Waarschuwing De Kippenhouderij op het Platteland. Van jagers en stroopers. Voor Huis en Tuin. Profetiën. Ons Weekpraatje. niets te doen. De Voorzitter zegt. dat men nu eens kan zien hoe waar het spreek woord is on ne peut pas contenter tout le monde et son père, wa^t van den eenen kant roept men om meer vermakelijkheden en als men zijn best hiervoor doet is het aan den anderen kant weer niet goed. De heer Arts zou enkele stoelen op de publieke tribune in de Raads zaal willen plaatseD, dan behoeven de menschen niet te blijven staan en kunnen ze ook zien, dat ze hier netjes ontvangen worden. De Voorzitter vindt dit onnoodig en zou het maar bij het oude laten Niets meer aan de orde zijnde en geen der leden nog het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. Vragen, pluimveeteelt betreffen de. kunnen door onze lezers worden ingezonden aan Bureau De Plaatselijke Pers, Soestdijk. De beantwoording geschiedt gratis, indien postzegel van 6 cent voor 't bericht wordt bij gevoegd. Eieren-vreten. Er zijn zoo van die seizoen vragen. In dezen tijd van het jaar b.v. wor den we altijd overstelpt met verzoe ken om raad tegen het eieren-vreten door kippen. We hebben zoo ter loops al eens over het euvel geschre ven, maar zoolang men bij het on derwerp geen directe interesse heeft, wordt het gelezene maar weer al te gauw vergeten. Eieren-vreten is een onhebbelijkheid, waarmee hetkippen- volkje gewoonlijk in het najaar aan vangt, omdat le. Een kip is dom en nieuws gierig. Als ze haar eerste ei heeft gelegd, bestaart ze het met aandacht en bewerkt ze het met snavelhouwen om te zien, wat ze er al zoo mee kan doen. De gevolgen zijn te raden. 2e. In het begin van den leg functioneert de kalkafscheiding dik wijls nog niet volkomen en worden er uit dien hoofde nog al eens wind eieren gelegd, welke gemakkelijk stuk gaan. De kip proeft natuurlijk van den inhoud en... het kwaad is ge boren. Probeert het eieren-vreten toch vooral te voorkomen, want afleeren is heel moeilijk. Maak de kippen verlrouwd aan den aanblik van eieren door de legnesten ruim van steenen eieren te voorzien, waarop snavel- houwen, naar zelfs kippen tenslotte zullen inzien, geen uitwerking heb ben. Ze laten dan steenen - en goede eieren gauw met rust. Verstrek een goed meelvoer, geef wat fijn geklopt oad kalkpuin en gemalen schelpen. Controleer voorts bij het begin van den leg regelmatig de nesten. Voer geen eierschalen, alvorens deze goed gedroogd en tot gruis veimalen te hebben. Als door een of ander ongeval een ei gebro ken is, laat dan geen resten achter in het nest, maar reinig dat terdege. En als dat alles tevergeefs j's ge weest en de ondeugd van het eieren- vreten heeft haar intrede gedaan in den toom, wat dan Indien het nog maar een enkele kip is, welke zich er aan bezondigt, bedenkt dan dat het een kwaad is. dat de dieren heel vlot van elkander overnemen en dat het moeilijk is om ze de ondeugd af te leeren. Indien men de boosdoenster kent, hebt dan geen meelij met ze of' wees niet zuinig op een verkeerde manier, maar slacht het beest aanstonds af! Zijn er meerdere overtreedsters of is de heele koppel al tot het kwaad vervallen, dan kan men kieze uit de volgende bestrijdingsmethoden. Men kan in den handel speciale legnesten betrekken voor eieren- vreetsters of zulke nesten zelf maken. De eieren rellen in die nesten dade lijk nadat ze gelegd zijn buiten het bereik van de kip. De idee is zeer goed, alléénde kippen gebruiken die nesten niet graag en ze zoeken meestal zelf een andere gelegenheid op. Men kan een groot aantal steenen eieren in den ren strooien en in elk legnest er een stuk of wat depo- neeren. Het wordt dan „toeval", als FEUILLETON 10 Den