BOERDERIJ WINKELSLUITINCSVERORDENINC Kamerkroniek. Provinciaal Nieuws Advertentiën Zaterdag 29 October 1932, No. 44 (met eene korte toelichting bij de artikelen) ALGEMEENE BEMERKING. De bij de artikelen gegeven toelichting bedoelt slechts te zijn eene verduidelijking van de bepalingen der van de wet afwijkingen toestaande verordening, zooals deze in het algemeen voor de gewone winkels gelden, en niet eene volledige uiteenzetting van de wet zelf. Voor de bijzondere bepalingen, welke voor sommige categorieën van winkels (als winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, melk', visch- en fruitwinkels, bloemenwinkels, kappers- en barbierswinkels) nog gelden voor enkele bepaalde dagen, wordt derhalve verwezen naar de wet. Waar in de verordening of de toelichting zonder meer gesproken wordt van „winkels" vallen daaronder mede de kappers- en barbiers winkels. Burgemeester en Wethouders van Venray doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 30 Aug. 1932 is vastgesteld de volgende verordening VERORDENING BETREFFENDE WINKELSLUITING. Artikel 1. De bepaling van artikel 2 sub a der Winkelsluitingswet 1930, Stbl. 460, vindt geen toepassing tusschen 8>/» uur voor middags en 12 uur des middags voor alle winkels met uitzon dering van de winkels, bedoeld in artikel 4, le lid, sub c en d der Wet. TOELICHTING. Volgens dit artikel mogen dus de winkels op Zondag geopend zijn van half negen voormiddag tot des middags twaalf uur. Hieronder vallen echter niet de winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk of chocolade wordt verkocht en melk-, visch- en fruitwinkels, aangezien voor die winkels eene bij de wet vastgestelde bijzondere Zondagsregeling geldt. Eerstgenoemde categorie van winkels, dus de winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk of chocolade wordt verkocht, kunnen zich echter voor de toepassing van deze bepaling desverlangd ook rangschik ken onder de gewone winkels; de uren van openstelling worden dan niet aan de deur aangegeven en er mogen ook andere waren dan brood enz. verkocht worden, maar dit mag dan ook enkel gebeuren in de voor de andere winkels geldende uren van openstelling, d.i. tusschen half negen en twaalf uur. Artikel 2. De bepaling van artikel 2, sub a der wet vindt ten aanzien van alle winkels geen toepassing a. den Zondag van Vastenavond; b. den laatsten Zondag vóór 6 December; c. den Zondag yan de jaarlijksche kermissen dezer gemeen te, als' volgt op den eersten Zondag na Pinksteren voor Leunen; op Zondag vóór 24 Juni voor Heijde; op Zondag na 24 Juni voor Merselo; op den tweeden Zondag na 24 Juni voor Ysselsteyn; op den laatsten Zondag in Augustus voor Castenray; op Zondag na 8 September voor Oostrum; op Zondag na 9 October voor Oirlo; d. op den eersten en den tweeden Zondag in Augustus, Ven- raysche kermis, voor Venray met uitzondering van de onder c bedoelde gedeelten der gemeente; e. op de Zondagen in Maart, den eersten Zondag na Paschen, den derden Zondag na Paschen en 15 Augustus voor Smakt; f. op de Zondagen in Mei, le Pinksterdag, Zondag na 29 Juni, Zondag 15 Augustus, Zondag na 15 Augustus, Zon dag. 8 September voor Oostrum; met dien verstande evenwel, dat sub e en f enkel geldt voor de winkels, waar verkocht plegen te worden religieuse artikelen, souvenirs, prentbriefkaarten, brood, banket, suikerwerk en cho colade, tabaksartikelen en fruit en enkel voor den verkoop van deze artikelen. Op de onder a- en b genoemde dagen zal het verboden zijn den winkel geopend te hebben na 10 uur des namiddags en vóór 6 uur des voormiddags, op de sub c genoemde dagen na 11 uur des namiddags en vóór 6 uur voormiddags, op de sub d genoemde dagen vóór 