M. Hoedemaekers, Apotheker ass. Religieuze maaltijden Buitenl. nieuws. Zaterdag 1 October 1932, No. 40 Ook in zake religie zijn er standskwesties. Er zijn b.v. wel tal van deftige lieden, die als andere gewone menschen in hun godsdienst slechts de waarheid nastreven; maar er zijn ook men schen, wier deftigheid zoo groot is, dat het geloof van het ordinaire volk veel te min vour ze is, waar om ze zich een godsdienst naar eigen smaak en model laten aan meten. Heelemaal zonder geloof kan een mensch het moeilijk stellen, maar men kan het zich een beelje gemakkelijk maken; een godsdienst b.v. waarin men God den mensch laat dienen, is voor simmigen wel zoo aantrek kelijk als een diest der menschen aan hun God zou zijn. Zoo een heel deftige religie is o.a. vervat in Mazdaznan. Misschien weet de lezer niet, wat Mazdazdan is, maar daarover schame hij zich niet, wij weten het ook niet. Van Mazdaznan vernamen we eerst uit een adver tentie in een paar Amsterdamsche bladen. Mazdaznan bleek een em bleem te voeren, dat er erg Oostersch uilz:et. De lezer zal het zich wel herinneren, dat er uit het Oosten meer nieuwe re ligieuzen bewegingen tot ons komen. Wat Oostersch is, heeft iets mysterieus en voor Westersche begrippen veel onbegrijpelijks. Dat maakt de nieuwe bewegin gen aantrekkelijk; je behoeft er niet veel over te prakkezeeren, want je snapt er toch niets van. Van Mazdaznan, zoo bleek ons uit de annonce, is Mr. G. Sypkens te Amersfoort, leider voor Neder land De internationale leider is, Dr. O. Z. A. Ha'nisch. Geweldig, wat een geheimzin nigs er in zoo'n naam alleen 8l kan zitten 1 Dr. O. Z. A. Ha'nisch is op 16, 17 en 18 September te Amsterdam over de Mazdaznan beweging komen spreken. Alleen voor def tige menschen, want de spreek beurten werden vervuld in de groote zaal van het Carllon-Hotel. Gedoken in fautauils kon men zich daar de nieuwe religie uit het Oosten laten aanpassen. Toegang zoo luidde de advertentie woordelijk en letterlijk f2,- per keer, f10,- voor de 6 keer. 't Ging er, als net de rit ten in een stoom-mallemolen, met een couponboekje is het per keer goedkooper Prijs en omgeving vormden dus wel een groote aantrekkelijk heid om zich over Mazdaznan te lalen vertellen. Maar tenslotte: een deftig mensch zou juist een maaltijd kunnen hebben, als Dr. O. Z. A. Ha'nisch hem over zijn godsdienst wilde voorlichten en dan zou hij er wat voor moeten offeren, misschien wel zijn bitteruurtje. Welnu, Mazdaznan komt aan alle deftige bezwaren tegemoet, want hier citeereh we weer uit de annonce Voor de maaltijden met tafel rede om 12 uur is opgave van te voren aan de zaal gewenscht. Onderwerp van gesprek Religie enz. Ons dunkt, er is voor den def- tigsten mensch zelfs niet langer reden om een verstokt heiden te blijven, nu hij zich onder het sa- voureeren hors d'oeuvre stichtelijk i kan laten stemmen door een re ligieuzen wijze uit het Oosten en onder het genot van parelende champagne de waarde van bel geloof in zich kan doen opnemen 'O Neen, zoo iets biedt dat eenvou dige christendom den zeer def- tigen burger toch niet. Een schitterende maaltijd in bel meest mondaine hotel in den lande en onderwijl een gezellig babbeltje over religie Dat is heel wat anders dan hel sombere geloof der gewone luyden met die BijbeJsche verhalen over een Laatste Avondmaal, waarin Christus brood nam, het brak verbeeld je; droog brood en het Zijnen discipelen reikte Christus, Die... geen steen zou hebben gehad om Zijn