Ziek 4" Los- en laadhaven te Wanssum De uitkeering uit de Qemeentefonds- belasting Stillen de hoest Maken los Gemengde Berichten iemand met een klein toompje hoen ders bijzondere resultaten bereikt. met een massa pluimvee is dat uitgesloten. Zes hoenders kunnen toevallig alle goede legsters zijn, maar onder 600 kippen loopen dieren van onderscheidene capaciteit, wat de eierproductie betreft, ook al zijn ze van de beste afstamming. Er zijn immers altijd individueele afwijkingen en ook in de beste doorgefokte stammen van legkippen vindt terug slag plaats op verre voorouders. Fok- leer is gebaseerd op natuurwetten met alle grilligheden en afwijkingen, aan deze eigen. Fokleer is géén wis kunde. Legwedstrijden, mits onder behoor lijke controle, geven een goeden maatstaf van wat onder de beste omstandigheden de allerbeste af stamming, prima huisvesting, voeding en verzorging te bereiken is. Aan zulke wedstrijden nemen immers slechts de meest ervaren fokkers met hun beste materiaal deel. Wat op legwedstrijden wordt be reikt, kan niet als resultaat in een bedrijf worden geboekt, omdat het op zulke wedstrijden slechts gaat om de uitkomsten met bet houden van kleine selecte toompjes, van zes stuks elk, van het allerbeste materiaal. Welnu, we hebben^hier vóór ons het eindrapport van de legwedstrijden, erkend door de Nederlandsche Pluim vee Federatie, alle over het tijdvak 15 October '30 tot 15 Octaber '31. Uit de bijgevoegde staten blijkt ons, dat in het gemelde jaar tijdperk de gemiddelde productie van alle deelnemende dieren was 173.6 eieren i öruchem, 163.7 in Zevenhuizen, 164 5 in Maartensdijk en 178.6 in Beemster. Dat zijn dus' topresultaten. Het scbijot moeilijk te zijn om in de naaste toekomst daar nog boven uit re komen, want de cijfers d^r laatste vier jaren schommelen alle om het zelfde niveau. Er zijn enkele toompjes van zes hoenders. die een stuk boven de aangegeven gemiddelden uit kwamen, maar als regel ging dat gepaard met een lager gemiddelde van het ei- gewicht, soms sterk sprekend. Sommige toornen zijn voorbij gestreefd door andere met 10 pCt. minder productie wat het aantal be treft, maar met een gezamenlijk hooger gewicht. Dat beslist alles omtrent de handelswaarde, dus de opbrengst. Op de jongste legwedstrijden is zeer sterk een nationaal ras naar voren getreden, n.l. dat der Noord Hollandsche Blauwen, die op den legwedstrijd te Beemster sterk waren vertegenwoordigd. In Beemster haal den 42 dezer dieren een gemiddelde van 170.7, wat een opmerkenswaar dig resultaat is, te meer, omdat bet gemiddelde ei-gewicht van 58.9 gram z-jer goed is te noemen. Men zegt wel eens, dat de N.H. Blauwen het buiten Noord-Holland niet zoo goed doen, maar men moet enkele jaren geduld oefenen om de dieren gelegen heid te geven, zich aan vreemden grond en ander klimaat aan te passen. Wie zijn kansen wil bepalen naar Je resultaten op legwedstrijden, be denke wel, dat daar niet alleen de allerbeste toornen van de bekwaamste fokkers worden ingezonden, maar dat bet daar ook uitsluitend jonge hen nen betreft. Op een bedrijf of op de boerderij als nevenbedrijf, waar één- en twee-jarige hennen loopen, moet men met een gemiddelde van 130 eieren genoegen nemen. Dan is er goed geboeid. Willen we nog meer voorrekenen? Luister In 1 Kg. gaan 17 Dormale eieren een goede gemiddelde henproductie bedraagt dus 8 Kg. per jaar. De gemiddelde eierprijs over 12 maanden was in 1929 f 1.13, in 1930 f 0 92, in 1931 f 0.81. We vreezen, dat we in dit jaar beneden 50 cent zullen blijven. Opbrengst in bet gunstigste geval dusf 4 per hoen in 1932. Vóór ze legrijp is, kost een hen op het oogenblik f 2 a f 2.25. Voederkosten heel zuinig 1 cent, normaal I1/2 cent per dag, laten we zeggen f 4, a f 6 per jaar. De sterfte is 10 a 12 pet. per jaar. Laten we verder zwijgen, alleen neg constafeeren, dat er