Uitvoering Crisis- Varkenswet 1932. Een Meisjesgezicht Gemengde Berichten 'JZq&n.Vt Algem. weekoverzicht eerste Orde van Sint Frandscus een 35.850. De Minderbroeders, ook Francis canen genoemd, zijn ten getale van 22 000. Van deze arbeiden er 3340, dat is meer dan een tiende van alle missionarissen, in 69 missiegebieden (vicariaten) aan de uitbreiding van hét Godsrijk en aan het heil der zielen. Negentig millioen heidenen, dat is het twaalfde deel dier ongeloovige, zijn toevertrouwd aan de zorg der Franciscaansche Orde. Onder alle missioneerende Orden cn congrega ties staat dus de Orde van Sint Franciscus vooraan, zoowel wat het aantai zijner Missionarissen betreft, als de uitgestrektheid zijner missies, verspreid over alle werelddeelen. De Nederlandsche Provincie heeft het respectabele getal van 1015 be reikt, van wie 515 Paters, 239 Fraters en 261 Leekebroeders. De Minderbroeders- Capucijnen tel len over heel de wereld 12.150 leden en de Minderbroeders Conventueelen 1700. De tweede Orde van Sint Fran ciscus die der Zusters Clarissen, telt 11.000 leden. De Derde Orde van Sint Fran ciscus telt 80.000 reguliere vrouwen Derde-Ordelingen en 3.520.000 Lee- ken-Derde-Ordelingen, van wie plm. i00.000 in Nederland. Renau, een rationalistisch protestant, moest, toen hij de werk zaamheid naging van de kinderen van Franciscus, getuigen, dat zij het waren, die na het Christendom de grootste volksomwenteling ten goede hadden teweeggebracht. Sint Franciscus Sept. 1932. De Minister van Economische Zaken en Arbeid. Gelet op Zijne Beschikking van den 12 Augustus 1932 inzake uit voering der Crisis-Varkens wet 1932 (Staatsblad No. 374) en van h:t Crisis-Varkensbesluit 1932 De Nederlandsche Varkenscentrale gehoord Heeft goedgevonden met ingang van den tienden October 1932 1artikel 9 van Zijn voornoemde beszhikking te lezen als volgt Artikel 9. 1. De eischen, bedoeld in artikel 9 van het besluit, zijn de volgende A. een eigenaar, die één varken per kalenderjaar wenscht te slachten, moet a. lid zijn van de gewestelijke varkenscentrale, bionen welker gebied hij woonachtig is b. hoofd zijn van een gezin, waarvan het zuiver inkomen in het belastingjaar, voorafgegaan aan dat waarin hij een aanvrage, als bedoeld in het onder 3 van dit artikel be paalde. doet, niet meer dan f 2500, heeft bedragen c. het varken tenminste vier maanden zelf hebben gemest d. gewoon zijn varkens voor ge zinsgebruik te mesten e. ten tijde van het slachten en gedurende drie daarop volgende dagen op eerste aanvrage van een der ambtenaren, bedoeld in artikel 20 der Crisis-Varkenswet 1932 (Staatsblad No. 374) en in artikel 13 van het besluit, overleggen eene acte van vrijstelling, hem, met inacht neming van het onder 2 en 3 van dit artikel bepaalde, door de Ge westelijke Varkenscentrale, waartoe hij behoort, verleend voor één varken f. in het loopende kalenderjaar niet reeds eenige acte van vrijstelling als bedoeld in dit artikel hebben verkregen. B. een eigenaar, die twee varkens per kalenderjaar wenscht te slachten, moet a. lid zijn van de Gewestelijke Varkenscentrale. binDen welker gebied bij woonachtig is b. hoofd zijn van een gezin, be staande uit tenminste vijf personen (inwonenden medebegrepen) en waar van het zuiver inkomen in het be- astingjaar voorafgegaan aan dat, waarin bij eene aanvrage, als bedoeld in het onder 3 van dit artikel be- paatde, doet, niet meer dan f 2000 heeft bedragen c. de varkens tenminste vier maanden zelf hebben gemest d. gewoon zijn varkens voor ge zinsgebruik te mesten e. ten tijde van het slachten en gedurende drie daarop volgende dagen op eerste aanvrage van een der ambtenaren, bedoeld in artikel 20 der Crisis-Varkenswet 1932 (Staatsblad No. 374) en in artikel 13 van het besluit, overleggen