MI JNHARDT'S KINDERZALF De Kippenhouderij op het Platteland. Steun aan de melkveehouderij. Gemengde Berichten geneest het huidje van Uw kindje. Doos 25, Tube 40 ct. Bij Uw Drogist liefdevollen vader, gemeenzaam in omgang en hartelijk als slechts wei nigen. Zijn novicen te St. Agatha en later zijn studenten te Uden heb ben dit wel het beste ondervonden. Voor hen was hij niet een overste die zij vreesdeD, maar een vader tot wlen zij vertrouwvol gingen met al hun vrag» n sn moeilijkheden. Iemand die altijd raad en uitkomst wist, die steeds kon opbeuren en helpen, die met vaderlijke minzaamheid rekening hield met de jaren, de krachten en de zwakheden van zijn studenten. Begiftigd met een groote werk kracht en een vurigen werklust, be drijvig en levendig van karakter, wist hij steeds die joDge vurige ka rakters te matigen, had hij altijd „tijd" om ieder die bij hem kwam geduldig te aanhooren en zachte woorden en rustige gebaren om te kalmeereu en te leiden. Als een vader had hij zijn jongens hartelijk lief; deelde innig in het leed dat henzelf en hun families trof en was ook buiten het plichtmatige contact voortdurend bij ben. Hij leefde met hen, vierde graag met hen hun huiselijke feesten en leerde hen ondertusschen met al hun goede en kwade eigenschappen steeds beter keDnen. Zag men in den dagelijkschen om. gang op de eerste plaats in hem den vader, in de kerk was hij voor alles de priester, die aan toekomstige priesters een voorbeeld gaf in vroom heid en godsvrucht. Hij gaf een voorbeeld bij het godvruchtig vieren der heilige Geheimen. Hij gaf een voorbeeld als hij met zijn studenten neerknielde bij het wonderbeeld van O. L. Vrouw. Hij gaf een voorbeeld door zijn aanwezigheid in de dage lijksche adoratie. Hij gaf een voor beeld als hij onder de „studenten- mis" zoo devoot zat te mediteeren uit de priesterretraite van kardinaal Mercier. Het voorbeeld van een eenvoudig en vroom priesterleven behoort tot de groote verdiensten van dit vijf en twintigjarig priester schap. In Januari 1927 vertrok pater Goumans als leider van de eerste groep Kruisheeren-missionarissen naar de java-missie. De eerste jaren in onze Java missie doorgebracht, zijn zeker niet dc gemakkelijkste geweest in het pries terleven van den Prefect, maar zij bevatten met de schoone vruchten van den eersten oogst, nog schoonere beloften voor de toekomst. Moge het Mgr. Goumans gegeven zijn nog lang en vruchtbaar te wer ken in de veelbelovende Java-missie. tot glorie van God. tot heil van de zielen, tot eer van de Orde van het Heilig Kcuis, wiens trouwe zoon hij voor en boven alles is 1 N.V.Ct. Vragen te zenden met post zegel aan Bureau Plaatselijke Pers Laanstraat Soestdljk. Jonge haantjes. Het hanen-vraagstuk is een moei lijk probleem in de pluimveeteelt, behalve dan voor eendenhouders. Omdat velen dezer laatsten het ech ter nog maar steeds niet blijken te weten, herhalen we het nog eens, dat het aan tweedaagsche eendkui kens gemakkelijk te zien is. of men met (vrouwelijke) eendjes, dan we! met (mennelijke) woerdjes te doen heeft. Dat vast te stellen, gaat op dezelfde manier als met konijnen. Men legt de jonge eendkuikens met den rug op de vlakke hand, het buikje naar boven, den kop naar eigen lichaam gekeerd. Met deD vinger drukt men nu eenigszins het achterlijfje in, schuins naar den kop van het beestje toe. Bij eendjes zal daa de anale opening niets bijzonders laten zien, maar bij woerdjes komt daaruit een nietig lichaampje naar buiten, ter grootte van niet meer dan een speldekoop. Men begrijpe dus wel. dai er voor een juiste onder scheiding wel eenige oefening van Doode is, welke men echter door onderlinge vergelijking van de ver schillende waarnemingen zeer wel kan opdoen. Het opmerkelijke is, dat de aangeduide onderscheiding der kuikens na enkele dagen reeds niet meer kan worden gemaakt, omdat het kleine orgaan der woerdjes dan niet