Tweed© Blad "Fan „PEEL El MAAS" In twee werelddeelen FEUILLETON Wat er voorspeld is over den loop der wereld Barbertje. öe Kippenhouderij op het Platteland Zaterdag 2 Juli 1932 Drie en vijftigste Jaargang No. 27 Uitvoering art. 22 Grisïszaivelwct, Alle melkveehouders, die aanspraak maken op de uitueering, berekend naar een bedrag van f 0.75 per melkgevende koe per week gedurende ten hoogste drie we en, worden opgeroepen om opgave te doen van de op 15 Juni 1932 in hun bedrijf verzorgd wordende koeien op dagen en plaatsen als volgt Voor de melkveehouders, behoorende tot den Landbouwbond Venray-Kom op Vrijdag 7 Juli a.s. van 5-8 uur Bern. Kruysen Groote Markt, voor degenen wier namen beginnen met de letters A'Op'Zaterdag 8 Juli a.s. van 2-6 uur bij Bern. Kruysen, Groote Markt, voor degenen, wier namen beginnen met de letters M.-Z. Voor de melkveehouders, behoorende tot den Landbouwbond Oostrum op Dinsdag 5 Juli van 2—8 uur in de zaal Linders, Oostrum, voor degenen, wier namen beginnen met de letters A.-L. Op Woensdag 6 Juli van 2-8 uur in de zaal Linders, Oostrum, voor de genen, wier namen beginnen met de fetters M.-Z. Voor de melkveehouders, behoorende tot den Landbouwbond Oirlo op Maan dag 4 Juli van 4—9 uur in het Bonds gebouw. Op Dinsdag 5 Juli van 4—9 uur in het Bondsgebouw. Nadere inlichtingen worden door den Boerenbond verstrekt. Voor de meiveehouders, behoorende tot den Landbouwbond Castenray op Maandag 4 Juli van 2-8 uur in café Kuipers. Op Dinsdag 5 Juli van 2 8 in café Kuipers. Nadere inlichtingen worden door den Boerenbond verstrekt. Voorde melkveehouders, behoorende tot den Landbouwbond Leunen op Maandag 4 Juli van 8—12 en van 2—7 uur in het Bondsgebouw. Op Dinsdag 5 Juli van 8—12 en van 2—7 uur in het Bondsgebouw. Nadere inlichtingen worden door den Boerenbond verstrekt. Voor de melkveehouders, behoorende tot den Landbouwbond Heijde op Don derdag 7 luli van 8-12 en van 2-7 uur bij P. Simons, Heijde. Nadere inlichtingen worden door den Boerenbond verstrekt. Voor de melkveehouders, behoorende tot den Landbouwbond Merselo op Maandag 4 Juli van 8—12 en van 2-7 uur bij P. J- Ewalds. Op Dinsdag 5 Juli van 8-12 en van 2-7 uur bij P. J. Ewalds. Nadere inlichtingen worden door den Boerenbond verstrekt. Voor de me kveehouders, behoorende tot den Landbouwbond Ysselsteyn op Dinsdag 5 Juli van 9—1 uur bij G. Fleurkens, voor degenen, wier namen beginnen met de letters M Z. N.B. De uitbetaling geschiedt ge lijktijdig bij de aangifte. Latere uitbe taling kan als regel niet meer plaats hebben. Valsche opgave is strafbaar volgens artikel 225 Wetboek van Straf recht. Degenen, die geen lid zijn van een der afdeelingen van den plaatselijken Land- en Tuinbouwbond, kunnen zich toch aanmelden en wel bij die afdee- ling, waar zij woonachtig zijn. Ik vertrouw, dat alle belanghebben den, nu het hun door de alzijdige me- dewer ing der plaatselij e besturen zoo buitengewoon gemakkelijk wordt gemaakt, zich ook stipt aan de door de besturen vastgestelde uren zullen houden en niemand zal achterblijven. Venray, 22 Juni 1932 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Jachtwet. