Uw wensch Vergadering Kaih.Kiesvereeniging Venraysche Midden stand Algem. weekoverzicht Ons Weekpraatje. (ieniengde Berichten In een der bovenzalen van het St. Antoniuspatronaat had Zondagavond 23 dezer de vergadering plaats der Kath. Kiesvereeniging Venray-Dorp. Van de ruim 1000 leden tellende vereenigiDg waren slechts een 30-tal ieden opgekomen, hetgeen vooral toe te schrijven zijn zal aan het wilde najaarsweer Onder leiding van den heer V. Pyls werd de vergadering met den Cbristelijken groet geopend, waarna werd medegedeeld, dat er bericht van verhindering was ingekomen van den Voorzitter Dr. Janssen, die tevens ontslag nam als Voorzitter der K.K. De heer Kraykamp bracht als Secretaris verslag uit over de werk zaamheden in het afgeloopen jaar en over de finantieelen toestand, waar uit bleek dat er een kassaldo aan wezig was van circa f 35. Hierna werd overgegaan tot ver kiezing van een nieuw bestuur, waarvan de uitslag was, dat gekozen wetd tot Voorzitter de heer Leo Sala. A's vertegenwoordigers der Standsorganisaties voor den Mid denstand de heeren Pyls en W. Laurensse, voor den Werkliedeobond de heeren van Gerven en Millen, voor den Patroonsbond de heer G Verstraelen, voor den Boerenbond Venray de heeren H. Goumans en P. Pouwels en voor den Boerenbond Heijde de heeren Wismans en W. van Meijel. De heer Kraykamp blijft Secretaris der K.K., doch is geen lid van het Bestuur. De heer Jan Poels bracht dank aan den heer Kraykamp voor alles wat hij gedurende zijn 15-jarig Secretariaat voor de K.K. gedaan heeft. De heeren Poels, Sala en Pyls spraken hierop de vergadering toe en wekten allen op om mede te helpen tot oprichting van een flinke werkdad-ge propaganda-club, waartoe binnenkort een speciale vergadering zal belegd worden. Hierna werd de vergadering met den Christelijken groet gesloten. Beseffend het godsdienstig organi satorisch belang der tijden bewezen onze jonge Middenstanders door Vrijdagavond spontaan tot oprichting van de Kath. Jonge Middenstand over te gaan. Als de voorzitter der R K. Ven raysche Middenstand, hen, alsmede de Moderator en bestuur der Tegel sche K.J.M.V, welkom heet, spreekt hij de hoop uit, dat het heden tot oprichting van <=en K.J.M.V. moge komen, om aldus mannen vati orga nisatiebesef en organisatieplicbt te krijgen. Ook de Weleerwaarde Adviseur spreekt de jongeren toe en hoopt dat zij niet uit nieuwsgierigheid maar met sympathie zijn gekomen om tot ver eeniging te geraken, want juist in deze tijd met zijn crisis van cultuur en structuur is vereenigen op godsdien stige grondslag dringend noodzake lijk. Hij schildert daarbij de maat schappij als een gebouw ondermijnt door listige sluwe tegenstanders, dat hopeloos verloren zal gaan indien geen nieuwe frissche gezonde, gods dienstige krachten hun steun daartoe geven. Daarom aldus spreker, stelt uw krachteD ter beschikking der K.J. M.V., dan zal de toekomst verzekert zijn aan Christus en succes voor U zelve. De Moderator der Tegelsche K.J. M.V., die het nut en belang dezer vereeniging reeds lang mocht aan schouwen, zette den vrienden hier syrapathievol het doel, strekking en voordeelen uiteen als volgt. De vereeniging heeft ten doel hare leden te vormen tot mannen van karakter en katholieken van de daad, zoowel in het private als openbare leven. Slechts enkele woorden, maar van kernachtige beteekenis, welke nadere uiteenzetting de jongeren een openbariog was. De voordeelen blijken van onschat bare waarde te zijn en wel 1. Dc godsdienstige zedelijke voor deelen, daar de jonge Middenstander meer neg dan anderen juist door zijn stand en beroep, door het uitstedig zijn, enz. aan de wufte, lichtzinnige, geniepig tot zedelijk verval brengende wereld is blootgesteld, juist in de K. J.M.V. de krachtige steun vindt. 