6 uur voormiddag, op de sub e en f genoemde dagen na 5 uur namiddag en vóór 9 uur voormiddag. TOELICHTING. Zie achter artikel 3. Artikel 3. De bepalingen van artikel 2 sub b der wet vinden geen toepassing ten aanzien van alle winkels a. op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag na den eersten Zondag na Pinksteren voor Leunen; op Maandag, Dinsdag en Woensdag na den Zondag vóór 24 Juni voor Heijde; op Maandag en Dinsdag na Zondag na 24 Juni voor Merselo; op Maandag en Dinsdag na den tweeden Zondag na 24 Juni voor Ysselsteyn; op Maandag, Dinsdag en Woensdag na den laatsten Zondag in Augustus voor Castenray; op Maandag en Dinsdag na den Zondag na 8 Septem ber voor Oostrum; op Maandag, Dinsdag en Woensdag na den Zondag na 9 October voor Oirlo; b. op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag na den eersten Zondag in Augustus voor Venray met uitzonde ring van de onder a bedoelde gedeelten der gemeente Op de onder a genoemde dagen, zal het verboden zijn de winkels geopend te hebben vóór vijf uur voormiddag en na elf uur namiddag, op de onder b genoemde dagen vóór vijf uur voormiddag. TOELICHTING. Kort gezegd komen de artikelen 2 en 3 prak tisch hierop neer 1. dat op Vastenavondzondag en den laatsten Zondag vóór St. Nicolaas alle winkels mogen geopend zijn des avonds tot tien uur 2. dat op alle dagen van de Venraysche kermis en nakermis. dus zoowel op de Zondagen als op de werkdagen, alle winkels, die zich tot Venray-dorp rekenen, dus met het dorp kermis houden, mogen geopend zijn des avonds tot twaalf uur (Voor de toepassing dezer bepaling wordt ook tot het dorp gerekend de Smakt, waar geen eigen kermis wordt gehouden): 3. dat bij gelegenheid der onderscheiden kermissen op de gehuch ten alle winkels, die zich tot het gehucht rekenen, dus dan kermis houden, op alle dagen, dat die kermis duurt, derhalve zoowel op den Zondag als op de werkdagen, mogen geopend zijn des avonds tot elf uur 4. dat op de onder e. en f. van artikel 2 vermelde processiedagen voor Smakt en Oostrum. de daar genoemde waren in de winkels van die artikelen mogen verkocht worden van des morgens negen uur tot des namiddags vijf uur. Artikel 4. a. De verbodsbepaling, bedoeld in artikel 8, le lid sub a der wet geldt niet van 6 uur voormiddags tot 11 uur namiddags op de Zondagen, genoemd in artikel 2 sub c en telkens voordat gedeelte der gemeente, waarvoor ook artikel 2 sub a der wet dan niet van toepassing is; niet na 6 uur voormiddag op de Zondagen, genoemd in artikel 2 sub d voor dat gedeelte der gemeente waar voor ook artikel 2 sub a der wet dan niet van toepas sing is en niet van 9 uur voormiddag tot 5 uur namid dag op de Zondagen, genoemd in art. 2 sub e en f voor religieuse artikelen, souvenirs, prentbriefkaarten, brood, banket, suikerwerk en chocolade, tabaksartikelen en fruit en telkens voor het gedeelte der gemeente, waar voor dan ook artikel 2 sub a der wet niet van toepas sing is; b. De verbodsbepaling, bedoeld in artikel 8, le lid sub b der wet geldt niet van 8 uur namiddag tot 11 uur na middag op de dagen, genoemd in artikel 3 sub a en telkens voor dat gedeelte der gemeente, waarvoor dan ook artikel 2 sub b der wet niet van toepassing is en niet van 8 uur namiddag tot 12 uur namiddag op de dagen, genoemd in artikel 3 sub b en voor dat gedeel te der gemeente, waarvoor dan ook artikel 2 sub b der wet niet van toepassing is. TOELICHTING. Dit artikel betreft het venten, het verkoopen en het te koop aanbieden - voorzoover niet door de wet uitgezonderd ten aanzien van geringe eetwaren op of aan voor het openbaar verkeer openstaande wegen. Onverminderd het bepaalde daaromtrent bij de „Algemeene Politie