Bijvoegsel De nog voorradige Kinder-, Backflsh-, Dames- en Vrouwenmantels worden met 20i KORine opgeruimd. Regenmantels, Capes en Jongensblouses met 50 °|o korting. H Profiteer van de gelegenheid [Tevens. Speciale Opruimingsaanbiedingen in prijzen van f 4.- 5.- 6.- 7.-j Raadsvergadering Maashees-Overloon. Zaterdag 11 juni 1932, No. 24 Ingezonden. Bulten verantwoordelijkheid der Redactie. Gas contru Eleetriciteit. Het zijn niet de slechtste vruch ten, waaraan de wespen knagen... Mijnheer de Redacteur, In de advertentiekolommen van Uw blad van 28 Mei j.I. komt een adver tentie voor, waarvan de strekking doet vermoeden, dat zij door iemand is ge plaatst, die nauw verbonden is aan de gasindustrie. Ik zeg: vermoeden, want de advertentie draagt geen onderteeke- nine- zoodat zekerheid hieromtrent niet bestaat. Het kan echter onver schillig zijn, wie de annonce heeft op gegeven alleen zou ik willen consta- teeren, dat de steller der advertentie, wanneer hij te goeder trouw is, blijk geeft van zulk een ontstellend gebrek aan kennis van het onderwerp, dat het wel zeer te betreuren valt, dat hij zich opwerpt als „voorlichter" van het publiek. Zou hij te kwader trouw zijn doch dit wil ik vooralsnog niet aannemen dan tracht hij het publiek te misleiden en een ernstig woord van protest is dan zeerzelerop zijn plaats. Bij de op 27 Mei te Venray vanwege de Stroomverkoopmaatschappij gehou den kookdemonstratie met electrische fornuizen is over het gas als kookbron zelfs niet gerept. Het is in het geheel niet noodig, dat het gas ten gunste van de eleetriciteit wordt afgekamd Het publiek ziet zelf wel, dat electrisch koken, bakken en braden met eleetrici teit niet lang duurt, niet duur is en vele voordeelen boven koken, bakken en braden met gas heeft. Voor hen, die niet op de demon stratie aanwezig waren, wordt hier nog eens vermeld, dat een maaltijd werd bereid, bestaande uit 2 kilo aardappelen, anderhalf pond vleesch, 1 bloemkool, 1 deksaus voor de b'oemkool, 2 ons rijst, twee en een half ons abrikozen. Binnen het uur zat alles netjes in de schalen en.... er was slechts 1.6 kilowatt uur of, in geld uitgedrukt, voor zes en een halve cent aan eleetriciteit verbruikt. Ik geef toe, dat het voor een gas fabriek niet aangenaam is te zien, dat zij, nadat zij eerst haar afzetgebied voor verlichting heeft verloren, nu ook al haar afzetgebied voor verwarming zal verliezen. Maar de techniek kent nu eenmaal geen piëteitde techniek gaat vooruit en het is steeds onmogelijk gebleken deze vooruitgang op den duur tegen te houden. Maar laten wij tot den inhoud der advertentie terugkeeren. De advertentie zegt: „1 M3 gas geeft 4000 W. E. (is Warmte Eenheden is caloriën), 1 kilowattuur geeft slechts 862 W. E„ dus 1 M3 gas geeft bijna 5 maal zoo veel; U kunt hieruit dus afleiden, dat koken met gas veel voordeeliger is dan koken met eleetriciteit." Dit nu is een enormiteit, waarover men niet beter kan doen dan hartelijk lachen- De steller der advertentie had er ook nog bij kunnen schrijven: „1 Kg. steenkolen geeft 7000 W. E. en kost nog geen 2 cent." Waar het juist om gaat iswelk percentage der caloriën wordt nuttig gebruikt! En dan zal het wel geen tegenspraak uitlokken, wanneer ik zeg, dat dit percentage bij een kolenfornuis ongeveer 10 is, bij een gasfornuis on geveer 50 en bij een electrisch fornuis tenminste 70. Het zal echter de huisvrouw in het algemeen onverschillig zijn, hoeveel caloriën de eene en hoeveel