Algem. weekoverzicht Qemengde Berichten Leesbibliotheek te VENRAY. Zaterdag 14 Mei Aan den rand van den afgrond. De hoofdredacteur van „Spoor- en Tramwegen" betoogt in dat blad, dat de spoorwegen snel naar den financieelen afgrond glijden, als een gevolg van de vermindering van het vervoer. Dit spruit voort uit den slechten economischen toestand, maar in de tweede plaats uit de moordende concurrentie van het motorverkeer. In 1930 berokkenden de personen- en vrachtauto's ruim 11 millioen schade aan de Spoorwegen. In 1931 was het bedrag al weer veel grooter. De schrijver betoogt dan, dat Nederland in de eerstvolgende 25 jaren een wegennet bouwt voor het autoverkeer van f882.500.000, waar bij nog komt het bedrag voor tweede rangswegen, verkeerspolitie etc., zoo dat 2 milliard aangewend wordt voor vernietiging der spoorwegenHet is wel kras en eigenaardig uitgedrukt. De schrijver vraagt dan, dat de regeering gelijke concurrentie-raoge- lijkheden zal scheppen en redeneert aldusde spoorwegen moeten zelf de baan en het onderhoud betalen, zij zijn gebonden aan voorschriften inzake tarieven, dienst- en rusttijden van het personeel enz., terwijl de auto in bijna al die zaken zoo vrij is als een vogel in de lucht Ja, ja, daar kan heel wat van waar zijn, we kunnen dat zoo niet alle maal beoordeelen, maar de Spoor wegen en vele tramwegen hebben het er hier en daar ook naar gemaakt, dat er gesmeekt werd om autobussen. Wat was en is het per sonenvervoer op vele locaal-lijnen niet een armzalig gedoe, een bespot ting van de verkeerseischen van onzen tijd Wie laat zich gaarne in de Gennep—Boxtel-treintjes onder een oorverdoovend lawaai en het hortend stooten van afgesleepte wielen door elkaar schudden Neen, wij blijven van meeniog, dat de toekomst is aan de autobus 1 En wij geven toe, dat het er daardoor voor de spoor wegen niet rooskleurig uitziet, maar., de samenleving staat niet stil. Menigeen kan zich al geen trek schuit meer voorstellen en zoo kan ook best de tijd eens komen, dat een locomotief, althans buiten het groote doorgaande verkeer, een museum- artikel wordt Ten aanzien van sommigen stoom trams koffiemolens zegt de volks mond hebben wij dat al eerder voorspeld en lees nu het volgend? De Betuwsehe Stoomtram verdwijnt. Besloten is, om een belangen gemeenschap te sluiten tusschen de Betuwsehe en de Geldersche Stoom tram-Maatschappijen, zoodat in de Betuwe in 't vervolg autobussen van de G.T.M. zullen loopen. De Betuwsehe Stoomtram zal eer lang verdwijnen. En als het eerste schaap over de brug is, zullen er weldra meer volgen. Zoo gaat het ook met de gemeente lijke verordeningen inzake de Winkelsluitingswet. De eene heeft nauwelijks de Koninklijke bewilliging verworven, of de andere is al in den maak. De bedoeling der Wet was goed en mooi, maar nu men op het platteland bijna overal „bijzondere omstandig heden" ontdekt voor 's Zondagsche openstelling der winkels, blijft de chaos vrijwel als voorheen en wor den er door verschil in openstelling der winkels zelfs ongewenschte con- currentie-mogelijkheden tusschen de 1932, No. 20 dorpen nderling geschapen, welke we eerst niet kenden. Daar komt nog bij, dat hetgeen we rechts en links over de toepassing en de controle der wet vernamen, weinig enthousiast kan stemmen. Laten we hopen, dat de praktijk weldra een goeden weg wijst en dat ook op het platteland de wet bereikt, wat er mee beoogd werd. xWoord te Eindhoven. Woensdagmorgen is te Strijp Eindhoven in een sloot het lijk ge vonden van een 19-jarig meisje Jo de Groot. De strot was met een scherp voorwerp doorstoken. Midden op den Zandweg lag een groote plas bloed, Zoodat bet meisje, na midden op den weg gestoken te zijn, door den dader in de sloot geworpen moet zijn. Ook is ter plaatse nog haar zakdoek gevonden, welke vol bloed zat. Verondersteld wordt, dat her meisje na den steek ontvangen te hebben, zelf nog het bloed, heeft willen stelpen. Sporen van worsteling waren niet