(jemengde Berichten kelsluiting in verband met door Z.E den Minister van Economische Zaken en Arbeid gemaakte opmerkingen. 9. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een besluit overeen komstig het 3e lid van artikel 9 der Winkelsluitingswet 1930. 10. Voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van de noo dige gelden voor den bouw van een spreekkamertje aan de bijz. School te VeuleD. 11. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van een bedrag van maximaal f 415.50 voor aan schaffing van leer- en hulmiddelen in verband met de uitbreiding der schooi. 12. Voorstel van B. en W. tot belegging van een bedrag van ci'ca f 570.— zijnde de coor het Bestuur der Vereeniging tot stichting en instandhouding eener R.K. bijzondere School St. Antonius, gestorte waar borgsom. 13. Aanbieding van het verslag der Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. 14. Voorstel van B en W. om het nieuw aangelegde plantsoen in de Schoolstraat den naam te geven van „Jan Hensenplantsoen." 15. Vaststelling van het cohier der trottoirbelastiDg 16. Vaststelling van het cohier der rioolbelasting. 17. Af- en overschrijving begroo ting, dienst 1932. 18. Ingekomen stukken en mede- deelingen. Verlofsrecbt. Wij breD^en den houders van een verlof A, voorzoovcr Doodig, iD herinnering, dat uiterlijk 30 Augustus, dus uiterlijk Dinsdag s. ten kantore van den GemeeDte Ontvanger het verschuldigde verloLrecht a f 25 vooc het jaar 19321933 moet worden betaald. Venray 27 Augustus 1632. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. WAARSCHUWING. Vuurwapen wet. inlevering y«« vuurwapenen. De Burgemeester van Venray, be veelt ingevolge artikel 9 der Vuur- wapenwet, dat al degenen, die vuur wapenen of munitie voorhanden hebben, met uitzondering van hen die daartoe ingevolge genoemde wet bevoegd zijn, DEZE MOETEN INLEVEREN, voor 4 September 3.5 ten Gemeentehuize. Degenen, die op of na 4 Septem ber a.s, in het bezit van vuurwapenen of munitie mochten geraken, moeten deze inleveren ten Gemeentehuize binnen drie dagen aanvangende met den dag der verkrijging der vuur wapenen of munitie. Niet voldoening aan dit bevel wordt gestraft overeenkomstig meer genoemde wet. Venray 22 Augustus 1932. De Burgemeester van Venray. O. VAN DE LOO. Morgen Zondag zal de Fan fare St. Catharina uit Leunen een volksconcert geven op de Groote Markt. Aanvang 8 uur namiddag. Woensdag 31 Augustus, 8 uui namiddag, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, zal Venray's Fanfarecorps een volks concert geven op de Groote Markt. Zie achters'aande advertentie. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is een binnenbrand ont staan in de schilderswerkplaats van de Wed. P. Theuws en Zn. alhier Gelukkig werd dit bijtijds opgemerkt en kon het vuur spoedig gebluscht worden. Concours Hengelclub A.s. Zondag zal door de Hengel club St Petrus Banden alhier, in Je Maas te Maashees een hengelwed- strijd worden gehouden. De deel name voor dezen wedstrijd is groot. Om half twee bijeenkomst in het clublokaal Wed. Verbeek, Hoender- straat. Van hieruit gaan de deel nemers per autobus naar de Maas, Café P. Lenssen. De wedstrijd begint om drie uur en duurt h/i uur. De plaatsen voor de hengelaars zijn vanaf het Maasheesche veer tot Kasteel Geystcren. Door de vereeniging zijn prachtige prijzen aangekocht alsbekers, lauwerkransen, lauwertakken, enz., alsmede zeer mooie personeele prijzen. Na afloop van den wedstrijd wordt wederom naar Venray vertrokken alwaar in café Pijpers de prijsuitdee- ling zal plaats hebben. Bisschop en Speeltuin. Enkele dagen geleden werd te Venlo mtt plechtigheid het nieuwe speelterrein voor jonge kinderen in gebruik genomen. De inzegening ge schiedde door den ZeerEerw. Heer Pastoor Motké. Z. H. Exc. de Bisschop van Roermond bad een ruime gift