Even nadenken, als 't u blieft. Echt en goed 't Is zonde. De dag begint goed. Ons Weekpraatje. Gemengde Berichten J. v. d. Akker, idem, N 20 van Sambeek; C. E. G. Vensen, onderwijzeres, Patersstraat 20 van Tilburg. VERTROKKEN J. Goumans, slager, naar Keulen; E. P. Pieterse, dienstbode, naar Roermond, Neerstraat 33; W. Schelling en gezin, rijks ambtenaar, naar Baarle Nasau; G. J. Kepser, dienstbode, naar Helmond, Deurnescheweg 36; J. D. C. Brummans, onderwijzeres, naar Meijel. A 68; M. G. A. Stiphout, z.b., naar Bergen (L.) 1. Voor onze wy sneuzen. Hoe menig vraagt Nooit raad. Maar gaat Zijn gang, Zóó lang, Tot hij niet verder kan, En klaagt Dan steen en been,]; Dat niemand hem wil raan, En dat elkeen Hem zoo alleen Laat staan 1 2. Schoonlieiösmdustrie te Parys. In het „Nieuwe Weenet Journal" werd korttijd geleden geschreven over het boek van den Parijschen jour nalist Louis Léon Martin, die zich uitsluitend met de schoonheidindustrie bezighoudt, In Parijs treft men schoonheids instituten aan van allerlei soort, en met de meest uiteenloopende tarieven. Een ervan beoefent als eenige specialiteit de „Geneeskundige ver jonging" binnen 3 weken voor even tjes 25.000 franks. Daarnaast bestaan er ook waren huizen voor de schoonheid, waarin men „reeds" vooi 1200 franks per maand een abonnement kan krijgen. Dikwijls neemt mama d'r kinderen mee en voor deze zijn lokalen be schikbaar gesteld -waar men geduren de den tijd van het wachten, toezicht over hen houdt. Op bepaalde dagen zorgen zells eigea geëngageerde clowns voor de kleinen. Zelfs zijn er salons, die aan hun bedrijf een huwelijksbemiddeling hebben verbonden. Al wat scheikunde, geneeskunde en techniek maar biedt, wordt hier voor de vrouwelijke schoonheids- behandeling aangev.end, waar de methoden natuurlijk zeer veel van elkaar verschillen. Maar overal woedt gemasseerd, geëmailleerd en wat men verder nog voor schilderen kan gebruiken (de smink wordt door middel van fijne naalden onder de huid gebracht) met allerlei water en crème behandeld, de nagels worden gelakt en gebreken aan gestalte en van het haar worden weggewerkt. En als resultaat 7 De vrouwen die het schoonheids salon verlaten, gelijken zóó op elkaar dat men ze bezwaarlijk uit mekaar kan houden. Zij hebben denzelfden hartvormi- gen poppenmond, dezeltde porcelei- nen wangen, dezelfde, met verf ge trokken wenkbrauwen. Tot de oudste en meest misvormde toe gelijken ze op mekaar, als het eene ei op het andere. De schoon- heidsinrichtiDgen hebben een stan daard type 1 Grootmoeders bestaan er niet meer, meent Léon Martin. De hiërarchie in de gezinnen is, althans in de hoogere standen naar den buitenkant al thans verdwenen. Alleen Pietje de dood, vergist zich niet 3. De biddende moeder. Een moeder die veel bidt, is de priesteres van het huisgezin. Zij is de tweede engelbewaarder van haar echtgenoot en kinderen. Zij is een kanaal, dat uit de hemelsche bronnen genade en zege ningen leidt naar den huiselijker kring. Zij herstelt het door man of kin deren wellicht verbroken evenwicht tusschen aardsche en hemelsche strevingen. Zij bereidt de kinderen een ge zegende toekomst. Zij verwerft niet zelden haar gezin den hoogsten zegen eener priester roeping. Gelukkig dus bet huis, dat een biddende moeder een vrouw des gebeds bezit. Gelukkig de stad, die rijk is aan biddende moeders. 