„Zij" Crème Inscb van Th# PU ROL rijk aan geneeskracht Bloemis „SER De crisis en de klein handelsprijzen. Qemengde Berichten SPRUTOL Gesterkt er Marldb Advert Weil Liipi 2e nab. pootaard en H Special Je adres deren va Bloem- 'L h gevangenen. Ik ken die holen, die ook in andere Bolsjewistische gevan genissen aanwezig zijn. Ik heb zelf ook op muren opschriften gelezen zooals Kindermann die verhaalt. Daar stond b.v.„Ik verzoek alle goede menschen. die nog ooit in bet dorp... (den naam ben ik ver geten) bij Jekaterinenburg komen, aan mijn vrouw Sophie Iwanowna m?de te deelen, dat ik in Juli 1921 werd doodgeschoten... Vergiffenis... Zorg voor mijn arme kinderen, die ik als weezen moet achterlaten. Bidt voor mij, broedersik had geen schuld, toen ik stierf." Uit dit boek leert men wat Sovjet- justitie is. Wij komen te weten hoe de provocateurs te werk gaan en hoe zulke menschen gedwongen worden om bij de Gepoe in dienst te blijven. Men zegt hun eenvoudig dat ze kunnen kiezen tusschen dat mensch- onteerend bedrijf of den kogel, of wat nog erger is, in geval men zou weigeren, wordt er gedreigd dat heel zijn familie zal worden uitgemoord. Beest-menschen zijn er altijd geweest, maar een georganiseerde en technisch geregelde beestachtigheid zoo als wij dit thans in Rusland beleven, is wel een unicum in de geschiedenis der menschelijke gerechtigheid. De schrijver vertelt ons met groote duidelijkheid, heel objectief wat hij beeft ondervonden en toch acht hij het noodzakelijk er aan toe te voegen; „Ik weet dat er ook in het buiten land ontwikkelde menschen 2ijn, die heel sceptisch staan tegenover de berichten van de Gepoe en die zelfs niet willen gelooven, dat er zich in Moskou iedere week, dag in dag uit dergelijke gruweltooneelen afspeleD, maar slechts nu en dan dringt er een enkel bericht tot het„buitenland door." Wij staan er verbaasd over, wanneer we lezen over de misdaden uit de onderwereld van Chicago of van de bandieten op Corsica. Maar stelt u voor, dat de justitie in handen lag van deze haast verdierlijkte menschen, dan kunt u zich indenken wat er zich op den dag van hedenjn Rus land afspeelt. 't Is opmerkelijk, wanneer Kinder mann verhaalt van de rol die de Duitsche communisten in de Gepoe gespeeld hebben. Zonder .blikken of blozen hebben ze hun eigen landgenooten aan de galg overgeleverd de Rijksdag afgevaardigde Heinz Neumann, de gunsteling van Stalin, heeft zich op dat gebied bijzonder onderscheiden. Hij heeft tijdens het proces tegen Kindermann zoo'n haat tegen Duitsch land ontketend, dat de aanwezige Duitsche gezantschapsattach^ onder protest de zaal verliet, waar de zitting gehouden werd. Het is een waarschuwing voor ge heel Europa, om het bolsjewisme niet te beschouwen door den bril van den Europeaan, maar men moet het zien, zooals het er in zijn ver schrikkelijke Aziatische gruwelijkheid uitziet. „Centium." Wij hebben al enkele malen ge wezen op het feit, dat wij de huidige moeilijkheden kunnen ontleden in drie krachten; ten eerste de gewone conjuctuur beweging, ontstaan door de foutieve werking van ons mensche lijk handelen, waardoor wij nog niet in staat zijn evenwichtsverstoringen in ons productie-proces te voor komen, getuige de telkenmale voor komende overproductie en getuige de schommelingen in de monetaire verhoudingen ten tweede het eigen aardige verloop van lange golven met perioden van minstens vijf en twintig jaar, welke lange golfbeweging men aan het goud toeschrijft en ten derde