„Zij" Crème Veehouders Verklaring van eenige plaatsnamen. De Kipperihouderij op het Platteland Uemengde Berichten De hulsslachtingen, waarvan e voren kennis wordt gegeven op de gemeentehuizen, zullen voortaan ook moeten worden aangegevea bij de gewestelijke varkenscentrales. Hieraan zal streng de hand wor den gehouden. Zij. die in dezen de Crisis va kenswet mochten ovei treden 'ellen zich aan vrij groote gevaren oot. Waar een overtreding als •"■ze in strijd is met de statuten de gewestelijke varkenscentrale, aartoe ieder varkenshouder die I varkens zal moeten laten merken s lid tcetreedt en waar deze or ganisaties de bevoegdheid hebben, v '?r. die de Crlsisvarkenswet over eden, te weigeren of fe ent (ttn. u een overtreding met 2ichmed«- reogen, dat men geen varkens meer an krijgen en met varkens komt te i t n, die men niet mier zal kunnen erkoopen. ornaat er natuurlijk geen ooper is, die varkens, die niet van merken voorzien zijn, na den fatalen datum zal willen koopen. Loonenrie pryzen. De prijzen, die men voor de e.rkens zal kunnen betalen, zullen dat is de b:dceling van d Ci-isisvarkenswet loooend zijn roear zij zijn natuurlijk ook in hooge mate afhankelijk van de mate van men loeue in overeenstemming met luujen tot loeuen. Zoo ontstond dan ook 't enke voud vloon i.p.v. vlo. Dat dit meer gebeurt blijkt wel uit 'n woord als schoen, waarvan de n eigenlijk ook al de n uit 't meervoud is. Vroeger luidde dit woord schoe, evenals nog in 't Duitsch „Schuh' Bij dit alles zal nog meegewerkt hebben, dat onze mondstand niet van woorden houdt, die op een beklemtoonde klinker eindigen. Loo (Lood) nu beteekent, zooals we 'n vorige keer zagen opeDge- hakte plek in 't bosch, zoodat we iLeunen vertalen kunnen als in de open plekken van het bosch, ofwel in de bosch openheden. Thans nog 'n woord over de naam van 'c bekende vroegere kasteel Spraland of Spraeland, uitgesproken. Sptöland, 'n veikorling van Sprao- land. Spraoland nu is niets andets dan Spteeuwland. 'n plaats waar blijkbaar veel spreeuwen genesteld hebben Sprao is reeds 'n heel oude neven vorm van Spreeuw in Groningen zegt men nog Sproo, in de Achter hoek Sprouw en dergelijke. Dat wij hier tegenwoordig Spraon zeggen (dus met een n er achter) kan op dezelfde manier verklaard worden, e consumptie. Men mag de prijzen) als we dit gedaan hebben bij Loon, van het varkensvleescb in de con sump:ie niet ie sterk ve.-hco^cn. let ligt in de bedoeling om voot- ioopig voor de exportvarkeDS een prijs van 15i/i tot J 61/2 cent geven. Zoodra de Nederlandscbe varkenszentrale geheel georganiseetd is. zullen de exportvarkens naar kwaliteit en s'achtgcwicht worden uitbetaald. Voorloopig kan Jat evenwel niet geschieden en moet men dus vas: houden aan den r ebtprijs van 15 half tot 16 en een halve cent. Men heeft hier te doen met een geheel nieuwe materie en met een 2e 'r krachtige poging, de geheels varkenshouderij in Nederland op een Joonende basis te stellen. Dit zal alleen dan volledig slagen, indien alle belanghebbenden zooveel moge lijk medewerken. Het is in het belang van alle bij de varkensfokkerij -houdeiij, -handel en -verwerking betrokkenen, dat men in Nederland blijft beschikken over een voldoend omvangrijke en zoo mogelijk eenigszins bloeiende varkenshouderij. Bij de steeds kleiner wordende buitenlandsche markt en de in weerwil van alle vriendschappelijke betuigingen steeds doorgaande be perkingen van den uitvoer, loopt onze varkenshouderij groot gevaar, ten onder te gaan. Dit onheil voor de betrokkenen af Ie wenden is het doel van de Crisisvarkenswet en daarom wordt met vrijmoedigheid een beroep gedaan op de medewerking van allen III. 