4. Tollenaar en Farizeëer. Achter in de kerk In het Parochieblad van O.L. Vr. van Goeden Raad, „De Schakel", schrijft Pastoor Postma een geestig artikel over bovenstaand onderwerp, dat ook andere parochianen met ge noegen zullen lezen, weshalve we het ook hier laten volgen Ge kent natuurlijk allen het treffen de Evangelieverhaal van den Fari zeëer en den Tollenaar en we hebben allen even erg het land aan dien op schepper. die daarvoor in den Tempel staat te bluffen op zijn braafheid en rijn milddadigheid Heer, ik dank U, dat ik niet ben zooals de andere werk van een oogenblik. (Wordt vervolgd.) men8chen, enz. Onze sympathie gaat uit naar den nederigen Tollenaar, die zijn oogen niet durfde opslaan en die achteraan bleef staan en op zijn borst kloppend, smeekte Heer, wéés mij, arme zondaar genadig Die genegenheid voorden Tolle naar en zijn navolging bloeien hier in onze Parochie op een wonderbare wijze. Ten minste ik moet dat op maken uit het groote aantal menschen dat des Zondags onder de H. Mis sen achter in de kerk blijft staan. Aan dezen en genen heb ik met groote voldoening van dit feit mel ding gemaaktwelke Pastoor zou niet gesticht zijn en ja, laten we het maar getust zeggeü, een beetje trots op het feit, dat hij in zijn parochie zulk een geweldig aantal nederige en boetvaardige zondaars telt 1 Waarschijnlijk uit afgunst, werd me dan wel eens geantwoordoch kom, dat zijn meest menschen, die geea onnoozel dubbeltje voor een plaats over hebbenOnder ons ge zegd, ik word niet gauw kwaad, maar als men zoo iets van mijn menschen durft insinueeren, dan wordt mijn bloed karnemelk. Hoe kan men ook zoo iets zeggen van die meest jonge mannen en meisjes, die eiken Zondag meerdere kwartjes uitgeven voor sigaretten en snoeperijen, die zouden geen dubbeltje over hebben voor een rustige plaats in de kerk, om met godsvrucht Mis te kunnen hooren 7 Terwijl ze bovendien met datzelfde dubbeltje aan hun parochiee- len plicht voldoen, om naar de mate van hun vermogen bij te dragen in het onderhoud der kerk 7 Neen, die dat durf', veronderstellen, kent mijn jongelui nietAnderen (ik geloof dat ze mij mijn tollenaars niet gunnen) meenden weer te moeten opmerken, dat wellicht de kerk te klein zou zijn, dus dat het voortkwam uit ge brek aan plaats. Maar ook dat is niet houdbaar, want met uitzondering van de Mis van 9 uur, is in elke Mis plenty plaats te vinden. Neen, men kan praten wat men wil, ik houd me stijf vast aan de overtuiging, dat alle staanplaatsen achter in de kerk worden bezet door nederige en boetvaardige zondaars. Dezen morgen, onder de H, Mis van 12 uur, verneem ik van mijn kamer uit een eigenaardig geluid, dat me toescheen uit de kerk te komen. Ik vraag aan iemand, die het weten kan, of er soms op een groote trom de roffel wordt geslagen. Neen, was het antwoord, de menschen, die achter in de kerk staan, kloppen op hun borst. Zie je wel, dacht ik bij mezelf, ik had toch wel gelijk allemaal boet vaardigheid De navolging van den Tollenaar is dus boven allen lof verheven en en voor de goede bedoeling heb ik niets dan eerbiedige bewondering. Maar men moet niets overdrijven. Als we de geschiedenis in het Evangelie goed lezen, dan blijkt uit niets, dat die Tollenaar eiken Zondag achter in den Tempel is gaan staan. Zoo iets doet men maar één keer; dat zijn geen dingen, waar men een gewoonte van maakt. Waarschijnlijk is die man de volgende week naar voren geschoven, om verder zijn godsdienst plicht op een meer normale wijze te volbrengen. Had hij elke week op die buitengewone wijze zijn gebed verricht dan had hij allicht de ver denking van aanstellerij of bijbedoe lingen op zich geladen. Allen, die ons tot heden toe, achter in de kerk den Tollenaar hebben nagevolgd, roep ik thans toe Ho, niet verder Het is nu mooi geweest. Gaat nu den Tollenaar navolgen op een ge wone manier in de banken op een geschikte plaats 1 Dan komt er tege lijk weer plaats achter in de kerk voor nieuwe Tollenaars, want er zijn er nog een massa, die ook wel eens achter in de kerk willen staan en die nu week na week onverrichter zake huistoe moeten gaan zonder hun nederigheid en boetvaardigheid te kunnen luchtenook deze moeten hun kans hebben. Als het niet anders gaat, dan zal ik tot drastische