de economische wereld-oorlog De loop van dezen economischen wereld oorlog kunnen wij niet voor zien het hangt af van Lausanne, Ottowa, de ontwapenings-conferentie en den goeden wil onder de groote mogendheden ten opzichte van tal van vitale vraagstukken, zooals tol muren, contingenteeringen, tol-unies terwijl bovendien het min of meer toenemen van het nationalisme daarbij een steeds grootere rol speelt. Van daar, dat wij deze fac or in de onder staande beschouwingen elimineeren. Wij hebben maar af te wachten, wat er ten slotte over ons beslist wordt. Het neemt echter niet weg, dat er tallooze onaangenaamheden uit kun nen voorspruiten, die de conjunctuur golven weer opnieuw benedenwaarts kunnen beïnvloeden, zooals de tragische dood van Ivar Kreuger als gevolg van de moeilijkheden in het lucifers concern. Dergelijke debacles in het groot in den beginne dacht men. dat hel met een sisser zou af- ioopen, doch steeds krachtiger wordt de druk, die de moeilijkheden op het wereld-bedrijfsleven uitoefenen doen het wantrouwen verder stijgen en niets kunnen wij juist nu minder gebruiken dan wantrouwen 1 De gewone economische golfbe weging. die wij conjunctuur noemen en die bestaat uit een periode van ontwikkelend vertrouwen hausse aarzeling crisis depressie opnieuw t herstellend vertrouwen wordt er door geremd, al zijn er verschillende teekenen aan te wijzen die een spoedige kentering van het tij zouden doen verwachten. De lange golf-beweging, die zooals wij reeds zeiden, door economen van naam aan het goud wordt toege schreven en die op het moment ook een dal vertoont, schijnt eveneens in een gunstiger richting te worden gekeerd, hoofdzakelijk ontstaan door het loslaten van het goud door En geland en circa 28 staten, grootere en kleinere. Want de daling in die lange golf-beweging zou zijn ont staan door schaarschte van goud en nu die schaarste vermoedelijk voor overvloed zal gaan plaats maken, is de druk ervan ook op geheven. De cmjubctuur-golven onts'aan door evenwichtsverstoring, getracht moet worden die evenwichtsversto ring op te heffen en de verhouding tusschen vraag en aanbod herstellen. Voorraden zijn in perioden van crisis en depressiessterk toegenomen... de werkloosheid is gestegen en de koop kracht is[ verminderd. De productie moet dus worden geremd... de prijzen 'moeten dalen om zich aan de veranderde koop kracht te kunnen aanpassen en'om den kostprijs en daarmede de ver koopprijzen te drukken, dienen ook de loonen zich aan te {passen. Dan ontstaat de vraag moeten de loonen worden gehandhaafd of moeten zij mede dalen, gelijk met de rente, de sterk verminderde inkomsten (die grootendeels in verliezen"zullen zijn omgeslagen) van de ondernemers Wij willen in dit korte bestek deze vraag qjet beantwoorden wij willen wel een logisch argument van de arbeiders naar voren brengen, name lijk, dat in loonsverlaging algemeen zou kunnen worden toegestemd, wanneer een band gelegd werd tusschen normaal loon en kleinhandels prijzen. Geen enkele logisch denkende werknemer zal bezwaar tegen loons verlaging maken tenminste, wan neer de noodzaak daarvan wordt aangetoond -wanneer zijn levens- kosten ook zijn gedaald. Maar en daar ligt de quintessence„heeft hij zekerheid, dat de loonen automatisch naar bovengaan, wanneer ook de goederenprijzen weer gaan stijgen Wist men deze puzzle op te lossen, welnu, dan was een groot deel van het probleem tot klaarheid gebracht. Onlangs werd een rapport gepubli ceerd van de