De Crisis-zuivel-wet. Het nieuwe program. Weelde en genot. öenieiigde Berichten eensklaps op en drinkt in één teug een flesch zoeten wijn ledig, zijn lichaam wordt als een kolengloed de geneesheer beveelt om hem zes mijlen verder weg te brengen. De negers, met dit werk belast, hielden hem midden op den weg met het gelaat naar de brandende zon ge keerd. Eindelijk zeiden de negers „Wij willen dezen duivel, die onzen lieven Heer en de mznschen ver moord heeft, niet verder dragen 1" „Wat scheelt u zeide dokter Guisouf bij zijne aankomst. „Ik heb de koorts en zweet ge weldig," antwoordde de Conventio neel. „Dat. geloof ik wel, voegde de dokter daaraan toe gij zweet uwe misdaden uit." Collot keerde zich om en smolt in tranen weg. Hij riep God en de H. Maagd ter hulp. Een soldaat, wien hij bij zijne komst het brutaalste atheïsme had gepredikt, nadert en vraagj hem, waarom hij God en de H. Maagd aanroept, die hij voor eenige maan den geleden nog bespotte. „Ach, mijn vriend, mijn mond wilde dit mijn geweten wijs maken.' Dan vervolgde hij „Mijn God, mijn God. mag ik nog op vergiffenis hopen Zend mij een trooster, zend mij iemand, die mij ontrukt aan den gloed, die mij verteert. Mijn God, schenk mij den vrede 1" liet naderen van het laatste oogenblik was zoo verschrikkelijk, dat men genoodzaakt was hem af te zonderen, terwijl men een priester ging halen. Hij stierf den l7en Juni 1796, zijne oogen half geopend, zijne leden omgedraaid, golven bloed en schuim uitbrakend. De burger Jeannet, bestuurder van het Directoire speelde een partij biljart, toen men hem dien dood aankondigde. „Laat men hem begraven, hij zal niet meer eer genieten dan een hond," zeide hij zonder zijn spel te onderbreken. De begrafenis ha 1 plaats op een feestdag. De negers doodgavers. die spoedig wilden gaan dansen, begroe ven hem maar halfzijn lijk werd het voedsel van varkens en raven. Steun vobr den boer door den consument. In Nederland is op 11 Juli een belangrijke wet in werking getreden: de Crisis-zuivelwet. Waarom deze wet Ze werd in het leven geroepen om de melkveehouders te steunen, omdat dezen hun melk en boter sinds langen tijd moesten afleveren beneden dezen productieprijs Dit moest op den duur natuurlijk een ondergang van onzen veestapel tengevolge hebben, hetgeen een ruïne zou worden voor den boerenstand, De Crisis-zuivelwet heft van de zuivelproducten een soort belasting, in den vorm van een bijslag, die op de prijzen wordt gezet en door de binnenlandsche verbruikers be'aald. Maandenlang heeft de melkveehandei den boterverbruiker gesubsidieerd door hem tegen al te lage prijzen boter te leveren, thans worden de rollen omgekeerd en komt de beurt aan den verbruiker om den veehouder te helpen aan zijn productiekosten te komen en iets te verdieneD. Zooals men weet, wordt voor onze zuivelproduc'en, die geëxpor teerd worden, ook een slechte prijs gemaakt. Toch moeten we ons export- gebied behouden om dit niet en wellicht voorgoed, door anderen ingenomen te zien. Acqjns op boter en margarine. Er wordt nu op de boter voor binnenlandsch gebruik een accijns geheven. Maar het binnenland moet tegelijk meer boter eten, nu het buitenland veel minder afneemt. Dit bereikt men door aan de margarine-industrie voor te schrijveu, voortaan 25 pet. boter door haar product te mengen. Deze stap leidde er op zijn beurt weer toe, dat ook op