caloriën de andere energiebron heeft, resp. welk nuttig effect het gasapparaat en welk nuttig effect het electrische apparaat heeft. Veeleer zal zij vragen „Hoe verhoudt zich de prijs voor koken op gas ten opzichte van den prijs voor koken op eleetriciteit Aan het ant woord op deze vraag heeft de huis vrouw houvast en dit antwoord willen wij dan ook hier geven, waarvoor het echter noodig is, dat eerst de tarieven worden besproken. Als ik wel ben ingelicht, dan is het tarief voor gas in Venray als volgt per M3 15 cent. bij een vastr. van f 1, p. mnd 10 ct p. m3 n n n f 2, n n 9 n n - f 3, 8„„„ De eleetriciteit voor huishoudelijke doeleinden kost in Venray In de 7 zomermaanden 4 ct. per kWh. 5 wintermaanden 6 ct. Het vastrechtbedrag 1 an bij het elec- triciteitstarief buiten beschouwing blij ven, daar dit betrekking heeft op het licht. De electrische toestellen oefenen namelijk in het geheel geen invloed uit op de grootte van het vaste recht. De gasmenschen zeggen, dat 1M3 gas gelijk moet worden gesteld aan 3 kilowatturen, de elcctriciteitsmenschen daarentegen beweren, dat dit slechts 2.2 kilowatturen moet zijn. Laten wij nu voor de vergelijking het verschil deelen en aanhouden, dat 1 M3 gas gelijk is aan 2.6 kilowattuur. Voor een gezin van 5 personen is gemiddeld per dag en per persoon 0.8 kilowattuur noodig, dus per dag totaal 4 kilowattuur en per maand totaal 120 kilowattuur. Deze getallen zijn aan den hoogen kantpractisch elke gebruiker van een electrisch fornuis komt niet hooger dan 0.7 kWh. Is het gezin grooter, dan wordt hel verbruik in verhouding nog lager. De genoemde 120 kilowatturen kosten in de 7 zomermaanden f 4.80 per maand en in de 5 wintermaanden f7.20 per maand, dus totaal per jaar 7 x f 4.80 plus 5 x f 7.20 is f 69.60. 120 kilowatturen zijn gelijk aan rond 46 M3 gas. Voor 46M3 gas per maand moet men in Venray per jaar betalen: zonder vastrecht 12 x 46 x 15 cent is f 82.80; met vastrecht 12 x 46 x 10 cent plus 12 x f 1 is f67.20; met vast recht 12 x 46 x 9 cent plus 12 x f 2 is f 73.68: met vastrecht 12 x 46 x 8 cent plus 12 x f3 is f80.16. Men behoeft nauwelijks de eerste klasse der lagere school doorloopen te hebben om te weten, dat f 69.60 (voor eleetriciteit) minder is dan f 82.80 of f 73.68 of f 80.16 (voor gas). Alleen in het tweede geval zou gas dus zegge f 2.40 in een heel jaar goedkooper zijn dan eleetriciteit, of nog geen cent per dag. Alleen in het tweede geval, maar in de drie andere gevallen is gas in Venray aanmerkelijk duurder dan elee triciteit. En dan mag ik hier ook nog wel iets verklappeneen tarief met nóg lagere prijzen per kilowattuur dan de bovengenoemde is in bewerking en de S. V. M. hoopt dit tarief, dat speciaal bedoeld is voor electrisch koken, binnenkort te kunnen invoeren. Is het nu geen teeken van onwe tendheid ofvan misleiding, wanneer men adverteert, dat gas veel voordee liger is dan eleetriciteit Enelectrisch koken heeft vele voordeelen boven koken op gas, waarvan wij enkele hieronder laten volgen 1) geen explosie- of vergiftigings gevaar! Dit gevaar is werkelijk niet denkbeeldig. Hoe dikwijls leest men niet van gasontploffing of gasverstik- king? De overkokende melk of het overkokende water kan de vlam doo- venkinderen spelen met de gaskraan en laten haar open staande gasslang kan losschieten. Zoo is er een heele rij van mogelijkheden, die feiten zijn gebleken, te noemen 2) practisch geen warmte-uitstra- ling, hetgeen, vooral