ouden schoolmeester zon den de knapen een dag te voren bijna de ooren doof met hun „Morgen op den eersten Mei Hebben alle kinderen vrij." zoodat hij toer, reeds ter wille van zijn gehoor hun vrijaf moest geven De bezigheden op den akker hielden den jongen boer nog steeds thuis en rustig hing de buks nog altijd aan den wand. Maar de zo mer kwam, de Lente was voorbij, de arbeid was niet meer zoo druk en aldus kreeg hij menig vrij uur. Het wild was weder vermeerdeid en driest geworden. Dagelijks wist de sluwe Koenraad er wat nieuws van te vertellen. De buks verdween weer uit het huis. Johan was dikwijls 's a- vonds en 's morgens en altijd op Zondagen van huis; hij ging we der zijn ouden gang. Ook de ste delingen snapten menig stuk' wild en waren driester dan ooit. De houtvester meende uit zijn vel te springen wanneer hij er aan dacht. Dag en nacht was hij op de heen, ook de jager Kamper was onvermoeibaar, en toch kon den zij geen enkelen stooper te de kip een goed ei zou gaan be werken en de vele teleurstellingen leiden er wel eens toe, dat de animo voor het beoefenen van het kwaad vermindert. Men kan eenige goede eieren op de bekende manier leeg blazen en de doppen daarna weer vullen met mosterd of ander voor kippen min smakelijk goedje. De gaatjes worden met was dicht gemaakt. De eerste gevolgen van het stuk-pikken van zulke eieren kan men zich indenken. Men prakkezeert soms van alles tegen het euvel. In De Kleinveeteelt lazen we dezer dagen een raadgeving in de rubriek Uit de' Fractijk. Het was wel een zeer merkwaardige methode, Jwelke daarin tegen het eieren-vreten werd genoemd. Als het euvel bij den steller van het stukje voorkwam, dan haalde hij bij een of meer banketbakkers een mand vol versche, nog druipende eierschalen op, welke hij dan aan zijn kippen voorzette. De dieren gingen uit de schalen slobberen, totdat ze er zat van waren en dan... keken ze nooit geen ei meer aan. We vreezen. dat nic t iedereen een mand vol druipende eierschalen machtig kan worden en bovendien zouden wij voor ons vreezen, dat de verstrekte hoeveelheid nog wel eens juist ontoereikend zou kunnen blij ken. Dan zou men zijn doel voorbij hebben gestreefd en.... de ondeugd bovendien nog geleerd hebben aan de dieren, welke zich nog niet aan het kwaad bezondigden. Men heeft uit het bovenstaande gezien, dat de bestrijdingsmiddelen vele zijn, maar juist dat wijst er op, dat niet één in alle gevalleo als af doende kan worden beschouwd. Voorkom het eieren-vreten dus zoo mogelijk, of doodt de eerste boosdoenster. Door tijdelijke valnest- controle toe te passen, kan men de overtreedsters ook uitschiften en deze afzonderlijk van de andere opsluiten om een der genoemde methoden van afleeren op ze toe te passen. Pluimveehouders en fokkers van Nederland Als er ooit een actikel graag door ons geschreven is, dan is het dit. Wij wenschen hiermee een uitvinding te propageeren, die voor onze kippen houders veel nut kan afwerpen. De heer H, van Bergen te Venray Heijde L 37, heeft na herhaalde en nog eens herhaalde proeven een ap paraat geconstrueerd, waarmee het mogelijk gemaakt wordt, dat tijdens het leggen van een ei er zich maar één kip op het legnest kan bevinden Ja, zult U zeggen, dat weten we reeds lang. Met valnesten is dat heel goed mogelijk. Toch moeten wij hier opmerken, dat dit geen valnesten zijn. 