commissie van overleg uit de drie middenstandsbonden over de kleinhandelsprijzen uit het kruide- niersbedrijf. De meeste prijzen waren aangeland beneden het niveau van 1914, met uitzondering van biscuits. (55 ct. per pond nu 60), beschuit (9 en 10). gedroogde appelen (30 en 40), rozijnen (30 en 35), capucyners (20 en 30), zout, soda en lucifers. Hieruit blijkt, dat de middenstand zich aardig heeft aangepast aan de algemeene deflatie en dat er uit dezen hoofde geen enkele aanleiding bestaat om loonsverlaging tegen te gaan, mits de werknemers voor hun op offeringen niet beloond worden door weer jaren te moeten gaan vechten voor loonsverhooging, zoodra de prijzen weer aan het stijgen gaan. saldo werd geboekt van f 346.80. De heer Engb. Michels bracht namens de Commissie van Compta biliteit verslag uit. De boeken en be scheiden der vereeniging waren ge controleerd en in goede orde bevon den. Spreker brengt dan ook namens de Commissie een woord van dank aan den secretaris voor zijn accuraat beheer en stelt voor het jaarverslag goed te keuren, waarmede de ver gadering zonder aanmerkingen accoord ging. Tot lid van de Commissie van Compt. werd in de vacature E, Michels gekozen de heer Jan Willems en tot bestuurslid bij enkelvoudige candidaatstelling in de vacature van Meyel de heer M. Coenen, Veulen, Tot slot werd besloten de vleesch .prijs te bepalen op 30 cent per pond, Daar van de rondvraag niemand gebruik maakte, sloot de Voorzitter onder dankzegging voor het aange name debat de vergadering met den Cbristelijken groet. Onmiddellijk na hel sluiten dezer vergadering werd de ver gadering geopend van de Stier houderij en Fokvereeniging. De heer!M. Wismans, voorzitter opende op de gewone wijze en dankte voor de trouwe opkomst. Hij hoopte, dat in deze verga dering op aangename wijze van gedachten gewisseld zou worden, heigeen niet. anders "dan in het belang der vereeniging kan zijn Na goedkeuring der notulen kwam ook hier ter tafel het ver slag over het afgeloopen jaar. Hieruit bleek, dat het ledenaan tal 119 bedroeg, het aantal koeien 417. Eigendom der vereeniging zijn 3 stieren, terwij) nog bij deze vereeniging is gestationneerd de bekende stier »Jan Hendrik' gendom van het N R.V S., inge schreven met ruim 82]punten De stier Sjoerd no. 1618 S be haalde op de keuring voor afst. een 2dè prijs, zijnde f 55. Door de ver. werd aangekocht Sjoerd 165 van de bekende Cathe-stam welke tot vader heeft den beroem den stier no. 2586 S. De stal werd op practische wijze verbouwd en van een afgerasler- den uitloop voorzien. De winst welke werd gemaakt, omgeslagen in den aankoop van twee prima stieren. Bij monde van den heer Jan Willems werd het verslag van de commissie van comptabiliteit uit gebracht. Ook hier was alles nauwkeurig in orde en werd den secretaris eveneens onder dankzegging decharge verleend. Tot lid van de Comm. van Comptab. werden gekozen de hee- ren Camps en Ciaessens, (vaca ture Willems en Voeslen) Verder werd nog besloten hel dekgeld van den stier „Jan Hen drik" op f6 per half jaar te houden. Na nog enkele besprekingen over diverse onderwerpen, sloot ook hier de Voorzitter onder dankzegging aan de leden de ver gadering met den Chr. groet. Ditjis hun goed en erve! en terugkomen zullen ze, zoodra ze kunnen en mogen. Dat weet ik Over die zekerheid had onze Meester Dorrens zijn eigen op vatting. Maar al die buiten gewone voorvallen en verhalen hadden hem geheel uit het veld geslagen. Wordt vervolgd. werkt