aanwezig. Het meisje, dat geboortig is uit Nieuw-Buinen, was woonachtig in de Schootsche straat te Strijp-Eindhoven. Dinsdagavond was haar verloofde de 21-jarige K. de B. geb. uit Made en wonende te Woensel, in het café van zijn vader, haar in de ouderlijke woning komen afhalen om naar haar zwager te gaan. Alsof het meisje iets voorvoeld heeft van wat ge beuren zou vroeg zij tot twee keer aan haar moeder „ga toch met mij mee." Dit is niet gebeurd. Toen het tweetal, dat altijd precies om tien uur thuis is, om half elf uur nog niet was teruggekomen, maakte men zich ernstig ongerust. De zwager van het meisje toog op onderzoek uit en kreeg van een bekende te hooren, dat het meisje vermoord zou zijn. Ofschoon hij dien nacht op de plaats der misdaad geweest is. heeft hij het lijk niet gevonden. Woensdag morgen werd het opgemerkt door den landbouwer S. Op het lijk van het meisje was een brief vastgespeld met de mededeeling „de onbekende dader ligt een eindje verder en is makkelijk te vinden." Ofschoon de politie, die een uit gebreid onderzoek met speurhonden heeft ingesteld, en Iwee groepen burgers de geheele omgeving hebben afgezocht, heeft men niets gevonden. Men vermoedt, dat de dader voort vluchtig zal zijn. Vlamovens in (lo Betuwe stopgezet. Terwijl de ringovens langs de Waal thans voor slechts 25 pet. werken, is bij den burgemeester van Bemmel (Betuwe) bericht ontvangen, dat ook de vlamovens worden stop gezet, voorloopig voor den tijd van zes maanden. Dat beteekent voor vele dorpen langs de Waal en vooral aan Betuwsehe zijde, een groot nadeel ^mdat daar de steenindustrie een der hoofdbronnen van bestaan is, waarin honderden gezinnen hun brood verdienen. Zoo kan als vaststaand worden aangenomen, dat het stopzetten van de steenfabrieken alleen in de gemeen te Bemmel een 400 werkloozen ver oorzaakt, Het wordt voor dergelijke gemeenten toch wel een penibele toestand, wanneer men nagaat, dat bijv. in Bemmel reeds 80 opcenten op de gemeentelijke fondsbelasting worden geheven en berekend was, dat daarmede een bedrag van f 22.400 zou worden verkregen, geraamd voor de begrooting 1932. Thans is echter van den Inspecteur der belastingen mededeeling ontvangen, dat deze verwachting teruggebracht moet worden tot f 10.000 en bovendien kan met zekerheid aangenomen wor den, dat ook de geraamde opbrengst van de vermogensbelasting ternau wernood de 50 pet. zal halen. Plat telandsgemeenten, waar als gevolg van belangrijk terugloopen inkomsten uit land- en tuinbouwbedrijven, de belastingopbrengsten in sterke mate gedaald zijn en die dan bovendien nog belast worden met een meer dan abnormale werkloozenzorg, maken een moeilijken tijd door. De nood der varkensfokkers. Het lid der Tweede Kamer de heer Van Rappard, heeft den minis ter van Economische Zaken en Arbeid gevraagd Kan de Minister mededeelen of hel onderzoek inzake steunverleening aan de varkenshouderij, bedoeld in het antwoord van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw op vragen van ondergeteekende, ingezonden 12 April j.l., thans is ten einde gebracht en of binnenkort maatregelen tot leniging van den steeds nijpender wordenden nood in dat bedrijf kunnen worden tegemoet gezien Wyziging Postspaarbank wet. Het is geenszins een teeken van volkswelvaren, dat de Rijkspost spaarbank zóódanig met millioenen wordt overstroomd, dat de Directie niet meer weet, hoe ze al dat geld moei beleggen. Er wordt zooveel naar de Postspaarbank gebracht, èn omdat angst een overdreven en voor het economisch leven fatale spaar- drift heeft gewekt, maar vooral ook, omdat het algemeen vertrouwen in het bankwezen en voor wat de belegging betreft in de industrie, ernstig is geschokt. De Postspaar bank was een staatsinstelling en deswege mocht de circulatiebank van haar geen staatsschuld in beleening nemen. De Kamer heeft thans een ontwerp aangenomen, waarbij aan de Rijkspostspaarbank rechtspersoonlijk heid, dus zelfstandigheid, is verleend waardoor