verordening Venray", dus in zooverre liet overigens niet verboden is, mag dit volgens de Winkelsluitingswet 1930, Stbl. 460, en deze Win- kelsluitingsverordeniug geschieden in het algemeen op alle uren, dat de winkels volgens deze wet of artt. 2 en 3 der verordening mogen ge opend zijn (dus b.v. met kermis in de jjorn des avonds tot twaalf uur. op de gehuchten tot elf uur) en met de in de verordening gestelde beper kingen (dus op de gestelde processiedagen aan de Smakt en te Oostrum slechts met religieuse artikelen enz.). Hieronder vallen dus niet de ge wone Zondagen, die en in zoover zij enkel onder art. 1 der verorde ning vallen, zoodat dus voor de gewone Zondagen geen afwijking van de bepalingen der wet. dus van het ventverbod. is toegestaan. Artikel 5. Behoudens het bepaalde in artikel 2 sub e en f wordt voor alle winkels op Hemelvaartsdag, 15 Augustus en 1 November de regeling toegepast, welke ingevolge artikel 1 dezer verordening voor den Zondag is vastgesteld. TOELICHTING. Dit beteekent, dat in de gemeente Venray op O. H. Hemelvaartsdag, O. L. Vr. Hemelvaartsdag en Allerheiligen de Zondagsregeling geldt, terwijl dan daags tevoren, als dit een werkdag is. de winkels mogen geopend zijn als op Zaterdag, dus des avonds tot tien uur. Is de dag, aan genoemde feestdagen voorafgaande, een Zondag, dan geldt uitteraard voor dezen Zondag de gewone Zondags regeling, terwijl dan tóch de opvolgende feestdag eveneens als Zondag wordt aangemerkt, dus de winkels slechts op de voor de Zondagen bepaalde uren mogen geopend zijn. Artikel 6. Deze verordening treedt in werking op den derden dag na dien barer afkondiging. Artikel. 7. Deze verordening kan worden aangehaald onder den titel „Winkelsluitingsverordening." Zijnde deze verordening bij Koninklijk Besluit van 12 Oc tober 1932 no. 27 goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 19 October 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN DE LOO. - De Secretaris, VAN HAAREN. BIJZONDER SLUITINGSUUR VOOR BEPAALDE DAGEN. Krachtens het bepaalde bij het 3de lid van artikel 9 der Winkel sluitingswet 1930, Stbl. 460, is door den Gemeenteraad een later slui tingsuur, en wel tien uur ll.in., bepaald voor de navolgende dagen 1 Januari, Maandag en Dinsdag van den Vastenavond, Donderdag en Vrijdag vóór Paschen, Donderdag en Vrijdag vóór Pinksteren. Donderdag en Vrijdag vóór den eersten Zondag in Augustus en Vrijdag vóór den tweeden Zondag in Augustus. Naar een betere harmonie in het bedrijfsleven De Raden- wet aangenomen. Verdere ontwikkeling der rechtspraak door een enkelvoudige Kamer. De leeeftijd der rechters. Minder werk voor het Openbaar Ministerie. De opcenten op den invoer en op het bier. Is rooken een „wereldsche vroolijkheid" Op Dinsdag van deze week is de eindstemming gehouden over het ontwerp Bedrijfsraden en, gelijk min of meer verwacht werd, heeft een groote meerderheid van 67—19 stemmen zich voor de wet uitge sproken. Inderdaad een belangrijk succes voor minister Verschuur, want de Radenwet wordt door zeer velen als zeer belangrijk voor de ontwik keling van het sociale leven aange merkt. Oud minister Aalberse noemde de wet zelfs de gewichtigste, welke de Kamer sedert 1910 te behandelen kreeg. Iedereen, ook de minister, be schouwt hetgeen nu aanvaard werd als een begin, dat bij verdere ont wikkeling kan leiden tot het bereiken van een betere harmonie in het be drijfsleven. Alle belangrijke sociale wetten hebben zich eerst na ver- sch 1 eode jaren van werking en na herhaalde herzieningen tot de huidige importantie opgevoerd. Zoo moet het ook met de Radenwet gaan. De Bedrijfsraden krijgen allereerst een adviseerend karakter, dat op den duur