~VH Zoon JAS ook kobbenfHS JEAN LEMMENS Ons Weekpraatje. De Kippenhouderij op het Platteland De moderne fiid eisdit een moderne keuze. Enorme keuze in Pullovers, Vesfen, Slobkousen, Wollen Dassen enz. speciaal in onze HOEDEN en PETTEN ij Zaterdag 22 October 1932, No, 43 Onder de Evenaar. De Missiefilm der Paters van don H. Geest te Weert. Op Zaterdag 29 October zal in de zaal van het Patronaat te Venray de bekende Missiefilin »Onder den Evenaar" vertoond worden. De spontane genegenheid, die het sympathieke missiewerk allerwegen voor zich veroverd heeft, zal ongetwijfeld talrijke missievrie den voor deze voor stelling bijeenbrengen. Hun edpl- moedige steun wordt beloond in deze film door treffende momenten van blij genot, van leerzame ont wikkeling en hoogstaande kunst. In haar blad van 31 October 1931 schreef «De Maasbode» in haar recensie van deze film o.a, het volgende »Zonder aan de verdiensten van andere missiefilms te kort te doen, meenen wij toch wel te mogen zeggen, dat »Onder den Evenaar" als propagandafilm \?oor de missie de beste is. In het lo gische van den opbouw, in rijk dom van documentatie, in kunst zinnige behandeling slaat deze missiefilm ongetwijfeld nummer één. Er zijn gedeelten in, die hel hoogst denkbare op filmgebied zeer dicht benade en In het eerste gedeelte wordt men al terstond geboeid door ver rukkelijke natuuropnamen, prach tig niet alleen door de ongerepte schoonheid der natuur, maar ook door de keuze, de belichting en de compositie der beelden. »Planten en Dieren" is de titel van het tweede deel. Tegenover de overvloedige weldaden van den bodem slaan de gevaren, welke den mensch van de zijde der die ren bedreigen o.a. de tsetsevlieg, die een ongeneeslijke slaapziekte overbrengt en de alles vernielende witte mieren. In de derde acle komen de menschen aan de beurt de pri mitieve negers met hun heiden- sche gebruiken, hun ritueele dan sen, hun toovenaars, die eerder den naam van giftmengers dan van geneesheeren verdienen. Voortreffelijk heeft de Fransche cineast René Moreau, in dit ge deelte uitgebuit de fantastische belichting van de dansende negers door de nachtelijke vuren. Ondanks of beter door deze mooie opnamen geraakt men geweldig onder den indruk van de diepe ellende, gees telijke en lichamelijke, waarin deze menschen door het heiden dom verzonken zijn. Dan komt de bevrijding door 't christendom. De vierde en vijfde aclen zijn daarom geheel aan het missiewerk gewijd. Geen offer is den missionaris te groot, als hel er om gaat een ziel te winnen. Om een christenmeisje, dat aan een heiden als echlgenoote ver kocht was, vrij te koopen, offert hij alles, wat hij maar eenigszins kan missen, aan den veeleischen- den heiden. Artistieke waarde is voor een propagandafilm geen hoofdzaak, maar dat, zooals wij opmerkten, in deze film de artistieke kwali teiten steeds opvallen, is wel het bes'e bewijs dat, waar mogelijk, ook in dit opzicht steeds naar het hoogste is gestreefd". De voorstelling zal beginnen om 7 uur precies en gehouden wor den door Pater G. Kemps. De toegangsprijs is 25 ct. Plaatsbespr. 