JACJWMjP Weekblad voor VENRAY, HOBST en Omstreken. (""5"? (manufacturen) l blijken j toch het VVOODDEELIQSTA manufacturen blijken toch het Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. ödtwikkelicgs- avoiiden te Venray. Tóch lamme goedzak? Algem. weekoverzicht In eigen land. Provinciaal Nieuws Zaterdag 8 October 1932 Drie en vijftigste Jaargang No. 41 PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MITNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent 0. L. Vrouw Behoudenis der Kranken, 'Oostrum. Winterseizoen 1932—1933. Aanvang 8 uur 's avonds. Programma Maandag 24 October Prof. Dr. Fr. Ferou „Nieuwe Kracht." Maandag 7 November: Pater H. de Greeve S.J., Den Haag „De Schatten van den Pharao." Maandag 21 November Dr. Krijn: „Vaticaanschq vergezichten." Maandag 5 DecemberProf. Dr. van Gestel O.P., Leuven „Katholieke fierheid." Maandag 19 December Piet Kas teel „Van Dominee tot Kardinaal" Maandag 9 Januari: PaulSeegers, Brussel: „Onze Volksbeschaving." Maandag 23 JanuariDr. Cornelis- sen. Keizer Karei Universiteit, Nij megen „Het Bolchewisme." (Over het dooden der persoonlijkheid door het Bolchewisme). Maandag 6 FebruariJos Maenen, Lid der Tweede Kamer der Staten Generaal. (Onderwerp niet bepaald). Met Pater Borromeus de Greeve O.F.M. en met nog één spreker zijn wij in onderhandeling. Het bovenstaand programma is de beste reclame voor de reeds beroemd geworden Venraysche Volksontwik- kelingsavonden. Menige stad zal jaloersch zijn op Venray, dat zulke keur van sprekers heeft weten te engageeren voor de a.s. winteravonden. De besturen der verschillende ver- eenigingen zullen goed doen op de Maandagavonden geen vergadering te houden, opdat allen, die deze buitengewoon hoogstaande ontwik kelingsavonden willen bezoeken, daartoe ook in de gelegenheid zijn. Er wordt ernstig rekeniDg gehouden (met de geuite wensch). meer plaats gelegenheid te verschaffen. Toen minister Verschuur in het jongste voorjaar zijn Clearingswet verdedigde in de Tweede Kamer en intusschen bekend werd, dat econo mische onderhandelingen met de Duitsche regeering voor de zooveelste maal resultaatloos waren gebleven, deed het duizenden in den lande en tientallen in de Kamer buitengewoon goed, dat de minister tegen den grooten, maar onhandelbaren nabuur eindelijk eens een „houding" aanDam en te verstaan gaf, dat we hier niet langer de rol van Lamme Goedzak wilden spelen. Waartoe zouden we dat ook We hielden hier machtige troeven in de hand, onze invoer immers uit Duitschland was altijd reeds aanzienlijker geweest dan onze uitvoer er heen. Als onze regeering dus tegenover de Oosterburen eene eenzijdige 'deviezenregeling zou toe passen, d.w.z. de betalingen aan Duitsche exporteurs aan willekeurige banden zou leggen, dan zou de Duitsche industrie geweldig in de knel raken en de noodige pressie op haar regeering uitoefenen om de econo mische regelingen met Nederland te herzien. Edoch, het is tot heden bij het groote woord en bet fiere gebaar gebleven. De Clearingswet is in de Tweede en Eerste Kamer aangenomen maar ofschoon de Duitschers aan onze land-, tuinbouw- en veeteelt- belangen steeds meerdere schade hebben berokkend en we hier te lande door steeds strengere Duitsche deviezenregelingen ook geen behoor lijke betaling meer kunnen verkrijgen van wat we dan nog mochten leve ren, heeft de regeering nog altijd geen gebruik gemaakt van de ver strekte bevoegdheid om repressaille- maatregelen te nemen. Minister Verschuur is blijkbaar geschrokken van zijn eigen held haftigheid, toen hij daar zoo fier zich op de borst sloeg en het uitriep, dat we onze houding van Lamme Goed zak zouden laten varen Hij heeft er nog eens ernstig over nagedacht, zooals wij, Nederlanders, altijd ernstig en heel langdurig over