Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. UÓONOft MANUFACTURER VOORDELIGST^ i MANUFACTUREN ÏYOORDEEUGSl Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Het loon van den arbeider. Buitenl. nieuws. Algem. weekoverzicht In eigen land. Prof Dr. F. Feron Provinciaal Nieuws Zaterdag>,22 October 1932 Drie en vijftigste Jaargang No. 43 i BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS i BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVF.RTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7 ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MITNOKHOF 1 Telefoon 51 GIRO 150652 ENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent 0. L. Vrouw Behoudenis der Kranken, Oostrum. In tijden van nood kan niet alles gehandhaafd blijven, wat voor nor male tijden weid vastgesteld. Al was het noode, toch hadden we het te aanvaarden, dat de loonen eenigszins werden aangepast aan de slechte uitkomsten in de meeste bedrijven en dat sommige sociale statuten hun heilzame werking moesten inperken. Ook voor de loonen echter is er een laagte-grens, welke niet mag worden overschreden, of de arbeiders worden teruggevoerd tot het pau perisme van weleer. Te groote druk van de loonen is tenslotte nog erger dan een omvangrijke werkloosheid. De werklooze arbeider moet den arbeid tenminste als een blij perspec tief kunnen blijven zien, dat houdt zijn moed en zijn energie levendig. Als een werklooze echter weet, dat na de ellende van het oogenblik hem slechts kommer en zorg in eenigszins anderen vorm wachten, dan wordt zijn lot ondragelijk. Toen de loonen nog vrij normaal waren en de werkloosheid niettemin reeds groot was, begon een te w«ar- deeren solidariteitsgeest onder de arbeiders vaardig te worden. Zij spraken er ernstig met elkander over om de crisisgevolgen voor elkaar te verlichten door toepassing van een rouleersysteem, hetwelk inhield, dal de arbeiders om beurten korten tijd de straat zouden optrekken. Nu de loonen geleidelijk sterk zijn gedaald, wordt het egoïsme onder de arbei ders versterkt en met dat egoïsme wordt het behoud van goede sociale voorzieningen bedreigd. Nemen we als voorbeeld den hui- digen toestand in Lancashire (Engeland) Aan de aldaar werkzame 170.000 spinners werd een nieuwe loonsver laging van l5i/s pCt. aangezegd. De arbeiders waren aanvankelijk weigerachtig om deze te aanvaarden, maar nu zullen ze er vermoedelijk toch in bewilligen, nu de arbeiders de werkgevers hebben kunnen be wegen om de 45-urige werkweek weer in een 48-urige om te zetten. Op die manier immers komen de wer kenden nog een beetje aan hun geld, maarhet leger der werkloozen wordt vergroot 1 Nu de arbeiders deze oplossing hebben gezocht en verkregen, is de weg naar verdere verlenging van den arbeidstijd geopend. In ons land zijn in nagenoeg alle bedrijven thans aanmerkelijke loons verlagingen doorgevoerd en deze zijn mede gemotiveerd geworden met eene verwijzing naar de noodzaak van aanpassing aan het internationaal loonpeil Welnu, laten we er ons thans dan ook rekenschap van geven, dat in het buitenland, waarnaar we ons hier richten, het verzet tegen verdere verlagingen groeieode is. De regeering-von Papen heeft voor Duitschland een geraffineerd stelsel van loondruk bedacht. Voor eiken méér aangestelden arbeider krijgt de onderneming subsidie van den staat en bovendien het verlof om de loo nen omlaag te voeren naar mate het aantal tewerk gestelden groeit. In -Mdnchen heeft von Papen verklaard, dat zijn regeering... „den wil en de macht heeft om haar program door te zetten en uit te voeren." Monseigneur dr. Muller en zeven andere geestelijke leiders der katho lieke vakvereenigingen in Duitschland hebben in een Open Brief, in de Duitsche bladen gepubliceerd, aan den rijkskanselier o.m. geantwoord „Heer rijkskanselier, wij hadden liever van U gehoord, dat