<m v&tfm,ed£ de fiiiki Qemengde Berichten in Ijet gebed dier vrome zusters aan bevolen. De Eerwaarde Moeder was zoo ontdaan, dat ze mij beloofde dat het beele Convent om beurten heel den nacht door zou blijven bidden. Meer dan aan mijn armzalig pogen is het zeker aan dit gebed te dan ken, dat deze verschrikkelijke nacht een nacht van genade werd. Niemand kan zich gemakkelijk voorstellen wat het zeggen wil als iemand met 'n gezond lichaam in de volle kracht van het leven den dood in de oogen moet zien, die onverbiddelijk stap na stap nader komt, de blanke bijl in de hand. Dat moet men mee beleefd heb ben en zelfs dan nog kan men niet tot op den bodem van deze ver schrikking afdalen, dat voelt men als men zulk een arm mensch in de oogen kijkt. Het is ongelooflijk, hoeveel ziele- lijden er uit het oog van 'n mensch spreken kau. Het hart brandde mij in het lijf aan medelijden en ik weet niet waartoe ik in de smadelijke overstelping van gevoel in staat zou zijn geweest, als ik dien mensch had kunnen helpen. De innerlijke afkeer, die ik vroeger tegenover hem nog wel eens te bekampen had, was totaal weg gebrand, ik zag in hem alleen nog maar den broeder. Toen ik zijn cel betrad, vond ik hem languit op den grond liggen. Ik verzocht de beide wachters die stom en terneergeslagen op hun bankjes zaten, mij met den veroor deelden alleen te laten, wat ze tal mend deden, omdat ook zij n uit barsting vreesden. Naast hem knie lend, sprak ik langen tijd vruchte loos tot hem, tot ik ten slotte mijn rozenkrans nam en dien half luid begon te bidden'. Na 'n poos richt- te hij zich op en haalde eveneens zijn rozenkrans te voorschijn, geluid loos meebiddend. En dan begon hij echter plotseling te weentn, zoodat zijn tranen vloei den als stroomen en ik niet verder bidden, doch slechts met hem mee weenen kon. Daarmee was het ijs gebroken en nu hoordé hij tenminste wat ik zei. Ik zei hem „Wij moeten nu het feit onder de oogen zien, dat ge morgen sterft, dat is onvermijdelijk. Denk eens, ge waart zwaar ziek en de dokter gaf u nog maar tien of twaalf uur, dan zoudt ge dien tijd goed gebruiken om u voor te bereiden. Dat zullen we nu ook doen. Gij hebt het voor deel, dat ge bij kracht en bij be wustzijn zijt, iets. wat men niet van alle zieken zeggen kan." Hij greep naar mijn hand en zei „Ik zal het doen, als u mij belooft, dat u niet van mij weg zult gaan tot ik over ben." Ik had voor mij zelf de nacht in gedeeld. De eerste uren besteden we aan 'n grondige levensbiecht, de volgende aan 'n diepgaande beschou wing van het bittere lijden en 'ster ven van Christus en de laatste aan de voorbereiding op de H. Commu nie, die bij 's morgens vroeg onder de H. Mis die ik in de gevangenis kapel las ontvangen zou. Van tijd tot tijd onderbroken wij onze oefe ningen om kracht te scheppen en lieten dan de beide wachters, die voor de deur de wacht hielden, binnenkomen. Ik kan deze menschen niet voldoende loven, zoo ernstig en waardig gedroegen zij zich en zooveel takt toonde ze. Dit getui genis kan ik evenwel niet geven van den beul, die tegen den morgen de cel betrad om den delinpuent te bekijken, maar er is al lang een ander scherprechter over hem ge komen en ik wil hem in zijn graf met rust laten. Bij wijlen scheen de veroordeelde zijn lot te vergeten vooral de lijdens beschouwingen namen hem zoo in beslag, dat hij heel rustig werd. Dan plotseling, overviel hem weer 'n ver schrikkelijke angst en vroeg hij tel kens weer hoe laat het was en dronk dan'n glas water tegen zijn branden den dorst. Alle andere verkwikkingen weigerde hij. Welk een uur was dat, toen ik in de stilte van den vroegen morgen het H. Offer opdroeg in de ongesmukte kapel van de gevangenis en den armen zondaar, die met zijn handboeien aan de Communiebank kwam. het brood des levens reikte De Zoon Gods komt gaarne in het arme vermorzelde hart des moorde