inge zonden. „Wij juichen dit plan van haTte toe", schreef Mgr. Lemmens, ,/n weuscben dat dit plan met het beste succes moge bekroond worden. Gaarne schenken Wij aan allen, die zich met dit mooie werk bezig houden. Onzen bisschoppelijkeu zegen". Een treffend pendant van dit be richt is dit andere nieuwsbericht, dat de gemeentebosschen van Swalmen niet door kinderen zonder geleide mogen betreden worden. Beide berichten geven stof tot nadenken, en mogen aansporen tot daden. De langdurige aanhoudende droogte begint schade te veroorzaken aan de veldvruchten. De s.'ekruben en mangelwortelen. vooral op hooger gelegen gronden krijgen het te kwaad. Ook voor de fruitboomen is de droogte thans nadeelig. GEVONDEN een jas en een damesfiets. Inlichtingen gemeente- po'i ie. Verbod van verknopen eu afsteken van vuur work. De Burgemeester van Venray vestigt de aandacht op de artikelen 25 en 89 der Algemeene Politie verordening. waarbij het o.m ver boden is op of aan den openbaren weg of op zoodanigen afstaod daar van, dat de gebruikers van den weg er gevaar, schade of hinder van kunnen hebben, vuurwerk af te steken of voetzoekers of dergelijke ontplofbare stoffen te hebben te ontsteken of af te schieten en aan winkeliers om aan kinderen beneden 16 jaar vuurwerk te verkoopen. Venray, 26 Augustus 1932 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO HEIDE Het Zondag alhier ge houden Muziekfeest is goed geslaagd. De regeling in de gezellige feestweide was uitstekend. Jammer, voor onze Zangvereeniging, dat de opkomst van htt publl k niet wat grootzr was. Behalve de vereenigingen van Venray, waren ook de Zangvereeni g'ngen uit Deurne en Swolgen aan- wezig. OVERLOON. De kermis was niet zoo druk bezocht als andere jaren. Toch heerschte er een gezel lige drukte, welke door geen enkele wanklank verstoord werd. Zondagtriddag gaf de fanfare van Holthees een goed geslaagde muziek uitvoering. Morgen Zondag en Zondag 4 Sept. za! alhier een groot schutters- concours gehouden worden voor Landstorm en Burgerwacht, uitye schreven door de plaatselijke afd. v.d. B V.L. albier, ter gelegenheid van de opening der nieuwe schiet baan. Een groot aantal afd. hebben hunne toezegging gedaan. Om eenieder in de gelegeoheid te stellen een prijs te wiDnen zoowel dames ah heeren heeft het bestuur een geluksbaan uitgedacht, hier wordt alleen op geschoten met KSO. Hiervoor zijn prachtige prijzen be schikbaar gesteld: le-pr. Germaan Rijwiel ter waarde van f 65 2e prijs Zilver horloge. 3e prijs twee schilderijen, enz. Men zie verder de programma's. Ie Noord Limb, llyou-, Fruit- en Bloem en ten toonstelling. Op 18—19—20 September Bij de op 18, 19 en 20 September te Horst te houden bijententoon stelling is een tentoonstelling van bloemen gecombineerd. Door de deelnemers kunnen op de tentoonstelling gebracht worden I. Fruit A. De meest voorkomende soorten appelen. Prijzen van soort en verpakking B. De meest voor komende soorten peren. Prijzen van soort en verpakking II. Groenten. Diverse soorten groenten, uitgezon derd koolsoorten. Prijzen van soort en verpakking. III. Bloemen, diverse soorten. Belanghebbenden worden er nog maals aan herinnerd dat zij hunne inzendingen kunnen doen tot uiter lijk 1 September a s. Zwemwedstrijden te Geystereu. A.s. Zondag zal in het zwembad te Geysteren na afloop der Hengel- wedstrijden te Maashees om half 5 u.m. een zwemwedstrijd plaats heb ben onder de leden der vereeniging Het gaat dan om het Kampioen schap der vereeniging. We gelooven wel, dat voor dezen wedstrijd veel publieke belangstelling zal zijn. VENLO. De Heer G. Turien te Venlo, Directeur van het Bijkantoor voor Limburg der Levens verzekering- Maatschappij N.V. Rotterdamsche Verzekering-Societeiten (R.V.S.) be richt ons, dat deze Maatschappij aan de Provincie Limburg een leeDing