belabberde zaken, plegen te peinzen. En hij heeft - ingezien, dat vliegen vangen met stroop méér naar onzen nieuw-Hollandschen landaard is, dan te vechten voor z'n recht. En aan de andere zijde van onze Oostgrens lachen ze in d'r vuistjes. Ze loopen er weer met nieuwe booze plannen rond, contingen- teering van alles en nog wat. op 40 a 50 pet. van den invoer in 1931. Wat de Nederlanders betreft, maakten de Duitschers zich niet ongerust. Die waren en zijn goede vrienden van ze je kunt over ze loopen I Meer zorg hadden ze over de oude vijanden, de Belgen en Franschen. Met die moesten ze nog goede vrien den zien te worden. Met de Belgen troffen ze reeds een regeling, waarmee men te Brussel aanstonds accoord kon gaan 1 Nu zouden de Duitschers ook met de Franschen zien overeen te komen. Dan reste Rome nog, maar daar zou de Berlijnsche delegatie het laatst heengaan. Het tegenwoordig Italië is den Duitschers goed gezind, dus waren jegens Rome zooveel égards niet ncodig. Maar Mussolini dacht er anders over 1 Die praat niet eerst over dreigin gen, maar hij kondigde een tegen Duitschlaüd gerichte deviezenregeling af als antwoord op de Duitsche contingenteeriDgsplannen. Nu zat Berlijn in last. De onderhaodelingscommissie zal niet eerst naar Parijs gaan, maar van Den Haag uit, waar ze de Neder- landsche onderhandelaars aan het omverpraten was, regelrecht naar Rome trekken om er het dreigende gevaar door concessies te bezweren. Zegt ons dat alles nu nog niets Het is hoog tijd, dat ook in Den Haag daden worden gesteld tegen- ovèr onrechtmatige Duitsche behan deling. Een regeeringsdaad kan meer en beter effect hebben dan een volks boycotactie, welke vijandige gevoe lens kweekt. Onze land en tuinbouwers grepen in nood naar een te scherp zwaard, omdat de regeeriog draalt met handelen. De onderhandelingen met Duitschland afgesprongen. In Berlijn begrijpt men er niets van. Herziening der L.O.-wet. Loonen, prijzen en ander crisis nieuws. o— Al heeft men in Den Haag nog geen daden gesteld tegenover de voortdurende aanslagen der Duit schers op onze landbouwbelangen, toch heeft onze regeering van de week tenminste eens van zich afge beten. Ze heeft vierkant geweigerd om zelfs maar te praten met de Duitschers over hun vergaande con- tingenteeringsvoorstellen, welke, naar algemeen bekend is, neerkomen op een verdere vermindering van onzen uitvoer met meer dan de helft, ver geleken bij de verhoudingen in het laatste kwartaal van 1931. Tenslotte kunnen we het niet verhinderen, dat Duitschland contingecteeriogsbepalin- gen schept, maar men zal te Berlijn thans begrijpen, dat ze met tegen- maatregelen zullen worden beant woord, als van een aard zijn gelijk de in Den Haag gedane voorstellen. De Duitsche onderhandelaars zijn na het abrupt einde der Haagsche besprekingen aanstonds naar Rome vertrokken om te trachten er de booze bui van Mussolini te bezweren. Die wachtte niet af, tot men in Rome de Duitsche contingenteeringsplannen zou komen mededeelen, maar alleen reeds op het gerucht er van kondigde hij ,een deviezenregeling af, welke de Duitsche uitvoer naar Italië bijna geheel dreigt stop te zetten. Naar uit Berlijn verluidt, begrijpt men daar niets van onze houding. Wij hebben toch zelf ook allerlei contingenteeringsbepalingen getroffen, zoo zegt men er, waardoor aan den Duitschen uitvoer naar Nederland een schade van 50 millioen Mark werd berokkend. In waarheid hebben wij voor bepaalde artikelen gecon- tingenteerd op 100 pet.we hebben dus alleen een verhoogden invoer belet. Als de Duitsche invoer hier te lande met 50 millioen is gedaald, dan zal dat het gevolg zijn geweest van de wijze, waarop onze Oosterburen voortdurend nieuwe aanslagen uit denken op onze landbouwbelangen. De Nederlandsche Bierbrouwerijen