PUR0L Kerkelijke oudheden te Venray. Overwerkte Zenuwen FOSTER'S M AAGPILLEN Zilveren Priester jubileum van Pastoor J. H. Goumans Gemengde Berichten Wat de commissie betreft, juicht Spreker het toe, dat er 'n crisis comité is, dat reeds het plan heeft elke week samen te komen en waarin ock alle standen vertegenwoordigd *zijn. Daarnaast zou hij echter eene commissie, die uitsluitend belast was met de werkverschaffing, niet over bodig achten. De heer van Haren vraagt den heer Odenhoven wat de taak dezer commissie zoude zijn. Er kan zich altijd iets voordoen wat meer in de commissie van advies dan in het crisis-comité thuis hoort, zegt wethouder Odenhoven. Zulk een commissie, zegt de heer Millen, kan de menschen hooren als zij bezwaren of grieven hebben, zij kan trachten in geschillen be middelend op te treden enz. Dus meer 'n commissie van voorlichting, doch zonder zeggingschap, zegt de heer van Haren. Juist, zegt de heer Millen, meer ter vergemakkelijking der taak v.d. Voor zitter en waar dus de arbeiders, die grieven hebben en meenen onrecht vaardig behandeld te zijn, deze grieven kenbaar kunnen maken. Wie denkt U daar zitting in te doen nemen, vraagt de heer Houben, waarop de heer Millen antwoordt, dat dit reeds gezegd is en ook staat in het verzoek tot het iDstellen eener commissie. De heer Houben zou dan het crisis-Comité 'n tweeden naam erbij geven en meent verder, dat dit comité er de aan de commissie toege dachte taak wel bij kan nemen. De Voorzitter zegt, dat dit ook de meening van B. en W. is en zij meenen vooralsnog voldoende voorlichting te kunnen krijgen. Wat de bekenverbetering betreft hebben we daar trouwens de commissie van beheer. Wethouder Pubben meent, dat al is men het wellicht niet eens met de keuze der personen, toch in het crisis-comité alle standen vertegen woordigd zijn en alle eventueele grieven daar best aanhoord zullen worden evenals m het college van B. en W. De heer van Haren vraagt of een eventueel door de arbeiders uit hun midden te benoemen commissie door den burgemeester zal worden ontvangen. Zeker antwoordt de Voorzitter, ik heb nog nooit geweigerd iemand te ontvangen. Wel, zegt de heer van Haren, dan kunnen de arbeiders toch beter zelf een commissie benoemen. Wethouder Pubben zou het goed vinden als zoo'n commissie ook eens met het crisis-comité kon vergaderen. Laat ze ook daar gerust komen, zegt de Voorzitter. Wethouder Odenhoven voelt veel voor een commissie als door den heer van Haren bedoeld en zou hierin een flink getal der beste leden benoemd willen zien, om dan 'ns hier de trappen op te gaan om de zaken met B. en W. te bespreken. De heer Millen had het liever anders gezien. Hierna wordt de vergadering geschorst tot 22 December 1931 des amiddags drie uur. Door A. F. VAN BEURDEN. I. De kapelletjes. Venray is vroeg gekerstend. Ge- loofverkondigers hebben de vestigin gen, kort bij de groofe rivier de Maas en ook de dorpen en gehuchten, ontstaan op de gerooide wouden, bij de beken, die uit de Peelmoeras- sen kwamen, bezocht. Het woord Gods is daar in goede aarde gevallen en het uitgestrooide zaad is tot vollen wasdom ge komen. De opgerichte parochies ble ven verband houden met de Bis schoppen van Maastricht en Keulen en groeiden. In de dorpeu groepeerden zich de huizen om de Kapellen, in so- beren Romaanschen stijl gebouwd. De Kapellen werden later Kerken waarin de steil opgaande wanden gedekt waren door spitsbooggewel ven t* waar door slanke vensters het licht schoot op met fijn beeld werk versierde altaren. En in brons gegoten klokken rie pen de verspreid wonende bewoners der gehuchten ter kerke en brachten vieugde, volle en tot droefheid stem mende tijdingen over bosch en heide, veld