Vergadering van deH Raad van Venray. Gemengde Berichten dank zijn gezonde herkomst, opge groeid tot een flinken jongen, die zich flink ontwikkeld heeft. Ten tweedekon toen niet voor zien worden de tegenwoordige malaise. De Jonge Boeren moeten riet bij de pakken gaan neerzitten 'fen de lieren aan de wilgen ophangen, zooals de Joden deden in de Baby lonische gevangenschap. Trouwens zoover als met de Joden, die in die dagen alles verloren hadden, is het met de Jonge Boeren nog niet. Met de hoop op de toekomst moet de Jonge Boer klaar staan om straks, als de klaarlichte van den nieuwen dag doorbreekt, klaar te staan de kansen aan te grijpen en te benutten. Niet weerloos mag de Jonge Boer zijn. Hij moet meeleven en meewerken en de lessen van Meester Wijnhoven, die mede jubileert, benutten en in practijk brengen. Meester Wijnhoven aan U breng ik gaarne mijn dank voor al uw moeite en zorgen voor den Jongen Boer, welke moeite en zorgen ik op hoogen prijs stel. Jonge Boeren, laat u als was kneden door uw kundigen meester, dan zal uwe Vereeniging groeien en bloeien. De Voorzitter Poels dankt den Eerw. Heer Rector voor zijne schoone woorden en verzekert, dat de Jonge Boer klaar zal staan, als de klaarte van den nieuwen dag zal doorbreken. (Applaus). Als nu hield de heer Gaozenboom ongeveer de volgende rede ZeerEerwaarde Heeren, feestvieren de vergadering. Het is wel een eigenaardige rede, die ik thans ga uitspreken. Een feest rede voor de Jonge Boeren en tevens een propaganda rede voor de R. K. Pers. En toch kan dit innig samen gaan, zooals ik hoop aan te toonen, Ruim 40 jaar geleden werd de Boerenbond op Christelijken grond slag opgericht. In 1850 waren de verschillende Maatschappijen van Landbouw op gericht, die echter dra het groote gebrek toonden, dat er in de Maat schappijen geen rekening werd ge houden met de belangen der Boeren als menschen. Toen kwam de crisis der tachtiger jaren en gingen de oogen open. Toen dan ook op de Internationale Tentoonstelling de Nederlandsche Landbouw verslage^, ja glansrijk verlagen werd, z% de Regeering in dat hier dringend hulp moest geboden worded. De Katho lieken gingen meer én meer inzien, dat de Landbouw als een onderdeel der Sociale kwestie moest beoordeeld wordeu. De Landbouw moest wor den opgeveerd naar hooger plan, dat het vor,r alles ging om het welzijn van den Boer, om zijn onsterfelijke ziel. Dat idee deed allerwege priesters en leeken opstaan om de Boeren te organiseeren en wel zoo, dat de stoffelijke belangen ondergeschikt zouden zijn aan de geestelijke belan gen. En zoo stond in Brabant een Pater v. d. Elzen op, de Boeren- apostel. In Limburg Och, gij kent Uwe voortrekkers. Slechts een man wil ik noemen, wien gij alleg in dankbare herinne ring moet houden Jan Truyen z.g. Op 31 Januari 1896 werd dan in Arnhem opgericht de R .K. Ned. Boerenbond. Door de ouderen is in de afgeloopen 36 jaren zoo hard ge werkt. dat de jongere wakker wer den. En toch de oudere boeren deden in allen eenvoud, wat van hen ge vraagd werd. De R.K. Boeren hebben veel tot stand gebracht tot heil en zegen van hun stand. De trouw aan kerk en priesters was de groote band die de Ouderen verbond. De Priesters hebben recht op den dank der Boe ren, daar zij dat vertrouwen ruim schoots verdienden. Hebben de Oudexen in de afgeloopen 36 jaren, zich fli.ik ontwikkeld, ook de Jon gere hebben thans hun eigen stands organisatie en bereiden zich daarin voor om zoo dit straks noodig is, bereid te