eene acte van vrijstelling, hem, met inachtne ming van het onder 2 en 3 van dit artikel bepaalde door de Geweste lijke Varkenscentrale, waartoe hij behoort, verleend voor twee varkens; f. in het loopende kalenderjaar niet reeds eenige vrijstelling, als be doeld in dit artikel, hebben verkre gen. C. een eigenaar, die drie varkens per kalenderjaar wenscht te slachten, moet a. lid zijn van de Gewestelijke Varkenscentrale, binnen welker ge bied hij woonachtig is b. hoofd zijn van een gezin, be gaande uit tenminste negen perso den (inwonenden mede-begrepen) en waarvan het zuiver inkomen in het belastingjaar voorafgegaan aan dat, waarin hij een aanvrage, als bedoeld in het onder 3 van dit artikel be paalde, doet, niet meer dan f 2000 heeft bedragen c. de varkens tenminste vier maanden zelf hebben gemest d. gewoon zijn varkens voor ge zinsgebruik te mesten e. ten tijde van het slachten en gedurende drie daarop volgende dagen op eerste aanvrage van een der ambtenaren, bedoeld in artikel 20 der Crisis-Varkenswet 1932, (Staatsblad No. 374) en in artikel 13 van het besluit, overleggen eene acte van vrijstelling, hem, met inacht neming van het onder 2 en 3 van dit artikel bepaalde, door de Ge westelijke Varkenscentrale, waartoe hij behoort, verleend voor drie varkens f. in het loopende kalenderjaar niet reeds eenige acte van vrijstel ling, als bedoeld in dit artikel, heb ben verkregen. D. een eigenaar, die meer dan drie varkens per kalenderjaar wenscht te slachten a. moet lid zijn van de Geweste lijke Varkenscentrale, binnen welker gebied bij gevestigd is b. moet de hoedanigheid bezitten van zedelijk lichaam of rechtspersoon, niet beoogende winst te behalen moet gewoon zijn varkens voor eigen gebruik te mesten d. mag geen varkens houden dan bestemd voor eigen gebruik s. moet ten tijde van het slachten en gedurende drie daaropvolgende dagen op eerste aanvrage van een der ambtenaren bedoeld in artikel 20 der Crisis-Varkenswet 1932 (Staats blad No. 374) en in artikel 13 van het besluit, overleggen eene acte van vrijstelling, hem, met inacht neming van het onder 2 en 3 van dit artikel bepaalde, door de Gewes telijke Varkenscentrale, waartoe hij behoort, verleend voor één varken op elke vier inwonende personen, met uitzondering van degenen, voor wier onderhoud de betrokken' instel ling geheel of grootendeels vergoe ding geniet, anders dan uit armen kas f. moet in het loopende kalender jaar niet reeds eenige acte van vrij stelling, als bedoeld in dit artikel hebben verkregen. 2. Ter verkrijging van de onder 1 van dit artikel, telkens onder a bedoelde acte van vrijstelling moet de eigenaar, eene aanvrage richten, tot de Gewestelijke Varkenscentrale, waartoe hij behoort. 3. Eene acte van vrijstelling als bedoeld in het vorig lid, is slechts geldig gedurende telkens drie dagen na de dagteekening van bet laatste lijk op de achterzijde dezer acte aangebrachte stempel der betrokken Gewestelijke Varkenscentrale. 4. Hij. wien eene acte van vrij stelling is verleend, moet telkens, wanneer hij een of meer varkens, waarvoor die vrijstelling geldt, wenscht te slachten, tenminste 8 dagen tevoren van dit voornemen aan de Gewestelijke Varkenscentrale kennis geven. 5. Het model der aanvrage en der acte van vrijstelling bedoeld onder 4, wordt vastgesteld door den voornoemden Minister. II. In artikel 10 van Zijn voor- □oemde beschikking te doen verval len het dik omlijnde gedeelte, be nevens de woorden ,N B. Het dik omlijnde door te strepen, indien het daarin bedoelde bewijs niet kan worden overgelegd." III. In artikel II van Zijn voor noemde beschikking te doen verval len het dik omlijnde gedeelte, bene vens de woorden „N.B. Het dik omlijnde te vernietigen, indien de daarin bedoelde verklaring niet kan worden afgegeven." 