Bijvoegsel vao PEEL Ei MMS Vergadering van den Raad van Venray. Uit het Buitenland. Oistricts-Arbeidsbeurs Advertentiën 20 pCt. korting „De Stralende Zon" Zalerdag 16 April 1932, No. 16 Vervolg van 2e Blad. Belanghebbenden leveren de ma terialen en de Gemeente geeft de wals en desnoods nog werkkracht, doch de bewoners zullen moeten meewerken in Hand- en Spandienst. In deze tijden is voorzichtigheid zeer geboden. Successievelijk komen alle wegen wel aan de beurt en wel naar gelang hun beteekenis. De heer Vermeulen vindt de St, Antonlusstraat toch wel slecht even als de weg achter de Kapel te Vel- tum, op de Weduwe Janssen aan. Vol sporen en gaten. De heer van Boven zegt, dat deze straat parallel is, aan de Kruisstraat doch welk een groot verschil. Moet men op de Kruisstraat met een auto draaien, dan is het daar zeer moeilijk wijl het daar zeer smal is en gaat men liever door de St. Antoniusstraat. Het is er zoo donker, dat toen Spr. er eens op een avond zijn moest, hij bezorgd was om zijn nek niet te breken. De heer Millen geeft B. en W, in overweging tot verbetering over te gaan, waarbij ook de heer Arts zijne opmerking voegt, dat men staande bij het H. Hart standbeeld de St. Antoniusstraat als een mod derpoel aanziet. De Voorzitter zegt verbetering toe, al zou het voorloopig mogelijk slechts een pad zijn. Doch voor zichtigheid met de finantiën is zeer gewenscht. Ook ten opzichte der verlichting moet men maar niet al het wenschelijke direct inwilligen. Zelfs grootere wenschen moeten onvervuld blijven in deze tijden. 11. Ingekomen schrijven van het Gemeentebestuur van Ooststelling werf om adhaesie te betuigen aan het adres van den Raad dier Ge meente in zake steunverleening aan land- en tuinbouw. De Voorzitter zegt, dat er tegen woordig geen eene vergadering meer gehouden kan worden of een derge lijk verzoek van een of andere ge meente, waarvan men de naam nooit gehoord heeft of die men niet of nauwelijks weet liggen, moet be handeld worden. De stroom van adhaesie-betuigin gen van den Raad over zaken waar mede de Raad als Raad niets heeft uitstaan, zal dan ook bij de regeering weinig indruk maken. Laten we het de Regeering niet moeilijker maken ais zij het in deze crisisdagen reeds heeft. Bovendien liggen dergelijke zaken als steun aan Land- en Tuin bouw thuis bij de betreffende orga nisaties. De heer Millen zou toch adhaesie willen betuigen. Immers dergelijke verzoeken moeten steeds van kleinere plattelandsplaatsen komen en de organisaties, die niet alles krijgen wat zij vragen, moeten een steun in den rug hebben. De heer van Boven ij het met den Voorzitter wel eens, doch ook den heer Millen kan hij begrijpen en voor dit geval wel adhaesie willen betuigen. De heer van Dijck zag liever adhaesiebetuigingen van den Midden stand en arbeidersorganisaties. De Voorzitter herinnert er aan, dat de Raad zich destijds ook buiten de zomertijd-adhaesie-betuiging hield. De Raad kan immers niet weten, wat de regeering van plan is of over een of ander punt meent. Het is dan ook geen bewijs van vertrouwen in de regeering al dat adhaesie-betuigen. Wethouder Odenhoven vraagt zich af of het wel verschil uitmaakt of adhaesie betuigd wordt of niet. De Voorzitter vindl het een mis bruik. Wethouder Pubben dringt op ver trouwen in de Regeering aan, waarna de heer van Boven zijn voorstel om adhaesie te betuigen intrekt. 