gij het recht aan uwe zijde hadt." De Open Brief kraakt harde noten over von Papens' economisch pro gram. „Ter doorvoering van uw eco nomisch progra a hebt gij u een machtiging laten geven om den bouw, waaraan zestig lange jaren gewerkt is, onzer arbeidsbescher ming en arbeidswetgeving, en van het gaosche complex onzer sociale instellingen, om te bouwen, te veranderen en eventueel af te breken." „Heer rijkskanselier, gij hebt meegeholpen om een bestaande parlementaire meerderheid aan kant te zetten. Gij hebt onderhandelin gen in den jongsten Rijksdag, welke de vorming eener constitu- tioneele regeering ten doel hadden, onmogelijk gemaakt. Gij hebt den rijksdag ontbonden, wijl ge er voor uw politiek geen meerderheid vondt. Stap voor stap wordt gij nu verder gedreven van de eene grondwetsschending in de andere. „Wij vragen u, wat moet er van Duitschland geworden, als de gevaarlijke gedachte, det de macht gaat voor het recht, dat met de bajonetten alles te bereiken /alt, ook in die volksdeelen ingang vindt, welke tot dusverre geloof den aan de macht van het recht." Ook van Sociaal-democratische zijde is opgekomen tegen von Papen's dreiging met den „wil en macht" der regeering om economische en poli tieke desiderata tegen den volkswil in te verwezenlijken. Loebe, de socialistische ex-rijksdagpresident schreef, eveneens in een Open Brief maar gericht aan rijkspresident von Hindenburg „Wanneer de Duitsche Grond wet door de regeerenden van boven niet wordt geëerbiedigd, dan zijn ook de gewone staats burgers niet meer tot naleving verplicht en zal de staatsorde ineenstorten." Het is zeker, dat een aanmerke lijke verslechtering van de economi sche positie der arbeiders gepaard zal moeten gaan met hun politieke oatrechting, anders zullen de paupers van straks niet bedwongen kunnen worden. Loosverlagingen in ons land zijn meeiendeels uit noodzaak geboreD geworden en uit noodzaak zullen misschien nog andere loonsverlagin gen moeten volgen. Maar men wake tegen overschrijding van redelijke grenzen en de regeering zij voor zichtig genoeg om zich niet als baan- breekster te laten misbruiken voor degenen, die de crisisomstandigheden zouden willen uitbuiten voor afbraak onzer sociale instellingen en voor een terugvoeren der arbeiders naar het economische pauperisme en de poli tieke onmondigheid van weleer. Het is inderdaad noodzakelijk, dat we hier het internationale loonpeil eenigszins benaderen, maar nu moet de pas wat worden ingehouden, want ook in het buitenland wordt men weigerachtig om verder te hol len op den weg naar... den afgrond. Kabinetscrisis in België, Tsecho Slowakijë en Roemenië Spanje internationaal wapen depot De moeilijke vier- mogendheden-eonferentie. Uitstel der Ontwap n.ngsconferentie Russisch-Japansche vriend schap. Donkere wolken pakken zich samen aa.j den politieken hemel van ver schillende kleine Europeesche stalen. Het crisist er geducht De meest opmerkelijke regeerings- crisis is die, welke in België is ont staan. De jongste gemeenteraads verkiezingen hebben er de ontevreden heid des volks gedemonstreerd tegen de financieele politiek der regeering en tegen de contingenteeringspolitkk, welke het leven in België zooveel duurder maakte. Ofschoon een katholiek-liberale regeering in België het bewind voert, schenen de katholieken het meest verantwoorde lijk te worden gesteld voor de ge voerde politiek en dat schijnt aan leiding te zijn geweest voor de libe ralen om zich van de katholieken los te maken en toenadering te zoe ken tot de socialisten. De liberale ministers in het kabinet raakten ineens van meening. dat het land over de nieuwe financieele wetten eerst gehoord moest worden. Toen de andere ministers het daarentegen een landsbelang noem den, dat de financieele hervorming en saneering zoo spoedig mogelijk werd doorgevoerd, traden de liberale