heeft verstrekt, groot f 500.000 rente 5 pet.koers 100 pet. duur 50 jaren. Slachtoffer der hitte De 56-jarige landbouwersknecht Fr. Thijssen te Nederweert, die Zaterdag j.l. door een zonnesteek werd getroffen tijdens zijn werkzaam heden op het veld en deswege naar het St. Jansgasthuis te Weert moest in het bedrijf hier even goed als elders. Het doet weldadig aan en het ge tuigt voor den ijver en voortvarend heid van de afdeelingen van den N.C.B. in het Dekenaat Boxmeer, van hare onde-'afdeelingen en niet worden overgebracht, is aldaar over- het minst van hare leden, De Passiespelen tc Tegelen. De Passiespelen te Tegelen zijn een Nederlandsche gebeurtenis ge worden die wel gewaardeerd wordt getuige de steeds toenemende stioom van bezoekers uit alle deelen van ons land, behalve nog de vele hon derden die verre reizen vanuit 't buitenland ervoor maken. Geregeld komen bij 't Comité dankbrieven binnen en zelfs een vreemdeling uit 't hooge Noorden schreef enthousiast, dat hij enkel en alleen uit oogpunt van kunst de Passie-opvoering was gaan zien en onverdeeld vau oordeel was, dat deze een hoogstaande Kunstdaad mocht genoemd worden. Overal is men doende om de menschen zooveel mogelijk in de gelegenheid te stellen, het Neder landsche Oberammergau te bezoeken en in verband met de vele aanvra gen en verzoeken, vooral van reis- comité's zullen de opvoeringen dan ook nog plaats hebben op iederen Zondag tot en met 18 September. leden. Vrachtauto omgeslagen. Woensdagmiddag werd nabij den spoorwegovc rweg te Echt een met duizenden eieren be'aden Duitsche vrachtauto door een anderen wagen van achteren aangereden, waardoor de auto met eieren onderste boven sloeg. De chauffeur werd met een ernstige hoofdwonde onder den wa gen uitgehaald, de eieren vielen groofendeels stuk. Naar den be stuurder van den wagen, die de aanrijding veroorzaakte, en zonder zich om het voorgevallene te be kommeren doorreed, wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Ernstige vechtpartij. Reeds jaren lang bestond er een veete tusschen bewoners van een woonwagen in het woonwagenkamp te Sittard en bewoners van het woonwagenkamp aan den Heksen- berg te Heerlen. Dinsdag jl. kwam het tusschen beide groepea tot een treffen in het café J. te Leyenbroek- Sittard. Het huisraad van het café diende tot wapenen. Zwaar werJ gestreden met stoelen en bierglazen. Drie groote ruiten werden inge gooid. Van beide kanten vielen gewonden. Een der vechtersbazen die een mes trok, werd met een groot bierglas bt-wusteloos geslagen. De polilie kwam tusschenbeide en deed een drietal arrestaties. Ernstige val. Bij den bouw van een nieuwe woning in de Slachthuisstraat te Sittard, had een der arbeiders het ongeluk, van een hoogte van 10 M naar beneden te vallen. Zwaar ge wond werd hij opgenomen, waarna terstond geestelijke en geneeskundige hulp werd ingeroepen. De man is in levensgevaarlijken toestand naar het R.K. ziekenhuis „De Goddelijke Voorzienigheid" vervoerd. De spaarzame. Door de mijnpolitie van de Oranje Nassau Mijnen te Heerlen is op de mijn Oranje Nassau I te Heerlen aangïhouden de 25-jarige mijnv erker S. die e.'n aanzierlijke hoeveelheid materieel uit de ondergrondsche werken van de mijn gesto'eo heeft. Hij nam iederen dag een aartal gereedschappen in zijn zak mee en deed dit al eenige maanden lang. Hij was voornemens een eigen smederij te beginnen. Ook heeft bij bij een ijzerhandelaar op het stations- emplacement een aantal lascbappa- raten gestolen. De roan is in ver zekerde bewaring gesteld. De goederen zijn in beslag geno men en de mijnpolitie stelde een nader onderzoek in. In warme soep verbrand In Herzogenrath bij Kerkrade viel een 3 jarig kindje van een spoor wegarbeider in een onbewaakt oogenblik in een ketel met gloeiend heete soep. Na hevig lijden is de arme kleine