's Gravenhage, 6 October 1932 De Minister voornoemd. T. J. VERSCHUUR. Mededeelingen van de Gewestelijke Varkens centrale voor Limburg. Huisslachting. Door het ernstig streven van onze organisaties is reeds vrij spoedig ver andering gekomen inzake huisslach ting. Wij mogen die oplossing be vredigend noemen, vooral als men bedenkt, dat Limburg in het begin in den strijd alleen stond. Tot onzen zeer grooten spijt ontvingen wij het Koninklijk Besluit een dag te laat om het nog in ons Bondsorgaan van verleden week te kunnen laten af drukken. Wel hebben wij het nog direct doorgegeven aan de Nieuws bladen. Het volledig Besluit zal op een andere plaats in dit blad worden afgedrukt. Kort samengevat komt het op het volgende neer. Vrije huisslachtingen krijgen alleen varkenshouders, die gewoon waren varkens te mesten en te slachten. De te slachten varkens moet men zelf 4 maanden op eigen bedrijf ge mest hebben. Eveneens kan alleen 't hoofd van 'n gezin vrije huis slachting krijgen. Verder moet men om in aanmerking te komen lid zijn van de Gewestelijke Varkenscentrale. Voor het tijdperk van 1 Januari 1933 tot 31 December 1933 geldt het volgende a. Drie vrije huisslachtingen wor den gegeven aan varkenshouders, wier huisgezin (inwonende knechten en meiden tellen ook mee) uit negen, tien of meer leden bestaat en het hoofd van het gezin niet meer dan f 2000.00 zuiver inkomen heeft ge had in 1932. (Na den kinderaftrek zullen er wel weinig boeren zijn, die meer inkomen hebben!) b. Zij, wier huisgezin bestaat uit vijf, zes, zeven of acht leden, krijgen maar twee vrije hulsslachtingen. Hebben zij echter meer dan f 2000.00 inkomen gehad dan hebben zij maar één en boven de f 2500.00 geen vrij. c. Een huisgezin bestaande uit ten hoogste vier personen krijgt maar één vrije huissiachting. Hier mag het inkomen f 2500.00 niet te boven gaan. Een gewicht van de te slachten varkens is niet bepaald. Behalve de bovenaangehaalde vrij stellingen, zal er met vrij grorte zekerheid groote verlaging komen bij heffingen van de te slachten voor de fokkerij gediend hebbende beeren. Voor 1932 kan men echter slechts hoogstens één vrije huisslachting hebben. Dit kunnen alle varkens houders, die lid zijn, gewoon waren voor eigen gebruik te slachten en te mesten en hun inkomen minder dan f 2500.00 is geweest. Wat moet nu iemand, die reeds geslacht heeft (met heffing) doen? Denkt hij in dit jaar geen vrij meer te slachten, dan kan hij aan de Gewestelijke Varkenscentrale Roermond vragen om de betaalde heffing van zijn geslacht varken terug te betalen. Daarover zal als dan later beslist worden. Hoe moet hij handelen, die binnen enkele dagen wil slachten zonder betaling? Omdat alles nog niet ge regeld is. kan door ons nog geen acte voor vrije huisslachtingen wor den afgegeven. Hij moet slachten en daarbij betalen. Tevens dient hij echter direct een verzoek in aan de Gewestelijke Centrale voor latere terugbetaling. Hoe te handelen door diegene, die eind October of in November ot December zonder betaling een varken wil slachten? Zoodra wij de noodige formulieren uit den Haag ontvangen hebben, worden die aan de plaatselijke zaak voerders (lijst komt de volgende week in Laud en Vee) gestuurd. Deze zal wel bekend maken wan neer ze bij hem zijn aangekomen. Daar haalt men direct een formu lier. Nad->r zal bekend wordeD ge maakt, bce daar verder mee te handelen vjlt. Men moet dan met wachten tot men gaat slachten. Neen, zoodra m^n weet dat de formulieren er zijn, moet men er een halen'en invullen. Ook al slacht men dan pas in het laatst van December. In zeer. zeer uitzonderlijke geval len kunnen er ook ln 1932 een enkele keer in plaats van één, twee vrije huisslachficgen wo den verleend Hiertoe wordt echter