v. py l/ LEMMENS Bppl m PIEL Ei MMS ei eeren- en »r kleed mg en, Pellen Voor de Kippenleell VE N RAY. nieuw/te MANTELS, VITRAGES, HOEDEN, KOUSEN, enz. Dameshoeden De Kippenhouderij op het Platteland Algem. weekoverzicht opmaken en vervormen uwer luime keuze Sloffen Slalionsslraal VENRAY Jacq. Coenen-Houfack ers Tascbjes, Etui's, Rozenkransen, Kerkboeken, Schilderijtjes. Th. Pouwels Zaterdag 12 Maart 1932, No. 11 Vragen, pluimveeteelt, betref fende niet meer te zenden aan den Heer Boshouwers te Lent, doch aan Bureau PI. Pers, Laan straat 7. Soestdijk. met bijvoe ging van 6 cent postzegel voor porto. Broeden met de kloek. Het broeden met de kloek is zoon beetje uit, althans daar. waar vrij veel pluimvee wordt gehouden. Het machinaal broeden is trouwens veel economischermen fokt er mee op den juisten tijd en in de ge- wenschte aantallen, factoren van zeer veel belang. Toch wordt er ook op de groote hoenderparken nog wel met behulp van broedsche kippen gefokt en wel in het bijzonder met het allerbeste materiaal. Niet omdat machine kuikens later als eierproducenten minderwaardig zouden zijn, 9e®ns, zins. Maar kuikens onder de kloek uitgebroed, zijn innerlijk toch meestal sterker dan machine-kuikens daarom stellen velen er prijs op om hun beste fokmateriaal door kloeken broed voort te kweeken. Ons inziens is er dit jaar voor meerderen aanleiding! om het weer eens met de ouderwetsche, natuurlijk, wijze van broeden te probeeren Slechts weinigen zullen zich in de huidige omstandigheden geroepen gevoelen om hun hoenderstapel sterk te vergrooten of dezen geheel te vernieuwen. De meesten willen met wat ze hebben, de kat eens uit den boom zien en zij kweeken slechts wat jong fokmateriaal aan. Welnu, een prachtgelegenheid om dat fok materiaal tevens te versterken Wie met kloeken broedt, heelt op enkele zaken te letten. B.v. Tonge, d. z eerste-jaars hennen, zijn als broedsters vaak onbetrouw baarde broedschheid van dezulke is dikwijls slechts van korten duur, waardoor ze de eieren In den steek laten, vóór ze haar taak hebben be- eindigd. Hetzelfde kan worden gezegd van alle, dus ook overjarige, hoen ders van licht ras, in het bijzonder de Witte Leghorns, bij welke broedschheid trouwens slechts spora disch voorkomt. Al blijven ze ook al eens trouw haar drie weken uit zitten, dan blijken ze toch als hoed sters van het jonge kroost van een schadelijk soort. Ze zijn te onrustig, te wild, en trappen of slaan menig jong in haar onwennigheid dood. Als kloek nemen we daarom liefst een overjarige, midden-zware of zware kip. We controleeren ze een paar dagen op broed-vastheid door ze op een nest van steenen eieren te zetten. Blijft ze goed zitten, dan zien we ze nog "eens goed na, of ze geen kalkpooten heeft of last van luis en we doorstuiven voor alle zekerheid baar huid-dons eens flink met insectenpoeder Als nest geven we ze bij voorkeur een groote, omgekeerde, in het midden cenigszinsuitgeholde graszode, waarin we wat stroo en hooi leggen, ver- mengd met wat tabaksstelen of be- strooid met z g. tabakszand. Het nest maken we op den blooten grond, dus niet op een houten vloertje, want de kloek moet door haar lichaams warmte vocht kunnen doen optrek ken uit den bodem, wat noodig is om een te snelle uitdampiog der eieren tegen te gaan en de schalen bros te houden. Het is niet noodig om de eieren te sprenkelen, maar wel bevochtigen we den grond om het nest heen een weinig, als de natuur dagen achtereen zeer droog en warm is geweest. De kloek moet eenigszins in het