de margarine een belasting moest worden gelegd, wilde men voor komen. dat het publiek, om de „dure" boter te omzeilen, zich op het ge mengde product ging werpen. De heffing op de margarine had weer tengevolge, dat ook andere spijs- vetten slaolie b.v. moesten worden belast. En door een amendement-Korten- horst werd ook de mogelijkheid van een heffing op producten, waarin de verschillende spijs vetten verwerkt zijn, geopend. Hiermede kan worden ge pelgrims zij behoorden tot t'e i goeden stand, bidd> nd op gegaan van Diest naar scherpen- h en vel. Zij gingen langzaam. Een man op jaren was in hun midden, en hij had voor aan een ouden rozenkrans. In Scherpenheuvel knielde hij langs meer voor het genadebeeld der Lieve Moeder Gods. X'a de H. Mis trad de oude man voor aan de communiebank, en bood den priester een klein schaal tje aan met glinsterende goud korrels gevuld. »Ter eere van Onze lieve Vrouw fluisterde hij ten dank" Meester Dorrens had zijn gelofte vervuld en zijn ex-voto aangebo den. Ilij dacht aan de Haciënda van San José. Hel was zijn dankoffer. EINDE. voorkomen, dat b.v. een buitenlandsch biscuitfabrikant een voorsprong krijgt op zijn met den accijns op de grond stoffen belasten Nederlandschen con current. Naast deze verschillende maat regelen, die in het belang van de leverancieis van de grondstoffen voor de boter getroffen zijn, wordt boven dien gezorgd, dat een behoorlijke hoeveelheid boter in de koelhuizen wordt opgeslagen, zoodat een gedeelte van het thans bestaande teveel straks in den winter, als er minder boter is, tegen goede prijzen verkocht kan worden. Slyging van den boterprys. Het heffingssysteem (dat gepaard gaat met de toepassing van negen aparte merken voor boter, voor margarine en weldra ook voor allerlei eetbare vetten) is in hoofdzaak van administratieven aarddoordat het stelsel der Crisis-Zuivel-Centrale is belasting bij de bron, dus bij de producenten, die ze op den consu ment verhalen, zal het publiek prac- tisch zeer weinig vau de wet be merken, behalve de geleidelijke stijging van den boterpiijs, die echter nog steeds aanzienlijk blijft beneden den prijs, dien de Nederlandsche ver bruiker nog in 1929 voor de boter betaalde. De belasting bedoelt n.l. niet verder te gaan dan den veehouders een uitkeeiing te garandeeren, welke een z.g. richtprijs van 5 6 ets. per liter gewone melk bereikbaar maakt Dit is het aequivalent van de onmisbare productiekosten. Het ligt in de bedoeling in de toe komst den binnenlandschen boterprijs in den groothandel te brengen op f 1.60 per K G. een prijs dien men bereikbaar acht, zoodat in den klein handel de prijs ongeveer f 1.80 zal bedragen. De liefftng. Met de heffing gaat het zoo. De zuivelfabriek koopt van de Crisis-Zuivel-Centiale de merken voor haar vaatjes en stort de daar voor verschuldigde gelden in het Crisis Zuivelfonds. De gelden, die door den verkoop der merken in het Crisis-Zuivelfonds stroomen, worden op gezette tijden aan de melkvee houders uitgekeerd. Zij zullen op de industriemelk (dat is de melk, die tot boter, kaaj, melkpoeder en gecondeu- •eerde melk verwerkt wordl) in de periode van 11 tot en met 30 Juli een toeslag van li/*i cent per Liter' van 3 pCt. vet krijgen. Komt op de boter per kilo een accijns van 42 cent, voor margarine bedraagt de heffing 20 cent per kilo ongemengd, zoodal op het verplichte gemengde