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat door den beer Minister van Economische Zaken en Arbeid het volgende is bepaald De jacht op grof wild zal in alle provincies, behave Groningen, Fries land en Drenthe, waarvoor een eenigszins afwijkende regeling is getroffen, geopend zijn als volgt Edelherten en damherten van 22 Oct. 1932 tot 29 Jan. 1933 Hinden van 31 Dec. 1932 tot 29 Jan. 1933 y Reebokken van 27 Juni 1932 tot 49 Toen hij echter de malgordijnen oprolde, zag hij tot zijn innige vreugde zijn trouwen makker, zijn edel ros staan, dal die teekenen van vieugde gaf en zijn meester had weergevonden. Het stampte met de slanke pooten, en wreef den sierlijken kop tegen de raam van het slaapvertrek. Toen Meester Dorrens op het binnen plein trad, kwam het hem hinni kend ie gemoet als een vriend, en legde zijn kop tegen hem aan. Hel zou ook zijn gezel zijn voor de terugreis. Met den Senor nam hij den dag door, de Haciënda op. Prachtige akkers, wijntuinen en boomgaar den, en bewonderde de rust, die er overal heerschte. Zij werkte herstellend, Jterwijl de sprongen van Pedrillo het hunne er toe bij brachten, hem bij goad humeur le houden. De Senor bewaarde steeds zijn deftige kalmte, en droefgeestige, zwaarmoedige wijze van doen. Niets bracht hem van zijn stuk Het geslote graf bleef ook nu gesloten. a Daar ligt mijn geluk begraven, 21 Aug. 1932 en van 8 Oef. 1932 tot 13 Nov. 1932. Reegeiten van 8 Oct. 1932 tot 13 Nov. 1932 Klein wild, in alle provincies, be halve GroDingen en Friesland Patrijz n van 27 Aug. 1932 tot 1 Jan. 1933 Klein wild alle provincies Korhanen van 1 Oct. 1932 tot i Jao. 1933 Fazantenhennen van 1 Oct. 1932 tct 1 Jan 1933 Fazantenhanen van 1 Oct. 1932 tot 29 Jan. 1933 Houtsnippen van 1 Oct. 1932 tot 29 Jan. 1933 Hazen van 1 Oct. 1932 tot 1 Jan. 1933 Waterwild, alle prov. behalve Groningen, Friesland en Drenthe Ganzen van 25 Juli 1932 tot 9 April 1933 Waterwild alle prov. behalve Groningen Friesland, Drenthe en Noord-Holland Watersnippen van 25 Juli 1932 tot 9 April 1933 Waterwild alle provincies. Eenden alle soorten behalve berg eenden en eidereenden van 25 Juli 1932 tot 12 Febr. 1933 Goudpluvieren van 27 Aug. 1932 tot 12 Febr. 19G. dat in het geheele rijk de jacht niet zal worden geopend op herten- kalveren, 'reekalveren (t.w. reëen, die in den loop van hef kalenderjaar zijn geborerbenevens op korhennen zwanen, bergeenden, eidereendeD, duikers, kemphanen, wulpen, schol eksters, grutto's, tureluurs meetkoeteD en waterhoentjes. Venray 20 Juni 1932 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO Een gelukkige toestand zul komen na een wereldrevolutie, zooals het nienschdom nog niet heeft meegemaakt. Wanneer zal die groote crisis een aanvang nemen Niemand kan het met zekerheid zeggen. Toch zijn er eenige voorteekenen ter waarschuwing gegeven. Een zeer vrome vrouw in Lyon, Marie des Terreaux, zegt er dit van „Als ge veel faillissementen ziet, kunt ge zeggen Het duurt niet lang meerAls ge in de winkels, tusschen rijen kousen door, roode mutsen ziet uitgestald, kunt ge zeggen de groote gebeurtenis staat voor de deur." Er zijn nog meer tijdsbepalingen. Eén afkomstig van een monnik van Orval. Maar tot nu toe heeft men zich hiermede nogal misrekend Dan hebben we de wonderlijke profetie van een pater uit Padua, die niet alleen, gelijk de H Malachias een of andere spreuk voor de ko mende Pausen geeft, maar zelfs hun namen. Deze paus is door hem (voor het jaar 1740) aangeduid als Pius XIevenals Malachias noemt bij hem Fides intrepida, onverschrok ken geloof. Maar hij zegt er bij, dat deze Paus weer „koning in Italië" zou zijn Dat is dus al uitgekomen. Verder voorspelt hij, onder zijn regeering eeD „gruwelijke slachting" en een „heilige en heel zekere over winning." Andere profetieën geven te kennen, dat de Paus zal moeten vluchten uit Rome. Paus Pius X moet eeDs een visioen gehad hebben, waarin hem werd getoond, dat een van 