ministers uit het kabinet en werd de premier Renkin gedwongen om het ontslag van het kabinet aan den koning aan te bieden. Het werd aanvaard en verwacht wordt thans, dat een interim-kabinet zal optreden, hetwelk tot kamerontbinding en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen zal overgaan. Liberalen en socialisten zoeken elkaar op het oogenblik om een nieuwe regeeringscoalitie in de nieuwe Kamer te vormen. De nieuwe coalitie stelt zich voor, een actie tegen het Bijzonder Onderwijs, althans tegen de subsidieering er van, te voeren. Maar hoe moet het gaan in zake de landsverdediging, waarvoor de liberale zulke enorme kapitalen beschikbaar willen stellen? In Tsecho Slowakijë is de minister president Udrzal de uitspraak laten we aan den welwillenden lezer over afgetreden „wegens gezonds- heidsredenen". Van de gelegenheid zal worden gebruik gemaakt om het kabinet, dat blijkbaar ook niet erg gezond meer was, politiek te reorga- niseeren. In Roemenië is het kabinet Vajda afgetreden. In dit land dreigt een financieele debacle. Bovendien was er een moeilijkheid met het aan hangige Roemeensch-Russische non agressiepact. Titulescu, de afgetreden Londensche gezant, was tegen het verdrag. De boerenleider Maniu is thans belast met de vorming van een nieuw kabinet, waarin Titu'escu als minister van buitenlandsche zaken zou worden opgenomen. De Fransche premier Herriot gaat een reis maken naar Spanje, wat tot veel commentaren aanleiding geeft. Verondersteld wordt, dat Herriot een nauwe toenadering tot Spanje gaat zoeken. In het ontwapeningsplan, dat in Parijs werd uitgewerkt, zou voorzien zijn in de instelling van een internationaal wapen-depot, hetwelk Herriot zich in Spanje had gedacht. Volgens sommigen, omdat Spanje gelegen is tusschen Frankrijk en de Fransche kolonie Marokko in Afrika, zoodat de Franschen een vlotte verbinding met het depót zouden hebben en... de Duitschers er veel moeilijker bij kunnen 1 Och ja, buurvrouwen en volkeren moeten wat te vertellen hebben van eikaars, Met de vier-mogendhedenconferen- tie wil het maar niet vlotten. Het gaat hier over den Duitschen pari- teitseisch. Om er uver te praten, wil de Fransche regeering niet naar Londen komen, maar wel naar Genève. En de Duitschers willen niet naar Genève, zelfs niet, nadat Mac Donald het ze voor den twee- Jen keer dringend heeft gevraagd. Alles om prestige kwesties 1 Daar aan moet desnoods het heil van Europa ca van den vrede worden geofferd. Mac Donald zal du nog eens probeeren om partijen naar Lausanne te krijgen. Als dat ook mislukt, houdt hij er mee op. Door Duitsche halsstarrigheid is op het oogenblik elke internationale samenspreking ^tot mislukking ge doemd. Naar men weet, heeft Duitschland zich ook al van de Ont wapeningsconferentie teruggetrokken en nu begint men de wereld voor te bereiden op een uitstel dier confe rentie. In een bericht uit de Ver. Staten heet het, dat het zoo heel dringend is, dat de mogendheden in het voor jaar naar een oplossing van de wereldcrisis gaan zoeken en twee belangrijke conferenties op hetzelfde tijdstip, zoo wordt betoogd, dat gaat niet. De Ontwap n'ngsconferentie moet daarom wijken voor de econo mische conferentie. Vroeger werd juist betoogd, dat deze laatste tot mislukking zou zijn gedoemd, als niet eerst een accoord omtrent ont wapening was bereikt De Japansche gezant te Moskou heeft bij zijn terugkeer te Tokio verklaard, dat de verhouding met Rusland zeer vriendschappelijk is ge worden. De Russen gaan accoord met een gezantschap van Mands- jGekwo in Meskou en hebben met de Japanners nieuwe verdragen ge sloten in zake visscherij en petro- leumwinnmg. En hier., protesteeren de communisten op last van Moskou tegen de imperialistische actie van Japan in China en Mandsjoerijë tigen storm met zich, maar dezen keer heeft het al zeer geducht