Dames, opgelet't gaat om uw voordeel binder-, Backfish-, Dames-, Vrouwenmantels| JAC. FONCK De Mantelcollectie van DE ZON omvat een prachtsorteering volgens de nieuwste mode, met de nieuwe doorstikte kraag, chique doorstikte revers, rijk ge var. mouwgarn., prachtige ruggarneering. Ons Weekpraatje. Uit het Buitenland. Districts-Arbeidsbeurs Gemengde Berichten DE ZON heeft zich aan de veranderde tijdsomstandigheden aangepast. DE ZON gaat door en blijft doorgaan alléén de beste kwaliteiten aan laagsten prijs te brengen. DE ZON stelt U in staat, door hare enorm verlaagde prijzen, om biter en naar de laatste mode gekleed te gaan DE ZON brengt een prachtcollectie Mantels, gegarandeerd alléén 1932-modellen. C «2 O 9 fi c s Ëz '5 0. es e -C fa B *3 CU fa a s e 9 s fr -St e fa JB •v O a s w J* 9 93 Groote Straat 9 Zaterdag 9 April 1932, No. 15 Het succes van Mussolini en de opgang van Adolf Hitler hebben ons natuurlijk niet onberoerd gelaten, we zijn er waarlijk door gaan voelen voor het fascisme. Toen laatst dan ook een adver tentie in de bladen verscheen, waar in iemand stond afgebeeld, die zijn arm fascistisch gestrekt hield en de tekst een oproep vermeldde „Wordt Nationalist" toen heb ben we een oogenblik geaarzeld. Tenslotte echter meenden we, dat we van de Nederlandsche Nazi's iets meer moesten weteD, dan alleen het gepropageerde armgebaar, alvorens we tot toetreding mochten besluiten. Dezer dagen echter gewerden ons inderdaad meer gegevens. We lazen n.l. het volgende perscommuniqué „De Centrale Raad van het Ne- derl. Verbond van Nationalisten heeft zich met een schrijven gewend tot het hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, waarin geconsta teerd wordt, dat volgens opgave van een Duitsch bureau hier te lande, deze aangelegenheid ^krachtig ter hand werd genomen." Met dat communiqué hebben de Nederlandsche Nazi's zoo meen den we dadelijk het hart van 60.000 Nederlandsche maagden ge stolen, die er naar hunkeren om de plaatsen in de keukens te bezetten, welke nu tot haar groote ergernis door Kathe, Gretche en consorten worden ingenomen. Toen de.Neder- landsche Nazi's deze nationale daad hadden gesteld, hebben we ons niet het minst onder aandrang onzer wederhelft dadelijk telegrafisch voor het lidmaatschap van het Ne derlandsche fascistendom aangemeld mede het verzoek doende om een paar adressen te stu-en van Hol- landsche Kaatjes en Grietjes, die er naar hunkerden om "onze aardappel tjes te mogen koken. Het telegram ging weg met antwoord betaald. Vier en twintig uur later kwam het verwachte draadbericht met den volgenden onverwachten iühoud „Kasteel de Binckhorst, zetel van den Centralen Raad, verwoest door woedende Nederlandsche maagden bende. Centrale Raad gevlucht. Nederlandsche fascisme zal wor den gereorganiseerd. Houd Uw Kathe zoolang." Een schriftelijk verzoek om nadere inlichtingen, geadresseerd aan den „gereorganiseerden F ascistenbond" kwam als onbestelbaar terug van de posterijen, met de bemerking „Er zijn 13 gereorganiseerde or ganisaties van fascisten in ons land, momenteel alle zonder bestuur en zonder vaste woon-of verblijfplaats." Ons dunkt, achteref bezien, dat de Centrale Raad voornoemd, voor- loopig een dankbaarder terrein voor zijn bemoeiing had kunnen bedenken. Wat de Nederlandsche meisjes velen niet te na gesproken - vaak versmaden, n.l. ._de plaatsen van vreemde werkkrachten (in de huis houding) te bezetten. daarnaar hunkeren duizenden mannen, als kell- ners en musici b.v. en andere vak- menschen, die een emplooi zoeken in seizoenplaatsen. Het gaat onzen Hotel-, Café- en Pensionhouders ook al niet langer naar den vleeze, waarom ze een actie zijn begonnen om