zijn de plaatsen der Oude ren in te nemen. De Ouderen moeten dan ook niet smalend neerzien op de Jongeren en brommen overal weer een proef- veldje of een uitstapje. Neen, zij moeten de Jongeren moreel steunen en goed begrijpen dat het werk der Ouderen vergeefsch is, als achter hen niet een keurleger van geschool de jonge krachten komt, die ten vollen berekend zijn de steeds moei lijker levensstrijd voort te zetten en in de organisaties hun plaats in te nemen. Welnu, de Jonge Boeren Vereeniging levert zulke mannen en leden. 40 Jaar bestaat de Boerenbond en 10 jaar deze vereeniging der Jonge Boeren. En dankbaar kan het ge zegd worden, dat de Jonge Boei veel hulp en steun van de Boeren bond heeft verkregen. Dit strekt de Ouderen tot eere. Houdt allen hoog een braven boerenstand, de stut van altaar en troon. Wars van praal en pracht, maar trouw aan kruis en trouw aan de ploeg, leeft de Boerenstand en zeker in dezen tijd. Ook het werken der Jonge Boeren strekt hen tot eere. Jonge Boeren, vandaag is het Uw feest. Uw tweede lustrum na een tijd van hard werken en met de Heilige Kerk moogt ook Gij zingendit is de dag die de Heer gemaakt heeft, laten wij ons verheugen en verblijden. Gods genade was niet ijdel in U. Gij hebt meegewerkt en kunt thans een mooie staat van dienst overleggen, die alle reden tot jubel geeft. Ook ik wil U zeer gaarne gelukwenschen. Bij dezen mijlpaal moogt ge gerust eens uit rusten en eens omzien, Niet omdat gij gedrukt zijt door het heden en bang zijt voor de toekomst. Neen gij zegt het vol trots met Roden- bachHet verleden leeft in ons, het heden hoopt op ons en de toe komst straalt in ons, Uit het Landbouw-onderwijs ont stond als het ware van zelf een band tusschen leeraar en cursist en dit voerde tot een Bond van oud leerlingen, die is omgezet in de ver eeniging der Jonge Boeren, die als zoodanig werd ingeschakeld in de groote Boerenorganisatie. En we kregen proefvelden, controle op zaad- en pootgoed, proef-boerderij te Beesel, Landbouw Hoogeschool te Wageningen etc. een prachtige snelle opmarsch. Wat kregen we in Oostrum door de samenwerking der Jonge Boeren en Boerenbond Niet alleen practi- sche Boeren, maar degelijke Katho lieke Boeren, die doorkneed in vak kennis ook andere cursussen volgden. De Encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anne veel beju beld, helaas te weinig gekend en nog minder beleefd, werden bestu deerd, retraites der federatie en zoo veel meer, die een intens Katholiek leven op den bodem der ziel der Jonge Boeren deden ontkiemen. Van 1922 tot 25 fungeerde als Voorzitter der Jonge Boeren de heer G. Wismans, van '25 tot '30 de heer H. Derks, van '30 tot '32 de heer J. Loonen en thans zwaait de heer G, Poels den Voorzittershamer, van wien reeds alleen om den in Noord-Limburg zoo bekenden naam iets grootsch mag verwacht worden. Ook de eerste 'Geestelijke Herder der Jonge Boeren, Rector Berden die belangeloos zoo veel voor J.B. gedaan heeft, de groote stuwkracb voor de toen Jonge Vereeniging, kan zien dat het klein geplante boompje voorspoedig is opgegroeit en rijke vruchten draagt. Ook de tegenwoor d'ge Rector Asselberghs heeft heel de volheid van zijn priester liefde overgebracht op d~ Vereeniging. Dank willen *vé brengen aan de nagedachtenis van den Heer W. Loo nen z.g. als Voorzitter van den Boerenbond zoo innig met de Ver eeniging meeleefde. Dank aan den L.L.T.B. en aan den Heer Goemans den huidigen Voorzitter van den Boerenbond, die met