Uemengde Berichten Harmonie Sub.Matris Tutela Oostrum Groote Markt. 13. Zondag 11 Sept. half 12 v.m. Venray's Fanfarecorps. Groote Markt 14. Zondag 18 Septhalf 8 nam. Venray's Fanfarecorps. Groote Markt Venray 7 Mei 1932, De Burgemeéster van Venray, O. VAN DE LOO Bouwvergunningen. Ingevolge de Bouwverordening dezer Gemeente werd vergunning verleend aan J. J. H. van Bergen, tot het bou wen van een woonhuis met werk plaats en winkel aan de Langstraat aan J. Ponjée, tot het bouwen van - een woonhuis aan den Beekweg. Diamanten Jubileum. Eerste Pinksterdag zal het Klooster „Jerusalem" alhier een zeld zaam jubileum herdacht worden. De Eerw. Mère Gonzague hoopt alsdan den dag te- herdenken, dat zij voor zestig jaren als Religieuse werd geprofest. Hare talrijke oud-leerlingen uit Venray, van meer dan twee geslach ten, die haar dagelijjksch opvoedend onderwijs genoten, zullen dit met belangstelling vernemen. De Eerw. Mère Gonzague was gedurende 55 jaren bij het onderwijs werkzaam in Venray, waarvan vele jaren als Hoofd der Meisjesschool en geniet sedert eenige jaren eene welverdiende rust. Autolmndiensten Venray-llelinond In het Tweede Blad vinden onze lezers de dienstregeling der auto busdiensten Venray-Helmond; ingaan de Zondag 22 Mei, wanneer de zomertijd wordt ingevoerd. Ook het vertrek der gemeente autobussen naar het station, benevens de uren van vertrek en aankomst der treinen aan het station alhier, te Helmond en Eindhoven. Uitknippen en bewaren, het komt van pas 1 St. Antonius-Oratorium. Op 12 Juni a.s. wordt het St. Antonius-oratorium vanuit Huizen door den K.R.O. uitgezonden. De alhier gehouden Emma- bloemcollecte, ten bate van Herwon nen Levenskracht, heef: opgebracht Venray—Dorp Oostrum Oirlo Castenray Leunen Merselo Yaselsteyn Smakt 86.50 14.50 14.75 18.90 15.20 18.75 5.15 5.— Totaal f 178.75 Inspectie Verlofgangers. De inspectie der verlofgangers van de lichtingen 1920 en 1923 zal alhier plaats hebben op 2 Juni a.s. in bet St. Antoniuspafronaat en wel voorm. 9 uur lichting 1920. Venray v.m. half 10 lichting 1923 Venray en de beide lichtingen der gemeente Wanssum. Op den 18en dezer hoopt onze vroegere dorpsgenoot de Zeer Eerw. Zeergel. Pater Gelasius Wis- mans O.F.M., oud-Missionaris van China, thans Lector aan het Missie college „St. Willibrord" te Katwijk a.d. Rijn, feestelijk den dag te her denken, waarop hij voor 25 jaren de H. Priesterwijding ontving. Ad muitos annos Maandag wejd alhier aanbe steed het verbouwen en vergrooten van het winkel- en woonhuis en werkplaats van den Heer J. E. Pcels Groote Straat alhier. Ingeschreven werd als volgt G. V er stralen f 4698 Th. Claessens f 4551 J. Oudenhoven f 4486 Th. Maassen f 3980 Architect de Heer P. Wijnhoven. Komende van de richting Vierlingsbeek. sloeg, bij het nemen van een bocht op den weg Maas hees—Venray bij het Sterrebosch een auto uit Apeldoorn over den kop. De inzittenden, een tweetal heeren, werden gewond, en door een dokter alhier verbonden en naar Apeldoorn vervoerd. Examen Krankzinnigenverpleging Door de examencommissie van de R.K. Ge sticht sari*; i-vereeniging wer den de overgangsexamens afgeno men insSt. Anna Geneeskundig Ge sticht te Venray. De uitslag der examens luidt Eerste overgangsexamen 16 can didates Geslaagd de Zusters M. J, H. F. Clabbers; J. M. Cocken; C. J. Derk sen (Eerw. Zr. Hildegardls); M. J. C. Jansen; M. L. F. Janssen; A, M. W. A. Kemme; Th. A. Kerkhoff; A. M. van Lee; P. J. M. Luypen; H. G. Peeters; J. A. Tb. Roterman; M. J. V. Sweelsen; G. A. M. van der Vegt; Th. J. de Wit. Tweede overgangsexamen 20 