BOERDERIJ Paaschkaarten De Kippenhouderij op het Platteland Districts-Arbeidsbeurs AdverEentiën Ie Venray-Veulen. Tophout. Notaris Pluymaekers Zalerdag 13 Maart 1932, No. 12 Waakzaamheid ter voorkoming van boscli- on heidebranden. Burgemeester en Wethouders van Venray achten het noodzakelijk nog eens aan te sporen rot de meest mogelijke waakzaamheid met betrek king tot het voorkomen en blusschen van bosch- en heidebranden. De aan dacht zij daarom andermaal gevestigd op het navolgende 1. Het is bekend, dat bij een ver blijf in de bosschen en de heide, bij droog weder en speciaal in het warme jaargetijde de minste onachtzaamheid de grootste nadeelige gevolgen kan hebben. Het wegwerpen van een nog brandende lucifer of van een eindje sigaar of het wegvliegen van vonken van sigaar of pijp, schijnbaar van geen oeteekenis, kan brand doen ontstaan ed aldus een strafbaar feit opleveren volgens art. 429 van het Wetboek van Strafrecht, waar o.m. een straf van 14 dagen hechtenis of f 100 boete wordt bedreigd tegen dengene, die door gebrek aan de noodige omzichtigheid of voorzorg gevaar voor bosch-, heide-, helm-, gras- en veenbrand doet ontstaan. Het strafbaar feit is ook reeds aan wezig door onvoorzichtigheid met vuur, ook zonder dat nog brand ont staat. Het rooken in de bosschen en licht brandbare heide is dus in het algemeen absoluut verboden, terwijl ook ten strengste verboden is het, om welke j* reden dan ook, zonder vergunning van het bevoegde gezag, aanleggen van vuur in ol in de nabij heid van bosschen en heide, hetwelk steeds direct, dus ook al zonder dat brand ontstaat, strafbaar is volgens hetzelfde art. 429, dat verbiedt op straffe van 14 dagen hechtenis of f 100 boete het aanleggen, voeden of onderhouden van een vuur op zoo korten afstand van gebouwen of goederen, dat daardoor brandgevaar kan ontstaan. In dit verband wordt er nog met den meesten nadruk op gewezen, dat kinderen niet zonder toezicht in de bosschen of helde mogen verblijven, aangezien de er varing leert, dat de jeugd zich gaarne onledig houdt met het spelen met vuur, of het doen ontstaan van kleine branden, waarvan vaak de gevolgen niet zijn te overzien. Drin gend manen wij ouders en verzor gers aan, in deze hunne groote ver antwoordelijkheid wel te beseffen. 2. Wanneer een bosch- of heide brand ontstaan is, moet degene, die zulks het eerst ziet, er voor zorgen, dat daarvan terstond kennis worde gegeven bij den Burgemeester of bij de politie, opdat onverwijld maat regelen kunnen worden genomen om den brand in zijn voortgang zooveel mogelijk te stuiten. Venray, 17 Maart 1932. Burgemester en -Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Verbod van rooken ter voorkoming van gevaar voor bosch-, heide-, gras of veenbrand, Waarschuwing. De Burgemeester van Venray her innert de ingezetenen aan het besluit van Burgemeester en Wethouders d.d. 11 Juni 1925, waarbij ingevolge het bepaalde bij artikel 429 sub 4 van het Wetboek van Strafrecht is verboden het rooken in alle bosschen, veen-, turf- en heidegronden en tot op een afstand van tien Meter hier van op alle daardoor, daarin, daar langs of daarbij gelegen wegen, voetpaden of open plaatsen of ter reinen. Dit besluit is op de wijze, bedoeld in artikel 203 der Gemeente wet, denzeifden dag afgekondigd en onmiddellijk in werking getreden. Aan dit besluit zal zeer streng de hand worden gehouden en bij over treding onmiddellijk proces-verbaal worden opgemaakt. Venray, 17 Maart 1932. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO TREKHONDENWET Herkeuring van alle trekhonden. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat door hen een herkeuring van alle trekhonden wordt bevolen, welke zal gehouden worden op 4 en 5 April a.s. en wel Maandag 4 April a.s. des voorm. 