in het ziekenhuis over leden. Prettige samenwerking. Toen Dinsdag twee van de drie wethouders der gemeente Kerkrade zich op het aangegeven uur ten raad- huize bevonden voor bet bijwonen van de vergadering van het College van B. en W. een der wethou ders had bericht van verhindering gezonden, vernamen ze via den secretaris van den burgemeester, die in zijn kabinet aanwezig was, dat hij, hoewel in dienst zijnde, niet de ver gadering van het College kon bij wonen, wegens drukke werkzaam heden. Weshalve de voorgeschreven vergadeting van het Dagelijksch bestuur wegens onvoltalligheid niet kon doorgaan en zij onverrichterzake huiswaarts moesten keeren. Groote landbouwtentoonstelling te St. Anthonis. 7 en 8 September a.s. zevende groote Landbouwtentoonstelling te St. Anthonis. Getuige het jaarlijksch bezoek zijn deze dagen bij de landbouwende bevolking van Brabant en Limburg en in 't Land van Maas en Waal voldoende bekend. De catalogus is gedrukt en reeds op ruime schaal verspreid. Het getal inzendingen in alle afdeelingen is overweldigendmeer dan 300 num mers rundvee en bijna 200 hokken varkens. Een uitstekende gelegenheid tot het aankoopen van fokmateriaa1. Jonge Boerenstanden komen met een geheel nieuw program voor den dag en ook de Boerinnenbonden vaD Oploo en St. Anthonis zullen laten zien wat zij presteeren, terwijl de Landbouwhuishoudschool evenals vorige jaren zal demonstreereD. De afdeelingen geiten en kippen, die mzn oorspronkelijk achterwege wilde laten zijn op verzoek van ver schillende inzenders weer ingelascht de deelname is weer ruim. De afdeeling gelten overtreft zelfs alle vroegere inzendingen. Uit alles blijkt, dat men hier niet bij de pakken blijft neerzitten al voelt men ook de slagen van de malaise Onze in vorige jaren gevormde kas laat toe den entree-prijs zeer laag te stellen n.l. t 0 35, hetgeen voor niemand een beletsel kan zijn, terwijl alle inzendingen gratis kunnen geschieden. Alleen voor inzendingen door middenstanders en fabrikanten, die plaatsruimte wenschen onder dak wordt een kleine vergoeding in reke ning gebracht. Een ieder wordt tot een bezoek uitgenoodigd en alles wijst er op, dat de dagen weer druk zullen zijn- Ernstige boscli- eu heidebrand. Zaterdagmiddag is tusschen d gemeenten Maashees ea Vierliogsbeek een ernstige bosch- en heidebrand uitgebroken. Tengevolge van de groote droogte en aangewakkerd door den feilen Zuidwesten wind nam de brand een gevaarlijk karak ter aan. Een uitgebreide opper vlakte bosch en heide, toebehooren- de aan de gemeenten Maashees er Vierlingsbeek en verscheiden parti culieren ging in vlammen op. De brand was uren ver in den omtrek zichtbaar. Een oppervlakte ter lengte van 2 K.M. en ter breedte van plm. 800 meter was een laaien de vuurzee. De bevolking van Vierliogsbeek en naburige dorpen heeft het blus- schingswerk met kracht ter hand genomen. Daarbij was men ten zeerste ge handicapt door het feit, dat de om standigheden h;t niet mogelijk maak ten door zijn tegenbranden het vuur te bestrijder. Door het slaan met takken en het graven van brand gangen i-i men er ten slotte in ge slaagd tegen negen uur 's avonds het vuur te stuiten. De uitgestrekte bezittingen van Jhr, De Slocq van Scheltinga zijn ge spaard gebleven. In een keiel gestikt. Woensdagmorgen is op de stoom wasscherij de Lelie te Veghel een ernstig ongeluk gebeurd. De 28-jarige L.D., was ter plaatse bezig den stoomketel met een che misch product te repareeren. Reed: de vorige week was hij met dit werk begonnen, doch toen bet pre paraat gevaarlijk scheen, had men aanstonds de chemische fabiiek daar van in kennis geste'd Deze verre kerde echter, dat het product onge vaarlijk was, doch voorzichtigheids halve kon men een gasmasker gebruiken. Woensdagmorgen werd met ge bruikmaking van gasmaskers het werk