en weide. De dorpsbewoners aan de Peel, de geheimzinnige onoverkomelijke vlakte, bleven onder alle aanvallen van buiten, trouw aan de Kerk zij zaten niet zoo aan de groote neer wegen. De brandschattingen, de plunde ringen, de dwangmaatregelen door felle partijgangers, die over de rug gen der boeren heen, elkaar bevoch ten, maakten soms het volk wel arm, maar hun geloof bleef bij alle wederwaardigheden onwrikbaar vast e-i onwankelbaar. Zelfs in zware tijden verrees het groote monument de prachtkerk van Venray en de hooge toren zou aan al de bewoners, uren en uren ver, rok in latere eeuwen getuigen, dat men, één door het Geloof, daar een krachtproef geleverd had en daar daden stelde. Oirlo was al vroeg eene parochie. Op die éénheid van de Venray- schen, stuitte ook de nieuwe leer af die in Venray en omstreken geen volgelingen kreeg, alhoewel ze in de Noord-Nederlandsche gewesten sterk b schermd werd. ïn stilte werkten de nonnen te Oostrum, de religieuzen van Jerusa lem, de Franciscanen later ook, ieder op bun wijze aan de ontwikkeling •Jes volks. Had men zich op de gehuchten al tevreden gesteld met Kleine Ka pelletjes, toen de bevolking toenam ontstonden er naast Venray en Oirlo rectoraten als Merselo, Leunen, de Smakt, Castenray, wat van groot belang was voor de naaste omgeving. Maar vrome menschen bouwden ook hier en daar wegkapelletjes, eenvoudig van vorm, waarin slechts een beeldje ter vereering geplaatst was. Veelal kwam dit ter vervanging van het zeer oude „heijlich stocks ken" of een zware paal, waarin of waarop een heiligenbeeldje of schilderijtje bevestigd was. Het ligt in onze bedoeling, met de andere bedehuizen ook om de groote Kerk van Venray, gewijd aan „St. Petrus Banden" te beschrij ven, dat is reeds vroeger degelijk geschied door wijlen den beschaaf den Pastoor Pascal Schmeits. z.g in n programma van den Katholieken u-.j tc Venray 1914. Wij willen even een poging wa gen, om ook de Kapellen met hare Kerkelijke oudheden en de Kleinere Kapelletjes te beschrijven en daarbij gebruik makende "van de Lijst der Monumenten van Limburg 1926 en van de gegevens in de Maasgouw in 1903 gepubliceerd. Menigeen gaat de Kapellen en Kapelletjes voorbij zonder er ooit aan gedacht te hebben, die uitingen van geloofszin aan een nader onder zoek te onderwerpen en ze eens te bekijken hoe ze, ingericht zijn en waarmede ze inwendig versierd zijn. Zij illustreeren het landschap. De wegkruisen in de Kapelletjes geven het Katholieke kaïakter aan de streek. Een Kapelletje of kruis staan tus- schen de bloeiende velden als een altijd blijvend dankoffer. Wie kent niet de St. Willibrords kapel onder Geijsteren in hare bosch rijke omgeving, wie niet het eenzame Kruis in de Peel bij de Crayenhut, waar eens de noodkerk stond en die van Deurne, Vlierden en Bakel een halve eeuw en meer ter Kerke moesten gaan door weer en wind om den dwang dér Staten Generaal te ontkomen, wie niet de Kapel van St. Goar te Meerlo van 1660, door de Keulsche bezitters der heer lijkheid gesticht; wie niet de ver schillende wegkapelletjes te Megel- sum, te Oijen, de St. Anna Kapel te Blitterwijck, en die te Sevenum waar er in de Hees en Steeg en dorp vijf staan en nog vijf weg kruisen. - En wie denkt er niet aan de 7 Kapelletjes der Voetvallen te Echt. En hoeveel staan er op den Bra- bantschen grond Onder Venray willen wij er de attentie aan wijden en deze aan de welwillende aandacht aanbevelen van de lezers. (Wordt vervolgd.) lajimlsa KiiiluUnjia, Verdraag geen Rugpijn! Blijf flink en gezond! Verdraag geen rugpijn, aanvallen van dui zeligheid, onnatuurlijke vermoeid heid, rheumatiek, ischias, spit, urine-stoornissen, blaaszwakte bezinksel in de urine! Deze ver