b.v. hebben deze week nog aan haar Duitsche leveranciers bericht, dat ze hun grondstoffen voorloopig van elders zullen betrekken uit protest tegen de invoerbelemmeringen van Duitsche zijde. Zooals gezegd, komen de nieuwe Duitsche contingenteeringsplannen neer op een vermindering van den invoer van landbouw-, tuinbouw- en zuivelproducten met meer dan de helft, vergeleken met het laatste kwartaal in 1931. Daarbij bedenke men, dat op het genoemde tijdstip de invoer op andere kunstmatige wijzen reeds sterk was gedrukt, o.a. door de befaamde deviezenregeliDgen. Nochthans, in Berlijn blijven ze het onbegrijpelijk vinden, dat we ons niet goedmoedig laten afslachten o— De Minister van Onderwijs vreest, dat zijn ontwerp tot herziening van de L.Ó.-Wet Diet tijdig genoeg zal zijn behandeld eo aangenomen om de financieele voordeelen er van nog te laten uitkomen in het nieuwe begrootingsjaar. Daarom heeft hij die al vast in een speciaal ontwerpje samengevat, hetwelk met spoed zal moeten worden afgehandeld. Het regelt o.a. het aantal onder wijzers bij de onderscheidene sterkte der schoolbevolking. Het schoolhoofd zal door 1 onderwijzer worden bij gestaan. als het aantal leerlingen tot 35 is gestegen, door 2 bij 76, door 3 bij 131, door 4 bij 186 en verder door een onderwijzer voor elke vijftig leerlingen. Voor ULO geldteen hoofd met. één onderwijzer bij 27 leerlingen en verder één voor elke 26. Voorts is de nieuwe wachtgeld regeling in het ontwerp opgenomen. Gehuwde onderwijzeressen, die geen kostwinsters zijn, krijgen bij ontslag slechts 3 maanden wachtgeld plus 11/2 maand voor elk dienstjaar. Bij benoemiogen moeten gedurende de eerstkomende vier jaren wachtgelders voorgaan. Ook de bepalingen der Rijksvergoedingen zijn in het ontwerp vervat. —o Nu ook de Alg. Ned. Bouwvak arbeidersbond bij referendum het compromis (8—12 pet. loonsverlaging waartegenover regeeringssteun aan de werklooskassen. opname der bouw vakarbeiders in de crisisregeling en aanzienlijke bouwcredieteD) hebben aanvaard, kan binnenkort wellicht ook weer eenige opleving in het bouwbedrijf worden verwacht. De Spoorwegarbeiders en beambten verzetten zich met kt acht tegen de plannen tot nieuwe loonsverlaging. Er zijn nog andere verlagingen, welke de Spoorwegdirectie overweegt verlagingen n.l. der tarieven. De plannen daaromtrent worden met méér sympathie begroet. Het verluidt thans, dat die verlagingen in bepaalde gevallen tot 20 pet. zullen gaan, maar ze zullen niet ovei de heele linie gelijk zijn, in enkele gevallen zelfs van weinig of geen beteekenis zijn Ook zal het weer haast zomer zijn, voor we van de tariefsherzieningen in alle opzichten zullen kunnen profiteeren. De verhooging van den benzine prijs van 14—16 cent is weer teniet gedaan vanwege de concurrentie met Roemeensche benzine. Ook onze akkerbouwers kregen van de week hun crisisnieurtje. In 1933 zullen ze niet meer dan een derde van de bouwgronden, die ze in 1932 hadden, met tarwe mogen bezaaien. op geregelde tijden en neem zoo noodig des avonds een Foster's Maagpil. Gemakke lijk in te nemen en zacht werkend. 0,63 pet flacon, Politieke bedrijvigheid. Op politiek gebied zijn we een belangrijke periode ingetreden. In 1933 hebben we weer verkie zingen voor de Tweede Kamer en deze werpen haar schaduweD reeds vooruit. Enkele partijen hebben haar can- didatenlijsten reeds klaar, andere be wandelen een weg, die ons heel wat beter lijkt en beginnen met een program van actie op te stellen. Zoo handelde ook onze R. K. Staatspartij. Wij zijn nu in het stadium dat dit program van actie besproken en behandeld wordt in de R K. Kies verenigingen. Dit is tenminste de bedoeling en zoo moest het aller- wege zijn. Wanneer we echter den blik om ons heen slaan en we richten dien speciaal