van 20 Febr. tot 29 Febr. J. O. RAMING, VENLO Bekker SWOIDEE1I3 Alle 75 cents-weken tot op heden door ons georganiseerd, zinken thans in het niet. Verder geen woorden, 't zijn wonderen die wij U thans gaan bieden. Het zijn die U vindt in de etalages onzer magazijnen. Bezoekt daarom nu vooral de 75 cents-week van omstandigheden voort te zetten, om dat hij rekent op een uiteindelijk herstel van de zieke maatschappij, die zal geneigd wezen om kort en goed te besluiten, ook in dit jaar te fokken en zijn pluimveestapel te ver nieuwen. Het is zóó klaar gebleken in vele voorafgaande jaren, dat men slechts op den eersten leg der hoen ders een behoorlijke winst kan boeken, dat de jaarlijksche renovatie van den pluimveestapel in vele be drijven tot een vaste gewoonte is geworden, die men geneigd is om te blijven volgen, zonder dat men telkens weer de overwegingen nagaat, waaruit die gewoonte groeide. Laten we er in dit artikel echter nog eens aan herinneren. Op tijd in het voorjaar geboren hennen, die ook verder op de juiste wijze zijn opgefokt, vangen den leg aan in het najaar, omstreeks October, en zetten haar productie voort tot den rui in het volgend najaar, behoudens soms een korte onder breking in Januari voor een lichten halsrui. Die eerste leg gaat dus over een periode van een jaar. Alvorens daarna den tweeden leg aan te vangen, maakt een hoen een min of meer zwaren rui door en neemt ze daarna nog wat rust. In gunstige gevallen zijn overjarige kippen in het begin van December weer productief, maar vele hoenders eerst een maand later. De tweede leg loopt derhalve over een periode van 8 a 9 maanden en is bovendien minder straf. Er is dus een verschil in het ge produceerde aantal eieren van het eerste en tweede legjaar, ten nadeele van het laatste. Niet alleen echter wordt door eerste-jaars hoenders meer geproduceerd, maar dat meer dere wordt bovendien gegaard in den tijd, dat de eieren het duurst zijn: in de wintermaanden. Natuurlijk is het aanfokken van een nieuwen hoender stapel duurder dan het onderhouden van overjarige kippen gedurende enkele maanden van onproductiviteit, maar de voor deden van vernieuwing overschreden a's regel verre die meerdere kosten. Datzelfde echter achten we voor de naaste toekomst uitgesloten. Als men aanneemt, dat een jonge hen, vóór zi legrijp is, aan alles en alles ruim twee gulden zal hebben gekost we berekenen meer precies f 2 25 a f 2.50 en dat we aan overjarige kippen bij de huidige voederprijzen hoogstens een gulden ten koste hebben te leggen in dezer rustperiode van enkele maanden, dan zou het verschil ad f 1.25 af 1.50 vergoed moeten worden uit de méér productie van jonge hennen. Bij een behoorlijken winterprijs der eieren kan dat zeer zeker, maar nu het te verwachten is, dat bij de huidige groote overproductie een nivelleering van seizoenprijzen op komst is op lager basis nog dan de thans geldende prijzen kan het boven genoemde verschil niet meer worden goed gemaakt. Men moet dus aan nemen, dat in de eerst komende jaren meer voordeel te behalen zal zijn, althans minder nadeel zal worden geleden, met tweede- en misschien zelfs met derde jaars hennen, dan met jongen aanfok. We zouden daarom willen advi- seeren om de jonge hennen van het vorige seizoen dit jaar niet te ver vangen, maar aan de aangehouden dieren al onze aandacht en al onzen tijd te besteden. Laten we, al zij het slechts tijdelijk, valnestcontrole gaan toepassen om de slechte legsters te leeren kennen. Voor dezulke heet opruimen de boodschap, want alleen van het allerbeste materiaal kunnen we nog eenig voordeel verwachten. Ons advies is misschien minder prettig voor de leveranciers van fok- materiaal, maar ook zij kunnen beter een of twee slechte jaren aanvaarden, dan heel het pluim veebedrijf te zien ruïneeren door een onverantwoord lijke aanmoediging van den fok de huidige omstandigheden. De nieuwste soorten toch de beste als: Teutonia verb. Barres, Moringia verb. Eckendorfer, Ovana verb. Groenkraag, Batavo verb. Koolraap. Ook de oudere soorten Mangi en Koolraap verkrijgbaar. Als vertegenwoordiger Jos. Claessens, Leune die ten zeerste bekend is met samenstellen der soorten Gras Klaver voor blijvend weiland, de goedkoopste wijze. Alle soorten Mangelzaden word door ons ontsmet. Beleefd aanbevelend, Groote Straat 34 RAMine s 75 cents-uieeü Reiskosten vergoed Alles per auto thuis.

Peel en Maas | 1932 | | pagina 10