2ijn opvolgers uit het Vaticaan vluchtte en daarbij over de lijken van priesters en kloosterlingen, waar zei hij, toen ze aan de kapel met hare graven voorbijgingen, en voor mij is geen nieuw geluk meer, nooit! De avond werd echter in ver trouwelijk gesprek doorgebiacht, en het werd laai, hoewel er gezegd was, dat met het krieken van den dag het drietal op reis zou gaan. Hei afscheid was hartelijk. Diepgeroerd stonden de beide mannen hand in hand op den weg in het woud. Renzo en Carlo waren een eind vooruit om de streken Le verken nen. »God zij met u!„ sprak de Span jaard diep bewogen. "Zijn Lieve Moeder en S*n José beschermen en begeleiden u. »Dank! Dank!" stamelde Meester Dorrens, en de tranen rolden hein over de wangen. Hij had een vriend gevonden, dat voelde hij, een edel trouw hart. »Bid voor mij," snikte de reizi ger en sprong op zijn paard. Nog een wenk en ruiter en paard verdwenen in het woud. Op de duiventil stond Pedrillo. Zoover als hij kon leunde hij uit de smalle opening en zond den reiziger eenige bijzondere sier lijke neuzen, zoover hij kon zijn tong achterna ten afsctieid. De terugreis. Drie ruiters volgden het woud - het St. Pietersplein vol van lag, moest heen stappen De groote be keering van de wereld en de bloei van de Kerk zal plaats hebben ender zijn opvo ger, die genoemd wordt Gregorius XVII, en wordt aange duid als Pastor Aogelicus engelach tige Herder. Dit is een groote, heilige Paus der profetieën. Nog twee tijdsbepalingen Palma Matarelli. een gestigmati seerde in Oria, zei in 1857 „Onze laatste crisis zal die zijn van de schrikbarende rechtvaardigheid en de groote barmhartigheid Gods. De proclamatie van de republiek in Spanje zal er 't signaal van zijn.' Dezelfde heeft ook de afkondiging van de republiek in Italië voorspeld, gevolgd door burgeroorlag. Het eerste is al gebeurd het tweede nog niet. Pater Nectou, een Jezuiet, gestor ven in 1777, beeft dit teeken aange geven „Men zal vlak bij de cata- stroof zijn als Engeland begint te wankelen. Aan dit teeken zal men het weten, gelij«c men de nadering van de Lente, kent. als de vijgeboom begint uit te loopeD." Dat Engeland is beginnen te wam kelen, is voor niemand meer een geheim, die de gebeurtenissen in Engeland zelf. in Ierland en Engelscb Indië eenigszins gevolgd heeft. Iu dit geval zijn we derhalve aan gaande den tijd der vervulling van de profetieën niet geheel ic het onzekere gelaten. We zullen moeten erkennen zijn bovengenoemde uitlatingen werkelijk profetieën, dan is de vervulling er van ook zeer aanstaande Ziehier de groote lijnen van het geen, volgens de voorspellingen de toekomst zal brengen. Heel vele bijzonderheden heb ik overgeslagen. Het zal den lezers misschien gaan gelijk het mij is gegaan hoort of leest men zoo iets, dan is men er van nature huiverig voor en heeft een neiging te zeggen zoo n vaart zal bet wel niet loopen Wie staat er voor in, dat het geen fantasie is van menschen, die aan hysterie lijden of zich interessant willen maken, of zich iets hebben ingebeeld. Het staat ook geheel buiten onze geloofsleer Allemaal waar Maai als men de overeenstemming ziet van al die uit spraken uit alle eeuwen, van de vijfde af, van menschen, die heilig of minstens zeer ernstig van leven waren, die van zoodanige geheimzin nigheid geen studie hadden gemaakt, en voor een deel niet eens de taal verstooden, waarin ze hun openba ringen deden, t<rwijl een zekere pater Callix us, een „zeer eenvoudig man" in het klooster van Cluny (ongeveer 1750) onder de H. Mis in geestvervoering