naars. Hing Hij ook niet aan 't hout der schande en der pijn zooals die andere, die de woorden hooren mocht: „Nog heden zult gij met Mij in het Paradijs zijn Deze woorden die de veroordeelde in den laatsten nacht altoos weer in zijn ziel had ingedronken als een koelen krachtigen wijn Nu naderde het uur met reuzenschreden. Op de binnenplaats waar het schavot stond opgesteld werd het angstwekkend levendig. Reeds had ik me met het witte rochet en de paarse stool bekleed, om klaar te zijn den laatsten gang met den veroordeelde te gaan. De veroordeelde droeg niet langer de gevangenisdracht maar zijn eigen kleeding, voor de laatste maal, zijn doodsgewaad. Daar begonhet Armezondaarsklokje te klagen en te jammeren, en door de gang klonken de stappen van de escorte, die kwam om ons te halen. Het was me als was mijn bloed tot ijs gestold. Snikkend klemde de man zich met beide armen aan mij vast; dan vermande hij zich en gaf me zijn rozenkrans met de woorden „Als gedachtenis Het was al wat bij te geven had. De rozenkrans, waaraan hij in bitteren doodsnood zoo aan dachtig gebeden had ik heb hem hoog ia eere gehouden. Bij wat toen volgde, sta ik niet gaarne stil, mijn herinnering gaat nog altoos, na zoovee! jaren, schuw daar aan voorbij. Het speelde zich af als 'n zwarte droom rondom gezichten wit als kalk, het blok en de open doodskist daarnaast, de zwart be- kleede tafel met het kruisbeeld en daarachter in zwarte toga's de man nen van het gerecht en terzijde de beul met twee helpers het ging snel en toch te langzaam, de voor lezing der kabinetsorder, de verklaring die de delinquent bij het protocol gat, dat hij onschuldig was aan den moord en reeds was 't mes gedaald Meer dan eenmaal ben ik 's nachts wakker geworden en opgesprongen, omdat ik weer dien krakenden blik sem van de blinkende bijl zag neer suizen. Werktuigelijk heb ik als 'n auto maat en met geluidlooze lippen de woorden gesproken waarmee ik de kist zegende. Daarna ging het in draf met den gereedstaanden wagen naar het kerkhof. Ik ontwaakte eerst uit mijn verdooviDg toen ik in mijn woniDg was aangekomen en in elkaar zakte. Eén gedachte troost mij Hoe ontzettend de weg ook was, dien deze man gaan moest, men zou gerust met hem mede hebben kunnen gaan en men zou er niet slecht bij gevaren zijn. Destijds zou ik het liefst zijn gaan liggen om te sterven. Toen ik later in de levensbeschrijving van Frederik von Spee las, dat deze Jezuiet in weinig jaren veertig slachtoffers van heksenprocessen naar den brand stapel had begeleid, heeft het mij geenszins verwonderd, dat zijn haar in korten tijd grijs was geworden, ^aar wel verwonderde het mij zeer, dat de man dit alles kon overleven, want dat ging zeker gewone men schenkracht te boven. Ik kon het in de stad niet uithouden en ben naar een vriend op het platteland gevlucht. Nu zijn er sindsdien meer dan dertig jaar verloopen, 'n lange tijd, en toch brand de herinnering nog als vuur als ik ze weer opwek. Eén ding hoop en smeek ik voor mij zelf: Wanneer mijn laatste uurtje slaat dat dan deze arme boetvaardige zondaar mij mag afhalen in de eeuwigheid. Zijn gezicht zou mij troosten als het gezicht van een engel. St. Janski. SpfOGtdl komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig oen pot SpPUtoL Bij alle Drogisten. Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 60 ct. Vergadering der Verkoopvereeniging te VENRAY. In de groote zaal van het Patro naat alhier had Maandag 18 dezer de jaarvergadering plaats der Ver koopvereeniging „Sint Antonius", welke vergadering blijkbaar de belang stelling had der vele aanwezigen leden en die geopend werd met den Christelijken groet door den Voor zitter, den heer M. Wismans en een hartelijk woord van welkom. De Voorziter deelde mede, dat in het afgeloopen jaar de heer P. J. Arts, Leunen, aftrad als Onder- Voorzitter. Gaarne brengt hij dank aan den heer