in den zomer, van buitengewoon groot belang is 3) geen verontreiniging en vergifti ging der lucht door verbrandingspro ducten, die de in de keuken werkzame personen weer moeten inademen eleetriciteit komt dus Uw gezondheid ten goede 4) geen aanslag, dus groote be sparing aan het onderhoud van Uw keuken 5) geen vet- en boterverlies door de veel gelijkmatigere verwarming en de lagere temperatuurgeen slinken van het vleesch 6) geen vuil worden der pannen, van binnen noch van buiten 7) veel minder kans op aanbranden. Wilt U nu nog meer voordeelen weten, vraag dan hen, die reeds elec trisch koken en dat zijn in de provincie Limburg reeds rond 500 gezinnen. De Stroomverkoopmaatschappij le vert de fornuizen compleet opgesteld gereed voor gebruik. De kosten voor de binnenleiding worden dus door de S.V.M. gedragen. Wanneer de aansluitleiding moet worden verzwaard, geschiedt dit vol gens de bestaande voorschriften, d.w. z. in practisch alle gevallen geheel gratis. Ook hier geeft de steller der adver tentiedus foutieve inlichtingen. Bij een electrisch fornuis worden 5 buitengewoon degelijke pannen gratis medegeleverd. Een electrisch fornuis kost, door collectieven aankoop van de electrici- teitsbedrijven, nog minder dan de helft van den prijs, die een jaar geleden moest worden gevraagd. De aanschaf fingsprijs is nu voor zeer velen niet langer meer een bezwaar. De onderhoudskosten van een elec trisch fornuis zijn practisch nihil. Bo vendien is elke kookplaat en elk element van den oven afzonderlijk uit wisselbaar. Ook geeft de S.V.M. nog 2 jaar garantie op een fornuis, terwijl de koopsom in 3 jaar mag worden betaald. Zijn dit nu alle geen factoren, die er op wijzen, dat de S. V. M. van de deugdelijkheid van haar fornuizen overtuigd is Niemand, behalve dan de steller der advertentie, zal daaraan twijfelen. Ik moet het hierbij laten, ofschoon mij dit spijt, want gaarne zou ik nog het principieele verschil tusschen electrisch koken en koken op gas willen uiteenzetten. Ik magechter geen misbruik maken van de gastvrijheid, die de redactie van dit blad mij zoo welwillend heeft willen verleenen. Alleen zou ik nog willen opmerken, dat men toch wel heel erg zwak moet staan, om te adverteeren op een wijze, zooals in dit blad van 28 Mei is ge daan. Terwijl ik U, mijnheer de redacteur, hartelijk dank zeg voor de verleende plaatsruimte, blijf ik, Hoogachtend, L. HARPMAN, Leider der Afd. Verbruiks- ontwikkeling der S.V.M. Op 7 Juni 1932, des nam. 5 uur Afwezig de leden Bruysten en Poels. VoorzitterH. Rieter. SecretarisP. L. Stevens. De Voorzitter opent de vergade ring met den Christelijken groet, waarna de Secretaris de notulen der vorige' vergadering voorleest, welke onveranderd worden vastge steld. Aan de orde Is 1Ingekomen stukken. Goedgekeurd wordt de rekening en begrooting van de Gezondheids commissie. Op verzoek van het Bestuur der R,K. Bijzondere school te Holthees om een voorschot op de gemeente lijke vergoeding, wordt evenals aan de andere scholen toegekend een bedrag van 80 pet. van f 6.16 per leerling. Naar aanleiding van een ingeko men adres van winkeliers wordt be sloten tot vaststelling eener verorde ning, waarbij alle winkels des Zon dags geopend mogen zijn van voor middags 8 tot 's middags 12 uur. Het verslag van de Volkshuis vesting over 1931, opgemaakt door B. en W, wordt den raad aange boden. 