'n Interessante plaatsnaam is Leunen, daar we ter verklaring hier van ons dialect zoo absoluut noodig hebben. Laten we beginnen met op »e merken, dat we spreken van LeuDsche menschen, dus 't vermoe den gewettigd is, dat we met 'n eer voud te doen hebben, dat 'n -•a-sbepalings of locaiivusuitgang "ft. Zien we nu naar de dialectuit- raak, die luidt Luujene, heigeen e zouden moeten vertalen als in a-- Luuje.i. Vergelijken we nu andere meervouden, dan zien we naast V vuem (=boom) buujem naast euem (=zoom) zuujem naast Loeuen (=vlo) vluujen staan enz. liet is dus logisch om Luujen te 'icschouweD als meervoud van Loeuen Loon. Wanneer het waar is, wat Falke. Bondam en Sloet achtereenvolgens aannemen, dat het pl.m. 1060 voor komende „Lunoi in pago Masao" de Maasgouw spreek Lunni uit is Loeni) inderdaad reeds ons .cunen is, dan is dit hiermee goed weieen te brengen. Immers de uit gang i geeft hier 'n bewijs te meer. dat we met 'n raeeivoud te doen hebben en verklaart meteen de klank verandering in het woord, n.l, dat gene, wat de Duitschers „Umlaut" noemen. Loon nu beteekent wellicht 't zelfde als Lo of Loo. Reeds heel vroeg vinden we loo en loon in plaatsnamen door elkaar gebruikt. De schrijfwijze Venloon en Venloen kwam vroeger misschien nog meer voor dan Venloo. lo 855 vonden we reeds de schrijfwijze Ottarloun voor Otterloo op de Venluwe enz. 't Best is dit te verklaren uit 't meervoud, daar dit in 't Oosten vaa 't land vrijwe! algemeen met Umlaut gepaard gaat du-» bij 't enkelvoud loeue hoort 't meervoud luujen en daarna verlengde spelen der muziek den weg langs om den hoofdman met de eere- wacht naar huis te brengen. Een jonge man vond het dolkmes van den jager op het pad liggen en reikte het den houtvester over. Men vermoedde dat de jager twist had gohad on met wien ook maar daar beiden zwegen, bleef het bij vermoedens. (Wordt vervolgd,) vloon en schoen. W. J. 171-20 Vragen te zenden met post zegel aan Bureau Plaatselijke Pers, Laanstraat Soesidijk. Eiervreetsters en veerenpluksters. Eieren vreten en veeren plukken zijn de meest gevreesde ondeugden van het kippenvolkje. Er bestaan velerlei remedies tegen, wat op zich zelf al zegt, dat geen enkele methode tot bestrijding van het kwaad af doende is, want dan zouden we met deze alléén kunnen volstaan. Veeren pluksters 1 vraagt de een. „Een stuk rauw spek in den ren hangen 1" luidt zijn gelijk-gegeven advies. Een ander zweert bij het gebruik van snavelringen voor de overtreedsters. Een derde geeft den slechten raad om de kippen met petroleum te besmeren. Een vierde zoo verstandig om op de ver diensten van veerenpluksters te wijzen als... soepkippen. Tegen het eieren vreten gebruikt men speciale legnesten, waarin even- tueele eiereu buiten het bereik der kippen rollen, maar de hoenders maken van dergelijke nesten niet gaarne gebruik. Men vult uitgeblazen eieren, met mosterd of creoline. Enzoovooits. Elk der genoemde middelen kan in een bepaald geval wel eens baat geven, maar als regel is tegen de bovengenoemde onhebbelijke ge woonten van het kippenvolkje weinig anders en beters te doen dan de delinquenten naar den soeppot te verwijzen. Spoed is daarbij een groot voordeel, want ondeugden worden door de kippen heel gauw van elkaar o ergenomen. Slaagt men er dadelijk in om de eerste overtreed sters te betrappen en uit den toom te nemen, dan voorkomt men veel uarigheid. Tenslotte bedenke men vooral, dat ook hier het voorkomen veel beter en gemakkelijker is, dan het genezeD. Straks, ais de jonge hennen den leg gaan aanvangen, kunnen ze gemak kelijk tot eiervreetsters worden. Een kip is even nieuwsgierig als dom, aan dat laatste herinnert een be kend spreekwoord. Ais een jonge hen haar eerste ei heeft geproduceerd, vindt ze dat blijkbaar een wonder baar iets. Ze bekijkt haar eigen