2. Bet groote voordeel voor de groote Middenstand is, de vereeniging kweekt mannen van de daad, voor gelicht en gerijpt in het organisatie wezen, wars1 van het enghartig individualisme, die zullen weten te besturen, heerschen en te verkrijgen. De aansporende indrukwekkende toespraak van den secretaris der Tegelsche K.J.M.V., die over het nut en de belangen der organisatie een schitterende daadwerkelijke uiteen zetting gat, bewees maar al te goed welk succes van de K.J.M.V. uitgaat, wat een willen en kunnen. Na stelling en beantwoording der verschillende vragen gaven allen zonder uitzondering zich als lid der vereeniging op, waarna men direct overging tot kiezing van het bestuur. Hierin kregen zitting de heeren Joh. Jeuken, (voorz M. Arts, J. Custers, P Clephas en A. Vermeulen. Den heer Joh Jeuken dankt de i r Jen voor het in hen gestelde ver bouwen en spoort hem aan individueel hun krachten te schenken tot bloei uer vereeniging. Dan dankt de voorzitter de afge vaardigden van Tegelen voor hun bereidwilligheid deK.J.M.V. te helpen oprichten, en de leden voor hun spontaan geestdriftig toetreden en sluit de vergadering met gebed. Mogen zij die bij de oproeping vergeten, zich opgeven, bij een der bovenvermelde leden. Worden tegen 8 November onlusten /oorbereidin Den Haag? Nieuwe invoerregeling van boter in Duitschland. Hoe Rot- terdamsche tekorten worden ge dekt. Ontslag bij de Spoor wegen. Allerlei. —o In vele kringen begint men zich ernstig ongerust te maken over wat tegen 8 November a.s. in Den Haag staat te gebeuren. S. D. A. P. en moderne arbeidersbeweging zullen er dan komen demonstreeren tegeD Welter-plannen, tegen de regeering enz. Een demonstratie van de ge noemde zijde moge massaal zijn en imponeerend, ze verloopt als regel rustig en ordelijk. Maar dat is niet naar den zin van O. S. P. en van de communisten, die een rel begeeren en zelf over te weinig menschen beschikken om zoo iets te kunnen ontketenen. Daarom maken Ospers en com munisten zich op om de demonstratie der S. D. A P. van revolutionnatre actie te doordringen. Ze willen daartoe mee demonstreeren met de socialisten, maar tegen dezer goed vinden in. Dat woidc kloppen, maar onze meest revolutionaire broederen zijn nog feller gebeten op de S.D.A.P. dan op de regeering of Weiter. Men meent nu hier en daar, dat het de plicht is van de regeering en het Haagsche gemeentebestuur om heel de betooging te beletten, ten einde te voorkomen, dat er weer slachtoffers vallen als bij de opening van de Staten Generaal. Ook is er oppositie tegen het aan minister Reymer toegeschreven voornemen om de Avro te verplichten om met de Vara op den 8 November zend tijd te ruilen, opdat de anti-regeerings- demonstratie per microfoon kan wor den verbreid. Men kan benieuwd zijn naar de uiteindelijke beslissingen der autoriteiten. o— Onder de zuivelexporteurs is weer eens groote ontevredenheid over een door de Duitsche regeering genomen maatregel. Deze heeft n,!. beslist, dat van 15 November af een gelijk invoerrecht van 75 Mark per 100 kilo boter zal worden geheven. Tot heden gold voor de Denen een valutatoeslag. Met de nieuwe rege ling is onze concurrente met de Denen op de Duitsche markt zeer moeilijk geworden, omdat de Denen hun gouden standaard hebben prijs gegeven en daardoor goedkooper kunnen leveren. o De tuinbouwers kregen een meer verblijdend bericht. Eindelijk is n.l. het ontwerp ingediend tot steun aan den tuinbouw. De regeering zal vol gens dat ontwerp op geveilde tuin bouwproducten een toeslag gaan verleeoen van 5 millioen gld. en wel door bemiddeling van de veilingen. De vijf millioen worden slechts ver bruikt voor zoover dat noodig zal blijken, maar meer wordt de steun in elk geval niet. De regeering, voorgelicht door een speciale com missie, bepaalt de kostprijzen en tot die kostprijzen kan op de producten toeslag worden verleend. De toeslag mag echter per tuinder niet meer bedragen dan 20 pet. van diens ge middelden omzet ter veiling in de jaren '28, '29 en '30. Zou voor toe slag meer benoodigd zijn dan 5 millioen, dan wordt een zoodanig percentage van den