Arts voor alles, wat hij in zoo ruime mate zoo belange loos voor den Bond heeft gedaan. Hij werd als Onder-voorzitter opge volgd door den heer S. Muysers te Merselo. Ook het Bestuurslid Direks uit Ysselsteyn trad af, en werd opge volgd door den heer v. Lipzig aldaar. De heer van Dijck, Overbroek, kon wegens ziekte de vergadering niet bijwonen. Straks zal de vergadering zich moeten uitspreken of zij de vergade ring liever op Zondag dan op werk dag heett. Gezien de veleD, die op gekomen zijn, kan dit weinig verschil geven. Wijl het dit jaar zoo vroeg Paschen was, kon men op den gewonen tijd niet met het jaarverslag etc. klaar zijn, om de vergadering op den gewonen tijd te houden. Dit brengt veel werk mee, nu de Ver- eenigiog nog steeds op groei mag bogen. Hierna leest de Secretaris de notulen voor der laatste jaarvergade ring 18 Februari 1931, welke onver anderd worden goedgekeurd en geeft hierna het jaarverslag, dat nader verduidelijkt wordt door den heer Peters, Oirlo, Voorzitter van den Raad van Toezicht. Uit het verslag teekenden we aan: dat er 1 algemeene en 9 bestuurs vergaderingen zijn gehouden. Er werden in 1931 geleverd 20161 varkens en 259 kalveren, waarvoor aan de leden werd uitbetaald resp. f 801,009.28 en f 9843.45 of te samen voor de 20420 stuks f 810852.73. Hiervan werd aan de leden uitbetaald f 785854.95, zoodat de vereeniging eene bruto winst maakte van f24967.78 Van deze bruto-winst moesten vol daan worden de vereenigingskosten, vrachten, porto's, salarissen etc.. wat een bedrag vorderde van f 22904.89, zoodat er eene netto-winst behaald werd van f 1838.80, omgeslagen per stuk bedraagt de winst 9i/t cent. Bij deze netto-winst moet nog geteld worden de entreegelden van nieuwe leden f 98 en de gelden voor den verkoop van varkens aan anderen dan den Bond f 18, dan heeft men de kapitaalsvermeerdering der Ver- eenigingskas ad f 1954.80. Speciaal werd er opgewezen, dat gezien de gezonde toestand der kas, deze bedraagt thans f 24895.22, ook met het oog op de treurige huidige tijds omstandigheden, er in het tweede halfjaar 1931 geene winst meer op de dieren genomen is. Over den fourage-handel hoor den we, dat er waren geleverd, 3506126 K.G. stroo of 250 dubbele wagons; 156380 K.G. hooi of 30 wagons; 3463090 K.G. aardappelen of 346 wagoDS, welke goederen op brachten f 13673048. Aan de leden werd hiervoor betaald 115429.75 zoodat er een bruto winst werd ge maakt van f 20770,73 waarvan nog de onkosten ad f 19904.86 af moesten, zoodat er eene netto wicst behaald is van f865.87. Heeft de Afd, Vee geen schulden, bij den fourage-handel is dit om verschillende reden anders. Hier vinden wij. dat er op deze zijde der Balans staat ad f 21355.01. Het winstcijfer van den fourage- handel wordt aanmerkelijk beinvloed door de afschrijvingen, die op di verse machines en dekkieeden noodig zijn en voor den gezonden staat van zaken gebiedend worden. De heer Peters deelt verder mede, dat het accountants-onderzoek reden geeft om de Boeren geluk te wen- schen met hunne Vereeniging, waar met zulk een kleine winst wordt volstaan. Dank zij de zeer accurate administratie, kon ook hier een woord van lof worden gebracht aan den Secretaris Claassen. In dezen tijd,, waarin iedereen klaar staat om te critiseeren, vaak zelfs zonder zakenkennis, wil Spreker er bij de leden op aan dringen, zich te hou den aan het Bestuur tot welzijn der Vereeniging. Bespreek Uwe zaken met hei Bestuur, oordeel zooals het behoort en de Vereeniging zal steeds blijken een steun voor den Boer te zijn. Onder applaus der vergadering werd den Secretaris decharge ver leend over 1931, De vergadering bekrachtigde het voorstel van het Bestuur om aan de Steun verleening der Boeren een bedrag van f 1600.- te geven. De Landbouwschool kreeg eene subsidie van f 25.— terwijl aan den Venrayschen Bisschop Mgr. Verriet f25.