zacht en weldadig als een Mei-regen. Uw huid ontwaakt tot nieuwe schoonheid onder haar aanraking. In Prijzen van 20—30—45jen 75 cent. Jaarvergadering Veeverzekering Leunen, Heide en Ysselsteyn. In café Rutten aan de Heijde had Maandag een drukbezochte jaarver gadering plaats van bovengenoemde verzekering. De Voorzitter, de heer H. Assel- berghs, Scheide, opende te ruim 3 uur de bijeenkomst met den chr. groet en heet de. talrijke aanwezigen van harte welkom. Spreker memoreert in welgekozen woorden de groote ver diensten van het ontslapen bestuurs lid de heer Jos. van Meyel, die zoo vroegtijdig van ons is heengegaan. Voor de vele'trouwe diensten, welke hij voor de vereeniging verricht heeft verzoekt"spreker hem in de gebeden te willen herdenken. Hierna werden de notulen voorge lezen en ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde komt dan het jaar verslag van den secretaris den heer Jos. Ciaessens te Leunen. Wij ontleenen hieraan het volgen de In het afgeloopen jaar telde de vereeniging 204 leden en waren ruim 800 koeien verzekerd. Verder nog 57 pinken. De verzekerde waarde bedroeg gemiddeld f 260.000. Van de leden werden overgenomen 45 koeien, 36 stuks werden geslacht, waarvan 28 goedgekeurd en uitge- pond, 9 stuks werden door het Be stuur verkocht. Aan premie werd betaald li/z pet. verdeeld in drie termijnen nl. bij elke schatting i/t pet. De ontvangsten bedroegen in totaal f 1296.35 en de uitgaven I f 13043.15, zoodat er een nadeelig 40-jarig priesterfeest. Zondag vierde de Hoogeerw. heer deken Kreyelmans te Gennep onder buitengewoon veel belangstelling zijn 40-jarig priesterfeest. Geheel Gennep was feestelijk ver sierd. Des morgens droeg de jubilaris in de St. Martinuskerk een plechtige H. Mis van dankzegging op. In den middag had ten huize van den deken een drukbezochte receptie plaats. Werkverschaffing te Weert stopgezet. Sedert 1 April is in de gemeente Weert de werkverschaffing bij de gemeentewerken en bij het water schap „De Oude Graaf" stopgezet, doordat het Rijk geen steun meer verleent. Hierdoor zijn momenteel 140 ge zinnen zonder verdiensten wat voor de meesten broodeloosheid beteekent. De R. K. Werkliedenvereeniging zond bereids een telegram aan den Minister van Binnenlandsche Zaken voor Rijkssteun. Mijningenieur verongelukt. Maandagavond is ir. C. J. Bouten terwijl hij op een ladder werkzaam heden controleerde in een loods van het stikstof bindingsbedrijf te Lutte- rade door het uitglijden van de ladder komen te vallen. Hij bekwam een schedel breuk, aan de gevolgen waarvan hij in het St. Joseph-zie- kenhuis te Heerlen is overleden. Ir. Bouten was chef van de tee kenkamer op het hoofdbureau der Staatsmijnen te Heerlen. Hij was 37 jaar oud en gehuwd. De rattenplaag te Budel. Onlangs meldden we. dat vanwege den plantenziektenkundigen dienst te Wageningen te Budel bij wijze van proef bij een landbouwer een mengsel van zeker soort rattenvergif werd geplaatst, teneinde d> ratten te kun nen verdelgen. Of er suc~es werd bereikt is nog onbekend. Wel is het een feit, dat thans ook de meeste bewoners in de kom van het dorp door de ratten worden bezocht. De dieren worden zoo brutaal, dat men ze op vele plaatsen in de bedden kan aantreffen. De Limburgsche bedevaart naar Lourdes. Met blijde instemming en groote vreugde zullen de deelnemers aan de Limburgsche bedevaart naar Lourdes en haar talrijke vrienden vernemen dat Roermonds geëerbiedigde geliefde Bisschop dit jaar tot het getal