grooten ijver de belangen der jubileerenden Ver eeniging voorstaat. Goddank, de Jonge Boeren, genie ten volop van het Landbouwonder wijs, naast het Godsdienstonderwijs is dit de groote stuwkracht voor den levensstrijd. Ouders, stuurt Uwe kinderen in hun belang naar het Landbouwonderwijs. Voorkom den ondergang van Uw stand door het te kort aan onderwijs. Vakkennis kan Uw stand zelfs in dezen crisistijd redden, ja zelfs vooruit brengen. De Onderwijzers verdienen ruimschoots dien dank, die de Jongeren leert leven en werken den Ouderen tot steun en tot heil van hun zoo nuttigen stand. Hartelijken dank moeten wij hren- gen aan de twee Onderwijskrachten die sinds 1918 hunne beste krachten geven aan de Jonge Boeren nml. de Heer Peters, Landbouwonderwijzer te Oirlo en den Heer Wijnhoven, Hoofd der Landbouwschool te Ven ray (Applaus). Als we zoo het ver leden inzien, dan kunDen we van harte instemmen met het danklied der Kerk: U, o God loven wij. U. den gever van al het goede. Vanaf dezen mijlpaal "gaan we verder; het verleden leeft in ons, het heden hoopt op ons, de hoop van Kerk, Maat schappij en Organisatie. Jonge Boeren gij zijt verplicht het erfdeel Uwer Vaderen, het Heilig Katholiek geloof, ongeschonden te bewaren. En gesteunt door Uw geloof en vanaf de hoogte van Uw geloof zult ge met vertrouwen de toekomst tegemoet gaan. Houdt door Uwe organisatie hoog Uw roomschen rijkdom, waar de eenling niets ver mag. Let op de vruchten der samenwer king; het katholiek bijzonder onder wijs. bekroond door de Alma Mater te Nijmegen, de Graalridders en meisjes, de Katholieke Radio en zoo meer. De Priesterroepingen stijgen en het feest van Pater Hendriks is daar, om te wijzen op een zoeken naar het geloof in den grooten zie- lennood, ook bij hen, die nog niet van onzen schaapstal zijn. Naast het vele kwaad in de wereld staat onze Roomschen Rijkdom. Houdt die vast in Uwe Organisatie. Steunt Uw Organisatie, al kost het offers en al brengt deze niet direct materieele voordeelen aan. Houd U aan Uw Kerk. houdt hoog Uw priesters, die U Godswoor verkondigen en U bijstaan in het leven en zeker in Uw laatste uren. Hoeveel z.g. verlichten zouden in hun laatste oogenblikken schatten geven willen voor dien troost die den overgang zoo verlicht. Steunt daarnaast de Katholieke Pers. Leest Uw bond orgaan en vakbladen, maar alleen Katholieke. Weg met de z.g. neutraliteit, die gevaarlijk is in bladen meer om het geen er niet dan om het geen er wel instaat. Denk om het oude spreekwoord; als de vos de passie preekt, boer, denk om je ganzen. Alle politieke partijen schijnen thans verliefd op den boer. Zoo gaarne maken zij gebruik van een zekere ontevredenheid en beloven gouden bergen. Maar bij beloven blijft het ook. Zooals de duivel aan Cristus voorstelt; dit alles zal ik U geven, zoo gij nedervalt en mij aan bidt, zoo doen ook zij maar minder eerlijk. Immers de duivel zegt: ik zal het U geven, zij beloven het alleen en je moet maar afwachten of je het krijgt, doch voor alles moet ge nu neervallen en hen aan bidden. God beware onze Boeren echter voor hun zegening, zie naar Rusland en dergelijke Spanje en Mexico. Katholieke boeren steunt Uw Katholieke Pers en zij zal U steunen tot bescherming van maat schappij en huisgezin. Voert trouwe propaganda voor de R.K. Boerenstand. Het heden hoopt op U de toekomst straalt op U Onze Lieve Vrouwe van Oostrum bescherme U en onder het geleide der Sterre gaat gij Jonge Boeren moedig de toekomst tegemoet