product met veel interesse en pro beert wat ze er al zoo mee kan doen. Allereerst schijnt ze te willen nagaan, of ze het ding uit het nest kan krabben. Lukt dat, dan valt het stuk, de kip proeft van den inhoud krijgt den smaak er van te pakken. Een andere liefhebberij is om de eerste eieren met snavelhou- wen te bewerken. De gevolgen daarvan kuanen al even noodlottig zijn. Vele kippenhouders brengen te laat, d.i. wanneer de leg reeds is begonnen, de steenen eieren in de legnesten. Dat moet al weken voor dien gebeuren Zoodra de jonge hennen in de nesten gaan scharrelen, zien ze dan die steenen eieren. Natuurlijk krabben ze die dingen met het strooisel en al naar buiten ze bepikken de eieren van alle kanten. De kippenhouder brengt alles j maar weer geduldig op haar plaats terug, telkens opnieuw, totdat de kippen-nieuwsgierigheid is bevredigd en het strooisel met de steenen eieren ter plaatse worden gelaten. De kip heeft eindelijk geleerd, dat er met die dingen niets te beginnen is en als ze dan haar eerste echte ei heeft gelegd, kijkt ze er ook niet meer naar om. .Zorg voorts voor een voldoend aantal legnester, anders geeft dat vechterijen om een plaatsje met stuk- treJen der eieren en eiervreten als gevolg. Een nest per drie hoenders is een vereischte. Controleer vooral in de periode van den aanvang van den leg, ge regeld de nesten, want in het begin werkt de kalkafscheiding in het hocnderlichaam dikwijls nog onvol doende, wairdoor zgD. windeieren worden gelegd, welke gemakkelijk stuk getreden kunnen worden. En geef steeds voldoende kalk en schelpen. Wat het veeren plukken betreft, deze ondeugd kan ontstaan door onvoldoende dierlijke vetten in het meelvoer. Koop daarvan vooral een goed en bekend fabrikaat. Wanneer kippen olvoldoende dierlijke eiwitten krijgen, dan zijn ze belust op het druppeltje bloed, dat met de geplukte veer meekomt. Meestentijds echter ontstaat het veeren plukken uit verveling. Wan neer de ruimte in de hokken te klein of de loop tochtig en nat is, in welk geval de dieren te zeer op elkaar gedrongen zitten, gaan ze elkanders pakje uit verveling bepik ken. Houdt ze dus vooral bezig door een deel van het bardvoer in een dik en droog krabbed van zand, kort geknipt stroo, kaf, turfmolm, bladeren, of enkele dezer stoffen tesamen, onder te harken. Laat ze springen naar een bosje groenvoer, geef ze eens een klein korstje brood, voor het bezit waarvao ze elkaar naloopen, breng afwisseling in bet leven van kippen, welke op be perkte ruimte worden gehouden. En als de ruitijd er is, hark dan regelmatig de uitgevallen veeren bij een om ze te verwijderen, want het oppikken dier veeren kan ook al aanleiding worden tot veeren plukken. In bosch en duin. Op hei en strand De huid wel bruin. Maar niet verbrand 5« Noord Limb Fokdag van Roodbont M.R.Y.-vee en V.l) L varkens op 1 September a.s. te Horst De Noord. Limb. Fokdag te Horst zal dit jaar de rij der Limb fokdageD openen en naar wij hopen met eere. Reeds 4 maal werd deze fokdag met steeds stijgend succes georganiseerd en mag zich ook thans weer in veel zijdige belangstelling verheugen. Of schoon de tijden verre van bemoe digend zijn voor den vee fokker, heeft het getal aangiften onze "er- wachtingen overtroffen, en is onge veer hetzelfde gebleven als voor gaande jaren. De catalogus bevat de namen van 400 nummers rundvee, terwijl de afd. varkens met ruim 130 hokken flink voor den dag komt Over de kwaliteit der voor te bren gen dieren zullen we straks kuunen oordeelen, maar gezien de resultaten van vorige jaren, twijfelen we er niet aan, of Noord. Limb, zal ons straks wederom een keurcollectie van M.R.Y. fok vee en V.D.L.