9 u. te Oostrum, beginpunt weg Geijsteren. Maandag 4 April a.s. des voorm. 10 te Oirlo, pomp bij J. H. Nelissen. Maandag 4 April a.s. des voorm. 11 uur te Castenray, Kermisterrein. Maandag 4 April a.s. des nam. 3 uur te Leunen, nabij Transformatorhuisje. Dinsdag 5 April a.s. des Yoorm. 9 uur Dorp, Henseniusplein. Dinsdag 5 April a.s. des voorm. 10 uur Nachtigaal, Deurnescheweg. Dinsdag 5 April a.s. des nam. 2 uur te Merselo, kermisterrein. De honden moeten voldoen aan de volgende eischen 1. Korte, breede, zware nek, krach tige hals. 2. Breede schoft, (deel van den rug tusschen de schouderbladen). 3. Rechte, breede, gespierde rug, korte, rechte, breede lendenen. 4. Breed, gespierd kruis, smalle, gevulde flanken. 5. Breede voorborst. 6. Gewelfde, diepe borst, gespierde, voldoende vastliggende schouder. 7. Krachtig gebouwde, rechte voor- beenen. 8. Korte, ronde klauwen, niet ge spreide teenen met ronde, niet weeke zooikussens. 9. Goed gebroekt, lange flink ge spierde dij en schenkel, spronggewrich- ten laag bij den grond bij goeden stand van de achterbeenen. 10. Krachtige gewrichten. Niet goedgekeurd worden de honden, welke onvolwassen zijn en verder kreupele aan huidziekte lijdende, ge wonde, zichtbaar dragende ofzoogende honden. Honden met een geringe schofthoogte van 60 cM., indien zij vóór de kar ge spannen, 50 cM., indien zij onder de kar gespannen worden, honden met een geringere borstbreedte, gemeten tus schen de middelpunten der boegen, dan 14 cM. Tot het tuig moeten behooren een borstriem van ten minste 4 cM. breedte van zacht leder, reikende tot achter de voorpooten en .met, bij het trekken horizontaal gerichte, strengen verbon den aan een spoorstok, vastgemaakt recht achter de plaats, waar de hond loopt, een buikriem van tenminste 4 c.M. breedte en een draagriem, welke voor een hond, voor de kar gespannen tenminste 6 cM. breed moet zijn. De hondenkar moet voorzien zijn van een of meer doelmatige ligplanken voor den hond, en van een steeds bruikbaren zindelijken drinkbak en voorts zoodanig zijn ingericht, dat de hond tijdens den rit in ongedwongen houding kan loopen en^tijdens het stil staan van de kar in ongedwongen houding kan liggen, zitten en staan. De kar moet voorzien zijn van een of meer steunsels, die voorkomt, dat zij den hond drukt,^wanneer deze ligt, zit of staat. Als geleider van een hon denkar mag geen persoon optreden, die den leeftijd van 14 jaren nog niet heeft bereikt. Op de kar moeten zijn vermeld de naam van den houder en die van de gemeente, waarin hij woonplaats heeft, alsmede het nummer van de inschrijving, een en ander in zwarte letters en cijfers van 8 cM. hoogte op een wit geverfd bord, hetgeen aan de rechterzijde van de kar, zooveel'1 mogelijk naar voren bevestigden steeds zichtbaar moet zijn. De aandacht wordt er nadrukkelijk op gevestigd, dat hondkar en tuig aan de bovenvermelde eischen moeten vol doen om opnieuw voor goedkeuring in aanmerking te kunnen komen. In ver band hiermede moeten ook kar en tuig ter keuring worden aangeboden. De vroeger uitgereikte nummerbewijzen moeten worden meegebracht. Honden en karren, welke nog niet gekeurd zijn, kunnen eveneens op bovengenoemde datums ter keuring worden aangeboden. Venray, 9 Maart 1932. Burgemeester en Wethouders v. Venray O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Hoofdkeuring van springstieren. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebben den, dat de hoofdkeuring van Spring- stleren alhier zal plaats hebben op Donderdag 14 April a.s. des voorm. half 10, Henseniusplein. De houders, die hunne stieren aan de aanstaande hoofdkeuring wenschen te onderwerpen, dienen hiervan aan gifte te doen ter Secretarie vóór 4 April a.s. Venray, 14 Maart 1932. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. Vragen, pluimveeteelt, betref fende te zenden aan Bureau Pi. Pers, Laanstraat 7, Soestdijk, met bijvoeging van 6 cent postzegel voor porto. Het uitschouwen van eieren. In ons vorig artikel beloofden we om nog op enkele zaken de aan dacht te vestigen, die bij het broeden in het algemeen en bij het broeden onder de kloek in het bijzonder, van belang zijn. Een zeer voornaam punt is het z.g. uitschouwen van eieren. Velen laten dat na, omdat ze niet weten, hoe ze het moeten doen. Toch zijn de voordeden van het schouwen vele. B.v. Alle ondergelegde eieren kunnen onbevrucht blijken te zijn, wat dan als regel de schuld zal wezen van den haan. Men kan in zoo'n geval den haan nog door een anderen ver vangen. Bovendien kan men van elders een nieuw stel broedeieren laten komen en deze alsnog aan de broedende kip toevertrouwen. Het kan ook blijken, dat deeieren slechts zwak bevrucht zijn geweest, zoodat zich aan de schalen doode kiemen hebben vastgezet. Ook dan vervangt men den haan of men wijzigt het voederrantsoen. Fokdieren behoe ven o.a. véél groenvoer In het hier bedoelde geval kan men eveneens nog een nieuw stel eieren aan de broedende kip geven. Wanneer tusschen de bebroed wordende eieren onbevruchte, z.g, vuile eieren blijven liggen, dan wel eieren met afgestorven kiemen, schaden die het broedproces, omdat zulke eieren een lagere temperatuur hebben en alzoo de temperatuur van goede eieren ongunstig beïnvloeden. Schouwen doen we voor het eerst op den 5den of 6den dag. 's Avonds als het donker is, neemt men de eieren rustig onder de broedende kip vandaan, dus zonder deze te beangsten, en houdt ze dan tegen een brandend electrisch zaklampje. of men gebruikt een speciale schouw- lamp. Eieren, waarin dan niets te zien is dan een troebele inhoud, zijn vuil, onbevrucht. Eieren, waarin een onregelmatige, maar'scherp omlijnde donkere vlek tegen de binnenzijde van de schaal vast zit, hebben een afgestorven kiem. Eieren, waarin een vaag omlijnde, min of meer zwevende vlok is te zien, waaruit onrege1 matige lijnen loopen, dus een soort spin- vorm vertoonen, zijn goed en bevat ten een levende kiem. Het werk moet eenigszins vlot worden gedaan, want om dien tijd mogen de eieren nog niet te lang, zeker niet langer dan 10 minuten, worden gekoeld. Ofschoon de zaak eenvoudig is en de aangegeven verschillen zéér duidelijk zijn te constateeren, is het toch goed om zich den eersten keer de assistentie te verzekeren van iemand, die het geval al méér bij de hand heeft gehad. Overigens, indien men het schouwen ééns heeft meegemaakt en daarbij gelegenheid had om de verschillende verschijn selen te constateeren. kan men zich niet licht meer vergissen. Voor bruine eieren, die minder goed doorzichtig zijn, moet men evenwel een goed licht gehruiken, bij voorkeur geplaatst in een doosje of kistje, waarin slechts één opening, n.l. een ovale uitsnijding, iets minder van omvang dan een Dormaal ei< Bij die opening worden de eieren dan stuk voor stuk gehou den. Het tweede en laatste schouwen kan worden gedaan, kort vóór de eieren kunnen worden aangepikt, dus op den 18en dag b.v. Intusschen dan nog afgestorven kiemen zullen al weer te herkennen zijn aan een bloed- omrande vlek tegen de binnenzijd: van de schaalvuile eieren herkent men aan den half-doorzichtbaren, troebelen inhoud. Van de goede eieren zal het z.g. luchtblaasje van het ei zijn uitgezet tot ongeveer een derde van den ei inhoud, de rest is dan een donkere, ondoorzich- tiga massa. Het