niet licht overgegaan. Merken. Volgens mededeeling zal er door een af te kondigen ministrieel Besluit na 15 October verboden 2ijn var kens te houden, te vervoeren of te slachten. Alle moeten dus op dien datum gemerkt zijn, behalve hoog- drachtige zeugen, kleine biggen of varkens op stallen waar een ziekte heerscht. Deze moeten wel opge geven zijn aan de merkers. De biggen geboren in September worden nog gemerkt a tien cents. De biggen echter, die geboren zijn in October of later, worden niet ge merkt voor 1 November. Deze krijgen behalve het gewone merk in het rechter oor, ook nog nummers in het linker. Ongemerkte biggen, die men bij een boer, waar reeds de varkens gemerkt zijn, koopt, kan men niet meer gemerkt krijgen. Men koope dus alleen gemerkte biggen. Wil een boer dus de biggen, die te klein waren, verkoopen, dan moet hij eerst laten merken. Daartoe wendt hij zich vóór eiken Zondag der week bij den zaakvoerder en hij verneemt dan aldaar, waar hij moet gaan mer ken. Evenzoo handelen zij die nog andere ongemerkte varkens hebben, die eerder door ziekten of andere omstandigheden niet gemerkt konden worden. Bij aankoop van gemerkte varkens behoeft men zich niet te melden. Eveneens niet als men varkens verkoopt. Weigeren van Lidmaat schap. Voor de zooveelste keer willen wij nogmaals aangeven aan welke gevolgen men zich blootstelt, indien men weigert lid te worden door niet te laten merken of niet te teekenen of Diet te betalen. Het zal strafbaar worden (denke lijk na 15 October) om nog onge merkte varkens te houden, te slach ten of te vervoeren. Een weigeraar krijgt geen merken toegewezen. Dus kan geen biggen meer fokken. Verder zal hij, indien toewijzing van het aantal te mesten dieren zal plaats hebben, (dit is nog niet zeker of het ingevoerd wordt) ook geen kwantum voor te mesten krijgen toegewezen. Dus hij kan er dan geen mesten. Ten slotte en dit is nog zeer voornaam, kan hij geen vrijstelling van betaling bij huisslachting be komen. Vooral nu er verandering inzake vrije huisslachting is gekomen, meenen wij dat alle boeren verplicht zijn hun volle medewerking te ver- leenen. Gewestelijke Yarkenscentrale Limburg. verliest nimmer zijn frissche teint en soepele gaafheid, wanneer men voor de verzorging van het gelaat „Zij"- Crême gebruikt In prijzen van 20—30—45 en 75 ct. Dwaze leugens. Er gaan den laatsten tijd allerlei fantastische geruchten over salarissen, die toegekend zouden zijn aan func tionarissen, betrokken bij de uitvoe ring van diverse crisismaatregelen Van één werd gezegd, dat hij 24.000 gulden salaris genool, en van een ander, dat hij zich 20.000 gulden toegewezen zag. Zoowel het een als het ander is grove leugen aldus de a.r. „Stan daard". „In het eerste geval wordt, maar dit alleen voor de dagen dat hij buiten zijn woonplaats moet ver blij ven, 20 gulden per dag toegekend. Dat is alles. En daarvan moet hij dan zijn hotel en andere verblijf kosten betalen. Het tweede geval betreft iemand, die buiten Den Haag woont, doch veelvuldig in de Residentie moet vertoeven, en daarvoor dus kosten moet maken. Ter bestrijding van die kosten geniet hij 1500 gulden voor een heel jaar. Aan salaris geen cent. Hoe deze leugenachtige berichten in de wereld komen, weten wij niet. Maar de bedoeling is duidelijk. Er moet verbittering worden gekweekt en daarvoor kan elke leugen dienen. Wij mogen van onze menschen verlangen dat men aan zulke ver halen geen geloof hecht". Margariuesmokkel aan de Belgische grens. Men schrijft van de Limburgsch- Belgische grens Door de hooge boterprijzen hier te lande is langs de Nederlandseh- B.lgiiche grens een levendige handel ontstaan in boter speciaal margarine, die uit België wordt binnengesmok keld. Men gaat de winkels en ook het publiek af