ter bescherming van het erfdeel der Vaderen, het H. Roomsch geloof. (Aplaas) De Voorzitter Poels dankt den spreker voor zijn schoone rede, die geestdrift gewekt heeft in het hart der Jongeren en zegt de gevraagde propaganda gaarne toe. Na zulk een spreker is hem de moed tot spreken bijna in schoenen gezonken, maar ook hij wil gaarne vasthouden. (Ap plaus.) Hierna verkreeg de Z. E. Pater v. d. Hoven S. J. uit Spaubeek het woord, die vooraf als onderwerp zijner rede aan het Bestuur had op gegeven den titel een zware doch edele taak voor de Jonge Boeren Als de Voorzitter na het hooren van den vorigen spreker den moed bijna laat zinken, zoo vangt de spreker aan, wat moet een arme Pater als ik dan wel beginnen. Edoch hij zal zijn o.iderwerp behandelen en wil als zware doch edele taak voor den Jonge Boer het leekenapostolaat behandelen en stelt daarom de vraag: is dat iets nieuws of is het al oud. Het is niet nieuw, doch in tegendeel zoo oud als de Kerk van Christus. Het is niet ontstaan in een tijds periode of in een bepaalde eeuw, doch door Christus zelf gewild en ingesteld. De H. Paulus spreekt van het mystieke lichaam van Christus. Zoo als bij het menschelijk lichaam de verschillende lichaamsdeelen en or ganen elk een aparte functie hebben, doch te samen uitmaken het geheele lichaam dus den mensch, zoo is het ook in de Kerk van Christus, waar van de verschillende leden naar gelang hunne roeping, hunne kerke lijke functie of bediening uitoefenen, doch te samen vormen de Kerk van Christus. De Zaligmaker is op de wereld gekomen met een zuiver geestelijk doel. de redding der ziel van de menschen. Toch bewogen door het lichamelijk lijden der men schen, genas Hij ook hunne kwalen en gebreken en was Hij dus ook op ander gebied weldoend. Op Hemel vaartsdag liet Hij zijn Kerk achter in de zorg der Apostelen en leerlingen. De kerk was toen nog klein en moest evenals een gewoon lichaam groeien. Gij allen kent de gelijkenis van het mosterdzaadje, dat zeer klein is doch uitgroeit tot een groote boom, in welks takken de vogels neerzitten. Bij den groei der kerk, kon het niet anders of er waren ook moppe raars onder de bekeerlingen, die meenden dat de aardsche zaken werden verwaarloosd. Deze zaken werden eerst ook door de Apostelen behandeld, doch bij den grooten groei der kerk werd de verkondiging van Gods woord er door gehinderd. Wij lezen dan ook bij den H. Lucas, dat de H. Petrus de Apostèlen samen riep en sprak Het is niet goed dat Wij de verkondiging van Godswoord verwaarloozen tengevolge der dage- lijksche zorgen. Er werden dan ook een zevental Diakenen aangesteld, die de zorgen van huishoudelijken aard te behartigen kregen. Hier zien we de kiem van het leekenapostolaat. Als we rond ons heenzien merken we vaak dat de taak van den Pries ter tegenwoordig vaak verkeerd be schouwd wordt. Hoe vaak wordt er niet bij den Pastoor aangebeld om hulp en steun in zuiver maatschap pelijke zaken, b.v. omdat de vader zijn ontslag kreeg op de fabriek, om te komen tot het huren van een huis of hoeve. En wat kan de priester daarin doen? Zeker, hij zal de laatste zijn om als mensch zijn hart te sluiten voor de nooden van den evenmensch. Maar de taak van den priester is een zuiver geestelijke taak. Dit nu wordt veel uit het oog verloren. Daarom is het dan ook met het oog op de nooden van onzen tijd, afgezien van den huidigen crisis, dat Paus Pius X z.g. het leeken apostolaat in hiearchisch verband zoo zeer aanmoedigde. Daarom