2. Verbetering Vierlingsbeeksche beek. De Voorzitter zegt, dat de hoofd ingenieur van den provincialen waterstaat niet accoord ging met het plan tot verbetering van de Vierlingsbeeksche beek, zooals dit in de j.I. gehouden vergadering door den Raad is aangenomen. In verband hiermede is een gewijzigd plan ont worpen, waarbij de werken worden uitgebreid. Deze uitbreiding is nood zakelijk te achten, rekening houden de met de verbreeding der beken in Limburg. Hierdoor komt de begroo ting thans aan f 15800 In Limburg betalen het Rijk en de Provincie samen 5/6 der kosten, terwijl de rest of 1/6 door de belanghebbende ge meenten moet worden betaald bij wijze van voorschot, welk voorschot later door het te stichten waterschap zal worden terugbetaald. Van bedoeld 1/6 gedeelte komt 2/9 voor rekening van Vierlingsbeek en 7/9 voor rekening van Maashees. Dit beteekent voor deze gemeente een uitgaaf van ong. f 2400. De Voorzitter adviseert het plan goed te keuren, opdat spoedig met de uitvoering kan worden begonnen. Weth. Crooymans is er voor, dat zoo spoedig mogelijk wordt begon nen in verband met de werkver schaffing. Het concept-besluit tot het aan gaan der gemeenschappelijke regeling wordt daarna met algemeene stem men goedgekeurd. 3. Benoeming schatter school Holthezs. De Voorzitter zegr, dat door de gemeente een deskundige moet wor den aangewezen voor het schatten van de bijzondere school te Holthees in verband met het bepalen der waarborgsom. Als zoodanig wordt met algemeene stemmen aangewezen P. Koenen, te Holthees. Besloten wordt tot onderhandsche verpachting van de jacht op een be paald gedeelte der gemeente-eigen dommen. door B. en W. evenals andere jaren te machtigen vergunning tot jagen te verstrekken tegen beta ling van f5.— per jaar. Rondvraag. Jans meent, dat in Overloon het licht veel te lang brandt en dat bij het H Hart de lampen nooit aan zijn. De Voorzitter zegt. dat de Pastoor moet zorgen, dat de lampen bij het H. Hart in orde zijn, omdat het verbruik komt ten koste dei ge meente. Wat de straatverlichting betreft, deze behoeft tegenwoordig, nu de dagen op z'n langst zijn, heelemaal □iet te branden. Spreker zal maat regelen nemen. Weth. Crooymans zegt, dat er een eind gemaakt moet worden aan het storten van puin en vuil op wille keurige plaatsen. Hij zou gaarne een plaats aangewezen zien, terwijl er dan streng op gelet werd. Verder worden de fietspaden vernield, door dat paarden en vee er over gedreven worden. Als stortingsplaatsen worden voor Overloon aangewezen 1. aan het Raaiveld. 2 achter P. J. Klaassen in het Helder, en voor Maashees de Vuilniskuil. Deze plaatsen zullen door bordjes worden aangeduid. De Voorzitter zal zorgen dat de politie een streng toezicht zal houden. Geurts vraagt, hoe het zit met 't veldhekke in Maashees, daar dit al langen tijd ontbreekt. De Voorzitter zal er voor zorgen dat dit spoedig gemaakt woidt. Fransen zegt, dat een zeer karig loon wordt verdiend op de werk verschaffing, waar de gemeente 15 ct. per uur uitbetaalt. Spreker vindt het te weinig. De Voorzitter zegt. dat dezer dagen arbeiders in het openbaar zich hebben uitgelaten alsof spreker hen geen goed hart zou toedragen. Hij moet hiertegen protesteeren, omdat het voor de gemeente een nood maatregel is. Er moet een prikkel zijn om werk te zoeken. Spreker hoopt, dat heel spoedig aan de Vierlingsbeeksche beek kan worden begoanen. Wetb. Crooymans zou trachten nogmaals rijkssubsidie te verkrijgen pprummg zomermantels vnmizun de zon H

Peel en Maas | 1932 | | pagina 9