om te noteeren hoe veel men deze week zal kunnen ge bruiken. De beste Belgische marga rine kost daar momenteel 40 cent per kilo. Ook de goedkoope Belgische suiker is nog steeds een dankbaar smokkelobject. Daarentegen profiteeren de Belgen gaarne van ons goedkoope varkens- vleesch en gaan de biggen in groote kwantums de Belgische grens over, waar die ongeveer het dubbele kosten van den prijs hier te lande. Hoog water* De hooge stand van de Maas te Maastricht maakte het noodzakelijk de stuw bij Borghaven te openen. Daar men vreest, dat de houten pijlers der hulpbrug niec bestand zijn tegen den druk van het thans snel- stroomend water, is deze voor het verkeer uit voorzorg en als veilig heidsmaatregel besloten. Kinderverlamming. In het gezin van den heer D., wonende in de Luifelstraat te Roer mond, is een geval van kinderver lamming geconstateerd. Wielrydstcr door den trein vermorzeld. Op den onbewaakten spoorweg overgang aan de Zwarteweg te Gouda is Dinsdagmiddag de 31-jarige ongehuwde juffrouw van R. toen zij per fiets de spoorbaan overstak door een uit Utrecht komenden trein gegrepen en op slag gedood. Waarschijnlijk had de ongelukkige tengevolge van den hevigen strie- menden regen den trein niet zien aankomen. Motorrijder botst op collega. Dinsdagnacht is te Valkenswaard, de Eiodhovensche motorrijder B. die van de Achelsche kermis terugkwam op den motorrijder W. uit Valkens waard, die op den linkerweg bij de douane stilstond, ingereden, met het noodlottige gevolg, dat B. in volle vaart tegen den grond sloeg. Hij was op slag dood. W. brak een been en is naar het gasthuis te Eindhoven overgebracht. Autobus iu een sloot. Zondagmiddag is een autobus van de Tramwegmaatschappij de Meierij onder St Oedenrode geslipt en met matige vaart in een sloot terecht ge komen. Van de 14 inzittenden lie pen slechts twee dames een lichte verwonding op. Daar de sloot vol water stond moesten de passagiers met een laddertje uit de bus klimmen. By mynlieer parvenu. Mijnheer de baton Van Parvenu, bijgestaan door z'n tweede helft, ont vangt op zijn kasteel een uitgelezen gezelschap. Met een zelfvoldaan gezicht, een breeden glimlach om zijn dikke lip pen, laat hij het mooie van zijn woning bewonderen. Een dosis Foster's Maagpil- len bij het naar bed gaan verschaft 's morgens ge makkelijke en normale ont lasting. f 0.65 per flacon. ,.Dat Indische tochtscherm heeft ruim f 1200.- gekost. Voor die Ja- pansche vazen heb ik f30.000 gege ven. „Meer dan f 35,000 meen je", valt zijn vrouw hem in de rede. Nou, een vijfduizend meer dan, wat zou dat?" zegi: de baron kalm. Het gezelschap komt bij een prach- tigen Venetiaanschen spiegel, die een geheel paneel van den achterwand der zaal inneemt. „Wat 'n prachtig s ue," roept een uit het gezelschap. „Ja, het is een mooie sp.egel," zegt de heer Parvenu quasi-onver- schillig.. „De weergade er van be vindt zich op het Quirinaal, het ko ninklijk slot te Rome. Ik heb er f400.000 voor betaald." Hij die den spiegel zoo bewon derde, bezag het voorwerp met een kennerblik, zijn oóg viel op een aan tal onregelmatige streepen in een dei hoeken van den onderkant. Hoe jammer," zei hij, „dat zulk een prachtig stuk op die manier be dorven is," De baron bekeek de aangewezen plaats wat nader. „O, die kinderen", riep hij uit. En zich naar zijn vrouw wendende, denk er aan, lieve, dat we de kindeien geen diamanten meer geven om te spelen." De bevolking der aarde. Volgens de door den Volkenbond verstrekte cijfers bedroeg de bevol king der aarde in het begin van dit jaar twee milliard twaalf millioen acht honderd duizend zielen, of in cijfers 2012.800.000. Azië heeft 'n bevol king van meer dan de helft van 't aantal der aardbewoners. Het neemt de eerste plaats in onder de wereld