— werd gegeven. Als er uit de vergadering nog an dere in aanmerking komende chari tatieve en anderevereenigingen worden genoemd, komt er ook een lid, die er op wijst, dat de tijd erg slecht is en eigenlijk geen rede geeft tot royaliteit, al is hij persoonlijk voor alle goede werken te vinden. De heer Lemmens. Oostrum wijst er op, dat de f 1600.— voor de boeren nu juist geen gift zijn, doch slechts een renteloos voorschot. Met de opmerking, dat er nog gewacht kan worden tot de varkens weer 2 kwartjes kosten, stapt de vergadering van verdere subsidieering af. Er werd opgemerkt, dat het de aandacht had getrokken, dat er maar f 18 was binnengekomen van den varkensverkoop aan burgers. x De Voorzitter zegt, dat dit cijfer alleen wijst op het tijdvak van 1931, de cijfers van 1932 zijn hier niet bij. Toch weet ook hij wel, dat dit meer moest zijD, doch in dezen tijd wordt wel eens wat door de vingers gezien, als een lid meent een voor deel te kunnen behalen. Later blijkt evenwel, dat zulk een lid zich beeft blij gemaakt met een doode musch. Ook de vrije handel brengt de leden wel eens in bekoring. De Directeur Loenen merkt hierbij op, dat de koopman nog steeds beter op de hoogte is. dan den doorsnee boer. En dikwijls blijkt later, dat hij aan het kortste eindje heeft getrokken. Bovendien wordt ook aan het werk van den Bond door deze handeling schade toegebracht. Een met warmte gevoerd debat, om wat bewegingsvrijheid, als de koopman de boeren komt plagen met een hoog bod, wetende, dat de boer toch niet mag verkoopen, werd bespreking door den Directeur, van de hand gewezen, vooral om de ondervinding, die den Bond op dit punt heeft opgedaan. Als men een koopman duidelijk laat voelen, dat verkoop niet mag, dan zal hij dit in het lid respecteeren en met zijn plagerij bod wel ophouden. De Voorzitter wekt de leden op, een bezoek te brengen aan de proef- boerderij te Beesel, waar men de methode bestudeert, om zóó varkens te mesten, dat zelfs in dezen tijd en met deze prijzen nog winst te be halen is. Directeur Loenen wijst er op, dat hij herhaaldelijk ter zake van het voordeelig mesten gezegd heeft houdt den meelzak dicht, doe wat langer over den mesttijd en tracht niet na recordverbetering om te kun nen zeggen ze wegen 125 K.G. en ik heb ze maar 4 maanden op stal gehad. Let verder op lange varkens, gerekt model, dat zijn de voordeelig- ste en geven het meeste geld in het zakje. Op alle afdeeliDgen zal voortaan een H. Mis gelezen worden, welke zooals het Bestuur vertrouwt, door alle leden zal bezocht worden. Nadat de Secretaris er op gewezen had, dat er nog pootaardappelen te krijgen zouden zijn en een uitvoerige mededeeling gedaan had over een nieuw te ieelen soort, sloot de Voor zitter onder dank voor de aangename gedachtenwisseling deze vergadering met den Christelijken groet. De Koninklyko Harmonie uit Horst. Zondag 24 April a s. zal de Koninklijke Harmonie alhier deel nemen aan het groote muziekcon cours te Amsterdam in het Con certgebouw, uilgeschreven door de Harmonievereeniging »Excelsior" afdeeling Westerspeeltuin. Aan dit Concours kunnen enkel deelnemen de muziekkorpsen in in de afdeeling uitmuntendheid eere- en superieure afdeeling. De Kon. Harmonie alhier zal in de supereure afdeeling kampen. De Harmonie, benevens meerde- helangslellenden, zullen op Zondag 24 April n.m, om één uur per autobus via Nijmegen-Arnhem vertrekken. Moedige schippers. Zondagmiddag waren de gebr. B, uit Venlo met hun kano, waarop een zeil bevestigd was, op de Maas aldaar aan het zeilen. Tengevolge de deining van het water bij het passeeren van een groote sleep sloeg de kano om. De jongste der broeders kon niet zwemmen en verdween direct in de diepte. De oudste die wel zwem men kon kreeg het zeil over zich heen waardoor hij in zijne bewe gingen zeer ernstig werd belemmerd. De schippers, de B, en P. welke zich op de sleepbooten