schijnselen wijzen er op dat het bloed niet behoorlijk gefiltreerd wordt en dat gij dringend Fos ter's Rugpijn Pillen noodig hebt. Verwaarloozing maakt de zaak erger urinezuur en andere scha delijke onzuiverheden kunnen zich dan in het bloed ophoopen en schade aanrichten in alle kwetsbare deelen van het lichaam. Gij kunt niet gezond worden alvorens de verzwakie organen in den rug, welke zorg dragen voor de zuivering van het bloed, weder gezond en sterk zijn. En het beste middel daartoe zijn Foster's Pillen. Dit speciale middel heeft dui zenden hun gezondheid hergeven. Waarom zoudt gij hun voor beeld niet volgen? Fosters Rugpijn Pillen zijn verkrijgbaar bij alle drogisten a f I 75 per flacon. 31 kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth.en Drog. Mijnhardfs Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn. Doos 60 ct Bij Apoth. en Drogisten. „Kamerleden, die wel de trek honden en zangvogels bescher men, maar den boer niet." In het overvolle R.K. Verenigings gebouw te Beugen had een alge- vergadering plaats van den kring Cuijk N.C.B. Onder de aanwezigen waren de Hoogeerw. Heer Deken Hesselmans met tal van andere Eerw. Heerec Geestelijken, eenige Burge meesters en landbouwleerareo. De leiding berustte bij den heer L. Poels uit Gassel. Door den secretaris, den heer M. Peeters te St. Antonis, werden de notulen, jaarverslag en rekening voorgelezen. Uit een en ander bleek dat de kring telt 22 afdeelingen met 2650 leden. De reserve bedraagt thans f 492.42, terwijl 1931 een batig saldo opleverde van f 28.02. De tuinbouwkundige G. Jacobs uit Den Duogen gaf inlichtingen aangaande de teelt van groenten voor de Zwanenberg's Conserven- fabrieken te Oss. Door de vergade ring werd in het concept-contract een wijziging voorgesteld. Door den heer Sprenkels werd verslag uitgebracht over den toestand der R.K. Lagere Landbouwschool te St. Anthonis. Hieruit sprak een voortdurenden bloej aan het einde van het verslagjaar werd de school zelfs bezocht door 88 leerlingen, De heeten L. Poels en M. Peeters, die periodiek aftreden, werden met algemeene stemmen tot bestuursleden herkozen. De heer P. van Haaren, secretaris van den N. C. B., hield vervolgens een uitvoerige rede over de vraag „Wat deden de landbouworganisaties in verband met de Crisis Nauw keurig ging bij na de werkzaamheden der organisaties sinds 1930 en toonde duidelijk aan de geweldige actie welke de Katholieke Nederl. Boeren bond heeft gevoerd en blijft voeren Hij gaf een opsomming van de steun maatregelen, die ten goede komen aan den zuiveren akkerbouw, terwijl er verschillende mogen worden tege moet gezien, die de gemengde be drijven (welke vooral deze streken hebben) op de been zullen moeten houden. Op zakelijke gronden keurde hij sterk af de hier en daar reeds gehouden „wilde" vergaderingen, als zijnde onnoodig en beslist schade lijk voor de eenheid in actie. Daar door wordt ook gekweekt een soort vijandige stemming tegenover de organisaties eD hare leiders. Het eenige waarop men critiek kan uit oefenen is hei late komen der Cen trale organisaties met hare eischen inzake het gemengde bedrijf. Nie maod kan echter de activiteit der organisaties betwisten en door hare acties wordt thans reeds aan de landbouwbedrijven 30 millioen gulden steun verleend. Te beweren dat de Regeering niets doet is een pertinente leugen. Een drietal sprekers meldden zich hierna uit de vergadering aan. Scherpe critiek. Allereerst verscheen op het podium de heer Driessen uit Linden, die een klaagtoon liet hooren over de grooten nood der kleine boeren, voor wien afschaffing der sociale wetten reeds een groot belang is. Van wat de organisaties hebben bereikt heeft men hier weinig opgestreken. De