12. Ingekomen schrijven van Ged. Staten van Limburg betreffende tijde lijke korting op bezoldiging van Burgemeester; Secretaris en Ontvan ger. Na mededeeling van den Voor zitter, dat het hier betreft eene kor ting van 1 Juli 1932 tot 1935 ad 2i/ï tot 5 pCt. dier salarissen, gaat de Raad met de verlaging accoord. De heer Vermeulen merkt wel op, dat de salarissen in Limburg aan den lagen kant zijn, b.v. lager dan in Brabant. En wat maakt bovendien een korting van f 100. Men moest hooger beginnen, liefst bij hen die 2, 3 of meer salarissen trokken. De Voorzitter zegt, dat de Raad /ich alleen over het onderhanden zijnde onderwerp moet uitspreken. De heer Goemans had de ver laging hooger of grooter verwacht, daar op het loon der menschen, die aan de beek werken grooter korting is toegepast. De Voorzitter deelt alsnog mede, dat, zooals den laatsten tijd meer gebeurt, op het laatste oogenblik is ingekomen een request van den Tabakbewerkersbond om steun. Het request is niet erg duidelijk en bij B. en W. nog niet besproken. De Voorzitter meent, dat zij bij de werkverschaffing terecht zullen kunnen. Wel zijn ze 3 dagen in de week werkeloos en zou het moeilijk zijn om de overige 3 dagen bij de werkverschaffing te zijn. Doch dit zou mogelijk ondervangen kunnen worden door één heele week op de sigarenfabriek te werken en dan een week op de beek. in ieder geval was zoo iets te probeeren al zal het voorkomen dat zij met 3 dagen sigaren te maken meer verdienen dan met een week grondwerk De heer Millen zou een onderhoud van het bestuur met B. en W. voor staan. De heer van Boven als vakman sprekend zeg', dat hij geen sigaren maker zou moeten die stijve vingers gekregen had van het grondwerk. Zoo iemand kan geen goed werk maken. Trouwens de Firma Baars klaagt al over een te groot gebruik van dekblad in Venray, wat toege schreven wordt aan het bewerken vaD een tuintje van een paar roeden. Wethouder Odenhoven juicht het toe, dat de Burgemeester ernstig zal overwegen maatregelen te treffen, hetgeen de Voorzitter bevestigde De heer Vermeulen wijst op den lantaarnpaal, die bij Keyzers zoo in den weg staat. De Voorzitter zegt, dat dit ver anderd wordt zoodra ook de tele graafpaal weg wordt genomen. Mocht dit wat lang duren, dan zal de lantaarnpaal eerder weg zijn. Dat het bij Sanders in Oostrum en bij de veiling modderachtig is, hoorden we van de heeren v. Boven en Arts. Het was gemakkelijk te verhelpen met een paar buizen en een putje, voegt de heer Arts er aan toe. De heer Goemans meent, dat de Opzichter vanmiddag ging kijken. De Voorzitter zegt, dat de schuld eigenlijk bij Sanders ligt, wiens weeg brug het afloopen van het regen water belemmert. Het zou dus San ders passen maatregelen te treffen, doch eerst konden we het rapport van den Opzichter afwachten. De heer Odenhoven zegt, dat hij thans een half jaar Wethouder is en over dit tijdperk gaarne zijn be vinding zal zeggen. Vaak heeft hij gehoord, dat hij niet meer de „oude opposant" is en meer en meer loopt aan den leiband van den Burgemees ter of „ja" zegt, omdat zijn collega- Wethouder „ja" zegt. Of wel, dat hij geen „neen" durft zeggen, zooals zijn beste vrienden verlangen. Noch het een, noch het ander is waar. Steeds zal hij her en frank zijn meening handhaven, zelfs al zou hij snevelen als een Erzberger of een Rathanau. De heer Vermeulen zegt, van het gezegde niets te begrijpen. (De per soonlijke uitdrukkingswijze van Wet houder Odenhoven is soms moeilijk te volgen). Op zijn vraag moet de heer van Boven van den Voorzitter hooren, dat in deze crisis geen inkomsten gemist kunnen worden om de be grooting in stand te houden en dus niet kan worden overgegaan tot marktgeld verlaging. Nadat de heer Geurts verklaard had de toekomst donker in te zien, sloot de Voorzitter de vergadering De Groote Fascistische Raad in Italië heeft zich uitgesproken voor schuldenschrapping en Verdragsher ziening en ook tegen de veelvuldig heid van internationale conferenties welke steeds illusies vernietigen, na vooraf nieuwe hoop te hebben ge wekt en de punten van wrijving vergrooten. De Donau conferentie te Londen is ook inderdaad mislukt we spraken er in ons vorig overzicht reeds de verwachting over uit. De Volken- bondsraad pleegt nu weer overleg met de vier groote