harer pelgrims zal behooren. Een belangrijke uitbreiding. Aan de werkplaats van de Ned. Spoorwegen te Blerick zal een be duidende uitbreiding gegeven worden, Er zal een bijgebouw verrijzen, wat een breedte heeft van zes spo ren en een lengte van 85 Meter. De begrooting van dit werk moet f 118.000,— bedragen. Uitkomsten elfde algemeene volkstelling. De cyfers voor Limburg. De uitkomsten der elfde algemeene volkstelling geven voor Limburg o.m. de volgende cijfers. Gemeenten - mannen vrouwen totaal Maastricht 29099 31545 60644 Heerlen 24173 22744 46917 Kerkrade 19316 17389 36705 Venlo 11814 12461 24270 Roermond 7937 8740 16677 Brunssum 8271 7765 16036 Sittard 7561 7005 14566 Weert 7413 6731 14144 Hoensbroek 7209 6409 13618 Maasbree 6724 6409 13216 Geleen 6452 5959 12411 Venray 6238 6122 12360 Tegelen 5482 5077 10559 Arcen-Velden 1782 1570 3352 Beesel 2092 2140 4232 Belfeld 1021 876 1897 Bergen 3428 3175 6603 Broekhuizen 497 467 964 Echt 4728 4697 9425 Gennep 1603 1641 3244 Grubbenvorst 1260 1398 2667 Helden 3281 2902 6183 Horst 3762 3613 7375 Kessel 877 868 1745 Maasniel 1883 1750 3633 Meerlo 1144 1098 2242 Meyel 1156^1097 2253 Mook 874 946 1820 Nederweert 3434 3198 6632 Ottersum 1248 1232 2480 Sevenum 1493 1470 2963 Swalmen 2184 2060 4244 Wanssum 461 449 910 Wessem 573 525 1098 Geh. prov. 281192 269648 550840 Meer vrouwen dan mannen waren in de gemeenten Amby, Baexem, Beesel, Bunde, Eijsden, Gennep, Grathem, Gronsveld, Grubbenvorst, Ittervoort, Maastricht, Meerssen. Mook en Middelaar, Munstergeleen, Neer, Posterholt, Roermond, Schin op Geul, Simpelveld, Valkenburg. Venlo en Vlodrop. Auto door afsluitboomon gereden.. Aan den overweg Trumpert op den Roermondsche weg re Weert reed een auto door den afsluitboom juist op het oogenblik, dat een zware goederentrein op enkele meters af stand naderde. De autobestuurder gaf vol gas en reed met groote kracht ook door den tweeden afsluitboom, waardoor hij buiten de spoorbaan kwam en aan den dood ontsnapte De auto werd zwaar beschadigd. Werkverschaffing. Wegens de belangrijke kosten, die de werkverschaffing voor de gemeente Horst^medebrengt en het einde van het winterseizoen, is door het ge meentebestuur besloten de werkschaf- fing door de gemeente, alsook de tewerkgestelden bij de beekverbete- ringswerken te beperken en alleen nog in die gevallen werk te, waarin zulks met het oog op het gezin en beroep van den betrokkene noodza kelijk, is, Ia verband hiermede is voorloopig aan 40 tewerkgestelden werkloozen aangezegd, dat zij met ingang van 14 April aanstaande van werkverschaffing zijn uitgesloten. Dure liefhebberij. Op de Javalaan te Hilversum woont iemand die er zijn hobby van maakte het surplus uit den rioolput te wer pen over de schutting van zijn buur man op den Lage Naarderweg. Reeds was dit onfrisch geschenk, een rechtszaak geweest, waarbij de kantonrechter den milden gever tot een paar weken rust veroordeelde. Bij het vrij komen ging de laan bewoner weer verder met zijn lief hebberij, doch thans trachtte hij dit ongemerkt te doen Hij werd echter op heeterdaad gesnapt. Vrijdag j.l. werd hij in de rechtszaal veroordeeld tot f 1500 boete of 4 maanden hechteni-. Zulks om hem de onheb belijkheid voor goed af te leeren. Burgemeester op het raadhuis aangevallen. Maandagmorgen werd de heer M. Koten, burgemeester van Gre- venbricht, toen hij ter gemeente secretarie kwam lastig gevallen door een zijner klerken, die het niet ver kroppen kon, dat sinds eenigen