heer Van Haaren heeft gevraagd waar men het geld vandaan wil halen, maar toen de salarissen der ambte naren verhoogd moest worden was het er wel. Voor de kleine boeren wordt niets gedaan. Is het niet be schamend, dat ;de Kamerleden uit deze streek hun stem niet laten hooren. Onze landbonw specialist Fleskens zorgt wel dat zijn eigen fJeskens gevuld zijn, doch de boeren worden door hem vergeten. Zijn onze menschen, die in Den Haag zitten, wel bekwaam? In plaats van Ruijs de B.eerenbrouck ziet spr. liever een Minister met een boeren- broek. Spr, dringt ten slotte aan op afschaffing der sociale lasten voor de boeren, met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari. De heer Van Daal (Linden) meent dat de ellendige toestand der boeren niet voldoende bij de leiders is doorgedrongen, omdat zij het niet aan den lijve ondervinden. De boer heeft geen inkomsten en kan niet meer betelen. Hij ligt den kraaien- march te blazen en de groote Pers stelt het voor alsof de boer het troetelkind der Regeering is. Ten koste van den boerenstand wordt consumeerend Nederland met milli- oenen bevoordeeld. De boer leeft als een slaaf, hij is vergeten en ge niet zelfs geen dagloonersloon. De salarissen der amtenaren is een poceleinkastje, waar de boeren moe ten afblijven. Terug naar den eenvoud, hard wer ken en bidden is de genezing der Maatschappij. De huidige Maatschap pij heeft voor den boer de laagste plaats. Ten slotte stelt spr. een zeer ange motie voor, waarin o.a. de lakschheid der regeering wordt be treurd en gevraagd wordt om ver laging der grondbelasting, uitstel van executie voor hen die niet be talen kunnen, ontslag van de sociale verplichtingen, verbod van invoer van vreemde boter, en het geran- deeren van een minimumprijs voor vette varkens tot loonend bedrag. Verder wordt het hoofdbestuur van den N.C.B. in overweging gegeven herziening der salarissen van de ambtenaren en het houden van protestvergaderingen. De heer Botterhuis (Sambeek) bepleit meer eenheid in de organi satie. Hij vindt verkeerd dat vele leiders der boeren zelf geen boer zijn en hekelt de Kamerleden, die wel de trekhonden en zaugvogels beschermen, doch den boer niet De instelling van een Comité van Actie acht bij gebiedend noodzake lijk. Nadat de heer Van Haaren de spiekers heeft beantwoord deelt de Hoog Eerw. Heer Deken mede. dat naar zijn meeoing deze vergadering de draagwijdte der ingediende motie niet kan overzien. Het is daarom ondoenlijk deze thans aan te nemen of te verwerpen. Na eenige discussie werd goed gevonden dat het Bestuur de motie met den voorsteller nader zal he spreken waarna ze ter goedkeuring aau de.afdeelingen zal worden toe gezonden. De heer S. Martens (Beers) weer legt de meening dat de hooge sa larissen oorzaak zijn van den ellen- digen toestand. Volgens hem zit de droeve toe stand alleen in den strijd van het kapitaal tegen den boer. De pach ten zijn veel te hoog en brengen den boer aan den rand van het faillissement. Spr. bepleit actie tot afschaffing der grondbelasting voor den gebruiker. Th. Arts (Haps) betoogt wensche- Iijkheid van afschaffing van accijns voor in nood geslacht vee. Met een dankwoord kwam het einde dezer vergadering, die vijf volle uren had geduurd. Verstopping en slechte spijsvertering beder ven Uw humeur. Neem de zacht werkende Foster's Maag pillen en gij gevoelt U spoedig frisch en opgewekt, f 0.65 per flacon. te BANDOENG Ned. Indie Het was voor ruim vijf jaren, dat de toenmalige Prior der Kruisheeren te Uden, onzen vroegeren dorpsge noot den ZeerEerw. Heer J. H. Goumans, door Mgr. W. van Dinter Magister-Generaal dezer order, werd benoemd tot Pastoor van de parochie van den H. Petrus te Bandoeng, Ned. Indië. Het