-var kens te aaaschouwen geven. Wij zouden hier met een enkel woord willen wijzen, op hetgeen onze Veeteelt Consulent Ic. Jac. Timmermans schreef in zijn verslag over den fokdag te Horst in 1931 „De klasse oudere stieren impo neerde zeer ik noem deze gerust zeldzaam best. De oude koeien met hooge productie vormden een uit stekende collectie. De klasse oudere beeren was prima zij zou een D.L.G. tentoonstelling niet geschaad hebben. Geweldige ma3sa en diepte en vooral goede lengte. In klasse oudere zeugen, waren velen van superieure kwaliteit. Wij meenen aan dit onpartijdig en deskundig oordeel niets meer be hoeven toe te voegen, om aan te toonen welk hoog peil rundveeteelt en varkensfokkerij in deze streken bereikt hebben. Dat de Noord-Limb. Fokdag aan iedere verwachtingen beantwoord heeft, getuigt voldoende het ieder jaar toenemende getal belangstellen den zoo dat wij gerust mogen aan nemen, dat zij die dezen fokdag eenmaal hebben meegemaakt, tot de geregelde bezoekers gaan behooien. De Afd. landbouwmachineriën is wederom met enkele standen uitge breid. De nieuwste machines, welke de moderne boer in zija bedrijf noodig heeft, worden hier voor be langstellenden gedemonstreerd. Het prachtige terrein nabij het kasteel „Ter Horst" is wederom gereserveerd en wordt dank zij de goede zorgen der verschillende commissies, keurig in orde gemaakt, terwijl in de schaduw der oude boomen een berg- Dlaats voor rijwielen en auto's ter beschikking is. De keuringskringen worden dit jaar aanmerkelijk vergroot, zoodat de toeschouwers voldoende gelegen heid zal geboden worden, het ver loop van den prijskamp te kunnen volgen. Bekwame Juryleden en goede regeling zullen zorgen voor vlotte afwerking van het omvangrijke pro gramma. Horst maakt zich weer op om zijn duizenden bezoekers te ontvangen, en zal alles in het werk stellen om ieder voldaan huiswaarts te zenden T. Waarschuwing. Tijdens de laatste warme dagen is van het zwembad in de Maas tegen over Geysteren zeer druk gebruik gemaakt. Waar deze inrichting be staat, is voor de politie geen reden meer om toe te laten, dat buiten de aangewezen wegen, die voor de ge bruikers dezer inrichting opengesteld zijn. door het weiland geloopen wordt om op andere plaatsen langs den oever zich uit te kleeden en te zwemmen. Door Rijks- en Gemeentepol tie zijn dan ook tal van procesverbalen opgemaakt. Ook zijn er verschillende personen bekeurd die zonder bevoegd te zijn, zich op dat uur aldaar te bevinden, in het zwembad werden aangetroffen. Auunemiag Kerk Hegelsom Donderdag had te Horst door architect Franssen te Roermond de aanbesteding plaats van de nieuw te bouwen kerk met recto raatswoning voor het nieuw te stichten Rectoraat aan den Hegelsom Ingeschreven werd als volgt Timmers, Sittard f 59390 Engelen, Tegelen f 55900 Boers, Grubbenvocst f 54900 Gebr. Haegens, Horst f 53490 Th. Mooren, Horst f 53300 Van Heeswijk, Boxtel f 5*2900 HaegensMartens, Horst f 52785 Peelen—Keijsers, Horst f 52570 Hendriks, Grubbenvorst f 52520 Gerards, Blerick f 52300 Gebr. Keijsers, Horst f 52150 Bercken-Peulen, Grubbenv. f 514-80 Cuppea—Poels, Horst f 51031 Krekelberg, Maastricht f 50340 L. Everaerts, Horst f 49999 C. Mooren. Horst f 49848 De aanbesteding had plaats met bijlevering van alle materialen met uitzondering van een gedeelte van het schilderwerk. Het werk werd gegund aan L. Everaerts te Horst. Opbouw graan- eit oliemolen. Dinsdag had te Horst door den bouwkundige de heer P. Duyff de aaubesteding plaats voor den op bouw van den molen van den heer G. Buyssen. Er werd ingeschreven als volgt Jan Kleeven f 6027 Jos. Keijsers f 5850 Mart. Lernmen f 5295 Th. Verberkt f 5194 Jan Hagens f 5160 Rectoraatskcrk Melderslo. De plannen tot vergrooten der kerk te Melderslo, zijn aangekondigd en de kosten begroot op f 