meer naar buiten treedt; wie het vroegste moment van waarneming laat passeeren, kau eerst als de eendkuikens circa 4 maanden oud zijn, aan andere ken merken de geslachten onderscheiden. Jonge woerdjes of haantjes kunnen nimmer met voordeel worden groot gebracht, tenzij men ze voor fok- doeleinden noodig heeft. Men begrijpt dus wel. wat het lot der jonge eend- woerdjes is ze gaan voor een cent of vijf aan de „liefhebbers" weg, of wat handige opkoopers trachten het goedje op de markten der groote steden te slijten aan de aspirant eendeierentters, maar de meesten sterven een zeer vroegtijdigen, over het algemeen pijnloozen dood. Met jonge kip-haantjes staat het geval heel anders Er bestaat inder daad een mogelijkheid om direct na de geboorte de hennetjes van de haantjes te onderscheiden, en wel door de kleur van het dons. Daartoe is het dan noodig om bepaalde ras sen met elkaar te kruisen, maar de rassen, welke daartoe worden ver- eischt, behooren geenszins tot de nutrassen, d.w.z. die, welke verdie nen om haar eierproductie en vleesch- waarde alleen te worden aangehou den. De kruisproducten kunnen noch als nut noch als sporthoen eenige waarde laten gelden. Aan scheikui- kentjelt - dat is de officieele be naming hebben we dus practisch niets. Van jonge kipkuikens hebben we eenvoudig haar ontwikkeling af te wachten om te kunnen vaststellen, wat haantjes zijn en wat hennen. Ten overvloede vermelden we nog even, dat al dat hocus-pocus van menschen, die met een boven de eieren zwevenden gouden ring of door andere kunstmiddelen meenen te kunnen vaststellen, of er hennetjes dan wel haantjes zullen worden ge boren, niets anders dan armelijk geleuter is. De jonge haantjes zijn stroppen in de kippenhouderij. Van de lichte rassen kunnen we bet geslacht met 3 4 weken vaststellen aan de ontwikkeling der kopversierselen van de zwaardere rassen laten de kuikens ons nog een paar weken langer in twijfel en van haar zegt het veerenkleed ons dan het meest. Op dien leeftijd hebben de kuikens ons natuurlijk al heel wat aan voeder gekost. Waar het hier jaarlijks circa 10 millioen haantjes in ons land geldt, mag men aannemen, dat deze jonge dieren ons een schadepost va j enkele millioenen guldens berokkenen. We zouden deze hebben bespaard, als het mogelijk ware om haantjes op eenzelfde wijze te onderkennen, als jonge woerdjes. Omdat we veel aan de jonge haantjes hebben uitgegeven, voor we ze als zoodanig konden ooderscheiden, vinden we het zonde om ze tot eiken of geen prij^ op te ruimen en gaan we door met ze te voederen, tot ze het slachten of erkoopen waard lijken. Het is over het algemeen goed geld naar kwaad geld werpen. Met de huidige prijzen van het slachtgevogelte levert het zeker geen voordeel op om jonge Hesch, gauw Op dit woord »f'lesch" begonnen Pedrillo's oogente glinsteren als karbon kei ijes, en zijn tong werd in haar heele uitgestrekheid, en dat wilde wat zeggen, een waar exercitieplein, en klapte, klapte, dat het een aard had, om dan allerlei manoeuvresin de omstreken van zijn mond uit te voeren, waarna de terugtocht werd aangetreden tot achter de tanden, iets wat onmiddelijk ge volgd werd van twee vervaarlijke sprongen in de richting van den gang, welke, de sprongen meen ik, den eigenaar van tong en beenen, buiten het gezicht der toeschouwers van genoemde oefe ningen bracht. »Ja, Sonor, dat was de hoogste tijd," sprak de Senor van San José »en zonder mijn honden, die zich aanstelden als bezetenen waart gij te laat gekomen, en had gij de deur gesloten gevonden of Pedrillo had in zijn domheid u zoolang opgehouden, dat de pijlen der roode duivels u doorschoten hadden als een schuimspaan." »Dank u, Senor, danku,ikwi9t waarlijk niet wat ik deed,mijn hart stond stil, maar wat is dat*'" Geweerschoten knalden onop houdelijk in de richting van de ingangspoort. De Senor was weg en Pedrillo maakte zich dien tijd ten