ge spannen. Menigeen heeft op Maandag en Dinsdag j.l. zijn hart vastgehouden over het lot van zijn wankel huis of zijn wrakke scheepke. De loods- booten zelfs werden binnensgaats gehouden en onze machtige Indië- vaarder, de Van Oldebarnvelt, werd ook al om redenen van veiligheid buitengaats gehouden tot de woe dende elementen zich zouden hebben De storm. VoetgaDgersweek in Amsterdam. De opcenten op de gemeentefondsbelasting. Allerlei. Bijna elk jaar brengt een krach- Hier en daar heeft een windhoos op het land aanmerkelijke schade aangericht, zooals te Westerlo bij Winschoten en te Jubbega, maar overigens waren het slechts boomen en wat wankele schoorsteenen, die den storm ten offer vielen. Een kwaad ding was het, dat het in de voorafgaande weken zoo ge- plasregend had, waardoor in stroo men en polderwateren een hooge waterstand was ontstaan. Hier en daar was het gevaar van overstroo ming dan ook zeer ernstig, maar ook die bezoeking werd voorloopig nog van ons afgewend. —o De Amsterdammers troffen het al heel slecht, dat het begin van hun voetgangersweek juist met 't booze weer samenviel. Als stormen loeien en het water neergutst, is het minder aanlokkelijk om een openluchtschool te gaan be zoeken. Daarom hadden de Amster- damsche agenten, die het publiek tot geordende voetgangers zouden op voeden, vocrloopig een gemakkelijke taak. Het schijnt dat de hoofdstede lijke politieagent het als paedagoog goed „doet." De menschen vonden het tenmins te erg grappig om zich in rechtsche banen te laten leiden en te leeren. hoe ze een straat zonder al te veel levensgevaar kunnen oversteken. Men stelle zich overigens van de resultaten niet al te veel voor, want even goed van begrip als de Am sterdammers zijn, even eigenwijs zijn ze mede. Ze zullen als regel slechts doen wat hun, op straffe van zoo veel boete, geboden is, maar van raadgevingen en vriendelijke verzoe ken zijn ze maar weinig gediend. Het is een eigenschap, welke ze overigens met de bewoners van vele andere plaatsen gemeen hebben. o— Het lot van den belastingbetaler wordt wel heel zwaar in den tegen woordigen tijd. Niet alleen de rijks- regeering denkt allerlei nieuwe fiscale maatregelen uit, maar ook de be sturen van gemeenten doen op dat gebied hun uiterste best. In Gendringen. zoo lazen we van de week, zijn de inwoners zelfs ver blijd met een belasting op brand verzekering. Op den duur zal „laten branden wat branden wil" toch nog voordeeliger worden. Het blijkt voorts, dat het aantal gemeenten, waar meer dan 80 op centen op de gemeentefondsbelasting worden geheven, sedert het vorig jaar gestegen is van 238 tot 447 Toch zijn er nog 181 gemeenten waar heelemaal geen opcenten wor den geheven. Als de besturen der- zelve eens de kunst van het makea van reclame verstonden Heele volks verhuizingen zouden te aanschouwen zijn. o Laten we nu aanstonds een meer opwekkend bericht doen volgen Welnu het schijnt dat de spoorwe gen spoed betrachten met de vast stelling van goedkoopere tarieven. Het verluidt, dat de abonnements- en scholierkaarten voor de Noorder en Zuidergroep, met ingang van 1 Januari a.s. reeds in prijs zullen worden verlaagd en wel met 15 pet. Van het bedrijf der P.P.T. is bekend geworden, dat de opbreng sten belangrijk bij de ramingen len achter zijn gebleven. Om die reden zullen dan ook geen tariefverlagin gen worden voorgesteld, ook nkt voor verlaging van busrecht. Op dat laatste was uit handelskringen sterk aangedrongen, Rotterdam begint hoe langer hoe meer bekendheid te verkrijgen als smokkelcentrum. Vaak werd hier den laatsten tijd verboden in- of doorvoer van narcotica achterhaald. Deze week is de politie een uitge breide smokkelhandel in wapens op het spoor gekomen, 90 pistolen en de noodige munitie werden in beslag genomen. Het is een sinister bedrijf en de meeste gesmokkelde wapens gaan