Ipgsd fi PEEL Ei MMS Tl Het Ëousenhuis liiwigi Lossta I SCHOIIII-OpruUaiag Jos. ÈÈ\li Maasteer weit. RIJWIELEN l&ai SAS haipsn. «los. Ariaens BLOSMKVmmiJ EN -MAGAZIJN. NU koopenGroot voordeel degelijke Kousen en Sokken A. A. SANDERS, Einds,raat Bloem- en Bruidsbouquetten, kransen enz. J. Keijzers GAZELLE BURGERS m E.N.R. Reclame-Rijwisten 35 gulden. Peter Hendrïi3 Palmstraat 9 FORNUIZEN W ASCHMACHINES GebrLucas sen, Leunen Zomer. Algem. wèekoverzicht Gemengde Berichten Advertentiën Verven Lukken Behangsel papier Ontvangen Koopt uu nog Th. Foiaweis Wensoht U voor weinig g-ld Machinale Brei-Inrichting allé soorten BLOEMEN en PLANTEN PROFITEERT heden van onze Rijwielstoel j es, Kinderzadelljes, Bagageriemen, Stuurtasschen, Rokvlinders, enz. Inlichtingen gratis bij het Gem. Gasbedrijf Wit en zwart geëmailleerde KacheIkun8tmoeder8, Droog voederbakken Driakemmers en Fonteinen. Afrasteringpalen, Puntdraad, vier- en zeskant Vlechtwerk, Huish Artikelen, landbouwwerktuigen Dames-, Heeren- en Kinderschoenen Zwart lak Damesschoenen vanaf t 3 50 Zwart box Beeren molières vanaf f 3 75 Kinderschoenen zw. en br. vanaf 75 ct. MAAT- EN REPARATIE WERK Zaterdag 2 |uli 1932, No. 27 Als het eenmaal zomer is, dan gaan de dagen korten, zooals de kalender ons leert Den 21 Maart benint de lente, 21 Juni de zomer, meteen gaat de zon dan van dag tot dag vroeger onder. Als de zomer er js. komt de herfst nabij en dreigt de Winter. Wijst bet ons niet op het vergankelijke van alle aardsche zaken Wat verlangen we niet naar den zomer, het hoogtepunt van het jaar, als alles in de natuur haar vollen wasdom heeft bereikt en bloeit in stralende pracht. Op hetzelfde moment nochtans, waarop onze ver langens worden bevredigd, begint tevens de afbraak van al dat schoons, de teruggang, en rijs* het spook van den nakenden ondergang. Is het in het leven niet juist zoo Io de lente van het leven streven we naar kennis en oDtwikkeliDg om den strijd voor den levenswasdom te kunnen voeren. Als we er met veel moeite en arbeid zijn gekomen en trots om ons heen kunnen zien naar hetgeen we hebben gewrocht als we meeoen verkregen te hebben, wat we begeerden als we te den ken te regeeren over wat we ver wierven als we pronken in de be reikte hoogte van kracht en macht als we kunnen omzien naar wat we hebben gesticht een gezin, een be- staan, dan worden we er aan herinnerd, hoe ons leven reeds weer aan het terugbuigen is, ons langzaam terugvoerende vanwaar we gekomen zijn. tot het niets, dat het begin was en weer het einde zal zijn, behalve dan voor geest en ziel. Het komt ons alles niet zoo teleur stellend voor, als we weten, dat er ook na ons nog iets van ons werk zal overblijven en ook dan nog onze geest zich zal doen gelden. Nemen we als voorbeeld den pas ODtslapen Fred, van Eeden. Diens weg was al zoover teruggevoerd, dat de geest hém nog tijdens het leven was ont gaan. Wat van Eeden ons echter voordien schonk en ons na zijn dood Daliet, dat waren de vruchten van zijn geest. Wat hij ons schonk aan schoone gedachten, dat leeft alles nog voort oip hef mensphdom te verkwikken. We zijn niet allen dichters, noch fllisophen. We zijn niet allen geroe pen om aan velen van onzen geest mee te deelen, maar allen zijn we in staat om iets goeds van ons zelve na te laten. Als vaders en moeders reeds lang zija heengegaan, dan kunnen dezer werken nog tot uiting komen in handel