nutte, om voor den tot onbeweeglijkheid haantjes aan te houden speciaal de haantjes van lichte rassen kunnen ons nimmer opbrengen, wat ze aan onderhoud hebben gekost. We raden daarom slacht ze en eet op, zoo gauw ze te kennen zijn. Heeft men er te veel van, verkoop ze dan. al is het voor een dubbeltje per stuk. Het is bovendien slecht om jonge hennen bij jonge hanen te laten loopen. De hennen worden daardoor vroegtijdig geslachtsrijp, waardoor ze nimmer volkomen uitgroeien, nooit de ontwikkeling en sterkte krijgen, welke voor goede eierproducenten onontbeerlijk zijn. Wil men, om welke reden dan ook, de jonge haantjes niet aanstonds opruimen, dan moet men ze toch zoo spoedig mogelijk scheiden van de hennen. gedoemden Meester Dorrens, steeds nieuwe nummers van cabri- olen en sprongen mitsgaders accompagnement van de noodige grimassen, van een tot nu toe uitgevoerd pogramma, ten beste geven. Hij had wonderveel succes met zijn uitvoeringen. Meester Dorrens schudde van het lachen en als hem dan de tranen over de wangen liepen, maakte Pedrillo een zwaai, een draai, een pirouette op zijn hiel, dat hij onmiddelijk voor hem op zijn voeten terecht kwam, bij wijze van een buiging, een vreeselijk eind van zijn tong liet zien en in een wip ook weer verdween. De Senor trad binnen even kalm en even majestueus als altijd, en ging doodbedaard tegenover Mees ter Dorrens zitten. »Er liggen nog al lal van dooden en gewonden op den weg voor de haciënda, maar ik ben er niet meer noodig. Mijn dienaren zullen het wel klaar spelen. Henzo vooral die heeft nog een oude rekening met hen te vereffenen. Het is ver vaarlijk, akelig, zijn gezicht te zien, als hij op hen losvuurt, allerlei onverstaanbaars mompe lend tu8schen de tanden. »Ik zou wel eens willen weten, wat hij wreekt op die rooie duivels. Buiten knalden weder schoten. »Het zal wel haast gedaan zijn. Ze halen waarschijnlijk de doo den en gekwetsten weg, want ge weet, die krijgt men nooit in Steun geheel ten goede van de veehouders. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, in zake het ontwerp betreffende tijdelijke maatregelen tot hulpverleeuing aan de melkveehouderij. Met de enkele leden, die ernstig bezwaar hebben tegen dit ontwerp, is de minister het in zooverre eens, dat het huidige distributiestelsel niet volmaakt is evenwel de juistheid hunner bewering, als zou de nood toestand, waarin het veehouderij en zuivelbedrijf zich thans bevindt, een gevolg zijn van dat stelsel, meent hij toch wel zeer in twijfel te mogen trekken. Dien twijfel strekt hij ook uit tot de juistheid hunner oplossing, om te geraken uit de moeilijkheden, die zich voordoen Naar zijn neening toch is het resul taat, hetwelk hij beoogt door het menggebod, Diet te bereiken door een cijnsheffing gepaard met den export van groote hoeveelheden boter. Immers de moeilijkheden waarin wij thans verkeeren, zijn juist voor een zeer groot deel toe te schrijven aan de belemmeringen, welke dezen export in den weg worden gelegd Het is Daar 's ministers meening Diet te ontkennen, dat aan de vee houders, voor wie de steun bedoeld is, deze steun zoo niet steeds, dan toch bijna steeds, geheel ten goede zal komen. Dit zal niet alleen het geval zijn in die gebieden, waar uitsluitend coöperatieve boterfabrie ken beslaan, doch ook eldershet ODtwerp bevat ten deze stellige be palingen. Alleen dan zal er sprake van kuDDen zijn, dat particuliere boterfabrieken en handelaren profi- teeren, wanneer de boterprijs mocht stijgen boven het in uitzicht gestelde niveau dit sluit echter weer in zich, dat alsdan normale toestanden zijn teruggekeerd en er in het geheel geen hulpverleening meer noodig is. De groote bevoegdheden, in het ontwerp aan de regeering gegeven, acht de minister onmisbaar, om de ontworpen regeling ten volle aan haar doel te doen beantwoorden. Een verhooging van de boterprij- zen, welke niet gepaard