op de plattelandsgemeenten, dan zien we slechts hier en daar een vergadering der R. K. Kiesver eeniging gewijd aan dit gewichtig stuk. Die plaatsen waar tenminste eenige belangstelling blijkt te bestaan voor het katholieke politieke leven zijn als een oase in de woestijn van politieke lusteloosheid en onver schilligheid, Velerwege slaapt en SDurkt de Kiesvereeniging, als ware niet de gewichtigste en moeilijkste kamer verkiezing in zicht, welke onze partij ooit meemaakte. Trouwens, we hebben het immer fataal gevonden, dat men de Kies verenigingen alleen zag als kies- apparaten, ge ijk de verkeerde naam aangeeft. Ze moesten heeten kiezers verenigingen en niet alleen in actie komen als er verkiezingen in zicht zijn, maar jaar in jaar uit werken aan de noodzakelijke politieke ont wikkeling van ons kiezerskorps. Dan kregen we ook niet den toe stand. die bij de goed-willenden weerzin opwekt, dat n.l. alleen tegen den tijd der verkiezingen de kamer- caadidaten het platteland afzakken, om na een vaak stroop achtig huide woord van de bestuurstafel, enkel en alleen te komen vertellen, hoe de kiezer stemmen moet Vooral in de bewogen tijden, die wij thans beleven, had men aller- wege het volk moeten laten voor lichten op politiek gebied. Dan was er niet zooveel ongenoegen, niet zooveel misverstand over genomen en te nemen maatregelen, dan was er niet zooveel afval van de R.K. Staatspartij. Laten de verantwoordelijke bestu ren der Kiesvereenigingen toch nog tijdig besef van hun verantwoorde lijkheid toonen. Laten zij propagandavergaderingen beleggen en vooral ook actie voeren voor vermeerdering van het leden aantal. Er staat hier veel op het spel. Alle katholieke kiezers moeten lid zijn van hun R. K. Kiesvereeni ging. Dan moeten zij zich laten hooren over het ontwerp-program der R.K. Staatspartij, dan moeten zij meepraten over de candidaatstelling en over de volgorde van de candi- daten op de officieele lijst der Ka merverkiezing. Wie niet voor 1 December als lid der Kiesvereeniging toetreedt, sluit zich zelf uit van alle rechten, die hij als kiezer heeft. Hij mist straks het recht van critiek, wanneer de officieele candidatenlijst hem om de personen of de volgorde der can didaten niet kan bekoren. Daarom is het thans de taak der besturen, katholieken aan te zoeken om toe te treden en niet af te wachten tot deze vanzelf zich komen aanmelden. De besturen van de pro vinciale kringen dienen daarbij uit te zien, of in alle gemeenten of parochies van hun kring Kath. Kies vereenigingen bestaan. Anders moe ten ze worden opgericht. Ook dat moet voor 1 December geschieden, willen de leden kunnen deelnemen aan het voorname werk der candidaatstelling voor de Twee- de Kamer. De geheele katholieke kiezersorga nisatie dient thans aan het werk te gaan. Nu al moet de goede grond slag worden gelegd voor een prach tig resultaat van den stembusstrijd, dien we in 1933 weer hopen te ver krijgen. Wordt lid van de Katholieke Kiesvereenigiog. Besturen en propagandisten werft nieuwe leden aan Economische oorlog met Duitschland. Dat wij, in economischen zin, voor een zwaren winter staan, moet ieder een erkennen, die met open blik de toestanden beziet. De werkloosheid grijpt steeds ver der om zich heen; de land- en tuin bouw, reeds zwaar in de knel, krij gen een nieuwen klap door de verdere invoerbelemmeringen van Duitschland. Over deze belangrijke kwestie al lereerst een enkel woord. Nederland ondervindt wel in erge mate van Duitschland, dat ondank 's werelds loon is. Van erkentelijk heid van Duitschland tegenover ons land, dat in de jaren na den oorlog meer dan eenig ander land hulp verleende en dat meer geld aan Duitschland leende dan eenig ander land, is geen sprake. Integendeel, Duitschland vernietigt verder onze