tijd een nieuwe bediende was aangesteld. De jongeman greep den burge meester, bij de keel en verwondde hem aan het gelaat en den mond.' Het gemeentepersoneel ontzette den burgemeester waarna de klerk door de gemeente-politie werd ge arresteerd. Hij is Maandag nog overgebracht naar Maastricht, waar hij ter beschikking is gesteld van de justitie. Hot weer over Maart. Volgens waarnemingen van het Termijnstation Sitlard van het Kon- Ned. Metor Instituut bedroeg de temperatuur om 8 vm. 2 en 7 uur n.m. gemiddeld resp 1,6; 7,1 en 3,4 graad C. De gemiddelde maandtem- peratuur was 4 gr. C. De hoogste temperatuur 15.8 gr C. kwam voor op 27 maart. De laagste, 7,9 gr vorst op 13 Maart. Het aantal dagen met vorst was 22, het dubbele van nor maal. Er kwamen 10 dagen met regen, 6 met sneeuw, 19 met nevel of mist. De neerslag bedroeg 32,4 m.M. Massa ontslag bij de Ned. Spoorwegen. Blijkens halsstarrige berichten, zou een massa ontslag men spreekt zelfs van 3500 man bij de Ned Spoorwegen te wachten zijn, Dit octs'ag zou treffen; a. al het onaangestelde personeel bij alle diensten; b. al de oude S.S. mannen, welke den 65 jarigen leeftijd bereikt hebben. Het gebruik was, dat deze S.S. man nen, nog drie maanden na mochten dienen; al het H.S.M.-personeel, dat den 60-jarige leeftijd bereikt heeft. Den leeftijd waarop voorheen dat perso neel op verzoek kon gepensionneerd worden. d. allen, die veertig dienstjaren hebben en ten slotte, indien het getal niet bereikt wordt, wat wordt, wat voor bezuiniging f noodzakelijk is. allen die den 55-jarige leeftijd bereikt hebben. De eerste Naar men mededeelt is door de directie der Ned. Spoorwegen aan ongeveer honderd leerling-klerken, die op verschillende stations dienst doen' ontslag aangezegd tegen 8 Mei a.s. Goedgeloovige Duitsehers voor duizenden inarkea opgelicht. Op zeer geraffineerde wijze heeft een 32-jarig"; ongehuwd Rotterdammer in het stadje Eschweiler bij Aken groote bedriegerijen en oplichtingen gepleegd. Door zijn deftig optreden wist hij spoedig veler vertrouwen te winnen en allen geloofden zijn ver haal dat hij een flinke erfenis had te verwachten. In een zaak kreeg hij bovendien een flinke betrekking. Hij huurde een vorstelijk gemeubileerd verblijf in een villa en liet een bad kamer van 1200 mark aanleggen. Ofschoon hij zoo arm was als kerkmuis gelukte het hem zich tevens de allerfijnste garderobe •- aan te schaffen. In Aken "kocht hij zonder een cent op zak op crediet het eene costuum na het andere en de fijnste ondergoederen. Taxicfauffeurs betaal de hij met beloften op de toekomst en hij wist geld van hen los te krij gen. Dezer dagen vierde hij een grootsch feest: het afscheid van het vrijgezellen-leven. Dertig personen had hij aan den feestdisch genoodigd. Ook dit festijn moet nog betaald worden. Thans is hij door de politie aan gehouden. Tot dusver is bekend dat de man zijn goedgeloovige leveran ciers voor 6000 mark heeft bedrogen. Hij is naar de gevangenis te Aken overgebiacht. De verdwenen f 2875. De voerman V. uit Beek en Donk deed, gelijk gemeld, Vrijdag in Hel mond aangifte, dat een bedrag van f 2875, dat hij onder zijn berusting had, spoorloos was verdwenen. Het onderzoek naar het geld heeft intus- schen nog steeds geen resultaat opgeleverd. Echter heeft de justitie termen aanwezig geacht om V, vooralsnog in arrest te houden. Hij nu overgebracht naar Roermond daar in het huis van bewaring opgesloten. Als de kinderen lezen willen. Als de kinderen lezen