can- dinaten. Geslaagd de Zusters A. A. den Brok; E. M. H. Ie Bron de Vexela; M. A. I. Creemers; W. J. Hameleers; A. M. H. A. Hendrikx; J. A. M. A. Kafoe; M. G. F. van Loon; A. G. Masker: M. H. A. Oostendorp; j. M. M. Peeters; W. M. M. Peeters; M. j. Peperkamp; W. Roose; J. M. W. F. Verkooyen; C. Vermue; M. A. Welsings. Albatros—D. J. K. Itatingen. Het elftal dat op 2e Pinksterdag den strijd zal voeren tegen de Duit- sche vrienden, is ais volgt opgesteld: H. Stevens J. Gommans P. Janssen H. Derks v. d. Eijken Lumler Fr. Hendriks, Coppus A. Gommans W. Vermeulen M. Dertcs Reserve Chr. Goumans, Nastvogel Het programma is als volgt Twee uur optocht, half 3 begin van den wedstrijd. Tijdens'de pauze zal de Turndub St. Christoffel een nummer aan de brug met als slot eenige pyramiden uitvoeren Steunt de R.K. Sportbeweging door uwe belangstelling. Verkoop oude materialen. De Gemeente Venray zal Woens dag 18 Mei a.s. des middags twaalf uur aan de tramloods publiek ver koopen onder Je gewone betalings voorwaarden diverse soorten paar dentuig, karren, hakselmachine en verdere materialen. Venray 13 Mei 1932. AANVANG ZOMERTIJD. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat dit jaar de vervroeging van den wettelijken tijd met één uur zal aan vaDgen OP 22 MEI, ten twee uur voormiddag. In den nacht van Zaterdag op Zondag worden te 2 uur de open bare klokken op 3 uur gezet. Venray 13 Mei 1932. Tydelyke verlaging van gascokes Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kennis van be langhebbenden, dat ingaande Maan dag 16 Mei a.s. de prijzen der gascokes zijn verlaagd en vastgesteld als volgt. Grove cokes 60 cent per H. L, Geklopte cokes 70 Parel cokes 70 Cokesgruis 25 Bij afname van 10.000 Kg. Grove cokes 13 gld. per 1000 Kg Geklopte cokes 14 gld. per 1000 Kg Parel cokes 14 gld. per 1000 Kg Cokesgruis 4.50 gld. per 1000 Kg alles afgehaald aan de Gasfabriek, Tehuis bezorgd bezorgloon 1 tot en met 5 H.L. 15 cent per H.L. 6 H.L, en meer 10 cent per H.L. Venray 13 Mei 1932. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. MERSELO. Dinsdag was het 40 jaar geledén, dat Hendrikus Michels en Gertrudis Tiesen door den echt vereenigd werden. De alom geachte jubilarissen mochten op dien feestdag veel blijken van belangstel ling ontvangen. Aller wensch i*. dat zij. die 40 jaar lang lief en leed met elkander gedeeld hebben, na 10 jaar mogen gekroond worden met goud. YSSELSTEYN. U. Maandag middag hield de Handboogschutterij „Ons Genoegen" haar jaarlijksch koningschieten. Hoogste schutter werd Bernard Camps met 79 punten, zoodat hij voor een jaar koning der vereeniging werd. OVERLOON. Met de a.s. Pink sterdagen zal alhier in het Patronaat een MissietentooDStelling worden gehouden. Een Eerw. Pater zal beide dagen eene predicatie houden. Agn deze tentoonstelling is ook eene loterij verbonden, er worden prach tige prijzen beschikbaar gesteld. Niemand verzuime een bezoek te brengen aan deze tentoonstelling. MAASHEES. Voor het diploma hoefbeslag.slaagde te Utrecht onze dorpsgenoot de heer J. Smits. SIEBENGEWALD. Met de beide Pinksterdagen wordt alhier een groot Festival gehouden. Een 16-tal vereenigingen, waar onder vele Duitsche, nemen hieraan deel. rijks De zomerdienst by de Spoorwegen. Op 22 Mei a.s. zal door de Spoor wegen de zomerdienst worden inge voerd. Met ingang van dien datum zal er geen verschil meer zijn tusschen de dienstregelingen op Zon- en Feest dagen en op werkdagen. De tijden van vertrek en aankomst der treinen zijn voor Roermond aanmerkelijk gewijzigd. HELDEN. Met ingang van 24 Mei a.s. is de Opperwachtmeester