hoofd op neer te leggen Wat een geluk, dat ze daar in het verre Oosten toch nog een beetje religie beschikbaar hebben, welke meer geeigend is voor de zeer, zeer deftige lieden in onze samenleving ONS VKOOLIJKE HOEKJE. Een professor in de chemie was in bijzijn van studenten scheikundige proeven aan het nemen, toen er een reageerbuisje brak. „Jan, haal eens gauw eeu ander buisje*', riep de profrssor zijnen handreiker toe. Het nieuwe reageerbuisje kwam fluks, doch lag even spoedig in stuk ken. Toen er zoo al vier buisjes ge broken waren, en de professor een vijfde wilde laten komen, was een der studenten den hoogleeraar vóór, en riep „Jan, haal eens gauw een anderen professor o— Een pastoor, die zeer lang van stof was, stond al meer dan een half uur op den kansel met de schare der geloovigen te redeneeren over de plaats, welke het nieuwe, groc te Sint Rochus-beeld in de kerk zou innemen. Toen hij nu schertsenderwijze ver volgde Kan ik Sint Rochus dan in de preekkuip zetten stond een kerkmeester, die dat vervelende over leggen al lang beu was, van zijn plaats op en riep zijnen herder toe Doe dat maar, meneer pastoor; dan is U er tenminste uit, of zet 'm anders hier maar neer dan ga ik er vandoor —o— Kees, ken jij het verschil tus schen een ezel en jou Nee. Nou, ik ook niet (historisch). Vlieger latiyn Eerste vliegenier. Zoo, zoo, bij je vlucht in beneden-Italië ben je dus zoo nat geworden van een stort regen. Heb je er nog slechte gevol gen ondervonden? Tweede vliegenier. Nee, ik heb toen ik bij den Vesuvius kwam, ee- nige malen om den krater heengevlo- gen, en toen ben ik weer volledig opgedroogd. Reconstructie van het Brit sche kabinet. De Volken- bondsvergadering. Een Scandinavisch Ontwapeuings- plan en een indiscretie daar omtrent. Een aardbeving teistert Griekenland. Een cycloon verwoest half Porto - rico. Gaudhi en de paria's. Op Woensdagmiddag is de breuk in het Engelsche kabinet van natio nale concentratie onherstelbaar ge bleken. De „vrijhandelaars" in de regeering van Mac Donald hebben zich niet kunnen neerleggen bij de resultaten van de Rijksconferentie te Ottawa, waar voor de dominions voorkeursrechten werden geschapen. Een oogenblik heeft men nog over wogen om de indiening der wets voorstellen, uit de overeenkomst van Ottawa voortspruitende, voorloopig nog uit te stellen, maar tenslotte zagen de leden der regeering alge meen in, dat deze verschuiving der moeilijkheden tot niets kon leiden. Toen zijn Snowden, afgescheidene van de Labour Partij en de liberalen Herbert Samuel en Archibald Sinclair heengegaan. De Simon-libeialen blij ven het kabinet voorloopig nog steunen. Mac Donald zal trachten om zijn kabinet weer zoo spoedig mogelijk aan te vullen, waarbij hij de idee van nationale concentratie wil hoog houden, zonder dat hij zich echter strikt aan de partijverhoudingen wil binden. De Volkenbondsvergadering is deze week onder voorzitterschap van de Valera geopend. Er viel een merkbare verwijdering te constatee- ren tusschen de Duitsche en Fran- sche ministers afgevaardigden, die elkaar blijkbaar opzettelijk mijden. Dat heeft de Duitsche pariteitseisch gedaan Von Papen heeft overigens deze week nog eens nadrukkelijk verklaard, dat Duitschland geen ver hooging van haar bewapeningsniveau verlangt, maar ontwapening der anderen volgens dezelfde methodes, die voor Duitschland gelden. Nooit kan de vrede van Europa bereikt worden zoo zei hij indien ge poogd wordt om enkele staten