't Is een apparaat, dat op ieder bestaand legnest kan aangebracht en voor de kleine som van 50 cent per nest kan geleverd worden. Wil een kip een ei leggen, dan stapt ze het nest op, teiwijl het apparaat achter haar dichtvalt. Een andere kip kan nu niet bij haar komen, om daar eventjes een gezellige vecht partij te houden. Juffrouw Hen 2it nu rustig en legt ongestoord haar ei. Na afloop stapt ze doodgewoon het nest af, omdat niets of niemand dit haar belet. Het apparaat maakt een omgekeerde wenteling en het legnest staat open voor een volgende kip. Dat alles regelt de kip zelf en r baas heeft er geen kijken naar. Dat had U niet gedacht, hé vatten krijgen. In huis was hij slecht geluimt en brommig. Som bere gedachten hielden hem bezig, dreigend hing de toekomst boven zijn hoofd als een zware onweers wolk die hem wilde verslikken. Menigmaal voer de vader uit tegen stroopers. Daar ging het haar als een bliksem door de ziel. Zou Johan een strooper zijn? Doch neen, dat was onmogelijk. Spoe dig onderdrukte zij de gedachte die haar voorkwam als verraad aan den jongen boer gepleegd. Maar altijd en immer kwam deze gedachte weder op. En moed en vermetelheid bezat Johan in dub bele mate; wist zij dan niet dat hij altijd de eerste was, waar het gold een dolle, overmoedige streek ten uitvoer te brengen. Hanethal kon zich juist niet op vette en vruchtbare weiden beroe men. Goeden weigrond vindt men slechts aan de oevers der rivieren en beken en dezen meestal in han den van den adel en worden ver lacht. voor velweiderij. Daarom tornt het dat het voer voor hel vee in het voorjaar daar meestal schraal is. Wie het hebben kan, zamelt boschhooi in Het is mees- lal zuur, louter biegras, toch vreet het vee het, voornamelijk omdat men niets anders heeft, en wat het niet vreet, gaat ook niet ver loren en dient tot strooisel. Ook de houtvester Buchholz had dezen zomer een massa bocht gras gesneden. Ginder in 't bosch, De heer van Bergen heeft op zijn uitvinding Nederlandsch Octrooi aan gevraagd. En daar heeft de man schoon gelijk in. Eere, wien eere toekomt. Als amateur-fokker van Witte Leghorns interesseerde het ons buiten gewoon, toen de Heer van Bergen ons over zijn uitvinding in vertrou wen nam. Wij hebben toen de vinding gaan toetsen aan de practijk, hij met zijn eigen en wij met onze kippen. Je kunt met zulke zaken toch maar niet over ijs van één nacht gaan. Ook is nog de proef genomen bij den landbouwer Hubertus Janssen- Gellings, alhier. En 't ging gesmeerd, hoor. Wat zijn nu de voordeelen van deze uitvinding De kippen zitten niet op de leg nesten te dringen en te vechten, waardoor men om zoo te zeggen geen gekneusde en bevuilde eieren raapt. De eieren worden nu ook beter over alle legnesten verdeeld. De kippen zitten rustig te leggen en rust is mede bevorderlijk voor een goeden leg. Ook is ons gebleken, dat de domme kippen bij voorkeur gebruik maken van legnesten, die van deze vinding zijn voorzien. Ze voelen zich op zoo'n nesten, zoo lekker als kip. Wij durven dan ook met een gerust hart condudeeren, dat ieder pluimvee houder goed deed, ondanks malaise en crisis, zijn legnesten te voorzien van deze uitvinding. Voor fokkers, die van valnesten gebruik maken, kunnen wij nog mee- deelen, dat deze uitvinding met een kleine wijziging als zeer scherp wer- kend vainest geleverd kan worden. Wij hebben al onze valnesten op deze wijze laten veranderen en meenen, deze te mogen prefereeren boven andere, vooral in den zomer bij zeer heet weer. De kippen zitten dan luchtig achter de spijlen van de uitvinding. Voor verdere inlichtingen, bestel lingen, enz. wende men zich recht streeks tot den heer van Bergen. Hdp. ,,'t Molentje." Venray-Heijde, 1 Oct. 1932. moeten bidden en offeren voor onze zonden en voor de zonden der wereld, waartoe ook onze bisschop pen de geloovigen herhaaldelijk aaa- sporen. Dan is er geen plaats voor angst of moedeloosheid, maar vervuld worden dan onze harten van die heerlijke paulinische vreugde in lijden en tegenspoed, waardoor wij alles kunnen in Hem, die