1 fjAcroift Weekblad voor VENRAY, HOEST en Omstreken. Herfst. [manufacturen [i MDEELIGSTf \MM&. i) manufacturen ii rWMELlöST/ Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Ons Weekpraatje. Aigem. weekoverzicht Provinciaal Nieuws el Zaterdag 3 September 1932 BLIJKEN TOCH HET Drie en vijftigste Jaargang No. 36 EN MAAS BLIJKEN TOCH HET ns I PRIJS DER ADVERTENT1EN 18 regels 60 cent, elke regel meer 7 cl. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA AN DEN MITNCKHOF TKNttAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent 0. L. Vrouw Behoudenis der Krankeu, Oostrum. Het stemt altijd een tikje wee moedig. als we bet Augusiusblad van den kalender scheuren. Hebben we al weer September zoo vragen we ons dan af. We kijken eens omhoog en zien, dat de bladeren aan de boomen al weer aan bet vergelen zijn, enkele vielen reeds af. We bezien ons huis en in de kamer richten we den blik naar den schoorsteen daar zal straks de kachel weer staan om onze verkleum dc ledematen te koesteren. We klampen ons vast aan huis en haard Het bosch mijden we. Jakkes al die vallende blaren En toch We moeten het scboonc even leereu zien, maar nooit is het bosch mooier dan juist in den herfst. De lucht is zwaar van vocht en dat geeft aan de zonnestralen, welke de verdunde boomkruinen nu doorlaten, een zeld 'zame schittering. De stammen vormeD jkrachtige, scherp gelijnde silhoue'ten in dat licht de grond is als bedekt, met een dik tapijt, in velerlei kleureD geweven, geel. rood, bruin, in alle nuances. Op het zachte bodem kleed liggen rijpe vruchten, schalen, barstens gevuld met zaad, kiemen van nieuw leven. Ja, zoo zucht de oude, grijze mensch, m het bosch kau alies mooi zijn. Die boomen zullen straks, als het lente wordt, weer uitloopen, maar... I Niet alle boomen zullen dan weer uitloopen in den winter zullen er ten onder gaan. Maar die ondergaan. f .pronken nu nog in volle schoonheid en die zulleu straks voortleven door ,het zaad, dat ze thans afwierpen. De wetenschap, dat men in den herfst van het leven is beland, i: voor den mensch vaak weinig op wekkend. Waarom eigenlijk Och ja, men meent den dood dicht be naderd te zijn. Misschien is dat inder daad ook zoo, boewei als men- schen sfaan we van jongs af op den drempel van het andere leven. We wachten af, tot we er over worden geleid. De eeu gaat vroeg, de ander laat. Onze taak hier, is bescheiden en schoon. Gelijk die van den boom in het bosch. Diens bestemming is niet het bloeien, maar de volle wasdom, de rijpheid, het afwerpen van vruch ten en zaad om daarin voort te bestaan. Waarom zou de mensch altijd jong blijven 1 Ons ideaal in het leven moet niet het streven zijn in jonkheid naar doel of bestemming, maar het doel zelf, dat we slechts in grijsheid kunnen bereiken. Als we Io den herfst van het leven zijn ge komen en we hebben vruchten ge kweekt, geestelijke en vleeschelijke, dan hebben we ons niet te beklagen over onzen ouderdom, maar moet er voldoening zijn in ons, omdac |We niet als zoovele jonge boompjes I ia het bosch, vergaan zijn in den storm, maar het doel hebben mogen bereiken, ah die oude woudreuzen, die nu trots pronken mogen op een grond, welke warm gedekt is met het eigen gewonnen en afgeworpen kleed, beschermend het zaad, waaruit hernieuwd leven moet onCpruiteD. De bergtoerist gaat soms een moeilijken weg van dagen lang om eenige oogenblikken te kunnen toeven op den top, van waaruit hij zulk een schoon uitzicht heeft op een ideale omgeving. Zou de man ni|t dwaas zijo, als hij daarboven met opzet de oogen sloot, omdat hij van zijn triomph en de geopen baarde schoonheid maar zoo kort zal kunnen genielen De herfst is schoon, ook de herfst van het leven, als we het leven tenminste goed hebben besteed, zachte weefselei van genegenheid om ons hebben geweven en we de vruchten, waarin we