Europeesche mogendheden om althans voorloopig met wat geld te helpen. Onderlinge rivaliteit houdt de definitieve sanee ring van het economische wereldbe stel tegen. De Ontwapeningsconferentie heeft haar werkzaamheden hervat. Van de Ver. Staten kwam een voorstel ter tafel om eindelijk eens tot iets reëels te besluitenhet verbod n.l. van aanvalswapenen, als zware ka nonnen en tanks. Iedereen was er voor Italië had zelfs een gelijk ini tiatief genomen, maar de Fransche delegatie was er vinnig tegen Waarom alleen afschaffing van aanvalswapenen, 'vroeg Tardieu voor de legers te velde en waarom niet voor de vloten Misschien was deze opmerking ten deele ad rem maar, hoe ook, het is duidelijk ge bleken, dat de Ontwapeningsconfe rentie ter zake van afschaffing of beperking van aanvalswapenen niets zal bereiken, als Tardieu door den uitslag van de deze maand in Frank rijk gehouden wordende verkiezing blijft gehandhaafd. We beginnen te gelooven, dat het inderdaad beter is om minder te confereeren, dan telkens gewekte hoop te vernietigen. Zuid-Amerika, in het bijzonder Argentië en Chili werd geteisterd door onderaardsch geweld. Niet minder dan 8 vulkanen tegelijk braakten vuur en lava, groote oogst- velden vernietigend, dorpen en ste den bedreigende. Duizenden zijn in paniekstemming gevlucht. Men vreest nog erger dingen, zware aardbevin gen en rampen door de uitgestooten gifgassen. Tenslotte eenig gemengd, New. Foundland, een Britsch Dominion in het barre. Noorden van Amerika, revolteerde deze week tegen den Minister President, sir Richard Spui- res, wiens leven zelfs bedreigd zou zijn geweest. Men verwijt hem cor ruptie, een bedrag van 1000 Pond zou hij ten onrechte hebben geind. Ook is men er ontevreden over de steunregeling. Een groot deel der visschersbevolking is er momenteel n.l. zonder bestaan. Men moet zich van deze revolu tie niet veel ergers voorstellen dan een dorpsherrie. Het heele land, drie maal zoo groot als Nederland, telt 27000 inwoners en de hoofd stad. St. John heeft er 36000, mee- rendeels visschers. Een leger is er niet, slechts zijn er enkele goedmoe dige politiemannen. Neen, dan de opstand in de Zuid- Amerikaausche republiek Ecuador. Daar kwam de heele vloot tegen de regeering in verzet. De vloot bestaat uit twee kanonneerboten. Een Hollandsch schip de „Bode graven", dat een ex-president aan, boord had, beleefde nog wat moeite met het geval. De opstandige vloot is tenslotte onderworpen en ver- meesterd met behulp van een door de regeering gecharterde passagiers boot 't Is, dat het zoo ver van huis is, maar een Zuid-Amerikaansche revolutie kijkt ons nog grappiger daD een operette van Hirsch. De ongelukkige familie Lindbergh wordt wel heel tragisch bezocht. De vader heeft 50000 dollar losgeld voor zijn kind betaald en is toch weer door de bandieten be drogen. De ongelukkige moeder is zenuwziek geworden. Als de ontvoerders in hun leven nog eens een heel klein portie krij gen van wat heel een wereld ze in verbeten woede toewenscht, dan krijgen we misschien ook met hen nog eens meelij. Kantoor geopend van 9 tot luur Worden gevraagd: Leerling-kleermaker 2 boerendienstmeiden 1 dienstmeisje voor dadelijk Jongen voor boerenwerk v. Oploo en Holthees. Boerenmeisje 1516 j. v. Venray 1 huishoudster voor geestelijke Bieden zich aan Burgerdienstmeisjes voor dad. 36, 22, 20. 18 en 15 jaar. Boerendienstmeisjes, Paschen en dad, 20, 18, 16 jaar Dienstmeisje 14 jaar v. 1 April Boerenknechten Dagmeisjes 16 en 20 jaar Werkvrouwen Smidsleerling en smidsknechten. Metselaars, timmerlieden, schilders, losse arbeiders, stucadoors, kleermakers. 20 Crisis-bon 20 Uitsluitend met bijlevering van dezen BON (tot 28 April geldig) op al onze Stoom- en Verfprijzen. TILBURG. Depot te Venray Fa. Jean Lemmens Stationstraat 8. 20

Peel en Maas | 1932 | | pagina 9