iMmm JAtFQTO Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Paardenmarkt te Venray SxANimimNi YOORDEÜJGSTf (YÖODDEELlöSTf Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Een koninklijke kunst Ons Weekpraatje. I Onjuiste belasting aangiften. Met de vuistjes dichi De Kippenhouderij op het Platteland Uit het Buitenland. Zaterdag 16 April 1932 BLIJKEN TOCH HET Drie en vijftigstejJaargang No. 16 PEEL EN MAAS MANUFACTURE j, BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENT1EN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7l/t ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgnve van FIRMA VAN DEN MTINCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 cl., per post 75 cent voor het buitenland I 1.05 bijvooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cenl Angst maakt al te spaarzaam. Ons volk is slechts betrekkelijk spaarzaam. Zeker, door velea in ons land wordt regelmatig het een en ander voor den kwaden dag weg gelegd, maar een speciale, gerenom meerde volksdeugd is het sparen hier toch niet. Wel in Frankrijk. Daar wordt door iedereen gespaardin goede en in kwade tijden wordt een zeker deel^van het'inkomen, zelfs al zou dat laatste feitelijk onvoldoende zijn, gereserveerd voor het steenen varken het afzonderen van spaar geld is er gelijk aan welke uitgave voor noodzakelijk levensonderhoud ook. Gierig is de Franschman ove rigens nietvan het deel, dat hij voor wekelijksch of maandelijksch verteer bestemt, heeft hij best wat te missen. De Nederlander heeft over het algemeen een ander systeem van sparen. Als de tijden gunstig zijn en de inkomsten rijkelijk vloeien, dan prakkezeert bij Diet zoo heel bijzonder over den kwaden dag. maar laat hij het geld rollen. We weten wel, dat er tal van uitzonderingen op den regel zijn, maar in het alge meen is deze wel degelijk geldende. Herinneren we ons maar eens. hoe in de eerste na-oorlogsche jaren toen de verdiensten hoog waren, ei met het geld gesmeten werd. Velen verbrasten het, anderen breidden er op roekelooze wijze hun zaken mee uit. Van sommige visscherslui ston den de verhalen in de krant, hoe ze hun sigaar of sigaret met een brandend muntbiljet aanstaken in de ont spanningscentra der groote steden daverde het tot iD den den nacht van de pret van onbezorgde zaken- menschenbankdirecteuren lieten paleizen bouwen, die millioeDen ver slonden. Aan sparen dachten maar weinigen. Nu zijn de tijden gekeerd. Bijna een derde deel der arbeiders is zon der werk de slachtoffers zien meerendeels geen kans om het ook maar even zonder steun te stellen. De pret der zakenlieden is geëindigd. Velen melden zich bij het Crisis comité en als dat niet kan helpen, dan wachten ze hun faillissement maar af. Directies van groote onder nemingen betalen vaak niet eens de overeengekomen rente aan de obli gatiehouders uit en sommige groot bankdirecteuren moeten zich in brochures en strooibiljetten, bij naam en toenaam genoemd, laten brand merken als dieven en oplichters, zonder dat ze een aanklacht durven judienen. Thans, in dezen allerslecbtsten tijd, pu een groot deel des volks zonder inkomen is en velen, die verdiensten hebben, deze tot geringe proporties zien teruggebracht, nu wordt er gespaard, waanzinnig gespaard. De maandelijksche opgaven der Spaarbanken wijzen het uit, hoe er steeds meer geld op de boekjes komt, naarmate het algemeen inkomen daalt. Ons volk gaat sparen, als de be-1 roerdigheid er eenmaal is, hopende I het noodlot alsnog te kunnen ont- niet brood-noodig hebben uit te geven. Sparen is een goede deugd, welke men op redelijke wijze te beoefenen heeft in allen tijd, bij voorspoed en, als dat mogelijk is, ook nog bij tegenspoed. Maar wie in dezen tijd overdreven zuinig is en de steenen varkens overdadig voedt, die handelt onmaatschappelijk en dwaas. Onmaatschappelijk, omdat hij door onredelijke besparing op zijn uitgaven werk en brood onthoudt aan zijn minder bevoorrechte medemenschen. Dwaas, omdat het gepotte geld tóch waardeloos wordt, als de eco nomische crisis tot den chaos voert. Wordt