ons sterk maakt Aan al onze lezers zou ik gaarne den raad willen geven laat deze brochure ongelezen, het heeft niet minste nut 1 En laat ook ongelezen het op bladz, 65 aanbevolen boek „Levensvernieuwing", dat m.i. een verwarrend en niet ongevaarlijk boek is. Het woord van Christus zij ons tot norm „Het komt u niet toe, de tijden of dagen te kennen, die de Vader door eigen macht heeft vast gesteld" (Hand. 1 7) De maand October. Over de „Profetieën", door pastoor Kwakman bijeen vergaderd, en reeds ia tweeden druk verschenen, schrijft prof. J. Verhaat van Warmond o.m. in „Het Schild" Wij achten deze verschijning een betreurenswaardigen misstap. Want vele lezers, die theologisch niet ge schoold zijn, zullen door die sugges- tief-gecombineerde uitspraken, waar aan vaak zeer gewaagde conclusies worden toegevoegd, zeer verward en beangst worden. Vooral in deze tijden van economische malaise, geestelijke depressie en zucht naar sensatie moet een dergelijke brochure m.i. een fatalen invloed hebben op zeer velen, vooral op de eenvoudige menschen. Reeds nu kwamen mij berichten ter oore van overspannen aogst- toestanden, door deze brochure ver werkt. Ik betreur het daarom ten zeerste, dat dit sensatieboekje is gepubliceerd, te meer omdat de schrijver priester is. M- i. moeten de geestelijke leiders in dezen tijd het volk niet beangstigen door dergelijke sensatieboekjes en zoo het geestelijk evenwicht van velen verstoren. Neen, wij moeten in deze sombere tijden prediken het evangelie van Jezus Christus en de prediking zijner H. Kerk, d.w.z. wij moeten het christen volk vervullen van een onwankelbaar vertrouwen op God onzen hemel vader, die in de grootste moeilijk heden ons niet verlaat, maar ons kracht en moed geeft, om ons kruis hoe zwaar 't ook moge zijn te dragen met onderwerping aan Zijn heiligen wil. Wij moeten den menschen leeren, dat God uitkomst zal geven in onze nooden, wanneer wij heilig leven en het Godsrijk zoeken in de allereerste plaats. Wij aan den steenweg, lag een groot lak veld; het was dén van de vruchtbaarste plekjes en leverde mee van het beste hooi uit den omtrek. Het was zonnig en warm, een prachtig hooiweer. Daarom moes ten tenige oude vrouwen uit hel dorp naar de wei om het hooi le spreiden, te droogen en in oppers te zetten. Setje bracht den lui koffie in het bosch. Het was nog vroeg in den morgen. Zij nam een hark ter hand en hielp een weinig mee bij den arbeid. Zij begaf zich naar een afgelegen gedeelte van de wei die het dichst aan 't bosch paalde en door een beek hiervan gescheiden werd. Zij was geheel met hare gedachten alleen en vermeed met opzet het gezelschap der onophoudelijk doorbabbelende vrouwen. Over het nabij liggende struweel heen zag men aan den anderen oever het prachtige bosch. Een open weg die door het bosch leidde, liet den blik vrij zoover mogelijk door het grootsch woud te dwalen. Setje gaf zich veel moeite en de hark vloog van de hand. Reeds werden de schaduwen der hoo rnen breeder en breeder. Zij luis terde: had zij niet een kraken ge hoord als voetstappen? Doch zij kon zich ook vergist hebben. En klonk haar niet een zacht fluis teren in de ooren dat deden de vrouwen zeker. Maar het kwam In den siertuin. In den siertuin valt in deze maand nog heel wat te doen. Allereerst moeten we waken, dat er geen chaos ontstaat. Nu de dagen korter worden en het weer niet altijd even aanlok kelijk meer is, najaarsstormen boven dien soms heel wat planten kunnen doen afknappen, kan onze mooie tuin al gauw in een wildernis ontaar den. We blijven de planten nazien derhalve, welke staan opgebonden, afstervend hout snijden we af, afge vallen bladeren harken we regel matig bijeen en door het