product 15 cent per K.G margarine accijns drukt. Hoe de distributie van onver mengde goedkoope margarine onder het miDSt draagkrachtige deel der bevolking geschieden zal, staat nog niet vast. Een commissie onder leiding van het Katholieke Eerste Kamerlid de Bruijn beziet nog deze niet ge makkelijke kwestie. Ook op de kaas zal een heffing worden gelegd. Practisch komt de regeling dus neer op een indirecte belasting. Het groote gezin zal deze dus het zwaarste voelen. Maar er is hier een groot belang aan de orde, waarvoor de groote gezinnen, voor zoover zij het kunnen, een offer zullen willen dragen. De regeering moge echter zorg dragen bij eventueele verhooging der directe belastingen b.v. dat met de belangen van het groote gezin extra rekening worde gehouden. Het concept-program 1933 van de Kath. Staatspartij wijkt in den vorm sterk af van de programs 1922 en 1929. De beide laatstgenoemde geven zeer in het kort een soort tele gramstijl een groot aantal ver langens, omtrent hetgeen de partij in de wetgeving wilde zien opge nomen. Het Dieuwe concept-program vangt aan met beschouwingen beschou wingen in verband met denhuidigen moeilijken politieken toestand en principieele overwegingen. Toelichting is daarbij niet veel noodig. Zeer duidelijk en in een voudige bewoordingen wordt de taak van den staat uiteengezet en de plicht van de burgers om het gezag te eerbiedigen. Als eerste en voornaamste- staats taak wordt dan vooropgesteld, te zorgen, dat het gezin in allerlei op zicht tot volle ontplooiing kan komen. Hoe noodig dit is, wordt nog eens nadrukkelijk aangeduid Deze gezinspolitiek moet het geheele staatsbeleid doortrekken." En nader wordt aacgpgeven, hoe van dit uit gangspunt uit allerlei maatregelen moeten worden beoordeeld. Gaat de zorg voor het gezin voorop, daarnaast staat als hoofd punt voor onze activiteit de poli tiek op sociaal en economisch terrein, welke als fundament moet hebben de richtlijnen, welke de encycliek Qua - dragesimo Anno" geeft. Na deze principieele beschouwin gen volgt het eigenlijke Program van Actie. Het eerste gedeelte bepaalt, wat de Kath. Staatspartij van den Staat verwacht met het oog op de moeilijke tijdsomstandigheden. In het tweede gedeelte wordt de richting aangewezen voor den op bouw eener betere toekomst, welke ook in dezen moeilijken tijd niet uit het oog mag worden verloren. Hierbij is gebruik gemaakt van de voorlightiog, welke aan den Partij raad gegeven is in den vorm van prae-adviezen, die in den loop der laatste jaren behandeld zijn. Verder wordt de houding bepaald iazake zeer actueele vraagstukken, als de regeling van het pachtvraagstuk, waarbij het sociale karakter van den eigendom wordt vooropgesteld. Het program is, wat de desiderata onzer Partij betreft, nog al beknopt de programs van 1922 en 1929 blijven echter, voor zoover niet ge wijzigd of reeds verwezenlijkt,- van kracht. Maar al is het program tamelijk beknopt, toch ware het van belang, dat den katholieken kiezers eenige hoofdpunten in korte en sprekende leuzen werden medegegeven in den verkiezingsstrijd en op hun weg naar de stembus. Onlangs besprak een West Friesche boerin de zuinigheid en speciaal weelde en genot Zij vraagt Hoe kunnen we besparen op onze genotmiddelen Door onschuldig genot vrijwillig prijs te geven Io geen geval Dat is voor ons een onmisbare levensbehoefte. Door minder