voortgeret. Om de vijf minu ten werden steekproeven genomen die aau de verwachtingen voldeden tot plotseling de 28-jarige L.D. die tusschen den wand en de machine werkte, niet meer gehoord werd, Onmiddellijk werden pogingen in het werk gesteld, om hem te kunnen bevrijdeD, doch dit gelukte Diet gemakkelijk. De doodelijke bedwel ming was reeds ingetreden. Intus- schtn werden de plaatselijke genees- heeren gewaarschuwd en eenige verplegers verschenen, alsook de politie. De doktoren konden echter slechts den verstikkingsdood consta- teeren. De ongelukkige was gehuwd en had drie kinderen. Voorzichtig rao.t koui water. De 18 jarige K. v.d. W, te Woen- sel, die Zaterdagavond, over-warm van het voetballen, thuis eenige gla zen koud water heeft gedronken, is thans aan de gevolgen overleden. Spoorweg-ongeluk op liet station Utrecht. Woensdagmorgen te ongeveer half zes is op het Centraal Station te Utrecht een uit Amsterdam komende goederentrein ontspoord. Hierbij is de hoofdgeleider Kloek- ke, uit Amsterdam, die zich in een der wagens bevond, gedood. Het slachtoffer was van middel baren leeftijd en ongehuwd. De schade is groot. Een vijftal wagens is gedeeltelijk vernield. De oorzaak van het ongeval is onbe kend en een ernstig onderzoek i« onmiddelijk aangevangen. Een gevaarlijk heerschap. Eenige jaren geleden vond te Den Haag een schietpartij plaats toen inbrekers op Houtrust werden be trapt. Hierbij heelt de thans 43-jarige H. P. Rijntjes een revolverschot ge lost op den inspecteur P. De dader werd gearresteerd en tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld Zijn straf zou op 20 April 1943 geëindigd zijn. R. heeft eenige jaren in de straf- gevangenisstraf te Leeuwarden ge zeten en daarop werd hij overge bracht naar het krankzinnigengesticht te Woensel (N.B.). Op 8 Mei van dit jaar, 's avonds om 9 uur, is hij uit het gesticht ontsnapt. De officier van Justitie te Den Bosch loofde f 100 uit voor het terugvinden van R. Tot voor een paar dagen bleven alle nasporingen zonder resultaat. Toen evenwel de politie te Rot terdam vernam, dat de man daar was gesignaleerd. Woensdagavond om 11 uur zagen rechercheurs hem op het strooveer loopen. Zij hebben bem toen neergeslagen uit vrees dat hij anders de revolver zou trekken. Hij werd overgebracht naar het hoofd bureau van politie, waar bleek dat de man in het bezit van een geladen revolver was en bovendien van een valsche pas. Slacht offer der warmte. De landarbeider M. K., die de er dagen te Hoogerheidt- op het veld door de warmte bevangen werd, is aan de gevo,flen over.eden. ff ttl^n Uitvoermogelykheid van varkens gecombineerd. Gelijk reeds eerder is bekend ge maakt, is de richtprijs, welke door of vanwege de Nederlandsche Var kenscentrale voor de varkens betaald wordt eenigen tijdgeled;n vastgesteld geworden op 15 cent per ponl levend gewicht. Uit den aard der zaak ligt het in de bedoeling vaa de Nederlandsche Varkenscentrale voor dezen prijs een zoo groot mog-rlijk aantal varkens uit de markt te nemen. Gelijk echter bekend is, zijn de uitvoermogelijkheden beperkt met name door de contingenteering van den invoer in België en in Frankrijk. DeEogelschebaco imarkt laatgrootere soepelheid toe in zooverre, dat er nog geen contingent voor den invoer is vastgesteld, doch ook hier moet er bij den uitvoer mede rekening worden gehouden, dat her niet wenschelijk is, het aantal varkens, hetwelk wordt uitgevoerd, plotseling naar boven te brengen, aangezien biervan een ongunstige werking zal uitgaan op de prijzen, welke in Engeland voor de Nederlandsche bacon gemaakt worden. Toch heeft de Nederlandsche Varkenscentrale reeds gemeend den uitvoer Daar EageJand met 10 a 15 pet. te moeten verhoogen. Ook bij deze regeling zal het de Nede rlandsche Varkenscentrale echter niet mogelijk zijn alle varkens af te