willen, geve men «hun boeken, waarin kernige deugd, liefde voor het schoone, afschuw voor 't onedele wordt aan geprezen boeken, die hen opwekken tot Godsdienstzin, Christendeugd en vaderlandsliefde Dan krijgen wij flinke jongelingen, kloeke jonge meisjes, evenj helder van hoofd als edel van gemoed, jongelieden die hun ouders tot vreug de, der Kerk tot sieraad, der maat schappij tot eere strekken, jongelie den, waarmede men^in de wereld iets kan doen. Prulmenschen komen er vanzelf meer dan genoeg. Dat is een oogst zonder miswas. Waar onze wieg stond. Wat doet toch 's menschen hart zoo hijgen en smachten naar het plekje grond, waarop huisje of kluis je staat gebouwd i Niet de steenen of plaggen, waar uit de woonstee werd opeengesta peld, maar de gedachte, dat daar eenmaal de wieg stond, waarin moe der, die zichtbare engel van liefde hem in slaap heeft geschommeld, gezongen, gebeden, dat daar nu staat de wieg, waarbij de uitverko rene zijns harten hetzelfde wonder van toewijding aan 't pand van we- derzijdsche liefde te aanschouwen geeft. Dat deelt aan die plek een zekere wijding mede. Dat maakt haar tot een heiligdom, dierbaar, kostbaar voor 's menschen hart. De lucifer bodreigd Een Limburgsche vinding. Bij het berrcht over den dood van Kreuger, den luciferskoniog, verluidde 't, dat hij eene uitvinding duchtte, waardoor de lucifer overbodig zou worden, en die hij dus wilde aan- koopen om de toepassing ervan te verhinderen. De L. K. had bij geruchte ver nomen, dat een dergelijke uitvinding ook door een gewestgenoot zou zijn gedaan, en had in verband daarmee een onderhoud met den heer N. W. van Tiene te Heerlen, die het feit der uitvinding bevestigde maar begrijpelijkerwijze zich zéér terug houdend betoonde omtrent de con structie. Wel vernam dit blad, dat de uitvinding den vorm en de grootte van een sigarenaansteker heeft, een open vlam levert, geen vulling be hoeft, in den zak draagbaar is, voor geringen prijs zal verkrijgbaar zijn en jarenlang geschikt blijft. Patent is reeds in Nederland en Duitschland aangevraagd en de adviseerende inge nieurs schijnen er zeer gunstig over te oordeelen. Weer eeii smokkelaar doodgeschoten. In het Duitsch grensgebied langs Gelderland en Limburg is het smok- kelaarsleger nog lang niet uitgeroeid, Nacht op nacht trekken nog benden er met groote voorraden op uit. Duizenden kilo's koffie, tabak en graan worden nog gesmokkeld, ter wijl de kommiezen er bijna iederen nacht in slagen benden te verrassen In de omgeving van Aken werd Vrijdag een partij smokkelwaar van 2000 pond suiker en koffie in beslag genomen. Bij de achtervolging der daders werd een jongen van 10 jaar door de kommiezen zwaar in de dij getroffen. Te Burth bij Dorsten werd Vrijdagnacht een 50 jarige smokke laar dood langs den weg gevonden, Naast den doode, die een schot door de borst gekregen had. lag een bundeltje smokkelwaar. Een botertekort in Frankrijk, In verband met den stijgenden boterprijs in Frankrijk, aldus de „N. R. Ct." heeft het Fransche Ministerie van Landbouw vergunning verleend voor het onmiddellijk invoeren van 300.000 kilo buitenlandsche boter. Deze hoeveelheid boter zal echter met het contingent van 6000 ton dat voor het tweede kwartaal van 1932 is vastgesteld, worden verrekend, Gelijk reeds kort gemeld. dreigdeD de boterhandelaars te Parijs hun winkels te sluiten, omdat zij geen vergunning voor invoer konden krijgen. Volgens de „Intransigeant" kunnen thans de Fransche zuivelbedrijven