deelen met een milliard 100 millioen menschen. Dan volgt Europa met 506 millioen; vevolgens Amerika met 252 millioen menschen; Afrika heeft er 142 millioen, en ten slotte Au- strallië, dat slechts 10 millioen inwo ners telt. China alléén telt evenveel inwoners als het vaste land van Eu ropa samen n.l ongeveer 453 millioen! De Parysclie brandweer. De brandweer te Parijs is 1835 man sterk en is gedurende 't jaar 1930 buitengewoon in de weer ge weest. Ze is 10576 keer opgebeld; heeft 2796 branden moeten blusschen wat 'n gemiddelde geeft 7 tot 8 per dag. Behalve voor branden wordt de brandweer ter hulp geroepen bij on gelukken en dank zij 't vlugge optre den, werden 20 [personen van den dood gered. Word de brandweer voor brand op gebeld, dan is ze in 5 minuten tijds op de plaats des onheils en begint 't bekampen van 't vuur. 1522 bran den zijn tot stilstand gebracht uitslui tend door 't vlug aanwezig zijn der brandweer. Van al die branden moeten er 325 worden toegeschreven aan kortslui ting en 152 aan de onverzichtigheid van rookers, Vooral in de Februari was 't aan tal branden groot. 'tBedroeg 316 tegen slechts 195 in September. Al verdienen de kranige mannen vaa de brandweer alle lof, hoe min der ze moeten optreden, hoe beter. Een ernstige treinbotsing bij 's Bosch. De spoorweg arbeiders wijzen nieuwe loons verlaging at. Nieuwe be lastingen. De benzineprijs weer verhoogd, Overstroo mingen dreigen door de vele regens. Misdaden en onge lukken. Sport. Over het algemeen mag ons spoor vervoer zeer veilig worden geheeten, maar het treft wel heel slecht, dat juist in een tijd, dat de Spoor wegen als gevolg der moordende concurrentie met autobussen tot een uitgebreide reclamecampagne zija overgegaan, waarin speciaal op de veiligheid van het spoorvervoer wordt gewezen, meerdere ongevallen plaats grijpen, welke hoe gunstig ze ook voor het bedienend personeel en voor de passagiers zijn verloopen het reizend publiek weer even den schrik op het lijf jagen. Het jongste ongeval deed zich op Zon dagmorgen nabij het station van 's Bosch voor. Doordat van een rangeerenden trein een gedeelte door breuk in de verbindingsstukken los raakte had een botsing van bedoeld gedeelte plaats met een uit Eind hoven komenden goederentrein, welke uit niet minder dan 60 wagens be stond en een snelheid had van 40 K.M. De ruïne was verschrikkelijk, drie en viet-hoog schoven de wagens over elkaar en in totaal werden een veertig wagons vernield. Men kan zich dus wel voorstellen, dat de materieele schade zeer aan zienlijk is. Echter, dat bij dit alles geen menschenlevens zijn te betreu ren, mag het groote geluk heeten van dit ongeluk. Enkele rangeerders zijn op schier wonderlijke wijze aan den dood ontsnapt. Nabij Gennep had Zaterdagmiddag ook nog een ernstig spoorwegonge luk plaats gehad. Een vrachtwagen, waarop aardappelen werden vervoerd, werd op den overweg bij Hommer- sum in de flank aangereden door een goederentrein. Een der inzitten den werd gedood, twee personen werden zeer zwaar verwond. Dat laatste ongeval mag men natuurlijk niet zonder meer aan de spoorwegen wijten, maar wel mag de vraag onder de oogen worden gezien, of de andere spoorweg incidenten van den laatsten tijd niet beïnvloed geweest kunnen zijn door te ver doorgevoerde bezuiniging op materiaal en onderhoud en door te groote verslechtering van de positie van het personeel, waardoor dit met verminderde, overigens onopzettelijk verflauwde, toewijding haar werk verricht. De stemming onder het personeel is op het moment zeer gedrukt. De personeelraad heeft de nieuwe voorstellen tot loonsverlaging afgewezen, er op wijzende, dat van het spoorwegpersoneel te groote offers worden verlangd. De thans voorgestelde loonsverlaging zou deze in totaal op 25 