maatregelen moeten overgaan, zooals b v. de bepaling, dat staanplaatsen achter in de kerk voor dubbel geld te verkrijgen zijn; dan zullen onze brave Tollenaars de overgroote voldoening smaken, dat zij, naast de nederigheid en de boet vaardigheid, ook nog de milddadig heid kunnen beoefenen. zijn Poeders alleen, wanneer zij de handteekening dragen van den fabri kant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespijnpoeders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist. Dertig jaar is dat geleden. De Kongoboot vertrok uit Ant werpen. De stoomfluit had gefloten de bezoekers waren van 't schip afgemoeten, de planken brug inge trokken, de kabels van rond de meerpalen los gegooid. En 't schip zwenkte van de kaai weg, den breeden stroom op, die lustig blik kerde in den zonneschijn. Op 't dek stonden de reizigers te wuiven met hun zakdoeken. Tusschen zijn twee makkers stond hij in, met een zwarte toog aan. Met zijn handen op de leuning. De schoone slanke jonge man, met heldere oogen in zijn open gezicht en met een lichten blonde knevel en fijn puntbaardje. En kijkt naar zijn familie, daar op de kaai De muziek speelde een lustig deuntje. En terwijl het schip zwenkte, hadden de meeste menschen hem in 't oog, met zijn schoone gestalte, boven de anderen uit Twee jonge vrouwen konden haar oogen van hem niet afhouden. 't Is zonde Zoo'n schoone jonge man 1 Dat vertrek naar de wilden Die zou anderen gelukkig kun nen maken... 't Is schand Over de glimmende Schelde gleed het schip voort, statig. Boven op 't dek stond hij en keek naar het land. Naar de groene dijken, naar de blonde Polders, naar de boeren en de peerden, naar de hooge graanwagens die over de dijken reden naar de kerktorens, die ginder met hun sp:ts uitstaken. Daar woonde, daar lag zijn moeder zeer ziek. De dokter had hem rond uit gezegd „Geen hoop meer op genezen." Gisterennamiddag, eer hij wegging, zag zij er nog zoo blijmoedig uit Mijn jongen vertrek maar ge rust. Onze Lieve Heer roept u. Ik ben er zoo blij over. Dan was hij op zijn knieën gaan zitten, voor haar bed, en had zij hem een kruisken gegeven, het laatste. Want toen het schip, eenige dagen daarna, onderweg aanlei, lag daar een versch telegram voor hem, van huis „Moeder zachtjes overleden. Gelukkig over u vertrek." Dat was de eerste die hij geluk kig gemaakt had zijn eigen moeder. Op 'nen schoonen zomermorgen is het heel stil geworden ginder, in zijn Negerdorp. Bij hoopen stonden de zwarten bijeen, zeiden niet veel, en gingen dan uiteen, met loome beenen. En dan hebben zij hem begraven, den versleten, doodgewerkte missio naris. Onder de wuivende palmboomen trok de lijkstoet. Met het hooge kruis voorop, en zwarte jongetjes met witte koorkleeden aanen drie blanke priesters met zwarte gewaden. En dan, vier struische Negers, die de kist op hun schouders droegen. En over het zwarte baarkleed lag zijn wit roket en zijn stool. En veel volk achterop, heel het dorp en veel uit de buurt. Mannen en vrouwen en kinderen. En moeders die kleintjes in haren hals droegen. De grooten snikken, de kleinen snik ken, omdat zij anderen zagen snikken. De oudste zwarten wisten dat nog ie vertellen. Hoe hij bij hen aange komen was, over veel, veel zomers. En honger geleden had, hard, om steenen te bakken... En hoe ze over dag wantrouwig kwamen kijken, en 's nachts zijn truweel gestolen had den. Want zij wisten toen niet beter. Maar nu.... Nu wisten zij den weg naar den hemel. Door hem. En droevig en blij zongen zij mee onder de palmboomen „In paradi- sum..." In 't paradijs mogen de Enge'en u binnenleiden.... Want gelukkig had hij hen gemaakt. En terwijl zijn zwarten dat zoDgen. beneden in hun dorp, liep hem daar boven een hoop volk tegen. Manoen en vrouwen, grooten en kleinen. Veel kinderen vooraan, engeltjes