hun landge- ..ooten te bewegen hun vacanties binnen eigen grenzen door te bren gen. Een lofwaardig streven. In het buitenland voelt men natio naal genoeg om in een benarden tijd als we nu beleven, het geld niet naar den vreemde te laten rollen. Het vreemdelingenbezoek hier, be looft dit jaar gering te zijn en van daar misschien, dat de nationale ge dachte bij de Nederlandsche hotelier en restaurateurs plots zoó sterk op leefde. Maar, als we dezen zomer in eigen land blijven, mogen we dan voor de afwisseling ook eens Hol- landsche muziek hooren en worden we dan eens bediend door personeel, waartegen we geen z.g. Duitsch be hoeven te brabbelen We hopen, maar vreezen. Reeds duiken de ad vertentiekolommen van groote bla den de annonces weer op, waarin voor het seizoen Duitsche stemmings kapellen worden gevraagd, of „Duit sch bedieningspersoneel voor een Hotel-Lunchroom in 't Geldersche.' (Een feit 1) We moesten, zelfs zonder fascist te zijn, eens zoo nationaal gaan voe len, dat we weigeren om door vreemd personeel te worden bediend of gezellig te worden bezig ge houden. Niet om die vreemde men- schen te, treffen, maar om de Neder landsche exploitanten van seizoen zaken wat te leeren. Als die naar vreemden aard willen handelen, dan moesten ze liever de prijzenpolitiek uit den vreemde over nemen. De Reichsbahnzentrale füt den Deutschen Reiseverkehr overstroomt de Nederlandsche pers regelmatig met haar berichten omtrent de prijs dalingen in de Duitsche toeristen plaatsen. We noemen b.v. uit de jongste mededeelingen In sommige gemeenten van Saksich Zwitserland is volledig logies met pension, be diening, belasting enz. inbegrepen, te bekomen voor 28 Mark per week. Voor een kamer met stroomend water in een goed burgerhotel kan men, naar een enquête in 20 Duit sche steden uitwees, reeds voor 3.50 Mark terecht. Zoowel in de beste buurten van Berlijn, als in de groote steden aan den Rijn, of in Zuid- Duitschland, in het Noorden en in het Oosten van het rijk, kan men een eiken dag variëerenden schotel vleesch, aardappelen en groenten voorgezet krijgen, een z.g. „Stamm- gericht" voor 0.90 M., d.i. voor 54 cent Nederlandsch geld. Zeker, ook in ons land zijn de prijzen voor logies of pension ge daald, maar in verhouding blijft het toerisme hier duur, te duur. In Groningen kwamen de restau rateurs deze week na gepleegd over leg nog overeen, dat de prijzen niet verder konden worden verlaagd. Ze meenen het goedze zijn heusch geen afzettersbij den huidigen omzet kan het wellicht niet goed- kooper. Maar er zit hier soms geen durf genoeg, durf om met prijsverlagingen vooruit te loopen op te verwachten reactie van het publiek. Eerst lagere prijzen, dan verhoogd zakenleven door een populair gemaakt toerisme in eigen land. En bediening door Nederlandsch personeel. Zóó moet het worden. Vervolg van Eerste Blad. Al hebben we bitter weinig met de Duitsche Nazi's op, toch doet het ons niet prettig aan, op te mer ken, hoe in Duitsche regeeringskrin- gen juist in deze verkiezingsdagen alle mogelijke staatsgevaarlijke en verraderlijke acties der Nazi's worden onthuld, vele van dezer ver- eenigingsgebouwen worden gesloten, archieven in beslag genomen, bladen worden verboden, partij of bureau leiders worden gearresteerd. Het lijkt alles een beetje op Oost-Euro- peesch of Zuid-Amerika maken van verkiezingen. Hindenburg en 'Brü- ning hebben zoo iets toch niet noodig. In Moskou doet men wel zulke dingen. Daar maakt men ook pro cessen. die vervuld zijn van berouw volle bekentenissen. Nu staan weer twee lieden terecht, die een aaDslag hebben gepleegd op een Duitschen gezantschapsattaché te Moskou. De daders zijn uiterst berouwvol