zijn profetie uitsprak en daarna zonder bij kennis geko men te zijn stierfals we daarbij ook zien, hoeveel er van is bewaar heid en bedenken daarbij dan nog, dat zoowel alle rampen als alle gelukkige gebeurtenissen, gelijk de vereeniging der kerken en de bekee ring der Protestanten, in voorberei ding zijn nemen we dan ook nog in oogenschouw dat de encyclieken van zijn Heiligheid den Paus toch ook wel op groote gevaren wijzen... ja, dan zegt men er is reden, er rekening mede te houden Een gewaarschuwd mensch telt voor twee Wat valt er (e doen Bidden en goed leven Zich zelf op alle ge beurtenissen voorbereiden en Gods barmhartigheid afroepen. Er is een profetie die vertelt, dat het uur van de uitkomst is vastge- j steld Uitstel beteekent dus verkor- j ting van den rampzaligen tijd. Eén verzekert zelfs, dat al in 1928 de losbarsting had moeten beginnen, om wille van de deugd en het gebed van velen, die tot inkeer kwamen, heeft God zijn arm nog teruggehou den. We moeten en kunnen tenminste zorgen, dat de goede God niet ge noodzaakt is, oos als het vuil van de aarde op te ruimen TH. KWAKMAN, Pastoor. wijls minder tragisch aanvoelt dan gekomen was. pad, waarlangs Meester Dorrens gekomen was. Hij was het met Renzo en Carlo. Hel ging in vluggen rit. Mondbehoeften voerden ze mee. Niels bijzonders kerrleekende hun weg. En weldra hadden ze de won derlijke woestijn, met de nog won derlijke bloemen bereikt. Halt werd er gehouden om hun dieren rust le gunnen err dan ging het steeds door. Toen dc andere zijde bereikt was en hier en daar reeds kleinere en grootere steden en dorpen zich loonde, namen ze afscheid melde beste groeien voor hun heer en meester, dien ze niet genoeg kon den prijzen. Belooning wilden ze niet Dat zou de Senor niet dulden. Alleen vervolgde Meester Dor rens nu den weg. Maar de streken waren hem niet onbekend. Zelfs de wegen vond hij weer. Zooveel mogelijk veru.eed hij de alleen liggende farmen en dor pen, vooral River City, een, twee, drie, van verre groette hij reeds zijn trouwen vaderlander van Haaren. Hier keerde hij in en beloonde vorstelijk zijn gastvrij heid, bij was immers rijk en hij was blijde het te doen, ried hem echter aan het goud te be waren en het niet dan* in een groote stad te verruilen tegen klinkende munt. Ingitoai» KidifbeHag». Help bijtij'Is! Wacht niet, tot gij te bed moet blijven door scherpe of voortdurende pijnen in den rug, waterzuchtige zwellingen der ledematen of onder de oogen, rheumatische pijnen, on natuurlijk uitzicht der utine, pijnlijke loozing of voortdurende aandrang tot loozing. Begin onmiddellijk bij de eerste kenteekenen met het gebruik van Foster's Rugpijn Pillen. Want zoo lang de in de lendenen gelegeu or ganen door verzwakking niet de vergiftige onzuiverheden uit het bloed filtreeren en verder uit het lichaam verwijderen, kunt gij niet gezond worden. Foster's Rugpijn Pillen werken rechtstreeks op deze verzwakte orga nen, heelen en versterken deze, en verschaffen zoodoende behoorlijk ge zuiverd, rijk en gezond bloed aan alle deelen van het lichaam. En dan bestaat geen verder gevaar voor rheumatiek, waterzucht, ischias, rug pijn, spit en gruis. Bij alle drogisten enz. a f 1.75 per flacon. 