gaat met een verhooging der prijzen van margarine, zou naar de meening van den minister niet doeltreffend zijn. Een eenigszins voldoende hulp aan het veehouderij- en zuivelbedrijf, door directen steun van de regeering acht de minister niet mogelijk. De daarvoor benoodigde bedragen zijn uit de belastingen niet te verkrijgen, zelfs niet, indien volstaan werd met een veel geringere hulpverleening dan het ontwerp beoogt. Overigens heeft dit ontwerp geen andere strek king dan slechts de strikt noodzake lijke hulp te verleenen zoodat bij volledig slagen niet meer dan de noodzakelijke productiekosten wor den gedekt. Aan allen nood tegemoet komen kan ook de regeering met. Intusschen heeft zij een open oog, ook voor de moeilijkheden, die in andere bedrijven dan het landbouw bedrijf worden ondervonden. De middenstand in het algemeen behoort naar bet oordeel van den minister tot die groepen die, hoezeer ook getroffen, toch relatief nog wel het minst van de huidige crisis te lijden hebben. handen." »Niet," hernam Meeesler Dorrens niet Senor dan begrijp ik ook, wat mij tot nu toe onverklaarbaar voorkwam." »Ja, ze halen ze altijd weg, en ik denk, dat Renzo er nog een paar zal neerschieten van dat roode gespuis. Maar, Senor, wat had gij met hen uitstaan?" »Ach! Senor, laat mij u zulks later vertellen; toen ik hier aan kwam, was het mij of mijn hart ging stilstaan, de adem stokte in mijn keel, het schemerde mij voor oogen, de last dien ik droeg woog zoo zwaar, ik weet waar lijk niet, hoe ik tot hier gekomen ben, ik verbeeldde me een gloeienden adem te voelen in mijn hals, ik meende testerven. Nog weet ik, dat ik op de deur los stormde en neerviel, toen ik bijkwam lag ik hier. Word vervolgd, Het zal o.m. het streven der regeeiing zijn nauwkeurig toe te zien op hetgeen ten aanzien van den afzet naar het buitenland kan geschieden. Ook in dit opzicht is evenwel ten aanzien van den opslag van boter in koelhuizen, de in oprichting zijnde Crisis-Zuivel-Cenirale reeds werk zaam geweest, hetgeen mede er toe heeft bijgedragen, dat de afzet van boter naar de Engelsche markt weer op beperkte schaal is kunnen worden ter hand genomen. De Minister hoopt en vertrouwt, dat het aldus niet noodig zal zijn meer boter in de margarine te men gen dan thans het voornemen is, zelfs niet al wordt op groote schaal overgegaan om de kaasproductie om te zetten in een boterproductie, een omzetting overigens, die den minister evenzeer drjngend noodig als in het belang der kaasproducenten toe schijnt. Op deze wijze toch alleen kan de zekerheid geschapen worden, dat onder zoo veranderde omstan digheden eën voldoende afzet tegen loonende prijzen voor de resteerende Nederlandsche kaas in het buitenland zal kunnen worden verkregen. Margarine. De minister acht het noodzakelijk ook het artikel margarine onder de regeliDg te betrekken. De daling van de prijzen der margarine heeft geen gelijken tred gehouden met die van zuivelproduc ten, zoodat de normale prijsverhou ding tusschen boter en margarine, ten nadeele van de margarine, ver stoord is geworden, zulks heeft er mede toe geleid, dat de margarine een belangrijk deel van haar debiet aan de boter heeft moeten afstaan. Met nadruk wenscht de minister er op te wijzen, dat hij bij de hulp verleening aan de melkveehouderij ook niet de belangen van de marga rine-industrie uit het oog verliest. In dit verband zij opgemerkt, dat de regeering het als haar taak beschouwt, er voor te waken, dat niet andere spijsvetten in den handel worden gebracht, welke de plaats van mar garine kunnen innemen De mini ter onderschrijft de meening, dat met het aanhangige wetsontwerp op landbouwgebied nog geenszins alles is gedaan, wat behoort en kan geschieden en dat ook nog andere belangrijke takken van bedrijf in groote verlegenheid verkeeren. Met name de positie van zand- en veenboeren, heeft de volle aandacht van den