schemer-donker zitten, in een hoekje b.v. van stal of schuur, dat we met planken of takken een weinig hebben afgeschut. Ze moet niet door andeie kippen gehinderd kunnen worden. Katten of muizen dan wel ratten mogen haar evenmin kunnen be naderen. Dertien eieren is genoeg voor een kloek vijftien kan men ze geven, als ze flink van groot ie is. De on evenheid van het getal is niet abso luut benoodigd, maar het schijnt, dat 13 eieren of 15 zich beter laten schikken naar de intenties van de broedende kip. Reeds eerder gaven we aan. welke eieren voor broed- doeleinden al of niet te gebruiken zijn. Men kieze vooral eieren van volstrekte normaliteit, midden-groot, zonder eenïge afwijking in vorm of schaal, en versch. Men zette de kloek des avonds voorzichtig op de eieren en late ze dan de eerste twee dagen volstrekt met rust. Zuiver water en graan mais is zeer goed tijdens het broed- proces moeten in de nabijheid van het nest aanwezig zijn, doch niet vlak er naast, want de kloek moet, behalve den eersten en den tweeden, alsmede den laatsten broeddag, dagelijks even het nest verlaten; geleidelijk verruimt ze den tijd van een stofbad neemt. Zorg dus voor schoone. droge aarde of voor zand! Van den derden dag af moet men dagelijks even controleeren, of de kip van het nest is geweest. Anders moet ze er even afgezet worden. De controle is gemakkelijk, als men eiken dag den mest even verwijdert. Die is in dien tijd nog al... omvang rijk en van vaste substantie. De kloek ontlast zich slechts eens in de 24 uur, zoodat het zeer gemakkelijk is om vast te stellen, of ze reeds van haar nest is geweest. Kippen, die zich niet uit eigen beweging ver treden, en gaan eten. broeden zich z.g. dood, als men ze liet zitten en ze bevuilen het nest. In het volgend artikel nóg enkele wenken. Wat duurder zal worden. Verloopt de staking in Twen te De aangekondigde loonsverlaging in de mijnin dustrie. De K.L.M, bereidt het seizoen voor. Droeve en malle gevallen. De Tweede Kamer is ons van deze week weer eens aan de porte- mo'nnaie geweest. Op voorstel n.l. van Minister De Geer aanvaardde accijnsverhoogingen op suiker, wijn en sigaretten, alsmede verhoog de invoerrechten op Zuidvruchten, als bananen, sinaasappelen en citroe nen. O ja, de zegelbelasting op buitenlandsche effecten wordt óók hooger, maar de meesten onzer lezers zullen het leed daarover wel kunnen dragen. Mochten ze inderdaad geld over hebben, dan kunnen ze daar mee trouwens beter eigen handel en industrie helpen, dan te gokken in buitenlandsche fondsen. Wat de sigaretten aangaat, we hebben meelij met de jongelui, die dat goed ver bruiken, maar een strootje minder zal ze niet schaden. Wat de suiker betreft echter, en sinaasappelen bananen en citroenen, van het een en ander daarvan behoeven we allemaal wat op tijd, en daarvoor moeten we nu binnenkort meer gaan betalen. Billijk Och, het geld moet er zijn, want de ondersteuning van werkloozen het helpen van noodlijdende bedrij ven, verslindt millioenen. Maar heelemaal billijk is het toch niet, dat de benoodigde kapitalen door indirecte belastingen, zij het voor een betrekkelijk klein deel, worden gezocht. Daardoor wordt niet de ijke zwaarder belast dan de arme, maar de druk wordt hier het meest op de groote gezinnen gelegd. Aan indirecte belastingen is slechts één goede zijdebijna „ongemerkt" be taalt men zijn deel. Om die reden worden die belastingen dan ook gaarne door den ficus uitgedacht. Om die reden is het ook, dat som mige, zelfs vrij links georiënteerde gemeentebesturen, de