frrJSSSvs ïrJsrXAtsx Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Burenplicht. In eigen land. Buitenl. nieuws. Algem. weekoverzicht Het eigendomsrecht. Provinciaal Nieuws Zaterdag 15 October 1932 Drie en vijftigste Jaargang No. 42 M PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVF.KTENT1EN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7/* ct. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent bij abonnement lagere tarieven. Telefoon 51 GIRO 150652 voor liet buitenland t 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent 0. L. Vrouw Behoudenis der Kranken, Oostrum. Een spreekwoord zegteen goede dat zeer zeker juist. Eeri goedemm is onwaardeerbaar en v rekkelijk weinig goede buren. UndeJen ruzie met hebben of SP 'met die alleronmogelijkste ,e£n"jd geleden werd ergens in ons land ee'n alleen wonende oude °°ouw vermoord. Buren, die des Ze vonden het vreemd, maar de buren bemoeiden zich niet met he oude mensch, dat eenigszms zonder Den volgenden dag bleek de vrouw dooi een onverlaat te zijn geDe0dvorige week had in Harden- bern een tragische gebeurtenis plaats. gezien en deze gedronken. De„g de buren niet goed met de oudjes 0trüikW^^"nd.zooie«» VI^fals9»rdie buten eens kon booten vertel,en 1 Verhalen^af luisteraars ten^erge ^ouden rijzen^.. G°=ae buurschap ^^niet be- °etrdelkaar. maar als eergunst. ^rmotndh^ bracht. van alle menschenkinderen. W m>n niet verlangen, dat die is, en E die pliChte:mcl:rdneSomsmn^hèdin9dP U«n» hem in onze onmiddellijke elkaar leeren verdragen. Burenplichten zijn zeer voorname menschenplichten. Voor goede buurschap wordt niet vereischt, dat we heel den dag bij elkaar over den vloer komen en dat de een den ander van alle lief en leed des gezins op de hoogte houdt, maar dat we van elkaar wat door de vingers zien, begrijpende, hoe we allen een verschillend karakter heb ben en voor verschillende moeilijk heden in het leven staan. Een mensch kan zóó slecht zijn, dat we nooit zijn vriend zouden willen worden, maar als hij naast ons komt wonen of in de onmiddellijke nabijheid, dan is hij een onzer buren en hebben we als zoodanig plichten tegenover hem. In nood moet bij op ons kunnen rekenen, als burendienst hem baten kan. Werkloozensteun. Toen het vermaarde en langzamer hand beruchte rapport Weiter ver scheen, hebben wij in een daaraan gewijde beschouwing o.m. ook ge wezen op het verbijsterende voorstel om de uitkeering aan de werkloozen te verlagen. Toen de millioenen-nota verscheen was het velen een pak v&n het hart, dat er voorloopig althans van die verlaging geen sprake zou zijn. Wel was de regeering voornemens, om de uitkeeriogen in de vier groole steden te verminderen Van dat voornemen heeft de regeering thans afgezien. Wij verheugen ons daarover van harte. In de eerste plaats om de werkloo zen zelf, omdat de karige ondersteu ningen, welke deze crisis-slachtoffers genieten, reeds zoo aan den lagen kant zijn, dat er niets meer af kan. Verder stemt dit besluit tot ver heugenis. omdat We eruit mogen op maken, dat de regeering tot ernstig overleg bereid is en met redelijke argumenten rekening houdt. Dit wettigt de hoop, dat straks bij het overleg tusschen Kamer en regeering ook op andere punten nog wel scherpe kanten van de bezuinigings maatregelen zullen zijn af te nemen b.v. op het punt van volksgezond heid en onderwijs. Dat er bezuinigd moet worden, kan helaas geen enkel redelijk en verstandig mensch ontkennen. Dat deze bezuinigingen niet mogelijk zijn ronder het brengen van zwaie offers