minstens 25 millioen kippen in ons land worden gehouden. Levertraan aan de kippen. Als men volop groenvoer aan de kippen kan geven is levertraan abso luut overbodig. Zoo niet, dan 1 eet- jepel per dag aan 30 tot 40 kippen. ..laar het moet dan ook le klas levertraan zijn, anders helpt _het geen zhr. Veel levertraan is schoensmeer Of levertraan ook op de bevruchting werkt Ja, maar zeker niet beter dan malsch jong groenvoer Zaterdagavond werd in hotel de Zwaan te Venray onder voorzitter schap van den burgemeester van Wanssum, baron de Weichs de Wenne, een bespreking gehouden aangaande het plan tot het aanleg gen van een kanaal van de Maas iangs de Groote Molenbeek naar Wanssum en daarbij een los- en laadhaven le Wanssum te bouwen. Op deze vergadering waren tal van belanghebbenden: uit landbouw en handelskringen aanwezig, even eens de burgemeester van Venray de heer O. van de Loo. het Staten lid X. Thomeer en eerjige ingenieurs van Provincialen en Rijkswaterstaat. De landbouw in N.-Limburg, die wel de voornaamste tak van .bedrijf is, ondervond sinds langen tijd ernstig nadeel, doordat er in geheel N.-Lim burg geen enkele opslagplaats langs de Maas was, voor landbouwbe- noodigdheden. Van de vier kantoren van „Land bouwbelang" Maastricht, Weert, Helden en Wanssum, waarvan Wanssum wel het voornaamste is wat den omzet betreft, heeft al leen dit kantoor geen opslagplaats. Door de totstandkoming der Maas kanalisatie is het mogelijk geworden de benoodigde goederen per schip te doen aanvoeren. De scheepsvracht is gemiddeld 3 per ton goedkooper dan per wagon. Hiervoor is echter een haven met los- en laadgelegenheid noodig. Dienaangaande is een drietal plan nen ontworpen, weke aan de ver gadering werden voorgelegd. De groote Molenbeek, wil men aan de uitmonding verbreeden en rechthoekig op de Maas laten uit- loopen. Plan I van den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat den heer J de Vries te Roermond stelt voor een I kanaal te graven van de Maas langs de groote Molenbeek over een lengte van 300 M. bij een breedte van 25 M. en ca. 6 M. diep en aan het einde van dit kanaal in de kom van Wanssum eene haven aan te leggen van 300 M, lengte en 50 M, breedte waarlangs een verharde weg als ka de, van 8 M. breedte op een hoogte van 15 M. N. A. P. Kosten van dit plan bij machinale uitvoering f 100.000, met de hand uitgevoerd f 140.000. Plan II is van ir. de Ronde, hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat te Maastricht. Dit plan is gebaseerd op het aan leggen van een kanaal langs de groote Molenbeek over een lengte van 900 M. 25 M. breed en 3 M. diep, annex eene haven van 250 M. lengte en 50 M, breedte met een kade langs den weg Wanssum— Wellerveer. De kosten van dit plan, bij ma chinale uitvoering bedragen f 120.000 bij uitvoering met de hand f190.000. Plan III van ir. Bongaerts te 's-Hage, houdt in, het graven van een kanaal van de Maas tot een punt 150 M. beneden de brug te Wanssum aan de beek en een bassin daaraan aansluitend lang 300 M. en breed 50 M. met drie kaden langs de bestaande wegen, (2 kaden ter breedte van 50 M. en 1 kade ter breedte van 20 M.). Dit plan kost bij machinale uit voering f 170.000 en bij uitvoering met de band f 255.000. Met bec oog op de werkverschaf fing is bij alle kostenberekeningen met handenarbeid rekening gehouden. Hierdoor hoopt men op rijkssteun alsook op medewerking van de pro vincie. Door verschillende sprekers, wer den de plannen uitvoerig en nader toegelicht. Tenslotte sprak de vergadering zich unaniem uit voor plan III met bespreking dat de haven, welke vol gens dit plan op 250 M. lengte is geprojecteerd, op 150 M. zal wor den teruggebracht, terwijl de moge lijkheid om in de toekomst plan III tot uitvoering te brengen, alleszins wenschelijk werd geacht. door gevatte koude, zwaar gevoel in hoofd en