29 de groote mijnheer, die zich van een hooge sport van de maatschappelijke ladder neergestort weet en zoo'n 1 diep berouw, meestal voortkomende uit meelij met zich zelf, kan demon- streeren ea explorteeren. In ieder geval is dat alles wel eens aanleiding, dat buitenstaanders een indruk opdoen van ons recht, als uit de geschiedenis van Barbertje het kleine mannetje, dat hangen moest, omdat hij nu eenmaal klein was en onbeteekenend. Dezer dagen werd een strafzaak behandeld tegen een bankiersbedien- de. De bankdirecteur, bij wien hij in betrekking was. had een voor- deelig zwendeltje bedacht met Duit- sche obligaties, welke hij ten on rechte voor „oud bezit" wilde doen doorgaan, omdat de Duitscbe steden Ier wier laste deze obligaties waren uitgegeven, de stukken in dat geval hooger zouden waardeeren bij de inwisseling. Een notaris leende zich er voor om een en auder in een We hebben waardeering voor de Nederlandsche rechtspraak, welke we onpartijdig weten, oordeelende zon der aanzien des persoons; van een klassejustitie is geen sprake in ons vaderland. En toch komt het meer malen voor, dat we ons ergeren aan het verloop van een r^chtsge ding en ons leeken-rechtsgevoel soms onbevredigd blijft. B.v. als een arme drommel, voortgesproten uit een onmaatschappelijk milieu, slecht opgevoed derhalve en nooit gekerd hebbend, hoe bij zijn menschelijke neigingen tot het kwade moet rem men, zwaar wordt gestraft voor een betrekkelijk klein vergrijp, waar tegenover dan de milde berechting staat van zeer behoorlijk opgevoede uitstekend onderwijs genoten hebben de. maatschappelijk gederailleerden. die soms tonnen gouds verduisterden van kleine spaarders of van men schen. die met een bescheiden kapi taaltje en hard werken hun zaak op pooten moeten houden. Al wordt ons rechtsgevoel door zulke en dergelijke tegenstellingen geschokt, toch maken we den rech ters geen verwijt. Die hebben zich te houden aan de letter van de wet welke zeer nuchter is en geen reke ning houdt met sociale omstandig heden. Noch rechter, noch wet kunnen bovendien verhinderen, dat de ontwikkelde misdadiger zijn ken nis misbruikt om te pogen tusschen de mazen van wet en recht door te glippen. Eu eindelijk vejgete men niet, dat een rechter een mensch is als elk ander, een mensch. die on willekeurig, dus onopzettelijk, wordt beinvloed door de rauwe, onver schillige houding van den man uit het volk, die uit gebrek aan op voeding en geestelijke ontwikkeling zijn fout en de gevolgen er van dik- En verder ging toen de reis. Tot weerziens in het vaderland, was het afscheid. »Nu blijf ik ook nieL langer dan 't noodig is in dit ongelukkig land, waar men van God en gods dienst niets kent, maar geld en nog eens geld en rijk worden en pleizier hebben. Zijn reis was gelukkig, alhoe wel het hem af, al bonste hem het hart soms onstuimig in de borst. Hij vreesde voor zijn schat. »Het geld mijner kinderen," fluisterde hij en een glimlach, oneindig zoet, legd zich om zijn lippen, en zijn oogen staarden droom end in de verte, en hij was reeds in gedachten op de Kleine Gracht. Hoe zou hij alles weer goed makt n. Hoe zou hij gelukkig zijn temid den zijner kinderen, hem zoo dierbaar. Vergeven zouden ze hem gaarne dat was zeker, dat wist hij, zijn hart zei het hem. In de verte werd de groote stad zichtbaar, New-York. Het helsche rumoer deed hem pijnlijk aan. Maar met de uiterste voorzichtigheid nam hij zijn intrek in een der voornaamste hotels. Eer het avond was, hij ver trouwde hier zich zei ven niet, zijn schat nog minder, had hij zijn goud verkccht in wissels, op zijn naam alleen op de bank van valsche acte vast te leggen, waarbij de bediende moest fungeeren als strooman, t.w, als bezitter der stuk ken. welke een waarde hadden van 800.000 Mark. De bediende had geweifeld alvorens te teekenen, maar zijn baas zei hem, dat hij er geen kwaad