kan het dan ook niet verwonderen, dat toen in Italië de opleiding der jeugd een punt van meeningsverschil uitmaakte tusschen Vaticaan en Quirinaal, PausPiusXI zich onverzettelijk toonde en zijn goed recht op de jeugd handhaafde. Toen het ging om grondbezit, was de Paus met het kleinst mogelijke deel tevreden, doch in zake de jeugd gaf Zijne Heiligheid nergens het n^nste toe. Dit toch behoorde tot zijn geestelijke taak. Als wij het zoo inzien dan behoeft het niet te ver wonderen, dat ook in Nederland het leekenapostolaat gepropageerd wordt. Immers ook in ons modern leven kan de Priester niet alle katholieken bereiken en heeft hij de hulp der leeken noodig. Denk maar eens aan de groot-industrie met zijn wisselende bevolking. Zeker in plaatsen als Venray en dergzlijke met zijn landelijke bevol king voelt men de behoefte hieraan niet zoo. Deze plaatsen zijn nog oasen in de woestijn. Doch waar de nivelleering van het platte land, dan zij het moderne verkeer, hand over hand toeneemt, is het ge- wenscht dat ook dit werk er bekend wordt. Niemand onzer zou immers positief weigeren om mede te helpen aan het zieleheil van den evenmensch en zoo bij te dragen in het groeien van het mystieke Lichaam van Christus. De mensch is echter zoo geneigd om iets op andere of te schuiven. In elke parochie vindt men dan ook 2 of 3 menschen, die zich aan zulken arbeid wijden. Het zijn altijd dezelfde paar men schen. Aan oude menschen is niet veel meer te veranderen, die kunnen zich aan geen nieuwigheid meer wennen, doch de jeugd is edelmoe dig, offervaardig en gul. De jonge mannen voelen de toekomst met hare vraagstukken op zich aan dringen en zijn zzker bereid ook de dringend noodige goede werken op zich te nemen. Een 16 jarige jon gen kwam van den tijd met 14 man nen, die hij hier toe bewogen had, naar een retraite. God weet hoeveel spot en hoon deze knaap heeft moe ten verduren. Deze jongen noem ik een Apostel, tegenover wiens werk het mijne mij klein voorkomt. De weiken voor het leekenaposto laat zijn vele als Vincentiuswerk, Stationswerk e'c. Wees ijverige Jonge Boeren maar ook geestdriftige Katholieken. Jonge Boeren, gij die het voor de kunst mest gewonnen hebt. staat ook in de eerste gelederen van het leeken apostolaat. (Luid applaus) De Voorzitter Poels dankt den Eerw. Spreker voor zijn schoone rede en is ervan overtuigd, dat het gesprokene veel nut zal afwerpen. Deze ïede heeft de Jonge Boeren op geestelijk gebied meer vaste grond onder de voeten gegeven. Nadat de heer Wijnhoven, tech nisch adviseur der Vereeniging der Jonge Boeren zijn gelukwensch mede namens zijn Collega den heer Peters had uitgesproken, dankte de Voor zitter voor deze hartelijke woorden en sloot deze feestvergadering met den Christelijken groet. Op Dinsdag 12 April 1932, nam. hall' 4. Voorzitter O. v. d. Loo, Burge meester. Secretaris van Haaren. De heer van Haren had kennis ge geven deze vergadering niet bij te kunnen wonen, terwijl ook de heer Stoot afwezig was. 1Notulen. Deze werden onveranderd goed gekeurd. 2. Kasopname Gemeente-Ontvan ger over het le kwartaal 1932. Werd voor kennisgeving aange nomen. 3. Voorstel van B. en W. tot verkoop van circa 35 A. grond aan G. Fleurkens te Ysselsteyn. 