eveneens. Maar er zijn uitgaven waaraan, zeker op dit oogenblik, nog niet getornd mag worden. Daaronder viel de karige steun aan de werke loozen. maar daaronder vallen ook de bescheiden subsidies aan tuber culose en zwakke arme kinderen Steun ten plattelande. Er is nog een belangrijke reden, waarom wij het besluit der regeering ten opzichte van den werkloozensteun in de groote steden toejuichen. Kijk eens hier. De Commissie Welter bad voor gesteld. op de uitkeeringen aan de werkloozen in 't algemeen 15 pCt. te korten. Maar over de uitkeeringen aan de werkloozen op 't platteland lezen we in het rapport, dat deze „in tegen stelling met die in de groote steden, matig en soms zelfs te laag zijn, zoodat verhooging hier in sommige gevallen zelfs noodzakelijk is. Dus de Commissie-Weter meende, dat de uitkeeringen in de groote steden met 15 pCt. gekort konden worden, maar diezelfde commissie was van oordeel, dat sommige uit keeringen op het platteland „nood zakelijk verhoogd moeten worden.' Men kan dus veilig aannemen, dat de verhooging van uitkeeringen ten plattelande dringend noodig is. Zal de regeering deze meening deelen Nu de regeering zegt, dat van de uitkeeringen in de steden inderdaad niets af kan, toont ze daarmede tevens overtuigend aan, dat dan de billijk heid eischt een zoo spoedig mogelijk voldoen aan den aandrang der com- missie-Welter om de werkloozen- uitkeeringen ten plattelande, welke te laag zijn, te verhoogen. Hier is inder daad hooge nood, de winter staat voor de deur en we hopen, dat de regeering nu ook het platteland niet zal vergeten. Want wij roeenen, dat hier nog erger stakkers huizen dan in de steden waar men naast de uitkeering nog allerlei tegemoetkomingen en toe slagen kent voor huur, brandstoffen, kleeding enz., die op het platteland nog een ongekende luxe zijn over 't algemeen. Boeren- en Tuindersnood. Het platteland mag ook in ander opzicht nog wel wat meer „voor werp van aanhoudende zorg' worden. Het tobt over 't algemeen met bijna ondragelijke belastingen gevolg van de geweldige onbillijke fioancieele regeling tusschen rijk en gemeenten met zeer begrensde ondecwijs mogelijkheden, met een bijna volslagen gemis aan mogelijkheden tot ontwik keling en ontspanning, met zeer hooge electriciteitstarieven. met.... vul maar zelf aan, lezer Wij zullen thans over al deze dingen Diet gaan uitwijden, maar merken alleen even op, dat een gezond en levenskrachtig platteland een eerste belang is voor Maatschap pij en Kerk. Handhaving van den boerenstand is daarom ook een eeiste zorg van de Overheid en we hebben dan ook indertijd van harte de maatregelen tot steun aan het boerenbedrijf toe gejuicht. Echter, nu dreigen deze maatregelen nog niet het gewenschte effect te hebben, omdat onze land en tuinbouw door invoerbele smerin gen van Duitscbland vrijwel ten doode is opgeschreven. Een ernstige waarschuwing. Hoezeer die dreigende maatregelen onzen land en tuinbouw treffen en v/elk een verbitterde stemming in die kringen heerscht, blijkt duidelijk uit de ernstige waarschuwing, welke de organisatie van den geheelen R.K. boeren- en tuindersstand tot Minister Verschuur heeft gericht. Deze waar schuwing luidt als volgt „De nieuwe, dezer dagen door den Duhschen minister ven Landbouw frh. Von Braun medeged. elde plan nen, om den invoer van land- en tuinbouwproducten in Duiischland nog verder te beperken, hebben in onze kringen de grootste ontsteltenis teweeg gebracht. Indien deze plannen worden uitgevoerd lijdt het geen twijfel, of onze vaderlandsche