uit te gaan Voor enkelen was dat misschien niet slecht, doch over het algemeen wordt daarvoor in onzen stand niet te veel uitge geven. Doch we houden er (op het platteland niet 't minsl) nog altijd een verkeerd, schadelijk vergiftig genotmiddel op na den sterken drank die zoovelen zwak heeft gemaakt. Zwak van gezondheid, zwak in geldmiddelen, zwak in den godsdienst Drank, die geen dorst verdrijft, doch steeds dorstiger maakt. Drank, waar van men zoo dom is te gelooven, dat hij zou helpen tegen warmte en koude, droogte en vocht en alles wat men er maar aan te pas kan brengen. Als ge uw gezonde boerenverstand laat werken, begrijpt ge 't immers wel beter. Geloof ook niet, dat hij bij zwaren arbeid 't werk verlicht, integendeel, de drank heeft door zijn vergiftige bestaüddeelen een vetlammenden in vloed op de spierkracht en het zenuwstelsel van den mensch. Van daar het spreekwoord „De borrel voor den werkman is als de zweep slag voor het paard De voerman meent wel. dat het paard er harder om loopt, doch 't dier wordt er op den duur wel schrikkig door, maar zal er geen draver van worden mei uithoudingsvermogen. En toch... er zijn toch nog altijd vrouweo, die meenen dat zij den mannen er een dienst mee bewijzen. Die tegen den schoonmaak en den hooitijd de vijfkanskruik laten vullen! (Daar gaat tegenwoordig voor twintig dure Hollandsche guldens in I) En dan meenen zulke boerinnen, dat het niet anders kan, om dat het al zoo g geweest is. Laat dezulken eens bedenken, hoeveel menschen er in de oorlogslanden zijn, die heel wat noodiger dingen moeten ontberen, waaraan zij altijd gewend waren. Mag ik u eens zeggen, hoe ge die onzinnige geld gezondheid- en gods dienst verdrijvende drinkgewoonten het beste kunt afleeren. Door, juist als bij de kinderen, er iets beter vo^r in de plaats te geven. Als ge het kind ziet spelen met een mes en ge neemt dit zonder meer af, dan schreeuwt 't huizenhoog. Doch als ge met de eene haDd het mes vraagt en met de andere een lekkeren appel toesteekt, dan is de kleine blij. Zoo ook met den borrel voor den werk man. Niet achterhouden zonder iets te zeggen, maar er iets beters voor in de plaats geven. Zoo ken ik iemand, die nooit drank geeft maar in de drukke tijden des Zaterdags vleesch laat bezorgen. En als de boer of de boerin jarig is, met Nieuwjaar en andere gelegenheden, d-.»n gaat er een emmertje melk naar de werkmansvrouw. „Want," zoo redeneert de boerin terecht, „daar heeft het geheele gezin wat aan." Nu zult ge misschien zeggen Ja maar vleesch en melk zijn ook duur. Toegegeven. Doch dan hebt ge ten minste iets goeds voor uw geld. En wat ge duur noemt. Een kan jenever kost tegenwoordig vier gulden. Daar hebt ge tegenwoordig nog veertig kan melk voor. Een kan jenever of veertig kan melk. Wat zal nu voor u zelf en uw werkvolk het beste en tegelijk oog het goedkoopste zijn. En waar- mede zoudt ge uwe onderhoorigen het beste voorbeeld geven. Nog eens laat uw gezonde boerenver stand het antwoord geven. Dan zal geen menschelijk opzicht nog domme spotternij u kunnen weerhouden, om op deze allerbeste manier mee te helpen aan de voor ons allen nood zakelijke bezuiniging. Aanbestedingen. MEERLO. Zaterdag had alhier door den heer J. van Weegen, architect N.I.V.A. te Vierlingsbeek de aanbesteding plaats van' een te bouwen woon winkelhuis. De uitslag was als volgt