nu. In den hemel haalden zij hem in. Zij, zwart van gezicht, maar wit van ziel. Omdat hij^ ben gelukkig gemaakt had. TH. VAN TICHELEN. voor wie zich tot gewoonte maakt de huid na het scheren met een weinig „Zij"-Ciême in te wrijven. Geen branderig gevoel of naschrijnen meer, integendeel, Uw gezicht blijft deu geheelen dag frisch en zacht. In prijzen van 20—30—45—75 ct. Er zullen maar weinig menschen in ons land zija, die niet met be langstelling en groote nieuwsgierig heid kennis namen van de rechtzaak tegen den „verdwenen notaris". Het gebeurt tegenwoordig meer, dat notarissen, advokaten en verte genwoordigers van andere eerbare beroepen voor de vierschaar worden gedaagd, dikwijls om zwaardere ver grijpen, dan die welke de Amster- uamsche notaris beging. Deze laatste echter heeft onbe doeld aller aandacht geleidelijk op zijn persoon gevestigd; hij heeft de publieke belangstelling voor zijn straf zaak kunstmatig gekweekt en wel zoo, dat er tenslotte voor 't gebeu ren een geweldige publieke interesse was gegroeid. Hij begon de aandacht op zijn zaak te vestigen door de hooge cautie, waarmee hij zijn vrijheid uit de voorloopige hechtenis herkreeg. Toen hij moest voorkomen was hij zoek, maar de rechtbank gelastte zijn voorgeleiding. De notaris even wel bleef zoek. Heel Amsterdam zocht mee (naar hem. Men meende hem gezien te hebben in het Rijks museum, in de Bijenkorf, ja overal. Tenslotte arresteerde de politie hem in "Wassenaar. Daags er na werd hij voor zijn rechters geleid en de belangstelling voor de procedure was toen tot een ongekende hoogte ge stegen. Een gebeurtenis lijkt te grootscher naarmate de voorbereiding geleidelij ker is geweest en van kleine evene menten was vervuld. Denken we maar eens aan een trouwdag. Zeker, het is inderdaad een gewichtige dag in een menschen- levcn, maar zou de trouwdag wel zoo'n buitengewonen indruk op de menschen maken, als er niet aan vooraf gegaan ware: de kennisma king, de verloving, de verkeering, het zoeken naar een woning, de keuze van de inrichting, het „aan- teekenen" enz, Kerstmis is een heerlijk familiefeest maar het wordt ook terdege voor bereid. Dagen tevoren gaan we een Kerstboom uitzoeken en reeds weken tevoren loopen we met de kinderen langs de winkelramen en koopen we nu eens een paar glanzende bolletjes dan weer een ster of wat kaarsjes. Vroeger.... als de Koninginnedag nauwelijks was gepasseerd, zagen we als kinderen reeds de eerste sui kerbeesten in de etalages van de banketbakkers verschijnen. Dan hol den we naar huis om te vragen: „Moe. wanneer is het Sinterklaas 7" Een paar weken later verschenen in de kranten de eerste annonces, in welke de goede Sint te paard was afgebeeld. We knipten de adverten ties uit en teekeuden de plaatjes na. Dagelijks liepen we langs een winkel waar Sinterklaas, naar we ons her innerden. het vorig jaar was afge stapt. Op een goeden dag lazen we er dan op een telegramformulier, dat de heilige kindervriend ook nu weer zijn komst had aangekondigd. Sjonge, sjonge, dan waren we niet meer te houden We zorgden voor schoenen in den schoorsteen en sleepten hooi bij elkaar voor Sinterklaas zijn paard. Eiken dag herzagen we ons verlangenlijstje. Zoo werd vroeger de feestdag gemaakt Tegenwoordig... Och ja, we weten welhet is crisis. Maar is dat een reden om bij de pakken te gaan neerzitten Als het een goede tijd kan men nog eens wat achter wege laten, maar in slechten tijd moet men dubbel-hard werken en probeeren om van de omstandig heden te maken, wat er van te maken valt. Al is er crisis, er zal toch ook dit jaar weer Sinterklaas zijn I En daar zal dan, juist als vroeger, arm en rijk aan meedoen. Natuurlijk Een kinderhand is gauw gevuld en op Sinterklaas gaat het om kleinig heden, óók als het de grooten be treft. Er zijn bovendien genoeg menschen, die over een behoorlijk iukomen beschikken. Als de winkeliers hun eigen belang maar begrepen en het komende Sinterklaasfeest vooraf maar wat opdoften, dan brachten ze tenminste met de Kerstdagen er bij nog een paar mooie weken in het ver schiet van een slechten tijd. 