mee kon en bovendien, was nu eenmaal zijn patroon, die een en ander van hem verlangde, de patroon, die hem ook broodeloos zou kunnen maken. Hij teekende tenslotte; hij kreeg er over gens ge;n cent voor betaald. De zaak kwam uit. De bankdi recteur trok tijdig naar Spanje. De notaris werd gearresteerd, maar feg«»n een hooge cautie weer in vrijheid gesteld. De bankbediende trok naar Parijs, maar moest van armoe wel weer terugkeeren. Hij kon geen cautie storten en b'.eef dus in voor arrest. Bij de berechting zijner zaak sprak de Officier van Justitiejheel openhar tig. Deze verdachte, zei hij, is slechts een werktuig geweest handen van zijn patroon en van den notaris. De bankdirecteur zit io Spanje en helaas zoo vervolgd" de Officier is hij tot nu toe niet do r de Spaansche Justitie gevat. De Officier betreurde het voorts, dat de notaris niet samen met der. verdachte terecht staat. Deze notaris zoo zei hij, gebruikt zeer vele rech s middelen om zich aan zijne ver schijning vooc de balie te onttrekken, maar ook zijn tijd zal nog wel komen Na al deze troostredenen cischtc de Officier een jaar tegen den bediende. Ten opzichte van de wet zal er wel niets tegen dezen eisch 'zijn in te brengen, maar het publiek gevoe voor recht zou toch meer zijn vol daan. als de Justitie de zaak tegen den bankbediende had aangehouden tot tijd en wijle zijn baas in Spaije was opgezocht en uitgeleverd en de notaris zijn vele rechtsmiddelen om zich aan de handen der Justitie tc onttrekken, had uitgeput. Nu dringt zich weer de gedachte op aan stumperig Barbertje, die hangen moet. Als we ons den beer Marang heriDr.eren, die na zijn veroordeelinp tot een jaar ter zake den zwendel met Portugeesche bankbiljetten, in vrijheid werd gesteld en daarvar gebruik maakte om naar Brussel te verhuizen: als we voorts lezen, hoe dezer dagen een Amsterdamsch ge neesheer wegens abortus weid ge arresteerd, maar wegens gezondheids redenen voorloopig in vrijheid werd gesteld, waarop de verdachte onmid dellijk naar Duitschland kon reti- reeren; en als we nu weer uit boven vermelde zaak zien, hoe makkdijk Londen, en veiüg geborgen door een tweeden, een soort verze kering. En toen was hij gerust. Nu had hij niets rneer to vree zen. Zijn edel ros bleef hem nog. Het kostte hem veel le moeien scheiden van de Bloem dei Prairiën." Maar hel inoesl. De zoon van den bankier had het piachtige dier gezien, toen Meester Dorrens er aankwam. Hij betaalde een schoonen prijs maar beloofde het trouwe dier als een vriend lief le hebben. Meester Dorrens weende bij hel afscheid, en met trvurt nd hangend hoofd werd Prairiën bloem naar zijn nieuwe stal geleid. Op de haven lag een prachtig schip gereed Ier afreis naar En geland, Londen. Weldra had hij zijn plaa's ge nomen, zijn wissels den Kapitein toevertrouwd. En toen hel anker werd gelicht stond hij daar. Geen blik naar de reuzen stad, maar voor zich uit blikten dé oogen met bijzonderen glans, naar hun geboorteland! Goddank! Naar huis. Het schip, dai op de reede lag, was voor dien lijd prachlig en grool. Niet dat het in T minst geleek op onze tegenwoordige zeekustee- soms iemand van stand en met geld de beenen kan nemen en zijn vrijheid kan herwinnen en be houden dan bekruipt ons weer sterk het gevoel, dat de Justitie zich te gemakkelijk laat beinvloeden onbewust door het arme-zondaars- gezicht van den gesitueerden of in- tellectueelen boosdoener en wat erg onbarmhartig is voor Barbertje die geen geld heeft om te vluchten, geen handigheid genoeg bezit om recht en wet aan zijn