B. Geurts, Vitrlingsbeek f 5980 Peeters, Pingen-Boers, Meerlo f 5599 Th. Claesseus, Venray f 5350 Th. Siebers, Venray f 5300 P. Spee, Venray f 5273 Veldhuizen, Maashees f 5150 L. van Neerven, Meerlo f 4920 Gebrs. Clabbers, Swolgen f 4780 Het werk werd a<n de inschrijvers gegund. Kosielooze Ry wielbolastingmerken De Inspecteur der Directe Belas tingen. Invoerrechten en Accijnzen te Gennep vestigt er de aandacht op, dat belanghebbenden, wonende in de gemeenten Wanssum en Meerlo, Maashees en Vierlingsbeek, Wanroy, Mill, St. Hubert en Haps io het tijdvak aanvangende omstreeks 15 Juli en eindigende omstreeks 7 Aug. 1932 ter bekoming van een kosteloos rijwielbeiastingmerk zich respectieve lijk kunnen vervoegen bij den dienst- geleider te Blitterswijk, des Woens dags en Zaterdags van 7 tot 9 uur namiddag, bij den dienstgeleiuer te Vierlingsbeek, des Woensdags en Zaterdags van 7 tot 9 uur namiddag en bij den dienstgeleider te Mill des Maandags en Woensdags van 5 tot 9 uur namiddag. Voorts kunnen belanghebbenden tot het verkrijgen van een kosteloos rijwielmerk zich vervoegen op de ontvangkantoren der directe belastin gen en accijnzen te Gennep, Cuyk, Boxmeer en Venray en in gemeen ten, alwaar geen ontvangkantoor der accijnzen gevestigd is bij den betrok- k?n dienstgeleider. Oneerlijkheid in 't spel Op de te Blerick gehouden raads vergadering der gemeente Maasbree, deed de heer Terra als voorzitter der R.K. Arbeidersraadsfractie enkele mededeelingen omtrent het uitkeereD van loon aan de werkverschaffiogs- werken bij de Groote Molenbeek in Noord-Limburg. „Omtrent de loonbriefjes van de werklieden bij de Groote Molenbeek bestaat momenteel onder de arbei ders", aldus spreker „groote twijfel, of zij hun verdiend loon wel uitbe taald krijgen." Zoo wijst o.a. de loonstaat van 3 tot 9 Juni aan dat een bepaalde ploeg arbeiders f 15.10 had moeten ontvangen, terwijl uit de loonzakjes blijkt dat slechts f 13.58 ontvangen is. 't Loonzakje van een andere arbei der gaf, over de week van 17—23 Juni een verdienste aan van f 14.15, terwijl de loonstaat aanduidde dat hij f 16.20 had moeten ontvangen,." Aangedrongen werd om een nauw keurig onderzoek te laten instellen naar de uitbetalingen in het vier- weeksch tijdweek van 330 Juni. Schuttersfeest. Uitslag van het Zondag te Well gehouden schuttersfeest. Houding in den optocht: Ie prijs Willibrordus, Geisteren: 2e prijs St. Joris, Deurne: 3e prijs Hulm (D.) Vendelzwaaien: le prijs H. Ven nekens, Geisteren, 2e Leenders, Deur ne. Marschslaan: le prijs Hulm (D) 2e H. Vennekens, Geisteren. Roffelen; le prijs Geisteren, 2e Hulm (D). Oudste lid: v. Leuven, Geisteren. Verstkomend gezelschap: Ambro- sius, Teteringen. Oudste vaandel; Willibrordus Geis teren. Mooiste uniform: Schutsverein Hulm (D). Grootst aantal leden in den optocht Geisteren. Korpsprijzen vaste paal: le prijs Oranje Agatha. St. Agatha: 2e Wii- helmina, Oeffeit; 3e St, Petrus, Bergen 4e Ons Genoegen. Siebengewald; 5e Heidebloem, Ottersum; 6e St. Joris, Geldrop; 7e Catharina, Ledeacker: 8e Juliana, Oeffeit: 9e Ambrosins, Tet ringen Korps vrije haod; le prijs Oranje Agatha, St. Agalha: 2e Ambrosius Teteringen; 3e Ons Genoegen, Sie bengewald. Koniugskruis; C. v. Amstel St. Agatha. Keizerskruis; v. d, Donk, Geldrop. Eerekruis; J. Lauf, Siebengewald. Kampioen vaste paal; Ie prijs A. Hendriks, Heijen; 2e J. Martens, St. Agalha. 