minister. Hij stelt zich dan ook voor, dat binnenkort zal kunnen worden inge diend en wetsontwerp, dat de var kenshouderij uit haar diep verval zal vermogen op te richten. Indirect zal zulks de rogge ten goede kunnen komen. Overigens is de kwestie van steun voor de rogge alsook voor de haver, beide ingewikkelde vraagstuk ken. in onderzoek. Op de vraag, of onder spijsvetten ook reuzel en spek vallen, antwoordt de minister ten slotte, dat slagers reuzel gesmolten of ongesmolten en spek gerekend worden, daar onder niet te vallen, Hoofd-en Kiespij, MIJNHARDT'S POEDERS OoosA-5ct Perstuk 8ct Bij Uw drogist pijtT iDERSj 115-6 Rijksdaalders van voor 1920 worden ook uit circulatie genomen. Naar gemeld wordt, ligt het in de bedoeling, om ook de rijksdaalders die vóór 1920 ter rijksmunt zijn ver vaardigd, aan de circulatie te ont trekken. Dit zal echter niet geschieden op de wijze, die men bij den gulden heeft toegepast. Er wordt voorloopig geen bepaalde datum vastgesteld, waarop het publiek deze rijksdaalders moet hebben ingeleverd. De inhouding geschiedt geleidelijk, namelijk door de posterijen, die alle rijksdaalders, voor 1920 aangemunt, welke onder haar bereik komen, aan den omloop onttrekken. Rywielmerken. Met den verkoop van rijwiel- merken voor het jaar 1932—1933 zal op 16 Juli op de postinrichtingeD worden begonnen. Liraburg's flnancieele toestand. Ged. Staten van Limburg hebben Prov. Staten het ontwerp der pro vinciale begrooting voor 1933 aan geboden. Het overschot van het dienstjaar 1930, hetwelk als eerste post in dat ontwerp is opgenomen, stelde G. S. in staat ook deze begrooting slui tend te maken zonder genoodzaakt te zijn voorstellen te doen tot ver- hoogiag van het aantal opcenten op de hoofdsommen der diverse be lastingen. Reeds bij de begrooting voor 1932 wezen G. S. er op dat de reserves uit de provinciale begrooting met het wegvallen van de bevoegdheid tot het heffen van opcenten op de vroegere hoofdsom der personeele belasting en dat dalen der opbrengst van de opcenten op de hoofdsom men der Rijksinkomsten- en vermo gensbelasting gpootendeels zijn ver dwenen. Intusschen vinden G. S. hoofdza kelijk in die reserves, gekweekt in de gunstiger tijden toch het middel om zonder verzwaring der belastin gen door de eerste moeilijke jaren heen te komen. Die reserves hebben h.i. daarmede volkomen aan het doel beantwoord. Het spreekt echter vanzelf, dat het sluitend maken der provinciale begrooting in de toekomst tenge volge van het verdwijnen dier re serves, zal worden bemoeilijkt. Uit den aard der zaak zuilen G.S. evenwel verhooging van het aantal der door de provincie te heffen op centen, indien mogelijk, trachten te voorkomen. Pater Dr. J. J. A. Bernsen, O.F.M. Na een zeer kortstondige ongesteld heid is in den ouderdom van slechts vier en veertig jaar te Leiden over leden de Zeereerw. Zeergeleerde pater frater dr. Sanctes Bernsen O.F M., leeraar aan de R.K. H.B.S. voor jongens aldaar en assistent van prof. dr. Eug. Dubois, oud hoog leeraar aan de Universiteit te Am sterdam. Joannes Jacobus Athanasius Bern sen werd op 2 Mei 1888 te Neder- horst Den Berg geboren. Na eerst onderwijsakten te hebben behaald, gevoelde hij roeping tot het priester schap, voleindde op zeer snelle wijze zijn gymnasiale studie te VeDray, trad in 1911 in de orde der Francis canen en ontving in 1918 de heilige priesterwijding uit de handen van wijlen Mgr. L. Schrijnen, bisschop van Roermond. Jubilea op de Mijn „Laura" In den loop van dit jaar vieren op de Mijn „Laura" 35 arbeiders hun 25-jarig jubileum. Voor een eerste groep werd dit feit Zaterdag herdacht. De jubila rissen werden op het hoofdbureau door de directie en de bedrijfsiu- genieurs ontvangen en in een har telijke toespraak gelukge wenscht. Als geschenk werd hun een zil veren horloge met inscriptie en een bedrag onder couvert uitgereikt. Dood door schuld. De Adv. Generaal