kort knip pen van grasranden, afsteken van paden en bijscheren van heggen, zorgen we, dat we netjes den winter ingaan. We merken de plaatsen, waar vas'e planten staan en voorzien de Dahlia's, welke straks, als de eerste flinke nachtvorsten zijn gecon stateerd. worden opgenomen, van etiquetten, opdat we in het voorjaar weten met welke soorten en kleuren we te doen hebben. Waar we onder het gras bolletjes willen planten, als crocusjes, moet dat nu geschieden, ook de andere bollen moeten trouwens den grond in, als de lelies. Stokrozen kunnen ter bestemde plaatse worden uitgeplant op ouder lingen afstand van 40 cM. Vooi- jaarsplanteD, als Violen, Vergeet me- nietjes en Madelieven kan men even eens reeds op de perken uitzetten, als de plantjes reeds goed ontwikkeld zijn. Men kan er ook mee wachten tot het voorjaar. Gladiolen moeten worden gerooid. Men bewaart ze op een droge, eenigszins warme plaats. Ook knol- begonia's worden opgenomen. Zoo omstreeks de helft van de maand, als strengere nachtvorsten gevreesd moeten worden, kan men ook de Chrysanten nog met kluit uit den tuin opnemen om ze op te pottenin de serre geplaatst, kan men er dan nog lang pleizier van hebben. Pelargonium (geranium)-stekken ontdoen we van de verdorde en vergeelde blaren, waarna we ze in oak of serre brengen. In het boordbed kan men vaste planten nu heel goed overzetten, als dat gewenscht mocht zijn, maar men wachte er niet mee tot het einde van de maand, als een spoedige koude inval moet worden verwacht. Dan late men ze liever staan tot het voorjaar, Onder glas kunnen we reeds wat Latyrus zaaien om vroeg in de lente sterk ontwikkelde planten te hebben, welke we dan in den open grond uitzetten. Tegen het einde van de maand dekken we reeds de niet winter-harde gewassen in den tuin blad en turf molm zijn er het meest geschikt voor. Stamrozen buigen we met de kroon in den grondtusschen de struikrozen strooien we alleen een van den anderen oever. Zij zag op; bewoog zich daar tusschen het hakhout geen gestalte? Haar hart klopte geweldig, zij kon zich- zelve nauwelijks beheerschen, de oogen zochten den verren afstand door te dringen.' De gestalte be woog zich en trad in het vrije. Nog eens zag het meisje op een door dringende gil en zij stortte bewusteloos ter neder. Het was Joh.an die daar stond, met de buks onder den arm. Ja, zij had het duidelijk gezien, Alzoo toch een strooper! Het werd haar alles donker voor de oogen, het was alsof haar hart zou barsten. - Meisje, wat scheelt u zei de oude Marianne deelnemend en ging naa.r haar toe. Setje stond op; de gestalte was verdwenen. Zij wist niet wat zij zeggen zoude. S.chretuwdet daar alsof gij met eon mes* waart gesloken. Gij zijt zeker voor een slang geschrok ken Ja liet was een slang, zeide Setje gevat. Ik kan die dieren rnaar niet zien. Wanneer gij eens op mijne jaren komt, zult gij zoo licht niet meer schrikken. Bleek en ontdaan, bleef zij toch nog altijd door werken. De vrou wen lachten over hare vreesach tigheid; zij kon zich niet verdedi gen, veel minder nog met het vroolijk gekeuvel instemmen. Het geluk haars levens was voorbij, de rooskleurige hemel was boven haan hoofol ingestort. Later kwam laBf w9>"Aspirin-tabIetten worden door de BAYER-fabrieken uit- sluitend aan Apothekers en Drogisten geleverd. Daarom trachten andere zaken, welke geen verstand van ge neesmiddelen hebben U dikwijls minderwaardige tabletten te verkoopen. Maar heeft U er al eens op gelet, op welke onhygië. nische en vieze wijze dergelijke tabletten in zulke zaken bewaard en verpakt worden! U zult dan zelf tot de overtuiging komen, steeds uitsluitend de origineele oranje-verpakking van BAYER oranjeband-buisjes van ZO