25000. De aanbesteding zal binnenkort plaats hebben. Doodolyk auto-ongeval te Well Maandagmiddag omstreeks 5 uur reed een vrachtauto, bestuurd door den 27-jarigen A. de Wit uit Venlo op den rijksweg onder de gemeente Well in volle vaart tegen een boom. Drie kooplieden uit Nijmegen, die op weg waren naar Roermond om bij gelegenheid der feestelijkheden aldaar speldjes te verkoopen en achter in de laadbak van den auto gezeten waren, werden van den wagen geslingerd en allen min of meer ernstig aan gelaat, armen en beenen gewond. De bestuurder die een beenbreuk en een gecompli ceerde armfractuur bad bekomen, kan niet meer uit de cabine komen, toen de motor reeds in brand gevlo gen was en verbrandde gedeeltelijk. Ijlings toegeschoten hulp, wist het slachtoffer uit den brandenden auto te bevrijden, doch hij overleed na eenige oogenblikken. Het slachtoffer is gehuwd en vader van twee kinderen. Een van de drie kooplieden had zoodauige verwondingen opgeloopen, dat hij naar het Canisiusziekenhuis te Nij megen moest worden overgebracht. De beide anderen konden na ver bonden te zijn naar hua huis terug- keeren. Moedig redder. Dertien malen waagde de heet B. te Maastricht zijn leven om dren kelingen uit het water te redden. Dertien malen werd zijn onver schrokken moed beloond. De laatste maal is den edelen menschenvriend, die als een geoefend zwemmer be kend stond, noodlottig geworden. B. had enkele dagen geleden een weesjongetje gered, dat in den zoo- genaamden „bloedbak" was gevallen. De „bloedbak" wordt gevormd door den duiker, waardoorheen de Jeker onder de Zuid-Willemsvaart door de Maas bereikt. Tal van cadavers drijven op die plek rond. Waarschijnlijk heeft B. bij de laatste redding te veel van dat vuile water ingeslikt. Zondagnamiddag is hij in het ziekenhuis Calvarië.aberg aan typhus overleden. F. Adriaanse f De heer F. Adriaanse gemeente secretaris van Roermond is Maan dagnacht in den ouderdom van 55 jaren plotseling overleden. Op Augustus 1929 vierde bij zijn 25-jarig jubileum als gemeentesecretaris. De heer Adriaanse is werkzaam geweest ouder ier burgemeesters en was een hoofdambtenaar met diep inzicht. Hij was een flink werker, die zich bijzondere verdiensten heeft verwor ven door zijn werkzaamheid op tramgebied. Hij was ridder in de orde van Oraöje Nassau. Kerkdieven aangehouden. Pastoor Esser te Helden-Pannin- gen bemerkte Zondagmorgen in zijn kerk een tweetal vreemdelingen, die zich daar op verdachte wijze ophiel den. Hij hield een oogje in 't zeil en constateerde, dat beiden 'n achttal waskaarsen bij het Tberesiabeeld aanstaken. Toen ze vertio.dcen wa ren, ging de pastoor de offerblokken nazien en kwam daarbij tot de ont dekking, dat er aan gewerkt was: aan een offerblok waren duidelijk sporen van braak te zien. Direct weid aangiften gedaaa bij den rijksveld wachter Knapen, te Meijel. wien het mocht gelukken, beide verdach e aan te houden en ia arrest lettellen. Hei bieken twee Oostenrijkers te zijn. Behalve eenig geld werden ook nog enkele zilveren medailles van de schutterij te Beringen, die in café Hendriks aldaar werden ontvreemd, op hen bevonden. Tragisch op de Waal by jN'ymegen. Zondagmiddag heeft op de rivier de Waal bij Nijmegen een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan twee jonge menschen het leven heeft ge kost.. De 28-jarige v. d. V. zou omstreeks kwart voor vijf met zijn 3i-jarige verloofde mej. M. M. een roeitochtje gaan maken. Hij had daartoe in de z.g. vluchthaven een roeiboot ge huurd. Toen het bootje builea de haven kwam, passeerde daar juist een sleep. Vermoedelijk tengevolge van zuiging is het roeibootje met groote kracht tegen het eerste schip achter de sleepboot gevaren. Het bootje sloeg om en beide inzittende