bevonden sprongen direct gekleed te water en het gelukte hun den oudste spoedig onder het zeil vandaan te halen. Naar den anderen drenkeling moest men echter eenige malen duiken doch het gelukte tenslotte ook hem te vinden. Kunstmatigeademhaling werd met goed gevolg toegepast. De Wilfielminabrug te Maastricht geopend. Maandag werd de nieuwe brug over de Maas te Maastricht, met groote plechtigheid geopend. De nieuwe Wilhelminabrug, zoo als de gemeenteraad haar onlangs heelt gedoopt, met ruim 200 meter in de lengte en 15 meter in de breedte. Het rijdek is 11 meter breed, terwijl aan iedere zijde een trottoir van twee meter den voet gangers een veilig loop vlak biedt. Aan den kant van Wijk sluit de nieuwe brug aan bij den Wilhelmi- nasingel en aan de zijde van Maas tricht bij een nieuwe, dertien meter breede straat, die dwars door een oud en vervallen huizencomplex is heengebroken en die het verkeer rechtstreeks voert naar het hart der stad de groote markt met het monu mentale stadhuis. Voor een brug met louter steenen bogen is in onzen tijd geen plaats meer. De scheepvaart eischt een breeden onbelemmerden vaarweg, die slechts met een moderne staalcon structie te overspannen is. Daarom zijn de beide eindvlakken uit staal vervaardigd, terwijl het middendeel der brug is opgetrokken in gewapend beton, met natuursteen bekleed. Vooral het grocte sluitstuk aaü'de Wijkerzijde, dat een scheepvaartka naal van vijftig meter met één vlak ke spanning zonder bovenbouw overbrugt, is een kloek stuk werk. dat de vaderlandsche nijverheid eer aandoet. Crisis-steun te Eindhoven stopgezet. Wegens uitputting der middelen zet het R. K. Crisis Liefdewerk te Eindhoven, nu de winter te^ einde de uitkeeringen stop, behalve voor gezinnen van minstens zes per sonen, welke in noodgevallen nog geholpen zullen worden. Ook het neutrale crisis-comité zet zijn be moeiingen bij gebrek aan middelen grootendeels stop. Uit de sigarenindustrie. De sigarenfabriek Aida, gebr. Garvelink te Eindhoven zal van deze week af, den werktijd voor- loopig inkorten tot 32 uur per week. Ook bezuiniging. B. en W. van Eindhoven hebben uit bezuiniging de koffie en de sigaren voor de raadsleden afgeschaft. Diefstal van kerkgeld. Insluipers hebben in de R.K. kerk te Aarle-Rixtel de offerblokken ge licht en uit de muziekkast op het koor het geldkistje gestolen. De daders bleven tot dusver onbekend. Tramlijn Roermond-Vlodrop. I Aan de Limburgsche Tramweg Mij. is machtiging verleend den tram- dienst op de lijn Roermond—Vlodrop op te heffen. In verband met de zomerdienstregeling zal de lijn nog tot 1 Aug. in gebruik blijven. Daarna zal een autobusdienst tusschen de aan deze lijn gelegen plaatsen wor den ingesteld. Weer brand te Helmond. Maandagavond, half 9, is door onbekende oorzaak brand uitgebro ken in de timmerwerkplaats van den heer J. v.d. Bosch, aannemer te Helmond. De werkplaats, welke gelegen is nabij de wolfstraat. stond in lichte laaie. Van eenige huizen, welke in de nabijheid stonden liepen een achttal woningen groot gevaar vlam te vatten. Op het kritieke moment, toen reeds een aantal ruiten door de hitte gesprongen waren en de dakgoten reeds rookteD, kon de brandweer water geven. De huizen konden voor het vuur gevrijwaard worden. Ze hadden wel eenigzins van water schade te lijden. Van de timmerwerkplaats is zoo goed als niets overgebleven. Een twintigtal machines werden door het vuur vernield, terwijl eveneens een hoeveelheid materiaal in vlammen opging. De schade bedraagt 30 a 40 mille, welke slechts gedeeltelijk door verzekering zou gedekt worden. Een landelijke R K. Boerenpartij opgericht. Te Cuyk is de vorige week de oprichtingsvergadering gehouden van een nieuwe R. K. Boerenpartij. De Pers was op deze vergadering niet uitgenoodigd. Een Communiqué van deze vergadering werd o.m. ter hand gesteld aan „De Echo van het Land van Cuyk". Het