ledematen, Influenza, Griep. Rheumatische pijnen, alsook vastzit tende Hoestin al deze gevallen zulk n Mfjnhardfs Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. ligt in het platteland en in 't alge meen de gemeenten, die voorheen een zuinig beheer voerden, ver achter bij de gemeenten, die immer royaal met de centen omsprongen. Rotterdam in zak en asch. De partij wilde ze niet; de wet houders hadden er aan medegewerkt. Dus hebben ze gezondigd tegen het roode machtsbevel en zoo gaan ze heen. Het spreekt vanzelf, dat daarmee de moeilijkheden niet zijn opgelost. De kwestie heeft alleen maar weer eens klaar voor oogen gesteld, dat het gemakkelijk is mooie theorieën op te zetten, zelfs gemakkelijk ook klinkende propaganda-punten te ver kondigen, maar dat het heel wat anders is, mee de verantwoordelijk heid te moeten dragen van een stads bestuur. Ten opzichte van het Landsbestuur zou het niet anders gaan, wanneer de soci's ook daar eens hun keDnis en kunde gingen ten toon spreiden achter de Regeeringstafel. Zeer ongelijke uitkeeringen En bij die droeve historie in de stad Rotterdam en de vele droeve histories heel het land over, ten opzichte van de geldmiddelen en de moeilijkheden zich te handhaven op het peil, waar men was aangeland, hebben vele stadsbestuurders de ge legenheid gekiegen, eens hun hart te luchten over hetgeen zij denken, hoe het is en worden zal. En daarbij heeft men in Rotter dam zoo tusschen door losgelaten, dat zij er nog wel komen zouden, als ook Rotterdam niet zooals nu f 19, maar evenals Amsterdam f 25 per hoofd uit de Gemeentefonds belasting zouden krijgen. Het &:me platteland Beseft gij. Plattelanders, wat hier zoo tusschen dcor wordt losgelaten? Zeker zult ge dat, wanneer U wordt medegedeeld, dat de uitkeering per hoofd aan uwe gemeente zai varieeren tusschen een bedrag van f 3 tot f 6. We kennen een platte landsgemeente, waar die uitkeering nog géén f 3 bedraagt, en ook die gemeente moet hare begrooting zien sluitende te maken. En wij weten zeker, dat elke plattelandsgemeente geheel uit den brand zijn zou, wan neer hare uitkeeiing per hoofd niet eens f 25 of f19, maar slechts f 10 bedragen zou. En vraagt gij het waarom Ja, vraag eens naar het waarom dier enorme verschillen in de uit keering uit dezelfde belasting, dan zal u blijken, dat ze voortkomen uit het feit, dat de steden en de groote bedragen trekkende gemeenten reeds jaren her hunne uitgaven voor politie, onderwijs en armenzorg hoog hadden opgeschroefd en nu in staat gesteld worden die hoog opgeschroefde diensten te handhaven. En als gij vraagt, waarom de plattelandsgemeenten er in vergelijking zoo slecht afkomen, dan zult gij merken, dat dat komt, omdat zij politie, onderwijs en armenzorg op bescheidener wijze hadden ingericht en dat nu, door de nieuwe Wet op de financieele verhouding deze toe stand voorgoed is vastgelegd en deze achteruitzetting is gehandhaafd. Op den dunr onhoudbaar. Door de Wet, die ook wij aan vankelijk als een stap naar een bettre verdeeling van de belasting opbrengst hebben toegejuicht, doch die al meer en meer een regeling is gebleken, die op den duur onhoud baar zal zijn en ten opzichte van het platteland heeft laten zien, hoe miserabel we eigenlijk bedeeld wor den. Eon voorbeeld. En welken kant ge ook uitkijkt, overal hetzelfde. Deurne de groote, wijdvermaarde Peelgemeente, van om en om de 10.000 zielen, de gemeente van Ant. Coolen, Wiegersma en pastoor Roes; de gemeente met eertijds geen of weinig gemeentebelasting. In die ge meente besloot de gemeenteraad met 96 stemmen tot heffing van 200 opcenten op de personeele belasting hoe schreeuwt men reeds waar ze 100 bedraagt en in welke steden haalt ze de 100 Dezelfde Gemeenteraad besloot f 100.000 te leenen bij den Staat der Nederlanden en f 150.000 bij publieke inschrijving. Ze schijnen daar in de