voortleven, goed hebben beschermd. Ec wordt in onze dagen heel wat met de Sovjets gekoketteerd, minder uit genegenheid dan uit baloorigheid. Iemand kan zóó'n verschrikkelijk* buurvrouw niet hebben, of hij ont dekt nog allerlei aantrekkelijke kwaliteiten in haar, als hij met zijn eigen vrouw ruzie heeft. Op het oogenblik beleven we allerlei narigheid met het kapitalisme of kapitalistische stelsel. Al zijn we er niet mee getrouwd, toch hielden hechte banden ons tot heden met haar omsloten. De liefde echter is nu ver zoek. Werkloosheid, hooge belastingen en andere narigheden hebben partijen van elkaar vervreemd Van de Russische communisten heeft men ons vroeger veel kwaad verteld en we geloofden het graag en grif, omdat we het in onze kapitalistische huishouding heel goed stelden. Maat nu weigeren we reso luut om alle slechts, dat van onze bolsjewieksche buren wordt verteld, zoo maar aan te nemen. Het zal er wel geen paradijs wezen, daar in Rusland - zóó geven we toe, maar het kan er al moeilijk beroet' der zijn dan hier. En het zou daarom best eens te probeeren zijn.,.. Zulke redeneering is meer een tale des gemoeds dan van het verstand. Et 2al inderdaad wel veel gelogen zijn over Rusland, maar de Sovjets hadden-daar zelf schuld aan. Eerstens hebben ze hun macht in de eerste jaren op wel zéér bloedige wijze misbruikt er vielen n.l. tezamen méér slachtoffers in den strijd der communisten tegen bourgeoisie en zgn. sociaal-revolutionnairen dan er Russen sneuvelden in den wereld oorlog, maar bovendien hielden de tolsjes de grenzen van hun land streng afgesloten, waardoor aan niet te controleeren geruchten en praatjes den vrijen loop werd gelaten. De wijze, waarop in Rusland met het leven van menscheo, zelfs van communisten, wordt omgesprongen, heeft cok voor het oogenblik nog weinig aantrekkelijks voor ons Wes- tersch rechtsgevoel. We zwijgen dan nog van politieke misdrijven, doch wijzen b.v. op de berechting van arbeiders, die door een of andere onopzettelijke nalatigheid een onge- luk veroorzaken. Een treinramp wordt in Rusland altijd gevolgd door ter- dood veroordeeliogen van spoorweg personeel Oneerlijkheden bij bet be heer van gemeenschapsbedrijven worden eveneens dikwijls met den dood bestraft. We ne jen de mis dadigers niet in bescherming, maar voelen ons toch wel onthutst, dat door de zgo. proletarische cultuur het leven der individuen zoo weinig wordt geteld. En hoe is het nu in waarheid met de maatschappelijke positie der arbeiders in Rusland in het algemeen gesteld We hebben het den laatsten tijd niet meer durven zeggen, nu de menschen zoo ongeloovig omtrent Rusland zijn geworden. Ze vragen je direct, of je het van hooren zeg gen of van zien hebt. En omdat we geen Russisch verstaan en op gidsen geen al te groot vertrouwen hadden, zijn we nooit zelf wezen kijken. Vakvereenigingen echter en com munistische organisaties hebben zich er voor gespannen om „objectieve Nederlandsche beoordeelaars" een kijkje in het beloofde land te laten nemen, vanwaar ze -inmiddels, zooal niet rijk belaan met de heerlijkste vruchten, dan toch met hun zakken vol rappoiteD, naar huis zijn terug gekeerd. Deze rapporten dienen als reis-souvenits voor de achtergebleve nen. die de centen voor het uitstapje hebben samengebracht. Het gevolg is, dat er nu wéér allerlei verhalen over de toestaoden in Rusland loopen, maar heel anders dan vroeger. Daar hebben we b.v. het reisverhaal van de commissie, welke door het Amsterdamsche Spoor- en Tramwegpersoneel naar Rusland is gezonden Ze hebben er b.v. een communistische model- fabriek aanschouwd, de „Mikojan", te Rostow, waar schoenen worden gemaakt. Luister naar wat de commissie leden zeggen In deze fabriek wordt hard en met geestdrift gewerkt. Deze ar beiders werken met ontzaglijke overgave, omdat ze weten, dat de vooruitgang van