land en tuinbouw, die toch reeds zoo zwaar getroffen is, zal voor een groot gedeelte ten doode zijn opgeschreven. Wellicht zelfs voor goed. Wanneer de afzet van een behoor lijke hoeveelheid onzer land- en tuinbouwproducten niet kan worden verzekerd, zullen daarenboven de hulp- en steunmaatregelen, welke de regeering heeft genomen ten behoeve van den land- en tuinbouw, niet het gewenschte effect sorteeren. Onze poorten dicht Onder deze omstandigheden meent onze organisatie, dat Nederland zal moeten vechten om zijn bestaan. Mocht de Duitsche Regeering hare plannen ten uitvoer leggen en dus den invoer van Nedeilaudsche pro ducten tot eeu minimaie hoeveelheid beperken, dan verwacht onze bond, dat de Nedertandsche regeericg, die voortdurend gepoogd heeft het han delsverkeer met Duitschlacd onder waarborging van beiderzijdsche be lang n in der minne te regelen, geen oogenblik langer zal aarzelen, om ook de Nederlandsche poort te slui ten voor den invoer van Duitsche producten. Onze bond is ervan overtuigd, dat er met Duitschlaod niet te praten zal zijn, vooraleer het aan den iijve voelt, dat het niet-koopen van Ne derlandsche producten hier te lande beantwoord wordt met een niet meer koopen van Duitsche producten. Ik moge uwe excellentie er op wijzen, dat in onze land- en tuin- bouwkringen hoe langer hoe sterker tot uiting komt een streven, om indien de regeering meenen zou, hare lijdelijke houding niet te kun nen laten varen den land- en tuinbouw zelf het initiatief te doen nemen tot een krachtig verweer tegen de Duitsche handelspoletiek en een breed opgezette boycot van Duitsche artikelen en producten in te leiden en door te voeren. Ook op onze, de vorige week gehouden algemeene vergadering is deze stem ming zeer duidelijk gebleken. Gehoopt wordt echter nog steeds dat onze regeering In deze zelf zal ingrijpen en dat haar optreden zoo danig zal ziju, dat een boycot van de zijde van het bedrijfsleven, die als guerilla oorlog uiteraard steeds minder verkieslijk is dan een regee- ringsoptreden, kan achterwege blij ven. Ik heb gemeend, excellentie, u op de hoogte te moeten stellen van de stemming, welke in dit opzicht bij onze kath. boeren en tuinders heerscht,"' Het adres is onderteekend door den secretaris, mr. H. van Haastert. Geen nieuwe buur op Timor In Duitscbland groeit het verzet tegen contingenteering. Pruisen contra het rijk. Wat von Papen wil. La bour zwenkt naar links. Opstand in Abessinië. Paleisrevolutie in Moskou Allerlei. We zijn van dt week verontrust geworden door berichten in een Engelsch blad over voornemens, welke de Portugeesche regeering zou koesteren om haar deel van het eiland Timor het andere deel is Nederlands-h bezit aan Japan te verkoopen. De Japanners zijn wel goede vrienden uit de verte, maar men hoeft ze net als buren te be- geeren, want de Japanners hebben voor de oveibevolking van hun land behoefte aan expansie en reeds lang wierpen ze begeerige blikken naar Ned. Ind Het schijnt echter, dat we ons noodeloos ongerust hebben gemaakt, want de Portugeesche regeering heeft zich gehaast om met nadruk de haar toegeschreven voor nemens te ontkennen. Nu de Duitsche contingenteerings- plannen op zulk een sterk verzet in Den Haag en te Rome zijn gestuit, begic t ook de blnnenlandsche reactie op de regeeringsplannen levendiger te worden, hetgeen in de Duitsche pers dagelijks tot uiting komt. De industrieelen vreezen den weerslag, welke voor de buitenlandsche afname van hun producten van groote be- teekeDis kan zijn. In Zweden