bekennen alles, zeggen, dat ze eigen lijk den dood van den Duitschen gezant zelf hebben bedoeld, dat ze in dienst stonden van een terroris - tische organisatie, dat de Poolsche regeering eigenlijk achter hun daad stond en dat het doel van den aan slag geweest zou zijn om de Duit sche vriendschap voor Rusland te verstoren, waarmee het laatste be letsel zou vervallen voor den alge- meenen Europeeschen aanval op de Soviet-Unie. In een ander land zou men een verdachte, die zooveel uit eigen be weging bekende, aanstonds in een gekkenhuis opsluiten, maar de bolsjes nemen die bekentenissen serieus. Ze doen ten minste als-of. Er wordt wel beweerd, dat men gevangenen in een Soviet-Russisch Huis van Bewaring wel weet te leeren, wat ze te bekennen en te onthullen hebben. Dat zou bij vroegere processen o.a. tegen de z.g. sociaal-revolution- nairen wel zijn gebleken. In China en Mandsjoerije is de toestand onveranderd. Van over eenstemming bij de wapenstilstands onderhandelingen tn Sjanghai is na tuurlijk geen sprake. De Japanners gelooven het echter zoo zoetjes aan wel en koesteren het voornemen om den wapenstilstand zonder verder praten maar voor effectief te ver klaren en ondertusschen in Sjang hai te blijven. Nu de Chineezen niet meer met de Japanners vechten strijden ze weer lustig tegen elkaar. Er is dus inderdaad niets nieuws in het Oosten. Roemenië werd geteisterd door groote overstroomingen, gepaard gaande met veel schade en ook ver lies aan menschenlevens. Duitschland wordt voor een nieuw „Volksbegehren" geplaatstditmaal is de omvorming van het Rijk tot een eenheidsstaat de inzet. De radi cale middenstandspartij nam het ini tiatief. In Londen werd het Vrijhandels congres gehouden, dat geen directe resultaten opleverde. Er is daar o.m. een Nederlandsch voorstel-Hel- dring ingediend om een Noordzee- zöne van lage tarieven te scheppen. Het voorstel is welwillend, maar, over het algemeen niet gunstig be oordeeld. Terecht wordt gevreesd dat de staten uit die zóne dan hooge tarieven voor de andere staten zou den scheppen, waarmee de vrijhan delsgedachte geenszins zou zijn gebaat. Kantoor [geopend van 9 tot luur Worden gevraagd: Leerling-kleermaker 2 boerendienstmeiden 1 dienstmeisje voor dadelijk Jongen voor boerenwerk v. Oploo en Holthees. Boerenmeisje 15—16 j. v. Venray Bieden zich aan Burgerdienstmeisjes voor dad. 36, 22, 20, 18 en 15 jaar. Boerendienstmeisjes, Paschen en dad, 20, 18. 16 jaar Dienstmeisje 14 jaar v. 1 April Boerenknechten Dagmeisjes 16 en 20 jaar Werkvrouwen Smidsleerling en smidsknechten. Metselaars, timmerlieden, schilders, losse arbeiders, stucadoors, kleermakers. 3 dienstmeisjes voor Venlo De lage eierprys. De Besturen van verschillende landbouworganisaties in de gemeente Barneveld, t.w. van de afdeelingen Barneveld, Voorthuizen, Stroe en Garderen der Geldl. Ov. Mij. van Landbouw en van de afdeelingen Barneveld en Voorthuizen der Chr. Boeren- en Tuindersbond en van de Coop. Aankoopvereenigingen en Boerenleenbanken te Barneveld, Voorthuizen, Stroe, hebben met het oog op den kritieken toestand waarin ook het pluimveebedrijf thans is komen te verkeeren, zich met een adres tot den Minister gewend, waarin met de meeste klem verzocht wordt direct maatregelen te nemen, waardoor le. de prijs der eieren niet be neden de 2i/i a 3 cent inzinkt 2e. een kwantum eieren van ten minste 100.000.000 met regeerings- steun in de koelhuizen wordt opge slagen, ingaande uiterlijk 15 April a.s. 3e. de invoer van eieren uit het buitenland wordt belemmerd. Betoogd wordt dat indien van CM O 4) 50 O 9 fiU «.2 9 «3 (8 9 x 93 9 •V 9 JSÜ 9 X N 9 N 'fa 9 9 93 9 9 S O MAM DE ZOD

Peel en Maas | 1932 | | pagina 9