tabletten a 70 cent en oranje-zakjes van 2 tabletten a 10 cent te eischen, en alleen Aspirin-tabletten bij Apothekers en Drogisten te koopen, waar deze origineele verpakkingen verkrijgbaar gesteld zijn. laag blad. In den moestuin. Hier is voorloopig minder te doen. We oogsten er bieten, schorseneeren, wortels, zaaduien, kooien, selderie, andijvie enz. Wortelgewassen kunnen we, van het loof ontdaan, in zand inkuilenuien bewaren we droog, kool kan men op zolders of in kel ders omgekeerd aan touwtjes ophan gen. Boonen worden goed nagedroogd, na ze binnen gehaald te hebben. We doppen ze eerst in het voorjaar tegen planttijd uit. Rabarber kunnen we thans ver planten tegen het einde van de maand dekken we ze tegen winter koude. In den fruittuin. Bestel nu aanstonds defruitboomen, welke men wenscht, want November is wel de meest geschikte maand om ze te planten ze kunnen dan voor de nieuwe lente weer haarwortels maken. De bodem bereiden we al vast voor door dien goed los te maken, 2 a 3 steek diep. Als de boomen hetzelfde geldt voor struiken aankomen op een tijd stip. dat we ze niet direct kunuen uitplanten, dan moeten de wortels tegen uitdroging worden beschermd, waartoe we de boomen of struiken tijdelijk inkuilen. Aardbeienbedden worden in deze maand terdege schoon gemaaktalle ranken en het dorre blad wordt verwijderd, waarna we ruigen mest tusschen de planten brengen, het hart echter vrij latende. Bollen op glazen. Zoo spoedig mogelijk zetten we thans de byacinth-bollen op glazen. Deze cultuur is heel eenvoudig, ïr toch ondervindt men telkens weer teleurstelling door het maken van fouten. Men bedenke, dat alleen sterke, de grootste bollen voor het trekken op glazen geschikt zijn. Het water moet zoo hoog staan, dat het slechts een halve centimeter van den onderkant van den bol afblijft. Men plaatse de glazen niet aanstonds in het licht, maar zette ze in een don kere, koele kast of in een kelder met een doos of kist er over heen, tot dat het glas geheel doorworteld is dat duurt bijna twee maanden. Eerst daarna mogen de glazen in een koel vertrek komen, buiten zonlicht. Als de knoppen beginnen te kleuren, plaatst men de glazen in een ver warmd vertrek en in een zonnig venster. Van tijd tot tijd wordt het verdampte water aangevuld. Tegenwoordig vieren we op den 4en October, sterfdag van St. Fran- ciscus van Assisië, den internationa len Dierendag en wel, omdat deze heilige een groot deel van zijn leven besteedde, om den tijdgenoot te leeren, hoe men tot eigen voldoe ning en tot voldoening van het dier daarmee moet omgaan. HeeUmaal juist is deze kenschet sing van de opvattingen van St. der en hielp het hooi in oppers zetten. Stukken papier bestreek hij met vochtig kruit en maakte ze vast aan de oppers om het wild door de kruitlucht op een afstand te houden. Vriendelijk rees de volle maan boven de boomen toen zij den te rugtocht aannamen. Helle lichten wisselden op den weg met donkere schaduwen. Zwijgend schreden va der en dochter voort. Laat in den nacht stonden twee jonge lieden aan den hoek die de boerderij van de houtvesterswoning scheidde. Toen zij een oog. nblik later elkaar verlieten, schreed een slanke vrouwengestalte naar d houtvesterswoning; zij snikte half luid en poogde met haar v or. schoot de tranen af te drogen die zij geweend had van kommer en droefheid. De volle maan zag een paar roodgeweende wangen. Ginder wandelde een jonkman mismoedigd en somber naar de boerderij. Den knecht die hem heimelijk toewenkte om hem mis schien eeDig goed nieuws te ver tellen. sprak hij met harde woor den toe. Gij hebt mijn gansche on geluk op uw geweien, riep hij en ging naar zijn sla8pkamei Slapen echter kon hij niet Van