3e M. Wijers, Bergen. Personeele prijs; le prijs J. Martens Sc Agatha, 2e C. Ooms, St Agatha; 3e C Mulders, Bergen; 4e W. v. Rhee, Bergen; 5e Swane, St. Agatha; 6e J. Welbers, Bergen; 7e Th. Gram- ser, Siebengewald; 8e P. Rutten Ber gen; 9e P. Thissen, Bergen: 10e Jac. v. Rhee, Bergen. Kippendiefstallen opgehelderd. De rijkspolitie te Deurne en Some ren is er in geslaagd, in laatstge noemde gemeente, de hand te leggen op den vermoedelijken dader van groote kippendiefstallen, die reeds geruimen tijd de bevolking veront rustte. Aangehouden is een zekeren S. die een hoenderpark van niet minder dan 150 ontvreemde kippen bezit. Verscheidene eigenaren hebben hun bezit reeds teruggekregen. S. heeft een volledige bekentenis afge legd, Hij is ter beschikking van den officier van justitie te Roermond ge - steid. Boerdcry afgebrand. Zondag is de groote nog nieuwe boerderij van J. Aben te Oploo in de vlammen opgegaan. De brand werd ondekt door Dr. Verbeek, die omstreeks middernacht bij een zieke in de buurt werd geroepen. De vlam men waren r. eds de slaapkamer ge naderd van de kinderen.. Deze kon den slechts met moeite worden gered. Alles ging verloren. Eenige varkens en een partij kippen kwamen in de vlammen om. Verdronken. Dinsdagmorgen is uit de haven te Veghel het lijk opgehaald van den sedert Zondagavond vermisten 25-j L. Zeilemans. woonachtig te Veghel. Zondagavond heeft de jongeman nabij de haven gewandeld, waar hij vermoedelijk tengevolg van de duis- tern's, over een paaltje is gestruikeld en te water geraakt. Ministerieel bezoek. Zaterdagmiddag bracht minister E. Verschuur een bezoek aan de export- slachterij en baconfactory der ver- koopvereeniging „St. Antonius" te Weert. Op het privé kantoor onderhield de minister zich met het bestuur over de toestanden in het veehouders- en varkeDsfokkersbedrijf, den handel, afzetmogelijkheden eDZ. Z. Exc. vertrok per sneltrein van 5.35. Zaterdag heeft minister Verschuur een bezoek gebracht aan nog andere gemeeuten in Noordbrabant, om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van meerdere landbouw-aangelegen- heden. Z. Exc. bezocht o.a. de export slagerijen van den N.C.B. te Boxtel de ontginningen en de bebosscbingen te Son. Z. Exc, was vergezeld van den heer M. Cox, voorzifter van den Coop Handelsvereeniging van den N.C .B. te Eindhoven, te wiens huize Z. Exc. de lunch gebruikte. Vrachiuuto verbrand. Een auto-vrachtwagen van den heer H. Hoefnagels was op weg van de Neunensche Kermis naar Stiphout. De as liep warm en de auto werd langs den weg geplaatst. Even later stond plotseling de heele wagen brand. De inhoud, een lcermisschom- mel en bijbehoorend orgel, ging in de vlammen op. De schade beloopt 3500, maar wordt door verzekering gedekt. Gratis „rookertjo" voor raadsleden. B. en W. .>an Eindhoven hadden voor eenigen tijd om bezuinigings reden afgeschaft de gewoonte om in de vergaderingen der raadscommissies gratis sigaren aan de raadsleden te verstrekken. De leden van een tweetal com missies vonden dit blijkbaar voor eigen zak te duur uitkomen en stellen aan den Raad voor om bet gratis rooken maar weer in te voeren In het „sigareoland" willen deze heeren de gemeente blijkbaar niet op een „sigaar" laten kijken i Een vreemde historie. Vader en zoon, W„ uit Heer bij Maastricht, maakte Zaterdagavond eeu uitstapje naar Smeermaes. In dienzelfde