n ALBERT HEIJN Bijvoegsel van PEEL EN MAAS Als 't kindje hongert. De Kippenhouderij op het Platteland Koffie- en Thee-reclame. maakt U het leven goedkooper 20 Februari 1932, no. 8. Wil de maatschappij orde kennen en rust, dan moeten er wetten zijn voor de burgers en dan moet de overheid alle ernstige overtredingen straffen, die orde en rust van de maatschappij dreigen te verstoren. Dat straffen moet geschieden zon der aanzien des persoons. Menschen, die met recht en reden in de gevangenis worden opgesloten, zijn misdadigers, hetgeen wil zeggen, dat ze mis hebben gedaan tegenover de maatschappij en gewoonlijk ook tegenover zich zelf, maar dat laatste niet altijd, of niet steeds in dezelfde mate. Soms gaat ons medelijden meer uit naar den moordenaar dan naar diens slachtoffer.... de omstan digheden kunnen daar naar zijn. Een heel enkele maal kan iemand met opgeheven hoofde door de ge vangenispoort gaan, sterk in het be wustzijn, dat hij tegenover zich en zijn gezin handelde, zooals hij meen de niet anders te kunnen en te moe ten, al-kwam hij daardoor in strijd met de reglementen van maatschap pelijke orde. Dan sluit de cipier de celdeur achter den delinquent, we tende. dat die mensch niet boozer of slechter is dan hij of een ander, maar dat de beveiliging der maat schappij het vereischt, dat voor loopig althans zijn geval niet uitzonderlijk wordt behandeld, omdat de wet nu eenmaal wet is en een wet geen hart kan hebben, anders is dat, wanneer straks het woord en de uiteindelijke beslissing wordt gelaten aan de rechters, die menschen zijD. Laten we even een geval rele- veeren, dat zich deze week voordeed. Een valsche munter werd gearres teerd, iemand, die rijksdaalders na maakte. Gewoonlijk is zoon mensch een spitsboef, deze was het niet. Ook de politie, die hem gevangen deed zetten, is daar sterk van over tuigd. De politieberichten in de dagbladen worden door de politie beambten of dezer rapporten sterk beinvloed. Welnu, uit de berichten omtrent de arrestatie van dezen valschen munter bleek het overdui delijk, dat de politie van de orden telijkheid van dezen misdadiger over tuigd is en hem bij zijn ontoelaat bare handelingen uitsluitend bewogen wist door harde levensomstandig heden. Op zijn gedrag, heet het, is nooit het minste aan te merken ge weest. Hij was een werklooze goud smid en heeft inderdaad alles en alles gedaan om weer aan den ar beid te kunnen komen. Het lukte niet. Stuk voor stuk heeft hij zijn boeltje verkocht, maar perspectieven openden zich niet. Eindelijk was er niets meer en hij leed honger, echten honger, hij en zijn vrouw, maar ook hun heel-kleine kindje. Dat kwam telkens wakker van den honger en huilde dan.. Toen maakte deze vader zich eindelijk zijn vakkennis ten nutte door het geld, dat hij niet verdienen kon, na te maken. Als hij een valschen rijksdaalder had uitgegeven holde hij naar den bakkpr om brood te koopen. En voor hij wéér mis deed tegenover de maatschappij, moesten hij en zijn vrouw eerst weer hebben gehongerd, en het kindje moest hebben geschreid en met de natte vraagoogjes hebben gesmeekt om eten.... We kunnen het niet helpen, maar we hebben respect voor dezen mis dadiger. We gelooven, dat we zelf in gelijke omstandigheden, slechter zouden zijn geweest, dan deze mensch. Er zijn vele lieden, die zoo lang niet wachten en een knots of revol ver grijpen, als oer-instincten ont waken en ze om het behoud van het eigen leven, leven om leven stellen. De minister-President heeft bij den aanvang van dezen winter in de Kamer verklaard, dat er geen honger geleden zal worden in ons land, door niemand. Dat mag ook niet. We zijn niet zoo erg geporteerd voor overheidshulp en bemoeiing ter zake van alles en nog wat. We zijn zelfs overtuigd, dat de overheidshulp soms .verder gaat dan voor het levendig houden van velar energie gewenscht is. Maar dat er door niemand, althans zonder per soonlijke schuld er aan, in ons land honger worde geleden, daarvoor zeer zeker heeft de overheid te zorgen. De nood breidt zich echter zoo uit, dat de beschikbare middelen der regeering ontoereikend zijn en dan