luidt als volgt Reeds lang is alom in Land Tuinbouw en Veeteeltkringen de wensch naar voren gebracht om de bestaansmogelijkheid dezer volks groepen, wier belangen uit den aard der zaken op verschillende punten met die der overige volksgroepen verschillen, ook in ons Staatsbestuur meer gelijkvormig te maken, welke direct door den Staat gewaarborgd zijn, in het bewustzijn, dat in ons Staatshuishouden alle standen in ver houding tot elkander een rechtmatig bestaan gewaarborgd moet worden. Aangezien de noodtoestanden, jbij de z.g. onbeschermde volksgroepen steeds dreigender vormen aannemen waarvan het uiteinde vooralsnog niet is te overzien, is door meerdere specialiteiten in de provinciën Lira- burg, Noord-Brabant, Gelderland, Zeeland, Overijssel en Zuid-Holland eene vergadering belegd te Cuyk, op 11 April 1932, waarop is over eengekomen om in een meer lande lijk verbsDd over de elf provinciën van Nederland aan te sluiten bij de R. K. Federatie dier onbeschermde groepen, uit Limburg, zoodat deze partij voortaan zal worden genoemd R. K, Federatie van Land- en Tuin bouwers, Middenstand en Landar beiders in Nederland. Met de nog Diet vertegenwoor digende provinciën zal voeling wor den gezocht, terwijl eventueele voor standers dezer federaties uit alle provinciën van Nederland, hun adres of naamkaartje gelieven te zenden aan het navolgende adres: R.K. Boerenpartij, Postbus Cuyk a.d.M. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren Algemeen-voorzitter H. H. Meertens, Lid der Prov. Staten van Limburg, Margraten (L.) Vice-voorzitter J.'F. H. Obers, lid der Prov. Staten van Limburg, Se- venura (L.) Secr.-penningmeester P. Martens, Linden (Cuyk a. d. Maas N.-Br.). Ivar Kreuger de luciferskoning. Onder het opschrift„Een mis dadiger ontmaskerd" schrijft de „Volkskrant" o.m.: Allengs heeft men het beeld van Ivar Kreuger ten voeten uit leeren kennen. De luciferskohing, het financieele genie, Zwedens nationale held, is van al zijn glorie ontluisterd. Hij-is een falsaris-in-het-groot ge bleken een vervalscher van balan sen, een vervalscher van obligaties, een vervalscher van handteekeningen. Hij boekte millioenen winsten die niet bestonden, bij manipuleerde met banken en maatschappijen die een voudig scheppingen waren van zijn fantasie. Deze man, die met honderden millioenen goochelde» die regeerin gen en gekroonde hoofden biolo geerde, was 'n bedrieger in groot formaat. Een zijner medewerkers, de zweed Rydbeck, zegt van hem, thans, dat Kreuger leed aan een soort hoog moedswaanzin, waardoor hij zich een Uebermensch voelde, die boven alle andere schepselen verheven, de gewone begrippen van goed en kwaad op zij mocht schuiven. Heeft hij zich ooit afgevraagd, hoeveel bedrijven hij door zijn ma chinaties in den grond heeft geboord hoeveel duizenden werkloos en broodeloos gemaakt. Kreuger heeft in zijn persoon en zijn gedragingen het kapitalisme in zijn gevaarlijksten, bedenkelijksten en meest gewetenloozea vorm getypeerd Is kienen hazardspel? De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Wijnveldt, nam Maandag conclusie in de zaak van den procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch tegen een arrest van dat hof, waarbij van rechtsvervolging zijn ontslagen W. P. J. A. te Kerkrade, voorzitter en secretaris van een kienclub aldaar. Deze club was opgericht naar aan leiding van een gemeentelijke veror dening, die het kienen in het open baar verbiedt. De dagvaardig in deze zaak was opgebouwd op grond van art. 254 W. v. Str., dat hazardspel strafbaar stelt. De rechtbank achtte de vereeniging camouflage, maar het kienen geen hazardspel en ontsloeg de verdachten van rechtsvervolging. Mr. Wijnveldt concludeerde tot vernietiging en verwijzing. j Arrest: 18 Mei. De werkloosheid te Nijmegen. In Nijmegen is per week 35 40.000 gulden noodig voor werk- loozensteun. De gemeenteraad voteer de een bedrag van een millioen gulden waarvan een deel aan het Rijk terugkomt. Het schijnt echter wel vast te staan dat men er met het millioen niet komt en dat het wel een half millioen meer zal worden. 