nacht is de zood zonder zijn vader huiswaarts gekeerd. Bij nasporingen heeft men Zondagoch tend omstreeks acht uur het lijk van den 58-jarigen vader nabij den doua nepost Smeermaes in de Zuid Wil lemsvaart gedregd. Het lijk is over gebracht naar het ziekenhuis. De zoon kan zich niets herinneren op welke wijze hij zijn vader is kwijt geraakt.... De weg ter plaatse, waar het lijk werd gedregd, bestaat uit een be- behrekkelijk sraallen en hoogen dijk, die kanaal es Maasvlakte scheidt. Door smokkelaars overvallen. Zaterdagnacht werd aan de grens onder Lingsfort bij Arcen (Limb.) een tweetal smokkelaars door een Duitsch Douane-beambte gearresteerd Aanvankelijk verzetten de smokke laars zich niet en gingen ze gewillig met den beambte mee. Plotseling echter wierp een der arrestanten den .beambte een doek over het hoofd tengevolge waarvan de man* op den grond viel. De smokkelaars vielen hem toen met een mes aan, waarmee ze hem meerdere steken toebrachten, terwijl ze hem zijn wapens, als pastool en gummi stok afnamen. Op het hulpgeroep van den beambte kwamen spoedig eenige in de nabijheid wonende landbouwers toegesneld. De gewonde werd opgenomeu en per brancard naar het ziekenhuis te Geldern vervoerd. Zijn toestand is, alhoewel ernstig, niet direct levens gevaarlijk. De inmiddels gealarmeerde douane beambten uit Walbeek en Straelen begonnen direct een achtervolging in te stellen ten einde de gevluchte smokkelaars te vinden. Zondagmor gen werden te Walbeek tweeperso nen aangehouden, die zich niet kon den legitimeeren. De beambten wilden het tweetal arresteeren doch eensklaps trok een van hen een revolver en loste een schot op den ambtenaar welk schot echter miste. De douanier wierp zich op den aanvaller en tijdens de worsteling, die daarbij ontstond, ging de revolver af, waarbij de aanvaller een kogel in het onderlijf kreeg. Ernstig gewond werd hij na voorloopig ve bonden te zijn naar het ziekenhuis te Geldern overgebracht. Bij onderzoek bleek de gewonde te zijn de 24-jarig mijnwerker J. P. uit Lingsfort. Het pistool dit op hem gevonden en in beslaggenomen werd, bleek toe te behooren aan den beambte die Zaterdagnacht door messteken was verwond. Het bleek al spoedig, dat men in J. P. met een der daders van de schietpartij te Lingsfort in den afge- loopen nacht te doen had. De tweede smokkelaar is nog voortvluchtig De tcestand van J. P., die in het ziekenhuis direct operatief behandeld werd is zeer zorgwekkend. Het smokkelen in nieuwe banen geleid. Voor leeken zal het onbegrijpelijk zijn, dat de smokkelaars ondanks de vele arrestaties toch hun gevaarlijk beroep doorzetten. Zij meenen, dat onder zulke omstandigheden het groote gevaar in het grensverkeer alle verdienste onmogelijk maakt. De smokkelaar die in 't grensdistrict zijn sluikhandel uitoefent, gaat gemid deld driemaal per week over de grens iederen tocht met ongeveer 80 35 K.g. op zijn rug. De smokkelwaar, die hij met zich meevoert, bestaat gcootendeels uit de Duitschers zoozeer geroemde „Feinschnittabak". Deze smokkelta bak kost in de „Budes" de smok- keiwinkeltjes aan de grens 3,40 tot 3.60 M. per kilo. De smokkelaar die niet als lid van de bende de grens over trekt en geen dragersloon te betalen heeft en ook minder in gevaar komt dan de bende-smokkelaar verdient in genoemde grensstreek 80—100 pet. Een pak 50 pond dat de kleinsmokkelaar