echter zal worden omgezet in i verordenend karakter. Eerst moetin de verschillende iustanties aan het wezen der wet gewend raken. Ook de sociaal-democraten zijn overtuigd, dat de verordenende bevoegdheid der Bedrijfsraden zich geleidelijk zal ontwikkelen en daarom hebben zij voor het ontwerp gestemd. Wat vcor de sociaal-democraten een blijde toekomstverwachting was, bleek voor de liberalen en voor den katholieken werkgevers-vertegen woordiger Mr. Kortenhorst een ijse lijk spookbeeld, hetwelk ze er ook van weerhield om met de wet accoord te gaan. Bij de bedoelde tegen stemmers hebben zich ook gevoegd de A R prof. Visscher en de C H.- afgevaardigden ds. Langman en Weitkamp. Alsmede de beide Kersti- aaen, de Lingbekiaan, de communis ten en Braat. Op gemakkelijke wijze, d.i. zonder döt er hoofdelijke stemmen noodig was en zonder veel discussie, haalde minister Donner er eenige justitio neele ontwerpen door. Een daarvan bedoelt de verdere ontwikkeling te bevorderen van de ber chbng van burgerlijke en handelszaken door een enkelvoudige Kamer der rechtbank. Een tweede ontwerp bepaalt den leeftijd voor ontslag aan rechterlijke ambtenaren op 70 jaar en het derde cn laatste ontwerp bevat wijzigingen van de voorschriften betreffende het Openbaar Ministerie in burgerlijke zaken. De wijzigingen bedoelen de conclusie van het O.M. in burgerlijke zaken te beperken. Gediscussieerd is er eigenlijk alleen over het ontwerp, dat de leeftijds grens der rechterlijke ambtenaren bepaalt. De heer Tilanus C.H. wilde verder gaan, dan de minister en de gfefis stellen op 65 jaa', daar hij voor enkelvoudige Kamers vooral van een goede en inteilectueele be zetting verzekeid wilde zijn. De werkgelegenheid voor intellectueelen zoo meende hij voorts, moet niet te te zeer worden beperkt. De minister was tegen het voorstel van den heer Tilanus en hij kreeg steun van den heer Duys S.D., die bij een te vroege pensionneeriog de continuïteit in de rechtspraak bedreigd zag. Oudere rechters, zoo oordeelde Duys voorts, hebben over het algemeen een milder oordeel en van intellect zwakte bij de grijze magistraten had hij nooit iets gemerkt. Het amendement-Tilanus werd verworpen met 6222 stem- Thans werd weer een groot stuk van het parlementaire vuurwerk af gestoken. In behandeling kwam n.l. het voorstel van minister de Geer om voor een jaar 30 opcenten te heffen op alle invoerrechten en 30 opcenten ook op den bier accijns. Eenige vrijhandelaars schaarden zich al aanstonds in het gelid tegen het ontwerp. Natuurlijk, ook zij zijn overtuigd, dat het tekort van circa 150 millioen moet worden gedekt, maar apn hun heilig huisje mag in geen geval verder worden geraakt. Zij, o.a. dr. Bierema V.B., zijn blijk baar nog zoo naief om te meenen, dat andere landen hun tariefmuren wel zullen afbreken, als Nederland zich maar economisch weerloos houdt. Ze verlangen te sneven voor een schoone zaak. Andere sprekers jam merden, dat de heffing zoo algemeen zal zijn en b.v. de thee weer duur der zal maken en de benzine. Ja, als er een tekort moet worden gedekt, dan kost dat anderzijds offers. De heeren Bierema en ds. Kersten heb ben toch ook gestemd voor de steunverleening aan boeren en tuin ders en die hadden ook prijsstijgin gen tengevolge. Als de staat zelve te kort komt, is dat niet minder penibel dan wanneer een boer niet uitkomt met zijn rekening. Ds. Kers ten meende, dat er nog wel andere middelen waren om het geld te vinden, meerdere korting b.v. op de hoogere salarissen en verhooging van de tabaksbelasting. Rooken, zoo meende ds Kersten, is toch slechts een „wereldsche vroolijkheid Er zijn ook op dit ontwerp ver schillende amendementen. Een van den heer Kortenhorst bedoelt om de opcenten op den bieraccijns uit het ontwerp te lichten. De heer Fleskens R.K. heeft het ontwerp krachtig verdedigd. Het is wel zeker, dat de rechterzijde het een veilige haven zal binnenvoeren VENRAY. 