en wandel van hun kinderen. Een goede opvoeding kan haar stempel drukken tot in een ver nageslachtwe kunnen vruchten doen groeien, welke nog over tien tallen jaren kunnen worden geoogst. Zoo bezien, behoeft het niet te mistnoedigen, dat we den weg van teruggang betreden hebben op het moment, dat we in de volte van het leven kwamen. De geest van ons werken zal niet zoo gauw vergaan... En ook de ziel, welke het lichaam tot woon faad, z^l njet terugneigen ten ondergang, ipaar voortleven tot des Scheppers eere en volgpnde eenp bestemming, welke we door het levep waardig zijn geworden. Daarom, als we den zomer van het leven hebben bereikt, betreuren we het dan vooral niet, dat we den herfst tegemoet gaan en dat de winter dreigt, want al sterft in den winter het blad van den boom, toch zal niet vergaan, wat in dezen telkens opnieuw tot leven bekrachtigt. Zoo zal ODze geest blijven voortbe staan in onze werken en onze ziel naar des Scheppers wille. Om werken te wrochten echter en verdiensten te verwerven, daartoe moeten we arbeiden, zoolang het dag is- Hoevéél hebben we ons voorge nomen te do£n „in de lange zomer dagen" en boe weinig vgp (Jat alles nebben we tot stand gebrachtWe zjjn plots verrast geworden door de gedachte, dat de langste dag al weer... voorbij was. Toen het lente was in ons leven, hoev.éél hebben we ook t,oen njet gedapht te zullen wrochten, vóór we den zomer van ons besten zopden kennen. En nu we ons bevinden op de middaghoogte, hoevéél blijken we thans te hebben verzuimd Nog is het niet te laat, maar we moeten bedenken, dat de dagen wel geer geleidelijk korten, maar topb telkens iets. De dag van fpofgen ?$1 weer niet zoo lang zijn pis dfe van heden. Stellen we toch niet langer uit, maar werken we met verdubbelde iospanning om in te halen, wat we verzuimden. en bovengrondsche goudzoekers. Als men onzen volksvertegen woordigers breepsprakigheid verwijt j dan ontkennen ze, dat ze aan poli tieke reclame doen, het is de zorg vcor 's lands belang, welke hun activiteit prikkelt. Als Juli in zicht komt echter, wordt de woorden stroom plots afgedamd met vacao- tieplannen en weten onze parlemen- tairieërs te zwijgen in alle talen om het uur van scheiden van het Bin nenhof zooveel mogelijk te verhaas ten. Belangrijke wetsontwerpen kun nen dan ineens in razend tempo worden afgedaan. Voordat de sla gers hun advertentie tegen de crisis- varkenswet goed en wel hadden op gesteld, had de Tweede Kamer het ontwerp al afgedaan. Regeering en Kamer hebben een moeilijk zittingsjaar beëindigd, waar- heel wat tot stand kwam om onzen landbouw en veeteelt in crisis moeilijkheden te steunen. Een loo- nende productie is nu verzekerd van bieten, tarwe, aardappelen en van zuivelproducten, wat alles van groo- te beteekenis is voor de bewoners van de kleigronden, terwijl nu ook eindelijk de kroon !op het werk is gezet door aanneming van de crisis- varkenswet, welke in het bijzonder den boeren op de lichte gronden ten goede komt. Deze waren bovendien reeds een weinig geholpen door den steun verleend aan de pluimveehouderij, Hopen we nu maar, dat alle ge troffen maatregelen tesamen een gun stiger beeld zullen scheppen van den economischen toestand op het plat teland. In Amsterdam heeft men deze week eens alle zorgen opzij gezet om prettig feest te vieren, zoo prettig zelfs, dat het meest roerige deel van de hoofdstede'ijke