't Is jammer, dat de „verdwenen notaris" van Amsterdam vroeger geeD banketbakker is geworden, manufacturier of handelaar in galan- teriëa en speelgoederen. Hij had zijn groote kwaliteiten dan nuttiger kuDnen aanwenden en hij ware een gezeten burger geworden in plaats van een notaris, die zitten moet. Hij zou nu zeker volop aan het adverteeren zijn geweest over het komende Sinterklaasfeest. Hij zou in deze krant al hebben verteld, wat bij hem allemaal verkrijgbaar was om er elkander gelukkig mee te maken. Hij zou al lang een plaatje van Sinterklaas te paard bij den uitgever van deze krant hebben ge leend om er zijn annonce mee op te fleuren. Hij zou wel hebben gezorgd, dat de kinderen van nu af nog slechts zouden praten over, en den ken aan, het groote festijn van 5 December en dat ze het uit de krant aan vader en moeder zouden vóór lezen, wat er bij hèm al zoo te koop was. Maar helaas, vele winkeliers dommelen voort. Het is malaise.... iBgus&fca ïïiiediillasrin. Wederom liiigpyn Voortdurende pijn in de lendenen, of scherpe steken als gij u bukt of opricht, wijzen op verzwakking der organen in den rug. Des te meer als gij tevens blazen onder de oogen. duizeligheid, hoofdpijn of urinestoor- nissen kunt opmerken. Verwaarloozing dezer verschijn selen kan aanleiding geven tot ernstige kwalen. Er bestaat gevaar voor maandenlange pijn of werke loosheid door rheumatiek, ischias, spit, blaaszwakte, waterzucht enz. Laat Foster's Rugpijn Pillen de organen weder tot gezonde werking brengen, zoodat het urinezuur en de andere schadelijke stoffen weder uit het bloed gefiltreerd worden. Reeds jaren verwierf dit speciale middel naam door tallooze mannen en vrouwen van eiken leeftijd hun ge zondheid en kracht te hergeven. Bij alle drogisten enz. a f 1.75 per flacon. 25 Begint het drama? De opgave van de faillissementen in ons land is den laatsten tijd uit gegroeid tot een dagelijkschen dienst, ja vaak ontvangen we tweemaal per dag een staat, vermeldend de namen van tientallen slachtoffers van de ongunstige tijden. Voorheen zocht men onder de gefailleerden over 't algemeen ver geefs landbouwers en veetelers. Den laatsten tijd verscheen er bijna geen lijst, of we treffen er ook men schen onder van den landbouw en de veeteelt. De lijst van 4 November is al weer sterker sprekend op het gebied van de werking der ongekende crisis in het landbouwbedrijf. Op één dag werden failliet ver klaard twee landbouwers eD twee veehouders en wel een veehouder in Utrecht, een in Friesland, een land bouwer in Gelderland en een in Limburg. Het is wel teekenend voor den ontstellenden toestand in het land bouw- en veeteeltbedrijf. Want als in die bedrijven een faillissement wordt uitgesproken, dan kan men ervan verzekerd zijn, dat alle middelen ter voorkoming waren uitgeput en dat er achter het simpel faillissements-berichtje een heel drama van zorg en ellende verborgen ligt. Waar gaan we heen, als de boeren stand geleidelijk den weg op moet van den ondergang 7 En wie ontkent, dat die weg reeds is betreden en wie zegt. hoeveel honderden op het punt staan, hun ongelukkige voorgangers te volgen 7 Inderdaad, het is een veeg teekec voor onze maatschappij, dat de boe renstand aan den rand van den onder gang zweeft Argument tegen winkelsluiting. De gemeenteraad van Eindhoven heeft in zijn zitting van Maandag avond besloten tot een verplichte sluiting der winkels op Maandag morgen, uitgezonderd de melkwinkels. Ten opzichte van de winkelsluiting werd verder besloten de winkels