geraakten te water. V. d. V. greep evenals het meisje zich vast aan het anker van het schip, terwijl zij met de andere hand de roeiboot omklem den. De boot maakte echter water en verdween na korten tijd in de diepte. Van der V. heeft daarbij ook het anker losgelaten en zonk weg. Ver moedelijk is hij onder het schip te recht gekomen: in ieder geval men heeft niets neer van hem gezien. De schipper stak het meisje, dat zich nog aan het anker vasthield, een vaaiboom toe, doch zij was reeds zoo ver uitgeput, dat zij deze uiet meer kon grijpen. Even later ver dween ook zij in de diepte. Ofschoon men nog geruimen tijd de omgeving hi. eft afgezocht is men er niet in geslaagd de lijken der beide slacht offers te vinden. Door een auto gegrepen. Maandagmorgen te ongeveer 7 uur is de 67-jarige Jansen uit Schaik (N.B.) die op sijn rijwiel gezeten den weg overstak nabij den Schaikschen hoek op den weg GraveDen Boscb door een auto uit Den Bosch ge grepen. De ongelukkige werd met verbrijzeld been en een zeer ernstige hoofdwonde r:aar het Sint C athari naziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Het rijwiel werd vernield De auto werd zwaar be schadigd. Door tie hitte bevungen. De 45-jarige landbouwer P. Kneep kens uit Weert, die de vorige week iD de felle hitte eiken dag op het veld gewerkt heeft en plotseling spoorloos verdwenen was, is, naai het Hbld. meldt. Maandag in de bosschen in de omgeving van Weert teruggevonden. De hitte had hem zoodanig bevangen dal zijn geestes gesteldheid er zwaar ouder geledeD had. De ongelukkige moest ter ver pleging in een inrichting worden op genomen. Schapenvleesch voor de soldaten De drie centrale landbouworgani satie berekenen in een adres aan den Minister van Economische Za ken eu Arbeid, dat er in de huidige omstandigheden hier te lande een belangrijk overschot is aan schapen vleesch van ruim 1 millioen K.G. Dit overschot zal, zoo betoogen dat zij, eenigermate kunnen worden verminderd, indien aan leger en vloot naast rund vleesch ook schapen vleesch zou worden verstrekt. Wat de kosten betreft, behoeft hiertegen h. i. geen bezwaar te bestaan, aangezien de prijzen van schapen- en rundvleesch resp. bedragen f0.40 tot f0.45 per K.G. en f0.50 tot f0.60 per K.G. Adr. verzoeken daarom den minis ter deze aangelegenheid met zija ambtgenoot van Defensie te willen bespreken in dien zin, dat aan leger en vloot naast rundvleesch ook scha- penvleesch zal worden verstrekt. Vliasweek Eindhoven van 10 tot 18 September. Uitgaande van de Gemeente Eind hoven ter gelegenheid van de Opening van het Gemeentelijk Luchtvaart terrein „Eindhoven." De K.L.M. bericht aan de gemeente Eindhoven, dat zij ter gelegenheid van de opening van het gemeentelijke Vliegveld Eindhoven, hare mede werking in den grootst mogelijken vorm waarover zij met inachtname van hare diensten - beschikt, aan de Vlieg week zal assisteeren, waar aan eveneens in groote mate tal van binnen- en buitenlandsche sport- en kunstvliegers deelnemen. De K.L.M. heeft voor de Vlieg- week de vrije beschikking over drie van haar modernste passagiers Fok ker vliegtuigen, zoodat eenige duizenden Brabanders tijdens de Eindhovensche Vliegweek de lucht doop kunnen ontvangen. De passagiersvluchten geschieden du 5 in dezelfde K.L.M.