feitelijk benoo- digden toeslag uitgekeerd als noodig om het meergenoemd kapitaal niet te overschrijden. Alleen wie van de tuinderij hoofdberoep maken, komen voor steun in aanmerking. Zij moe ten zich onderwerpen aan zekere regelingen voor beperking van de aanvoeren. o— Rotterdam zit met een begrooting tekort van ruim 6 millioen. B. en W. willen dat tekort overbruggen, o.a. door 70/200 opcenten te heffen op de personeele belasting, alsmede door een aanmerkelijke verhooging van de gemeentefondsbelasting. Eenige gemeente-diensten worden sterk gereorganiseerd of opgeheven, zooals de gem. woningbeurs. Het personeel is en wordt verder inge- crompen, De post wachtgelden, die het vorig jaar 360.000 gulden be droeg, zal daardoor stijgen tot 3.187.100 gulden. Wat toch ook een onproductieve uitgave is! Het personeel zal overigens op nieuw in loon worden gekort, waar van voor de gemeente de bate zal zijn 900.000 gld. Als voorbeeld van wat de crisis van een groote gemeente eischt voor 1933 is in Rotterdam uitge trokken voor Maatschappelijk Hulp betoon 16 millioen gld o— Ook bij de Spoorwegen vallen ontslagen. Tegen 1 November is aan 30 machinisten en een leerling- machinist den dienst opgezegd. Er blijft dan nog een overcompleet van 249 locomotief-beambten, wier spoor- wegdagen ook wel zullen zijn geteld. Als. oorzaken van een en ander worden genoemdmalaise en de auto-concurrentie. o Het bleef de laatste dagen nog maar stormen en regenen. Het ge vaar voor overstroomingen groeit. Bij Smilde is een stuwdam bezweken en ook in Z. VI. treedt het water buiten de oevers van k reeken en stroompjes. —o- Bij Zandvoort spoelden onder deden aan van een vliegtuig, maar het is zeker, dat het hier geen ramp met een Nederlandsche machine be treft. Vermoedelijk is het een Eugelsch legervliegtuig, dat verongelukte, —o Emil Ludwig, een bekend interna tionaal journalist en schrijver over wereldpolitiek, kwam in ons land eenige lezingen houden. Hij bleek erg gebeten op de vroegere Duitsche vorsten en op de huidige regeerders van zijn oud-vaderland. In Rome en Moskou zitten de grootste figuren onzer dagen, zoo deelde hij zijn belangstellenden luisteraars mee. wordt werkelijkheid, wanneer gij „Zij"-Crême een vaste plaats op Uw toilettafel geeft. De charme en frischheid van Uw teint zal dan Uw stoutste verwachtingen overtreffen. In prijzen van 20—3045 en 75 cent voor bedoelde bladen op, toch treft men er keer op keer reclame in aan. en vermoedelijk toch een onbetaalde reclame, voor de bedoelde Iersche onderneming. Alles omdat iemand in Rotterdam een hoofdprijs won, nadat misschien reeds een paar millioen aan Nederlandsche waarden naar Ierland zijn overgemaakt. Daarop wordt niet gelet. Het buitenkansje van den Rotterdammer, zoo meende de meer- bedoel.de redactie, zou vele land genooten er toe brengen om in de volgende Sweepstake óók hun geluk te probeeren. We zijn er inderdaad bevreesd voor, nu dat eene succes zoo sensa tioneel wordt uitgebuit. Een voiigen keer hebben we eens nagegaan, welke kansen de Sweep stake bood, we kennen de ver- houcfingscijfers niet meer, maar het waren getallen om er van te duizelen. Dat is tenslotte bij al die gok- beweginkjes juist zoo. Een ieder spreekt over de enkele prijswinnaars en zwijgt over de ontelbare duizen den, die hun geld, dat ze zoo noode te missen hadden, kwijt zijn De kans, dat er den een of anderen dag een volkomen onbekende oud oom van ons sterft, ergens in Amerika, is haast zoo groot als de kans, dat we met een hoofdprijs uit de loterij komen. De eerste dezer kansen hebben we allemaal en kost ons niets. Als de teekenen niet bedriegen, gaat het Nederlandsche fascisme een goeden tijd tegemoet. Dat conclu deerden wij uit een verslag van de aandeelhoudersvergadering der N.V. Lotisico, de bekende loterij onder neming, waarover een onzer meest bekende fascisten-leiders, de heer Haighton, de directie voert. Lotisico is een pracht-ondernemicg De