werkeloozen hun dagelijksche demonstraties ver gaten te ensceneeren. De stedelijke universiteit vierde haar 300-jarig bestaan en deswege waren de schoone Amsterdamsche grachten geïllumineerd, beschenen zoeklichten de ranke torens, werden grootsche spelen opgevoerd, optoch ten gehouden, kinderfestijnen geor ganiseerd. Die en gene in den lande blijkt nog wel wat in zijn spaarpot te hebben. De regeering heeft in de huidige tijdsomstandigheden geen rechtvaardiging kunnen vinden om officieel deel te nemen aan de We reldtentoonstelling—1933 te Chicago Industrieelen en zakenlieden zullen nu, moreel gesteund door de regee ring, de deelname van ons land financieren, waarvoor fondsen tot een kapitaal van f 750.000,— be- noodigd zijn en naar de berichten luiden, ook beschikbaar zullen wor den gesteld, De architect, die ons paviljoen te Vincennes ontwierp, heeft ook voor Chicago een ge bouw ontworpen, hetwelk 9000 M2 expositieruimte zal bevatten en in oud-Javaanschen stijl zal worden opgetrokken. Voor sommige moeders zal het wel een strop wezen, cjat ujt bezui nigingsoverwegingen de leeftijdsgrens voor toelating tot de lagere school, bij Koninklijk Besluit is verlaagd. Voor het komende leerjaar zullen alleen kinderen worden aangenomen welke voor 16 Juli e k. ten minste 5 jaar en 9 maanden oud zijn, In '34 en '35 worden alleen kinderen aangenomen, welke den leeftijd van 6 jaar voor den 16 Juli hebbea bereikt. De Duitsche schatgravers in Zaan dam hebben uit groote diepte spo ren van goud uit den Zaanschen bodem opbeboord, sporen, waaraan sommige twijfelaars luchtjes van Duitsche verlakkerij meenen te ruiken. Het is intusschen niet bekend,' óf veje domqie LJollunders zich hebben lafen verlejden om goed Nederlandsch geld te steken in deze fantastische Duitsche goudgraverij. Met meer succes hebben in Utrecht onbekende goudzoekers bet terrein van 's Rijks IVJunf onderzocht. Ze vonden 164Q gouden tientjes. De pplitie gou ng graag naam en adres dezer goudzoekers kennen, alsmede de plaats, waar ze de schat verbor gen hebben. Als ze madame Syl via eens in trance bracht n ?t Tweede Kamer op recès. De Universiteitsfeesten te Amster- ?iarm' we deel aan de Wereldtentoonstelling te Chicago? De leerplichtige leeftijd. Onder- VOTOAIi. Sèrvatius Venray-N.V.p. Horst 0 Sèrvatius tweede-klasser Na het spelen van een succes volle competitie in Overgang F met als eindresultaat een schitterend kam pioenschap, heeft Sèrvatius de promotiewedstrijden tegen Horst, uit en thuis, tot een goed einde weten te brengen. Scheidsrechter F. Verkoyen ui| Tegelen, bijgestaan door twee neu trale grensrechters, Iaat juist op tijd beginnen. De gasten brengen den bal aan het rollen en loopen dadelijk met groot elan van stapel. Aanstonds zit er bij hen een flink tempo in en komen ze gevaarlijk voor het doe1 van Sèrvatius opereeren. De gastheeren stellen daar een erg zenuwachtig onsamenhangend spel letje tegenover. Nauwelijks zijn ze echter een beetje ingespeeld of er komt meer verband en tempo zco zelfs, dat ze nu het initiatief van de gasten overnemen. Opvallend was het betere kopwerk en betere veld werk der middenlinie bij Sèrvatius. Steed's brengen ze den bal bij hun aanvalshnie, die dan ook vrij spoedig met korte tusschenpoozen den stand tot 3—0 opvoeren. Komt Horst ook al eens bij het doel der gastheeren, dan blijkt gauw dat ze tegen een dergelijk tempo der