de crisis gevolgd door maat schappelijk herstel, dan is de vrijwillig opgelegde levensversobering onnoodig geweest. Wie aan den terugkeer van nor male toestanden wenscht mee te werken, heeft zich meer zorg te maken over de vraag, hoe hij zijn geld het verstandigst kan uitgeven, dan over de wijze, waarop hij het veilig, maar ondoelmatig zal oppotten. oud als onze beschaving zelve en reed? beoefend door de vorstinnen 1 Egypte, is de gelaatsmassage. Zij hergeeft het gelaat de soepelheid en elasticiteit, die de charme van het jongemeisjesgezicht uitmaken. Volg dezen koninklijken weg en masseer van tijd tot tijd Uw gelaat met Purol, dat alle vetten bevat, welke Uw huid voor haar gezondheid en schoonheid behoeft. gaan. Degenen. die werkloos zijn en slechts een inkomen aan steun heb ben, doen natuqrlijk niet mee aan dat sparen, r* dat kgj niet. Het zijn de menschen met een vast inkomen, ambtenaren en gepensionneerden, die zoo fanatiek aan het beleggen zijn gegaan. Omdat zoovelen met recht en reden, lamenteeren, Iamenteeren ook degenen mee, die met crisis en malaise weinig of geen cent van doen hebben. We hebben het vaak van zakenlui geboord, hoe b.v. menschen met een vast pensioen óók al steen en been klagen over den slechten tijd. Ze slaken eiken keer een diepen zucht, als ze in den winkel hun portemonnaie voor den dag moeten halen om hun koopjes te betalen. En toch is de tijd voor hen niet slecht, integendeel, ze kunnen met hun inkomen thans veel meer doen. Wie een pensioen van 40 gulden had en heeft, en gewoon was om daarvan 30 gulden uit. te geven en een tientje te sparen, die verteert nu 20 gulden, spaart per week een tientje méér dan vroeger en... heeft een hoofd vol zorgen over „wat het worden moet." De crisis heeft een hoop ellende gebracht, maar deze wordt nog ver- t. ergerd door den geldhonger van hen, die nog een behoorlijk bestaan zouden kunnen voeren, maar uit vrees, eens het lot der anderen te loeten deelen, alles potten, wat ze Laten we nu r's aannemen, zoo zaten we dezer dagen op een der schoone Hollandsche lenteavonden met regen, hagel en een Zuid Westerstorm, te peinzen, laten we nu r's aannemen, dat de Neder- landsche hoteliers en pensionhouders de teekenen des tijds goed verstaan en hun prijzen zoo laag mogelijk calculeerenlaten we dan voorts nog veronderstellen, dat een frissche geest van zakelijkheid en durf door de bureaux der spoorwegdirectie komt stuiven en populaire seizoen tarieven een reis door Holland niet duurder maken dan b.v. een rondreis door de rest van Europa, waar heen. zoo peinsden we vervolgens, zou dezen zomer dan onze reis zijn Het bleek, dat we onze gedachten ook verstaanbaar hadden weergegeven want een stem, welke we kenden, en in den huize altijd hooren is, als iets beslist moet worden, verkonde Ik ga niet méé. Dat is geen bezwaar, kind zoo repliceerden we. Als je werkelijk liever thuis blijft, dan heb ik er niets op tegen om dezen keer. En jij gaat ook niet Wanneer epn huiselijk pnderhoud zich op deze wijze ontwikkelt, dan zijn we gewoon eenige oogenblikken te zwijgen. In den loop van jaren is ons dat de beste tactiek voorgeko' men. Toen de pauze, naar we meen den, lang genoeg had geduurd, be gonnen we de thee te prijzer, die we nergens zoo te drinken kregen, naar we voorgaven, als thuis. We roemden vervolgens het aanzien van de kamer en van het geheele huis, als resultaat van de geleden schoon maak. en informeerden eindelijk voor zichtig. Waarom, als ik het vragen mag, gaan we van het jaar niet op reis Qmdat het niet past. Lees jij je krant niet We erkenden, dat we ons daaraan nog wel eens te buiten gingen, maar dat we toch niet aanstonds konden begrijpen, wat dat wel met onze vacantieplannen te njaken kon heb bep. Heb je dpn niet gelezen van c)ie club van kerkelijke collectanten Die lui, die met het zakje rondgaan Juist. Ze waren uit Hilversum. Elk jaar maakten ze een potje van... Uit die zakjes Neen, natuurlijk nietl Van d'r eigen centen. En dan gingen ze in den zomer gezamenlijk een paar dagen op reis. Potverteren