeven op laten we zeggen verkeerden naam. Maar de kwaliteit van het werk was vol waardig Deskundigen en rechtbank hadden toch aangenomen, du de stukken door Van Gogh konden zijn vervaardigd. Welnu, moeten we er ons niet over verheugen, dat er en kunstenaar Van Gogh gelijke onder de levenden Is opgestaan Als een deskundige den een of anderen dag een machtig doek ont dekt, dat in waarde gelijk wordt geoordeeld aan „De Nachtwacht", en men heeft er den naam „Rem brandt" op ontcijferd, dan ligt een halve wereld in adoratie voor het stuk en biedt men kapitalen om het bezit er van. Maar als dao tenslotte wordt uitgemaakt, dat de ondertee- kening valsch is en voor „Rembrandt" Van Puffelen moet worden gelezen, dan verhuist het kunstwerk naar een uitdragerij en VaD Puffelen naar de gevangenis. 'n Raar iets, die kunst 1 Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie. Verzoeke beleefd om opname van het volgende: Men moet een spreker geen woor den in den mond leggen, die hij niet gezegd en zeker Diet bedoeld heefd. In „Het Nieuwe Testament", uit gegeven door de Vereeniging „Petrus Canisius" (een boek dat in ieder ge zin moest aanwezig zijn) daar lees ik op bladz. 310, dat de Schriftgeleer d"n en Parizeen een vrouw naar Christus toebrachten, die op overspel was betrapt. „Nu heeft Mozes ons in de Wet geboden, dergelijke vrou wen te steenigen. Wat zegt Gij nu?" Dit zeiden ze om Hem een strik te spannen. Indien Christus oordeelde, dat de vrouw moest gesteenigd worden, dan zouden die huichelaars zeggen zijt Gij nu die liefdevolle Leeraar Maar als Christus besliste van niet te steenigen, dan zou door die deugnieten worden gezegd Hij onderhoudt de Wet van Mozes niet! Jezus sprak tot hen „Wie van u zonder zonde is, werpe den eersten steen op haar 1" Beschaamd dropen ze af. Nu sprak Jezus tot haar „Vrouw waar zijn ze gebleven Heeft niemand u veroordeeld Ze zeide „niemand Heer." En Jezus sprak„Ook Ik veroordeel u niet." Maar nu komt juist wat men niet uit het oog mag verliezen. Deze vrouw had leedwezen over haar zonde. Christus zag dat zij haar leven wilde beteren. Anders had Christus niet kunnen zeggen „ook Ik ver oordeel u niet." Hoe zou de God van heiligheid zoo kunnen spreken tot iemand die van plan is om in zware zonde te blijven leven Christus sprak „ga heen, en zondig voortaan niet meer." X. MAAI BARE HEIDE. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat het maaien /an heide op alle gron den, aan de gemeente toebehoorende, verboden is. Er worden evenwel vanaf heden wederom ten kantore van den Gemeente ontvanger vergunningen afgegeven voor het maaien van heide, benoodigd voor eigen bedrijf, zoowel voor voerheide als dienende voor strooisel. De vergunningen zijn geldig tot 1 October 1933 en worden afgegeven tegen het volgende tarief Voor diegenen, die een inkomen hebben boven f 1000 f 1.— boven f 1000 tot f 1500 f 2.- f 1500 tot f 2000 f 3.- f 2000 tot f 2500 f 4.- f 2500 tot f 3000 f 5.— f 3000 tot f 3500 f 6.- En verder voor elke f 1000 of gedeel ten daarvan inkomen meer f 2 hooger. Voor elk bedrijf wordt slechts ééne vergunning afgegeven De vergunnin gen zijn persoonlijk; evenwel kan hier van onder verantwoordelijk heid van den vergunninghouder door de leden van het gezin, in het bedrijf werkzaam, ge bruik worden gemaakt. Het is streng verboden de vergun ning te doen aanvragen op naam van een knecht met lager inkomen en de heide alsdan in eigen bedrijf te ge bruiken. Vergunningen tengevolge van valsche opgaven verkregen, worden onmiddel lijk ingetrokken en zijn ongeldig. Als inkomen voor deze retributie geldt het belastbaar inkomen; indien de aanslag in een bedrijf is gesplitst, gelden de verschillende aanslagen ge zamenlijk voor het tarief, waarnaar moet worden betaald. Bij het aanvragen der vergunningen moeten de laatste belastingbiljetten der Rijksinkomstenbelasting worden mede gebracht. Venray, 15 November 1932. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. niet blindelings iets loaarvan betrouwbaarheid de voor naamste eisch is. voor St. Nicolaas Uw horlogesmoderne pen dules, klokken enz. in het ruim gesorteerde magazijn H. damps, Horfogerie geven Uw persoonlijkheid altijd een bepaald cachet. Boet daarom met zorg Uw keuze. Onze collectie zegelringen en fantasieringen met diep fonke lende edelsteenen en hal/edel» steenen is dit jaar buitengewoon mooi. De prijzen zullen U zeer mee vallen. Bizonder geschikte St. Nicolaas cadeaucc. Groote Straat 16 Kolenschep 12 ct. Kolenemmer gelakt 60 Kolenzeeften 55 Zinken emmers 35 Emaille emmers wit 68 Waschborden 75 Droogrekjes 80 Handdoekrekjes 45 Schildlampen 68 Stallantaarns 155 Broodtrommel gelakt 95 Koffie Thee en Suikerbus 45 Thermosflesschen 50 Bedflesschen zware 98 Koekenpan 70 Speelkaarten per stel 5 Zakbatterijen 20 Kinderledikanten in versch. kleuren 2persoons ledikanten Looprekken gelakt Wiegen stroo-vlecht Hobbelstoelen f 9.50 f 9.80 f 4.25 f 4 98 f 2.— Joh. Claessens Hofstraat. 346 'tt Modern Coffier..... completeert Uw toilet. Iedere vrouw met goeden smaak wenscht loei zoo'n fijn col'ier tc bezittenvooral als het komt uit de keurcollectie van Groote Straat 16 Halfzijde Dames Parapluies, Mooie gebloemde roestvrij met 16 banen in alle kleuren, spotprijs f 2.25. wollen Dekens 2-persoons, prijzen: f 2.75 f 3.50 f 4.50 f 6.00 Extra zware 170 bij 2.10 f 7.00 Wiegendekens, gebloemd f0.45 Zijde gest spreien f 8.50 Een partij mooie Zelfbinders vanaf 40 ct. 42 Mooie Petten vanaf 50 cent. VELOURHOEDEN VILTHOEDEN Beleefd aanbevelend, St. Nicolaas PVLS in alle afdeelingen onzer Manufacturenzaak zullen St. Nicolaas en Pieterman voor de kinderen (e spreken ziin op Woensdagen 16. 23 en 30 Nov. telkens van 2 tot 5 uur n.m. Oelieve de ki deren onze gestempelde cassi- bons med te geven, als bewijs van goed gedrag. Wederom bebben wij ook nu een bijzondere aanbieding in Bij aankoop van f 2.50 aan Modeartikelen een strik of bretels cadeau:

Peel en Maas | 1932 | | pagina 9