Zaterdagavon om 9 uur te sluiten. Aangenomen werd ook het voor stel om de brood-, banket suiker werk en chocolade zaken des Zon dags van 10—2 uur open te laten, waarbij een voorstel was gedaan door een raadslid om ook de slijterijen op die uren op$n te houden ter wille van den kleinen man, die geen drank in voorraad heeft en dan wel eens bezoek zou kunnen krijgen van een oud manneke uit een gesticht, wien hij graag een borrel zou willen schenken 1 Waren de slijterijen open, zoo betoogde de voorsteller, dan zou er voor dat oud manneke een borrel in een slijterij gehaald kunnen wor den tenminste als dat oud manneke dan ook kwam tusschen 10 en 2 uur! Dit voorstel haalde nog 11 stemmen. De heer van 't Hof moest van die verplichte sluiting niets hebben „wegens zijn eigen en 't algemeen belang" winkels, die aau de industrie verkochten moester, open blijven. Als hij winkelier was, zou bij veel liever verkoopen „dan met zijn groote teen zitten te spelen" als alle winkels open bleven „werd er geen een den das om den nek gedraaid." De voorz'tter merkte op. dat winkels, die onderdeden van machine rieën verkochten en smeermiddelen, door de wet, in geval van nood, a! waren uitgezonderd. Is verf dan ook smeer infor meerde de heer van t Hof. „Tenminste ik heb het wel eens hooren zeggen", lachte de voorzitter: .kijk, dat huis heet geverfd, maar 't lijkt wel gesmeerd Welk antwoord groote hilariteit verwekte. Een moderne wielerbaan. Naar de N. K. verneemt, wordt binnen enkele dagen begonnen met den bouw van een moderne houten wielerbaan op het grondgebied van de gemeente Maasniel, nabij den Molenweg in Maasniel. De baan zal 6000 toeschouwers kunnen bergen. Er zal een tribune van 1000 plaatsen komen, terwijl alles op de meest moderne wijze ingericht zal worden. De baan wordt electrisch verlicht, zoodat ook bij avond gereden kan worden. Moordzaak Putbroek. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad nam Dinsdag conclusie in de strafzaak tegen vader en zoon van den Elzen, die in hooger beroep in de bekende moordzaak te Putbroek zijn veroordeeld door het Gerechts hof te Den Bosch, de vader tot 15 jaar en de zoon tot 6 jaar gevan genisstraf. De procureur-generaal concludeer de tot verwerping van het beroep. Uitspraak 15 dezer. Door den trein gegrepen. Te Udenhout is zekere P. R., uit Haaren, toen hij een overweg wilde passeeren, ofschoon de boomen wa ren neergelaten, door een losse loco motief gegrepen en een tiental meters meegesleurd. Zwaar gewond werd de ongelukkige nadat eersle hulp was verleend opgenomen en naar het gasthuis vervoerd. Daar is hij spoedig overleden. 't Was voor reclame. Sinds een drietal weken is het torenuurwerk aan de parochiekerk te Horst naar aide vier windstreken ontdaan van wijzerplaat en wijzers, i chrijft de N. V. Ct. Dit tot groot ongerief van de inwoners. Wat was 't geval 7 Een firma die voorgaf te zijn V. uit Tilburg, kwam zich presenteeren om bij wijze van reclame gratis wijzerplaat en wijzers te vergulden. Het uurwerk werd door hem ge demonteerd en is thans niet meer te vinden. Ook laat de firma niets meer van zich hooren terwijl de inwoners maar dag in dag uit, de eene Week na de andere, tevergeefs naar boven staren, om te zien hoe laat of het in Horst is. Wel een eigenaardige manier van reclame maken. Goed afgeloopen. De heer W. in goud- en kerk werken te Eindhoven had van de politie verlof bekomen om des nachts in zijn tuin een automatisch pistool op te stellen tegen dieven, die over den tuinmuur zouden willen klimmen Zaterdagmorgen had men verge ten het pistool af te stellen, zoodat, toen des middags jongens uit de buurt al spelende op het muurtje klauterde het pistool afging en twee van hen door hagelkorrels werden getroffen. Gelukkig bleken de ver wondingen niet van ernstigen aard te