1112 en 2—3. Nou schijnt het tóch de beet van een insect te zijn geweest, welke ons een Oympische overwinning heeft doen ontgaan. Deze oplossing van het geval is wel erg nuchter, het verhaal van Zus- en moeder Braun was veel mooier, veel romantischer, nét iets als in een film. Een Ameri- kaansche zwemster, miss Holmes, zou een 7 jarig contract met een film maatschappij zijn aangeboden, mits ze eerste werd in haar Olympische nummer. Onze Zus Braun was haar meest te vreezen rivale. Welnu, die zou door een helper of helpster van de Amerikaansche miss onschadelijk zijn gemaakt middels een stiekeme injectie met een gif. Miss won toen, onderwijl haar slachtoffer in het ziekenhuis met den dood lag te wor stelen. Nu heeft de medische medewerker van de N.R.C. met nadruk verklaard, dat alleen het laatste gedeehe van het filmisch verhaal waar kan zijn. Dat van die injectie moet nonsens wezen, waarover we op raad van den dokter nu verder maar moesten zwijgen, omdat we ons in het buiten land anders maar belachelijk maken. Een inject.e, als door de dames Braun bedoeld, kan niet ongemerkt worden toegediend, maar een insect kan het gif, dat de infectie heel iets anders dan injectie veroor zaakte, zeer goed met een beet in het bloed van onze zwemkampioene hebben gebracht. Al is er nu een sportroman minder ter wereld, de spórtreputatie kan er slechts wél bij varen. Die heeft trouwens al genoeg te verduren. Hadden we nu ook nog moeten aannemen, dat er onder de menschen, die ter Olympiade uitkomeD, be zwerende dat ze zuivere amateurs zijn en dat ze alleen om de glorie van de sport en de eer der natie zullen kampen, meineedigen en moordenaars (moordenaressen) schui len? Arme sport. Nuttige sportMaar: verfoeilijk wedstrijdwezen, zonder welke de sport haar attractie voor de beoefenaren en voor het publiek schijnt te verliezen. Sport veredelt, ja, maar de sport-wedijver haalt neer. Nergens wordt er zoo gerod deld als in de sportwereld. En ge knoeid en gehuicheld, Denken we maar eens aaü de velen, die amateu risme veinzen, maar aan de sport hun bestaan danken. Het wedstrijd wezen leidt tot sportverdwazing. Drie duizend Nederlanders brach ten het vorig jaar een ton gouds naar Frankrijk om in Parijs hun elftal een partij voetbal te zien spelen. Zondag j.l. trokken GOGO Nederlanders met hun kostbare Nederlandsche guldens, waarnaar 300.000 werklooze vaderlandsche kostwinn&ars smachten, naar Brussel om er de 3—2 zege van het Neder landsche elftal te beleven. Het wedstrijdwezen schaadt de jeugdopvoeding, het jeugdonderwijs. De moderne jongelingschap heeft een eenzijdige belangstelling voor sport competitietoestanden zitten beter vastgelegd in de jonge hersens dan de gramatica van eigen of vreemde taal. Sport Prachtig, heerlijk, als ze dan maar kan worden ontdaan van dat degenereerende competitie systeem, van record-jagerij. Sport op zich zelf is heel nuttig. We doen er tegenwoordig óók aan: we yo-yowen. Dat is de eenige tak van sport, welke aan Let wedstrijd wezen ontkomf, omdat we het alléén mosten spelen, ieder voor zich. Daarom yo-yowen we, klosje op klosje neer, op neer, op... P.S. We werden tijdens het oy- yowen gestoord door een visite. Hé, wat leuk riep onze kennis Heb je d'r ook een Ik hen yo-yo- kampioen in de familie. Weet je 't al Mijn record staat op 423 keer op en neer. Ans d'r man was eerst recordhouder met 384, maar... Het duizelde ons. Yo-yo verdween in de kachel. Vragen, pluimveeteelt betreffen de, kunnen door onze lezers worden ingezonden aan Bureau De Plaatselijke Pers, Soestdijk. De beantwoording geschiedt gratis, indien postzegel van 6 cent voor 't bericht wordt bij gevoegd. Thans kunnen alle op tijd geboren jonge hennen aan den leg zijn. En toch is dat met vele nog niet het geval. Jaar op jaar ondervinden vele liefhebbers yan pluimvee om dezen tijd de grootste teleurstelling. Zij hebben de beesten nu een half jaar lang verzorgd en al dien tijd natuur lijk met verlangen uitgezien naar het moment, waarop de liefhebberij ook wat zou gaan opbrengen. In het najaar zou zulks het geval wezen, daar waren ze zeker van. En dat zou goed uitkomen, want de eitjes waren dan duur. Helaas