achterhoede niet kunnen op tornen terwijl de keeper in laatste instantie hun de mooiste kansen om hals biengt. Zijn overbuurman krijgt echter meer en gevaarlijker werk op te knappen. Steeds komt de Sèr vatius aanval in snel tempo op hem aanstormen. Verte schoten vinden bij hem geen genade. Dan maar van dichtbij. Nummer 4 en 5 worden er daD ook ingeloopen. Na de rust wordt het spelgehalte heel wat minder. Sèrvatius voelt zich blijkbaar safe en Horst wijzigt de opstelling daar enkele spelers te kennen geven, het tempo op te paalde plaatsen niet te kunnen hou den. In de tweede helft tracht Sèr vatius herhaaldelijk de score nog op te voeren. Echter het succes blijft uit. Een kwartier voor 't eiude pro beerde Horst nog eens met man en macht om ten minste de eer te red den, doch ook dit mislukt hen. Spoedig daarna komt het einde met 5—0 in het voordeel van Sèr vatius, welke uitslag voor hen ook het tweedeklasserschap inhoudt. Door een auto aangereden. Op den Rotterdamschen weg te Delft is Woensdagmiddag het 9-jarig zoontje van den heer K. bij het oversteken van dien weg aan gereden door een auto. De knaap bekwam een zeer ern-tige hoofdwonde en waarschijnlijk een hersenschudding. De politie vervoerde hem naar het gasthu s. Zija toestand is weinig hoopvol. Bliksem ingeslagen. Te Liempde (N-Br.) is Woensdag de bliksem ingeslagen in den stal vun den Ijeer H. v. d. W. AJles werd in asch gelegd. Een paar qur te voren was in het zelfde dorp de stal, toebehoorend aan den heer W. v. D. afgebrand. De onbewaakte ovonve.?. De sneltrein, die Woensdagmiddag om 4.20 uur uit Heerlen vertrok, kwam onder Spaubeek op een auto. welke tal van meters meegesleurd werd. Hulp was spoedig ter plaatsen. De man, die de auto bestuurde werd totaal vermorzeld. Later is het lijk herkend als van een zekeren Janssen uit Schimmert Surrasaui vertrokken. De grootsch opgezette tou^ee door Nederland van het circus Sar- rasani is Vrijdag te Apeldoorn plot seling beëindigd- Hoewei de voorbereidingen yoor een optrecjep jn. HiNersgm en Haar lem reeds getroffen waren en m?n daarna een tweede bezoek aan Am sterdam zou brengen is rqen hiervan teruggekomen. De Nede Idndsche tournee was flaancieel een groote mislukking. Te Apeldoorn weigerden de mu zikanten Vrijdag tijdens de middag voorstelling op te treden, alvorens hun salaris te hebben ontvangen, aan welken eisch tenslotte de directeur heeft voldaan. Zondagochtend is Sarasani met zestig wagons van Apeldoorn naar Düsseldorf vertrokken, waar Sarasani over eigen terreinen en be- noodigde hallen beschikt. Volgens de direetic wacen de staangelden en de belastingen in Nederland te hoog gedreven, terwijl de economische toestand het bezoek van het publiek tot een minimum terugbracht Gepoogd is nog met een scheep v^artmaatsch^ppij een regeling te treffen voo? een overtocht naar Z. Amerika, doch die poging is mis- lakt. Onbesmet vee, in besmette stallen. Naar het persbureau verneemt is aan den veearts H. ter B. te Naarden de bevoegdheid om op te treden als onbezoldigd rijksveldwachter door den procureur-generaal ontnomen. Deze maatregel werd genomen in verband met de zaak van het brengen van onbesmet vee in besmette stallen op de Hofstede Oud. Eussutu, wat gebeurde op last van den veearts. Doodgevallen. Men meldt uil Lage Zwaluwe Dinsdagmiddag is de 50-jarige VV. van Geel uil Calishoek van een wagen met hooi gevallen. De