de productie aan de arbeiders ten goede komt, aan hun eigen klasse, en niet aan een handvol uitbuitende parasieten.... Matthijsen, redacteur van „Het Volk" is ook in die fabriek geweest en vanuit Moskou schreef hij Van de geestdrift hebben mijn nuchtere oogen weinig bespeurd. De menschen sloofden zich uit om hun loon te halen, net als Dij ons. Het zou een onbegrijpelijk wonder zijn, indien het anders ware. De negen handgrepen, die de man aan een schoenmachine verricht, dag in, dag uit, „met geestdrift" uitvoeren, dat lukt den hartstochte- lijksten communist niet laat staan den gemiddelden fabrieks arbeider. Matthijsen's indruk van de fabriek, gevestigd na langdurige voorlichting door den bedrijfsleider was ....Een groote, doch lang niet modern ingerichte fabriek, waarvan de productie niet onaanzienlijk achterblijft bij die vaa een goed kapitalistisch bedrijf zonder geestdrift en overgave. Tal van misleidende mededeeliogen der Amsterdamsche Rusland-ontdek kers, worden door Matthijsen uit elkaar gerafeld en hij concludeert aldus omtrent hun rapport Plat boerenbedrog misleiding van de menschen, die het reisgeld bij elkaar gebracht hebben om een stel bedriegers in staat te stellen communis ische propaganda te maken. Zelfs dat eenige leden ge weigerd hebben het Rapport te teekenen, heeft men onfatsoende- iijkshalve in den overdruk van „Feiten uit de Sovjet-Unie" niet meegedeeld. Ais Matthijsen dat alles nu geschre ven had, zittend op zijn bureau in Amsterdam, dan zouden we weer hebben getwijfeld, of ook hij niet voor-iugenomen was tegen de Sovjets maar M. schreef het in Rusland, waar hij op het oogenblik nog toeft. Wij voor ons, we zouden nooit een woord kwaad van de Sovjets durven zeggen, zoolang we nog hun gast waren. Dat Matthijssen het wel durft, pleit voor de waarheid van zijn woord, en voor zijn moed. Dat de Russen hem nog niet hebben opgehangen, pleit voor de Russen In dat opzicht schijnen ze dan toch niet zulke bai baren te zijn, als we hier wel eens van ze hebben geloofd, Matthijsen heeft ons ook heel wat verhaald over de in Rusland betaalde loonen. Het aantal Russische dol lars, dat per week wordt verdient, is nog al respectabel, maar de vraag is; wat koopt men er voor? Op de vrije markt kan men een maand loon neertellen voor een paar schoenen. Echter, als men wacbt, tot men voor de verstrekking van een paar schoenen.... aan de beurt is, dan kan men schoenen krijgen tegen de waar de van een week loon. Met andere artikelen is het naveent. Nu kan men wel weer zeggen „smoesjes", maar Matthijsen schrijft het in „Het Volk" en hij toeft nog ie Rusland. Ea ze hebben hem nog niet in de gevangenis gestopt! Z. Em. Willem Kardinaal van Rossum Koninginne dag. Staking in de koop vaardij. Een vliegramp bij Tubbergen. De veiligheid in de treinen. Dinsdagavond schreef de oproerige krabbelaar, A. B. Kleerekooper in „Het Volk" over kardinaal van Rossum. Dat waren geen gelegen heidswoorden, want van een ziekte van den kardinaal was toen nog niets bekend. Kleerekooper noemde Z. Em. „een wonder van een ouden man." Acht en zeventig jaar reist hij van Rome naar den kop van Europa. Op den terugweg maakt hij een uitstapje naar het vaderland, trekt in die paar dagen van de eeDe plaats naar de andere, en staat 's morgens om half acht voor het altaar om de H. Mis op te dragen, Toen hij hier aankwam iu Amster dam, ging hij zoo van den nacht.'rein naar de stampvolle kerk. En dan te bedenken, dat bij in zijn jeugd den zwaren weg heeft moeten afleggen van het Zwolsche weeshuis naar het allerhoogste ambt. Welk een kracht zit er ia sommige menscbenlevens Onderwijl deze woorden werden gedrukt, werd de grijze kardinaal naar het ziekenhuis in Maastricht vervoerd in den nacht van Maan dag op Dinsdag overleed hij. Deze mensch had gewerkt tot het einde. Het verscheiden van kardinaal