objecten van indirecte belastingheffing danig uit buiten. Rotterdam b v. beurt 70 pet. der inkomsten uit de gemeentelijke bedrijven. Intusschen zii ook toegegeven, dat de hierboven aangeduide nieuwe indirecte belastingen niet zwaar zul len drukken en nauwelijks we zonderen wijn en cigaretten uit op de verkoopsprijzen tot uiting zullen komen. En niemand heeft reden om zich gelukkig te prijzen, dat hij aan een duurdere directe g is ontsnapt. Dat komt óók heeft minister De Geer beloofd. Tegen 1 Mei 1933 Spaar maar alvast toe nopen. De arbeiders voelen zich gedupeerd en terecht, want al daal den de index-cijfers voor levenson derhoud hun loon daalde sedert 1921 met 30 pet. En nu zou er dan weer 10 pet. af moeten De K.L.M. heeft grootsche plan nen voor het a.3. seizoen ten op zichte van het binnenlandsch lucht verkeer. Het staat thans reeds vast, dat in den zomer een geregelden luchtdienst van Rotterdam via Haam stede op Vlissingen zal worden on derhouden. Misschien zal deze dienst verder tot op Zeeuwsch Vlaanderen worden uitgestrekt, waar te Oost- burg een terrein in orde wordt ge maakt. Met dat laatste is men ook in Eindhoven doende, dat een tus- schenstation zal worden voor een verbinding van Amsterdam en Rot terdam met Zuid-Limburg. Ook op Twente en Groningen zal een min of meer geregeld luchtverkeer wor den mogelijk gemaakt. In Twente schijnt het einde van de staking m de textielindustrie in het zicht te komen. Het zijn de rechtsche vakorganisaties der arbei ders, die aan een gunstig resultaat van verderen strijd zijn gaan wan hopen en daarom grooter verlies willen voorkomen door aanvaarding van het principe der 10 procents loonsverlaging. De modern georga- niseerden willen nog doorvechten, Als een volledige capitulatie der arbeiders het einde van dit conflict moet zijn. valt dat zeker te betreu ren, omdat een afgeperst accoord geen bedrijfsvrede kan verzekeren, maar slechts een mokkende berusting brengt. Een compromis ware veel bevredigender oplossing geweest. verpozing, waarin ze als regel Of het ook in de Limburgsche mijnen tot strijd zal komen, staat te bezien, daar de mijnindustrie zeer noodlijdend is. We gaan het zomer seizoen tegemoet, er is een groote overproductie, en wat op het oogen- blik in Limburg aan zwart goud gedolven wordt, kost per ton 44 ct. méér dan waarvoor het product moet worden verkocht. In zulke omstandigheden biedt strijd weinig perspectieven voor de arbeiders. De directies wenschen een 10 procents verlaging, of juister; ze wenschen dat welliiht niet, maar ze zeggen, dat de bedriffsuitkomsten er Ook deze week had weer haar droeve gebeurtenissen, waaronder we b.v. verstaan den liefdes-moord op een16-jarig meisje te Naaldwijk. Natuurlijk is het ongelukkige slachtoffer juist weer een ideaal meisje geweest en de dader heeft even natuurlijk een psychopa- thischen aanleg. Twee tranen voor de vermoorde en één traan voor den moordenaar, zoo ongeveer is de hedendaagsche mentaliteit ten op zichte van de misdaad. In het begin van de week laaiden in verschillende plaatsen de vlammen fel op in Hazerswoude werden zelfs vier woningen en twee werkplaatsen door het vuur vernield. Maar ein-- delijk, na een lange droogte-periode is de regeu gekomen, waarnaar zoo werd verlangd 1 We zijn volstrekt niet bijgeloovig maar is het niet merkwaardig, dat de wolken zich hebben ontlast, dadelijk nadat Veraart nieuwe regenproeven had aangekondigd We moeten dien man in eere houden. We vernamen dat hij. om de effectieve werking van zijn operaties