-Fokkers, die dagelijks de internationale diensten op Londen, Parijs, Berlijn en Kopen hagen ooderhouden. Het ligt in de bedoeling van de K.L.M. dagelijks passagiersvluchten Ie houden uiteraard het meest boven Eindhoven en omgeving, doch be staat even goed de gelegenheid, naar welke gewenschte plaats in of buiten Brabant een vlucht te ondernemen. Bovendien is de mogelijkheid zeer groot dat één der Amsterdam-Batavia machines, de Oehoe of de Kwartel tei bezichtiging naar Eindhoven komt Pluk van suyüoonen stopgezet. Aan de Cer.trale Veiling te Ter Aar heerschte de laatste dagen een schier hopelooze toestand. Reeds in de laatste dagen der vorige week bleven tieoduizenden kilo's snijboonen onverkocht. Woensdag werd de veiling slechts bezocht door enkele groentehande laren en Donderdag kwam zelfs geen enkele kooper opdagen om de pro ducten der ongeveer 600 aangesloten tuiniers af te nemen. De tuinders hebben thans de pluk stop gezet, om althans het plukloon te besparen. Verkeersongeval. Terwijl twee Belgische geeste'ijkeo over den Rijksweg onder Arcen fietsten ontmoetten zij de tram der M. B. S terwijl hua een auto ach terop reed. Een der geestelijken trachtte nog op het laatste moment den weg over te steken waardoor hij tusschen een boom en den auto bekneld geraakt. Met een gebroken been werd hij naar het ziekenhuis te Venlo over gebracht. Het onweer van Zondag. De onweersbuien, die j.l. Zondag vooral boven het Noorden des lands hebben gewoed! hebben veel schade aangebracht. Te Stedum is tot tweemaal toe de bliksem geslagen in den toren van de Ned. Herv. kerk, zonder echter noemenswaardige vernielingen aan te brengen. Heel anders ging het echter, te 't Zandt. De bewoners van dit plaatsje hebben een onweer meege maakt. zooals dat in gien jaren het geval is geweest. Er viel ontzettend veel regen en de bliksem was niet van dc luebt. Terwijl, behalve de oudste d. ch- ter, alle leden van het gezin ter kerke waren, sloeg de bliksem in de boerderij van den heer Rij/.ebol. Op bet woongedeelte na werd alles een prooi der vlammen. Een groot ge deelte van den oogst ging in de vlammen op. Bij deu arbeider H. Rop aan den Godtinzerweg werd de woning zoodanig getroffen, dat het voorhuis op een ruïne geleek. De gevel was weggeslagen en alle ruiten vernield. Alle meubels waren gebroken. Brand werd hier niet ver oorzaakt. Dit was wel het geval in het kleedingmagazijn van den heer Leeuw. Het gezin wist het vuur echter tijdig te blusschen. Te Delfzijl werd het achterhuis van de boerderij, bewoond door den heer G. Dallinga, door den bliksem getroffen. Het brandde geheel uit, evenals de inboedel, die niet ver zekerd was. De oude molen van den Garre- weerstermolenpolder te Appingedam is ook tijdens het onweer door den bliksem getroffen. De molen brandde geheel af. Een partij turf. een broed machiae met kunstmoeder en een aantal kippen gingen ook in vlammen op. Te Tolberg sloeg de bliksem in de woning, bewoond door de gezin nen Jager en Woldting. Een 14 jarig zoontje van laatstgenoemde familie werd bewusteloos geslagen. De overige leden der familie kwamen met dea schrik vrij. De bliksem ver liet de woning zonder brand te veroorzaken. Alleen werden eenige pannen ruiten en kozijnen vernield. Uit den trein gevallen. Dinsdagmiddag is te ongeveer 1 15 is op de spoorlijn tusschen de Klomp en halte Heuvelscbe steeg onder de gemeente Amerongen een man van middelbaren leeftijd uit den trein ge vallen. De machinist waarschijnlijk gewaarschuwd stopte en reed onmid dellijk terug naar de plaats, waar de man was neergekomen. Een genees heer, die toevallig in den trein zat kon bij het slachtoffer niets anders dan den dood, tengevolge van feen schedelfractuur constateeren. De man bleek te zijn de schipper W. van Schaik te Rotterdam. De trein, welke van Arnhem kwam had een kwartier vertraging. De regeeriug en de tuinbouw. Naar de Msb. verneemt, heeft de zeer ernstige toestand in verschillende takken van tuinbouw de Regeering gedurende den laatsten tijd bezig gehouden. Nu zij dezer dagen alle benoodigde adviezen heeft ontvangen, zal zij zeer binnenkort haar eind oordeel ia dezen vormen.

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6