kleine man brengt er zijn centjes heen, welke door een ijverige direc tie in guldentjes worden omgezet en dan onder familie en vriendjes wor den verdeeld. Let wel men versta ons vooral niet verkeerd om aldus die fami - lie en vriendjes voor hun noesten arbeid ten bate van de lotenhouders te honoreeren. Ja, ja, ze doen ei wat voor. Mr. Völlmar b.v., een advocaat, heeft voor Lotisico opnieuw de Ko ninklijke goedkeuring aangevraagd op haar statuten. Zoo'n karwei vak beusch niet mee. Zelf hebben we. voor eene ver eeniging ook eens de Koninklijke goedkeuring op haar statuten aan gevraagd en verkregen, het kistje sigaren, dat ons toen present werd gedaan, was wél verdiend. Voor zoo'n bagatel kan een advocaat na tuurlijk niet werken en bovendien was de zaak voor wat Lotisico be treft, niet zoo heel eenvoudig. De regeering wil de particuliere loterijen wegwerken en dus was het een krachttoer om de koninklijke goedkeuring, na 30jarig bestaan van Lotisico verloopen, opnieuw te ver werven Daar waren juridische han digheidjes voor noodig, en... mis schien nog wel andere dingen. Enfin. Mr. Vöilmar kreeg voor zijn werk een belooning van 250 duizend pop, d.i. een kwart millioen Nederlandsche guldens. En een van de heereo Haighton, die den advo caat heeft „bijgestaan" krijgt als doceurtje een jaarlijksche uitkeering van f 7500 uit de winst van Lotisi co. Daar hoeft hij dan verder niets voor te doen. Al dat geld werd en wordt ge pompt uit de winst, verkregen op 't handeltje met twintigjes, waarvoor tienduizenden arbeiders en kleine burgers hun f 3.50 bijeen scharrelen! Nu waren er op de aandeelhouders vergadering een paar menschen, die tegen zulke royaliteiten eenig bezwaar hadden. De president-commissaris b.v. en een commissaris. De eerste, zelf advocaat, zou geen bezwaar hebben hebben gehad, zei hij. als Mr. Völlmar nu eens gehonoreerd ware met 50.000 gld., maar een kwart millioen vond hij toch een paar ton teveel. Er werd uit de vergadering een motie ingediend om een commissie van onderzoek te benoemen, welke zou hebben na te gaan, of ook in het verleden niet al te royal met het geld van de vennootschap was omge sprongen, maar de familie Haighton, welke de overgroote meerderheid van de aandeelen keurig onder zich verdeeld houdt, verwierp deze motie met 2070120 stemmen. Toen traden de opposante commissarissen af en kreeg de familie Haighton het finan- cieele Lotisico-veld weer geheel vrij voor zich. Misschien krijgen we van den fascistischen bezem dezer dagen wel een feestnummer... En degene, die al zulk spel te spelen laat, dat is... de kleine mao, de kleine en domme burgerman, die met zijn spaarduitjes zoo heel raar handelen kan. In dezen tijd, nu de meeste men schen hun geld zoo hard noodig hebben, is het zeker dwazigheid om elkaar te animeeren voor deelname in loterijen. In enkele kranten wordt dat nochtans ijverig gedaan. Al geeft de onderneming der Iersche Sweep- stake-loten nooit een advertentie Hevige uitslaande brand te Venlo. Maandagavond omstreeks 5 uur brak brand uit in de autogarage en reparatie-werkplaats der firma Theunissen aan den Zuidsingel te Venlo. Een det monteurs, die in de garage werkzaam was, hoorde plotseling achter zich een knappend en sissend geluid en toen hij opkeek laaide eensklaps een groote vlam voor zijn oogen op. Direct liep hij Daar buiten en waarschuwde het over.ge perso neel. Boven de autogarage bevindt zic'n het wooohuis van den eigenaar, den heer J. TheunisseD. Zoowel hij als zijn vrouw waren afwezig, slechts de vier kinderen met het dienstmeisje A. Leder en de zuster van deze dienstbode S. Leder, waren in het woonhuis aanwezig. Zonder zich te bedenken liep de 19-jarige monteur J. Leenen uit Venlo dwars door de vlammen heen naar het trappenhuis en waarschuwde de zich nog boven bevindende meisjes. Mej. S. Leder stormde met het jongste vierjarige kind de trappen af naar buiten, ter wijl de monteur, wieDS kleeren en hoofdhaar