naar onze pohtiek-zwaar ge- iaden Oosterburen, die er elkanders le,ren mee bedreigen. Niet naar genoegen - Wilt u dezen verlovingsring terugnemen die ik gisteren bij u heb gekocht? Hoezoo mijnheer? Is hij niet naar genoegen? O Ja, de ring wel, maar ik niet. Het platteland slachtoffer. Wij hebben op vergaderingen van middenstandsvereenigingen al meer malen betoogd, dat deze vereenigin- gen als het ware de aangewezen centralen zijn om algemeen actie te voeren voor het gezond en bewoon baar houden van het platteland. Als men spreekt van het „bewoonbaar houden" van het platteland, kijken velen vreemd op en denken aan overdrijving. Toch is dat niet het geval, Dat het platteland in vele opzich ten ver achter staat bij de stad, hebben we de vorige week nog eens kort aangetoond door een heele reeks punten op te sommen, waarin het platteland de dupe is. Tal van regeeringsmaatregelen maken dat hoe langer hoe erger. Ook nu bij de bezuinigingsplannen krijgt het platteland weer de ergste klappeD Daar verdwijnen de meeste kanton gerechten, postkantoren en belasting kantoren. Natuurlijk is het gemakkelijker, wanneer een rechtbank, kantongerecht belastingkantoor. Raad van Arbeid moet worden opgeheven, daarvoor het platteland uit te kiezen dan een groote stad. Maar deze gemakkelijk heid mag de overheid toch niet blind maken voor de groote onrechtvaar digheid, welke in deze voortdurende aantasting van het platteland gelegeD is. Algemeen wordt geklaagd over de trek van het platteland naar de steden en dan wel naar de gioote steden Maar is deze trek wel zoo heel on begrijpelijk Wordt deze oneconomische en onsociale landverhuizing niet door de Regeering telkens opnieuw krach tig in de hand gewerkt Op elk gebied moet in de laatste jaren het platteland het loodje leggen. Op onderwijsgebied, bij sociale maat regelen, bij de hygiënisch verzorging, bij de belastingadministratie, bij het rechtswezen, enz., langzaam maar zeker wordt het platteland van elk cultureel centrum beroofd en voor de groote massa der bevolking onbe woonbaar verklaard. Het wil ons voorkomen, dat op deze groote schaduwzijde al te weinig acht geslagen wordt, vooral als we zien hoe telkens voor een luttel be drag aan bezuinigingen het platteland telkens ernstig wordt gedupeerd. En hiermede wordt een groot sociaal en cultureel volksbelang ernstig geschaad. Maar, en dat is, waar men in den Haag rekening mee moet houden, op de rijksbegrooting moet ruim 100 millioen bezuinigd wordenWat niet wegneemt, dat dil niet mag gaan ten koste van een gezond en goed bewoonbaar platteland. Plattelandspolitiek. We moeten nog even blijven toe ven op het heengaan van een Bra- Dantsch strijder voor de rechten en de belangen van het platteland de heer Ouwerling, bekend opvoeder, journalist en oudheidkundige. Zijn eerste liefde was het volksonderwijs. Door zijn persoonlijke ervaringen wist Ouwerling tot in de kleinig heden wat daaraan ontbrak. Toen de dorpsgemeenteraden nog baas waren over de scholen, heeft hij hun zijn critiek niet gespaard. Hij heeft zijn best gedaan om de grofheid en ongemanierdheid van dorpspoten- taatjes te brandmerken als een schande voor de streek, en ook om hun schrielheid bij de beschikbaarstelling van middelen tot opheffiog van dom heid en achterlijkheid te toonen iD al haar leelijkheid. Ouwerling heeft zich ook de moeite getroost van zich in te laten met de plaatselijke „kleine politiek" met al het gedraai, de geniepigheid, de valschheid, de afgunst en de nijd waarmee kroeghelden en fariseesche deugnieten soms in een dorp te werk gaan tegen leiders of andere volks vertegenwoordigers. Hij ging voor niemand of niets uit den weg, wanneer hij de belangen van het volk van de streek bedreigd achtte. Zeker heeft hij met de onweders, diet door zijn artikelen ontketend werden, vaak de lucht gezuiverd. Zulke strijders