slechts de helft en misschien maar één derde van de boter, die Frankrijk noodig heeft, produceeren.Een groot handelaar te Lyon, die dagelijks drie ton omzet, telegrafeerde naar Parij'- ora ten minste een ton boter, docb hij kon slechts 200 kg. krijgen. EeD andere engros-handel, die 3000 win kels heeft, seinde eveneens, doch kon maar voor een klein gedeelte worden geholpen. Intusschen heeft het tekort eeD scherpe rijzing van de prijzen ver oorzaakt, Verleden Zaterdag kostte de boter nog 22 50 francs het K.g, Dinsdag was de prijs 23 francs. Woensdag 23,50 francs en Donder dag 24 francs francs. Er zijn een kleine 90.000 wederverkoopers, er te rekenen naar hun behoeften was er volgens bovengenoemd blad on middellijk 1,200.000 Kg. noodig. kunnen worden aan bevestigd hc „Deez kleine ga; Hanteer ze stee Het „borst'lig" In strijd h© Een Duitse! Paaschvacantie i reisd, voor de waardigheden vai stad te bezichtii verkeersagent mir eben den v Ypsilon" (de het „Y"..., SPROETEN komen vroeg in'! voorjaar. Koop tijdig Pot 90ct.Tube 50ct.Zeep60ct.Bij alle drogisten 114—6 ONS VROOLIJKE HOEKJE. 'n Utrechts student kwam 's nacht? half dronken uit de soos, en maakte burengerucht. Een surveilleerende politie-agent maande hem aan, maar gauw stil te zijn. Nu we toch zoo bij mekaar zijn, mag ik u zeker wel even iets vragen? zei de student tot deD agent. Wel zeker, mijnheer, antwoord de de politieman. Mag ik tegen een politie-agent „ezel" zeggen Neen u zou daarvoor zelfs verbaliseert worden. Wat kost me zoo'n proces verbaal Als u 't direct wilt afmaken, vijf gulden. Dank u, zei de student, en liep een eindje door. Toen draaide hij zich om, kwam weer naai den agent toe, en vroeg dezen Mag ik tegen een ezel „politie agent" zeggen Als u daar zin in heeft, ga gerust uw gang, was het antwoord van dit lid van Hermandad. Toen klonk opeens als studentikoze afscheidsgroet Dag „politieagent" I o— In Oostrum woonde vroeger een echtpaar, dat van het volk den „bij naam gekregen had van „Adam en Eva." Toen nu een vorige Rector op den Catechismus aan een der kinde ren, dat wat hardleersch was, vroeg: Zeg mij ereis, waar woonden Adam en Eva kréég hij ten ant woord Op de Boschhuizen, in het huis van Relouw (historisch) o— Nu „Peel en Maas" weer vele trouwlustigen annonceert, en de salarisverlaging verschillende familie-' leden en vrienden van bruidsparen dwingt tot minder-rijke huwelijks- cadeaux, zou misschien een „bezem" worden Uw verr kelde zenuwen d Mijnhardt*s 2 Glazen Buisje 75 cl VENLO. Op vereeniging van aanvoer 2.900.00C Groote eieren v Kleine eieren v Eendeneieraiv Ganseieren^an ROERMOND. Eiermijn van Ma. "oer 7.800.000 ei; Groote eieren Kleine eieren v; Eendeneieren v; Aangifte Y< In herinnering y a. dat vau alle wel binnen de gei andere plaats er dering in het ge; neer een zoon c wonen of naar h een dienstbode of wanneer er een men een kostgan^ vertrekt, dus s eenige verandering heeft. het gezii dagen moet kermis Secretarie, ook v gangers krijgt, die zijn. Nog steec Duitschers in Venr; hier of daar in dei hoofd is verplicht tarie aangifte te di b. dat men bij proces-verbaal ka beloopen. Venray,^ Burgemest^r en O.'VA De VAN op de weilande kende Landgoed Jaegerhoi Voor het seiz aanmelding pla: A. VAN SOEST Concurreer! Prima drinkvaler schikt Te huur vi legen lagen prijs Verder ti Kirches Zs Zege Blo. Snoeien et basj Sierl Voor 't a.s. Qroentenjjanten Vakkundig bed FLAd

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6