reeds vlam hadden gevat, eveneens huilend vaa pijn naar buiten liep. Toegesnelde hulp wist het vuur om het lichaam van den monteur te blusachen, die aan beenen en handen en voora' in het ge'aat. ernstige brandwonden had opgeloopen. Dr. d. Werf uit Blerick, die juist naar den brand kwam zien, heeft het slachtoffer in zijn auto naar diens woning aan den Leutherweg gebracht. Zijn toestand was Maandagavond nog dermate ernstig, dat hem door de politie geen verhoor kon worden afgenomen. Het dienstmeisje A. Leder, dat zich nog met de drie oudste kinderen in de bovenwoning bevond, trok het venster open en terwijl zij de om- staanders toeriep de armen open te houden, wierp zij zonder vrees de drie kinderen iesp. 8, 7 en 5 jaar oud, achtereenvolgens uit het raam der eerste verdieping en sprong zelf als laatste eveneens door het raam naar buiten. Zoowel de kinderen als het dienstmeisje, werden door de omstanders goed gevangen, slechts het 5-jarig zoontje viel uit de armen van de personen, die het gegrepen hadden op het trottoir en kreeg een kleine hoofdwonde. Dit alles speelde zich in enkele oogenblikken tijds af. De 'inmiddels gealarmeerde brand weer rukte met alle materiaal uit en legde ijlings slangen uit om water op het vuur te kunnen geveo. Plotseling ontploften in de garage een paar zuurstofflesschen, die bij het aldaar opgestelde autogeenapparaat stonden, met een ontzettenden knal, terwijl een groote vuurkolom opsteeg. De brandweer, onder leiding van opperbrandmeester H. Struben, be streed direct het vuur met 7 stralen, terwijl men het 'belendende perceel met 2 stralen nat hield. Door de groote hoeveelheid brandbaar mate riaal, dat zich in het pand bevond, had het vuur spoedig zeer groote afmetingen aangenomen en binnen het tijdverloop van ruim een uur stonden nog slechts de buitenmuren van het groote gebouw overeind. In de garage waren slechts een luxe auto, een vrachtauto en een takel wagen aanwezig, welke alle werden vernield. Door de hevige explosie en ook door de hooge vlammen en de zware rook op den brand opmerkzaam ge maakt, waren duizenden personen op het terrein van den brand aanwezig om het schouwspel gade te slaan. De politie onder leiding van in specteur G. Eissens had voor een behoorlijke afzetting van het terrein gezorgd, zoodat grootet onheil voor komen weid. Te ongeveer half zeven was de brandweer het vuur meester en kon men zich tot nablusschen beperken. De oorzaak van den brand is ver moedelijk aan onvoorzichtigheid te weiten. De politie stelt dienaangaande een onderzoek in. Het gebouw, alsook de inboedel van de garage en het woonhuis, waren verzekerd. Tegen een hond gereden. Maandagavond omstreeks 10 uur is de heer K. uit Reuver, die zich per rijwiel naar Venlo begaf op den rijksweg te Tegelen met zijn fiets tegen een aldaar losloopenden hond aangereden. K. kwam hierdoor te vallen en werd ernstig aan hoofd en arm gewond. Met een zware hersen schudding en een armbreuk, werd hij naar het R.K. Ziekenhuis te Tegelen overgebracht. Zijn toestand is zorg wekkend. Jongen overreden. Te Swalmen werd het 14-jarig zoontje van den heer M. dat per rijwiel van uit de school den rijksweg passeerde door een daar passeerenden luxe-auto aangereden. Met een been breuk werd het jongetje naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht. Man uit den trein gevallen. In den laatsten trein van Amster dam naar Breda over Den Bosch, welke trein te Tilburg des nachts om half één arriveert, heeft Zondag avond een vechtpartij met noodlot- tigen afloop plaats gehad tusschen den 59-jarigen F. de K. uit de Ruyterstraat met diens gehuwden zoon H. P. de K., oud 33 jaar en nog een tweeden zoon F. de K-, oud 37 jaar, allen te Tilburg. Op nog niet geheel opgehelderde wijze is plotseling ter hoogte van Houten nabij Utrecht de coupé- deur opengegaan, waardoor de 33- jarige zoon naar buiten viel. Er is toen aan de noodrem getrokken, maar aanvankelijk kon men niets