moet en zal de gemeenschap helpen het is haar dure plicht. Regeerings- hulp trouwens is niet anders dan gemeenschapshulp, omdat de regee ring van deze gemeenschap slechts de representante is. Als de regeering tekort komt, zullen sommigen zeggen, moet ze maar nieuwe belastingen scheppen. Zeker en dat doet ze ook, voor zoover dat gaat. De noodzaak om met belastingheffing zekere grenzen te ontzien, houde men wei in het oog. Alle verhoudingen zijn zoo ontwricht, dat de regeering moeilijk meer weten kan, waar het benoodig- de geld nog is te halen of in boe verre ze door nieuwe heffingen de rechtvaardigheid en billijkheid zou verkrachten. Ondanks den goeden wil van de regeering en ondanks het belange loos ijveren van velen in den lande, wordt er op het oogenblik honger .geleden door landgenooten en de organisaties van hulpverleening zijn niet bij machte, beschikken niet over voldoende middelen, om in allen nood te voorzien. Het algemeen Crisiscomité en de plaatselijke afdeelingen daarvan heb ben geld noodig, veel geld. Geeft, als het mogelijk is, geeft dan regelmatig, wekelijks of maan delijks, want bronnen, die regelma tig vloeien, zijn de rijkste en be trouwbaarste. Rekenighouders van den Giro dienst, vult het billet in, dat ge kreegt toegezonden en stuurt het op naar Den Haag. Geeft, geeft Want kinderen schreien van den honger En vaders, op wie nooit iets te zeggen viel, komen in de gevangenis. Vragen, pluimveeteelt, betref fende niet meer te zenden aan den Heer Boshouwers te Lent, doch aan Bureau PI. Pers, Laan» straat 7, Soestdijk, met bijvoe ging van 6 cent postzegel voor porto. Een belangr^k vraagstuk voor pluimveehouders in crisistijd. Met wat de eitjes op het oogen blik nog opbrengen kan de pluimvee houder, mits hij 2je in behoorlijk aantal raapt, misschien nog zijn kos ten dekken, maar straks levert het bedrijf zeer zeker groote verliezen op. Reeds in Maart zal dat het geval wezen, omdat de productie dan over het algemeen het hoogst is. Met zulk perspectief moeten de pluimveehouders nu reeds de vraag oplossen moet ik in het nu aan vangende seizoen al dan niet fokken? Wie plan heeft om het bedrijf of nevenbedrijf of ook maar zijn liefhebberij ondanks de moeilijke Gedurende de week van ZATERDAG 20 tot en met VRIJDAG 26 Februari houden wij een speciale 9 9 1 ons Thee van 20 ct. bij aankoop van 1 pond Koffie 5 45 ct. 1 ons Thee van 25 ct. bij aankoop van 1 pond Koffie 65 ct. 1 ons Thee van 30 ct. bij aankoop van 1 pond Koffie a 75 ct. 1 ons Thee van 34 ct. bij aankoop van 1 pond Koffie a 90 ct. 1 ons Thee van 38 ct. bij aankoop van 1 pond Koffie a 100 ct. 1 ons Thee van 41 ct. bij aankoop van '1 pond Koffie 110 ct. ALBERT HEIJN'S KOFFIE en THEE zijn Uw volie aandacht waard, niet alleen door den lagen prijs, maar vooral ook om den voortreffelijken smaak en geur. Zij zullen U buitengewoon vol doen en.... zijn bijzonder voordeelig in het gebruik. Bovendien weer lager prijzen 2 doozen Schoencrème 25 ct. Mooie strooier gevuld met choc, hagel 20 ct. De echte Geldersche Worst per pond 37 ct. Groene Erwten 3 pond voor 25 ct. Groene Erwten extra kwaliteit pd.pak 12s, 15 Spliterwten Bruine Boonen Witte Boonen Schijfjes Appelen Stukjes Appelen Pruimen Pruimedanten Californische Peren Perziken Tutti—Frutti Abrikozen Groote Noten Margarine Slaolie Zelfrijzend Bakmeel Tarwebloem Macaroni Griesmeel Maizena per pond 10, 12, 15 ct. per pond 65 ct. 6 ct. 2935 ct. 33—38 ct. 125—17 ct. 22—28 ct. 26 ct. 28-38 ct. 2339 ct. 41—50 ct. 29 ct. 175 ct. 37 ct. 125 ct. 25 ct. 20 ct. 6 ct. 10 ct. -25 ct. per pond 27s per liter per pak 4 pond voor per pond per pak per flesch 14 Huishoudjam (pot gratis) per pondspot 27 ct. Roode Zalm John West per groot blik 85 ct. Volvette Goudsche Kaas per pond 38 ct. Prima Leidsche Kaas 23 ct. Gouda Kaas 40 plus per doos 2 pond 75 ct. Reuzen Ontbijtkoek per pond 175 ct. Zachte Zeep 2 pond voor 14 ct. A. H. Huishoudzeep Brandspiritus 100 pond Bloem per doos 19 ct. per flesch 19 cl. f 5 75 Roomboter 2 pond voor 97 ct. Goede Huishoudthee p.p. 85 ct. VENRAY, Markt 7. R. 4-ja 225

Peel en Maas | 1932 | | pagina 9