4. Voorstel van B. en W. tot verkoop van circa 99 A. grond aan G. Linders—Pouwels te Ysselsteyn. De Voorzitter zegt, dat deze pun ten gevoegelijk tegelijk behandeld kunnen worden. De grond, die Fleur kens gaarne koopt, ligt achter zijn huis en past het best bij zijn eigen dom. B. en W. stellen daarom voor dezen grond aan Fleurkens te ver- koopen voor f 6 per Are. De grond, die Linders gaarne heeft, ligt bij Fleurkens, doch aan den Dwarsweg aldaar. Onder voorwaarde, dat de kooper binnen 1 jaar na heden op dien grond een huis bouwt, stellen B. en W. voor dezen grond te ver koopen voor de som van f 850. Z.h.s. goedgekeurd. 5. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening be treffende winkelsluiting. De Raad der Gemeente Venray, gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders gelet op artikel 9 der Winkelsluitingswet 1930, Staats blad no. 460. BESLUIT vast te stellen de navolgende Verordening betreffende Winkelsluiting. Artikel 1. De bepaling van artikel 2 sub a der Winkelsluitingswet 1930, Stbl. 460, vindt geen toepassing tusschen half 9 voormiddags en half 1 des namiddags voor alle winkels met uitzondering van de winkels, bedoeld in artikel 4, le lid, sab c en d der Wet. Artikel 2. De bepaling van artikel 2, sub a der wet vindt ten aanzien van alle winkels geen toepassing a. den Zondag van Vastenavond. b. de twee laatste Zondagen voor Paschen en Pinksteren, op den laat- sten Zondag in Juli, op de twee laatste Zondagen voor 6 December, op de twee laatste Zondagen voor Kerstmis. c. den Zondag van de jaarlijksche kermissen dezer gemeente als volgt op den eersten Zondag na Pink steren voor Leunen op Zondag voor 24 Juni voor Heijde op Zondag na 24 Juni voor Mer- selo op den tweeden Zondag na 24 Juni voor Ysselsteyn op den laatsten Zondag in Augus tus voor Castenray op Zondag na 8 September voor Oostrum op Zondag na 9 October voor Oirlo d. op den eersten en tweeden Zondag in Augustus, Venraysche Kermis, voor de geheele gemeente e. op de Zondagen in Maart, den eersten Zondag na Paschen, den derden Zondag na Paschen en 15 Augustus voor Smakt f. op de Zondagen in Mei, le Pinksterdag. Zondag na 29 Juni. Zondag 15 Augustus, Zondag na 15 Augustus, Zondag 8 September, Zondag na 8 September voor Oos trum Op de onder a en b genoemde dagen zal het verboden zijn den winkel geopend te hebben na 10 uur des namiddags en voor 6 uur voor middags, op de sub c genoemde dagen na 11 uur des namiddags en voor 6 uur voormiddag, op de sub d genoemde dagen na 12 uur na middag en voor 6 uur voormiddag, op de sub e en f genoemde dagen na 6 uur namiddag en voor 6 uur voormiddag. Artikel 3, De bepalingen van artikel 2 sub b der wet vinden geen toepassing ten aanzien van alle winkels: a. op 1 Januari, op Maandag en Dinsdag van den Vastenavond Donderdags en Vrijdags voor Pa schen, Donderdags en Vrijdags voor rinksteren. Donderdags en Vrijdags voor den eersten Zondag in Augus tus en Vrijdags voor den tweeden Zondag in Augustus. b. op Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag na den eersten Zondag na Pinksteren voor Leunen, op Maandag, Dinsdag, Woensdag na den Zondag voor 24 Juni voor Heide; op Maandag en Dinsdag na Zon dag na 24 Juni voor Merselo; op Maandag en Dinsdag na den tweeden Zondag na 24 Juni voor Ysselsteyn, op Maandag, Dinsdag en Woens dag na den laatsten Zondag in Augustus voor Castenray. op Maandag en Dinsdag na den Zondag na 8 September voor Oos trum. op Maandag. Dinsdag en Woens- d8g na den Zondag na 9 October voor Oirlo; c. op Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag na den eersten Zondag in Augustus voor Venray, met uitzondering van de 'gedeelten der gemeenten onder b genoemd; d op de onder a. genoemde da