Brigade Commandant der Kon. Marechaussee P. H. Ghijsen van hier in gelijke functie overgeplaatst naar de Brigade van gemeld wapen te Gennep, terwijl met de waarneming van deze functie alhier is belast de wachtmeester F. Kleinjans thans be- hoorende tot de Brigade Roermond. Smokkel»ellende. Men meldt uit Venlo Woensdagnacht zagen Duitsche beambten op den weg die vanaf de Duitsche grens naar Waldniel (D.) loopt een vrachtauto, die in razend tempo reed. De beambten gaven teekens tot stoppen, doch toen de auto in onverminderde vaart bleef doorrijden, maakten ze van hun vuurwapens gebruik en schoten op de auto, waarbij een jongeman, de chauffeur, afkomstig uit München- Gladbach een schol in den hals kieeg, aan welke verwonding hij spoedig daarna overleed. De lage varkensprijzen van den laatsten tijd hebben een nieuw soort smokkelwaar geschapen. In den nacht van Woensdag op Donderdag werd door de Duitsche douanen nabij Geldern een auto met 72 varkens in beslag genomen. De auto was bij Hassum over de Duit sche grens gekomen. Jubileum A. van Bommel. Te Sittard vierde de heer A. van Bommel zijn zilveren ambtsjubileum als leeraar bij het nijverheidsonder wijs. In de groote zaal van de R.K. Ambachtsschool, waarvan de jubila ris sinds 1918 directeur is, vond een drukbezochte receptie plaats, waar kerkelijke en wereldlijke auto riteiten den Jubilaris met hartelijke woorden huldigden. Nieuw Retraitonhuis te Heerlen. Met eenig ceremonieel heeft Z.H. Exc. Mgr. J. Lemmens, bisschop van Roermond, Dinsdagmiddag de eersie spade in den grond gestoken van de grondwerken voor het nieuwe en grootsche Retraitenhuis, dat thans verrijzen gaat naast het Aambosch boven op den Violenberg te Heer len. De nagedachtenis van Mgr. Schrijnen, wiens naam voorgoed aan dit Retiaitenhuis zal blijven verbonden, huldigde den vicaris-ge neraal mgr. dr. G. Bauduin en sprak woorden van dank tot deken Nico- laye prof. Féron den burgemeester, deo architect eo den aannemer. Ten slotte stak Mgr. de eerste spade in den grond. Auto-ongeluk te Gulpen. Maandagnacht heeft de heer Brou wers, oud-burgemeester van Noor beek nabij Gulpen een ernstig auto ongeluk gehad. Hij werd Dinsdagmorgen in de vroegte langs den weg gevonden en in zorg wek kenden toestand naar Calvariënberg te Maastricht overge bracht. De auto was tegen een boom ge botst. Voor do liefhebbers. Dezer dagen ontving een land bouwer te Deurne, voor een vet kalf wegende ruim 106 K. G. de mooie som van 14 heele guldens. Zou het nog niet wat minder kunnen Omdat ze zoo goedkoop zyn. Verleden week slachtte G. v. d, Wijst in de Peel te Gemert een vet varken. Daar het overdag en 's hachts voor de slacht te warm is binnen werd het varken met de ladder buiten gezet. Maar wie be schrijft de verwondering toen de eigenaar 's morgens de ladder leeg tegen den giond zag liggen. De verwondering steeg echter nog meer toen men bij nader onderzoek, res ten vond liggen in 'n aangrenzende weide, waaruit bleek, dat de in die weide loopende varkens hun gedoo- den makker van de ladder hadden jehaald en 's nachts gedeeltelijk ïadden opgepeuzeld 1 Staking werkverschaffing to Beugen. Na een week te hebben gestaakt nebben de arbeiders der werkver schaffing Maandag j.l. den arbeid in dienst der gemeente hervat. Aangezien de gemeenteraad van Béugen hetzelfde standpunt blijft in nemen inzake uitkeering van werk loon, heeft de heer Rooyakkers, voorzitter der R.K. Werkliedenver- eeniging, namens het bestuur dezer afdeeling telegrafisch de tusschen- komst verzocht van Z. E. den Mi nister van Binnenlandsche Zaken. Lijk