nemen, wanneer een onbeperkt aan bod plaats vindt. Het in werking treden van de Crisis-Varkenswet schijnt bij velen ten onrechte de meening gewekt te hebben, dat het wenschelijk is reeds thans een zoo groot mogelijk aautal varkens ter slachting aan te bieden. Er zij daarom op gewezen, dat het in het belaog van een goeden gang van zaken noodzakelijk is, dat een zoo regelmatig mogelijk aanbod van varkens plaats vindt. De Nederlandsche Varkenscentrale meent er dan ook hij de varkens houders van Nederland op te moeten aandringen te dezen opzichte behulp zaam te zijn door het aanbod van varkens niet boven het normale te doen stijgen. Door schichtig paard omver gereden. Woensdagavond reed een tweetal meisjes per fiets het dorp Havelte uit. Van de andere zijde naderde een venteiskar van bakker D. Bij het passeeren werd het paard voor de kar schichtig, sprong ter zijde en een van de meisjes, de 21-jarige mej. A. ter Heide werd omver ge reden en ernstig gewond. Zij wist nog een nabijgelegen woning te bereiken, doch zakte bij de deur ineen. Terwijl de ziekenauto voor de deur stond is het meisje aan de in wendige verwondingen overleden. Vliegongeval. Bij een landing op het vliegveld Molenheide, te Gilze, kwam het marine-verkeersvliegtuig F8 bestuu d door den korporaal-vliegenier Kro nenburg uit Den Helder, in een kuil terecht en ging over den kop. Een wiel brak en het toestel bekwam nog verdere schade, zoodat het later door personeel van het vliegveld De Kooy ter plaatse moest gedemon teerd worden. De bertuurder bekwam geen letsel. Met valscli nalionaliteitsbewys de grens gepasseerd. Op verzoek van de douane te Beek bij Nijmegen werd door de politie te Nijmegen aangehouden zekere Z. R. uit Hilversum, die te Beek de douane gepasseerd was en een vervalscht nationaliteitsbewijs van een door hem bestuurden auto vertoonde. Toen de commiezen van hem eischten een cautie te storten reed hij met groote snelheid door. De Nijmeegsche politie heeft hem aangehouden aan de veerpont te Nijmegen. De douane heeft voor naier on derzoek de auto in beslag genomen, In ecu put bewusteloos geraakt. Donderdagmiddag wilde de 47jarige landbouwer S. Klaster, te Havelte, een regenput van zijn zwager Zwig- gelaar schoonmaken. Toen "hij in de put afdaalde, viel hij er bedwelmd door gassen, plotseling bewusteloos in. Z. die hem ter hulp wilde komen, geraakte eveneens bewusteloos. Twee andere personen slaagden er in de beide slachtoffers met behulp van touwen naar boven te brengen. Een inmiddels gewaarschuwde geneesheer kon bij Klaster slechts den dood constateeren. De heer Zwiggelaar kwam langzamerhand weer bij- Zijn toestand is naar omstandigheden redelijk wel. Zya buurman doodgestoken. Woensdag heeft de rechtbank te Winschoten den gedetineerden arbei der N. P., 34 jaar, te Stadskauaal, die na een kinderruzie zijn buurman Dost op 14 Juni 1932 zoo met een mes in het hart stak, dat deze spoedig overleed, veroordeeld lot anderhalf jaar gevangenisstraf (de eisch luidde 5 jaren gevangenisstraf. I Tierde postbestelling opgeheven. Behalve in Amsterdam zal ook in den Haag en Rotterdam binnenkort het aantal postbestellingen van vier op drie worden teruggebracht. De ochtend- en avondbestellingen zullen daarbij onveranderd blijven de tweede en zullen worden Brand Te Deurne is het pand van den heer H. van Ooij, dat bewoond werd door den heer A. van Gaal, afgebrand. Ook de inboedel ging bijna geheel verloren. Verzekering dekt de schade. Door de zee meegetrokken. Een 13-jarige jongen is Donderdag bij het baden te Scheveningen ver dronken. Crisis in vroeger tyd. Op een dorp van het eiland holen provincie Zeeland, wordt zco lezen wij in de bladen van Januari 1893 op dit cogenblik door een aantal „werkloozen" paarden-werk gedaaD. In de nabijhe d van het dorp zijn eenige hoüderden boom