gen, zal het verboden zijn de winkels geopend te hebben, voor 6 uur voormiddag en na 10 uur 's namid dags, op de onder b. genoemde da gen voor 6 uur voormiddag en na 11 uur namiddag, op de onder c. genoemde dagen voor 6 uur voor middag. Artikel 4 t. De verbodsbepaling, bedoeld in artikel 8, le lid sub a. der wet, geldt niet van 6 uur voormiddag tot 11 uur namiddag, op de Zondagen genoemd in artikel 2 sub c. en tel kens voor dat gedeelte der gemeente, waarvoor ook artikel 2 der wet sub a. niet van toepassing is, niet van 6 uur voormiddag tot 12 uur na middag op de Zondagen genoemd in artikel 2 sub d. en niet van 6 uur voormiddag tot 6 uur namiddag, op de Zondagen genoemd in artikel 2 sub e. en f. en telkens voor het ge deelte der gemeente, waarvoor ook artikel 2 sub a. der wet niet van toepassing is. b. le verbodsbepaling, bedoeld in artikel 8. le lid sub b. der wet geldt niet van 6 uur voormiddag tot 11 uur namiddag op de dagen ge noemd in artikel 3 sub b. en telkens voor dat gedeelte der gemeente, waarvoor ook artikel 2 sub b. der wet niét van toepassing is en niet van 6 uur voormiddag tot 12 uur namiddag op de dagen, genoemd in artikel 3 sub c, en voor dat gedeelte der gemeente, waarvoor ook artikel 2 sub b. der wet niet van toepas sing is. Artikel 5. Behoudens het bepaalde in artikel 2 sub e. en f.. wordt voor alle win kels op Hemelvaartsdag, 15 Augus tus en 1 November de regeling toegepast, welke ingevolge artikel 1 dezer verordening voor den Zondag is vastgesteld. Artikel 6. Deze verordening treedt, behou dens Koninklijke goedkeuring, voor zoover deze noodig is, in werking op het tijdstip van inwerkingtreding der Winkelsluitingswet 1930, Staats blad no. 460. Indien bij de inwerkingtreding dezer wet de Koninklijke goedkeuring op deze verordening nog niet mocht zijn ontvangen, treden de bepalingen waarop de Koninklijke ^goedkeuring is vereischt in werking op den der den dag na hare afkondiging. Artikel 7. Deze verordening kan worden aangehaald onder den titel Winkel sluitingsverordening. De Voorzitter zegt, dat nog niet alles vaststaat, wat de Gemeenten ten opzichte van deze Wet moeten doen en laten. De R.K. Midden- standsvereeniging is ten opzichte dezer verordening gehoord en kan er zich wel mee vereenigen. Het is niet zeker dat de Kroon deze ver ordening zóó goedkeurt, daar het best mogelijk is, dat niet alles wat als buitengewone omstandigheden in Venray is opgegeven, als zoodanig wordt aangenomen. Wordt dit wel gedaan, dan kan Venray zulk een gunstige verordening goedgekeurd krijgen. De heer Jacobs betreurt, dat op de gehuchten de winkels niet open mogen voor 9 uur des morgens. De menschen komen uit de H. Mis van 7 uur, die is om half 9 uiten moeten dan een half uur wachten voor zij de nog noodige inkoopen kunnen doen en meenemen. Dat is een heele last voor verwonende. De Voorzitter zegt, dat de Wet zulks bepaalt. Negen uur mogen de winkels open zijn. De heer Millen wist gaarne wan neer een winkel uitsluitend of in hoofdzaak als banketwinkel aange merkt wordt, waarop de Voorzitter zegt. dat de Wet eene straf inhoudt en dus uiteindelijk eene uitspraak van den Rechter het slot is. De heer v. Boven heeft opgemerkt, dat het ventverbod tijdens de Ker misdagen opgeheven is en vreest nu dat winkels en kramen zeer becon curreerd zullen worden. De Voorzitter zegt. dat toch een verlof van den Burgemeester noodig is om te mogen venten, doch het gaat hier meer om te mogen venten met kleinere dingen, b.v. kinder