op do spoorbaan gevonden Te Berkel-Enschot is Donderdag morgen op de spoorbaan het zeer verminkte lijk gevonden van J. S. uit Tilburg. Hoofd en teenen waren van het lichaam gescheiden. Directeur-Generaal van den Landbouw. Bij Kon. besluit is ir. Th. Mansholt, inspecteur van den land bouw, hoofd van den buitenland- schen landbouw voorlichtingsdienst, te rekenen van 1 Mei 1932 belast met de waarneming van de functie van directeur-generaal van den landbouw. Wederom een belangryke gift van Prinses Juliana. H. K, H. Prinses Juliana heeft op nieuw een bijdrage van f 30.000 beschikbaar gesteld voor het Nationaal C risis-Comité. Postzegelautomaten. Sedert geruimen tijd worden door den postdienst te 's-Gravenhage proeven genomen met postzegel- en briefkaartautomaten buiten het post kantoor in de open lucht. De automaten moeten aan zeer bijzondere eischen voldoen. Ze moe ten als het ware ook bij onbevoeg de. onvoorzichtige behandeling on vatbaar zijn voor storing. Het is juist het ondeugdelijke ijeldstuk, dat bij de proeven bewezen ïeeft de meeste moeilijkheden te veroorzaken. By het oversteken. Te Veghel is het 6 jarig zoontje vap den heer B. bij het oversteken van de straat door een auto gegre pen. Het kind werd ernstig gewond met een schedelfractuur en hersen schudding opgenomen. De remmen van de auto bleken bij onderzoek niet goed te functionneeren. Branden. Te Berghem is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de boer derij van P. van Berkel, Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet viel te denken en niets kon worden gered. Enkele stuks vee kwamen in de vlammen om. De naastgelegen woning van G. Mulder werd eveneens door het vuur aangetast en ging mede geheel verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. Tarweteelt in Zeeland. Naar men verneemt is in Zeeland in 1931 uitgezaaid 14.600 H.A. en in 1932 25.978 H.A. In 1931 bedroeg de met tarwe bezaaide oppervlakte 20.23 pet. van de bedrijfsgronden en in 1932 25.66 pet. Ken oud gebruik. Men' schrijft uit Middelbeers aan de B. Crt. Aan de kerk te Middelbeers hing Zondag 8 Mei een offerbus, op zichzelf natuurlijk niets bijzonders, maar het opschrift deed eenigszins vreemd aan. „Menscben van de Beersen offert een duit, want we krijgen niets van de bruid", is zeker wel geen dagelijks voorkomende uitnoodiging. 't Geval werd als volgt verklaard: Een jongedochter te Westelbeers was aangeteekend en zou binnenkort in het huwelijk treden en nu wil het gebruik, dat de jongelui uit de buurt voor de bruiloft een tractatie krijgen Deze bruid stoorde zich echter daaraan niet en verklaarde de ver wachte tractatie niet te geven. Naar verluidt zal de weg, die de bruid vanaf hare woning naar de kerk zal volgen, met kaf worden bestrooid en het bruidspaar met ketelmuziek worden vergezeld Spelen met lucifers. Vermoedelijk tengevolge van het spelen met lucifers door een der kinderen is te Oostwold (gem. Leek) afgebrand de schuur van den bakker S. H, Onder meer gingen negen varkens en een venterswagen in de vlammen verloren. Band gesprongen. Donderdagmiddag is op den Spaacn- dammerweg onder Haarlemmermeer een motorrijder tengevolge van het springen van een achterband met zijn motorrijwiel komen te vallen, waarbij de man over den weg werd geslingerd en beide beenen brak. Per auto werd hij nadat de bee nen voorloopig gespalkt waren naar zijne woning overgebracht. Het motorrijwiel werd door den val grootendeels vernield. Ontslag by hef vliegkamp de Kooy. Aan het vliegkamp de Kooy werd dezer dagen aan een deel van het personeel ontslag aangezegd. Over