is men over de Duitsche plannen a! even zeer ontsticht als bij ons en waar in Zweden juist een groote Engelsche inuustrieele tentoonstelling wordt gehouden, welke met het bezoek van den prins van Wales is vereerd, zijn de Duitsche industu'eelen bang, dat de Duitsche economische politiek, welke eenzijdig op de belangen der agrariërs is gericht, de andere Euro- peesche volkeren naar Engeland zal drijven voor de voorziening in hnn behoeften aan industrieele producten. Von Papen blijkt niet ongevoelig voor de buitenlandsche critieken. In een rede te Munchen is hij reeds begonnen met den terugtocht der regeering te dekken. De buitenland sche staten, zoo zei hij, kunnen de Duitsche contingenteeringsplannen overbodig maken door het industri eele protectionisme te verminderen. Als Duitschland eens een voorbeeld stelde. Het groote proces van Prusen tegen het rijk als gevolg van het ingrijpen van het kabioet-von Papen in de Pruisische regeeringszaken, is tbaos begonnen voor het Rijksge rechtshof. Hoe de uitslag zal zijn, is nog niet te voorzieD, maar wel is zeker, dat von Papen c.s. niet van plan zija om zich uit het regeerings- bureau, van het rijk zoomin als van Pruisen, te laten verdrijven. In zijn vorenbedoelde Munchensche rede heeft de rijkskanselier nog eens uit eengezet, dat hij zich door geen partijen, welke een toevallige meer derheid vormen is dat niet altijd het geval zal laten verdringen. Eveneens heeft hij bekend gemaakt, dat hij zich zal blijven verzetten tegen een dualisme tusschen de Pruisische en de rijksregeering, d.w.z. de regeering over beide moet in één hand blijven. Von Papen heeft tenslotte te ken nen gegeven, dat hij op een of andere manier Grondwetsherziening zal doordrijven en o.a. ook de instelling zal forceeren van een Eerste Kamer, welke de regeering minder afhanke lijk maakt van welke toevallige partij meerderheid ook. Dus toch naar de dictatuur De wereld zwenkt en richt zich naar uiterst links of rechts, als altijd in bewogen tijden, als men het ver leerd heeft om het juiste midden te bewaren. De Engelsche Labour Party b.v. heeft in haar jongste congres nu ook besloten om een meer radi cale richting in te slaau. Als de partij weer eens aan het bewind mocht komen, zoo kwam men over een, dan zal van de regeering een uitgesproken socialistische wetgeving worden geëischt, met nationalisatie o.a. van de baoken. Op Henderson, den partijgenoot-voorzitter van de Vredesconferentie werd scherpe cri- tiek uitgeoefend. In Abessinië. het Afrikaansche keizerrijk is weer eens een revolutie uitgebroken. De tegenwoordige keizer is ook door een opstand aan het bewind gekomen. Hij wordt nu be streden door een zoon van des keizeis oom, den vroegeren heerscher. Het schijnt echter, dat de opstand niet gunstig voor den keizerlijken achterneef verloopt. Men wil beweten dat Italië de hand in het nieuwe Abessinische revolutiespel heeft. Italië werpt al /ele jaren een begeerigen blik op dat Afrikaansche rijk, waaruit het eens op bloedige wijze werd teruggejaagd. De bolsjewistische leiders Zinow- jef en Kamenef zijn in ongenade gevallen bij Stalin, den heerschcr in Moskou. Ze zijn uit de communis tische partij gebannen en van hun functies ontheven. Thans wel voor goed, want reeds eerder hebben ze met Trotzki samengespannen, maar toen zijn ze na een rouwmoedig peccavi weer in genade aangenomen. Bericht wordt, dat ze een ruimer positie aan het particulier kapitaal in de Sovietrepubliek voorstaan, omdat ze anders de spoedige economische en politieke