was een zware taak welke Prior Goumans op de schou ders werd gelegd, doch zijn over heid was bewust van hetgeen zij deed, gezien het vele wat hij als Prior te Uden heeft tot stand ge bracht. Met veel moed vertrok dan ook dezen ijverige werker naar Insullnde. De eersten rijd liet het zich aanzien dat Pastoor Goumans deze taak niet zou kunnen volbren gen, vanwege het klimaat. In den beginne heeft hij met zware ziekten te kampen gehad, doch hij wist deze met Gods hulp te boven te komen. Van af dien tijd was het een hard werken, niets was hem te veel, en hij wist al spoedig de sympathie en genegenheid van eenieder te verwer ven, hetgeen thans blijkt bij gelegen heid van zijn 25-jarig Priesterfeest, hrigeen hij voor enkele weken onder zeer groote blijken van belangstelling heeft mogen vieren, zoowel van ^e zijde van niet-katholieken als van katholieken. Wij lezen hierover in het Alge meen Indisch Dagblad, hoe dezen beminden herder daar is gehuldigd geworden. Op de receptie, welke werd gehouden in de schouwburg zaal van den katholieken Socialen bond te Bandoeng, waren o.a. aan wezig, de legercommandant, den burgemeester van Bandoeng, den resident, den regent, den plaatselijken militaire commandant, den leger aalmoezenier der 1ste divisie, ver schillende hoofd- en subalterne offi cieren, de eerw. broeders het hoofd bestuur van St. Ignatius, bestuurs leden van alle katholieke vereenigin- gen. vertegenwoordigers van ver schillende plaatselijke vereenigingen en vele belangstellenden. Door het Caecilia- en Augustinus-zangkoor werd het Ave Maria van Fr. Witt gezongen, gevolgd door de Cantat- a la Vierge Immaculeé van Paul Vidal, door de dames van het R. K. Gemengd Koor en enkele penslo- naires van de Ursulinen met harmo nium en strijkbegeleiding. Hierna nam dr. A. van Asseldonk missie-overste der kruisheeren het woord en sprak den jubilaris toe. Hij schetste het leven van een kwart eeuw van priesterlijke loopbaan van dezen jubilaris als opleider der vele jonge priesters, ongeveer de helft der daar aanwezige kruisheeren zijn onder zijn bekwame leiding gevormd. AHe ruwheid en roodheid, pukkeltjes f en uitslag, worden weggenómen door Dooi 30-40. ToteeOO ct. Bq A pot tb-cs Dfoglstca Het deed spreker genoegen dit feest mede te mogen vieren, het feest van den geliefden priester en medebroeder en te mogen getuigen van groote dankbaarheid en warme genegenheid. Het is niet doenlijk hier alles neer te schrijven wat in genoemd blad staat, want dan zouden wij verschil lende kolommen noodig hebben. Toch willen wij melden hetgeen de Burge meester van Bandoeng op deze receptie sprak. Hij biedt thaos pastoor Goumans zijn gelukwenschen aan in een kort woord, getuigende van groote waardeering van het werk van dezen priester. Hij wijst er op, dat in deze tijd van zedeverwildering een behoefte bestaat aan menschen als deze priester, die leiding weten te geven om uit deze chaotische toestand te geraken en hij hoopt dat pastoor Goumans nog lang op zijn post moge hlijveD. Hierna namen nog meerdere sprekers het woord, waarna pastoor Goumans zichtbaar ontroerd, allen bedankte. Hij hoopt nog lange jaren zijn krachten te mogen wijden in het belang zijner parochianen, maar ook in het belang van ailen die bij hem aankloppen, want bij hem zal niemand ongetroost heengaan. Waar nood valt te lenigen aan welke zijde ook, bij katholiek of niet-katholiek, daar zal hij steunen. Dat is de hooge roeping van den priester. In gedachten gaat de jubi laris thans naar zijn overleden moeder en zegt dat het steeds haar grootste verlangen was geweest een harer zoons priester zou worden, waarvoor zij dagelijks bad. Ze heeft het echter hier op aarde niet mogen beleveD, want God riep haar tot zich voor hij de priesterwijding ontving. Zich tot de parochianen wendende zegt de jubilaris. Ik geef mij geheel aan U, altijd zal ik klaar staan om u te helpen, mijn beste krachten staan ten uwen dienste, moge God mij de kracht geven nog vele jaren te kun nen werkeD> tot heil van allen. Ook wij, van uit Venray als oud dorpsgenoot, zenden U onze beste wenschen en hopeD, dat Gij nog vele jaren in het verre Insulinde werkzaam zult mogen zijn tot heil van uwe parochianen. Ad muitos annos. 