pCt. hooger brengen dan de regeering zelve van haar personeel verlangt. Voorts heeft de personeelraad er op gewezen, dat de verlagingen vanaf 1922, op basis van de loonen in '21, reeds hebben be dragen voor de jaarloonen 26.88 pCt. en voor de uurloonen zelfs 30.54 pCt. De iegeering heen. ons wat meer meegedeeld over haar nieuwe belas tingplannen, o.a. over de wijze, waarop zij de opcenten denkt te innen op de invoerrechten en op het bier. Ze heeft mede laten weten, dat ze aan een couponbelasting denkt arme rentetrekkers en aan eene belasting op radiotoestellen, welke in het ontwerp-weeldebelasting zal worden ingelascht. Met den benzine prijs wordt een eigenaardig spelletje gespeeld. Om de veertien dagen wordt de prijs met 2 cent verhoogd en om denzelfden tijd weer met hetzelfde aantal centen verlaagd. Maandag j.l. was de ver hooging weer aan de beurt. Ze geldt allhans voor de Shell en Sinclair.... De concurrentie met Roemeensche en Russische benzine dwingt telkens weer om de verhooging terug te nemen. Ook thans wachten we dus maar weer af. Het najaar is dezen keer wel zeld zaam nat. Al het water, dat Veraart van den zomer boven ons heeft teruggehouden, schijnt thans met on weerstaanbaar geweld naar bmeden te komen. Hier en daar dreigen dan cok reeds overstroomingen. De Maas stijgt onrustbarend en gevreesd wordt dat de herstellingswerkzaamhedeu aan de oude Maasbrug dezer dagen zullen moeten worden onderbroken. De oude Schipbeek is buiten haar oevers getreden en heeft een belang rijk deel van het Holterbrpek onder water gezet, het werkloozenkamp aldaar is door het water ingesloten. Haagsche tewerkgestelden werden Zondagavond per radio gewaar schuwd, dat ze 's anderen daags niet behoefden te vertrekken. Weer zijn we opgeschrikt door een paar roofmoorden of pogingen daartoe. In Rotterdam zou een alleen wonende 65-jarige vrcuw vermoord zijn om wat geld, dat men ten harent vermoedde. Er zijn echter ook be richten, waarin het nog niet zeker heet, dat de vrouw een onnatuur- lijken dood zou zijn gestorven. In het Noorden des lands, ;n Ide, brak een bakkersknecht bij zijn pa troon in, dien hij met een ijzeren staaf poogde te vermoorden. Ook hier was het te doen om een kistje, waarin wat geld zat. De dader is bekend; men vermoedt, dat hij na de mislukking van zijn opzet een eind aan zijn leven heeft gemaakt. In Alphen heeft Zaterdagmorgen een brand twee kinderlevens geëischt. Bij afwezigheid der ouders hadden de kleinen met vuur gespeeld. Tenslotte eenig belangrijk sport nieuws. Ons voetbalelftal won Zon dag in Brussel met 32 van de Belgen, de derde overwinning in successie op onze Zuiderburen. In België is blijkbaar crisis, want de opkomst van het publiek was niet bijzonder. Bij ons is dat anders 6000 Nederlanders maakten eeD buitenlandschen reis voor een par tijtje voetbal'. Wie het breed heeft, nietwaar Oost-Nederland verloor van West- Duitsrhland met 4—1 en de |Zuid- Nederlanders speelden met 22 ge lijk tegen Luxemburg. Het meest noodzakelyk De Heilige Paus Pius X was eens in gesprek met eenige hooggeplaatste priesters. „Wat dunkt u, is tegenwoordig wel 't meest noodzakelijk om de maatschappij te redden vroeg de Paus. „Katholieke scholen stichten," meende de een. „Toch niet". „Meer kerken bouwen", vond een ander. ,Ook niet." „Het werk der priesterroepingen bevorderen." „Neen, neen," besliste Paus Pius X. „Wat tegenwoordig 't meest dringend en noodig is, dat is dat men in elke parochie een groep leeken vorme, die voor'beeldig hun plicht vervullen en die optreden als apostelen." Een groot Man. Een groote boom en een groote ian' Zij hebben dit beiden gemeen: Zij steken hoog boven de and'ren uit En staan onbegrepen ajleen....

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6