te verboogen dezen keer ondergekoeld papier zal uitstrooien, zoodat men hem mis schien met de toezending van wat Russische effecten een kunnen doen. Ja, in het voorjaar verneemt men van allerlei malle gevallen. Een amb tenaar in een Limburgsche gemeente bracht wat afwisseling in de een tonige verduisteringsseries, door zich te laren betrappen op.... een teveel van f 4000, in zijn kas. En het gek ste is, dut de raad dier gemeente besloot om tegen eventueele herha ling van zoo iets, maatregelen te nemen, door middel n.l. van accoun tantscontrole op het gevoerde be heer. Intusschen hebben we nog niet vernomen, wat er met die f 4000.- gebeurt. Een ambtenaar, die ze tekort in kas heeft, moet ze bijpassen, dat is bekend. Maar wat nu genoegen TREKHONDEN WET, Horkeuring van allo trekhonden. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat door hen een herkeuring van alle trekhonden wordt bevolen, welke zal gehouden worden op 4 en 5 April a.s, en wel Maandag 4 April a.s. des voorm. 9 u. te Oostrum, beginpunt weg Geijsteren. Maandag 4 April a.s. des voorm. 10 u. te Oirlo, pomp bij J. H. Nelissen. Maandag 4 April a.s. des voorm. 11 uur te Castenray, Kermisterrein. Maandag 4 April a.s. des nam. 3 uur te Leunen, nabij Transformatorhuisjt Dinsdag 5 April a.s. des voorm. 9 uur Dorp, Henseniusplein. Dinsdag 5 April a.s. des voorm. 10 uur Nachtigaal, Deurnescheweg. Dinsdag 5 April a.s. des nam. 2 uur te Merselo, kermisterrein. De honden moeten voldoen aan de volgende eischen 1. Korte, breede, zware nek, krach tige hals. 2. Breede schoft, (deel van den rug tusschen de schouderbladen). 3. Rechte, breede, gespierde rug, korte, rechte, breede lendenen. 4. Breed, gespierd kruis, smalle, gevulde flanken. 5. Breede voorborst. 6. Gewelfde, diepe borst, gespierde, voldoende vastliggende schouder. 7. Krachtig gebouwde, rechte voor- beenen. Korte, ronde klauwen, niet ge spreide teenen met ronde, niet weeke zooikussens. 9. Goed gebroekt, lange flink ge spierde dij en schenkel, spronggewrich- ten laag bij den grond bij goeden stand van de achterbeenen. 10. Krachtige gewrichten. Niet goedgekeurd worden de honden, welke onvolwassen zijn en verder kreupele aan huidziekte lijdende, ge wonde, zichtbaar dragende ofzoogende honden. Honden met een geringe schofthoogte van 60 cM., indien zij vóór de kar ge spannen, 50 cM., indien zij onder de kar gespannen worden, honden met een geringere borstbreedte, gemeten tus schen de middelpunten der boegen, dan 14 cM. Tot het tuig moeten behooren een borstriem van ten minste 4 cM. breedte van zacht leder, reikende tot achter de voorpooten en met, bij het trekken horizontaal gerichte, strengen verbon den aan een spoorstok, vastgemaakt recht achter de plaats, waar de hond loopt, een buikriem van tenminste 4 M. breedte en een draagriem, welke voor een hond, voor de kar gespannen tenminste 6 cM. breed moet zijn. 158 Wij houden ons len zeerste aanbevolen voor het Alles in prijs gedaald in kwaliteit gestegen. GEWELDIG MOOI en VOORDEELIG IS )e oplossing in deze bezuinigingsfijd voor Kleedi ing naar maal. Op verlangen met de collectie bieden. aan huis te ont- sorfeering Dit moderne Costuum vanaf Engelsche Hemden, Strikken, Dassen, Boorden, enz. ZIET ONZE ETALAGE. Depot Ververij en Wasscherij. Jean Lemmens Broedbranders. Pillen, odd- en Broedihermomelers. Voederbakken Drinkemmers. Kunsfmoederkachels enz. aan zeer lage prijzen. Aanbevelend, 34 Ontvangen nieuwste sorteering aan de laagste prijzen. Hofstraat 8 16

Peel en Maas | 1932 | | pagina 9