ondergang van den Soviet zeker achten. Uit Moskou kwam dezer dagen ook het bericht, dat het vijfjarenplan tegen den godsd enst in begin va i uitvoering is gekomen. Na genoem den tijd zou er in Rusland geen kerk meer open en geen godsdienst- leeraar meer aanwezig mogen zijn. Tenslotte nog eenig „allerlei". Daubmann, de Duitsche krijgsgevan gene, die zich eerst dezen zomer uit de Fransche gevangenschap zou hebben kunnen bevrijden om zich in Je armen van zijn ouders te werpen is ontmaskerd. Hij heeft moeten toe geven, dat hij Daubmann niet is. Hij hield overal lezingen over zijn erva ringen. In Lancashire (Engeland) dreigt een nieuwe staking over de aange kondigde loonsverlaging met 15 pet. Nu zijn er 170.000 spinners bij be trokken. De economische opleving De opheffing van recht banken en kantongerechten. De accijns op spijsvetten. De criminaliteit in ons land- Al meende men aan een en ander te bemerken, dat er van een begin van ecoromische opleving rprake was toch bleven velen sceptisch it an tegenover dat gevoelen van anderen. Ei toch.... Men hoort vrij regel matig van fabrieken, waar weer eenig nieuw personeel wordt geplaatst. Daarmee doelen we nu eens niet op de Yo Yo industrie, maar op be drijven, welke artikelen van meer serieus en blijvend belang produceeren. Tenslotte is thans ook onweerleg baat gebleken, dat zelfs in onze groote havens en in een kleinere haven als Vlissingen meerdere drukte heerscht en dat daar havens en los plaatsen in gebruik moeten worden genomen, welke langen tijd verlaten waren. Houden we den moed er derhalve maar weer in 1 De regeering heeft voor het oogenblik Datuurlijk nog maat weinig aan mooie toekomstmuz.ek het gat in de begrootiug moet worden gestopt. Het bezuinigingsplan wordt daar om uitgevoerd. Thans heeft ze het ontwerp bij de Kamers ingediend tot opheffing van de 7 tweede-rangs rechtbanken en 48 kantongerechten. Door de opheffing der rechtbanken zal op persoaeel en materieele uit gaven 365000 gld bespaaid kunnen worden en door opheffing van de kantongerechten 440000 gld. Daarbij is dan echter geen rekening gehouden met de wachtgelden, welke van jaar tot jaar zullen vermioderen. Merkwaardig is, dat in de afdee- lingen der Tweede Kamer, welke de begrootiDg onderzoeken, heftige cri- tiek door vertegenwoordigers van alle partijen heet te zijn uitgebracht op de voorstellen tot opheffing der rechtbanken zoo zelfs, dat de kansen op aanvaarding der voorstellen uiterst gering worden geacht. De Kamer van Koophandel te Amsterdam zal dat gevoelen der Kamerleden wel niet deelen. Zij heeft althans aan de regeering een adres gezonden, waarin wordt be toogd, dat naar haar meening de bezuinigingsvoorstellen der regeering lang niet ver genoeg gaan. Naar de lezer weet heeft minister Verschuur ook de spijsvetten uit gezonderd raftiw rundvet en rauwe reuzel, met 35 cent per kilo belast ten behoeve van de zuivelproducen- ten. Voor de armstea wordt goed- koope margarine besrhikbaar gesteld Het gevolg van de nieuwe rc- geeringsraaatregel is geweest, dat de prijzen van het rauwe vet opliepen, een verschijnsel, dat minister Ver schuur blijkens een door hem gedane mededeeling ongemotiveerd acht. Rauw vet immers, zoo redeneert Zijne Excellentie, is Diet belast. We meenen echter, dat het ver loop van zaken heel logisch is. Velen zullen nu zelf het vet wil len gaan smelten, waardoor de vraag naar rauw vet is gestegen, met oploopenden prijs als gevolg. De regeering moet dat trouwens zelf hebben voorzien, waar ze met de nieuwe accijnsheffing