Peel met f 100.000 om te gaan net of tegen 41/2 pCt. gerekend van elke ton jaarlijks niet reeds f 4500 alleen aan rente moet worden betaald. Zouden de Gemeenten er onder- dehand eens niet naar gaan streven om van hunne geweldige schulden af te komen, dan ze maar telkenjare Rotterdam, de groole metropool hooger op te voeren? aan de Maas, zit in zak en asch. Het gevoelt, als handeldrijvende stad, op pijnlijke wijze den malaise- tijd en men kan er niet dan met heel veel gewurm het hoofd nog precies boven water houden. Om nog zoon beetje met inkomsten en uitgaven in evenwicht te blijven was belastingverhooging en een 3 pCt. loonsverlaging absoluut nood zakelijk. Het geheele College van Burge meester en Wethouders waren het daarover eens geworden, de twee socialisten-wethouders de Zeeuw en Brautigam inbegrepen. Propaganda voor alles Maar de S.D A.P. Holland heeft reeds een paar maanden geleden het bevel uitgevaardigd, wat er ook ge- beure, géén loonsverlaging, en zoo zijn de beide Rotterdamsche wet houders bekneld geraakt tusschen hunne overtuiging over de nood zakelijkheid ook dezer bezuiniging in hunne stad en het bevel uit hun hoofdkwartier. Zijn er nu reeds niet gemeenten, die de helft van haar inkomsten aan renten en aflossingen zien uitgegeven? Maar om nu op Deurne terug te komen, als daar b.v. alleen maar de uitkeering uit de Gemeentefonds belasting werd opgevoerd van b.v. f 5, wat 't waarschijnlijk ongeveer zijn zal, tot f 10 per hoofd, betee- kende dit een meerdere ontvangst van ruim f 50.000 per jaar en de schandalige opcenten van 200 zouden zeker geheel kunnen vervallen. En lees dan van Helmond dit: Protest vun een middenstander. Zooals bekend, zijn door den ge meenteraad in de begrootingsver- gadering de tarieven van gas en électricitelt aanmerkelijk verhoogd. Over de gemotiveerdheid hierover willen we niet spreken, maar wel vermelden we, dat dit besluit reeds bij een onzer middenstanders, een juwelier in de Veestraat, een origineel protest heeft uitgelokt. Deze heeft namelijk in étalages en winkel een brandende petroleumlamp geplaatst met de bede „Heer ontferm U over den uitgezogen middenstand" en eenige verzuchtingen meer. Hoe wel voor den middenstand de ge volgen van deze tanevenverhooging het ergste zijn, weten we niet of dit prote t wel het beste is. In ieder geval slaat het in bij het groote publiek en is dit origineel en zwij gend protest ongetwijfeld een goede reclame. Vele nieuwsgierigen willen tenminste dit protest gadeslaan. En weet dan, dat ook daar zoo iets niet noodig zijn zou als men maar in de verte komen zou aan het uitkeeringsbedrag van Rotterdam, waar men nu reeds klaagt. En zoo kan men doorgaan, van Zuid naar Noord en van Oost naar West, met een heel enkele uitzonde ring. Voorloopig behoeft men nog niet verlegen te zitten om nastrevens waardige verbeteringen. De Noord-Limburger. MIJN HARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Doozen 20 en 30 ct, Bij Apoth. en Drogisten 105-8 Ridders van onzen Ijjd. Wie in onze bestaande of toe komstige centra van industrie, on danks Paus en Encyclieken, een voudig, hoog boven alle meeningen been, den baas wil spelen, moet zelf instaan voor de gevolgen. Wij. priesters, zijn niet aangesteld om oude vóóroordeelen hoog te houden! De ridders, die moeten opkomen voor het recht van de zwakken, dragen in onzen tijd geen harnassen, maar togen. Dr. Poels. De werkverschaffing in Limburg De contactcommissie gekozen. Zon lag werd in de zaal van Horster Mannenkoor te Horst eene vergadering gehouden om te komen tot de benoeming eener contactcom missie bij de tewerkgestelden van de werkverschaffing bij de ontwatering in Noord-Limburg. De vergadering, die uitging van den Limb. R.K. Werkliedenbond, stond onder leiding van den heer Donné uit Venlo. De zaal was ge heel gevuld onder de aanwezigen merkten