van Rossum wordt door de katholieke Nederlanders ten zeerste betreurd. In geen eeuwen was een Nederlander, ten minste geen Noord-Nederlander, tot op één na de hoogste functie in de katholieke kerk uitverkoren. Daar om was men zoo trotsch op dezen Nederlander, uit een arme Zwolsche familie gesproten en op 9-jarigen leeftijd met vier broertjes en zusjes als ouderlooze stumperds in het weeshuis opgenomen. Kardinaal van Rossum hoorde tot de orde der Redemptoristen. Hij werd in 1879 priester gewijd, in 1911 tot kardinaal verheven, in 1918 door paus Bene- dictus XV tot prefect der Propagan da Fide, d.i tot leider van de actie der geloofsverkondiging over heel de wereld benoemd. Kardinaal van Rossum heeft de katholieke missie actie sterk gereorganiseerd. Heel wat bezwaar van politieken aard en veel andere tegenstrevingen heeft hij mceten overwinnen om b.v. de mis sielanden geplaatst te krijgen onder leiding van een inlandschen clerus. Het is b.v. zijn werk, dat in China de eerste Chineesche (zes) bisschop pen werden benoemd. Het stoffelijk overschot van den kardinaal is in het Nederlandsche klooster der Redemptoristen te Wiltem, waaruit Z.Em. als priester stamt, bijgezet. De katholieke kerk in ons land leed nog een groot verlies, door het verscheiden van Mgr. Schaepman, een geleerd priester, die zoovele jaren president was van het seminarie te Rijsenburg. Mgr. SchaeproaD was een neef van wijlen den katholieken staatsman van dienzelfden naam. De 52-ste verjaardag van de koningin is Woensdag j.l. op be scheiden wijze, zooals dat in deze tijdsomstandigheden past, gevierd. De lijst van verleende onderschei dingen was weer groot. Mr. A. Tak, proc. gen. bij den Hoogen Raad, werd commandeur m den Nederland- scben Leeuw. Commandeur in de orde van Oranje Nassau werden Jfr van Tisenne, Gedeputeerde in Zuid Holland, prof. Van der Hoeve, te Leiden en de vice-president van den Raad van Ned. Indië, de heer C W. Bodenbausen. Dat waren de hoog .te onderscheidingen. Met de Nederlandsche zee scheep vaart gaat het heel slecht Niet*emin verkozen de georganiseerde officieren en het lager personeel in staking te gaan om aan loonsverlaging te ont komen. Men kan het ze niet kwalijk nemen, waut de loonen waren al meermalen naar beneden gevoerd de werkgevers wilden ze drukken tot op het Engelsche peil. De „Volen- d^m" kon van de week niet op tijd uitvaren. De Rijksbemiddelaar poogt de partijen tot eikaar te brengen op basis van nóg een zij het weinig aanzienlijke loonsverlaging. De bondsraad der georganiseerde bouwvakarbeiders heeft de 10-pet. loonsverlaging, door de regeering geadviseerd, in ruil voor nieuwe bouwcredieten en een crisisregeling voor de werkloozen, a-"gewezen. De ledenvergaderingen moeten nu nog het laatste woord sprekeD. Het Overijsselsch Tubbergen is in den nacht van Dinsdag op Woensdag opgeschrikt door een vallend post vliegtuig van Zweedsche nationaliteit. De beide inzittenden werden gedood Een paar huizen werden zeer ernstig beschadigd een paar slapende kin deren ontkwamen ternauwernood aan den dood. Het verkeer brengt velerlei gevaar voor kinderen met zich In luttele dagen tijds zijn op verschillende plaatsen in ons land drie kinderen uit den trein gevallen door de on- practische sluitiog der portieren. Hier geldt hetéén (toevallige) druk op den knop en... ge ligt buiten naast de rails. De drie kinderen zijn aan de bekomen verwondingen overleden. Raadsvergadering Maashees en Qverloon Vrydag 26 Augustus 1932. Vrijdag j.l. vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van H. Rieter, Burgemeester Secretaris P. L. Stevens. Tegen woordig alle Lden met uilzonde ring van den heer Poels. Na opening der vergadering door den Voorzitter met den Christelijken Groet, leest de Secre- teris de notulen der vorige ver gadering voor, welke onveranderd worden