29 October 1932. VenraysclieOntwikkelingsavonden In de groote zaal van het St. Antoniuspatronaat werd Maandag avond alhier de serie ontwikkelings avonden geopend. Zoo overvol was de gcoote zaal, dat de Weleerw. Heer Kapelaan Geurls, de leider dier avonden, moest afkondigen, dat er in de naast gelegen Gymnastiek zaal nog ruimte was. En de bezoekers kwamen, zooals vorige jaren trouwens ook reeds het geval was. niet alleen uit Venray, maar met auco's, fietsen en bussen waren er gekomen uit verren omtrek. Geen wonder dan ook dat de Weleerw. Heer Kapelaan Geurts, de ziel der ontwikkelingsavocden, na opening der vergadering met den Christelijken groet, tot zijn groote voldoening mocht verklaren, dat uit de zoo talrijke opkomst kon wordeD besloten, dat ondanks crisis en malaise bij zeer velen den drang naar ont wikkeling is blijven bestaan. Me1 een woordspeling wees Kapelaan Geurts er op, dat we hierin zijn voorgegaan door den Zeereerw. Heer Pastoor Thieien, in de zaal aanwezig, die zrh sinds het vorig seizoen van Pastoor tot Deken heeft ontwikkeld en Venray tot Dekenaat verheven ziet. (Luid applaus steeg als een ware ovatie op voor den Hoogeerw Heer Deken) Ootwikkeling is broodnoodig in deze sturm und drangperiode, om staande te blijven in den zwaren levensstrijd, waarin zoo vaak de waarbeden van ons Heilig Katholiek Geloof een zóó groot geweld wor den aangedaan, dat er velen zijn, die gelijk de Joden op hun tocht door de woestijn naat het beloofde Land, treuren om de vleeschpotten van Egypte, zich laten meesleepen door moderne bonden of hoe ze heeten mogen en de heilige Moederkerk verwaarloozen. Omstaande te blijven is dan ook kracht noodig en daarom zal de Zeereerw. Hooggel. Prof. Dr. Fecon van het Seminarie te Roer mond komen spreken over„De nieuwe kracht." Onder applaus der vergadering bestijgt de hier zoo bekende Spreker het podium om in zijn hem eigen prachtige taal eene van levende over tuiging blijk gevende rede te houden over den innerlijk harmonieus ont wikkelden mensch, die deze innerlijke ontwikkeling steeds en overal naar buiten uitdraagt. Spreker schilderde het eerste menschenpaar, dat in staat van heilig- makende genade een prachtig model is van harmonische ontwikkeling. Doch daar komt de zondeval en welk een ruïne richt deze aan. Ver stand en hart en driften komen in onderlingen opstand. Wij als kindereD van Adam dragen in ons nog steeds de gevolgen der erfzonde ons ver duisterd verstand, verzwakten wil en onbeteugelde driften. Zoodra in dezen chaos orde is gebracht overeenkom stig de waarheden van ons heilig Geloof, ontstaat van zelf de har monisch ontwikkelden mensch naar het ideaal van den grooten H. Thomas. In den huiselijken kring en op school worden ons deze waai heden wel bijgebracht, doch niet zoodra komen we op kantoor, werkplaats of fabriek of deze theorieën worden in de harde levenspractijk een schijn baar onoverwinnelijk geweld aange daan door den tijdgeest, die niemand ongemoeid laat. Het is dan ook ten zeerste toe te juichen, dat Zijne Exc. de Bisschop overal katholieke jeugdvereenigingen doet oprichten, met welker diocesane leiding Spreker belast is, waarin de katholieke jeugd gevormd wordt tot ware strijders, bekleed als het ware met een harnas van katholieke levens beschouwing, dan krijgen we men- schen midden in de wereld, die hoog boven de beslommeringen des levens en den materialistischen tijdgeest voor zich uitdragen de eenig zaligmakende leer