deze aangelegenheid in het bijzonder en het vraagstuk van ont slag in het algemeen hadden de heeren Guit en Sewalt namens het hoofdbestuur van den Ned. R, K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" een bespreking met den minister van Defensie. Naar aanleiding van een desbe treffend verzoek verklaarde Z. Exc. zich bereid een onderzoek in te stel len naar de vraag of het mogelijk en gewenscht is om bij eventueel noodig gebleken ontslag bij één van de inrichtingen van Defensie het eerst voor ontslag in aanmerking te doen komen die werklieden, welke reeds uit anderen hoofde pensioen genieten. Zooals bekend zijn o.a. bij de marinewerf en bij het vliegkamp de Kooy een groot aantal op vol pen sioen gepensionneerde militairen als rijkswerkman werkzaam. Reeds eerder heeft de minister van Defensie bepaald, dat gepensionneer den slechtsin aanmerking zouden mogen komen voor aanstelling als rijkswerkman, na persoonlijke mach tiging van den minister. Zyn pink laten amputeereu. De 26-jarige tuinder G. v. d. M. uit 's-Gravezande heeft voor de Haagsche rechtbank ierecht gestaan wegens valschheid in geschrifte. Verdachte had den piak van zijn rechterhand laten amputeeren om f 1500 van de ongevallenraaatschap- pij uitgekeerd te krijgen en had daartoe de handfeekening van den dokter vervalscht op het aanvraag formulier. Tegen hem is 6 maan den gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde hem overeenkomstig dezen eisch. Brand te Oss. Dinsdagnacht is in de Royen te Oss het huis van J. G. afgebrand. Hoewel zoowel de brandweer van de N.V. Hactog's fabrieken als de gemeentebrandweer alle krachten inspanden slaagden zij er niet in het huis te behouden. De vrouw des buizes en haar zeven meest nog jeugdige kinderen, die sliepen, toen de brand uitbrak, konden slechts met moeite gered worden. Spek roor 3 cent per pond. En nóg geen koopers. Men meldt uit Doetinchem Als bewijs van de waardeloosheid van het varkensvleesch moge dienen, dat kopspek hier ter stede thans wordt aangeboden voor drie cent per pond, doch hiervoor nog geen koopers kan vinden. Schrikbarende invoer van boter Blijkens de cijfers van de directie van den landbouw heeft Nederland in de eerste vier maanden van 't loopende jaar ingevoerd 3565 ton boter, waarvan 2208 ton of 62 pCt. uit Australië kwam en 457 ton of 12i/t pCt. uit Europeesch Rusland. De overige 25 pCt. was afkomstig uit dertien verschillende landen. De normale boterinvoer hier te lande bedraagt 2000 ton per jaar, dus nog geen 700 ton per vier maan den. De invoer in Jan.—April was dus ruim vijf maal zoo groot als m normale tijden. Deze enorme boterinvoer, vijf maal zoo groot als in normale tijden, op zich zelf buitengewoon veront rustend Maar nog verontrustender is, dat onze regeerders blijkbaar niet staat zijn om dien invoer in perken. Er is evenals voor schoenen, ook voor boter een contingent vast gesteld. Maar gelijk het schoenencontin- .gent op schrikbarende wijze over treden werd, zoo is dat blijkbaar ook met de boter het geval. In de periode 1 Maart1 Mei zou naar het Hbl. meldt mogen worden ingevoerd 5j9 ton, doch er werd in dien tijd ingevoerd 700 ton. Het blad mzrkt verder nog op, dat Europeesch Rusland in de laatste week van April nog 345 ton boter zond Terwijl het contingent voor dit land nog niet ten volle 50 ton be droeg Het contingent werd dus zeven maal overschreden. Men vraagt zich af, welke regeer ders wij toch hebben cn hoe 't mo gelijk is, dat met maatregelen, belang van onzen landbouw geno men, zoo ergerlijk de hand gelicht wordt. Gelderlander. Klappen iu