vastgesteld. Aan de orde is 1. Ingekomen slukken. Vcor kennisgeving wordt aan genomen een dankbetuiging van den Ambtenaar ter Secretarie voor de door den Raad toegeken de salarisverhooging. Ingekomen is een verzoek van HendriksLinders te Oostrum om van de gemeente een weide te pachten voor den tijd van 6 jaren, tegen een pachtprijs van f 25 per H.A. De Voorzitter vindt een termijn van 6 jaar te lang in verband met de thans onzekere tijdsom standigheden. Na eenige bespreking met be langhebbende, die later Ier verga dering wordt geroepen; wo-dt be sloten voor 3 jaren te verpachten, t^gen een prijs van f 25 per H.A. met dien verstande, dal de pach ter na verloop van den pachttijd het recht van voorkeur heeft. Naar aanleiding van een schrij ven van het schoolbestuur te Overloon wordt als schatter van het 4e lokaal der jongensschool te Overloon aangewezen J. Gerrits te Overloon. Een verzoek van hel R.K. kerk bestuur te Overloon om subsidie voor 1933 voor de bewaar- en naaischool wordt aangehouden tot bij de behandeling der begrooling 1933. 2. Voorloopige vaststelling ge meenterekening 1931. De Voorzitter verzoekt de com missie van onderzoek verslag uit te brengen. De commissie brengt bij monde van het lid Jans verslag uil. Dpze zegt, dat de commissie de reke ning met bescheiden heeft onder zocht en geen op- of aanmerkin gen te maken heeft, waarom wordt geadviseerd om lot voorloopige vaststelling over te gaan. Hierna wordt de rekening met algemeene stemmen terwijl de wethouders zich van medestemmen onthouden voorloopig vastge steld op Gewone dienst: Kapilaaldienst luk f 53025,43 Ink. f 62672,78 Uiig. f 60189,40 Ui tg f 60878,22 N. slot f 7163,97 B. slot f 1794,56 3. Vaststelling verordening sc h oo 1 geld h e f fi n g. De Voorzitter zegt, dat de school geldverordening indertijd is goed gekeurd lot 1 Januari 1933, zoodat deze opnieuw moet worden vast gesteld. Spreker zegt, dat volgens de beslaande verordening het school geld zeer laag is en weinig op brengt. Bij de begrooting 1933 zullen, als rechtstreeks gevolg van de slechte uitkomsten van den landbouw, alle mogelijke m-ddelen te baat moeten worden genomen. Alle belastingen zullen zoo hoog mogelijk moeten worden opge voerd, terwijl, waar mogelijk, be zuinigd moet worden. Spreker is er zeker van, dat daarnaast de gemeente nog een crisisleening zal moeten sluiten, wil de begroo ting kloppend gemaakt worden Hij vraagt nu, of de schoolgeld heffing zoo mag blijven z.i. niet. Hij vindt het jammer, dat belas- tingverhooging moet plaats hebben, vooral voor de landbouwers, die wel het zwaarst getroffen worden en waartoe het overgroote deel der bevolking behoort. Er is evenwel niet aan te ontkomen. Weihouder Crooy.nans zegl, dat, indien we de belasting zoo hoog moeten opvoeren, de inwoners, die kinderen na ir school hebben gaan, toch al ten zeerste belast zullen wordmi. Bovendien treffen we mffar enkele inwoners mot de verhooging der schoolgeldheffing Hij meent, dat 't hier niet de plaats is om meer belasting te halen. Jans verklaart zich ook tegen verhooging van schoolgeld. De Voorzitter blijft hij zijn meening, dat verhooging moet plaats hebben, omdat het langer hoe minder gaat opbrengen en de gemeente gedwongen is. Bij stemming over het voorstel slaken de stemmen (3 voor 3 Legen) Het nemen van een besluit wordt tor eene volgende vergade ring uitgesteld, omdat de Raad niet voltallig is. 4. Wijziging begrooling. De Secretaris licht een en ander toe en zegt, dat de bewerking van den boschgrond in Overloon bij wijze van werkverschaffing de gemeente ongeveer kost f 215 per HA Hiervan kan een bedrag van f 85 per II.A. teil laste van den buitengewonen dienst worden ge bracht, terwijl het geheele object groot is ongeveer 10 H A Besloten wordt tot dekking van de buitengewone kosten aan te gaan een geldisening ad f 850, legen ten hoogste 5 pet af te lossen in 34 jaar. Deze leening zal op de begrooling 1932 worded gebracht, terwijl de overige uit gaven terzake werkverschaffing worden gevonden uit den post onvoorziene uitgaven. 