Misnoegd kijken ze nu den toom hoenders aan en meermalen daags inspecteeren ze de legnesten, tevergeefs echter. Hoe komt dat nu Er kunnen natuurlijk verschillende oorzaken zijn, als slechte afstam ming, een onoordeelkundige opfok, verkeerde huisvesting, ondoelmatig of onzuiver voer, verkeerde voeder methode enz. Maar zeer vaak moet de teleurstelling, naar ons al vaak bleek, worden geweten aan de on voldoende hoeveelheid van het ver strekte voer. Kippen zijn geen eieren-machines, waarin men een hoeveelheid graan stopt om deze te laten verwerken tot eieren. Het voer, dat men aan kippen geeft, dient allereerst voor de in standhouding van het lichaam, dus voor het onderhoud. Voor de for matie van eieren kan eerst datgene worden aangewend, wat boven de onderhouds-portie wordt verstrekt. Uit een en ander za! het den lezer dus duidelijk zijn geworden, dat kippen niet in alle omstandigheden eenzelfde portie voer behoeven en ook niet altijd dezelfde hoeveelheid tot zich willen nemen. Een kip, welke een leg achter den rug heeft en een rustperiode doormaakt, eet trager dan een kip, weike in den leg is. Zeer jonge hennen eten natuurlijk ook minder dan een volwassen hen. Het kuiken zal tijdens het op groeien geleidelijk meer voer tot zich gaan nemen. Is het eenmaal een volwassen dier geworden, dan zal de voedselopname eenigen tijd con stant blijven, totdat het dier leg- rijp is geworden. Op dat moment krijgt ze behoefte aan meerder voer, teneinde daaruit de samenstellende stoffen te putten voor de formatie en een geregelde formatie van het ei. Vele pluimveehouders geven zich van een en ander weinig rekenschap, de portie voer, welke ze een zekeren tijd gewoon waren te verstrekken, blijven ze geven, zonder rekening te houden met de veranderde omstan digheden. Anderen houden er in het geheel geen systeem op na. Ze gooien den dieren een portie voer voor, welke ze naar hun meening ordentelijk vinden en... wachten dan op de eieren, welke niet willen komen. We brachten onlangs nog een bezoek aan een kippenhouder, die van den zomer een 20-tal hoen ders had opgedaan. Dat getal had hij volkomen willekeurig gekozen. In zijn tuin stond een hok, waarin plaats voor een 20 hoenders was en daarom had hij er zich ook maar zoo'u troepje voor aangeschaft. De beesten kregen des morgens een paar handen meel voer in een bakje ge strooid en des avonds kregen ze twee blikken hardvoer. We vroegen, wat de inhoud van zoo'n blik was, maar dat wist de kippenhouder niet Hij had dat blik toevallig een heel mooi blik en het zoo be kijkende had hij gemeend, dat twee van die blikmaatjes een aardig portie voer vormden. Toen we de zaak gingen nameten, bleek ons, dat de jonge hennen nauwelijks de helft van het voer kregen, dat haar toe kwam. En toch zagen de dieren er betrekkelijk goed 'uit. Een kip kan aan weinig eten wennen, zooals ook menschen dat wel eens doen, uit vrijen wil of omdat het moet. Maar een ondprvoed mensch kan geen zwaren arbeid leveren en een onder voede kip legt geen eieren. En kip, welke aan den leg is, behoeft per dag een volle eetlepel met een goed meelvoer, een lepel met een kop er op, dat is onge veer 50 a 55 gram. 's Avonds be hoeft ze circa 70 gram graan. Boven dien op het midden van den dag zooveel groenvoer, als het dier lust. moet U IJzersterk, elegant van model en mooi van dessin, tegen een PRIJS die voor U GEEN BEZWAAR kan ziin. PRIJZEN f 12.85, 15.—, 18.50, 21.75, 23.50, 25 85. 27.50, 28 85, 30,en hooger. ZIET ONZE ETALAGE endrondoTer7rör.?ènop degelijkheid der stoffen, bij zeer lage prijzen. steeds 't nieuwste voorradig.

Peel en Maas | 1932 | | pagina 9