onzer H. Kerk. Een donderend applaus steeg bij het einde der rede op en zeker was de Weleerw. Kapelaan Geurts de tolk van allen, toen hij den Spreker dank bracht. Na mededeeling dat op 7 Nov. a.s. de Z. E. Heer H. de Greeve S.J. zal komen spreken over de Blanke Slavinnenhandel, sloot hij deze eerste ontwikkelingsavond met den Christe lijken groet. LEUNEN. Op Maandag 24 Oct. werd in het Bondsgebouw alhier een vergadering gehouden, om te komen tot her-oprichting eener jonge boeren vereeniging in Leunen. De heer Dings, leider der Jonge Boerenvereeniging Limburg, zou een spreekbeurt vervullen. Een flink getal jonge boeren en belangstellenden waren op den vastgestelden tijd aanwezig. De Voorzitter van den Boerenbond, de heer Arts, opende de bijeenkomst met den christel. groet, een bijzonder woord van welkom tot het groot getal aanwezigen, tot den beer Dings, den Weleerw. Heer Strijkers, den techn. adviseur en de bestuursleden van den boerenbond. Na een kort openingswoord, kwam de heer Dings aan het woord, die een duidelijke uiteenzetting gaf over de noodzakelijkheid van ontwikke ling en organisatie der jonge boeren. Daarna werd het reglement der Jonge Boerenvereeniging behandeld. Toen de ledenlijsten gecirculeerd hadden, bleken zich reeds 55 jonge boeren opgegeven te hebben. Daar om werd maar direct besloten over te gaan tot de bestuurskeuze. Bij eerste stemming werden met meerderheid van stemmen benoemd de heeren H. Jenneskens, G. Willems, M. Houben en M. Nabuurs. Bij de voorzitterskeuze meest herstemming plaats hebben tusschen H. Jenneskens M. Houben. Tusschen deze be drijven van stembriefjes uitdeelen etc. werd door den heer Dings een kleine toelichting gegeven op de ctisisvar- kenswet, bijzonder over de huisslach tingen. Duidelijk werd dit door den spreker uitgelegd. Bij herstemming bleek de laatste stem te hebben be slist H. Jenneskens. De heeren wer den daarna direct geïnstalleerd. De Weleerw. Heer Rector sprak zijn vreugde uit over het dichten der lacune, die in ons organisatieleven had bestaan, spoorde de leden aan tot flinke jonge boeren en volgzaam heid aan b stuur en techn. adviseur. Van zijn kant beloofde hij zijn volle medewerking. Nadat nog de heeren Arts. (Voor zitter) M. Dings, en Vissers (techn. adviseur) een woord van opwekking en medewerking gesproken had, sloot de pasbenoemde voorzitter der Jonge Boeren afd. Leunen de bijeenkomst met een toepasselijk woord en den christelijken groet. te SEVENUM aan den Kronenberg. Notarit flolna te HORST zal op Donderdag 3 November 1932, nam. 5 uur in Café Philip- sen te Sevenum—Kronenberg, ten verzoeke van de Gebr. Pbilipsen publiek verkoopen Een vruchtbare boerderij, guns lig gelegen te Sevenum aan den Kronenberg, in de onmiddellijke nabijheid van de R. K. Kerk, be staande uit huis, stal, schuur, schop, tuin, boomgaard (waarin circa 50 flink dragende fruilboo- men) en best bouw- en weiland, zeer geschikt voor tuiniersland, samen groot 3.66 60 H A., te vei len als volgt: 1. Huis, stal, schuur, schop, tuin, boomgaard, bouw-en weiland aan den Kronenberg, groot 7190 aren 2. Bouwland aldaar, beleud P. Pbilipsen en J. Wijnen, groot 57.50 aren. 3. Bouwland De Kamp, belend P. Philipsen en de weg, groot 27 aren. 4. Bouwland belend P. Philip sen en Keizers, groot 50 aren. 5. Bouwland belend M Auwels en P. Philipsen, groot 28 90 aren. 6. Weiland belend P. Philipsen G. Janssen en P. Wijnen, groot circa 58.30 aren. 7. Weiland naast voorgaand perceel, belend P. Wijnen, groot circa 78 aren. Voorts diverse massa en ge nerale massa. Aanvaarding koop 1 en 2 direct weiland 1 Januari a.s. en het overige bouwland stoppelbloot in 1933.

Peel en Maas | 1932 | | pagina 9