heet dat. Dat deden ze altijd in het buitenland, maar nu... Ja, ik begrijp het al. Nu gaan ze in het eigen land de pot verteren. Dat is prachtig, precies hetzelfde, als wat ik wilde. Neen, ze gaan dit jaar heele- maal niet uit, zoo hebben ze besloten. Ze geven het geld aan het Crisis- comité, omdat het niet past om zich uitbundig te vermaken, terwijl zoo veel menschen gebrek lijden. Met dat geld helpen ze nu de arme werR- loozen aan steun en in verschillende bladen hebben ze alle andere wel- i denkende menschen aangespoord om hun voorbeeld te volgen. Zie je, zoo hoort het ook. Jij moest over zulke dingen ook eens wat dieper nadenken. Ik schaam me soms dood over je- Met Paschen ook. Toen liep jij te geuren met je nieuwe pak, terwijl andere menschen... Kindje lief, zoo waagden we in te vallen, ik vind het prachtig, dat de menschen zoo braaf gaan doen en hun braafheid aan anderen ter navolging voorhouden. Het is be paald prijzenswaardig om naar ver mogen aan het Crisiscomité bij te; dragen en aldus, zooals je zegt, de arme werkloozen aan steun te helpen. Je weet, elke maand geef ik aan het Cri Elke maand geef je wat aan het Crisiscomité en daarmee maak je je van de zaak af. Maar je behoort te geven, wat je kunt, en geen dingen te doen, waarmee je anderen de oogen uitsteekt. We mogen natuurlijk geen buitensporige verkwisting ten toon spreiden. Dat ben ik volkomen met je eens. Maar als iedereen nu op zijn overigens normale uitgaven gaat bezuinigen om de werkloozen aan steun te helpen en, tusschen haakjes, siiekum te potten, wie zal de werkloozen dan aan werk moeten helpen en wie zal degenen, die nog arbeid hebben, aan den arbeid hou den Is het dan tegenwoordig de hoogste eisch van gezonde economie om werkloozen te kweeken om ze te onderhouden Jij en je kerkelijke collectanten zullen d'r zin hebben. Wij gaan dezen zomer niet op reis, ik koop geen nieuwe schoenen en jij doet het maar met je jurken "an verleden jaar. We sturen alles naar het Cri- siscomité. Van den zomer gaan we wandelen, brood en koffie mee, misschien wel barrevoets, als onze oude schoenen zijn versleten. Dan loopen we langs een hotel, waar twee, drie, vier keliners op het terras staan uit zien naar de klan'en, die niet komen en naar de fooien hun loon welke uitblijven. Dan gaan we op ze af en we spreken ze toe dwazen, leg neer je servet en meldt je bij het Crisiscomité, waar onze centen liggen te wachten. Ons volk is degelijk en braaf, onderhoudt werkloozen, maar heeft geen geld over voor menschen, die verdienen willen. Dan gaan we naar de schoen- zaak en naar den winkel voor dames confectie. En ook daar zullen we. Houd op I Houd op 1 riep weer de stem, welke anders altijd beslissend is in den huize. Anders. Dezen keer hebben we zelf beslistwe gaan van het jaar weer met vacantie, blijven in het eigen land, zullen op bescheiden wijze ontspanning zoeken en het overschotje beschikbaar stellen voor het Crisis comité. En reeds a.s. Zondag geuren we behalve met qns nieuwe Paaschpak ook nog met een paar nieuwe schoenen 1 Nederlandsch fabrikaat ongestoord en uren lang slaapt Uw kindje, als gij de gewonde, gesmette of ontstoken plekjes van zijn huidje verzacht en geneest door ze in te wrijven met Mijnhardt's Kinderzalf. Doos 25, Tube 40 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Ingiuadta Midttiiagaa. Onnoodig Lyden Als iedere beweging u pijn doet, als pijn in de lendenen, urinestoor- nissen, hoofdpijn, duizeligheid, rheumatische pijnen uw leven tot een last maken en gij uw werk moet laten liggen, yordt gij gewaarschuwd, dat de organen vqn uw rug niet benoorlijk werken. Waarom wilt gij noodeloos lijden aan rheumatiek, spit, waterzucht of blaaszwakte? Gebruik Foster's Rugpijn Pillen bij het eerste waarschuwende teekeq der organen, welke de urine afscheiden en zoodoende de onzuiverheden uit het bloed filtreeren. Poster's Pillen heelen en versterken deze verzwakte organen, zoodat de onzuiverheden, welke zich anders ophoopen en afzetten, en zoodoende eindelooze pijn en ongemak veroorzaken, afge voerd worden. In alle deelen van Holland hebben dankbare personen hun levenslust herwonnen, dank zij Foster's Pillen. Bij alle drogisten enz. a f 1.75 per flacon. 