we op Mgt Dr. Poels, den beer Maenen. bondsvoorzitter, vele adviseurs en Statenleden. De heer Donné schetste de betee- kenis van het begonnen werk, wees op het belang voor Noord-Limburg en de arbeiders. Aan de grieven moet op behoorlijke wijze uiting ge geven worden hij keurde de so :ia- listische agitatie te Blerick ten sterk ste af, vooral omdat daaraan ook werd deelgenomen door katholieke arbeiders. Bij de grieven is weer een nieuwe gekomen, doordat de Minister het grondloon voor de tewerkgestelden uit Venray, dat aanvankelijk was bepaald op 28 cent had teruggebracht op 24 cent. Er moet overleg komen met de Commissie van Beheer. Dit wordt mogelijk-ï'gemaakt door het voorstel dezer Commissie aan het hoofdbestuur van den Limb. R.K. Werkliedenbond tot benoeming eener contactcommissie, waaraan een door het hoofdbestuur aan te wijzen voorzitter' wordt toegevoegd. Spr. hoopt, dat de commissie tot stand zal komen. De heer Maenen, voorzitter van den Limb, R,K. Werkliedenbond, gaf een uitvoerige uiteenzetting van de tot standkoming van de ontwate ring, waarbij de Regeering belang rijken steun verleende. De contact commissie in de mijnstreek heeft belangrijk werk verricht, hetgeen hij ook van de te benoemen commissie verwacht. Het hoofdbestuur heeft als voorzitter aangewezen den heer H. Donné uit Venlo. Mgr. Dr. Poels spreekt eveneens over de contactcommissie en over het reeds verrichte werk in 't belang der tewerkgestelden. Het gevraagde vertrouwen der arbeiders wordt hem met uitbundig applaus geschonken. Op voorstel van het bestuur wordt een telegram aan den Minister .van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gezonden, waarin onder dankbetuiging voor verleende'steun wordt gevraagd om verbetering der grondloonen, op grond van motieven, waarover hun vertegenwoordiger in den loop der week vraagt zijn standpunt te mogen uiteenzetten. In de contact-commissie worden vervolgens gekozen voor de groep Venray G. Philip- sen, lid en Th. Jacobs pl.v,v. voor de groep HorstL. v. Dijk, lid en M. Janssen pl.v.v. voor de groep Blerick F. Titulaer, lid en J. Hovens pl.v.v. voor de groep Helden J. v. Berlo, lid en P. Driessen pl.v.v. Na het zingen van het Limburg- sche Volkslied wordt de vergadering met den Christelijken groet gesloten. Collecte Crisiscomité. De collecte ten bate van het Crisiscomitè heeft Zondag te Venlo de som van f 2600 opgebracht. Smokkelaar doodgeschoten. In een der afgeloopen nachten werd op de Limburgsch-Duitsohe grens een koopman, zekere S. uit Rheidt (Duitschland), die met smok kelwaar werd aangehouden, dood geschoten door douanebeambten, toen hij een poging tot ontvluchten deed. De man had een paar pond koffie bij zich. Ernstige aanrijding- Dinsdagmorgen is de 50 jarige Hermans te Boxmeer door een vracht auto aangereden en ernstig gewond. De tuboreulosesterfte in Limburg Het werk van Gezond Limburg. De tuberculosesterfte is weer ge daald. Niet alleen over het geheele rijk. maar ook over alle orovincies is de sterfte verminderd. Het laagste cijfer heeft Friesland 6.31, Neder land 7.50, Limburg 9.36, Het cijfer voor Limburg is vergeleken bij alle provincies nog ahnorma&l hoog. Onder de industriecentra neemt Maastricht een zeer ongunstige plaats in Het t b c. sterftecijfer is voor Tilburg 4, Eindhoven 6.62, Enschede 7.03, Maastricht 13.85. Nog steeds vraagt de tuberculose haar meeste slachtoffers in Limburg, in 1930 stierven in deze provincie 515 menscben aan tuberculose. Dit is ruim het tiende gedeelte van alle sterfgevallen. Het is dus nog dringend noodig, dat de strijd tegen deze vreeselijke ziekte met kracht worde ter hand genomen. In het verslag der Volksgezondheid over 1930, zegt de Inspecteur Dr. Veeger, onder wiens inspectie Lim burg ressorteert „De gegronde klacht van alle tuberculose-artsen dat de mogelijk heid van uitzending