175-8 Prof. Dr. J. fl. G. Lemmens. Tot coadjutor van Z. H. Exc, den Bisschop van Roermond is be noemd de Zeereerw. Heer Dr. J. H. G. Lemmens, professor aan het groot-seminarie te Roermond. Noodlottige vechtpartij. Maandagavond tusschen 10 en 11 uur heeft onder de gemeente Schin- veld een vechtpartij plaats gehad, waarbij de 18-jarige Duitscher S. uit Spa doodgestoken is. De vermoedelijke daders een Ne derlander en een Duitscher, zijn ge arresteerd. Nieuwe kerk. Op Zondag 28 Februari a.s. zal te Bergen de plechtige eerste steen- legging der nieuwe kerk plaats heb ben. Tuimelende woilandpTyzen. Bij de dezer dagen te Linden ge houden verpachting van gemeente grond, bracht best weiland f 80 per H.A. op. Dit land is de laatste 3 jaren gehooid en voordien 12 jaar in pacht geweest voor.... f 200 per H.A. Teekenen des tijds. De pachtwet verworpen. Zooals algemeen gevreesd werd, heeft de Eerste Kamer den moed gehad om de Pachtwet, het resultaat van tientallen jaren moeizamen ar beid van onze boeren, met hoop en teleurstelling opgebouwd, in 't ge zicht der haven te laten stranden. Te bedroevender is dat, nu dit geschiedt op een moment, dat de boer, ook hier in 't Zuiden, in een soort wanhoopstemmiog verkeert en zijn gering geloof en vertrouwen in de politiek heelemaal dreigt te ver liezen. Jammer is hel, dat deze wet is verworpen, vooral om psychologische redenen. Dubbel jammer, dat dit geschiedt is door het tegenstemmen van 6 van de 13 aanwezige katholieke senatoren. En de heeren hebben in 1929 toch maar dapper het katholiek pro gram van actie onderschreven, waar in wijziging der Pachtwet een be langrijk punt uitmaakte. Conservativisme en groot-grond- bezitters-eigenbelang gingen echter voor het vodje papier, dat program der R. K. Staatspartij heet 700 Jaar in ons land. Naar het „Centrum" verneemt, zal het in September a.s. zeven honderd jaar geleden zijn dat de Paters Do minicanen in ons land kwamen en zich in Utrecht vestigden. Dit feit zal op kerkelijke wijze ge vierd worden, doch definitieve plan nen bestaan er nog niet. Oud-burgemeester J. G Derckx f. Te Arcen is, oud 93 jaar, over leden de heer J. G Derckx, oud burgemeester der gemeente Arcen- en Velden, ridder in de orde van Oranje- Nassau. Meer dan 51 jaar stond hij aan het hoofd van dize gemeente en hij heeft zich in die jaren verdienstelijk gemaakt door het doen ontginnen en in cultuur brengen van gemeente grond en het doen aanleggen vao gemeentelijke bosschen. Kind overreden en gedood. Zaterdagnamiddag kwam de 4jarige F. uit Echt in aanraking met een vrachtauto van H. uit Heerlen. De j kleine stak dwars de straat over. De bestuurder van den auto zag het ongeluk aankomen. Hij remde uit alle macht, gooide het stuur nog om op gevaar af van zelf met een huis in botsing te komen. Doch het was reeds te laat. De kleine werd ge grepen en tegen den g ood gesmakt. De geneesheer constateerde verwon dingen aan de hersens en het bekken. Later werd het kind naar het zieken huis te Roermond overgebracht, waar het evenwel denzelfden avond aan de bekomen verwondingen is over leden. De chauffeur treft geen schuld. Teruggang van de eierprftzon In een Zaterdagmiddag te Utrecht gehouden