moesten we overal, vooral op elk dorp hebben. In de plattelandspolitiek zijn nog veel meer geniepige. valsche en fariseesche deugnieten te ontmaskeren, in 't waarachtig belang van de betrokken dorpen. Spoorwegtekort. We schreven onlangs over het te krrt bij de Ned. Spoorwegen en kwamen er tegenop, dat men dat tekort voor een belangrijk deel wilde wegwerken door een nieuwe loons verlaging van het personeel. De directie der Spoorwegen zoekt de oorzaak van het tekort op één enkel puntde concurrentie, die haar door autobussen en vrachtauto's wordt aangedaan. Het geschikte middel, om aan deze concurrentie het hoofd te bieden zoekt zij niet in een economische aanpassing van het railverkeer aan de gewijzigde tijdsomstandigheden, maar louter in 'n extra belasting van het motorverkeer, tot schade van allen, die van dat verkeer gebruik maken en tot willicht onherstelbaar nadeel van vele duizenden platte landers die op autobus en vrachtauto als eenig beschikbaar vervoermiddel zijn aangewezen. In de Msb. werd terecht op deze verkeerde tactiek gewezen o.m. op de volgende wijze Wij zijn getuigen van een om wenteling op verkeersgebied. De snelle, soepeiet, handiger en gerief lijker benzine-motor wint .het, voor loopig in 't buurtverkeer, op den duur wellicht ook in het grootverkeer, van het tragere, stuggere en aan ijzeren baan gebonden stoomtuig. De onafwijsbare economische con clusie, die uit dit onloochenbaar feit te trekken valt, is niet ver te zoeken. Volksontwikkeling Groote zaal Patronaat, Ver,ray. MAANDAG 24 OCTOBER te 8 uur spreekt Wie naar Prof. Feron luistert, komt onder de macht van zijn woord. Waar Dr. Feron spreekt is de zaal te klein. VENRAY. 22 October. 1932 Nakeuring van Springstieren. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebben den, dat de Nakeuring van Spring stieren alhier zal plaats hebben op Vrijdag, 28 October a.s. des voor- middags te 9 uur, Henseoiusp'e n, voor de gemeenten Venray en Wanssum. Venray, 17 October 1932. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. Marktbericht. Maandag werden ter veemarkt aangevoerd in totaal 436 stuks t.w Dragend vee 78; Gust vee 16;* Vet vee 57; Kalveren 42; Biggen 243. Handel tamelijk vlug. Prijzen vet vee f 130.tot f 150.per stuk, dragend vee f 150.— tot f 200.— per stuk, gust vee f 100.— tot f 12Ö per stuk, kalveren f 35.tot f 50. per stuk en biggen f 6.— tot f9.— per stuk. Maandag hield het ziekenfonds „St. Ludovicus" de jaarvergadering. Het vereenigingslokaal werd weder om voor drie jaren anngepacht door den Heer G. Verstralen, Eindstraat, waar deze vereeniging thans ook gevestigd was. In de Maandag te Venlo ge houden vergadering van den Limb. Middenstandsbond werd tot bestuurs lid gekozen, de heer Th. Wintels alhier, zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer H. Oudenhoven Lzn. alhier. Het bouwen van een dubbele woning aan de Heoseniusstraat, voor rekening van de heeren Louis en Martin Wijnhoven alhier, is bij on- derhandsche aanbesteding opgedragen aan de heeren Gebr. Oudenhoven alhier voor het bedrag der begrooting. Architect de Heer Piet Wijnhoven Chrzn. Veroordeeld. Conform den eisch van den Offi cier van Justitie veroordeelde de Rechtbank Dinsdag den kleermaker H. A. 24 jaar, wonende alhier, thans gedetineerd ter Z3ke diefstal van een aan P. van de Ven alhier toebe- hoorend rijwiel tot 9 maanden ge vangenisstraf. Als veidediger trad op Mr. A. Geurts, advocaat en pro cureur te Venlo. Namens de R.K. Schilders- patroonsvereeniging in Noordelijk Limburg zal op Donderdag 3 Nov. a.s. s avonds om half zeven in het Patronaat alhier de film „Schilderen" vertoond worden. De toegang is voor eenieder vrij. Volksontwikkeling te Venray. Patr onaatsge bo u w Nog enkele mededeelingen aan de vele belangstellenden. De Volksontwikkelingsavonden be-

Peel en Maas | 1932 | | pagina 1