28 Donderdag 28 April. Wie opzettelijk een onjuiste be lastingaangifte doet, pleegt een straf baar feit. Velen, die zich aan dit euvel schuldig maken, vleien zich met de hoop, dat hun daad toch niet wordt ontdekt. De kans op ontdekking is echter niet gering. Wanneer men zakenman is. ont vangt men van tijd tot tijd bezoek van den rijksaccountant. Ook de persoon aan wien men geld leende welke geldleening aan de fiscus niet bekend is zal als hij zakenman ïs, wel eens bezoek ontvangen van den rijksaccountant. Het bankgeheim bestaat te onzent. Een geheim, dat door de banken wordt gehouden. De rijksaccoun tant echter kan en zal het doen. wanneer hij meent een verzwijging op het spoor te zijn een verkla ring vragen, waarbij één of meer banken worden gemachtigd inlich tingen te verstrekken. Weigering om zulk een machtiging af te geven, kan onaangename gevolgen hebben en pleit op zich zelf reeds in het nadeel van den betrokken belasting plichtige. Immers welk bezwaar zal er onder normale omstandigheden tegen bestaan zulk een verklaring te teekenen Ook al gelukt het niet direct de verzwijging op het spoor te komen, de verzwijging wordt ontdekt bij het overlijden van den belasting plichtige of diens echtgenoote. De memorie van aangifte voor de successie-belasting moet worden in gediend. Deze memorie moet be vatten een opgave van alle bezit en schuld. De juistheid van de opgave moet worden beëedigd. Wij nemen niet aan, dat iemand, terwille van eenig geld al loopt het verzwe gen vermogen dan ook in de dui zenden een meineed zal doen Het verzwijgen van inkomen en vermogen is ook niet altijd finan- tiëel voordeelig. Ettelijke gevallen hebben wij mee gemaakt, waarin het alles behalve voordeelig was Het komt voor, dat iemaad met geleende gelden w.-rkt en belangrijke bedra gen aan liquide middelen bezit. Of ook, dat iemand een in het belang van zijn zaak noodige uitbreiding achterwege laat, niet omdat hij de noodige contanten niet bezit, maar omdat hij deze voor de fiscus niet bezit. Hoe vaak gebeurt het ook niet dat iemand thans te hoog wordt aangeslagen in de Inkomstenbelas ting eD toch niet reclameert, een voudig omdat hfi vermogen verzwijgt en niet gaarne de aandacht van de belastingadministratie op zich vestigt De Inspecteur mocht eens een rijksaccountant sturen. Wat gebeurt er nu. wanneer de fiscus een verzwijging c\p het spoor komt 1 In dfi eerste plaats wordt dan nagevorderd. Op dit moment kan practisch nog worden nagevor derd over de belastingjaren 1930— 1931 en 1931 1932. dat zijn dus de belastingjaren waarvan aangifte is gedaan in Mei 1930 en Mei 19UL Bij navordering betaalt tqen bij hetgeen over die beide jjaren te weinig is geheveq, Men wordt echter Dagevoïderd met de bekende viervoudige verhooging. Heeft men over 1930—1931 f 500,— en over 1931—1932 f 800.— te weinig aan belasting betaald, dan betaalt men f1300.—. vermeerderd met f3200» (f 800,— maal vier), want cfe ver hooging wordt steeds, yan het hoog ste bedrag berekend- Bovendien loopt rqen de kans, dat een straf vervolging wegens onjuiste belas tingaangifte wordt ingesteld. Het komt in den laagten tijd nog al eens voor, dat een strafvervolging wordt ingesteld. Men late het niet zoover komen tot de belastingadministratie de ver zwijging op het spoor is. Men doe geheel eigener beweging mededeellng aan de fiscus van het verzwegene. Wie geheel eigener beweging let wel geheel eigener beweging, hetgeen ook beteekent. dat men niet eerst in het nauw is gebracht, want dan kan moeilijk meer van een ge heel eigener beweging gedane aan gifte worden gesproken de aan giften van de belastingjaren 1929— 1930, 1930—1931 en 1931—1932 verbetert of laat verbeteren behoeft voor een strafvervolging niet bevreesd te zijn. Deze wordt in geen geval ingesteld. Ook wordt de bekende viervoudige verhooging niet opgelegd. Ieder, die vermogen en inkomen voor de fiscus