plaats van geld. Een Beverwijksch groentenbande- laar kreeg bij het aanbieden van een kwitantie bij een van zijn klanten te Velsen in plaats van geld een zoo danig pak slaag, dat hij met een schedelf/actuur naar het St. Anto- nius-ziekenhuis te IJmuiden moest worden overgebracht. Het ontzettend auto-ongeluk te Neuss. In het ziekenhuis te Neuss is aan zijn bekomen verwondingen overleden de chauffeur H. Wincken uit Moers, zoodat bij het ontzettend auto-onge luk drie personen om het leven zijn gekomen. Omtrent het ongeluk meldt men nog, dat dit heeft plaats gevonden om kwart na negen Maadagavond op den weg van Grevenbicht naar Hemmerden. Van-de eene zijde kwam een zware vrachtauto, van den anderen kant de personen-auto. Beide wagens reden goed, maar toen zij op 8 Meter genaderd waren, is de per sonenauto plotseling naar links uit geweken en voor den vrachtwagen gekomen, welke den personenauto een 25 M. voor zich uitschoof. Door ontploffing van de benzinetank was de personenauto direct in brand ge vlogen. Toen de bestuurder en een mede inzittende vau de vrachtauto zijn wagen had teruggezet omdat deze ook gebaar liep in brand te geraken door bet overslaan der vlammeD, schoten zij te hulp. De geweldige hitte verhinderde echter in te grijpen. Uit het akkerland hoorden zij gekreun en ontdekten toen den chauffeur van de personenauto, die zich over den grond woelde om zijn brandende kleeren te dooven. Deze had zich nog uit den wagen weten te redden door een ruit in te slaan. Nadere verklaringen kan hij niet meer geven Veertig minuten bleef het vuur woeden en van den wagen bleef niets meei over dan het ijzeren geraamte waartusschen de overblijfselen van mej. Cl. uit Neuss en de heer O. ui' Moers gevonden werden. Beiden moeten bij de botsing zware ver ondingen bekomen hebben, zoodat zij zich niet konden redden. Vermoedelijk is de bestuurder van de personenauto te ver naar links uitgeweken bij het willen passeeren van een tweetal wielrijders. 34 Lijken geborgen, 17(1 vaar tuigen vergaan. Naar het agentschap Indo Pacifi- que uit Hanoi meldt, is door den jongster* wervelstorm ook in een andere provincie groote schade aan gericht. Tot nu toe zijn 134 lijken van inlanders door de zee aange spoeld er, geborgen. 170 visschers- vaartuigen zijn vergaan. Het goede inzicht breekt door. In Duitschland gaat men inzien, dat het een beetje veel "gevergd is van Nederland, om rustig te ver dragen, dat Duitschland maar aan ons land blijft leveren, terwijl Duitsch land onzen winkel zoo veel mogelijk voorbij gaat. Uit Berlijn wordt aan de N.R.Ct. gemeld Ricard Katz, de reiscorrespondent van de Ullsteinbladen, wijdt in de Vossische Zeitung een uitvoerig artikel aan den „economischen nood van Nederland," dat met de vol gende kenschetsende woorden be gint „Het is eigenaardig, dat het kleine Nederland de grootste afne mer is van Duitschland, maar nog eigenaardiger is het, dat de Duitsche economische politiek met dit feit geen rekening houdt". Katz voegt hier onmiddellijk aan toe, dat Nederland het vorige jaar meer dan 10 pCt. namelijk voor 1033 millioen mark, van den Duit- schen uitvoer heeft opgenomen, ter wijl de Nederlandsche uitvoer naar Duitschland slechts een waarde van 427 millioen vertegenwoordigde. Indien men er nu, zoo vervolgt hij dan, rekening mede houdt, dat Nederland een soliede betaler met draaglijke tarieven is, dan kan men nauwelijks begrijpen, dat wij een dergelijke zaak terwille van bet bo- tertarief, in gevaar brengen. Het is niet zoozeer het verlies van den boteruitvoer, die Nederland ontstemt, als de onvriendelijke