volkswelvaart en dwingt ons tot een strijd om het bestaan, als wij tot heden nimmer kenden. Wij zijn van Duitschland altijd de beste klant geweest. Naaa geen enkel land werd zooveel uitgevoerd als naar Nederland en wij waren steeds tevreden als we voor onge veer de helft van het bedrag moch ten leveren, In de eerste zes maanden van dit jaar kochten we nog voor ruim 200 millioen gulden in Duitschland en verkochten er voor 90 millioen. Welnu, dit bedrag moet door de nieuwe contingenteeringsmaatregelen sterk worden verminderd. Het contingent wordt 40 procent, maar door de toegestane deviezen zullen we van dit contingent maar de helft kunnen exporteeren, want voor meer krijgen we geen betaling. Voor het allergrootste deel be staat onze export uit land- en tuin bouwproducten. In 1931, toen er reeds tal van invoerbelemmeringen bestonden, ex porteerden we nog naar Duitschland voor 35 millioen gulden aan tuin bouwproducten en voor 46 millioen zuivelproducten, boter en kaas. Dat wordt nu gecontingenteerd op 40 procent 1 Dit beteekent, dat aan onzen land en tuinbouw een zoo zware slag wordt toegebracht, dat men gerust kan spreken van een economischen oorlog, waarin we met Duitschland gewikkeld zijn. Nederland zal zich krachtig moeten gaan verweren, desnoods door boycot van alle Duitsche artikelen en pro ducten, welke we elders kunnen krijgen. Mogelijk komt Duitschland dan nog tot ander inzicht. Laten we er het beste van hopen. Crisis-armoede. Men kan, wanneer in een gezel schap de crisis ter sprake komt, vaak de opmerking hooren, dat het hier en daar ook in ons land wel heel erg slecht gesteld is, maar dat er werkelijk armoede geleden wordt, neen, dat gelooft men niet. De werkloozen krijgen toch uitkeering of ondersteuning Het kliokt allemaal heel logisch en wanneer men zich op 't liberale standpunt stelt, dat „die lui maar blij moeten zijn, dat ze ten minste wat krijgen, hetgeen de andere bur gers moeten betalen", ja, dan zou verder redeneeren overbodig zijn. Maar zoo staat voor ons, katho lieken de zaak niet. De werklooze arbeider is een slachtoffer der crisis; met het gemis van werkgelegenheid heeft hij alles aan de crisis geofferd, wat hij te verliezen had. De gemeen schap heeft den duren plicht, hem en zijn gezin het leven mogelijk te maken. Dat nu geschiedt, vooral ten plat- telande, slechts gedeeltelijk. In 't gunstigste geval is de uitkeering daar zoodanig, dat in 't noodzake lijkste levensonderhoud ternauwer nood kan voorzien worden. Ieder- eeD. die om zich heen ziet, kan dat waarnemen. Een becijfering van het christelijk weekblad „De Geldersche Post" kwam dat dezer dagen nog eens be vestigen. Als een klein staaltje van het ar- moede-peil, waartoe vele medemen- schen 2ijn vervallen, gaf het blad een staatje van de inkomsten vaD een 50 tal wetkloozen-gezinnen, be staande uit man, vrouw en één of meer kinderen uit een gemeente in Gelderland van 15000 inwoners. Deze 50 gezinnen met tezamen 280 kinderen, hadden 'n totaal gezins inkomen van f 611.26 per week. Gemiddeld dus per gezin om van te leven f 12.20 per week, dat is per gezinslid nog geen kwartje per dag. ^Eén gezin met twee kinderen had f 2.31 per week om te verteren, dat is pet gezinslid 58 centen in 7 dagen. Een ander gezin met 7 kinderen kreeg per gezinslid 54 centen, ol per dag per lid nog geen 8 centen Beteekent dat voor die gezinnen armoede of niet En dan behoeft er nog absoluut niet gedacht te worden aan kleeren, schoeisel, beddegoed etc. Neen, neen, er is allerminst reden om den kop in den nek te gooien en plechtig te verklaren, dat er in Nederland geen hoDger geleden wordt Moge dit voorbeeld anderen eens aansporen, om in eigen omgeving dergelijke proeven te nemen. En moge het resultaat krachtig aansporen tot ware