het genoemde bezwaar is vervallen. De Rijkspostspaarbank kan het Rijk nu met de haar toe vertrouwde millioenen gerieven en zelve kan ze de staatsschuldstukken bij de Nederlandsche Bank beleenen, als dat voor de liquiditeit harer middelen gewenscht is. We wijzen er op. dat ook volgens de nieuwe wet, de staat onverkort verantwoor delijk blijft voor alle verplichtingen van de Postspaarbank. Overreden en gedood. Woensdagmorgen is het driejarige jongetje v.d. B. in de Hopstraat te Eindhoven door een vrachtauto der firma van Beek uit Hapert overreden en gedood. Den chauffeur treft geen schuld. Aanwinsten Februari 1932. Ontspanningslectuur. Aghleigh, Ch. Een mensch ontwaakt Aghton, M. Gr. Geboeide vrijheid Deeping, W. Ballingschap Dudley, O. F. De yzeren monnik Evans, E. R. Het geheim van kapitein Merion Fairlie, G. Het museum des doods Grimshaw, B. Niemands eiland Jordan, E. Het geheim van de nachtclub Mitfort, B. Het geheim van Heath Hover Oppenheim, E. Ph. De bende-koningin Rhodes, K. Onder de woestijnsterren Undset, S. Olav Audunszoon, 2 dln. Willink,. L. De blauwe smaragd Duitsch boek. Knop, M. Sonnenwende Engelsch boek. Hopkins, G. An angel in the room Studieboeken. Augustinus, H. Enchiridion. 1930 Jonge, L. de. De orde der Jezuiten 3 dln. 1931 Jörgensen, J. Don Bosco. 1931 Beekman, E. H. M. God, mensch, techniek, wetenschap. 1931 Niekel, J. H. Rationeele maatschap- pyleer. 1931. Principieele staatkunde; voordrachten. 193' Odhe, Th. Het moderne trust- en kartelwezen. 1930 Liefmann, R. Die Unternehmungen und ihre Zusammenschliisse, 1930 Scliilgen, H. Gij en „hij". 1931 Kenis. Een overzicht van de vlaam- sche letterkunde „Van nu en straks". 1930 Duinkerken, A. v. Lyrisch labyrinth 1930 Schnack, F. Het wondere leven der vlinders. 1931 Arntzenius, P. en G. Op bezoek bij mensch en dierkampeerreizen door de Vereenigde Staten. 1931 Sleen, W. G. N. van der. Zwerftoch ten door tropisch Britsch-Indië. 1929 Hees, G. v. en E. G. Witschey. N'eerlands nieuwe gewest. 1931 Lowell, Th. De zeeduivel. 1932 Duyvendak, J. J. L. China tegen de westérkim. 1927 Nieboer, C. J. Electriciteitsmeters Vosmaerr, A. Het wonderboek der electriciteit 1931 Aanwinsten Maart 1932. Ontspanningslectuur. Nederlandsche werken. Bruggen, C. v. Tirol Hulsmans, A. Droomleventje Middendorp, H. Het mysterie van den hollen weg Moerkerken, P. H. v. Eros en de nieuwe God Panhuysen, J. Het geluk Idem. Het hoopvolle tekort Thiry, A. Dé vader Wallex. De moord om het document In het Ned. vertaalde werken. Birmingham, G. A. Het standbeeld van den generaal Christaller, H. Ruth's huwelijk Dell, E. M. Verboden toegang Duse, S. A. Het geval Dagmar Ehrenburg, I. Ie p.k. het leven der auto's Elvestad, S. De man die een stad plunderde Footner, H. Voortvluchtig Greben, H. v. Een rechter vermoord Grey, Z. Het ras dat verdwijnt Horier. S. De terugkeer van Vivanti Knox, R. A. De drie kraantjes Kvaran, E. H. Ranwings liefde Mann, Th. De dood in Venetië Miln, L. J. De ziel van China Muiford, Cl. E. Johnny Nelson en de veedieven Ogden, G. W. De veedieven Ognjow, N. Het dagboek van Kostja Rjabtsew Oppenheim, E. Ph. Gabriel Samara Parrish, R. Shea van de iersche brigade Pedler, M. Zoolang de asch nog gloeit Pérochon, E. De krotten Rhodes, K. Allah's wil Idem De rechte weg Sabatini, R. De onberaden wedder Idem. De valstrik Sinclair, U. Het duizendjarig rijk. Speck, W. Joggeli's derde vaderland Tuiavii van Tiavea. De Papalagi Wallace, E. De engel der verschrik king Idem Het politieraadsel ldèm Stella's dilemma Idem De verdwenen goudtrein Idem De vrijbuiter Wells, C." De misdaad in den graf kelder Wodehouse, P. G. Psmith als jour nalist Wood, W. Blauw bloed Wynne, P. Tweelingszusters Zamacois, E. Levend-dooden het leven in een spaansch tuchthuis Duitscb boek. Rachmanowa, A. Studenten, Liebe, Tscheka und Tod Fransclie boeken. Bernay, H. Le secret de la Sunbeam valley Duhamel, G. Le club des Lyonnais.

Peel en Maas | 1932 | | pagina 9