hou ding tegenover een trouwen zaken- vrieod. Wij hebben, zoo schrijft hij. „of het geduld van Nederland onder schat, of wij hebben, wat ten slotte op betzelfde neerkomt, de uitwer king van de crisis op Nederland onderschat, want de crisis maakt zelfs een flegmaiieken Nederlander prikkelbaar". Men begint dus iets te merken in Duitschland en komt eindelijk tot de wetenschap, dat zelfs Nederland niet zonder klandizie kan bestaan. Troef. Een adelijk officier uit bet gevolg van koning Karei XV van Zweden wilde eens aan den maaltijd 'n loopje nemen met den afgevaardigde Sven Nilsson, die van nederigen boer een rijk landeigenaar geworden was. Hij stelde hem spottend de vraag, of bij vroeger niet dorpsschoenmaker ge weest was. „Zeker ben ik dat geweest,' klonk het antwoord, „maar u, mijnheer de graaf, is het zeker niet geweest" „Neen, natuurlijk niet; doch wat wilt u daarmee zeggen?" „Anders was u het vandaag nog mijnheer de graaf." De officier beet zich op de lippen. Op den Pinksterdag O God het is van duister Zoo angstig om ons heen. Al spreid de zon haar luister Van licht en lief lijkheen Ook over 't aardrijk uit. O God I onz' zielen leven In zulk een somb'ren nacht, En spooksels ons doen beven,.. Dat is de helsche macht Die loert op zielen buit! Nu moge Uw Licht ons rijzen, O God! o Heiige Geest! Dat heen de duivels deizec Voor 't heerlijk zonne-teest. Dat Gij den mensch bereidt. Nu wilt ons heden geven Een nieuwen dageraad, Dat wij wéér dag beleven, En èèns ons opengaat Het Licht der eeuwigheid! Ingekomen en vertrokken personen var. 6 tot 12 Mei. INGEKOMEN G. Bosch, voorwerker, Oostrum C 25 van Arnhem Voss, dienstbode, St. Annalaan 5 van Kevelaer F. Naus, verpleegster, id., van Meerlo H. de Vaan, idem, idem, van Sittard -J. Leysen, idem, idem, van Heer N. Beckers, idem, idem, v. Maastricht W. Weys, dienstbode, Steeg K 78 van Sevenum J. Creemers, idem, Merselosche weg 15 van Hilversum 11. Coenders en vrouw, landbouwer, Langstraat 17 van Grubbenvorst P. Böckling en vrouw, z.b., Stations weg 2 van Eindhoven Ch. Zekers, z.b., Henseniuss'traat 11b van Maashees M.-Esser, z.b., Groote Straat 8 van Princenhage M. Kersten, dienstbode, Merselo M 117 van Meerlo P. Jenneskens, landbouwer, B 14 v. Bergen (L.) W. Pulles en gezin, directeur Post kantoor, Patersstraat 3 van Maastricht M. de Vries en gezin, koopman, Bind straat 11 van Nijmegen M. Marcellis, dienstbode, Heide L 59 van Sevenum E. van Meegen, dienstbode, Groote Straat 13 van St. Hubert M. Peters, dienstknecht, D 57 van Maashees A. Hornen, idem, M 35 v. Wanssum J. Muysers, bakker, Oirlo E 63 van New York L. Cortenback, verpleger, Stations weg 32. van Neer. VERTROKKEN J. van Neerven, dienstbode, naar Boxmeer, Steenstraat A. Vissers, dienstknecht, naar Vier lingsbeek A 70 H. Baas, pater, naar Vorden SUK3E&LIJKI STAÏD VSXSAY van 6 tot 13 Mei 1932, GEBOREN Petrus J. M. van de Winkel, Smakt Antoon M. Wismans, Oirlo Ida M. van Staveren, Veulen Johanna P. M. Relouw, Willemstraat Petronella H. Lucassen, Patersstraat Antonia S. M. Fleurkens, Ysseisteyn Hendrina G. M. Peters, Oirlo Catharina W. M. Theuws, Gasstraat Petronella M. W, Peeters, Lull Mathea A. M. Peeters, Oirlo Hendrika E. van de Ven, Oirlo Maria J. A. van Kempen, Heide Anna M. van Rhee, Castenray GEHUWD Peter A. Poels, oud 22 jaar, land bouwer en Petronella C. Jacobs, 22 jaar, beiden te Venray, Joh. J. M. Janssen, oud 34 jaar, landbouwer en Petronella A. G. Derks 31 jaar, beiden te Venray OVERLEDEN Anna M. Versteegen, weduwe van M. Cremers, oud 85 jaren Steegsbroek

Peel en Maas | 1932 | | pagina 2