verzwijgt, zouden wij dan ook dringend in overweging willen geven Doe een vrijwillig verbeterde aangifte. Wacht echter met het doen van zulk een aangifte niet. Zoodra de fiscus Uw verzwijging op het spoor is, Js het te laat voor het doen van een vrijwillig verbeterde aangifte. Vragen, pluimveeteelt, betref fendc te zenden aan Bureau PI. Pers, Laanstraat 7, Soestdijk, met bijvoeging van 6 cent postzegel voor porto. J)o eierprijs. Dezen winter, toen de eierprijs nog zeer goed was te noemen, voorspelden we het reeds in deze rubriek, dat de eieren omstreeks Pachen de waarde van groote knik kers zouden krijgen. Die voorspel ling was niet gewaagd. Kennende de binnenlandsche productie en de dito consumptie, beoordeelende de van week tot week afnemende uit- voermogelljkheden. kon de huidige debacle in den eierprijs met groote zekerheid worden voorzien. Nu reeds wordt ér gemarkt tegen 2 cent per stuk. Dat de pluimveeteelt op basis van zulkcn eierprijs niet langer loonend kan zijn, behoeft geen nader betoog. De pluimveehouders roepen aller wegen om hulp en de regeering schijn! geneigd om Iets voor ze te doen. Het staat reeds min of meet vast, dat de coöperatieve vereeoi gingen in de komende maanden 190 millioen eieren van de markt zullen nemen, deze in koelhuizen opslaan, om zc in het najaar weer op de markt terug te brengen. Een en ander onder ïegeeringsgarantie tot dekking van evcntueele schade. We juichen deze hulpverleentug natuurlijk van harte toe. Eerstens ora de goede bedoeling, welke er uit spreekt, tweedens, omdat het in ieder geval wel iets zal helpen. Groote voorstellingen echter wekt deze hulpactie bij ons geenszins. Onze pluimveestapcl is minstens 20 millioen stuks groot meer juist echter zal cene schatting van 25 millioen zijn. Stelt men de gemiddel de jaarproductie op 120 eieren, wat zeker niet te hoog is, dan komen we -tot cene algcmccnc productie van 3 milliard, d.i. 3000 millioen eieren per jaar. Uit dat kapitale cijfer blijkt, van welk een geringen invloed het moet zijn, vvanucer in het jaargetijde, waarin de leg der hoenders het rijkst is, 100 millioen eieren tijdelijk uit de markt worden genomen, d.i. ruim 3 pCt. van het totaal. Dat deze tactiek den prijs des eieren noemenswaard zal beïnvloeden, ne men we niet aaiv Bovendien zullen deze 100 millioen eieren in het jaar den prns weer komen drukken van dc versche wintereieren, die veel 'hebben goed te maken voor den pluimveehouder. Er is echter nog meer. In andere jaren werd in het zomerseizoen een zeer aanzienlijk mlllioenenkwantum eieren opgekocht door kalkers en koelers, die in den afgeloopen winter echte* zulke stroppen hebben gehad, dat zc hun bedrijven sterk hebben ingekrompen, zoo niet hebben stil gelegd. Het besluit om 100 millioen eieren uit de markt te nemen zal dus slechts ten dcelc de verminderde afname van koelers en kalkers kun nen vergoeden. We zeiden het reeds, dat dit in grijpen ia elk gevat beter is dan een houding van afwachten, of van iets 'verkeerds doen. We hebben ons hart vastgehouden, toen we in de kranten een bericht lazen, dat de regeering van plan zou zijn om het pluimvee- bedrijf te steunen met een zekeren toeslag per dier. We hopen, dat een dergelijk voornemen, zoo het mocht bestaan, nimmer zal worden ultge- 1 voerd, omdat het gevolg er van zou zijn. dat ook dc hoenders zouden worden aangehouden, welke dat geenszins verdienen. Het is het onge luk van het pluimveebedrijf. dat er te weinig in wordt gerekend men werkt teveel op de cijfers der alge- mecne resultaten en let te weinig op de indlvidueele prestaties der kippen. De huidige maatschappelijke crisis j kan het pluimveebedrijf op economi- scher basis stellen, doordat de hoen- derhouders worden gedwongen om selectie toe te passen, d.w.z. de kippen uit tc schakelen, welke een onvoldoende productie geven. De voederprijzen zijn zóó. dat al is winst op het oogenblik uitgesloten in de pluimveeteelt ook bij den huidigen eierprijs nog geen groot verlies behoeft tc worden geleden, wannier alleen volwaardige dieren worden