3000 jonge arbeidskrachten ontslagen. Naar men de Bossche Crt. mede deelt zijn bij de Posterijen bier te lande met ingang van 1 Juli a.s. 3000 werkkrachten met een arbeidstijd van vier en meer jaren, tot zelfs 9 toe, ontslagen. Arbeidstijden van chauffeurs. Op 30 November 1931 veronge lukte bij Utrecht een auto volgeladen met Duitsche dienstmeisjes. Zater dagavond te half 12 was de reis van Den Haag uit naar Essen aanvaard, waar men Zondagmorgen om half 8 aankwam, 's Nachts om 12 uur werd de terugreis aanvaard, door vermoeid heid dutte de chauffeur een oogenblik in, waardoor te half zes in den morgen het ongeval plaats had. Door een toeval werd slqphts een der inzittenden gedood, een paar anderen gewond. Een vrachtauto, komende uit Den Haag en onder weg naar Grootegast, waarin behalve de chauffeur nog een mede-reiziger en drie kinderen waren gezeteD, reed ce ongeveer 8 uur in een tramwissel te Hykersmilde. De wissel en de auto werden beschadigd, doch persoonlijke ongelukken deden zich niet vcor. Omtrent de oorzaak van dit onge val vernemen wij en het is juist daarom, dat wij er melding van maken, dat de 19 jarige chauffeur aan de marechausseedie proces verbaal van het gebeurde heeft op gemaakt. heeft verklaard, dat hij in de laatste 23 uren noch slaap, noch rust heeft gehad en dat hij door slaap en oververmoeidheid overvallen was geworden. Een chauffeur van de firma te Winkel en Oomes, welke een vasten dagelijkschen autobusdienst tusschen Amsterdam en Tilburg onderhoudt, heeft een dagelijkschen dienst van ongeveer 13 uur. Hij komt om 14 uur in dienst en werkt met een uur onderbreking tot 19 uur, vertrekt met de auto tot het veer bij Dord recht, neemt daar de van Tilburg komende auto over en is om 4 uur 's nachts weer in Amsterdam, Op 27 Jan. j.l. werd vastgesteld, dat een chauffeur van de Kamper Natuurbleekerij, belast met het ver voer van waschgoed, een diensttijd bad van 25i/t uur. In den Dacht van 27 Januari van Kampen om 4.30 vertrokken, was hif daar den 29en ongeveer 6 uur terug. Nog steeds schijnt er geen regeling iri te bestaan, die hierin een eenigs- zins bevredigende oplossing kan geven. Er bestaan enkele Koninklijke besluiten, maar zij laten een zóó groote speelruimte voor de werk gevers in het auto-, autobus- en taxi bedrijf, dat er practisch overal gaatjes en gaten kunnen worden ge vonden. Reeds is in de Tweede Kamer hierop gewezen door den heer Van Braambeek, en mevrouw van Italie-van Embden sloot zich bij hem aan. Minister Reymer beloofde een Koninklijk besluit, waarin de leemten in de bestaande wetten worden aangevuld, doch het neeft niet den schijn van, dat er aan het Departement van Waterstaat veel haast achter gezet wordt. Do smokkelhandel langs de grenzen. Zondag j.l. hebben de douanebe ambten van het grensdistrict Düssel- 1 dorf een vergadering belegd te Düs- seldorf, om de gebeurtenissen van de laatste weken te bespreken en de mogelijkheid van nieuwe maatregelen tegen de smokkelaars ter sprake te brengen. Voor het district Düs- seldorf moeten er bizondere maatre gelen getroffen worden, daar de smokkelhandel hier weliger bloeit dan op andere plaatsen. Versterking van manschappen bij de douane werd dan ook dringend noodzakelijk geacht, Dat deze nieuwe beambten aan stonds de handen uit de mouwen hebben gestoken, blijkt uit het feit, dat zij den eersten dag reeds een smokkelbende verrasten die daarop in het geheel niet voorbereid scheen. De smokkelaars gingen aan den haal met achierlating van den buit. De beambten vuurden op de vluch telingen, zoodat een smokkelaar zwaar getroffen neerstortte. Er; bij

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6