christelijke naas tenliefde, maar ook tot vervulling van den plicht, den zwaren plicht door de overheden. Daaraan schieten nog veel* ge meentebesturen schromelijk tekort. Andere wegen. Het is bedroevend, dat zulke toe standen moeten gesignaleerd worden. Kan dat alles geschoven worden op rekening van de crisis Men tracht het ons wijs te maken, maar naar veler inzicht en overtui ging zijn enorme fouten in onze economische structuur daaraan in de eerste plaats schuldig. Wat professor Kors daaromtrent zeide, moge hier even aangehaald worden We hebben, overeenkomstig de Pauselijke Encycliek te leeren dat de eigendom meer een sociaal dan een privaat karakter bezit, dat een rechtvaardig loon moet worden uit gekeerd, dat niet alleen moet worden gezien naar het individu, maar vooral naar de maatschappij. Het loon worde bepaald naar verschillende factoren de menschen moeten zooveel mogelijk deelen in het bezit, de klasse der bezitsloozen moet worden verkleinder moet komen een redelijke winst en maat in het persoonlijk leven. Een jubileum Nu even iets omtrent rotte toe standen op ander terrein, n.l. het politieke. Al jaar en dag wordt er terecht geageerd tegen onnoodige samen koppeling van bezoldigde functies en tegen het opstrijken van wachtgelden en pensioenen door menschen, die in andere functies weer een behoor lijk inkomen genieten. Nu is er een jubileum op komst op dit gebied Het volgend jaar zal het S.D.A.P.-Kamerlid Mr. Duys zijn zilveren wachtgelder-jubileum als ambtenaar der Rijksverzekeringsbank herdenken. Mr. Duys geniet f 1000 pensioen als oud-wethouder van Zaandam en f 2358 als wachtgelder. Als Kamerlid heef: hij vanzelf f 5000 salaris en bovendien heeft deze arbeidersafge vaardigde een zeer drukke advocaten praktijk in Den Haag. Mr. Duys heeft in dit opzicht heel wat collega's in eigen partij, maar ook in andere fracties. Ook onze eigen partij is in dit opzicht niet van smetten vrij Een lugubere grap. Ten slotte een lugubere grap van Sint Bureaucratius, die een doode tot Kamerlid heeft bevorderd Zaterdag 11. is het Centraal Stem bureau in den Haag bijeen gekomen om te voorzien io de vacature voor de Tweede Kamer, ontstaan door den dood van het Tweede Kamer lid, den heer Ament. In het volle besef van zijn waar digheid en aan de hand van een aantal genoemde feiten en wetsarti kelen heeft toen het Centraal Stem bureau in de vacature Ament tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard de heer H. H. Trienekens te Venlo, van welke, beslissing en benoeming de Staatscourant officieeL melding heeft gemaakt. De heer Trienekens is intusschen reeds twee jaren geleden gestorven^ zoodat wij hier het zeldzame ver schijnsel meemaken, dat iemand twee jaar na zijn dood officieel benoemd wordt tot lid van de Tweede Ka mer. Onmiddellijk na deze beslissing liet de voorzitter er op volgen, dat van deze benoeming kennis zal wor den gegeven aan den benoemde en aan den Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Iemand die reeds twee jaren dood is, krijgt dus ook nog een officieele kennisgeving Tante Post is buitengewoon vin dingrijk, maar naar de wijze waarop ze deze brief ter bestemder plaatse zal doen bezorgen, zijn we toch wel heel nieuwsgierig VENRAY, 8 October 1932. Vrijdagavond werd door den bouwkundige de heer Marteus alhier aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer L. J, van Haren te Venray, Ingeschreven werd als volgt Th. Maessen, Venray f 9547 H. Oudenhoven Lzn.. Venray f 9500 Gebr. Oudenhoven, Venray f 9330 Veldhuizen-Coenen, Maasheest 9210 Th. Kersten, Ovetloon f 9085 A. Pijpers-Siebers, Leunen f 9094 G. Verstralen-Oudenhoven f 8900 Th. Claessens, Venray f 8770 Th, Vissers, Wanssum f 8750 Gielen-Arts-Maassen, Merselo f 8739

Peel en Maas | 1932 | | pagina 1