laars te kunnen lap pen en in bet uiterste geval ook niet over de tranen beschikt om berouw te huichelen ea het hart van rechters te verteederen. De veilige plaats tijdens onweer. Een groote stad biedt de grootste zekerheid tijde s een onweer, waarschijnlijk omdat er zoovele huizen dour bliksemafleiders be schermd worden. De bliksem is, zooals men weet, eeri eléctrische ontlading in de almosfeer, welke wordt veroor zaakt doordat een stroom uit een wolk van hooge spanning over-» gaal naar eene "an lage. span ning, of wat minder vaak gebeurt, van een wolk naar de aarde. Alleen in het laatste geval is er gevaar. Lucht is een zeer slechte ge leider en biedt groolen weerstand aan 'n slroom die er door wel. Dal is de reden van het licht verschijnsel, dat bij bliksems op treedt. De electrciteit gebruikt n.l. veel energie, bij haar pogin gen om door de lucht te komen. Zeer gevaarlijk is het verblijf in het open veld tijdens onweer. Een bliksemstraal, die uit eer» wolk naar de aarde schiet, bedient zich daarbij gaarne vaneen boom, ^en paal, en ook helaas van een mensch, vooral wanneer deze snelloopend een schuilplaats tracht le vinden. Lange, spitse, alleenstaande boomen zijn zeer gevaarlijk voor hen, die er tijdens een onweer onder schuilen. Een aantal boomen van gelijke hoogte bij elkaar biedt waar schijnlijk een even veiligen schuil hoek. als een slraal van huizen van uniform 'vpe. Indien gij binnenshuis zijt, sluit dan de ramen, of blijft in ieder geval niel in de lijn vaneen deur *n een raam staan. Houdt 11 bovendien op een afstand van haarden, schoorsteenen, gas- en waterleidingspijpen e.d. Ten slotte is heL gelijkvloersch veiliger dan op de bovenverdie pingen Vragen te zenden met post zegel aan Bureau Plaatselijke Pers Laanstraat Soestdijk. Als regel houdt men oude kippen, welke men wil opruimen, nog aan, totdat ze den leg hebben beëindigd, d.i. tot Augustus of September. Dan komen ze ineens met mdli- oenen op de markt, waar de prijzen natuurlijk sterk omlaag gaan. temeer omdat dan inmiddels ook de jacht tijd is geopend en versch wild mede verkrijgbaar is. Toch konden we den pluimveehouders nimmer raden om de slachthce iders eeidzr ter markt' aan te voeren, omdat bet weinige voordeel er van niet zou h bten opgewogen tegen bet verlies Ier opbrengst van eieren, welke nog len, die thans hel verkeer tusschen de oude en nieuwe wereld onder houden. Maar de »Sler der Hoop" zooals de driemaster genoemd was, was een solied en goed ingericht schip goed bemand en de kapitein een een nette man. Van hel oogenblik dal hij aan boord kwam en nog meer dat de ankers gelicht waren, voelde Meester Dorrens in zich en aan zich een verandering voltrekken, die hem zeiven verwonderde. Het scheen alsof van ouds, in den Amerikaan, de vroegere Europeaan, de Nederlander, de Maastrichtenaar Harrike Dorrens van de Kleine Gracht, weer boven kwam. alsof hij ongemerkt den Amerikaan afstroopte, als een kunstmatige huid. Het was een wonderlijke verschijning, en toch was het zoo. Hij werd langzaam weer onge veer, wal hij was toen hij in Antwerpen scheep ging. Hij voelde hel zelve. Dat »vvereldminachligende" dal onbeschaamde, op alles gevalle, dat pertinent alles aandurvende dat zich om niemand geneerende niemand ontziende, alsof men' alleen in de wereld was doende alleen aan zich zeiven denkende, en ook zoowal alles en allen over den schouder aankijkend, min of meer verachtend, zich zeiven voor beter houdend, en Amerikaansehe toestanden boven alles prijzend

Peel en Maas | 1932 | | pagina 5