woeda en smart rukte hij zich de haren uit hoofd. Gelukkig echter weende een meisje van smart en kommer. Franciscus niet. Genoemde heilige heeft zich meer beteekenis verwor ven als heilig-veiklaarde der Room- sche Kerk het contact met de dierenwereld zocht hij als vertroos ting, indien de menschen niet naar hem wilden luisteren. Het belang van menschen en zielen ging bij hem voor alles. Men meene overigens niet, dat we iets tegen den Dierendag hebben. We zijn er inderdaad van overtuigd, dat een mensch als zoodanig niet goed en edel kan zijn, zonder dat hij respect zou hebben voor de be langen der dieren en evenzeer ge- looven we. dat een slecht mensch beter kan wordeD, door hem liefde in te prenten voor het beest. Dierenbescherming op zich is een prachtig werk, maar ze wordt o.i. in vele gevallen geschaad door val- sche sentimenten. Veel dierenbescherming is niet anders dan meDSchelijke zelfkoes- tering. Omdat we van hond, kat, paard enz. de trouw en aanhanke lijkheid kennen, ja, omdat we van den roep en oogopslag. ;n het alge meen: van de reacties dier beesten iets verstaan of meenen te verstaan, daarom verdragen we het niet als ze slecht worden behandeld. Als die huisdieren worden ge kweld, dan wordt ons gemoed ge weld aangedaan en vooral dat laat ste kunnen we heel moeilijk onder gaan. Daarom werpen velen zich voor Dierenbescherming op, We onderscheidendieren en dieren Dagelijks liggen millioenen garnalen, icholleu, botten ec andere visschen levend op wagens en in manden te spartelen in een doodstrijd van uren; aal wordt levend gestroopt, mosselen komen levend op het vuur. Edele herten worden geschoten, prachtig gevogelte wordt met moordend lood omlaag gehaald. Koningen van de woestijn worden levenslang in ellen dige dierentuin-hokken opgesloten. We zeggen niet, dat dierenbe schermers dat allemaal goedkeuren, integendeel, Maar hun protesten gaan in het algemeen te eenzijdig uit naar de mishandeling of verkeer de behandeling van huisdieren, ter wijl over het lot van andere nuttige beesten te weinig wordt gedacht en gesproken. Toch zijn het geen dieren van den tweeden rang; haar noodlot echter deert minder ons gemoed. Onbewust beschermen de men schen meer hun eigen gevoel dan het welzijn der dieren. Ingekomen en vertrokken personen van 23 tot 30 Sept. INGEKOMEN W. M. Eibers, z.b., Vlakwater- weg 14 van Vierlingsbeek G. M. J. Poels, id., Hensenius- plein 1 van Tilburg A. J R. Metselaar en gezin, z.b Merseloscheweg 1 van Amsterdam P. Duykers, z.b., Castenray van Meerlo J. J. Kursten, id., Leunscheweg 16a van Meerlo J. H. Juriëns. dienstbode, Groote Straat 13 van Bergen (L.) W J. M. Janssen, id., Groote Straat 30 van Wanssum M. H. II. v. d. Vorle, dienstknecht. Veltum L 87 van Maashees W. Cammann. dienstbode, Groote Straat 25 van Boxmeer J. Maghon, id., Patersstraat 24 van Venlo A. Hebben, id., Smekterweg 7 van Bergen E. A. M. Kolkman, religieuse, Eindstraat 10 van Nijmegen A. M. J. M. v. Riet, Pater. Leun scheweg la van Weert J. Koch, religieuse, Overloonsche weg 2 van Kerkrade. VERTROKKEN E. M. Th. Nuyens, z.b., naai Nijmegen, Museum-Kamstraat 54 J. P. Franssen, dienstbode, naar Venlo, Hoogeweg 2 J. N. M. Pluymaekers, z.b., naar Tilburg Zwijserstraat 72. De verrassing Overmorgen viert mijn schoondochter haar huwelijk, daar voor moet ik een reebok hebben, hij mag komen van waar ook. Zoo sprak twee maanden later op een avond de corpulente herbergier te Feichhausen, een dorp aan gene zijde van het gebergte, en vestigde bij deze woorden zijne blikken op twee gasten die daar oogenschijn lijk zonder ergens op te letten hun glas brandewijn dronken.1 Wordt vervolgd

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6