bij het Bossche Gerechtshof eischte tegen den machi nist J. W. te Sittard, die aldaar H. Verheyen met een vrachtauto aan reed, zoodat hij 3 maanden zijn werk niet kon verrichten, terwijl vrouw M. Graat gedood werd, wegens het veroorzaken van dood door schuld 2 maanden gevangenis straf met ontzegging van de be voegdheid om een motorvoertuig te besturen voor den tijd van 1 jaar. Berooving te Helmond. Voor het Gerechtshof te 's-Her- togenbosch stonden Maandag te recht de gebroeders H. J. C, v. L. A. B. A. v. L. kooplieden te Helmond die aldaar den wisselloo- per M. van Bragt van een porte feuille met f 1230 hebben beroofd. De Advocaat Generaal eischte tegen ieder li/i jaar gevangenisstraf. Ook een loon In een vergadering van de R. K. Werkliedenvereenigingen uit het Land van Cuyk werden de loonen van de tewerkgestelden besproken. In Maashees en Overloon wordt door de tewerkgestelden in accoord gewerkt. Voor het te verrichten grondwerk wordt slechts f 1.20 per Are betaald, waardoor het weekloon laag is. Wie niet met deze werk zaamheden bekend is, kan nagenoeg niets verdienen. Hiervan hoorden we een frapant staaltje van zeer recenten datum, waarbij een vader van 8 kinderen bij zes dagen werken een weeklobn ontving van.... f 2.86. Met zekerheid kon worden mede gedeeld, dat de Burgemeester van Maashees aan een werkgever in die gemeente in overweging had gegeven de uurloonen zijner arbeiders te ver minderen. In den trein aangehouden. Zondagavond is in een trein uit Duitschland te Nijmegen aangehou den A. de Gr. bloembollenhandelaar te Voorhout. Hij is onlangs in staat van faillissement verklaard, doch eenige dagen later naar het buitenland vertrokken. Hij wordt verdacht baten tot het faillissement behoorende te hebben verzwegen en in het buitenland zelf te hebben geïnd. Hij is naar den Haag overgebracht en aldaar ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. De diefstal bjj de Landbouwbonk. Naar wij vernemen zal de straf zaak tegen den hulpkassier Kok en den kellner De Haas. die verdacht worden van den diefstal van 60.000 gulden, aan het einde van het vorig jaar bij de Nederlandsche Land- bouwbank te Amsterdam gepleegd, op 10 Juni a.s. voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche Recht bank terecht staan. De beide verdachten zijn zooals bekend na hun avontuurlijke reis in Januari 1932 door den Amsterdam- schen inspecteur van politie M.O.F. van der Heul gearresteerd en na eenige maanden in de gevangenis te Marseille en Aix te hebben doorgebracht, naar Nedeiland uit geleverd. Aan verdachten wordt tevens ten laste gelegd diefstal van boeken en bescheiden der Land- bouwbank zulks gepleegd teneinde het misdrijf van den diefstal van f60.Q00 verborgen te houden. In deze zaak waarin Mr. J. L. Frankenhuls als verdediger optreedt, zijn veertien getuigen gedagvaard. Loting voor den dienstplicht. De loting ter bepaling van den ingeschrevene, die in elke gemeente of in elke groep van gemeenten het eerst in aantnei king komt om tot gewoon {dienstplichtige te worden bestemd, geschiedt in het openbaar voor de lichting 1934 op Vrijdag 17 Juni om 14 uur te Den Haag, in de „Weeskamer", Binnenhof. De loting geschiedt uit een getal genummerde biljetten, overeenkomen de met het getal der personen, ver meld in het alphabetisch register der gemeente Amsterdam, van de lich ting 1931. Nationale Tentoonstelling van het Nederlandsche Trekpaard. Te 's-Hertogenbosch wordt in de groote veemarkt-hallen op 29 en 30 Juni a.s. de Nat. Tentoonstelling gehouden van het Nederlandsche Trekpaard. Werd aanvankelijk ge meend, dat in verband met den crisistijd de inschrijvingen geringer zouden zijn dan bij vorige tentoon stellingen. Thans kan worden ge meld, dat het aantal der ten hoog ste verwachte inschrijvingen reeds met 100 overschreden is. Staking by de werken aau bet Julïanakanaal. Ingevolge besluit van de organi