over de grens brengt en verkoopt, brengt hem ongeveer 90 M. op. Het smokkelen met benden heeft meer risico en levert niet zooveel winst op. Het geheele organisatie-systeem van het smokkelbedrijf is verworpen en degenen die thans smokkeleo, doen het behoudens enkele uitzonderingen uitsluitend voor eigen rekening. Wanneer zij slechts eenmaal per week met een pak van 50 pond ta bak de grens ongehinderd weten over te steken, hebben zij een week loon van 90 M. De eenigste hinderpaal voor den smokkelaar is en blijft de grensbe ambte. Doch de geroutineerde smok kelaar weet hierbij wonderen van behendigheid te verricht. Ondanks alle arrestaties is het een feit dat nog dagelijks honderden ongehinderd de grens weten te passeeren. Wordt de smokkelaar gevangen genomen, dan heeft hij zware straffen te ondergaan. Voor 50 pond tabak krijgt hij minstens 13.000 M. boet', Hij kiest c-chter bijna zonder uitzondering de gevangenisstraf, die hij kalm uitzit. Wel zorgt hij er diommels goed voor, dat het hem verdiende geld niet ontnomen wordt. Dat is over geschreven op een familielid van hem ongenaakbaar,... ïu Yollo vaart de grens over. Dinsdagnacht passeerde een smok kelauto vol met suiker de grens te Budel. De kommiezen losten schoten, maar de wagen verdween in groote vaart in de richting Eindhoven. De kommiezen hebben zich daarop langs een anderen weg per auto naar Eindhoven begeven en posteer den zich aan den drukken Woensel- schea overweg, in de hoop, dat de wagen daar zou passeeren, en ja/fcel hun wachten werd beloond, want na eenigen tijd kwam de smokkelauto in een matig gangetje aangereden en werd tot stoppen genoopt. Handen op, klonk het bevel, waaraan de chauffeur en zijn gezel onmiddellijk gevolg gaven. Beide personen werden gearresteerd en de auto in beslag genomen. Bij het onderzoek bleek dat een der kogels, welke te Budel gelost waren, het wagendek doorboord had De zakken suiker waren zoo opge stapeld, dat ze den chauffeur tegen beschieten beschermden. Aanbesteding, Door de Woningbouwvereniging „Nijmegen" te Nijmegen werd aan besteed de bouw van 71 woningen op een terrein bij den Wolfkuilsche weg. Laagste inschrijver J. G. Dek kers, ajdaar, met f 137.730, Wees niet gok, gebruik spek We leven toch wel in een raren tijd. Velerwege wordt geklaagd, dat men met zijn geslonken loontje of met zijn werkloozenuitkeering niet rond kan komen, ja dat men er de kosten van de noodzakelijkste voe dingsmiddelen niet mede bestrijden kan. We gelooven graag, dat het inder daad voor velen een heele toer zal zijn. Maar we begrijpen daarom juist niet, dat men vrij algemeen een goed en goedkoop volksvoedsel negeert het spek. Vroeger wcri op het platteland en door de arbeidende bevolking der steden veel spek gebruiktde weelde van vleesch konden niet velen zich veroorloven. Men hield zich aan rauw spek op de boterham en ge braden of gekookt spek bij 't middag maal en bevond er zich goed bij. Maar dit is nu vrijwel uit. De jongelui believen geen spek meer, zeggen de ouderen. Men schijnt het zelfs als een soort vernedering te beschouwen, spek onder zijn voedingsmiddelen op te nzmen. Om van varkenskoppen nog maar niet te spreken.., Eenzijdige voeding met spek, zoo als vroeger, is natuurlijk niet aan te bevelen, maar het uit te schakelen is al heel onverstandig, want spek

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6