stammen geveld en deze moeten naar de haven worden vervoerd om daar in s-he pen te woiden geladen. Aan voerlieden en eigenaars van paarden is voorgesteld, dit vervoer te doen tegen vijf en zeventig centen per boomstam. Arbeiders zonder werk, die dit vernamen, zijn zich komen aanbieden om het vervoer te doen zonder paarden, voor zeventig centen per boomstam en dat is hun toegestaan. De paarden zijn dus rustig op stal blijven staan en de menschen loopen nu voor den met boomen geladen wagen en ze zijn er dankbaar voor, dat zij dit mogen, Het i3 voor velen een stuk brood In datzelfde jaar kon men, in 't Noorden van ons land op de velden het contrast zien van den maréchaus see, die op een flink gevoed paard voorbij-reed, strak kijkend naar den uitgemergelden keuterboer, die met vrouw en kinderen al hijgend de egge door bet bouwland trok. Eders de voorbeelden zijn vco: 't grijpen Daar op straat in de stad ziet men 't dakloos huishouden, de kar knarst over de steenen, de man duwt er achter, naast hem loopen vrouw eu kinderen, ze weten niet waarheen De tafereeltjes zija ontleend het Sociaal Weekblad van 1893 blz. 4 en blz 372 Men ziel, dat d: geschiedenis zich herhaalt. Al zal de omvang van deze economische crisis wel veel grooter zijn dan die van 1893. Maar het verschijnsel zelf is niet nieuw. De macht der vrouw. De burgemeester van een klein plaatsje in het Westerwald heeft dezer dagen bewezen, een goed psycholoog te zijn. Het ge al, dat in de „Neue Züricher Nachrichten" uitvoerig wordr verhaald, is nog des te belangwekkender omdat het in direct de vraag beantwoordt wie nu eigenlijk wel de baas is in huis. In de gemeente van genoemde burgemeester hadden de werkloozen d e weikzaam waren bij den ver plichten aibeidsdienst, besloten in staking te gaan. De burgemeester verkeerde dien tengevolge in ernstige verlegenheid en was ten einde raad toen bij plots een inval kreeg, die bijna geniaal genoemd mag worden. Hij schreef een brief aan de vrouwen der stakers en deelde haar kortweg het volgende mede: „Ook uw man behoort cot de stakers. Ik maak U derhalve er op opmerkzaam, dat ik bij verdere wei gering om het werk te hervatten de ondersteuning kan verminderen." Den volgenden moigen waren, hoewel er in het geheel geen besluit door hen genomen was, om het werk te hervatten, de mannen weer voltallig op het werk aanwezig Aanleg. A: „Wat moet uw zoon worden? B; Politieagent. A: Hoezoo, heeft hij daar dan zoo veel roeping voor? B: Roeping niet zoozeer, maar grooten aanleg, want men kan hem nooit vinden, als men hem hebben moet. Gocil bewaken. Een soldaat heeft voor het eerst de wacht. Ia den beginne gaat alles goed en wandelt hij rustig voor zijn schildwachthuisje op en Deer. Eensklaps blijft bij staan en mom pelt: „Wat voor bijzonders zou er toch aan zoo'n schildwachthuisje zijn dat het zoo bewaakt moet worden? Btius boven baas. Bij ons is het theater zoo goed ingericht, dat men bij het opvoeren van „Een zomernachfsdroo a" den geur van natuurlijke bloemen ruiken kan." En bij ons dan! Daar is mij bij de opvoering van de Roovers mijn horloge ontrold. Misverstand. Logeergast (buiten): U moet die varkens niet zoo in de onmid dellijke nabijheid van uwe woning laten komen. Boer: Waarom niet? Logeergast: Omdat het niet gezond is. Boer: Onzia, de beesten zijn nog geen enkelen dag ziek geweest. De Vlaafjjkd jaar op jai Zondag j.l. gen opg«ti om er de i len .Vlami zevental strijders, hart bijzon graven den voet monument,! ren de spre j Vlaanderen C hristus 1 De Ijzer- extremistisci Kh anti BelgisC N name van hebben ook Mchi ten, voorsts Wt besturend staatsverbat d sche demons Ifdati groep- Vao op de eere-l daarmee het de bewegiofl In Lancasl gek nog steeds '9e king. De 1 Lancashire 00 laatste mornf 1 het machtig komen.

Peel en Maas | 1932 | | pagina 2