vergadering van de Ned. federatie van vereenigingen van be- drijfspluimveehouders werd uitvoerig de critieke toestand besproken, waarin de eierhandel zich momenteel bevindt. Er werd van verschillende zijden ernstig aangedrongen op ingrijpen van de regeering. Van bestuurszijde werd een motie ingediend, waarin gewezen werd op den sterken terug gang van de eierprijzeD. De bedrijfs- pluimveehouderij staat voor een ver- liesbrengende exploitatie, terwijl duizenden leiders vaD kleine bedrijven ernstig bedreigd worden in hun sober bestaan. De vergadering verzoekt de Re geering in deze motie dringend om bij het opstellen van steunmaatrege len voor het gemengde bedrijf reke ning te houden met bovengenoemde ongunstige rmstandigheden. Bij de behandeling van het jaar verslag werd een voorstel aaogenomen om tegelijk de Regeering kenbaar te maken, dat de N.P.F. het betreurt dat er met baai wenschen nooit rekening is gehouden en dat zij het onbillijk acht, dat de N P.F. niet gekend wordt in het overleg, dat de Regeering met de centrale organisa ties pleegt. Vervolgens werd nog eenige aan dacht besteed aan de pullorumbe- strijding. De steunverleening iii Maas en Waal. Uit Maas en Waal vernemen wij dat er groote ontevreden heerscht onder de werklooze arbeiders in Maas en Waal, die nog niet genieten van crisis stetm en evenmin eenig voordeel ontvingen via de werkver schaffing. Zoo vernamen wij uit Ewijk-Winssen. dat daar Zaterdag een groot aantal werkloozen heeft gedemonstreerd voor bet gemeente huis, waarbij zij op ondubbelzinnige wijze hun ontevredenheid uitten over de geringe zorg voor hun lot. Be sloten werd een telegram aan den Minister van Binnenlandsche Zaken te zenden, waarin met klem werd aangedrongen de plattelandsgemeen ten te dwingen deel te nemen aan het Nationaal Crisis-Comité. Auto te water gereden. Zondagnacht is de ongeveer 25 jarige zoon van den landbouwer Z., uit Niéuwe Pekela, toen hij van een danspartij Daar huis terugkeerde, bij de Kilbrug, waar de weg een bocht maakt, de vaart in gereden en verdronken. De jongeman chauffeurde zelf en zat alleen in den wagen. Oude vrouw dood gevonden in haar woning. Het Betuwsche dorp Hemmen, werd Zondagmiddag in zijn rust ge stoord door het bericht, dat er een moord op een oude vrouw was ge pleegd. In een huisje in de Molenstraat woonde alleen de ongeveer 70-jarige mejuffrouw Th. v. Brakel. Zondag merkten de buren op, dat het huisje gesloten bleef en tegen den middag werd in verband hier mede de burgemeester, de heer A. R. de Hartog gewaarschuwd, die zr'ch met den veldwachter naar de be wuste woning begaf. Het huisje werd geopend en in de keuken vond. men de oude vrouw dood op den vloer liggen. Op den grond lag veel bloed en in verband hiermede, wordt aan moord gedacht. In het huisje was echter verder niets overhoop gehaald, zoodat men tot dusver in het duister tast. Nader meldt men Door de politie -is gearresteerd de 32-jarige gehuwde vischventer H. uit Opheusaen. De man is in het ge meentehuis te Hemmen opgesloten. Het parket heeft met dr. Hulst te Opheusden in het huis van den ver dachte een huiszoeking verricht. Dit onderzoek en het verhoor van ver dachte door den rechter-commissaris Hennema hebben aanleiding gegeven tot de arrestatie van H. Poging tot doodslag. Zekere P. van den H., 30 jaar, wonende Kwadevliegenstr. te Maas tricht, is Zondag voor zijn woning neergeslagen. Zijn hersenpan werd verbrijzeld. Zijn toestand is zorg wekkend. De vermoedelijke dader W. is aan gehouden. Noodlottige mijnramp. In een steenkolenmijn te Marchien- ne heeft zich Zondag een mijngas- ontploffing voorgedaan. De mijngasontploffing had plaats,

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6