ballonnetjes etc. Wethouder Odenhoven betreurt het, dat niet de meerderheid der Middenstanders, dus ook de ongeor ganiseerden deze verordening niet hebben goedgekeurd, doch slechts enkelen namens hen, De Voorzitter zegt, dat hier de winkeliers het liefst den voormiddag geopend houden. Ook in Horst is de voormiddag gekozen. Boxmeer heeft nog niet gekozen. De heer Vermeulen meent, dat de Middenstand wel accoord gaat met deze verordening en B. en W, dank baar mogen zijn voor het milde ont werp. De heer Millen zou eerst willen afwachten wat Boxmeer doet, daar hij hier concurrentie vreest, doch de Voorzitter meent, daf dit niet gaan zal. Want als het zijn zou, zooals de heer Millen zegt, daa zou de eene anders kiezen dan de andere. 6. Voorstel van B. en W. tot vaststelling der afschrijvingen, over eenkomende de verordening regelende den tak van dienst het bedrijf der Gasfabriek. De Voorzitter zegt, dat de afschrij vingen in de verschillende onderdee- len bedragen f 3854,17, vorig jaar f 4850,15. Het verliessaldo bedraagt f 750,36. Op eene vraag van den heer Weth Odenho'ven zegt de Voorzitter, dat er thans wel meer aansluitingen zijn, doch dat er om de tijdsomstandig heden minder gas verbruikt wordt. 7. Aanbieding van het verslag van den Vleeschkeuringsdienst. Wordt zooals gewoonlijk ter in zage gelegd. 8. Ingekomen schrijven van Ged. Staten omtrent het besluit tot het ter leen verstrekken van een bedrag, groot f 30150 aan de Commissie van Beheer inzake de ontwatering der gronden. De Voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten hebben bericht, dat deze gelden renteloos moeten verstrekt worden en niet zooals in het ondei- werpelijk besluit was bepaald. Het Rijk en de Provincie geven hun bijdragen zelfs zonder iets terug te vorderen. De Raad heeft zich bij dergelijk schrijven eenvoudig neer te leggen, wat de Raad dan ook deed. 9. Ingekomen schrijven van Kin deren Thoonen, om hun ontheffing te willen verleenen van pacht, in gaande 1 Nov. 1932. De Voorzitter deelt mede, dat de Kinderen Thoonen door huwelijk en anderzins uiteen gaan. De over blijvende kan zulk een groote boer derij niet drijven en wil daarom ook liever van de pacht af zijn. Wethouder Pubben zegt, dat de Kinderen Thoonen steeds zeer promp te pachters geweest zijn en dan ook op welwillendheid recht hebben. Z.h.s. gaat de Raad met de ont heffing accoord. Op een vraag van den heer Goe mans of alle gronden in het najaar al te aanvaarden zijn, zegt de Voor zitter, dat afgezien wordt van het recht van toezaaien en dus de gron den na ruiming van dezen oogst al te aanvaarden zijn. 10. Ingekomen schrijven van P. Michiels e.a., tot verharding en ver lichting van de St. Antoniusstraat. De Voorzitter zet de tot nu toe in dergelijke dingen gevolgde werk wijze uiteen. Vervolg zie Bijvoegsel. 100 Millioon eieren uit de markt. De Msb. meldt, dat het voorne men bestaat, om tot steun van den eierprijs, in de eerstkomende maan den 100 millioen eieren uit de markt te nemen en in koelhuizen op te slaan. De Coöperatieve vereenigingen zullen bij verkoop in het najaar onder bepaalde voorwaarden een eventueel verlies door staatsgarantie gedekt vinden. De waarde der opgeslagen eieren zal dan ongeveer f3.500.000 bedra gen. De eierprijs zal dus ongeveer 3i/t cent moeten zijn. Wegens algemeene inkrimping van den kuikenoptok mag verwacht wor den, dat het risico voor het Rijk gering zal zijn.

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6