man werd met een gebroken nek- wervel opgenomen en overleed spoedig. Hij laat een vrouw met elf' kinderen n*. Brand. Dinsdag is te Zeeland bij Grave afgebrand de woning van IV Man- ders. Alles was verzekerd. Te Mill in de Peel is Dinsdag afgebrand de landbouwerswoning van J. C. Alles was verzekerd. Boerderij door bliksem getroffen. Tijdens een hevig onweer, dat Dinsdagavond in de omgeving woedde, sloeg de bliksem in de boerderij van G. Dijkink te Espelo, gemeente Holten (Geld.) Hoewel het geheele gezin zich in het vertrek bevond waar de bliksem insloeg, bekwam niemand letsel. De ontstane brand greep zóó snel om zich heen, dat van de levende have slechts één paard kon worden gered. Een negental varkens en een groot aantal kippen kwamen in de vlam men om. De inboedel ging geheel verloren. Het vee bevond zich in de weide. Alles was verzekerd. Met de kussa er vau door. Te Sassenbeim is ingebroken in de manufacturenzaak van den heer Meiman. De dieven hebben een electrisch werkend kasregister ter waard i van f 1000 met den inhoud daarvan, zijnde f 120, meegenomen. De politie is de daders nog niet op het spoor. Auto rijjdt op een hooiwagen. Dinsdagmiddag reed een luxe auto op den Rijksstraatweg Den Bosch- Nijmegen onder de gemeente Reek bij Grave tegen een voor den auto uitrijdende hooiwagen aan, met het gevojg, dat de voerman van den wagen viel en ernstig gewond op den weg hïeef ligger». De luxe auto reed door en een vijf hondei d meter verder vcvnd voor de tweede maal een hotsing plaats, thans met een uit de richting Nijmegen komenden per sonenauto. Beide wagens werden zwaar beschadigd. Persoonlijke onge lukken vonden niet plaats. Tennist, Sedert Zaterdag wordt te Geldtop vermist de 16-jarige A. S die niet in de Ambachtsschool te Eindhoven is teruggekeerd. Verf zelf Behang zelf A(leen de beste kwaliteiten voor de laagste prijzen bij Hofstraat 8. 20 Alle vakkundige inlichtingen gro Lis. partij prachtige stukken droog Rookyleesph 30 cl. per pond. pijv vet Spek per pond 18 ct. Fijne droge Metworst p.pd. 45 ct. Zuiver Varkensvet p. pond 25 cl. vóór de verhooging onze fijne MARGARINE niet of zonder bons aan o.nze hekende lage prijzen. He bons van Margarine blijven altijd geldig voor waardevolle cadeaux. Hofstraat 21 in alle soorten en Kleuren, koopt dan bij de Depot Wasscherij en Ververij VENRAY Schoolstraat 2 Telefoon 110 Venray's eerste en grootst gesorteerde JE ADRES voor het vervaardigen van alle soorten Steeds groote verscheidenheid in Een bezoek aan onze kweekerij zal U hiervan overtuigen Alle soorten Bloem-, Tuin- en Landbouw- zaden. Gras, klaver, Lupinen, Wikken, kanarie-, Duivenvoeder, Hennep extra gtof. Beleeld aanbevelend, Door de lage prijzen is Heeren bruin lak boxcalf van f 9.75 voor f 5.00 Dames lak suède boxcalf van f 7.00 voor f 3.50 Alle soorten Kinderschoenen voor de helft v. d. prijs. Aanbevelend, EN voor koken voor bakken voor braden voor warmwater bereiding voor strijken voor de waseh de meest moderne modellen. Electro vanaf f 70.—, Handkracht vanaf f 28.— aan uiterst concurreeronde prijzen. Beleefd aanbevelend, Smederij. van de goedkoopste tot de fijnste soorten. ROBINSON Schoenen verminderde prijzen. Verder beveelt ondergeteekende zich beleefd aan voor gepend of gelijmd, voor normale en gevoelige voeten. Concurreerende prijzen. Aanbevelend, Qroote Straat 18

Peel en Maas | 1932 | | pagina 9