geëxploiteerd. Door selectceren moeten in dezen crisistijd dc stroppen worden afge wend onze pluirovecstapel moet worden teruggebracht in aantal en voortgezet met uitsluitend zeer pro ductieve dieren. Dan zal na terugkeer van betere tijden de winst hooger zijn, zonder dat de consumenten de slachtoffers worden, die middels te hooge eierprijzen het gelag krijgen te betalen. Tal van pluimveehouders doen op bet oogenblik de ervaring op, dat ze bij aanzienlijke inkrimping van hun bedrijf, beperking dus van het aantal boenders, belangrijk betere resultaten boeken. We stellen ons voor om in een volgend artikel de wijzen van selec- teeren nader te behandelen. ^$\jHoofd-en >vespijn MIJNHARDTS POEDERS Doos^Sct Perstuk 8ct. _n4 Bij Uw/drogist. J 115-6 Ingezonden. Bulten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Tot leering van anderen wil ik U mijn geschiedenis van deze dagen eens verhalen. Op mijn stal moest een koe kalven, waarbij ik Veeartsenijkundige hulp gaarne zou gehad hebben. Ik wendde mij tot Dr. Sala alhier. Deze wei gerde echter mij te komen helpen om rede nog van ouds eene rekening van een gulden of 6 in zijne boeken openstond. Ik was daar totaal on kundig van, daar ik eerst in verband met het overlijden van mijn broer ,baas" geworden ben op de boerderij. Ik bood den heer Sala betaling aan als hij mee ging, dus onmiddellijk. Bij het doen van mijn verzoek om naar mijn koe te komen zien, had ik geen geld op zak. Toen ik hem enkele dagen later naar de rekening vroeg, kon hij deze niet meer vinden. De heer Sala bleef bij zijn weigering om te komen. Daarop wendde ik mij tot den Veearts Vullinghs te Horst. Doch ideze beweerde niet te mogen komen in Vcoray. Daar stond ik nu en inmiddels ging mijn kalfmaal na een verschrikkelijk lijden van 12 uren dood. Is dat ook dierenbescherming Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht en wordt mogelijk behoed voor een schade als over komen is aan H. JANSSEN Venray-Heide L. 52. Hindenburg herkozen. Wat zullen de Pruisische ver kiezingen brengen Van de conferenties. Een vul kaanramp in Argentinië. Zoo is dan de grijze, 8i-jarige oud-veldmaarschalk Hindenburg weer als president van de Duitsche repu bliek herkozen, uit angst van vele partijen, van Sociaal Democraten via tot conservatieve Volkspartij, voor Hitler. Zeker, we verstaan dien angst cn begroeten Hindenburg's herkiezing als van groot belang voor de alge- meene rust, waaruit het herstel der welvaart moet voortkomen. Maar reden tot juichen is er geenszins, nu het hij zooveel samenspanning zoo moeilijk is gegaan. Hindenburg ver wierf 19,3 millioen stemmen, tegen 13,4 millioen op den candidaat der politiek en economisch verdwaasden. De Nazi's gaan voort op den weg naar de macht. Of ze aan het doel zullen raken Alle krachten concentreeren ze nu op de Pruisische Landdag verkiezingen waarbij ze zooveel zetels hopen te krijgen, dat Hitler Minister-President van Pruisen moet worden. De hui dige regeeringscoalitie echter heeft ze een kool gestoofd door dezer dagen een veranderde wijze van verkiezing des Minister-Presidenten te verordenen, Die zal voortaan een meerderheid moeten hebben van het aantal Landdagleden, dus niel slechts van het aan'al door deze uitgebrachte stemmen. Hel ziet er naar uit, dat niemand in den nieuwen Landdag zulke meerderheid zal kunnen ver werven. zoodat bet bewind-Braun misschien kan worden gecontinueerd, bij gebrek aan opvolging En dan gaat men vermoedelijk ook in Prui sen bij noodverordening regeeren Zekere conservatieve elementen krijgen nu toch ook vrees voor Hitier. a'thans voor diens zeer ver ward economisch en politiek pro gramma. Graaf Westarp heeft en kele politieke groepen tot een nieuw politieke formatie samengebracht, welke strijd zal voeren, naar de leider aangeeft, tegen de Sociaal Democraten, maar evenzeer tegen de Nazi's. Het is moeilijk te zeggen, hoe de politieke toestand in Pruisen zich na de Landdagverkiezingen op 2-i April a.s. zich zal ontwikkelen. Op den Rijksbankpresident Dr,

Peel en Maas | 1932 | | pagina 1