saties hebben Maandagmorgen de arbeiders van de werken aan het Julianakanaai te Born den arbeid niet aangevangen. In de buurt der kanaal werken waar alles rustig patrouilleert een twintigtal marechaus- sée's. De aannemer van het werk heeft een honderdtal arbeiders gerequireerd uit de omgeving van Weerr eq aan het werk gesteld. Of dit evenwel van langen duur zal zijn is de vraag aangezien om half tien Maandag morgen eea twintigtal arbeiders het werk weer verlaten heeft. Groote opruiming. Ia de parochie Welberg, gemeente Steenbergen, zijn deze week Woens dag drie dochters van den heer J Nijssen in het huwelijk getreden. Een circus in moeiiykheden. Naar men verneemt, heeft de directie van het circus Sarrasani, dat thans te Leeuwarden verblijft, zich genoodzaakt gezien het geheele per soneel tegen 15 Juni a.s. ontslag aan te zeggen. Intusschen hoopt men door reorganisatie en rationalisatie te kunnen bereiken, dat de exploitatie zal kunnen worden voortgezet en de tournee door Nedeiland doorgang zal kunnen vinden. In een schrijven, dat de directie aan de Msb. in dit verband zond, wijst zij erop. dat de aigemeene economische toestand een in het circusbedrijf bijzonder catastrophale situatie heeft geschapen, 90 pet. van de Europeesche circusbedrijven is ten gronde gegaan, groote troepen personeel zijn werkloos geworden en onschuldige dieren aan den, hon gerdood overgeleverd. De schuld hiervan is echter slechts voor een klein deel aan het algemeen geld gebrek te wijten. Het circusbedrijf werd uitsluitend door overdreven belastingen e d. van den Staat en van de gemeente vernietigd. Deze belastingen en de niet lager geworden bedrijfsonkosten veroor loofden niet, de toegangsprijzen zoo in te deelen, ;dat zij het veraimde volk het bezoek der circussen in de zelfde mate als vroeger mogelijk maken, personeel en artisten betrok ken hetzelfde salaris als vroeger, de bedrijfsonkosten zijn dus op de oude hoogte gebleven, de ontvangsten zijn daarentegen steeds minder geworden en nog door zeer drukkende lasten belast. Door een reorganisatie hoopt di recteur Stosch Sarrasani nu zijn menschen en dieren zooveel mogelijk nog het bestaan mogelijk en hij ver trouwt daarin ook te kunnen en te zullen slagen mits in het bijzonder de gemeenten geen ondraaglijke las ten opleggen en door onnoodige formaliteiten, zooals waarborgsom men voor schaderisico's welke door verzekeringen bij de grootste maat schappijen gedekt zijn, het voortbe staan onmogelijk maken. Hij wijst er daarbij op, dat een belangrijk deel van de ontvangsten weer in de betrokken steden wordt uitgegeven, terwijl bovendien de talrijke bezoekers van buiten op hun beurt vertier en verteer brengen in de stad. Het nieuwe vliegveld te Eindhoven Het „Eindh. Dgbl." meldt, dat het nieuwe vliegveld te Eindhoven, ge legen nabij de Zeelsterstraat, bijna gereed is en in Augustus zal geopend worden. Het vliegterrein heeft een opper vlakte van 63 H.A en is daarmede het grootste van Nederland. Het Twentsch vliegveld te Enschede is pl.m, 60 H.A. groot, Waalhaven te Rotterdam pl.m. 45 H.A.Eelde pl.m. 28 H.A. en Schiphol bij Am sterdam pl.m. 20 H.A. Het vliegveld is een kale vlakte, die vroeger uit oneffen weilanden, doorsneden door diepe en ondiepe slooten bestond en thans geheel geëgaliseerd is. Deze ega'lisatie vereischte heel wat werk de hier gedurende een jaar ten getale van 100—150 te werk gestelde weik- loozen hebben daarvoor veel grond moeten verzetten. In totaal is er pl.m. 180.000 M3 grond verplaatst. De graszoden van de weilanden zijn naar de oppervlakte gehaald om een vasten bodem tot stand te brengen. Men is er werkelijk in geslaagd een massieve vlakte te scheppen, hetgeen Ik denWi Die dt»3"1 Een IH"> Wist te Coluaffl1* Was l?e En stf»" Gemat hai baf°m Hier «l,d Wil Cc Maat i**' Want" Di Dan ii e! Dat 'k~er Een K Yp

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6