vinden, waarop de trein een eind verder is doorgereden tot Houten, waar de stationschef van een eilander in kennis werd gesteld. Terwijl vader en zoon op 't station van Houten werden gehouden, is stationspersoneel de baan gaan afzoeken en vond men eindeiijk het geheel vermorzelde lijk van H. P. de K. Vermoedelijk is hij bij het vallen tjisschen de treeplank terecht ge komeu en zoo een eind meegesleurd. De vader en de broer van het slachtoffer verkeerden Zondagavond in een zoodanigen toestand dat zij niet gehoord konden worden. Zij weiden dan ook voorloopig in het arrestantenlokaal van Houten opge sloten. Maandagmorgen heeft men hun een verhoor afgenomen, waarbij zij verklaarden zich van bet gebeurde weinig meer te herinneren. Wel wisten zij, dat ze samen gevochten hadden, doch hoe een hunner uit den trein gevallen was, wisten zij niet precies te zeggen. Het slachtoffer was evenals zijn broer werkzaam als smid- bankwerker aan de werkplaats der N. S. De vader is conducteur bij de N.S. Tragisch jachtongeluk. Te Einighausen bij Sittard is een zeer tragisch ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. De 24 jarige v. d. B. ging Zaterdagmiddag naar het veld teneinde wild te schieten met een oud jachtgeweer. Bij het door een heg kruipen is het geweer per onge luk afgegaan en kreeg v. d. B. de volle lading in de borst. Toen de man Zondagmorgen niet thuis was en men op onderzoek uitging vond men na laDg zoeken, zijn lijk. Het drama te Putbrock. Maandagmorgen- heeft voor den Hoogen Raad te 's-Gravenhage ]]bet cassatieberoep gediend van vader en zoon v. d. E. uit Putbroek, tegen het arrest van het gerechtshof te 's Hertogenbosch, waarbij de vader is schuldig verklaard aan het voort gezette misdrijf van doodslag en is veroordeeld tot vijftien jaar ge- vangeniss'raf, terwijl de zoon is schuldig verklaard aan poging tot doodslag en is veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf, met vernietiging van het vonnis der Roermondsche rechtbank, welke den vader eveneens tot vijftien en 'den zoon tot acht jaar had veroordeeld. Rapporteur was mr. Meckman. De verdediger mr. Tripels, lichtte vier cassatiemiddelen toe. De conclusie van den procureur- generaal volgt over 14 dagen. Het zegeltjes plakken. Er zijn nog steeds arbeiders gelukkig wordt het getal minder die hoegenaamd geen zorg hebben voor hun rentekaart en maling heb ben aan het zegeltjesplakkea zooals dat in den volksmond heet. Laten die personen nu eens aan dachtig de resultaten nagaan van dit zegelplakken. Op 1 September j.I. waren in ons land 37.487 personen, die renten trokken krachtens de Invaliditeitswet tot een totaal bedrag van bijna 5 en een half millioen. Het aantal personen, dat ouder domsrente geniet, bedraagt 97.514 met een gezamenlijk bedrag van meer dan 4 en een half millioen gulden. Aan weduwenrenten wordt jaarlijks uitgekeerd ruim 3 en een half mil lioen. Dan komen nog de weezenrenten met meer dan 2 millioen gulden. Dit zijn zeker sprekende cijfers, die de groote waarde van de rente- kaart duidelijk illustreeren. Bovendien hebben 43.902 personen gratis geneeskundige behandeling of verpleging genoten. Doodclyke val. Toen Dinsdagmorgen de land" bouwerszoon H. met zijn wage° naar de markt te Tubbergen reed viel hij van den wagen en kwam zoodanig met het hoofd op de straat terecht, dat dit zeer ernstig werd gewond. De ongelukkige was vrijwel op slag dood. De Pastoor der pa rochie diende nog het H. Oliesel toe. Smokkelaar door een kogel getroffen. Zondagnacht werd door eenige Duitsche douanebeambten op de spoorbaan van Kaldenkirchen naar Bruggen een smokkelbende van 3 6 personen aangehouden, die groote pakken tabak, sigaren en koffie ver voerd. Toen eenige der smokkelaars wil den vluchten maakten de beambten gebruik van hun vuurwapens en schoten op de vluchtelingen. Een van hen, de 22-jarige B.. uit Glad- bach, werd door een schot in het onderlijf getroffen en ernstig gewond. De getroffene werd door de be ambten naar bet ziekenhuis te Kal denkirchen getransporteerd, alwaar de kogel langs operatieven weg ver wijderd kon worden. De toestand van den gewonden smokkelaar is ernstig, doch niet direct levensge vaarlijk. 