dompelen van de eieren in water, raden we af. Zijn* de eieren geschouwd en is het warm, droog weer, dan kan men ze met wat lauw warm water besprenkelen. Tijdens het uitkomen der kuikens moet men zoo min mogelijk bij het nest komen. Wie er mee vertrouwd is, kan een of twee keer voorzichtig met de hand onder de kloek tasten om de doppen te verwijderen, want het kan wel eens gebeuren, dat die doppen om eieren schuiven, waar van de kuikens nog niet uit zijn en dan de bevrijding der jonge levens bemoeilijken. Alles wat men verder zou willen doen om de kloek met het volbren gen van haar taak te helpen, is uit den booze. Dus ook het uitpeilen van late kuikens. Als men de kloek rustig laat zitten, komen ook de laatste eieren vaak uit, maar het uitpeilen is bijna zeker een mislukking. Het gaat steeds met bloedingen gepaard. Gewoonlijk sterft het uitgepelde kuiken gauw en in het beste geval worden we een kuiken-sukkelaartje rijk. Laat de natuur haar gang gaan, al komt ze ons wel eens vreemd voor. Het is beter, dat een kuiken ver stikt in de schaal, indien het leven niet krachtig genoeg is, om de moei lijkheden der geboorte te overwin nen, dan dat we door kunstmatig ingrijpen zwakke wezens in de kip penwereld brengen, die voorbestemd zijn om later aan ziekte ten onder te gaan, na ondertusschen gezonde dieren te hebben besmet of haar zwakte te hebben vastgelegd in een nakomelingschap, Kantoor [geopend van 9 tot luur Worden gevraagd: Leerling-kleermaker 1 burgerdienstmeid voor Beugen 2 boerendienstmeiden 1 dienstmeisje voor dadelijk Boerenmeisje 15—16 j. v. Oirlo Jongen v. boerenwerk v. Oirlo Kleermaker, reeds gevorderd Jongen v. boerenwerk v. Oploo. Boerenmeisje 1516 j. v. Venray Bieden zich aan Burgerdienstmeisjes voor dad. 36, 22. 20, 18 en 15 jaar. Boerendienstmeisjes, Paschen en dad, 20, 18, 16 jaar Dienstmeisje 14 jaar v. 1 April Boerenknechten 18 28 30 j. Dagmeisjes 16 en 20 jaar Werkvrouwen Smidsleerling en smidsknechten. Metselaars, timmerlieden, schilders, losse arbeiders, stucadoors, kleermakers. 3 dienstmeisjes voor Venlo Voor de Sponsen, Dweilen, Luiwagens, Handvegers, Borstels, Bezems, Ragebollen, Tafelzeil, Kachel- en Spalzeilljes, Cocoslooper, Matten kloppers, China-, Japan- Corridor en gevlochten matten, kaslpapier Kastrandjes 10 M. per rol 10 ct Gordijnroeden per M. 35 ct Koperen Gordijnringen Is, 2 ct IJzeren Matten 65, 75 ct Zinken emmers 55 ct Trapladder 7 treden f 2.60 Alle soorten Glimpoetsartikelen aan zeer verlaagde prijzen. Bif aankoop van 1 gld. 1 rol kastrand gratis. DE NOTARISSEN Pluymaekers te Venray en van Bergen te Nijmegen zullen op Woensdag 23 Maart 1932 nam. 3 uur, in het Hotel De Zwaan te Venray aan de Markt, krachtens art. 1223 B.W. publiek verkoopen Gemeente Venray. Boerderij aan het Veulen, be staande uit huis, schuur, stal, bouw- en weiland Sectie H nos. 1544 en 1760 groot 15,75.00 H. Bewoond door en in gebruik bij Joh. Verberkt. Aanvaarding het bouw- en wei land op 1 April en de gebouwen op 1 Mei 1932, in lasten sedert 1 Jan. 1932. Betaling van den koop prijs op 1 Juli 1932, 30 te. VENRAY zal op Donderdag 24 Maart 1932, nam. 2 uur te Venray a d. Buus in het café van de Wed. Michiels, publiek verkoopen A. voor de Firma Geurts-Janssen circa 25 slagen zwaar tophout in het bosch afk. v. d. HoogWeled, Geb. Heer Baron de Weichs de Wenne, a.d. Maasheesche weg. B. voor zijn principaal 15 slagen tophout in het bosch v.d. Wed. Michiels, achter het woonhuis. reuzensorteering Firma van den Munckhof. komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot SpPIltol* gij ape Drogisten. Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 60 ct

Peel en Maas | 1932 | | pagina 9