van patiënten, voornamelijk om financieele redeoen, zeer onvoldoende is, moge ook veel gemeentebesturen tot samenwerking prikkelen met het particulier initiatief ten einde aan dezen noodtoestand een einde te maken." „Gezond Limburg" mocht in het afgeloopen jaar steun ondervinden van verschillende particulieren en ook van vee! gemeentebesturen. De jonge stichting gaat zonder twijfel vooruit. Toch is zij nog ver van haar ideaaleen plaatselijk comité in alle plaatsen en subsidies van alle gemeenten. Het vorige jaar kon de stichting reeds voor verschillende patiënten uitzending naar een sanatorium moge lijk te maken voor wie dit anders niet mogelijk zou zijn geweest. Maar om uitzending mogelijk te maken voor allen, die hiervoor in aanmer king komen, is de medewerking nooJig van geheel Limburg. Wij doen hier dan opnieuw een beroep op de liefdadigheid van Katholiek Limburg Er wordt wel veel gevraagd voor de vele armen, die het slachtoffer zijn van de econo mische ontwrichting der wereld toch durven we onbeschroomd uw hulp en uw aalmoes vragen voor de on- en minvermogende Limburgsche tuberculoselijders, die niet alleen arm zijn maar ook nog door deze vree selijke ziekte zijn aangetast Namens het bestuur der R.K. Stichting „Gezond Limburg" J. P. TUINSTRA, Secr.-Penn. Postgiro Horn 100171. Vroege eitjes. De landbouwerszoon J. v. G. te Eindhoven, vond Zaterdag in een uitgeholden kuofwilg aan den Oir- schotschen Dijk een vogelnestje van een blauwmees. waarin zes eitjes lagen. Dood door scliuld Voor het Gerechtshof te 's-Her- togenbosch stond Maandag terecht een reiziger uit Broek-Sittard, die 26 Juni 1931 den wielrijder H. Tiile- mans te Nieuwstadt met zijn auto aanreed tengevolge waarvan deze werd gedood. Volgens getuigen ver keerde verd. onder den invloed van drank. Hij had 3 borrels en 8 glazen bier gedronken. De adv.-gen. eischte 3 maanden gevangenisstraf met in trekking van het rijbewijs voor 1 jaar. Rumoerige pachtersbyeenkomst. Bij een weiland verpachting van het Weeshuis te Tiel, waarbij ongeveer 400 pachters aanwezig waren, hebben alle pachters, omdat niet voldaan werd aan de wenschen van den bond van Landpachters, onder protest de vergadering verlaten. De voorzitter van de afdeeling Neder-Betuwe van den bond van landpachters voerde het woord. Hij zette de wenschen van den bond uiteen, waarop hij door een der regenten werd beantw.oord. Daarop verlieten alle aanwezigen de zaal. Een dergelijk feit is bij een verpach ting in ons land nog nooit voorge komen. Veearts te St, Anthonis. Te St. Anthonis zal zich een ge diplomeerde veearts vestigen, n.l. de heer P. Tacken uit Horst. Dit dorp met zijn vee-rijke omgeving lijkt een zeer goede toekomst, en een goede standplaats voor een vee-arts. De wereld op haar kop. In „deMorgen" wordt op satyrisch geestige wijze aangetoond, hoezeer de wereld van tegenwoordig op haar kop staat. De lezer oordeele In den oorlogstijd had je menschen, voor wie de vrede eigenlijk een schrikbeeld was, omdat er dan een einde zou komen aan de gemakkelijke manier, waarop ze royaal geld „ver dienen." Van hun standpunt uit kon men spreken over het uitbreken van den vrede. Tegenwoordig, nu de boel niet veel minder op zijn kop staat dan tijdens den oorlog, zijn er tal van die paradoxale uitdrukkingen te pro- duceeren. Een landstreek kan worden ge teisterd door een goeden oogst. Schroeiende droogte verheugt het hart der boeren. Het bedrijfsleven lijdt aan een gezond betaalmiddel. Het vernietigen van voedsel moet de volkswelvaart redden. Een reso lutie zonder onderhoud is een geniale staatsmansvondst. Door dictatoriale noodverordeningen wordt de demo cratie gered. Men moet scherp strijden voor het vredes-ideaal. Door zooveel en zoo goedkoop mogelijk te produ- ceeren moeten we het „te veel" e.i het „te goedkoop" der producten doen verdwijnen. Afijn, zoo