te degradeeren tot stxten met minder rechten. In de felle rede, welke de Fransche min. pres. Zondag j 1. tegen den Duitscben pariteitseisch hield, gewaagde de spr. o m. over eeu nieuw en te accepteeren denkbeeld in Volkenbondskringen over een wijze van ontwapening, waaraan de kwestie der veiligheid was vastgekoppeld. Niemand kende nog dat nieuwe denkbeeld, ook de Duitsche re geering niet. welke daaromtrent haar verwondering uitsprak. Het blijkt thans, dat de Scandinavische landen de nieuwe gedachte hebben ontwor pen en aan de z.g. „8 kleine mogend heden waaronder Nederland, ter overweging en onderlinge voorbe spreking hebben overgedragen. Aan de Fransche regeering was er nog geen mededeeling van gedaan deze moet er door een indiscretie van een der acht kleine mogendheden van op de hoogte zijn gekomen. De wereld ziet intusschen met levendige interesse naar bijzonderheden van dit nieuwe project uit. Ook in Vol kenbondskringen toont men een levendige belangstelling. Blijkens ver schillende gehouden redevoeringen is men er te Geneve van doordrongen, dat de Volkenbond de Ontwape ningsconferentie en de a.s. economi sche wereldconferentie moet doen slagen, of het prestige van den Vol kenbond zal onherstelbaar hebben geleden. Van de week is intus schen een verloren Volkenbondszoon bij zijn terugkeer in het Volkenbonds paleis met gejuich begroet, het was de staat Argentinië, welke zich wederom in den schoot der naties liet opnemen. Tot voorzitter der eerste d.i. de juridische com missie der Volkenbondsvergadering is benoemd onze minister van Buit. Zakeu Jhr. Beelaerts van Blokland, die daarmee automatisch zitting krijgt in het Bureau van de Volkenbonds vergadering. Aan Sir Eric Drum mond is op zijn verzoek eervol ont slag verleend als Volkeobondssecre- taris. Het ontslag gaat eerst in op 30 Juni '33, maar in November a.s. zal zijn opvolger worden aangewezen. De Nederlander Mr. Loder is in d t plaats van den Belg, J. Dest.ée, benoemd tot lid der Commissie voor inttllectueele samenwerking. Natuur-elementen hebben op Dins dag j.l. geweldige catastrophen aan gericht. Op dien dag woedde in Griekenland een aardbeving, welke in het bijzonder het schiereiland Cbalcidice teisterde. Vijftien dorpen werden geheel verwoest en er wordt gesproken van 150—200 dooden. Zelfs een door 200 gezinnen bewoond eilandje zou in zee verdwenen zijn, maar daaromtrent zijn de berichten nog niet geheel duidelijk. Ter zelfder tijd woedde in Portorico, een eiland tegenover de Oostkust van Midden-Amerika een cycloon, waarbij de hoofdstad San Juan werd verwoest en tientallen kleinere plaat sen het lot deelden. Ook hier zouden meer dan 200 dooden zijn gevallen en duizenden gewonden. De Ameri- kaansche marine is ter hulp gesneld. Aan Gandhi is de Europeesche wereld, waaronder de pers, amende honorable verschuldigd. Uit de be richten hadden we hier opgemaakt, dat Gsndhi zijn hongerstaking be gonnen was uit protest tegen het door Engeland aan de Indische, pa ria's, de verstootenen der Hindoesche samenleving, verleende stemrecht. Gandhi echter heeft alleen de noodzaak betreurd, dat de Hindoesche kastengeest het noodig maakte om Wij willen (J werkelijke service verier nen. Niels verplicht U tot koop. Wel stellen wij voor alles kwaliteit Koop daarom de Geneesmiddelen, Drogerij ;n, Chemicaliën, Verband Verpakte-, Hygiënische, Ziekenverplegings- en Babyartikelen Bij ons. Zij zullen uw verhouwen winnen.

Peel en Maas | 1932 | | pagina 9