zijn. St. Maartens-optocht te Venlo. Omstreeks 11 November ge woonlijk de Zondag voorafgaande aan of volgende op dien datum, wordt te Venlo de jaarlijksche St. Maartensoptocht gehouden ter eere van den patroonheilige der oudste parochie, die tevens patroon der stad Venlo is. Dit jaar hadden de verschillende buurtverenigingen Jen optocht ge organiseerd, welke Zondagnamiddag om half vijf werd opgesteld. Duizenden kinderen met kleurige lampions, trokken in den schemerigen avond al zingende door de straten der stad. Twee plaatselijke muziek gezelschappen trokken in den stoet mee. De veelkleurige luchtjes van den Kilometerslangen optocht vorm den een fantastische lichtsliert, die zich wriemelend en kronkelend door de straten voortbewoog. De drukte in de stad. ook van de velen die naar den St. Maarens- stoet kwamen zien, was zeer groot De aardappelliandel in Noord- Limburg. Van zoo'n geringe beteekenis als thans, is de aardappelhandel in Noord-Limburg nog nimmer gewees\ Op de veilingen worden slechts enkele kleine pattijen aardappelen aangevoerd en gewoonlijk komt er dan oog geen bod op. De aardap pelexport zoowel naar Duitschland alsock naar Engeland ligt geheel stil. In afwachting van een grootere vraag naar aardappelen en van eeü daarmee gepaaid gaande prijsstijging hebben de meeste landbouwers de door hen verbouwde aardappelen ingekuild tot het komende voorjaa-. In groote hoeveelheden wordt het product ook gebruikt als varkens voeder. Er zijn zelfs landbouwers, die zich speciaal op varkensmesterij toe leggen teneinde aldus van het thans bijna waardeloos landbouwproduct nog eenig geld te kunnen maken. Moordaanslag op zyn kost- juffrouw. Zondagmorgen heeft de 20-jarige Th. L. iu zijn kosthuis aan de Aker straat te Hoensbroek getracht zijn kost juffrouw mej. S. te dooden. Hij heeft met een revolver op haar geschoten, maar haar niet levens gevaarlijk geraakt. De man heeft daarop net wapen op zich zelf ge richt en is in zorgwekkenden toe stand in het ziekenhuis te Heerlen opgenomen. Om aan werkloozenuitkeering te komen. Zekere H. kastelein te Weert en werkloos arbeider, kon geen werk loozenuitkeering krijgen omdat hij dit jaar niet eene zekere periode was werkzaam geweest. Hij nam toen een der cafébezoekers die onder den invloed van drank verkeerde, zekeren R. in den arm en liet hem een verklaring teekenen, dat bij bij hem een zekere periode had gearbeid. De politie kwam van een en ander op de hoogte en ver baliseerde beiden wegens valschheid in geschrifte. Fietser aangereden. Zaterdag werd de heer S. uit Venlo die per rijwiel over de Maasbrug, aldaar reed, door een bun achterop komenden Duitschen vrachtauto ge grepen, tengevolge waarvan hij kwam te vallen en de auto hem over beide beenen ging. Vrij ernstig gewond werd S. naar het R.K. Ziekenhuis overgebracht. Aan de gevolgen overleden. De 28-jarige slagerszoon, die Zon dag op de Bredaschebaan te Roosen daal zich bij het fietsen aan een auto vastklemde, de macht over zijn stuur verloor en tegen den grond viel, is aan de gevolgen van de hersen schuddirg die hij had opgeloopen, eenige uren na het ongeval overleden. Twee bejaarde vrouwen gedood. Zondagavond heeft op den Rijks straatweg te de Steeg een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan twee bejaarde vrouwen uit de Steeg het leven heeft gekost. Ter hoogte van het gemeentehuis te de Steeg maakt de weg een scherpe bocht, waardoor de beide vrouwen die zich op de trambaan bevonden, niet bemerkten, dat uit de richting Velp een motortrein der V. T. M. naderde. Toen de tram in de bocht was zag de trambestuurder op 50 M af stand de beide vrouwen op de rails Hij remde uit alle macht, dcch door de gladheid van de rails gleed de tram nog een eindweegs door.

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6