zijn er nog tal van voorbeelden aan te halen, om te doen zien dat we in een niet heele- maal normale wereld leven. In onze Tweede Kamer hebben ze als nieuwste vinding het woord „gezondheids- epidemie" gelanceerd. Dp cijfers zija gewoonweg angstig. De doktoren zullen ït aks geen droog stuk brood meer kunnen ver dienen. En bij de behandeling der Onder wijsbeg rooting werd erover geklaagd, dat er te weinig patiënten zijn, om de medische studenten aan een goede opleiding te helpen. „Te weinig" het is gezegd. Ik ga nu pas inzien, wat voor een weldoeners al die razende benzine- rolanden zijn. Zij helpen mede aan de bestrijding der nieuwste kwaal: de gezondheidsepidemi. Ook de communisten, die de van werk beroofde menigten tot bots n gen met de politie brengen, doen een hoogst weldadig werk. Intusschen vrees ik dat dit alles maar lapmiddelen zullen blijken. Tenslotte zal er een frisch vroolijk oorlogje gesloten mceten worden met een of andere bevriende natie, opdat de kwaal met wortel en tak kan worden uitgeroeid en opdat onze medische studenten worden voorzien van de meest verscheiden en belangwekkende collectie van ge vallen, welke men zich maar kan denken. Neen, die oude militairisten waren nog zoo gek niet. Nu ze niet veel meer te vertellen hebben, woiden we al dadelijk opgescheept met een gezondheidsepidemie. Do benziiiobiilasting. In Alkmaar en omgeving zijn door belastingambtenaren tegen een 50-tal personen bekeuringen opgemaakt wegens ontduiking der be^zine- belasting, in totaal 33.000 liter; Wolk weder brengt 1932 De bekende Zweedscbe meteoro loog Sandstrom, tweede secretaris van het Instituut voor meteorologi sche wetenschappen te Stockholm, heeft nieuwe weervoorspellingen ge daan, volgens dewelke de tempera turen in het jaar 1932 vrijwel de zelfde zullen zijn als die welke in 1929 werden geregistreerd. De lente zal vrij koud zijn en de zomer brengt veel, zeer veel regen, en op dezen natten zomer volgt een zachte win ter. Met do noorderzon verdwenen. De veekoopman O. K. te Middel burg is met de nooderzon verdwe nen na eerst van een aantal vee houders en veehandelaren een 50-tal runderen en paarden te hebben ge kocht, die hij op de Markt Rte Rot terdam weder liet te gelde maken. Toen het Donderdag j.l. betaaldag zou zijn, was K. nergens te vinden en in den daarop volgerden nacht werd zijn inboedel ingeladen en ver dween ook zijn vrouw uit Middel burg. Er zijn redenen aan te nemen dat hij naar het buitenland is uit geweken. Intusschen heeft de recht bank K. in staat van faillissement verklaard. Stamboek Nederl. trebpuard. In de Dinsdagmiddag te Goes gehouden vergadering, deelde de beer A. J. Lako, secretaris-penning meester, in zijn jaarverslag over 1931 mee, dat door de malaise iu den paardenhandel dit jaar voor de fok kerij nog slechter was dan 1930, al dient dankbaar erkend te worden, dat Groningen en vooral ook Noord- Holland jong vrouwelijk fokmateriaal tegen behoorlijke prijzen, maar in te klein kwantum bleven afnemen. Het is noodzakelijk meer fokma teriaal voor Frankrijk te fokken, om aan de aanvrage te kunnen voldoen en om dit afzetgebied te behouden. In 1930 werden aangegeven voor inschrijving in het stamboek 13 hengsten. 319 merriën en ruim 1100 veulens, in 1931 resp. 21, 472 en ruim 1400. Het bestuur stelde voor zich te verklaren voor het houden dit jaar van een nationale tentoonstelling. In overleg met den consulent te Parijs zal getracht worden om vele Franschen naar de tentoonstelling te trekken. Gevaarl^ke vreemdelingen. Belastingamtenaren te Roosteren hielden 3 Duitschers aan, die in het bezit waren van 16 brownings en 100 scherpe patronen. Een der Duitschers nam de vlucht; de beide anderen werden aan de marechaussee overgegeven. 140 Millioon eieren. Men deelt mede, dat aan de

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6