5. Vaststelling verordening veldwachters. Vastgesteld wordt de verorde ning regelende de eischen van' benoembaarheid en bezoldiging der veldwachters. De verordening stemt in hoofdzaak overeen met die in de naburige gemeenten. De Voorzitter zegt, dat Janssen, hoofd der school, te Overloon, een huis gekochl hee't, waarin deze gaat wonen, zoodat de woning van de gemeente leeg komt. De vraag is nu, wal we met de woning moeten doen. Weill. Crooymans meent, dat er wel liefhebbers vcor zijn. Wordt goedgevonden, dat in de krant wordt gepubliceerd, dat de woning te huur is. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. VENRAY, 3 September 1932. Leggen van bruggen over waterlossingen. De Burgemeester van Venray vestigt er nogmaals do aandacht op, dal alle vergunningen lot het hebben van bruggen en duikers in of over de waterlossingen door Gedeputeerde Staten zijn ingetrok ken. Degenen die een bruggetje over de beek willen leggen rnoeten dit opnieuw aanvragen aan lleeren Gedeputeerde Staten. Aanvraagformulieren zijn gratis verkrijgbaar hij den Heer Melis technisch ambtenaar van den Provincialen Waterstaat te Oos trum en den heer Timmermann, Gemeente-Opzichter »0nder deu Boog". Tevens worden aldaar verdere inlichtingen verstrekt. Voor het leggen van duikers in de beken wurdt geen toestemming meer gegeven, alléén voor het leggen van bruggetjes. Tevoren moet hierover overleg worden ge pleegd met den heer Melis of den heer Timmermann. Het is ten zeerste in het belang van degenen, die een brug willen leggen, dat zij zulks doen bij den huldigen lagen waterstand dan zijn de kosten veel geringer. Venray 31 Augustus 193 i. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO Vuurwapenwet. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebben den, dat de verleende vergunningea tot het voorhanden hebben van vuur wapenen ter Secretarie afgehaald kunnen worden tot 15 Sept. a.s. Vergunningen die op genoemden datum niet afgehaald zijn worden ingetrokken. Venray 2 September 1932. De Burgemeester van Veuray O. VAN DE LOO. Handelscursus eu verandering, 't Wordt zachtjesaan weer tijd. Althans om er over te denken en te praten. De maanden naderen dat men des avonds niet meer gaat wandelen eu allen tijd heeft om wat te leeren voor de toekomst. De toe komst ziet er kwaad genoeg uit, en wie niet ontwikkeld is, zal in den strijd om het bestaan naar den hoek worden geduwd. We zullen maar geen pleidooi gaan houden voor het groote nut van den Handelscursus. Wie dit groote nul uog niet inziet, die ziet het nooit in. Zooals men weet, zijn de kos.'en niet groot. Ook is er voor werkelijk begaafde leerlingen, die onvermogend zijn, nog een weg te vinden. Men moet echter geen misbruik maken van de tegemoetkomende houding van het Bestuur. We schreven hierboven het woord „verandering." Deze verandering is tweevoudig. Ten eerste op de laagste klas zal het vak Fransche Taal niet meer onderwezen worden. Maar op de tweede klas komt er een uur Franscb bij. Dit is een verbetering, die zoo wel voor leeraar als leerling aange naam zal blijken te zijn. Ten tweede: op de laagste klas zullen met meer dan vijf en twiutig leerlingen een plaats kunnen vinden. Klassen van over de dertig leerlingen, zooals er de laatste jaren zijn geweest, worden niet meer gevormd. Wat volgt hier uit Dat men verstandig doet met zich ten spoedigste aan te geven. Wie zijn vrij van toelatingsexamen? Degenen die hier of elders het diploma van een Vakteekenschool hebben behaald, of in het bezii ziju van een dergelijk diploma. Een briefje van het Hoofd eener school, ver-

Peel en Maas | 1932 | | pagina 1