80-jarige oud-koloniaal vermoord Dinsdagmiddag heeft te Putten een gruwelijke moord plaats gehad op den 80 jarigen gepensionreerden oud Indischen militair J. Sneeman. De man zat in zijn kosthuis te eten toen hij werd aangevallen door zijn ongeveer 40-jarige mede-kostganger J. van Roon, met wien hij des mor gens ruzie had gehad. De aanvaller trof den ouden man met een mes in het hart. Het slachtoffer was onmid dellijk dood. De kostbaas, die kwam toesnellen, heeft den aanvaller vast gegrepen en een zoo hevigen slag toegebracht, dat deze bewusteloos iaeenzakte. Toen de man weer bij kwam, is hij door de inmiddels ge arriveerde politie naar het gemeente huis overgebracht. Het lijk van den vermoorde is naar het lijkenhuisje vervoerd. DoodHjjk ongeluk Maandagavond is op den Jutfaa- schen weg bij het huis „de Geer" een ernstig ongeluk gebeurt. Een 21-jarig meisje begaf zich met een driejarig kindje op den arm naar den dokter, toen een vrachtwagen rakelings passeerde en het kind uit de armen van het meisje rukte. Ernstig gewond is het kind naar een dokter gebracht, in wiens woning de dood spoedig intrad. De vrachtauto, die naar omstan ders meenden gezien te hebben hevig slingerde, is doorgereden, zoodat de bestuurder onbekend is gebleven. Een emmer met klein geld. Dezer dagen is, zoo meldt de „Leeuw. Crt.", te Uostermeer (Fries land) zeer plotseling overleden de 78-jarige Tjitske Douma. Ze was op bezoek geweest, werd onwel en ging bij S. Zandstra binnen, waar ze on middellijk daarna overleed. De vrouw is nooit gehuwd geweest en had alleen achterneven en nichten. Eén hiervan verzocht den rijksveldwachter met haar een onderzoek in de woning van de overledene te willen instellen. Hoewel de vrouw als arm bekend stond en steun ontving van de diaconie, bleek zij toch'een aardig, nog niet geteld spaarduitje te bezitten. Op verschillende plaatsen in de woning vond men geld in de meest uiteenloopende voorwerpen. Zooveel kleingeld zelfs, dat men een grooten emmer noodig had, om den voorraad bestaande uit een groote hoeveelheid centen en verder oude stuivertjes, oudi guldens, enz. tijdelijk naar de politie over te brengen. Ook vond men een sigarenkistje met oude gul denbriefjes, die thans waardeloos zijn en verscheidene bankbiljetten van f 10 tusschen een paar kleeden, welke op de tafel lagen. Sniokkelarjj van Margarine. Na de groote invoeren van Bel gisch brood in de Brabantsche grens dorpen, is thans de voor de win keliers dier dorpen nadeelige invoer van Belgische margarine gekomeD, zoo meldt De Tijd. Door de sterke prijsstijging van de margarine in Nederland is een zeer sterk prijsverschil ontstaan tus schen het Nederlandsche en Belgische product. Terwijl de eerste met on geveer een gulden per K.G. moet worden betaald, doet de Belgische Diet eeDs de helft daarvan. Onder deze omstandigheden is de smokkel handel in het artikel margarine ont staan. Massa's kilogrammen Belgische margarine vinden in de Zuidelijke grensdorpen thans hun weg Daar Nederlandsche magen. In vele grensdorpen van het Bra bantsche land begint de toestand geleidelijk aan tragisch voor den dorpsbakker, die doorgaans ook dorpskruidenier is, te worden. Oormerken van varkens. Bij Kon. besluit is bepaald, dat op 24 October 1932 in werking is getreden de bepaling, dat geslachte varkens niet mogen worden voorzien van merken als bedoeld in art. 70 van de Veewet en in art. 16 van de Vleeschkeuringswet 1919, indien zij niet zijn voorzien van een oor merk. overeenkomstig de bepalingen, krachtens art. 13 onder a der Crisis- varkenswet 1932 vastgesteld. Voorts treedt met dien datum in werking de bepaling, dat het in

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6