den invoer van buitenlandsch rauw vet op 100 pCt. contingenteerde en dus trachtte te beletten, dat buitenlanders van de oploopende prijzen zouden profi- teeren. Afschaffing van het privaat eigendomsrecht is onrechtvaar dig, als strijdig met de natuur, maar eigendom mag niet ver kregen worden door krenking van de deugden van recht vaardigheid en liefde en bij het gebruik van den eigendom mag de soc ale rechtvaardig heid niet uit 't oog worden verloren. Paus Leo XIII brandmerkte de afschaffing van het privaat eigen domsrecht als onrechtvaardig. De reden dezer onrechtvaardigheid moet hierin worden gezocht, dat daardoor de mensch in het algemeen een recht zou worden ontnomen, dat zijn grondslag vindt in de mensche- lijke natuur als zoodanig. Wanneer de mensch zou streven naar afschaffing vau privaat-eigendom dan zou de mensch ingaan tegen zijn eigen natuur en zijn allereerste levensbehoeften. De zorg. die de mensch moet hebben voor zijn toekomst, de on mogelijkheid om het verwerven der opbrengst los te maken van den eigendom der opbrengstgevende zaak de algemeene bij alle volkeren voor komende door Goddelijke en menschelijke wetten gesanctiooneerde erkenning van het privaat-bezit; de plient van den huisvader om voor zijn kinderen te zorgen ook door erfelijke nalatenschap, aan welk familierecht geen burgerlijke wetge ving afbreuk mag doenzijn even veel argumenten waaruit de nood zakelijkheid van het privaateigendoras- recht wordt bewezen. De opheffing van het privaat eigendomsrecht zou tengevolge heb ben een ommekeer en vewjirlig van alle staDden en harde en hatelijke slavernij der burgers. Zoo is het privaateigendomsrecht gebaseerd op de redelijke natuur der menschen. Het is een eiscb, welke uit de redelijke Da uur der menschen onmiddellijk volgt. Dit recht op eigendom heeft de mensch te eerbiedigen, omdat dit recht door God als maker van de natuur aan de menschen is ge schonken. Alwie derhalve in het algemeen het eigendomsrecht van een ander scheDdt handelt in strijd met de natuurwet, welke door God aan den mensch is opgelegd. Hij gaat daar door in tegen de vetordening Gods, bedrijft door de overtreding der natuurwet zonde. Wij, die leeien dat het geloof alleen den mensch niet zalig maakt, maac dat het moet gepaard gaan met de onderhouding van Gods wetten, zijn op straffe van zonde tot onder houding der natuurwetten gebonden. Op deze wijze is het eigendomsrecht, evenals ieder ander re:ht, ten nauw ste met den godsdienst verbonden. Hiermee is evenwel niet gezegd, dat..,, de wijze waarop eigendom verkregen wordt altijd juist is. Integendeel. Heel veel eigendom is verkregen met krenking der deugd van recht vaardigheid en liefde. En op ons rust de zware plicht er naar te streven, dat bij het verkrijgen van eigendom de rechtvaardigheid en de liefde niet ia het gedrang komen. Ook heeft men niet het recht z'n eigendom willekeurig te gebruikeu. Alleen dat gebruik is geoorloofd, dat niet in botsing komt mei den wil van God, waarbij ook behoort het nakomen der.... sociale rechtvaardig heid. VENRAY. 15 October. 1932 Telefoondienst. Nieuwe aansluitingen VenrayL. J. van Haren, Station straat 47, no. 24. A. W. Scheres. arts, Oude Oostr. weg 1, no. 25. Blitterswijk Jac. Vissers, veerman, no. -8. Meerlo B. Thiesen, A 99, no. 7. TiearayM. Ridder, D 48, no. 17. Vervallen aansluitingen Venray no. 82, Dr. J. de Jongh. Tienrayno. 6, L. Bartels. Speldbloempjesdag. Morgen zullen ten voordeele van 't Plaatselijk Crisis-Comité iu onze

Peel en Maas | 1932 | | pagina 1